Uit den Omtrek Burgerlijke Stand Rüwe Handen Advertentiën G. 00TJERS Az., KOOLLAND Koolland Een Meisje, Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Gelenheid tot telefoneer en in sluitingstijd van het Telefoonkantoor Broek op Langendijk. De Directeur van het Post-, Telegraaf en Tele foonkantoor te Broek op Langendijk maakt bekend dat in sluitingstijd van het Telefoonkantoor, voor dringende particuliere aangelegenheden gelegen heid tot telefoneeren bestaat: te Oudkarspel aan het hulpkantoor; te Noord-Scharwoude aan het Hulpkantoor; te Zuid-Scharwoude aan het Hulpkantoor; te Sint Pancras aan het hulpkantoor en te Broek op Langendijk ten huize van den gemeenteveld wachter Prins Hendrikkade no. 521. NOORDSCHARWOUDE. Gemeenteraadsverkiezingen. Door de afd. van de S. D. A. P. is bij referendum voor deze gemeente de groslijst voor de gemeente raadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. A. Kwadijk (aftr.) 2. J. v. d. Abeele. 3. J. Zeeman. 4. J. Frielink. 5. P. Stoop. 6. Mevr. P. Feller—De Hart. 7. A. Blokker. 8. H. Oudshoorn. OUDKARSPEL. Gistermorgen sloeg een paard van den heer Rustenburg, gespannen voor een driewielde kar, op hol. Van het erf den weg opgaande, maakte de wagen zoo'n geweldige bocht, dat twee aldaar spelende kinderen van den heer T., een meisje van 5 en een jongetje van 2 jaar, door den slag van den wagen op het ijs werden geslingerd. Het meisje bekwam eenige hoofdwonden. Het jongetje bleef bewusteloos liggen. De ijlings ontboden geneesheer, Dr. Hoekstra van Zuidscharwoude verleende de eerste hulp, en con stateerde bij het jongetje een beenfractuur. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zullen er mogen (Woensdag)- middag wedstrijden op de ijsbanen van „Volhar ding" gehouden worden. SINT PANCRAS. Door ae nog veie ziekte gevollen onder de leden van „Nut en uenoegen" zal ae feestavond, een week woraen versteld. ALKMAAR. De heropening van „Het Witte Huis" Fa. H. S. Cloeck te Alkmaar. In ons vorig nummer gaven wij reeds van een en ander een korte beschrijving betreffende de her opening van deze zaak na de plaats gehad hebben de verbouwing. De foto's boven de advertentie in ons Donder- dagnr. 1. 1. gaven een duidelijk beeld van den ge- stadigen groei dezer firma en wij willen nog eens zooals wij reeds aankondigden, eenige woorden wij den aan deze gemetamorphoseerde zaak. De gedurige stijging van de enorme hoeveelhe den stoffen is merkwaardig genoeg, door een ac- coutant zuiver opgezet, en wist de firma in 1928 een omzet te bereiken voor de kleeding naar maat, die zou zij,n die verre boven het bestaande perceel reikt, in vergelijking genomen met het gebouw een stapel Wij hebben omtrent de nieuwe inrichting ons laten voorlichten en dwingt het bewondering af, wat hier onder architectuur van den heer L. Groen is bereikt. De winkelbetimmering evenals die der plafonds, is uitgevoerd in blank eiken hout, met onderdeelen van cormandel, hier en daar afgewisseld door keu rig houtnsijwerk. Op artistieke wijze is boven te betimmering der etalages glas in lood aangebracht, waardoor het daglicht op ruime schaal kan binnendringen. De verlichting is een unicum en zoodanig aange bracht, dat de lichtbron vrijwel onzichtbaar is en van zoodanige constructie, die het daglicht natuur getrouw vervangt. De betimmering der etalages bestaat uiti berken en eikentriplex, afgewisseld door coromandelhout. Langs de stijlen bevinden zich dreihoekige lam pen van coromandel- en suplexglas. Langs den wand zijn stangen bevestigd voor de- costumes, zoodat de clientele een goed overzicht heeft over de ruim gesorteerde smaakvolle col lectie. Een smaakvol uitgevoerde trap, samengesteld uit co romandel hoofdbalusters, versierd met houtsnijwerk verbonden door een hekwerk van michilstaven voert ons naar de afdeeling kinderkleeding, coupeurs- en paskamer. In deze laatste bevindt zich een driedeelige draai bare verlichte spiegel. Ook deze inrichting getuigt van verfijnde smaak en kunstzin. Een woord van hulde mag dan ook niet worden onthouden aan de firma Bruin en Blom die de betimmering aan- brachct, den heer Genefa,as, door wien de verlichting (in totaal 16000 watt omvattende) werd verzorgd, en den heer van Zeggelen voor de vervaardiging van het glas in lood. In dezen tijd van groote werkloosheid is het van de firma H. s. Cloeck goed gezien en moge het aan anderen ten voorbeeld dienen om een dusdanige verbouwing te doen uitvoeren, wijl 14 personen ge durende 2 maanden hieraan gearbeid hebben. Werd de firma Cloeck gedupeerd door de ziekte van den architect, de laatste 3 weken werd het uiti- gevoerd onder leding van den heer G. Cloeck, die zich op buitengewone wijze van deze zoo verantwoorde lijke taak heeft gekweten. De Alkmaarsche winkelstand kan zich gelukkig achten te kunnen bogen een zaak met zulk een zeldzame inrichting rijk te zijn. Aan belangstelling zal het de firma Cloeck zeker niet ontbreken en velen zullen een kijkje nemen. BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijken Stand over de maand Februari 1931. Geboren: Albertus, z. van A. de Bree en van S. Kok; Jan Cornells, z. van C. de Geus en van G. de Ruiter; Maarten Willem, z. van P. C. Goodijk en van M. Riedel; Neeltje, dochter van J. P. den Hartigh en van A. Slot; Grietje, d. van J. Kruk en van M. Meijer; Liena, d. van H. van den Heerik en van L. Penning; Jacob, z. van M. Wiering en van A. Smit; Dieuwertje, d. van S. Aardema en van A. Glas. Overleden: Neeltje Blom, oud 56 jaar, echtgenoote van C. Stam; Immetje Glazekas, d. van P. Glazekas en van S. Kuitwaard, oud twee maanden; Jan Bak, 78 jaar, weduwn. van Sijtje Ivangh; Hillegonda Jon ker, 79 jaar, wed. van Klaas Ploeger; Diena Poeser, 82 jaar, wed. van Nicolaas Akerboom. Ingekomen personen. D. Rens, Sluisknecht van Akersloot naar hier,364; G. W. Noord, dienstbode, van Odoorn naar hier 4.10; N. Biersteker, zonder beroep, van Delft naar hier 28; M. Heijs, echtgenoote van J. Vroegop, van Uit huizen naar hier 477. Vertrokken personen: J. J. Lindhout, zonder beroep van hier naar Eind hoven; G. Kranenburg met echtg. van hier naar H. Hugowaard; A. Glas, met echtg., winkelier van hier naar IJmuiden; A. Glas, dienstbode van hier naar Amsterdam; W. de Leeuw, arbeider, van hier naar Oudkarspel; A. Bak, matroos bij de Kon. Marine, van hier naar Vlissingen. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 9 Maart. Aanvoer: 2400 Kg. uien: uien ƒ3.704.10; drielin gen ƒ2.80; grove ƒ3.60; 25000 Kg. roode kool ƒ8.70— 12.40; 15800 Kg. gele kool ƒ4.80—7.20; 21400 Kg. Deensche witte ƒ5.20—7.00. NOORDERMARKTBOND, 10 Maart. Aanvoer: 20000 Kg. uien: uien ƒ3.004.40; drielin gen ƒ1.80—2.80; nep ƒ1.70—2.10; grove ƒ3.20—4.00; 180000 Kg. roode kool ƒ8.80—13.50; 80000 Kg. gele kool ƒ4.50—7.50; 160000 Kg. Deensche witte ƒ4.40— 6.70. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 9 Maart. Aanvoer: 6000 Kg. roode kool ƒ8.80—14.00; door schot ƒ7.70—10.30; 38000 Kg. gele kool ƒ6.10—6.80; doorschot ƒ5.406.70; 26000 Deensche witte ƒ5.60 6.90; 3600 Kg. uien: grove ƒ3.303.90; uien ƒ3.40 3.80; drielingen ƒ1.50—2.00. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 10 Maart. Aanvoer: 57000 Kg. roode kool ƒ6.8013.50; door schot ƒ8.50—12.10; 125000 Kg. gele ƒ5.20—6.90; door schot 4.60—6.40; 91000 Kg. Deensche witte ƒ4.30— 6.80; 7000 Kg. uien: grove ƒ3.80—4.70; uien ƒ3.80— 4.70; drielingen ƒ2.30—2.50 WARMENHUIZEN, 7 Maart Aanvoer: 105300 Kg. roode kool ƒ8.6013.00; 2e kw. ƒ6.60—11.70; 28025 Kg. gele kool ƒ5.60—6.80; 2e kw. ƒ3.10—550; 41925 witte kool ƒ530—6.70; 2e kw. ƒ3.00—5.90; 125 Kg. nep ƒ1.70; 13150 Kg. uien: uien ƒ2.70—3.20; grove ƒ240—2.80; 3750 Kg. peen ƒ1.80. WARMENHUIZEN, 9 MAART. Aanvoer: 10750 Kg. roode kool ƒ9.0013.20; 2e kw. ƒ6.30—12.10; 3550 Kg. gele kool ƒ6.30—6.60; 1400 Kg. wite kool ƒ6.40; 625 Kg. uien ƒ3.40. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Bloemendaler kool ƒ1:504.00; boerenkool ƒ3.00; bieten ƒ8.20; gele kool ƒ1.80—3.20; knolselderie ƒ3.50; prei ƒ5.60—13.00; roode kool ƒ6.90—13.00; sel derie ƒ3.40—12.00; spinazie ƒ1.004.50; spruiten ƒ10.0030.00; uien ƒ1.503.00; wortelen ƒ2.40; wit lof I ƒ12.00—16.00; idem II ƒ8.00—10.00. ALKMAAR. Eierveiling 7 Maart. Aanvoer 230000 kipeieren: prijzen 56-58 Kg. ƒ4.50 4.80; 58-60 ƒ4.60—4.90; 60-62 ƒ4.70—5.20; 62-65 ƒ5.00 6.10 Eendeieren. Aanvoer 30000. Prijzen ƒ4.90. Alles per 100 stuks. Marktoverzicht der vorige week ingezonden door Jac. Knoop. Nassaukade 158, telef. 81431, Amster dam, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. De groote vraag voor blauwen- en bontepoters is weder afgeloopen, daar de aanvoer te groot was en begin der weew f 3.00 te maken was, liep de prijs te rug naar ƒ2.702.80. Zeeuwsche bonten werden vlug verkocht tegen hoogere prijzen. Voor blauwen is de vraag niet zoo groot. Vlaammsche Eigenh. en Industrie gevraagd. 9 Maart werden de volgende prijzen gemaakt. Zeeuwsche bonten ƒ6.00—6.50; idem blauwen ƒ5.50 6.00; idem Eigenh. ƒ4.505.00; BI en bontepoters ƒ2.702.90; Flakkeescche Eigenh. ƒ4.755.00; Spui- sche eigenh. ƒ5.00—5.25; winter Malta per 100 Kg. ƒ10.0011.00; Ypolder Bravo ƒ3.504.50; idem be velanders ƒ3.50—3.75; idem poters ƒ2.20—2.30; Frie- sche borgers ƒ4.304.50; Vlaamsche Eigenh. ƒ4.00 4.50; idem industrie ƒ3.503.75; Drentsche zand in balen a 50 Kg. ƒ2.00—2.50. ALKMAAR. 9 Maart Vee. Aangevoerd 46 vette koeien ƒ235390; 258 nuchtere kalveren ƒ8.0026; fokkalveten ƒ18—30; 593 vette varkens 40—44 cent, zouters 42 ct. p. Kg. Nieuwstijdingen HEVIGE AARDBEVING IN MACEDONIc. Talrijke dooden en gewonden. Dorpen geheel of gedeeltelijk vernield. Paniek onder de bevolking. Blijkens uit Belgrado, Sofia en Athene ontvangen berichten, is het zuidelijk deel van den Balkan, Macedonië, in den nacht van Zaterdag op Zondag geteisterd door een reeks aardschokken, die groote verwoestingen hebben aangericht. Een afficieel bericht uit Belgrado spreekt de al te alarmeerende mededeelingen, die in het buitenland in omloop zijn, tegen, maar op grond van heden nacht ontvangen gegevens is toch reeds sprake van negentig dooden, terwijl men er rekening houdt met de mogelijkheid, dat dit aantal nog zal stijgen Uit Gewgêli wordt gemeldt, dat de aardschokken zich gisteren hebben herhaald. Aangezien de bevol king echter buiten kampeerde, werd slechts meteri- eele schade aangericht. Het aantal dakloozen iln Zuid-Joegoslavië be draagt drieduizend. In Grieksch Macedonië hebben nieuwe aardschok ken groote verwoestingen aangericht. In talrijke dorpen stortten de meeste huizen in. Ook Zuid-Albanië is door de ramp getroffen: voor al te Koritza is groote schade aangericht. De streek ten Zuiden van Skolpje is buitengewoon zwaar getroffen, in het bijzonder het district van Demirkapoe vlak aan de grens. Het dorp Pirava is met den grond gelijk gemaakt, hier moeten vele slachtoffers zijn. Gisteren waren er al 19 lijken geboren, en 22 zwaargewonden uit de puinhoopen te voorschcijn gebracht. De dorpen Moradjavo, Oedovo en Mirowze zijn grootendeels verwoest. De stations van Demirkapoe, Oedovo en Mirowze liggen in puin; de spoorwegbrug over de Vardar is ingestort, terwijl alle spoorbrug gen in het Vardardal zwaar beschadigd zijn. Door een en ander is het spoorwegverkeer grootendeels verbroken, terwijl ook de lijnen hier en daar ver nield zijn. De autoriteiten hebben hulpexpedities georgani seerd en tenten onder de bevolking uitgedeeld. (Hbld.). ZWARE SNEEUWVAL Ernstige belemmering van het verkeer. In de avonduren hield in de omgeving van den St. Gothard de sneeuwval onverminderd aan. HSt verkeer in de steden begint uiterst moeilijk te worden. Onafgebroken werken de sneeuwploegen voort. In het centrum van Zwitserland loopen vele op hellingen gebouwde huizen gevaar. De tandradbaan naar de Rigi moest met het oog op het lawinegevaar eenige dagen worden stopgezet. Allft treinen, ook de internationale, hebben eenige uren vertraging. Neerstortende sneeuwmassa's deden de locomotief van een passagierstrein bij Zürich derailleeren. SNEEUW EN VORST. Uit alle deelen van Duitschland komen berichten over hevige koude: sneeuw en vorst allerwegen. Hier wat meer, daar wat minder, maar overal win tert het weer duchtig. In het gebied van den Boven-Rijn valt buitenge woon veel sneeuw, hetgeen van groote beteekenis is met het oog op het gevaar voor overstromingen straks, als dit sneeuwpak gaat smelten. Sedert gisteren sneeuwt het in het Schwarzwald en omgeving onafgebroken: sedert jaren heeft het in die sreken niet zoo lang aan één stuk door ge sneeuwd. In de dalen ligt de sneeuw reeds ongeveer 50 c.M. hoog, op de bergen is het pak al tot 2.70 M. aangegroeid. Daarbij vriest het eenige graden. Een groot aantal verkeerswegen is onbegaanbaar, zoodat verscchillende buslijnen den dienst hebben gestaakt. Uit Berlijn komen ook berichten van grimmige koude; het vriest er als ware men midden in den winter. SNEEUWSTORMEN, WIND EN REGEN IN HET MIDDEN-WESTEN. Verblindende sneeuwstromen, hevige wind en zware regens hebben, naar Reuter uit Chicago meldt, een einde gemaakt aan de droogte, tot vreug de der boeren van den geheelen graangordel van het Midden-Westen en van de eigenaars der katoen plantages, maar hebben den dood veroorzaakt van tenminste dertien menschen van wie elf te Chicago en groote schade aangericht. Een visschersvaartuig met vier man aan boord, dat zich op het onstuimige meer van Michigan be vond, wordt vermist, Duizenden auto's zijn inge sneeuwd. Te Chicago en in andere plaatsen is het verkeer gestremd. Winterlezingen Broek op Langendijk TWIJFEL (VERVOLG). Ook boeken kunnen aan het twijfelen brengen. Zooals omgang met personen altijd iets achterlaat in het leven van den mensch, laten boeken ook hun indrukken na. Wie echt leest, leeft mee in het dramatisch gebeuren. Er zijn er wel die eerst eventjes op het achtertse blad moeten kijken, ook ik heb het wel gedaan, en als ze elkaar dan maar kregen, dan was de zaak gezond. Maar dat is geen lezen. Lezen is worstelen met het boek, grijpen met volle handen uit haar wondere schatten, speu ren naar de verborgen diepten die zich in haar bevinden. De schrijver zegt van zijn boek tot den lezer, „Hier heb je het mooiste, het rijkste, het diepste dat mijn leven kon geven, maak het tot je eigendom, laat je leven er zich mee vullen, gebruik het tot meerdere ontplooiing en verrijking." Zoo ziet ge dus dat de invloed van boeken op het leven der menschen een ontzaglijken invloed kan hebben, een invloed ten goede, of ter verderf." Hoeveel menschen zullen er zijn wiens leven door „Het boek" de Bijbel, verrijkt is geworden, een an dere richting heeft gekregen, op hooger plan is gekomen. Wie zal ook schatten de zegen die zoovele boeken hebben verspreidt. En ook, hoeveier leven is bevuild en bezwadderd, door het lezen van slechte lectuur. Wat leest gij? Een vraag, vooral in dezen tijd zoo gepast. Weet gij wat uw kinderen lezen? Of laat ge ze maar hun gang gaan, zonder te weten of het voedsel of vergif is wat ze inkrijgen? Zult ge ze maar door laten gaan tot ze de injectie krijgen van het gif van den twijfel? O, het is met de literatuur zoo eenvoudig, ge hebt u maar aan te sluiten, en alle klanken des levens die de antenne van het boek heeft opgevangen brengt het als de luidspreker in uw kamer, nnqar uw gehoor, in uw hart. Zoo mooi gestileerd en geteekend strooit zij allerlei zaad uit. En onder de bloemenpracht die uw oog ontdekt, ziet gij den adder niet die zijn kop naar u uitstrekt om u te treffen met zijn giftigen beet. 't Is als de legende van de Lorelei, haar zoo ongeziene en verraderlijke werking. De Lorelei die op de rotsen aan den Rijn zingt met haar bekoorlijke stem en heur haren kamt. De schipper die. den Rijn afvaart, hoort dat zingen en luistert. Zijn boot glijdt voort, hij luistert en vergeet. Het zingen boeit hem, trekt hem en hij vergeet het roerte houden in zijn vuist. Zonder dat hij het bemerkt drijft zijn boot voort en komt in de draaikolken, waar zij versplintert tegen de rotsen. In paradijzen nestien slangen, De slangen hangen boven 't hoofd, Waar goud en blozend' oppels hangen; O, wacht uw vingers, wacht uw hand! En vat den dood niet met uw tand. Een derd oorzaak kan liggen in de levensom standigheden. De twijfel kan dicht bij u komen, als vele slagen u treffen iin uw aardsch bezit. Als langzaam maar zeker, uw bezittingen, waar gij uw leven lang voor gewerkt en geploetert hebt inkrimpen en armoe op uw ouden dag u aangrijnst. Hoevelen zijn er niet die hun zuinig opgespaard geld op de bank bank hebben gezet, en slechte menschen hebben er mee gespeeld en het verloren. Weg, datgenè wat uw levensonderhoud was, en door scchuld van anderen. Hoe laat God het toe dat gij zoo, door schuld van anderen berooid en verarmd aan den dijk wordt gezet. Is het wonder dat er menschen zijn die de vraag op de lippen nemen, „God als ge er zijt, waarom dit?" Daar is dat vreeselijke, dat oorlog heet. Als ge het boek „lm Westen nichcts neues", hebt gelezen, zult ge iets begrijpen van de kern, die oprijst, „waarvoor ter wereld was dat noodig, die millioenen jonge, bloeiende levens, die in stroomen bloeds zijn ondergegaan of voor hun leven verminkt. Die ontel bare massa jeugdigen die in een hel van vuur en staal geestelijk vernield zijn en wiens ziel en karak ter verdorven is in die vreeselijken wereldbrand. Als er een God is, waarom dit, waarom die vele on- schuldigen getroffen, en zooveel leed over de we reld uitgestort? Zou die God er zijn, waarnaar de vromen uitzien? Zou er wel wetenschap zijn bij den Allerhoogste? Laat een kort beeld nog zulk een levensomstan digheid illustreeren. Het is een heerlijke lente avond. Gij gaat even naar buiten, een wandeling maken door de zingende natuur, waar met het uitbottende leven alles zingt en jubelt. Door een lommerrijke laan komt gij voor het kasteel van den rijkaard. Vanuit de vele ramen straalt het licht dat brandt op de zilveren luchters. Daar wor den de toebereidselen gemaakt voor het feest, en de gasten gewacht. Straks zal de wijn weer parelen in de bakalen, en zoete melodiëen ruischen door het blijde feestgewoel. Het boeit u, ge denkt aan dat sprookjesboek dat ge eens in uw jeugd bezat en gaat dezelfden weg terug. Een kermiswagen komt u tegen. Een armzalig menschenkind trekt er voor, en acohter het vehikel duwt de vrouw van den kermis reiziger. Voor een der raampjes, tusschen de gore gordijntjes kijkt het spichtige snuitje van een jog- gie u aan. Welk een tegenstelling, daar rijkdom hier armoede, daar weelde, hier gebrek, daar schoonheid en het aantrekkelijke hier het afzichtelijke en af- stootende. Kunt gij het begrijpen dat de sociaal voe lend mensch hier een van de vragen vindt die zijn ziel benauwen, en hem doet afvragen. „Is Hij er wel, is het ook Is het wonder dat de twijfel komt, als uw eigen leven geslagen, gewond en gescheurd wordt? Toe zeg mij, waarom zijn uw haren zoo grijs, en is uw gang zoo gebogen? Ja, 'k weet het wel, 't is omdat Heden ontsliep, zacht en kalm in zijnen Heer en Heiland, ten huize van A. Leijen, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, in den ouderdom van bijna 30jaar Uit aller naam, A. LEIJEN. Oudkarspel, 7 Maart 1931. TE HUUR: gelegen in deD Groetpolder te Winkel Adres, POORTERMANS, Nieuwe Niedorp. TE HUUR. bij P. VISSER Azn. Slikkerdijk, Wieringerwaard. GEVRAAGD. voor dag of dag en nacht, by H. KNOSSEN, Sint Pancras. GELD vanaf f 100.- zonder borgen ad 5%. Bill. Voorw. Brieven met porto antw. aan de Algemeene Spaar-Credbank Postbox 50 Rotterdam. DIRECTOIRS ONDERJURKEN. Dames- en Kinderschorten In elk artikel het goedkoopst. E. BUERS, Houttil.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3