Uit den Omtrek (Vervolg van pagina 4). Dat de uitwatering zoo noordelijk is, vindt zij oorzaak in het feit, dat hoe noordelijker men komt het peil lager is, waardoor dit in het Balgzandkanaal zeer laag gehouden kan worden. Bij abnormale gevallen, zooals bij bepaalde winden dat het peil van het zeewater belangrijk hooger is, is het mogelijk dat de machines een geheele week op volle capaciteit kunnen werken alvorens de nleu we bozem boven peil zou komen, doch in dien tijd Is het zeewter weer gezakt. Bij den nieuwen toestand kan, al is de zee nog zoo hoog, onbelemmerd worden afgemalen. Deze toestand is omstreeks half December tot stand gekomen en is dus een groote verbetering en is een hooge waterstand in het Geestmerambacht niet meer te duchten. (Applaus.) De voorzitter dankt den heer Hazeloop voor zijn heldere uiteenzetting en kunnen allen zich verheu gen dat de afvoer thans is verruimd. „DE TUINBOUW" te Sint Pancras stelt voor: De aardappelen verzenden in kratjes, zoo mogelijk in die kratjes verzenden. Deze door de veiling aan schaffen en voor huur of statiegeld beschikbaar stel len voor aanvoerder en verzender. Prae-advies van het bestuur: Het Bestuur meent, dat dit voorstel nog niet di rect uitgevoerd kan worden, doch zal een onderzoek instellen. Verdere toelichting op de vergadering. De heer K. Madderom Sint Pancras wijst er op, dat er steeds wordt aangedrongen op goede sorteering verpakking en aanvoer. Volgens spreker is het dan een eerste eisch, dat de aardappelen, doch alleen voor de eerste drie weken. Spreker zegt toe het voorstel op bevoegder plaats te zullen bespreken. De heer Madderom zegt, dat velen geen manden meer hebben en ook geen geld om ze aan te schaffen Als de handelaren den eisch zullen stellen, zal het dus geld kosten. Spreker wil het er op aansturen, dat dit seizoen in kratten zal worden aangevoerd. De heer Kloosterboer (Sint Pancras) merkt op, dat de verzending in kratten zeker 50 procent minder zal kosten aan verlading. De voorzitter stelt voor dit punt te brengen in de Prov. Commissie. Aldus wordt besloten. Voorstel: De L. G. C. stelt alles in het werk in overleg met de transportarbeiders aan de laadplaats in den ouden tijd te werken. Prae-advies van het bestuur: Het bestuur wil hieraan gaarne zijn medewerking verleenen. De heer de Vries (Sint Pancras) zegt dat door het houden van den ouden en den nieuwen tijd vele moei lijkheden zich voordoen, en verzoekt het bestuur der L. G. C. er bij de regeering op aan te dringen den zomertijd niet in te voeren. Zal in overweging worden genomen. „DE TOEKOMST" te Zuidscharwoude stelt voor, dat bij overgang van een strengen winter bij de aanvoer ders „bokken" worden gevonden in de partij, deze wel worden afgekeurd en teruggenomen, maar niet worden beboet. Wanneer echter de aanvoerder voor de tweede maal komt en de kool wordt weer afge keurd vanwege „bokken" hem da nstreng te be boeten. Toelichting. Den voorlaatsten winter zijn er tuinders onschuldig beboet, omdat bij overgang van het weer het zeer moeilijk is te zien wat een „bok" iis en dat de men- schen onschuldig worden gestraft, wat ons inziens niet mag voorkomen. Prae-advies van het bestuur: Bij het invallen van den dooi na een strengen win ter worden er steeds hier en daar „bokken" gevon den in partijen kool. Daar het versturen van zulke kool zeer nadeelig is voor den export wordt er streng op toegezien en is de boete zwaar. Doch de eerste week van dooi weer na een strengen winter wordt er gewaarschuwd en niet beboet. Deze maatregel wenscht het bestuur te handhaven met gevolg te adviseeren het voorstel niet aan te nemen. De heer W. Keppel (Zuidscharwoude) verdedigt het voorstel waarna de voorzitter mededeelt, dat het bestuur gaarne wil medewerken, doch waarschuwt dat het niet daarheen gaat, dat bij iedere eerste keer wordt gedacht „o, het kost toch niets." Nadat door eenige afgevaordigden nog het woord is gevoerd, voor het voorstel, wordt het voorstel verworpen door alle afdeelingen. Alleen „de Toe komst stemde voor. „De Toekomst" te Zuidscharwoude spreekt zich uit dat door de L. G. C. bij de regeering op uit- voer-premie wordt aangedrongen voor tuinbouw producten waarvoor de invoerrechten zoo niet ge heel, dan toch gedeeltelijk worden teniet gedaan. Landbouw-Organisatei. Hievoor zoo noodig samenwerking te zoeken met de Toelichting. Door het verstrekken van een uitvoer-premie door de regeering zullen de toltarieven niet zoo zwaar drukken en belemmerend werken op den uitvoer en zal de uitvoer van onze producten ten zeerste be vorderen en zullen er weer prijzen besteed kunnen worden, dat het tuin- n landbouwbedrijf weer loo- nend zal zijn, wat het geheele Nederlandsche volk ten goede komt. Prae-advies van het bestuur: Het bestuur acht dit voorstel onaannemelijk niet alleen om de hooge kosten, maar ook dat de omlig gende landen hare tarieven zouden verhoogen. De voorzitter merkt op, dat er gezegd wordt uitvoer premie, doch kan er ook gesproken worden van toe slag op onze producten. Toen in de vier oorlogsjaren de producten aan het Nederlandsche volk werden gegeven beneden den prijs werd in 1923 om een kleine toeslag verzocht, echter was er geen schijn van kans deze te krij gen. Spreker vraagt of de afdeeling stemming verlangt. De heer Kramer (Zuidscharwoude) deelt mede, dat de algemeene vergadering van „de Toekomst" het voorstel heeft verworpen en kon de afdeeling haar voorstel niet handhaven. „DE TOEKOMST" te Zuidscharwoude. De Algemeene vergadering spreekt zich uit, dat al het mogelijke moet worden gedaan om tuinders, die zijn aangeslagen in de Rijks Inkomstenbelasting naar een zuiver inkomen van f 1200 worden vrij gesteld van premiebetaling voor invaliditeits-, ou- derdoms- en ziektewet, met dien verstande, dat de premie door den Staat worden gedragen. Toelichting. „De Toekomst" weet, dat dit punt op de 2 October vergadering te Alkmaar tot nader onderzoek van de agenda is gevoerd, waarvan in de vergadering der Prov. Commissie op 30 Dec. rapport is uitgebracht. Het argument, dat wetswijziging noodig zal zijn, achten de voorstellers geen bezwaar: dit is, zoo de Regeering dit wil, uit te voeren. Wat de kosten van uitvoering betreft, behoeft dit geen bezwaar te zijiï. Het voornaamste argument o.i. is toch, dat deze koeten voor de menschen met geen of een klein in komen niet zijn te dragen. Voorstellers meenen verder, dat dit nimmer de bedoeling des wetgevers kan zijn geweest en de gevolgen niet ernstig onder de oogen zijn gezien. Verder wijzen voorstellers er op, dat het stelsel van de van de wet in geen enkel opzicht wordt aan getast en dat onze bedrijven als onbeschermde be drijven deze bedrijfskosten niet op de producten kunnen worden gelegd. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur in deze geen preadvies heeft, opdat ieder in de gelegenheid is zich vrij uit te spreken. Dat de sociale lasten zwaar zijn, is volgens spr. juist, doch van den anderen kant moet worden ge zegd, dat de ziekte- en Ongevallenwet er zijn voor de arbeiders, die er mee geholpen worden. Met een kleine premie kunnen wij ten gunste van onze arbeiders iets doen. In andere bedrijven zoo als dat van een timmer man, smid enz. is het bedrag der premie verdis conteerd in het product, hetgeen bij de tuinders niet mogelijk is. Het zegelsplakken is wel wat duur, doch spreker is de meening toegedaan, dat de sociale wetten door het geheele nederlandsche volk moeten worden gedragen. De heer Kramer (Zuidscharwoude) zegt, dat het de bedoeling is vrijgesteld te worden van zegels- plakken zondra het inkomen beneden f 1200.— is. Het is geen voorstel tot algeheele afschaffing, doch het moet worden overgedragen aan den Staat Volgens een der sprekers is het niet juist bij de Regeering er op aan te dringen die maatregelen te nemen om de bedrijven meer rendabel te maken en zoodoende de sociale lasten te kunnen dragen. De voorzitter merkt op, dat er nimmer gezegd is, dat de wetten niet gped werken, integendeel, en ieder zal zich verheugen dat ze er zijn, echter de lasten ons opgelegd zijn wel wat drukkend. De heer Kramer bestrijdt dat het politiek is en vraagt alleen overname door den Staat. De heer Bakker (Schermer) wil nog verder gaan en algeheele vrijstelling in samenwerking met alle tuinbouwvereenlgingen. De heer Balder (Broek op Langendijk) is van j meening, dat bij de aanname van een knecht met het loon rekening wordt gehouden betreffende de lasten. De heer Swetsmamn Sr. (St. Pancras) betoogt dat er aan de sociale wetten fouten kleven. Tevens dat de nederl. soc. wetgeving ook door het geheele ne- I derl. volk moet worden gedragen. Spreker wenscht het voorstel te amendeeren, doch ziet hier bij nader inzien vanaf. Tenslotte wordt het voorstel aangenomen met 846 stemmen, 339 werden er tegen en 245 blanco uitgebracht. „De Toekomst" Zuidscharwoude. Herziening Pachtwet. „De algemeene vergadering, gehoord de bespre king over het systeem van Openbare Verpachting der landerijen, spreekt zich uit, dat het wenschelijk is, dat de Pachtwet zoodanig worde herzien, dat deze ten spoedigste worde afgeschaft en dat pachtcom- missies in deze regelend zullen optreden. Zij draagt het Bestuur op ter bevoegde plaatse hiervan kennis te geven." Toelichting. „De Toekomst" weet al te goed, dat deze Volks vertegenwoordiging in deze tekort is geschoten, doch is overtuigd, dat steeds sterker tot den Wetgever moet doordringen, dat in deze een ommekeer in de gedachten der landgebruikers en landverhuurders ontstaat. In de tijden, dat het den tuinders goed gaat, wordt maar al te vaak op onberekende wijze opge boden, wat zich wreekt in jaren van druk. Deze on waardige concurrentie moet door overleg (pacht- commissies) worden vervangen. Dit zal voorwaar in het belang van de bona-fide tuinders zijn. De voorzitter deelt mede, dat dit beschouwd moet worden als een motie. Het bestuur is van meening dat het niet bij het bestuur thuis hoort. Spreker acht echter deze motie overbodig, daar de Pachtwet nog geen wet is. De Toekomst trekt hierop haar vorstel terug. „De Groenten-Cultuur" te Broek op Langendijk acht de tegenwoordige regeling van de uien-controle onuitvoerbaar en vraagt daarom opheffing van het uitvoerverbod van uien. Toelichting: De praktijk leert ons dezen winter, dat hoewel de kwaliteit van de uien goed kan worden genoemd, en door ons zeer veel zorg aan het uitzoeken wordt besteed, toch de levering buitengewoon moeilijk is. Bij ieder, die met de ontvangst van uien voor export is belast, bestaat de vrees, dat wanneer na controle hunnerzijde de uien zijn ontvangen, nader hand de controleurs van het U. C. B. ze toch niet voor uitvoer geschikt achten. Deze vrees heeft tot gevolg, dat bij levering door ons dikwijls geen redelijke maar onredelijke eischen worden gesteld. Daarbij is het een feit, dat door de verplichting van het U. C. B.-merk, de uien die eenigszins bruin zijn, maar overigens vooral niet minder deugdelijk dan de blanke, omdat die bruine uien het U. C. B.-merk niet kunnen krijgen en dus niet voor export kunnen worden gekocht, nagenoeg niets meer opbrengen. En ook vragen wij ons af, alsnudemoeillj kheden al zoo groot zijn, hoe het zal moeten gaan, wanneer de uien eens ernstige gebreken zouden hebben, wat toch ook veel is voorgekomen. En omdat al deze bezwaren uitvloeisel zijn van de regeeringsmaatregelen ten opzichte van den uitvoer, acht „De Groenten-Cultuur" het noodig, dat ge noemde maatregelen worden opgeheven. Gelijktijdig wordt het volgende voorstel behan deld, n.l.: De Tuinbouwvereeniging „Ons Belang" te Hens broek, in vergadering bijeen op 30 Januari j.l. stelt voor o m te trachten te komen tot een soeper keur op de uien. De voorzitter acht het eerste voorstel ver strek kend, daar de controle zoo pas in het leven is geroe pen, nu alweer zou moeten verdwijnen. Weliswaar komt het 2e soort in het gedrang, echter is keur noodzakelijk. De veilingsinstituten moeten in tact blijven en daarom moet de controle niet worden overgedragen aan controleur. Als de keur aan het U. C. B. wordt overgelaten, is dit al een heele stap in de goede richting. Het bestuur moet het voorstel ten stellig ste ontraden. De heer Balder (Broek op Langendijk) wil een rijkskeur ook voor 2e kwaliteit zooals dit eveneens is met boter en kaas. De heer Bas (Hensbroek) komt op tegen het on billijk keuren, waarvan spreker eenige voorbeelden opsomt en de uitvoer van mindere kwaliteit bepleit. De voorzitter is bevreesd, dat door een merk voor 2e kwaliteit er heel wat 2e soort zal komen, terwijl het toch zaak is dat de menschen moeten gedwon gen worden tot koopen. Spreker heeft officieus ver nomen dat de handel in uien zeer is vooruitgegaan en moet alles in het werk worden gesteld om beste producten te verkrijgen en niet ter vergemakke lijking voor 2e kwaliteit veilen, als er meer voor het product te maken is. De keur moet daarom worden overgelaten aan het Veilingsinstituut. De heer Hoogland: „De voorzitter zegt wel, wij moeten goede producten hebben, maarer groeit weieens wat anders. Spreker vindt, dat de voor zitter toch te ver gaat en zegt: „Wij willen heusch wel, maar we hebben weieens wat anders." De heer Swetsman wenscht soepeler toepassing. De heer Balder had zoo graag uit den mond van den voorzitter gehoord, dat de keuring, zooals die voor eenige weken werd gehouden en waarbij de voorzitter tegenwoordig was, niet goed was. (Slot volgend nummer). KOEDIJK. Zondagavond gaf de muziekvereeniging „Aurora" in de zaal van den heer Groot alhier een uitvoering onder leiding van den Directeur H. A. Maas uit Alkmaar. Geopend werd met de Bondsmarsch, waarna voor de pauze nog een 4-tal nummers werd gegeven, welke allen een dankbaar applaus verwierven. Na deze muzieknummers trad op de heer Scheeps maker uit Alkmaar, die zong: L'amour toujours, l'amour en Sous les toits de Paris, met als toe gift „Sissie", een en ander met pianobegeleiding van P. Visser. Voor deze nummers oogste de heer Scheep maker een luid applaus. Hierna trad nog met een een-acter op de heer J. Boon en H. Visser en werd nog opgevoerd een klucht in 1 bedrijf „de Minister vagebond", welke zeer in den smaak vielen. Vervolgens werd door den voorzitter gewezen op het feit, dat de vereeniging „Aurora" in verband met het 40-jarig bestaan een concours heeft uitge schreven en vraagt aller medewerking voor inteeke- ning vor het garantiefonds. Tenslotte worden de overige muzieknummers van het programma afgewerkt, die allen een luid applaus verwierven (Wij kunnen thans mededeelen, dat er 79 aan geslotenen zijn. De spaarboekjes zullen dezer dagen bij de burgers worden rondgebracht, waarna antwoord zal worden gehaald of hij aan, dit spaarfonds zal wlilen deelnemen en er; gebruik van, wenscht te maken. f Er kunnen zegels worden geplakt van' 25 en 50 cent, van fl,jen f2,50, die door den daarvoor benoemden bode zullen worden verkocht. Verschillende instructies werden vastgesteld, die de werkzaamheden en de verantwoordelijkheid van do betrokken personen nader regelen. Tot bode werd benoemd de heer J. B. Jansen van Zuidscharwoude, tot kassier de heer K. Stam van Zuidscharwoude en tot commissie van controle de hh. Wi. Luijting, Zuidscharwijoude, J H. Meijer en Jb. akker Bte Noordscharwoude. OUDKAESPEL. Ce verpachting van de Gemeentesluis heeft dezer dagen plaats gehad. Ingekomen waren 6 biljetten van de navolgende personen: R. C. Bakhuis, Oudkarspel f808,- OA. Goudsblom, Jz., Oudkarspel f804,— Ti. Beets, Hoorn f760, O. Molenaar, Schagen, 'fOO,— O. "Haven Pz., Oudkarspel f725, P. Jonker Jz., OudkarspeT f633,f Pachter is geworden de heer R. O. Bakhuijs voor de som van: f808,voor fden tijd van 5 jaren. j OUCKAfiSPEOL. Bij de gehouden herstemming voor een notabel der Ned. iïerv. kerk alhier tusscehn de hh. H. Bakker en O. Smit zijn, uitgebracht 99 stem- r en, waarvan op den heer O. Smit 68 en den hr. HL Bakker 31 stemmen, zoodat de heer C. Smit is gekozen. BROEK OP LAANGENDÏJK. Bij de verkiezing voori notabelen in de Ned. Hcrv. Kerk alhier zijn gekozen de hh. Jb. Hui- bora en Jn. Dekker Az. ZTJIDSOHAARWOUDB. De afd. der 8l. Dl A. P- koos tot haar vzoorz. de heer B. v. d. WaVinplaats van den heer PPl Zeemen. Wij vernemen, dat de heen J. Glas, die als opvolger van den heer P. Zeeman als raadslid zal worden benoemd, deze benoeming niet zal aannemen, doch dat de heer B. v. d. Wial, Idio dan in aanmerking komt, zich daarto e wel fereid zal verklaren. Ongeveer 40 aanvragen zijn gedaan voor het verkrijgen van tuinderscrediet. Bij een op Zuid-Beveland gehouden landver- pachting werd f35 per gemet geboden en ge accepteerd ((een gemet isi 44 A. '56 c.A.) Dezelfde grond bracht in 1902 Op f32, in 1909 f60, in 1916 120 en in> 1923 f132 per met. Plaatselijk Nieuws LANGENDIJK. j Gisteravond werd de aangekondigde vergad-e ring gehouden door de aangesloten winkeliers bij het Spaarfonds, waarin verschillende aange legenheden ter nadere regeling werden besproken. Nieuwstijdingen De Winter heeft zijn groote gestrengheid weer voor een mildere stemming! doen plaats maken. Overal echter in ons leve vaderland heeft hij ongelukken bezorgt, niet zoozeer door zijn schuld n aar door de onvoorzichtigheid van groote zoo wel als kleine mensdhien. Elen viertal jongens' zakte door het 'ijs< en verdronken helaas. Arm», ouders. Aan verkeersongelukken geen gebrek. Vooral in de steden. Ettelijke patiënten met ge broken armen en beenen: moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. Het drijf ijs "in de Zuiderzee,, groote ijsvel den vormende, is weggedreven. De vaart 'Voor stoom- en motorvaartuigen kan langs Emkhuizen worden hervat. f Gok in het buitenland heeft de winter vorst van zijn gestrengneid 'doen blijken. Zoo ligt in den Stad "Bern de sneeuw "96 e.m. hofog. Het verkeer wordt er zeer door bemoeilijkt en) treinen zijn ingesneeuwd. Inplaats van rijwie len gebruikt men 'thans ski's bm boodschappen te doen. t De ontzettende aartïoevtng, welke "Hon garije heeft geteisterd, heelt 21 dorpen ver woest'. De bevolking, Üie voor het grodtste deeï dakloos is, kampeert rondom reusachtige vu ren. Aan werdcropbouw (fenk't nog niemand.' De mijnwerkers in Zuid-Wales, niet tevre den met de arbitrale uitspraak ten opzichte, van de voorgestelde loonsverlaging hebben het werk grooteüdeels neergelegd. Er staken 5000 mijnwerkers. In Duitschland, waar de werkeloosheid enor me afmetingen had aangenomen, is dit aantal met 19000 verminderd. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik 4,972,000. v Een cycloon op Mauritius, heeft duizenden dakloos gemaakt. De schade is zeer aanzienlijk. In Noord-Frankrijk is tengevolge van den sneeuwval een autobus in: volle vaart tegen een boom gereden. Twintig passagiers werden zwaar gewond. Op een kindervoorstelling is een dierentem-1 mer te Cardiff door een ijsbeer aangevallen. De man kreeg een geducht© klap met teijn klaauw en moest twee spitolen afschieten om er de vrees weer wat in te krijgen. Echter,' de dierentemmer werd vreeselijk gehavend. Een Amerikaansch koopman bood japonnen en mantels voor een. dollar te koop aan. Daar kwamen de vrouwen, op af, enkelen zelfs met zuigelingen op den arm. Het gedrang werd zc groot, dat er een waar gevecht van hyena's ont stond. Met nagels en tanden bewerkte het zwakke geslacht elkaar. De politie had drie uren noodig om de orde te herstellen. De politie te Nice heeft zeven personen ge arresteerd, die met gemerkte!, kaarten de gasten van Monte Carlo afzetten. Italianen en Spanjaar den oefenden dit oneerlijke spelletej uit. Toch nog wat anders, dan een, twee drie, klaveraas. Met het oog op de werkeloosheid in Duitsch land wordt door het Duitsche Vakverbond - een werkweek van vijf dagen geëischt. Zooals reeds gemeld, werd een jongeman en een dienstmeisje dood in de baidlkamer gevon den. Het geval gebeurde te 'sGravenhage. Men trof het meisje dood in de badkuip aan terwijl de jonge man in flauwte was. Het is gebleken, dat er te weinig zuurstof was toegevoerd. - Te „Biesterveld" onder Eist viel een 28- jarige landbouwerszoon van een zolder aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Een schilder, zekere H,. van der Loo, was bezig met het schilderen van het binnengedeelte van den zender op het zend-station Kootwijk. De schilder kwam te vallen, greep in zijn val een electrischen draad en bekwam aan armen $n beenen zware brandwonden. De man leed hevige pijnehn. Op de Utrechtsche groentenveiling werden door een kweeker uit, Hameien aardbeien aan gevoerd, welke 40 en 46 cent per stuk opbrach ten. 1 i In het Zeeuwsche dorp Wolfaartsdijk reed een chauffeur naar het "Wolfaartsdijksche veer om met de boot te worden overgezet. Hij reed echter met zoo'n snelheid, dat hij niet meet tijdig egnoeg kon remmen, over de boot door de ver schansing reed en aan de andere zijde te water kwam. De man werd dood opgehaald, i Te Alblasserdam brak brand uit in een per ceel "bewoond door een 60-jarigen kleermaker. D|e man, die te bed lag ,kon men niet meer redden en verbrandde. Men vond zijn lichaam geheel verkoold. Te Bfen Haag had een moedr de wieg waarin een kind van acht maanden lag, te kort bij de kachel gezet. Het bedje vatte vlam én het kind ontving zware brandwonden. Kort daarna is het aan de gevolgen overleden.. In eene woning aan de Kanaalstraat te Den Haag is een bewoonster, vermoedelijk, doordat zij een toeval kreeg,: gevallen op een ketel ko kend water. Met zware brandwonden moest zij ter verpleging naar het ziekenhuis worden ver voerd. 1 Een dansleeraar te Amsterdam zag Zijn auto verdwenen, een bewijs, dat zij gestolen was. Dé wagen werd, ernstig beschadigd, later in een geheel ander gedeelte der stad, ernstig bescha digd terug gevonden. Dei dief was ^geslipt. Binnenland NOORD-HOLLAND. In den kieskring Den Helder zijn de volgende lijsten ingediend: Den Helder. Christ.-Hist. Partij. 1. J. Ringers, Alkmaar; 2. R. Bets Pz„ Zaandijk; 3. G. P. de Vos, Enkhuizen; 4. J. Kroonenburg, St. Pancras; 5. ir. C. van Dam, Den Helder; 6. C. Bloem, Terschelling; 7. J. Dorjee Joh.z., Zaandam; 8. G. C. Dun, Alkmaar; 9. B. Pz. IJtsma, Broek op Langen dijk; 10. J. Vogelaar, Alkmaar. Antirev. Partij. 1. A. Gravestein, Urk; 2. P. Slot A.Pz., Broek op Langendijk; 3. mr. A. Schenkeveld, Alkmaar; 4. A Barten Pz., Noordscharwoude; 5. P. Sluis Nz„ Enk huizen; 6. S. Steenstra, Heer Hugowaard; 7. S. L. Goede, Landsmeer; 8. E. H. Bos, Den Helder; 9. G. Prins Jbz., Andijk(West)10 J. Balder Jacz., Broek op Langendijk; 11. P. Steenblok, Hoorn; 12. K. Vlaming, Oosterend, Texel. Vrijz. Dem. Bond. 1. P. Kostelijk Pz., Heer Hugowaard; 2. W. de Boer, Den Helder; 3. O. J. Bosker Jz., Wieringen; 4. C. Wijdens Spaans, Anna Paulowna; 5. W. K. Koster, Wieringerwaard; 6. P. Kaan Cz„ Wieringen; 7. L. F. van Loo, Den Helder; 8. J. B. F. Meijer, Den Helder; 9. R. P. Keijser Cz„ Den Burg Texel; 10. Jb. de Vries, Julianadorp; 11. K. van Terwisga, West Terschelling; 12. P.' Pluister Az„ Nieuwe Niedorp; 13. Fl. Schermer, Schorl; 14. G. van der Sluys, Scha- gerbrug; 15 D. Kooiman, Purmerend. Soc. Dem. Arbeiderspartij. 1. A. W. Michels, Haarlem; 2. J. Westerhof, Alk maar; 3: P. Zeeman, Zuidscharwoude; 4. N. Swier- stra, Enkhiuzen; 5. N. Slooten, geb. Smit, Groot Schermer; 6. P. Hart, Koedijk; 7. J. de Vries, Am sterdam; 8. J. Hemelrijk, Bergen, N.-H.; 9. G. Scha gen, Edam; 10. D. Marinus, Landsmeer; 11. J. van Dok, Enkhuizen; 12. P. Keuning, De Rijp. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 11 Maart. Aanvoer: 55000 Kg. roode kool ƒ9.70—14.20; door schot ƒ9.30—12.50; 104000 Kg. gele kool ƒ4.40—6.80; doorschot ƒ2.60—6.10; 73000 Kg. deensche wite ƒ4.70 —6.70; 5300 Kg. uien: grove ƒ4.80; drielingen ƒ3.00; uien ƒ4.70—6.00; 1000 Kg. peen ƒ2.10 LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 12 Maart. Aanvoer: 58000 Kg. roode kool ƒ9.1013.50; door schot ƒ7.00—12.40; 102000 Kg. gele kool ƒ4.70—6:50; doorschot ƒ2.70—4.60; 90000 Kg. deensche witte kool ƒ3.80—6.10; 14000 Kg. uien; grove ƒ4.20—4.60; drie lingen ƒ2.00—2.60; uien ƒ3.20—5.30. NOORDERMARKTBOND, 11 Maart. Aanvoer: 9800 Kg. uien: uien ƒ4.605.10; drie lingen ƒ2.603.00; grove 3.30—3.80; 118000 Kg. roode kool ƒ9.40—13.50; 49600 Kg. gele kool 5.10— 7.50; 73600 Kg.i deensche wite 5.006.40. NOORDERMARKTBOND, 12 Maart. Aanvoer 14600 Kg. uien: nien ƒ2.80—4.80; drielin gen ƒ2.00—2.50; nep ƒ2.60; grove ƒ3.60—3.90; 100 Kg. peen ƒ&2.80; 197800 Kg. roode kool ƒ9.5014.00; 55800 Kg. gele kool ƒ4.90—7.30; 124600 Kg. deensche ƒ4.90—6.10. WARMENHUIZEN, 10 Maart Aanvoer: 54250 Kg. roode kool 9.7013.70; 2e kw. ƒ9.20—12.30; 16400 Kg. gele kool ƒ5.40—7.00; 2e kw. ƒ450—560; 32275 Kg. witte kool ƒ5.70—6.80; 2e kw. ƒ5.20—5.50; 60 Kg nep 1.70; 11925 Kg. uien: drielingen ƒ2.40—2.70; uien ƒ3.90—4.50; grove uien ƒ2.90—3.50. W ARMENHUIZEN, 11 Maart Aanvoer; 12900 Kg. roode kool ƒ11.4014.00; 2e kw. ƒ10.00—11.50; 500 Kg. gele kool ƒ6.30; 3850 Kg. uien: drielingen 2.00—2.10; uien 4.10-4.80; grove uien ƒ3.20. BOVENCARSPEL, 10 Maart. Aanvoer: 40 balen uien: grove ƒ1.35; groote gele ƒ1.45—1.50; drielingen 0.70 per baal; 2200 Kg. roode kool ƒ9.10—11.60; 6600 Kg. gele kool ƒ4.90—6.20; 3000 Kg. witte kool ƒ3.75 per 100 Kg LANGENDIJK. In de afgeloopen week werd aan de beide veilin gen samen geveild: 134 wagons roode-, 108 wagons Gele- en 82 wagons Deensche witte kool, benevens 34 wagons uien en 6 wagons peen, tezamen 364 wa gons. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 155, 83, 164, 9 en 4 of tezamen 415 wagons. Reeds van het begin der week af was er voor de verschillende koolsoorten een willige stemming en nam het aanbod onder den invloed der verbeterde prijzen, toe. De laatste dagen is het echter onver- wawacht streng winter geworden en heeft dit onge twijfeld bijgedragen tot een verbetering van vraag en prijzen voor bijna alle producten, zoodat deze week zeer gunstig kan genoemd worden. Hoewel de voorraad niet zoo heel groot meer is, is er toch van de roode kool een hoeveelheid geveild als in dit seizoen nog in geen enkele week is voor gekomen. Dit deed echter volstrekt geen afbreuk aan de prijzen, omdat een goede vraag ruimschoots tegen het vergroote aanbod opwoog. Voor de mooi ste partijen van 2 a 3 pond per stuk, werd in het begin der week hoogstens f 11.50 besteed, terwijl Zaterdag de noteering boven f 13.00 kwam, met f 13.60 als maximum. Naar verhouding was de grootere kool echter nog duurder. Beneden f 8.00 ging er van de goede kwaliteit maar zeer weinig en middelmatige kool kwam al spoedig tot f 10.00 tot f 11.00 per 100 Kg. Het spreekt wel van zelf, dat ook doorschot graag voor flinke prijzen van de hand ging. Wel was er in het begin der week een betere stem-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2