m Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 2!) TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68. DINSDAG 10 MAART 1931 40e Jaargang Toekomst" Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Bij Hoesten -| NIEUWE I L4NGERIJOR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: maanden /Lis. Uitnave: Firma I. H. KEIZER. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ZUIDSCHARWOUDE. De behandeling van den beschrijvingsbrief der Langendijker Groentencentrale maakte het noodig dat de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" een ledenvergadering hield in het café Schoenmaker. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz„ constateert dat thans onder gunstiger omstandigheden verga dert wordt als dit met de jaarvergadering het ge val was. De prijzen gingen omhoog en hoewel dit geen jovelom beteekent, het geeft toch bewijs dat men onze producten betalen. Dachten wij eerst er komt geen spaan van terecht, thans doet zich het verschijnsel voor,dat de prijzen omhoog gaan. Gezien de groote agenda deed de voorzitter een beroep op korte zakelijke besprekingen en deelde mede dat het bestuur niet anders kon doen dan heden deze bijeenkomst houden, aangezien het moeilijk op andere data kon en wij toch klaar moesten zijn voor de Alg. Vergadering. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer C. de Boer Cz., werden hierna met dank aan den samensteller goedgekeurend bevestigd. Het was een uitgebreide en juiste notuleering. Van het bestuur der Langend. Groentencentrale was de volgende missive ingekomen, als antwoord op het door „De Toekomst" gedane verzoek: Naar aanleiding van Uw verzoek betreffende vrijstel ling van liggelden onder de overkapping, kan niet voldaan worden, daar de financieele uitkomsten der veiling dit niet toelaten; ten 2e dat de L. G. C. hare medewerking zou willen verleenen tot het organiseeren van een lan delijke demonstreerende algemeene vergadering in Den Haag, waren van vier vereenigingen adhaesie- betuigingen ingekomen en wel van Koedijk, St. Pan- cras (Zuid), Oterleek en Hensbroek. De vereeni gingen voelden er alleen niet voor, doch wenschen er beslist niet aan mede te werken, weshalve op medewerking niet kan gerekend worden. Naar aanleiding van het moeten bedanken als lid der vereeniging door den heer P. Zeeman, deed de voorzitter namens het bestuur het verzoek goed te willen keuren aan genoemden heer een bewijs van appresiatie zal worden geboden voor het vele en goede werk dat hij als kunstmest-administrateur heeft verricht. De vergadering betuigde hiermede hare volle instemming en schonk het bestuur ver trouwen deze aangelegenheid naar inzage af te handelen. Nu ging men over tot de benoeming van een kunstmest-administrateur. De voorzitter deelde mede dat deze functie nog al een veeleischende is en accuratesse vraagt en vroeg naar candidaten. De heer Jb. Kramemr wilde dit punt afhankelijk stellen van punt 4, dat coöperatieve aankoop van kunstmest ten behoeve der verbruikers beoogt. De voorzitter. Ja, als bestuur hebben wij de con vocatie samengesteld, maar wil men liever het voorstel Kramer, dan is het ook goed. De verga dering was echter voor het bestuursvoorstel, zoodat tot benoemimng werd overgegaan. Daar de heer de Boer Cz. de eenige candidaat was werd hij met algemeen goedvinden benoemd. Nu volgde het reeds eerder, genoemde punt 4, waarbij de voorzitter zeide, dat volgens eerder ge nomen besluit de kosten gedragen moeten worden door de verbruikers, omdat naar aanleiding van de jaarrekening men hierin meende te kunnen bezui nigen. Hier is ook onder begrepen het salaris van ien administrateur, de kosten zullen ongeveer zijn LO cent per 100 Kg. Een en ander werd nu be- irestigd, en zeide de voorzitter te hoopen, dat het niemand zal beletten de kunstmest coöperatief in e koopen. De voorsteller van bovenstaande zeide nog, dat hij iet voorstel deed in de meening dat hij die de uxe draagt ook de lasten moet dragen. Punt 5 betreft: Salarisregeling. Dit punt was als bezuinigingsmaatregel eveneens ioor den heer A. Kout ter vorige vergadering aan- >evolen. De voorzitter zeide, dat dit punt er zoo heel on- ichuldig uitziet. En toch is dat niet zoo. Het werd zoo maar in de vorige vergadering - plomp ingediend om 50 pCt. te verlagen. Al weet nen niet, ook de voorsteller niet, wat er alzoo door iet bestuur gedaan wordt. Spreker vond het voor- itel wel wat beleedigend voor het bestuur. Men :an toch ook niet een arbeider zoo maar de helft 'an zijn loon betalen. De voorsteller heeft gezegd, dat in den omtrek .e vergoedingen ook niet hoog zijn. Het blijkt venwel dat ook slecht georiënteerd is. Aan de hand an cijfers tracht spreker nu aan te toonen, de De Toekomst" met haar salarissen niet te hoog 5. Wij moeten in het oog houden, dat hij die werkt ok betaald moet worden en dat heeft de vereeni- ing steeds in alle opzichten gedaan. De heer Kout brengt in het midden dat het nooit Ijne bedoeling is geweest het bestuur te belee- igen en meent ook dat betaald moet worden voor eleverden arbeid. Echter heeft hij het gehad over e gesalieerde bestuurderen en zegt verder dat b.v. in Waarland de salarissen heel wat minder zyn. Hier moet het allemaal met kleintjes betaald worden en meent hij dat het goed was dat men een adertje laadt. Ziekenvereenlgingen b.v. hebben toch ook geen gesalarieerde bestuurders. 'M De heer C. de Boer Wz. gaat niet accoord met de zienswijze van den heer Kout. Het is hier geen ™ilantrophie maar een vakvereeniging. De secretaris en kunstmest-administrateur zijn heusch niet betaald met hetgèen zij als vergoeding ontvangen. De heer W. Keppel ondersteunde eerst het voor- stel Kout, maar staat er nu meer sceptisch tegen- over. De heer Jb. Kramer had verwacht, dat Kout zijn voorstel zou intrekken, dat z.i. onbesuisd is inge diend. Hij had zich nader bij het bestuur moeten vergewissen. De vergoeding die hij als bestuurslid geniet is juist zooveel als hij er moet beleggen. In een phi- lantrophische instelling neem ik een bestuursfunctie desnoods gratis waar, maar in een vakvereeniging is dat wat anders. De secretaris heeft veel werk, de penningmeester voert een kleine administratie maar heeft daarentegen ook zeer veel werk. Verder zegt spreker o.m. dat dit bezuinigingsstandpunt onrecht vaardig is en wil men het doorvoeren, dan stel ik mijn mandaat ter beschikking. De heer Jb. Twisker laat een ander geluid hooren en meende dat de heer Kout het zoo allemaal niet bedoeld heeft, al kwam het wat a plomp. De heer Jn. Klingeier zette o.m. uiteen dat de vereeniging als vereeniging veel betaald. Onze con tributie is in vergelijking met andere vereenigingen erg hoog. De heer C. de Boer Wz. zegt, dat het waar is dat het een dure vereeniging is, maar dat betreft ln hoofdzaak b.v. de rattenverdelging en kunst mest, maar dat ligt toch niet aan de salarissen van de bestuursleden. De heer J. de Geus zegt, dat het nu is een malai- setijd en vraagt of het bewaren van de manden en palen commissie's, wel economisch zijn. Het gaat wat de funesties betreft niet meer voor niemendal. Het blijkt nu dat het bestaan van de palencom missies niet zooveel om het lijf had. Met de manden en kunstmest is dat iets anders. De heer Jb. Kramer poogt andermaal intrekking van het voorstel te krijgen. Vroeger kon een be stuurslid wel eens wat doen, tegenwoordig is alles georganiseerd. Hij wijst verder op het werk van den voorzitter, die een vraagbaak voor allen is. Hij zegt verder dat het per slot op 3 bestuursleden aankomt. Met het salaris van den secretaris gaat men ac coord en de twee overblijvende functionarissen ge nieten gezamenlijk f55.— Moet daar nu op bezuinigd worden? In het belang der vereeniging hoop ik dat Kout zijn voorstel intrekt. De voorzitter zegt dat het een uitzondering is als hij eens een avond na 6 uur kan thuisblijven, en dat komt heusch niet door de salarissen. De heer Kliffen tracht uiteen te zetten, dat ook de bouwers na 6 uur lang niet vrij zijn, en is uw taak (tot den voorzitter) niet zoo zwaar als van ons. De voorzitter zeide te gelooven dat Kliffen heel weinig weet van het werk dat hij verricht. En als het bestuur het niet goed doet laat men het dan zeggen. De heer Kout zegt, dat er een tekort is van f 160 Kan dat nu niet veranderd worden, dat wij ten slotte een goed huishouden hebben. Het serum leg gen is m.i. overbodig. Opgemerkt werd dat men met dit bestrijdings middel, als niet voldoende, niet meer gebruikte. Nu wilde men stemmen. De heer J. de Geus wil schriftelijk, omdat de voor zitter het voorstel beleedigend vindt. De voorzitter zegt nu dat de stemming schriftelijk zal geschieden en dat het voorstel luidt: 50 pCt. ver mindering van de salarissen van het bestuur. De heer Jn. de Geus: Denk er om heeren: wij heb ben nu een goede secretaris. De heer A. Kout zegt, dat hem door het bestuurs lid Hulde gevraagd is: of het hem ernst was,, waar op hij antwoordde van „ja," en had nu gehoopt dat het bestuur met een bemiddelingsvoorstel zou komen. De heer C. de Boer Wz.: Ik heb den indruk, dat Kout wil bemiddelen. De heer Huiler releveert zijn onderhoud met Kout en zegt dat het bestuur met geen bemiddelings voorstel nu kon komen. Nu gingen de stembiljetten rond. Onderwijl doet de heer W. Keppel het voorstel om alles maar in de put te steken en te laten zooals het was. Het applaus dat hierop volgde was eveneens de uitspraak der vergadering en deze zaak dus van de baan, waarna men overging tot de behandeling van den beschrijvingsbrief der L. G. C. Behoudens eene opmerking van den heer Jn. de Geus om te trachten te bezuinigen werden de eerste 6 punten na een korte bespreking accoord bevonden. Op de vraag of de bascules ook kosten veroorzaakten, deel de de voorzitter mede, dat dit de kosten vrijwel dekt. Punt 7a. Bestuursvoorstel om ten hoogste 1/20 pCt. van den omzet voor reclame beschikbaar te stellen. De heer Jb. Kramer wilde dat kooplieden even eens bijdroegen. De voorzitter: Wij voeren een onpersoonlijke re clame en de koopmen doet dit voor zich zelf. b. Bestuursvoorstel, het huishoudelijk crediet te verhoogen van f 50.000 tot f 75.000. De heer Jb. Kramer wilde het liever laten zooals het was. Boekhoudkundig achtte hij het niet in orde en wilde uitgaven van andere dan huishou delijke een afzonderlijke post openen, althans voor nieuwbouw. De voorzitter die voor deze opmerking eene korte uiteenzetting gaf, trad nu in eene nadere beschou wing. Het was altijd zoo geweest en konden wij de gewone uitgaven bestrijden. Het nieuwe pand kon echter niet bekostigd worden, gezien de geringe omzet en zoo zijn wij in het gedrang gekomen. De heer Jn. de Geus zeide, dat men natuurlijk i eene leening dient te sluiten. Het besluit is dat aan een en ander de aandacht gewijd zal worden. c Bestuursvoorstel om het 1/4 pCt. voor contante betaling niet meer te verstrekken. Dit te doen in gaan 1 Juni 1931, onder voorbehoud dat de vei lingen te Noordscharwoude, Warmenhulzen en Ob- dam dit ook doen en de betalingsvoorwaarden aan elke veiling hetzelfde zijn. De voorzitter lichtte weer een en ander toe en zeide o.m. dat de rekening aanleiding geeft tot dit voorstel. Er is evenwel een missive van „Koophan del" waarin wordt voorgesteld om geen 1/4 pCt. maar 1/10 pCt. korting te verstrekken. Bij voorne- miiig houden wij evengoed contact met den koop man zeide de voorzitter. De vergadering ging met dit bemiddelingsvoorstel accoord. d. Bestuursvoorstel om aan het West-Friesche Kanaalplan een bijdrage te geven van f 600 per jaar kan geen instemming verkrijgen en was men dan hier tegen. e. Bestuur stelt voor om voor alle winterkool een minimumprijs vast te stellen van f 0.60 per 100 Kg., ook voor stekuien. Dit voorstel vermocht eveneens de goedkeuring der vergadering. Gemeend werd dat de bloemkool hier buiten valt, en medegedeeld dat het minimumprijsstellen een punt van bespreking wordt in het C. B. Het voorstel van „De West" te Koedijk om Voor le kwaliteit geen minimumprijzen in te voeren, dan wanneer de markt zelf het product overneemt, werd door het L. G. C.-bestuur niet voar aanneming ge- pre-adviseerd, wegens niet te voorziene kosten. Dit preadvies werd goedgekeurd. Het fotografisch Atelier van is geopend: 's Woensdags van I tot 6 uur 's Zondags van 10 tot 12 uur. Punt 8a. Eveneens van „De West", betreffende ver betering in de hooge waterstanden, kon de vergade ring mede accoord gaan, en was men er dus voor een onderzoek in deze in te stellen. Punt 9. „De Tuinbouw" te St. Pancras wil de aardappelen verzenden inkratjes, deze door de vei schaffen en voor huur of statiegeld bescchikbaar stellen voor aanvoerder en verzender. De voorzitter deelde mede dat de kratten kosten 1 cent per pond aardappelen en dat kan echter het product niet dragen. Het preadvies luidt: Voorloopig niet direct uit voeren en een onderzoek instellen. Hoewel de nadere toelicchting op de Algemeene vergadering ter tafel komt, ging de vergadering toch met het preadvies accoord. Punt 9a. Van dezelfde vereeniging im n.l. in overleg met de transportarbeiders aan de laadplaats in den drukken tijd te werken, had een gunstig preadvies van het L. G. C.-bestuur en de instemming der vergadering. Punt 10. „De Toekomst" te Zuidscharwoude stelt voor, dat bij overgang van een strengen winter bij een aanvoerder partij kool „bokken" worden gevon den, deze wel worden afgekeurd en teruggenomen, maar niet worden beboet. Bij herhaling dan streng beboeten. In zijn preadvies zegt het bestuur dat reeds steeds scherp wordt toegezien en de boete zwaar is. Er wordt echter eerst gewaarschuwd en niet beboet. Die maatregel wil het Bestuur handhaven. Het slot van de gedachtengang, welke hierover ontstond was, dat de vergadering zich voorloopig accoord verklaarde met het praeadvies. Punt 10a. Eveneens van dezelfde, spreekt zich uit dat door de L. G. C. bij de Regeering op uitvoer- premie wordt aangedrongen voor tuinbouwproduc ten, waardoor de invoerrechten zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk worden teniet gedaan. Hiervoor zoo noodig samenwerking te zoeken met de landbouw-organisatie. De voorzitter memoreert dat in 1919 ook al moeite is gedaan. Wij meenden toen sterk te staan, omdat wij toen in dien benarden tijd het Nederlandsche Volk van voedsel deden voorzien. Edoch, wij konden geen cent loskrijgen, veronderstel bovendien als de Regeering iets wilde, dan zouden andere landen ook maatregelen nemen. Het Preadvies wijst hier ook op en ook op de hooge kosten, e nacht het voorstel onaannemelijk. De vergadering stemde nu maar met het pra- advies in. Punt 10b. Van „De Toekomst", wil dat de Alge meene vergadering zich uitspreekt, dat al het moge lijke wordt gedaan om tuinders, in de R. I. belasting aangeslagen naar een inkomen van f 1200, worden vrijgesteld van premiebetaling voor Invaliditeits-, ouderdoms- en ziektewet, en die premie door den Staat te doen dragen. De voorzitter acht de kans van slagen zeer ge ring, omdat er zooveel nevenbedrijven zijn waar het zoo is. Ik zou wel willen dat het door den Staat gedragen werd en op onze billetten der Inkomsten belasting terecht kwam. Laten wij er evenwel op doorwerken, en de aandacht der Tweede Kamer en Prov. Staten-leden doen vestigen. De heer Jb. Kramer, is dit niet eens. Ik zou in de L. G. C. willen vragen welke politieke richting. De voorzitter. Dat is het argument niet, doe dat op de Algemeene vergadering. De heer Jb. Kramer: Er zit een addertje onder het gras. Er is een riehting die dit standpunt tegen werkt en heeft een politieke tendenz en h- wenscht dit op de Algem. Vergadering te bestrijden. Als ik geweten had, dan had ik dit voorstel niet gedaan, want het wordt vechten tegen windmolens. De voorzitter beantwoordt den heer Kramer om tot de conclusie te komen, dat laatstgenoemde abuis is. De heer C. de Boer Wz. constateert dat er geen preadvies is. Het zal moeilijkheden met zich brengen. I Toch hoop ik dat onze menschen het willen be pleiten aanstonds, want menschen die geen inko men hebben en toch moeten betalen, is ongehoord. Men ging nu weer tot punt 10 c, eveneens van „De Toekomst" en betreft Herziening Pachtwet. „De Toekomst" wil dat L. G. C. zich uitspreekt dat de pachtwet wordt afgeschaft en dat pacchtcommlsies regelend zullen optreden. De voorzitter zegt dat dit punt wel voorbarig is, aangezien dat de Eerste Kamer deze wet nog zal moeten aannemen. Als de Algem. Vergadering deze motie aanneemt dan zijn wij een stap in de góede richting. Punt 11 van „De Groentecultuur" te Broek op Langendijk en „Ons Belang" te Hensbroek betreft de uien-controle. De eerste acht deze controle onuit voerbaar en wil opheffing van het uitvoerverbod, wijl laatstgenoemde een soepeler keur wenscht. De voorzitter ging de voorgeschiedenis dezer con trole nog eens na en zeide dat dit punt ook wel zal voorkomen op de algemeene Beschrijvingsbrief van het C. B. Op een desbetreffende vraag ant woordde hij dat op de verschillende centra's ook uiensorteermachines zijn, en het ook wel zoo ver zal komen dat deze uien geveild worden. De export van dezen handel is veel verbeterd, er is vertrouwen gekomen. Rondvraag. De heer Jn. de Geus gaf in overweging de zet- uien te zoeken uit het gewas, evenals men dit doet uit de kool. Hij tracht aan de hand van gegevens aan te toonen, dat het selecteeren mooie resultaten opleverde. De voorzitter beval dit ook aan, en was de heer de Geus voor deze mededeeling dankbaar. Ook het bespuiten met Bordeauxsche pap is bevorderlijk voor goede resultaten. Naar aanleiding van eene mededeeling van den heer Jb. Kroon, zeide de voorzitter, dat het zeer nuttig zal zijn, als alle tuinders ter bestrijding van de rattenplaag knippen aankochten. Deze zullen weer aangekocht worden en kunnen de leden tegen kostprijs deze betrekken. De heer J. Klingeier vraagt waar de manden zijn en verder hoopte hij dat de marktberichten beter zullen worden opgenomen. De voorzitter zegde toe dat naar aanleiding van deze vragen een onderzoek wordt ingesteld. De heer C. Kliffen bracht weer eens het bonnen stelsel ter sprake. En niet ten onrecchte. Hij vindt het heel erg tegenstrijdig voor hun die alles veilen, als men gadeslaat dat er een employé rondloopt van af de Prinsengracht en kool koopt op de bonnen, wijl ter veiling ruime aanvoer is. Het blijkt dat het in Zuidscharwoude gemakkelijk gaat en in Noord scharwoude niet. De voorzitter. Ja', het stelsel bestaat en men weet mij altijd aan te toonen, dat ze bonnen moe ten hebben. De heer Kliffen. Er moet verandering komen, want men kan toch op de veiling koopen. Het ie wel eigenaardig, dat die eene man (de naam wordt genoemd) langs den weg koopt. De heer Jb. Kramer. En aan de kantoren kan men het geld halen. De heer C. Kliffen geeft den voorzitter in over weging zoo weinig mogelijk bonnen te geven. Men verkoopt ze zoo gemakkelijk en is van veel omslacht af, b.v. met keurmeesters of zoo heeft men niets te maken. De voorzitter zegt dat hij steeds tracht te doen wat mogelijk is, een en ander te voorkomen. Voor aanvulling moet ik bonnen geven. De heer C. Kliffen. U moet bonnen geven of men koopt zoo maar. De heer Swart. Wij hebben onze plichten, daarte genover staan onze rechten. Wij zijn georganiseerd en hier moet wat gebeuren. Uit de verdere kbesprekingen hierover stippen wij nog aan, dat het geplaatst werd dat een der grootste kooplieden ter vorige Algemeene Vergadering, waar deze als gast tegenwoordig was, gezegd had ze koopen dat het nu eens uit moet zijn met de bonnen, en nu in deze dagen een zijner employés bij de menschen aan huis tracht te koopen met bonnen, zelfs zonder bonnen, met de belofte dat deze later wel zouden komen enz. De voorzitter gaf voldoende ruimte opdat ieder zich in deze zou kunnen uitspreken, waarvan de commentaar niet ten gunste van bedoelden koop man en bediende viel op te merken. Over het alge meen werd het verkoopen per bon verfoeid en niet raadzaam geacht, alleen in Zuidscharwoude krappe maatregelen te nemen. Evenwel werd het vertrou wen in den voorzitter uitgesproken dat hij 'als vei lingleider al het mogelijke zal doen om dergelijke toestanden te verminderen of te doen eindigen. De voorzitter die heden een moeilijke taak had, de besprekingen in goede banen te leiden, is hierin volkomen geslaagd, en zijn sluitingswoord gewaagde ervan, door openhartig de zaken memt elkaar te bepraten, men ook weet wat men aan elkander heeft, met een woord van dank liet hij de hamer vallen. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Eftijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoe- ders - Hoofdpijnpoeders. - Verkoudheids- poeders. - Kiespijnpoeders. - Hoestpoe ders. - Maagpoeders. - Rheumatiekpoe- ders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1