ONZE GROENTEVEILINGEN Langs de Straat Laatste berichten OVERZICHTEN EN PRIISNOTEERINGEN Ik durf de stelling aan, dat de overgroote meer derheid van het menschdom zich beter voordoet dan hij is. WUt ge 't niet gelooven? 't Zit ons in 't bloed, we kunnen niet anders. Wie denkt er over, met de slechtste koolexem plaren boven in de deklaag door de velling te gaan? Dezulken verslijten we voor niet goed snik. Waar hangen we de mooie gordijnen? Aan den wegkant van onze woning, waar 't straatje ettelijke malen wordt geboend, daar ziet ge de spie gebrui ken en menig keurig onderhouden tuintje, de trots de roem van Langendijk. Doch vaar eens achterom! Heusch er is eenig verschil. Wat we bij ons zelf opmerken, mogen we toch kwalijk anderen euvel duiden. Nu zijn er menschen te Broek op Langendijk woonachtig, die meenen dat zij van gemeentewege wat karig bedeeld worden. Ze wonen wat achteraf, niet aan de straat, wat uit het gezicht. Waar zij verdwaald, en toch is het een buurt waar zeer goede wonen raakt niet zoo licht een edelachtbaar raadslid en vreedzame burgers wonen. Kom ons eens opzoeken, zeiden enkele van die buurt en schrijf er eens een van je „langs de straatjes" over. Top heb ik gezegd ik kom. 't Kost me niemendal, en zoo toog ik op onderzoek uit. t Moest langs de spieringbuurt, waar de bewo ners nu toch zeker geen reden van klagen meer hebben. De vuiligheid is verdwenen, in dezen regen tijd zag je er zoo goed als geen plasje meer. t Is daar reuze opgeknapt. Dezen indruk gaf ik ook weer; waarop een Spieringbuurter uitviel: „Waarom heb ben we anders twee raadsleden in de buurt'? Hier woont toch het puikje van de burgerij, noem ons één deel, dat zooveel vroede vaderen oplevert. Geen Jordaner is trotscher op zijn buurt, dan een Spie ringbuurter op de zijne. 'k Vervolgde zijn weg over de Sluis, 't Wou zeker dien avond niet met de verlichting, de sluisbuuft lag daar in donker zwarte duisternis. Gelukkig zijn er ter voorkoming van ongelukken leunings aangebracht. En zoo kwam ik via de sluis gearri veerd op de sluiskade, het achterom van Broek, dat niet aan de straat is gelegen, waar je bij wijze van spreken, niet de spiegelruiten zoekt, de tuintjes, enz. Toch moet ge van de sluiskade niet te gering denken. Weet ge, dat daar circa vijftig gezinnen wonen? En nu viel het ook mij op, heusch 't is zoo, dat de kade maar spaarzamelijk is verlicht, 't Was er op plaatsen aardig duister. Nou zou dat niet zoo erg wezen, als de weg in goeden staat verkeerde. Onze dorpsstraat liet men geen dag in conditie als de Sluiskade; nu behoeft de laatste zeker geen bestrating als de hoofdver keersweg, geen sprake van. Maar kan het niet wat breeder, de bestrating op de kade? Drommels, het is er oppassen nu. Als ge in de duisternis niet oppast, loopt ge groote kans bij avond in de'kuilen en sporen een been te verzwikken. Hoe komen daar sporen langs de kade? Ik doe bij dezen een goed woordje voor de vre dige, overigens zeer tevreden Sluiskaders. Nieuwstijdingen EEN GRIEZELIGE VONDST. kinderen die dezer dagen aan het spelen waren "in de omgeving van het Monseigneur Mut- saerdoord te Venlo, deden een griezelige vondst. Bij het graven stieten zij eenige decimeters onder den grond op het geraamte van een volwassen man. Bij onderzoek bleek, dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van een Duitscher, die in 1912 doodelijk moet verongelukt zijn, op de helde bij Venlo. TWEE URR VOOR HAAR HUWELIJK. Tragisch sterfgeval. Te Zwolle werd op de gemeentesecretarie mede- deeling gedaan, dat een huwelijk, dat om 11 uur daar zou gesloten worden, niet kon doorgaan. De reden was, dat de bruid des morgens om 9 uur plotseling was overleden. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Een noodlottige faloop. Zaterdagavond laat is een café aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam twist ontstaan tusschen een 42-jarige chauffeur H. van der V., en den 33-jarigen F. J. S. Van der V. heeft S. bij deze ruzie een duw gegeven waardoor S. viel en hard met het hoofd tegen den grond sloeg. S. is door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd waar hij kort na aankomst overleden is. De politie heeft van der V. gearresteerd en hem overgebracht naar het politiebureau Meermanstraat, waar hij we gens mishandeling den dood tengevolge hebbende in verzekerde bewaring is gesteld. VERDUISTERING. De politie te Hoogeveen heeft aangehouden den kantoorbediende van de E. D. S. M. te Hoogeveen verdacht van verduistering van ongeveer f 16000 ten nadeele van de maatschappij. Na verhoor is ver dachte in arrest gesteld. ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM. DE FATALE „LAATSTE BORREL" In den nacht van Zaterdag op Zondag is het ruw toegegaan in een der vele tapperijen aan den Zeedijk te Amsterdam. Om kwart voor een, dus tegen slui tingstijd, verkeerde in die tapperij een gezelschap dat over het algemeen niet erg vast ter been was. In die onvastheid muntte vooral een buitenman, afkomstig uit Noordscharwoude uit. Ook met zijn kalmte was het bedenkelijk gesteld. Op het laatst onstond er twist. Vermoedelijk is de oorzaak in een kleinigheid gelegen. De 45-jarige buitenman trok plotseling een mes en waggelde in een dolle bul door het café, links en rechts met zijn wapen zwaai end. Het wapen trof een 40-jarigen bezoeker in den buik tengevolge, waarvan deze ineen zeeg. Een andere steek trof een tweeden bezoeker in het been, tengevolge waarvan deze ook bloedend verwond werd Er onstond naar deCourant meldt, een hevige op schudding, en het duurde niet lang of eenige agen ten traden de tapperij binnen. Zij verbonden met hun nsleverbanden de getroffenen zoo goed mogelijk en lieten den Geneeskundigen dienst waarschuwen. De daderd werd gearresteerd en óvergebracht naar het bureau Warmoesstraat. Het bebloede mes, dat nog in het café lag, werd in beslag genomen. Het eerste slachtoffer, dat een diepen steek in de buikstreek had gekregen, was er ernstig aan toe. Er moest operatief ingegrepen worden en Zondag middag was zijn toestand niet zonder gevaar. Hij is een bekende van de politie, die dikwijls café's be zoekt. De tweede, die een steek in een der beenen kreeg, kon, na verbonden te zijn, huiswaarts ge bracht worden. Behalve de buitenman werd ook aanvankelijk diens zoon gearresteerd, met wien hij eenige dagen geleden naar Amsterdam was gekomen en die bij het drama tegenwoordig was geweest. Later, toen bleek, dat deze aan het voorgevallene onschuldig was, werd de jongeman op vrije voeten gesteld. De buitenman, die vrij ernstig beschonken wifs geweest, was niet weinig ontsteld, toen hij later van de gevolgen van zijn daad hoorde. Hij verklaarde, dat hij niet meer wist, waarom hij een mes had ge trokken en als een dolleman om zich heen had ge stoken. Hij had dien Zaterdagavond verschillende café's bezocht en zijn zoon en hij hadden afge sproken op den Zeedijk nog een laatsten borrel te nemen. De verdachte is in arrest gesteld en zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Het ge beurde veroorzaakte op den Zeedijk een grooten oploop. BRAND IN EEN BAKKERIJ. Zondagmorgen vijf uur werden de buren van bakker Hagedoorn uit de Broerenstraat te Zwolle gewekt door vallend hout. Het bleek, dat hun slaap kamer reeds vol rook stond, doordat de bakkerij van Hagedoorn in brand was geraakt. De bewoners van het perceel waren des daags te voren op reis gegaan. Het geheele gebouw is uit gebrand. Oorzaak onbekend. BRAND IN EEN NED. HERV. KERK. Zondagmiddag werd brand ontdekt in de Ned. Herv. Kerk te Mijdrecht. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit een stoof. De vrywillige brandweer werd bij het blusschingswerk in haar taak belemmerd door de hevige rookontwikkeling. Toen men evenwel den vuurhaard had ontdekt, was de brand spoedig gebluscht. De voorlezersbank bleek te zijn verbrand, terwijl de preekstoel geblakerd was. De waterschade was groot. De avondgodsdienstoefe ning kon niet doorgaan. EEN VROUW GESTOKEN. De wraak van een vroegeren kostganger. Zaterdagavond liep langs het Zaailand te Leeu warden de 42-jarige Grietje Hiemstra. Plotseling werd zij onder de bedreiging: „Ik steek je dood", door haar vroegeren kostganger aangevallen met een mes, waarmee hij de vrouw zware wonden toekracht, o.a. een vonde van vier c.M. in het linker dijbeen, een verwonding van de kaak onder het oor en een spuitwonde aan de linkerhand, doordat een slag ader was getroffen. De getroffen vrouw werd in een café binnen gedragen, waar zij voorloopig werd ver bonden, waarna zij naar het Stadsziekenhuis is over gebracht. De politie had den dader inmiddels aange houden en het met bloed bevlekte mes in beslag genomen. Uit een voorloopig onderzoek bleek, dat de aange houdene reeds vroeger de vrouw had bedreigd, om dat zij hem niet meer als kostganger wilde hebben. 12 MILITAIREN VERDRONKEN. De feestelijkheden bij den ontvangst van den prins van Wales en zijn broer, prins George op Ar- gentijnsch gebied zijn verstoord door een tragisch ongeval. Het eerste gedeelte van den reis op Argen- tijnsch gebied werd gemaakt van Centinela over het dicht bij de grens gelegen Llanquihui-meer. De boot met de Engelsche gasten werd begeleid door ver schillende andere vaartuigen, op een waarvan zich een militaire kapel bevond. Door nog niet nader te verklaren manoeuvre werd de motorboot, waarop de kapel speelde, overvaren. Het vaartuig zonk onmid dellijk en 12 militairen, die niet meer gered konden worden verdronken. MUZIEK OP SCHOOL. Naar wij vernemen zal namens den „Ned. Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabrikanten" een audiëntie bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden aangevraagd om te be pleiten het muziek-onderwijs op school officieel in te voeren, als een der middelen die de verslapping van muzikale energie bij de tegenwoordige jeugd kan tegengaan. Er is een groote campagne van die zijde in voor bereiding om het oude beschavingsmiddel, de mu ziek, in de opvoeding der jeugd weer in eere te herstellen. De verschillende berichten omtrent deze campagne zullen regelmatig aan de pers worden medegedeeld. HOOG WATER IN HET RIJNGEBIED. Nieuwe stijging verwacht. Tengevolge van het smelten van de sneeuw in de laatste dagen is er wederom in het Rijngebied over- stroomingsgevaar ontstaan. Zoowel de Rijn zelf als de zij-rievieren zijn sterk gezwollen en hebben op vele plaatsen de laagst gelegen landen langs de rivier reeds onder water gezet. De Moezelscheepvaart is verboden. Ook de scheepvaart op de Lahn is stop gezet. De Sieg en de Ahr voeren geweldige hoeveel heden water mee. In verband met een hevigen sneeuwval vreqst men nieuwe stijging van het water. VECHTPARTIJEN. Zaterdagnacht is de arbeider J. S., los werkman bij de Gebr. van den Berg, aannemer te Weert, te Loo- zen, gemeente Bocholt in België, bij een vechtpartij doodgeslagen. De overledene is gehuwd en vader van eenige kinderen. Zaterdagavond is bij een vechtpartij te Rotterdam, zekere S. ernstig gewond en aan de gevolgen daarvan overleden. De chauffeur v. d. V., die de oorzaak van het ongeval is geweest, is door de politie in arrest gesteld. HERHALING VAN HET MAASDAL-DRAMA? Volgens berichten uit Luik heeft men Vrijdagavond te Tilleur en Sclessin opnieuw gassen waargenomen. Dertig menschen werden ongesteld. Het parket uit Luik heeft zich ter plaatse begeven. TREINMOORDENAAR GEARRESTEERD. De politie te Luik heeft een 25-jarigen Algerijn aangehouden, die, bekend heeft den moord op den Hongaarschen handelsreiziger in den sneltrein Ostende—Keulen te hebben gepleegd. Hij is ook de dader van den eenige weken geleden plaats gehad hebbenden aanslag op den Nederlander Rochman, welke misdaad op hetzelfde traject is ge pleegd. GRIEKSCH EILAND GEDEELTELIJK IN ZEE VERDWENEN. Een anderhalf K.M. lang en 1 K.M. breed gedeelte van het Grieksche eiland Leukos, begroeid met olijfboomen en gedeeltelijk bedekt door weiland, is plotseling in zee verzonken. Er zijn geen menscrien- levens te betreuren en men neemt aan, hierbij te doen te hebben met een aardzinking van zeer groote omvang. In den Peloponesus gebeurde bij het dorp Gumero iets dergelijks. Een geheel gedeelte van een dorp zakte plotseling vijf meter omlaag; som mige huizen werden beschadigd, doch ook daar kon den alle bewoners gered worden. ZUIGELING BIJNA VERBRAND. In het noordelijk deel van Haarlem heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een brand gewoed, waarbij bijna een slachtoffer te betreuren is ge weest. Te ongeveer half twee werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Plantaanlaan. Het bleek dat de voorkamer van perceel no. 28 in lichter laaie stond. Met enkele stralen op de wa terleiding was het vuur spoedig geblucht. Voor de komst van de brandweer had zich echter in het huis al een en ander afgespeeld. De bewoners waren wakker geworden op het geschreeuw van Jeen zuige ling van twee maanden die in een wieg in de voor kamer lag. Zij spoedden zich naar beneden waar zij tot hun ontzetting bemerkten dat de kamer in brand stond en de wieg door een vlammengordijn was omgeven. Hevig schreeuwend lag de kleine te midden van het vuur dat met groote snelheid om zich heen greep. Het kon nog. bijtijds worden gered. CRISISSTEUN VOOR WERKLOOZEN. Welke organisaties er in opgenomen zijn. De maatregel van de regeering, waarbij de werk- loozenuitkeering met zes weken zal wordenverlengd, is thans van toepassing verklaard voor de volgende organisaties: Fabrieksarbeidersbonden (ook de R. K. Steenfabrieksarbeidersbond), de Transportarbeiders bonden, de Textielarbeidersbonden, de Metaalarbei dersbonden, de Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers bonden, de Bonden in de Kleedingindustrie en die in de Meubelmakers- en Behangersbranche (waarin be grepen de houtbewerkers). Ten aanzien van een verzoek van de Bouw vakarbeidersbonden om opneming in de regeling, zal spoedig een beslissing worden genomen. DE RIJKSDAG ROUWT. In de zaal voor de plenaire zittingen van den Rijksdag, welke muren met zwarte doeken waren bekleed, werd een bijeenkomst gehouden, welke ge organiseerd was door het Volksverbond voor de ver zorging van oorlogsgraven. In de bank voor de minister hadden plaats geno men de Rijksministers dr. Bruening, Dietrich, dr. Curtius, Van Guerard en Treviranus. Vele hooge officieren van het Berlijnische garnizoen waren aanwezig. Om twaalf urn: kwam Rijkspresident Von Hinden burg, begeleid door den president van den Rijksdag, Loebe, generaal Von Hammrestein, admiraal Raeder en den vroegeren Rijksweerminister, aan. Het gezel schap nam in de loge plaats. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en namen gedurende eenigen tijd een stilzwijgen in acht van de in den wereldoorlog gevallen Duit- schers. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van het Volksverbond, dr. Eulen. De bijeenkomst werd met het Duitschland beslo ten.. In de wandelgangen had zich een groep studenten en in haie opgesteld. Zij werden door den Rijks president geïnspecteerd. Buiten had zich een eere-compagnie opgesteld. Op verschillende andere plaatsen zijn eveneens herdenkingsplechtigheden gehouden DE WERKELOOSHEI IN DE VER. STATEN Neemt af. De werkloosheid in de Ver. Staten is volgens opgaaf der vakvereenigingen afgenomen: In Fe bruari is het aantal werkloozen met 100.000 vermin derd. De vakvereenigingen meenen, dat Amerika thans het hoogtepunt heeft overschreden. Per Telefoon AMSTERDAM. 3 MAART. V. D. Uit LONDEN. Uit Ruocharty wordt gemeld dat het gestrande schip, waarvan de geheele bemanning is omgeko men vermoedelijk de Nederlandsche trawler Noord pool IJm. 132 is uit IJmuiden. Zekerheid hieromtrent bestaat er niet, echter is er reden om aan te nemen, dat het deze trawler is daar deze de vorige week het laatst gezien is in Moray firth en waarvan sedert dien niets meer is vernomen. De aanvoer van stapelgroenten bedroeg aan beide veilingen samen in de afgeloopen week: 106 wagons roode-, 99 wagons gele- en 111 wagons Deensche witte kool, benevens 29 wagons uien en 4 wagons peen, tezamen 349 wagons. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 175, 95, 159, 16 en 8 of tezamen 453 wagons. Hoewel er Zaterdag te Noordscharwoude een ge weldig groote aanvoer was, was deze voor roode kool gemiddeld over de geheele week minder als vo rige week en begint hiervan dus reeds het aanbod af ten emen. In de prijzen is voor deze soort een flinke verbetering ingetreden. Werd Vrijdag voor het mooiste goed de f 10 bereikt, Zaterdag werd zelfs de f 11.overschreden en was te Noordscharwoude de hoogste noteering f 11.60 per 100 Kg. Ook grootere kool ging dagelijks vlugger van de hand en noteerde de laatste dagen minstens f 7.en middelsoort van f8.50 tot f9.50 terwijl ook doorschot graag wegging voor prijzen van f6.tot f9 naar gelang van de grootte. Dat er veel vraag is kwam Zaterdag tot uiting, toen er een zeer groote aanvoer was en de prijzen toch nog opliepen. Minder, veel minder gunstig blijft het met de andere koolsoorten. Het afzetgebied hiervoor, vooral voor Deensche witte kool is zeer beperkt. In Ame rika is de kool peperduur, maar export naar dit werelddeel is met een invoerrecht van f 1100.per wagon, natuurlijk uitgesloten. Het eenigé goede dat voor deze week van de dee- nen gezegd kan worden is, dat met een beduidend toegenomen aanvoer de prijzen niet naar beneden gingen. Voor het meest gewilde middelmatige goed bleef de noteering op f 3.30 tot f 3.60 en voor groo tere op gemiddeld f3.— per 100 Kg., terwijl door schot vanaf f2.— opbracht. Iets beter als vorige week ging het met de Gele kool. Het blijkt wel dat velen willen opruimen, want het aanbod nam ook hiervan toe. Tevens was er een wat betere vraag, zoodat de prijzen voor het mooiste goed, dat anders tot hoogstens f3.50 opbracht nu aantrokken tot f 4.— per 100 Kg. en overigens voor eerste kwaliteit vanaf f 3".en voor doorschot vanaf f 2.50 per 100 Kg. werd gemaakt. Waar velen niet van de betere koolprijzeri kun nen profiteeren, is het wel zeer jammer dat er ook niet wat meer schot in de andere soorten komt, waardoor het voordeel meer door allen zou worden verkregen. Van uien weer een zeer belangrijke afzet in deze week. En aanvankelijk scheen het zelfs alsof de iets aangetrokken prijzen nog meer zouden verbeteren. Zoo kwam voor het eerst in deze herfst en winter in het midden dezer week op f 3.00 pe rlOO Kg. Maar bij dit eene geval is het ook gebleven. Op volgenden dagen noteerden de mooie partijen weer f2.— a f2.70 en was de markt Zaterdag nog slapper. De grove sorteering voor dezelfde prijzen van de hand en de drielingen voor f 1.60 tot f 1.90. Voor Peen bleef de stemming bij eht oude. De grove sorteering bracht, ondanks het matige aan bod, niet meer dan fl.60 tot f2.20 en de kleinen gemiddeld f 1.20 per 100 Kg. op. Van het veld wordt nog aangevoerd taaie- of z.g.n. veldgele kool. Dit goed is grager als de andere gele kool. Wel is er verschil in de prijs, maar meermalen werd voor goede kwaliteit boven de f5.00 besteed. Overigens bepaald de aanvoer zich tot de stapelproducten, waarvan het artikel kroten bijna niet meer ter markt komt. De enkele partijtjes gingen ook nu graag van de hand en kwamen hiervoor nog prijzen voor van boven f7.00 per 100 Kg. Het is ons deze week gebleken dat niet alleen de gunstige weersgesteldheid maar ook andere om standigheden zich kunnen voordoen die de prijzen omhoog jagen. De geringe hoeveelheid der thans aanwezige roode kool is de oorzaak, dat de bezitters van roode kool thans meer voor dat soort kunnen bedingen. De groote aanvoeren van deze week kon met de groote vraag naar roode kool heel goed ver werkt worden, de prijzen daarbij gingen nog flink omhoog. Roode kool. Zooals men zich nog wel herinnert, was de vorige week de hoogste noteering van de roode kool eerste kwaliteit f7.80 per 100 Kg. Hoewel de hoogste no teering op Dinsdag daarna n.l. 24 Februari j.l. f 7.70 bedroeg dus f0.10 minder dan Zaterdags van te voren, was de stemming over het algemeen toch vlugger. Voor groote roode eerste kwaliteit werd toen bedongen f6.30 tot f6.60 per 100 Kg. Daags daarna, n.l. Woensdag, was de vraag naar roode kool in verhouding met de aanvoer te groot om aan alle behoefte te voldoen. De kleinste roode kool eerste kwaliteit liep toe op f 8.60 per 100 Kg. De tweed groote aanvoer van deze week, n.l. op Donder dag j.l. was ook geen beletsel tot prijsverhooging Zoowel de groote als de kleine roode eerste kwa liteit mochten zich verheugen in een groote belang stelling. Voor roode kool werd toen betaald f 6.60 tot f7.en de kleine roode kool van f3.tot f9.40 per 100 Kg. Op Zaterdag spande de prijzen van de roode kool de kroon. Gedurende het geheele seizoen zijn de prijzen niet zoo hoog geweest. Erg jammer is het dat thans reeds vele tuinbouwers van hun roode kool afzijn. Op Zaterdag werd betaald voor eerste kwaliteit van f 8.— tot f 10.50 per 100 Kg. De noteering van de tweede kwaliteit bedroeg van f 3.40 tot f 9.50. De aanvoer van roode kool bedroeg in deze week 190280 Kg. tegen 179650 Kg. in de vorige week. Gele kooL Bezie men de prijzen van de gele kool van de vorige week en die van deze week dan komt men

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2