Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier PUÉMML 40e Jaargang H. KEIZER. Bureel Koordscharwoode. Stemmingsbeeld Groentenland aatseiljk 1 üieuws Uit den Omtrek BinnenBand Nieuwstijdingen i rj Bij Scheren h M No. 27 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 62. DONDERDAG 5 MAART 1931 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprljs per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 'k Ben den laatsten tijd wat uithuizig, en derhalve niet in zulk contact met het leven in Groentenland, als wel wenschelijk ware met het oog op deze min of meer bekende, veel besproken, misschien wel be ruchte rubriek, 'k Moet er maar wat van maken, 't Kan nu eenmaal niet anders. Laat me, om te beginnen, iets leuks omtrent 't Stemmingsbeeld ver tellen. Dezer dagen zat ik in den trein, een mede passagier, jongmensch nog, vertelde me, dat hij indi rect door mij, eens een paar fiksche klappen had opgeloopen. Hoe was dat mogelijk? Ik aldus de passagier was op zekeren Ulo- School, en we hadden Nederlandsche taal en let terkunde. De leeraar sprak over dichterlijke inspira ties, dichter-stemmingen enz. Zoo'n dichter moet de dingen 'n beetje anders bekijken dan een gewoon mensch, hij ziet als kunstnaar meer dan een gewoon schepsel. Hij kan in taal weergeven, wat hij ziet, meer nog gevoelt, b- 't ruischen van het loover, het hooren van een lier. Zoo geeft hij stemmingen weer. Weet jij vrqeg de leeraar een exempel van een stemmingsbeeld te noemen? Aan taal en letterkunde had ik een broertje dood, verduidelijkte mijn mede-passagier, van dichter- fantasie heb ik niet terug. Maar zijn heer wachtte op antwoord en zonder eenig kwaad bedoelen zei ik: „Stemmingsbeeld in Groentenland". En toen kreeg ik gevoelige tikken. Hartelijk hebben we om 't geval gelachen. Maar terzake, 'k wil het over de stemming in Groentenland hebben. Als ge niet staat zijt directe gegevens, aan de veilingen op te doen, moet ge wel op indirecte afgaan. En die zijn er heusch voor 't grijpen. Daar hebt ge allereerst de courant. Wie kan er nu buiten de courant? De laatste nummers van ons blad hebben mij reeds eenige vingerwijzingen gegeven. Er moest wel iets aan 't handje zijn. De rubriek ingezonden met het gebruikelijke: buiten verantwoordelijkheid der redactie was of niet vertegenwoordigd, og liep over doodgewone dingen. Ik vond niets van zeer goede, echter tijdelijk wat vreemd doende vrindfen, jongelui, die zelf zich aandienden, als nog geen stem in den raad te hebben, en des niettemin en evenwel nochthans hun hart moesten ontlasten, ze zwegen. Van waar vroeg ik me af die plotselinge ge weldige overgang? Van verwoed gevecht tot een idylisch stil? Zoo peinsde ik, en vond geen antwoord. Tot ik dazen morgen op de Handelskade te Am sterdam mijn goeden vriend, de groenteboer sprak, de man, die die buurt van aardappelen en groenten voorziet, 'k Zie en spreek hem dagelijks, 't is een jonge prettige vent, die best met zijn klanten kan opschieten, en van wiens werk ik steeds eenige momenten notitie pleeg te nemen. De vorige week vertelde hij me; er zijn niet veel groenten meer te krijgen. Met de spruiten is het weinig of niets meer gedaan, en met de boerenkool loopt het op een eind. Dat het nog zoo miserabel met de „savoyen" (gele kool bedoelde hij), begreep hij niet, waar de Italiaansche bloemkool peperig was en de portemonnaie de Amsterdamsche burger huisvrouw gemeenlijk niet al te best voorzien is. Met de negotie was het niet veel gedaan, vertelde hij. Tot hij opeens van morgen, ongevraagd uit viel: Zeg wat is de kool duur. Ze vroegen mij van morgen op de markt een halve schelling per stuk voor roode kool van 1 Kg. En gek zei hij nu op eens vragen de men- schen om roode kool, en mopperen allemaal, dat die zoo peperduur is. En voor 'n veertien dagen, toen ze voor de helft terecht konden, vroeg maar een enkeling om roode kool. Begrijp je daar wat van? Neen, daar kan ik ook niet bij, al is het een verschijnsel dat tallooze malen is opgemerkt. Dat was de tweede vingewijzing naar veranderde toestanden in Groenteland. Als men ziet, wat er tegenwoordig zoo al voorvalt op 't gebied van het zakenleven, kan het niemand verwonderen, dat er een uiterst gedrukte stemming heerscht. Hoe vele oceaan-schepen zijn niet opge legd; hoe groot en ongekend is de werkeloosheid. Wie zijn oogen den kost geeft, zijn ooren goed open houdt, vele menschen uit verschillende lagen van 't volk spreekt, ontwaart maar al te duidelijk, wat geest er tegenwoordig heerscht. Er is groote ver scheidenheid op te merken in de uitwerking der depressie op de gemoederen. En als we dan op eenmaal een groote verbetering ten goede in de situatie in Groentenland mogen opmerken. Dan voelt men owillekeurig toch* iets van voldaanheid, de stemming verandert bij too- verslag. Men weet Langendijk nog te vinden. Weer komen de telegrammen binnen, weer rinke len de telefoonbellen, dat het zoo'n aard heeft. In de veilingen te iksl mij voor is. het weer één en al oplettendheid. Het weer is best, 't wintje staat Oost, 't is best koolweer. Er gaat een golf van optimisme, van vernieuwde hoop door Groenteland. Wie zou er zich niet in verheugen? z OUDE NIEDORP. De Alphabetische lijst der in deze gemeente ge vestigde eigenaars of houders van paarden al s be doeld in art. 17 van het Inkwartieringsbesluit, telt dit jaar 55 eigenaars of houders en 65 paarden. OUDE NIEDORP. Op de ter secretarie dezer gemeente ter visie ge legen kiezerslijst 1931/1932 komen voor: 658 kiesge rechtigden voor de Tweede Kamer, 648 voor de Prov. Staten en 610 voor den Gemeente Raad. HEER HUGOWAARD. In de Maandagavond gehouden vergadering van de af deeling van de Holl. Mij. van Landbouw moest door den voorzitter, den heer D. de Jong, bij de opening de zeer teleurstellende mededeeling doen, dat de heer D. de Boer van Stompetoren door ongesteldheid verhinderd was een inleiding te hou den tot een praatavond. Van de ingekomen stukken werd het meerendeel voor kennisgeving aangenomen. Na tamelijk breedvoerige discussie werd besloten f 10 bij te dragen voor de stichting van een proef bedrijf met betrekking tot de varkensmesterij. Door het H. B. werd hiervoor een bedrag van f 1000 toe gezegd, terwijl door verschillende andere corporaties grootere of kleine bedragen waren toegezegd, en men ook meent te mogen rekenen op steen van Rijk en Provincie. Het verzoek van de afdeeling, daarbij gesteund door zusterafdeelingen, aan het H. B. om een actie op touw te zetten voor het afschaffen der gebrui kelijke tarrakorting, had geen succes. Besloten werd in een algemeene vergadering der Maatschappij deze zaak nog eens ter sprake te brengen. Voor eventueele afschaffing zal men terecht moeten ko- j men bij betrokken stadsbesturen. 1 De rekening over 1930 liep over totaal f 312.69 in komsten en f288.73 uitgaven, alzoo een batig saldo van f23.96; het jaar was begonnen met een saldo der vorige rekening van f 7.69. De rekening, nagezien door de heeren Rezelman en Molenaar, werd na uitgebracht rapport goedge keurd. Voor het nazien der rekening over 1931 werden aangewezen de heeren Blokker en H. A. M. Wuijs. Reeds waren in het vorige jaar besprekingen ge houden over het organiseeren van een excursie naar de Wierlngermeer. Het plan was toen niet tot uitvoe ring gekomen, zoodat 't nu opnieuw ter tafel kwam. Algemeen bleek men er veel voor te gevoelen, vooral als er aan verbonden kan worden een bezoek aan het electrisch boerenbedrijf in de Zijpe en een be- z°ek aan den proef polder te Andijk. Bij de gehouden besprekingen kwam ook naar voren de exploitatie der Zuiderzeegronden. Naar het oordeel der vergadering werd het nu hoog tijd, dat door de Regeering hieromtrent een beslissing werd genomen. Besloten werd de verdere voorbereiding der excursie aan het Dag. Bestuur op te dragen. Bereids gaven bijna alle aanwezigen zich op voor deelname met hunne vrouwen. Nog kwam de vraag aan de orde naar de resul taten van den verbouw van Bevelanders, na de invoering van het teeltverbod voor Bravo's. Uit verschillende antwoorden bleek, dat de Beve landers zeer goed voldoen. Bij de verdere besprekin gen kwam sterk naar voren, dat goed uitgevoerde en doorgevoerde selectie noodzakelijk is tot het be houden eener zoo zuiver mogelijk aardappel variëteit. Bij de sluiting der vergadering meende de voor zitter een woord van dank te moeten richten tot den heer Brugman voor diens belangstelling tijdens zijn lidmaatschap en voor de door hem aan de Pers geleverde vergaderingsverslagen. Tenslotte sprak voorzitter den wensch uit, dat de te houden excursie zoo goed mogelijk zal mogen sla gen. W ARMENHUIZEN. Ds. J. L. N. Zillinger-Molenaar, N. H. Predikant alhier, heeft een beroep ontvangen voor de gemeente Schagen en te Broek in Waterland. W ARMENHUIZEN. Eenige leden van de vereeniging Het Nut hebben in studie genomen het Indische Tooneelstuk „Tropen Adel", waarvan zij in den loop van deze maand een uitvoering hopen te geven. WARMENHUIZEN. Bij de laatstgehouden volkstelling is de voorloopige uitkomst: 1177 mannen en 1101 vrouwen en zijn door het gemeentebestuur aan 78 tuinders voor schotten toegekend volgens de bepalingen van cre- diet verleening aan de tuinbouw. WINKEL. De heer J. Koster, burgemeester alhier, lid van de Provinciale Staten, heeft zich na de plaatsing op no. 4 op de candidatenlijst der vrijz.-dem., voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten terugge trokken als candidaat. KOEDIJK. Een ingezetene in onze gemeente heeft een bedrag van f500 beschikbaar gesteld om onder behoeftige burgers te verdeelen voor dagelij ksche benoodigd- heden. Voorwaar een mooie daad. OUDKARSPEL. Bij de op Woensdagavond gehouden stemming voor 2 notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, perio diek aftredend de heeren A. J. Wynveldt en H. Bak ker, is gekozen de heer A. J. Wynveldt en moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Bakker en C. Smit. nen wij toch dat de spoorwegen, hoewel zij natuur lijk allereerst op eigen belangen hebben te letten, niet ongezind zijn om op het punt der tarieven tege moetkoming te betoonen. De belangen wer expor teurs en der spoorwegen zijn op sommige punten met elkaar in overeenstemming. Meermalen hebben de groenten-exporteurs geklaagd dat zendingen die te klein waren voor wagenladingen te veel aan vracht kostten. Het nieuwe tarief zal ook deze par tijen opnemen. Dat zal ten bate zijn van de expor teurs, die in de tabellen van het nieuwe tarief met één oogopslag kunnen lezen welke vracht zij ver schuldigd zijn naar een Duitsch station, maar ook in het belang van de spoorwegen zelf, die op het gebied van het vervoer van groenten en aanver wante artikelen een geduchte concurrentie onder vinden van d» vrachtauto. TOTALE MAANSVERDUISTERING. Op 2 April vindt een totale maansverduistering plaats, die in Nederland waarnleembaar zal kunnen zijn. „Hemel en Dampkring" vermeldt de volgende ge gevens. Opkomst van de maan: 18 u. 21 min. Amst. tijd; intrede in de kernschaduw: 18 u. 44; begin der totale verduistering: 19 u. 43.. midden: 20 u. 28; eind: 21 u. 13; uittrede uit de kernschaduw: 22 u. 12 min. Bij een maanmiddellijn is 1 is de diameter van de verduistering is 1.51. „H. en D." teekent nog aan, dat het oogenblik van de intrede der mmaan in den schaduwkegel der aarde ongeveer samenvalt met dat van haar opkomst waaronder het verschijnsel tenzij de lucht zéér helder mocht zijn noodzakelijk lijden moet. Maar gedurende de totaliteit stijgt de maan van 11 gr. hoogte tot 22 gr. Deze phase der verduistering en die waarin de maan weder uit den aardschaduw treedt zal dus, als het weer meewerkt, uitstekend zijn waar te nemen. NOG GEEN EINDE AAN DE ZENDER MISERE. Zoolang één omroep-organisatie haar medewerking weigert, wordt geen resultaat verwacht. De V.A.R.A. deelt aan „Het Volk" mede, dat zij van den minister van Waterstaat antwoord heeft ont vangen op haar door tallooze moties van V.A.R.A.- vergaderingen ondersteund onderzoek, om door de zen bewindsman een conferentie te doen bijeen roepen van de vier algemeene omroepvereenigingen ter oplossing van het Zendervraagstuk. Dit antwoord luidt: 1. Het in de motie van uw hoofdbestuur tot uit drukking gebrachte verzoek om mijnerzijds een con ferentie bijeen te roepen van de vier algemeene omroepvereenigingen, ten einde in onderling over leg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing te brengen, heb ik zeer ernstig over wogen. 2. De wenschelijkheid van samenwerking zoowel op technisch als op ander gebied en zulks op voet van gelijkheid, is en wordt door mij ten volle erkend en werd door mij herhaaldelijk geuit. 3. Zoo lang echter één der omroeporganisaties zich op het standpunt blijft stellen tot samenwer king in vergaderingen op dien voet niet bereid te zijn en van die ongeneigdheid tot samenwerking in vergaderingen en in de pers telkenmale blijkt geeft, is m.i. van een vruchtbare poging als door u bedoeld althans voorloopig, geen resultaat te verwachten. 4. In verband hiermede kan ik voorshands aan het in uw motie gedane verzoek niet voldoen. 5. Ik voeg hieraan toe, dat ik in staat hoop te zijn binnen niet te langen tijd een beslissing in zake het zendervraagstuk te kunnen nemen. OPLICHTING. Een hotel voor bijna f3300 benadeeld. De directeur van een der hotels aan het Rem- brandtsplein te Amsterdam heeft, naar „Het Volk" meldt, aangifte gedaan van een vermoedelijke ge pleegde oplichting tot een bedrag van f 3293.50. Aan dit feit zou zich een bewoner van Den Haag hebben schuldig gemaakt, die meermalen als logeergast in het hotel heeft vertoefd. Deze man schijnt zich het vertrouwen van de hoteldirectie hebben weten te verzekeren. Her- haaldemalen zijn hem bedragen ter hand gesteld, ten einde daarmee voor gezamenlijke rekening za ken te doen. Deze man is ongeveer 74 jaren oud. Aanvankelijk logeerde hij in het hotel onder den naam Van G. Toen het den hotelier bleek, dat die naam gefin geerd was en hij daarover opheldering vroeg, ant woordde de oude heer, die in het algemeen een keurigen en vertrouwenden indruk maakte, dat hij dien naam voerde, omdat hij met zijn familie geen contact meer wilde hebben. De hotelgast, die meer malen in het bezit was van partijen diamant, stelde den hoteldirecteur voor deelgenoot te worden in door hem te drijven zaken, waarmee, naar hij voor gaf, groote winsten zouden zijn te maken. De hotel directeur trad daarin. Hij gaf den gast niet alleen nu reeds ongeveer twee maanden crediet voor wat de voldoening zou zijn van de hotelrekening, maar hij stelde hem herhaaldelijk voor de te verrichten zaken verschillende bedragen ter hand. Donderdag jJ. belde de oude heer den hoteldirec teur uit den Haag nog op, met de mededeeling, dat de zaak over twee dagen in orde zou zajn. Daarna ontving de directeur nog een telegram, maar de inhoud van dit bericht, wekte argwaan bij den di recteur op, die daarop de politie van zijn vermoeden in kennis stelde, dat hij opgelicht was. Den laatsten keer, dat hij den ouden heer in het hotel heeft gezien, is een goede week geleden en als steeds vertrok hij daarna in zijn eigen auto. De politie tracht thans den hotelgast op te sporen. GROENTEVERVOER NAAR DUISCHLAND. Directtarief wordt waarschijnlijk in Juli ingevoerd. Verlaging van de vrachttarieven in overweging. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. schrijft: Wij vernemen dat de voorberijding van de invoe ring van een direct tarief voor het vervoer per spoor van groenten, fruit en aardappelen van Nederland naar Duitschland thans zoo ver is gevorderd dat verwacht mag worden dat het op 1 Juli in werking zal kunnen treden. De groentenexporteurs zullen met genoegen ver nemen dat het tarief niet uitsluitend zal gelden voor wagonladingen, maar ook voor kleinere par tijen. Bij de berekeningen die voor de vaststelling van dit nieuwe tarief worden gemaakt en die heel veel tijd vergen omdat vor het groote aantal Neder landsche en Duitsche stations telkens weer afzon derlijke afstanden, zoowel op het Duitsche als op het Nederlandsche traject gelden, wordt voor het Nederlandsche traject gebruik gemaakt van het speciaal tarief, voor het Duitsche van het zooge naamde Not-tarieff. Bij de voorbereiding van het tarief is uitgegaan van den opzet dat de goedkoopste vrachten moesten worden berekend over den kortsten afstand tusschen twee stations. „Goedkoopste" dan te verstaan in het verband van het bestaande tarievenstelsel. Evenwel zijn de beraadslagingen op dit punt nog niet geëin digd en wij meenen te weten dat daarbij ook het punt van tariefsverlaging onder de oogen zal worden gezien. Hoewel het op het oogenblik nog te vroeg is om op dit punt positieve mededeelingen te doen, mee- AUTO IN DE ZUIDWILLEMSVAART GEREDEN. De twee inzittenden verdronken. Gistermiddag om 1 uur is onder de gemeente So meren nabij Sluis 12 der Zuid-Willemsvaart een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer P. Kutsch en zijn echtgenoote, afkomstig uit Breinig bij Aken reden van Weert komend, per auto over den kanaaldijk, Even voorbij sluis 12 der Zuid-Willemsvaart begon de auto te slingeren. De heer Kutsch, die aan het stuur zat, scheen het stuur niet meer meester te zijn, waardoor de wagen begon te slingeren en in het water reed. Een in de nabijheid vebrlijvende schipper en de sluiswachter van sluis 12 waren spoedig ter plaatse. Met hulp van nog enkele andere personen begon men onmiddellijk naar de auto te dreggen. Ter plaatse is de Zuid-Willemsvaart ongeveer vier meter diep. Het duurde dan ook ongeveer 1 uur voor men er in slaagde de auto weder op het droge te brengen. Onder leiding van dr. Eynatten, uit Someren, is nog zeer geruimen tijd getracht, door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, doch na een uur gaf men de pogingen op en kon slechts den dood geconstateerd worden. Een voorloopig onderzoek wees uit, dat de rechter voorband gesprongen was, waaraan het ongeluk waarschijnlijk te wijten is. De lijken van de belde slachtoffers zijn naar he lijkenhuisje van de begraaf plaats te Someren-eind overgebracht. De gemeentepolitie van Someren heeft de auto in beslag genomen en stelt een nader onderzoek in. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1