E 1912 Met. 1931 De Wintersche Lente. Uit den Omtrek „De West" Buitenlandsch Overzicht De wintersche lente, d ie ons ongetwijfeld een paar mud steenkolen meer kost, dan wij verwacht hadden, heeft mij, en misschien neen zeker velen ook aangename en gezellige oogenblikken bezorgd, dan alleen de meerdere kosten aan brandstoffen en de koude. En weet ge waarom? Wij hebben onze geve derde vrienden niet vergeten, nu de velden met een sneeuwkleed zijn bedekt en de wateren toege- vroren. Maar zij hebben ons dubbel schadeloos gesteld voor die vogellievendheid. Wist ge, dat die groote straatspektakels, die wij musschen noemen, de straatjongens onder de vogels hun babbeluurtje houden? Wij hebben er schik' in gehad, terwijl zij elkaar eiken kruimel misgun nend, vechten en dansen tegelijk. En dan het liefst in gezelschap van spreeuwen, die steeds met die „proleet", die het durft wagen in zijn gezelschap te komen, in conflict komt. Een spreeuw is eigenlijk veel intelligenter. Geen kleinigheid, hij spreekt alle talen. Behalve den mooien fluittoon, produceert de spreeuw nog een menigte andere ge luiden, waaronder in de eerste plaats genoemd moet worden het snavelgeklepper, dat meestal van vleu gelbewegingen vergezeld gaat, Zoo vertelt dr Jac. P. Thysse het ons in zijn schitterend werk „Het Vogeljaar." Het kan wel zijn, zegt de schrijver, dat hij, de spreeuw, dat geklepper van den ooievaar heeft afgekeken, want hij houdt er van om in zijn vreugd alle sterke geluiden van huis en hof, weide en veld na te bootsen en daaronder nemen de geluiden der steltloopers een groote plaats in. Maar, om op ons onderwerp terug te komen Wij hadden wat kruimkes en een paar overgebleven aardappelen 'voor die „bedelaars" neergeworpen, neen, kostelijker en grappiger gezicht niet denk baar. En later zitten ze met een vol buikje op den rand van een dakgoot en danken met een liedje. Maar mooier nog, wij hadden haast g^B„ verhevener. Is het om de meeuwen eens als gast te hebben. De welgedekte en met zooveel zorg geserveerde tafel is spoedig leeg. Het was waarlijk een groote, zilveren vogelvlucht, die ons oog be koorde. Hoe is het mogelijk, dat die sierlijke, vlugge volgels, in hun snelle bewegingen zoo schitterend kunnen manoeuvreeren, dat zij elkaar niet raken in hun hongerigen aanval op den welvoorzienen disch Maar dat kan dr. Thysse u betere vertellen Aan hem nu het woord. Najaar en winter brengen de meeuwen door in de steden, hoe strenger en ruwer het weer is, des te meer ziet ge er in havens en grachten rond vliegen. Bij zacht weer trekken zij echter naar buiten en dan zien op sommige plaatsen de weilan den wit van die aardige volgels. Netjes trippelen ze rond over het korte gras en even vlijtig als spreeu wen en roeken dat doen, pikken ze larven, wormen en slakken op. Als er geploegd wordt, loopen ze in de voren mee evenals roeken en kraaien. Als er met een goed' span paarden gewerkt wordt, en de bodem nogal rijk is aan wormen en larven, dan vordert de ploeg sneller dan de etende witte en zwarte volgelingen kunnen bijhouden. Maar daar altijd achter de ploeg het beste plekje is, vliegt de bende telkens op, om de verloren ruimte in te halen en dan is het aardig om te zien, hoe de witte en zwarte vogelsluiers zich losmaken van den rossig bruinen grond. Alles warrelt dan een poosje daareen, onder heivg gekijf om het beste plekje, maar ten slotte vindt elk weer zijn bezigheid. En dat hebben wij nu aanschouwd. Ja, de tafel was goed gedekt, aardappelen, met wat reuzel er door en wat vleeschafval, wel, wel, welk een maal voor hongerige vogels. Maar onze vogellievend heid werd schitterend beloond. Het was een onver getelijk gezicht. Het was een heerlijke Wintersche Lentedag. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de coöperatieve Boeren leenbank alhier ten lokale van den heer P. Kramer. Aanwezig waren 85 leden, terwijl door een 40-tal bericht van verhindering wegens ziekte als anders zins was ingekomen. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer C. de Jong, verheugde zich over de goede opkomst, wees op den nood in den tuinbouw en op het kleine zonnetje dat weer te voorschijn komt, op het rustige verloop van zaken in de Bank, dank zij de soliede grondslagen en het richtige beheer en hoopte op een aangenaam verloop dezer bijeenkomst. Den heer Du Burck wordt verzocht weer als se cretaris voor deze vergadering te willen fungeeren, waaraan door dezen met bereidwilligheid wordt voldaan. De kassier-secretaris leest de notulen der laatste bijeenkomst voor, welke onder dankzegging voor het nauwkeurig en uitvoerig weergeven worden goedge keurd. De voorzitter doet daarna de volgende mede- deelingen: De rente der spaargelden bedraagt dit jaar 3.6 pCt., 1 jaar vast 4 pCt., die van voorschotten debet- saldi in Rek. Crt. 41/2 pCt., credit in Rek. Crt. 3 pCt. Bij de bank zijn 21 aanvragen om tuinderscre- dit ingekomen waarvan er door het bestuur 20 zijn toegewezen. Van de op de Balans voorkomende „nog te vor deren rente" is intusschen weer ongeveer 550 ont vangen. De heer Du Burck brengt vervolgens het jaarver slag over 1930 uit, waarin tevens de rekening en balansen zijn opgenomen. We ontleenen er het vol gende aan. Door den C. B. wordt in het vervolg geen dispensatie verleend voor het uitleenen van gelden anders dan met een minimum-aflossing van 10 PCt. per jaar: le wanneer 50 pCt. der optiegelden over het gemiddelde der 3 laatste jaren niet min stens evenveel bedraagt als de voorschotten met een langeren looptijd van 10 jaar, vermeerderd met de credieten d.z. loopende rekeningen, die niet loopen, m.a.w. waarop niet afwisselend gehaald en geboekt wordt. Bij deze Bank was bij de laatste inspectie vastgesteld, dat 50 pCt. der spaargelden volgens de laatste 3 balansen f 71000 bedroeg en het bedrag aan credieten en lange voorschotten f 221.000, zoodat we Bet f 150.000 te kort lazen. Ook volgens een anderen maatstaf worden we niet voor vol aangezien, n.l. 80 pet. der spaargelden in het laatste jaar plus de reserve moeten even groot zijn de uitstaande voor schotten en geopende credieten. Volgens deze voor waarde beteekent dit voor deze Bank 80 pCt. van f 236.000 plus f 15000 reserve of f 201.000 terwijl de uitstaande voorschotten en geopende credieten f324000 bedraagt, alzoo f123000 meer. Er zijn 25 nieuwe voorschotten gegeven tot een bedrag van f21.355. Er zijn 13 voorschotten geheel afgelost en 51 gedeeltelijk tot een gezamenlijk be- i?'8i.<Van f 16°P0- Op 31 Dec. liepen nog 194 voor schotten met een totaal bedrag van f 213.656.88. Aan spaargelden werd ontvangen f 131.644.62. Terugbetaald f 160.213.84, het voriige jaar waren die cijfers resp. f 157.726.31 en f 113.698.45. Aan Sr*n w*s P« 31 Dec. 1930 een bedrag van draagt 353 gedeponeerd- Het aantal spaarder be- Aan gelden in loopende Rek. werd gedurende het afgeloopen jaar i 189.762.72 ontvangen en f 156.912.52 Bank Er hebben 31 leden een 1. r. bij de ?e schuld Per 31 Dec. 1929 bij de C. B. f45.915.40, per 31 Dec. 1930 was zij f89.305.42. De beursmeter, den lichtere of zwaarderen luchtdruk van de economische atmosfeer demonstreerde, staat alzoo op slecht weer. Het eindcijfer in het Dagboek beliep f588.005.94. Er zijn 1511 posten behandeld. Van het tuinderscrediet 1923 moet nog f4356.25 worden betaald. De verslaguitbrenger zou het in Ged. Staten prijzen als, na 8 jaar martelen door de betrokken credietnemers dit college nu maar eens zelf tot afbetaling overging. Het aantal leden bedraagt 188. Het Bestuur kwam 63 keer bijeen. De Raad van Toezicht 5 maal. Het verslag besloot met de beste wenschen voor de leden, met dank aan Bestuur en R. v. T. voor hun bemoeiingen, zich ook weer in het afgeloopen jaar voor de Bank getroost en in de hoop dat de om standigheden in den tuinbouw en in het algemeen die van de economische verhoudingen van zoo gun- stigen aard mogen worden, dat wij in 1932 allen in gezondheid het 25-jarig bestaan der Bank in meer voorspoediger tijden mogen herdenken. Onder hartelijk applaus wordt dit jaarverslag, waarvan we slechts een klein deel citeerden, goed gekeurd, terwijl de voorzitter de heer Du Burck har telijk dank zei voor het samenstellen er van Het i_ een heel werk om dit aUes te rangschikken en na te gaan. Bij acclamatie werd goedgevonden dat de rentebetaling van opgenomen gelden in 2 halfj. ter mijnen zal geschieden. De heer Du Burck bracht daarna verslag uit van de door hem bijgewoonde Alg. Verg. der C. B. te Utrecht. O. m. bracht hij daarbij meer uitvoerig naar voren wat verhandeld is omtrent de financie ring van den tuinbouw, i n het bijzonder de glas cultuur. Er bleek uit dat de Beerenleenbanken reeds voldoende in de bedrijf crediet voorziet, docch dit aan het verkrijgen van vast kapitaal moeilijkheden verbonden zijn. Hypotheek te verleenen op kassen is iets anders dan op gebouwen en landerijen. Toch zal de C. B. de glascultuur financieren door 50 pCt. of le hypotheek te geven, als de locale Bank dan 15 pCt. als tweede hypotheek neemt. Dé geldafnemer dient voor een deel van het kapitaal over eigen middelen te beschikken. Dies zal een minitieus on derzoek naar de levensvatbaarheid moeten vooraf gaan en een jaarlijksche controle moeten volgen. Den heer Du Burck die nog verschillende andere punten de revue liet passeeren, werd dank gebracht voor zijn mededeelingen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer J. de Geus met zoo goed als algemeene stem men als bestuurslid herkozen, de heer W. Muller als lid van den Raad van Toezicht en de heer G. Gutter als plaatsvervangend lid van het Bestuur. Allen namen hun benoeming aan met dank voor het in hen gestelde vertrouwen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, zoodat de voorzitter de vergadering kon sluiten met vast te stellen dat de leden hem de leiding al heel makke lijk hadden gemaakt, wat een natuurlijk gevolg i; van het feit, dat de zaken der Bank èn door het Bestuur en door den Kassier op voorbeeldige wijze worden behartigd. Hij hoopt dat we het vol gend jaar als de Bank 25 jaar bestaat mede getuige mogen zijn van het 25-jarig jubileum van den heer Jb. Berkhout als directeur en J. de Geus als be stuurslid. Met den wensch dat het den leden in alle opzichten, vooral ook financieel, goed moge gaan, sluit de voorzitter deze mooie vergadering. ALKMAAR. Gisteravond omstreeks 10 uur werd brand ontdekt m de dancing, tevens tooneelzaal van den heer Theo van Gijzen, Breedstraat te Alkmaar. Op dat oogenblik werd een zangrepetitie in deze lokaliteit gehouden. Onmiddellijk werd tot ontruiming over- Naar aanleiding van de actie van den L. T vernemen wij, dat door het algemeen armbestuur op den pachtprijs van haar bouwland een reductie wordt gegeven van 20 pCt. tot 30 pCt., terwijl door het Parachiaal armbestuur is besloten 20—25 pCt. te verleenen; het R. K. Kerkbestuur 2040 pCt. Alle reducties hebben betrekking* op de pacht prijzen van het jaar 1930. HARENKARSPEL. Uitslag veiling. Maandag 9 dezer werd ten overstaan van Notaris L. van den Berg te Schagen krachtens artikel 1223 B. W. in publieken veiling gebracht het Tuin- dersbedrijf behoort hebbende aan Jan Meester Jz„ vroeger te Slootgaard. Opbod. Perceel 1, huis, erf en bouwland groot 28 aren 70 centiaren, hoogste bieder F. C. Jong te t Veld, Oude Niedorp op f2420.—. Perceel 2, bouwland groot 21 aren 50 centiaren. Arie Noordstrand te Smeuggelpolder, Harenkarspel op f297.—. Perceel 3, bouwland groot 22 aren 60 centiaren. Jacob Moras te Slootgaard, Harenkarspel op f 342.—. Perceel 4, bouwland groot 30 aren 50 centiaren. Anthonius Pancras te Slootgaard, Harenkarspel op 520.—. Perceel 5, bouwland groot 36 aren 50 centiaren. Anthonius Pancras te Slootgaard, Harenkarspel op 759.50. Perceel 6, bouwland groot 63 aren. K. Beers Jz. en D. Ursem te H. H. Waard en P. Burgmeijer en P. van Trienen te 't Veld op f848.—. Perceel 7, bouwland groot 63 aren 40 centiaren P. Klaver en H. Zomerdijk te Oude Niedorp op f 1219.—. Perceel 8 bouwland groot 59 aren F. C. Jong te Veld Oude Niiedorp op f 1150.—. Perceel 9 bouwland groot 44 aren. Johan Ruiter Az. te Waarland Harenkarspel op f 943.50. Perceel 10 bouwland en nieuwe koolschuur voor wagons kool samen groot 36 aren 30 centiaren F. C. Jong voornoemd op f 1020.—. Totale opbrengst huis met koolschuur en 4.5 H.A. land f9519.—. Direct werden politie en brandweer gealarmeerd die spoedig ter plaatse waren en met kracht den strijd tegen het vuur aanbonden. Dit kon evenwel niet verhinderen dat de geheele zaal uitbrandde, doch men had de voldoening dat de belendende gebouwen behouden bleven De heer van Gijzen heeft als liefhebber van post duiven een reputatie op dit gebied. Hij was op het oogenblik dat de brand uitbrak afwezig. Spoedig gewaarschuwd en ter plaatse aange komen, was het hem door de vuurzee niet mogelijk tijdig de hokken der dieren te bereiken. Waarschijnlijk zijn alle, waaronder zeer kostbare exemplaren verbrand, evenals een 40-tal kanaries. de tooneelzaal is gelegen een opslagplaats van de fa. Houwing, waarin een 100-tal kachels is geborgen. Daarnaast bevindt zich een opslagplaats van den heer De Ruiter van Heiloo. Ofschoon de schade nog niet isvastgesteld kan veilig worden aangenomen, dat deze niet gering zal zijn. Tevens bevindt zich daar de stalling van de brancards der Alkmaarsche politie en de motoren der verkeerspolitie. Dit materiaal kon echter tijdig in veiligheid worden gebracht. Na een hardnekkigen strijd kon omstreeks half 12 worden gezegd, dat men het vuur meester was Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Verzekering dekt de schade. KOEDIJK. Gevonden voorwerpen: Een handwarmer van een rijwiel, te bevragen ter Secretarie. OUDE NIEDORP. Vergadering van de Floraliavereeniging in het cafe van den heer J. J. A. Balk, Tegenwoordig waren 15 leden. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering waarna de notulen werden gelezen door den secretaris F. Leer en goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld de benoeming van drie bestuursleden; twee wegens bedanken van den heer G. Liefhebber en Mevr. de Heer en een wegens pe riodieke aftreding van den secretaris. Deze laatste werd bij acclamatie herbenoemd In de plaats van den heer G. Liefhebber werd benoemd de heer I. J. Schroevers en in de plaats van Mevr. de Heer, Mevr. C. Postma. Hierna volgde bepalen van de aankoop van plan tjes. Besloten werd 3 buitenplantjes en 3 binnen- plantjes uit te reiken. 3 plantjes zullen aan de schoolkinderen gratis worden uitgereikt. Enkele stemmen gingen op om de uit te reiken planten te verzegelen. Inlichtingen zullen hierover worden gevraagd bij den heer Kruit, boomkweeker te Schagen. Thans werd rapport uitgebracht van de commissie van het nazien der rekening. Ontvangen was f773.57; uitgegeven f650.94 alzoo een batig saldo, groot f 122.63. Deze rekening werd op advies der commissie door de vergadering goed- agekeurd. Op voorstel van den voorzitter werd de datum van de te houden tentoonstelling vastgesteld op 13 en 14 September 1931 in dezelfde lokalen als het vorige jaar. Hierna rondvraag. De heer D. Joon klaagde erover, dat het met het rondbrengen van de plantjes het vorige jaar niet in orde was geweest. Bij ver afgelegen huizen werden de plantjes niet bezorgd. Voorzitter zal de heer Kruit hierop opmerkzaam aken. De heer A. van Zoonen merkte op dat een lid vruchten ingeleverd had, en hiermee een prijs won, welke vruchten niet door hem werden gekweekr. Na nog eenigen tijd hierover van gedachten te hebben gewisseld werd op voorstel van den heer D. Kriller gestemd om die persoon als lid te royee- ren; dit voorstel kon geen meerderheid vinden, maar wel zal hij worden aangeschreven dat de te zenden vruchten door hem zelf moeten worden gekweekt. Hierop wordt de vergadering met woorden van dank door den voorzitter gesloten. W ARMENHUIZEN. Aan de huurders van landerijen der N. H. Kerk, is over het jaar 1930 15 pCt. reductie verleend. W ARMENHUIZEN. Deze dagen werd op initiatief van enkele pachters, in samenwerking met de afdeeling Oudkarspel van den Bond van Landpachters, een openbare verga dering in café Slikker gehouden om te komen tot het stichten van een afd. Warmenhuizen van ge noemde organisatie. Te ruim half acht opende de voorzitter der afd. Oudkarspel, de heer G. IJff, de vergadering en riep de aanwezigen het welkom toe er op wijzende dat ook in deze streken gedurende den laatsten tijd de noodzakelijkheid meer en meer werd ingezien van organisatie der pachters. Hopende dat ook hier een afdeeling zou worden opgericht besluit spreker zijn openingswoord. Hierna verkreeg de spreker, de heer L. Rinzema uit Woerden het woord om een uiteenzetting te ge ven hetgeen de Bond van Landpachters zich als doel heeft gesteld, waarna spr. een uiteenzetting gaf van de wetsontwerpen pachtwetten. Er volgde een geanimeerde bespreking waarna werd besloten tot oprichting eener afdeeling. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. Groet, voorzitter, P. Barsingerhorn, secetaris, C. Mink, penningmeester, P. Jonker en C. Barsingerhorn, be stuursleden. Hierop volgde sluiting nadat nog enkele aange legenheden van huishoudelijken aard waren bespro ken. wer misschien mag lijken als of Gandhi vele eischen van net ni-inaiscn «ationaai congres heelt uuen vanen, m wers.enjkheiü staan ae xncaers neei wat aicnter bij ae vei wezenhjamg van nun aoel aan ae itngeiscne neerscners in nun iana. De aoor üe Ronae xaiex conxerentie te Lonaen ontworpen Grondwet voor inaxé, die de inzet van den stxiju aer Natxona- xxsten vormde, ornaat zij meenaen ae Depalxngen er van niet te Kunnen aanvaaraen, is voorloopig ais toeaomstige gronawet van ae baan, en zax sieents dienen tot „studiemateriaal" bij een nieuwe Ronde Taiel Com eren Lie, aie zal worden genouaen in indié. Wat dit beteekent zaï lener kunnen be grijpen, die eenig iaee heeft van net gevoel van prestige aat bij ae Britten leeft. En de verandering in ae situatie worat wel het beste geteeaena door net feit, aat het' kleine onaanziennjae troepje lei- aers der volksbeweging, die weigerde te volaoen aan net verzoek der Lonaensche regeering om bij haar in de schaduw van Westminster te komen onderhan delen, aan wel verzoek slechts de vorsten en mach tigen van Indië voldeden, thans heeft bereikt, dat de Engelsche vertegenwoordigers bij hen, naar Indië zullen komen om de besprekingen voort te zetten over een nieuwe gronwet, die dit durven wy voorspellen, heel wat meer van de verlangens der Nationalisten zal bevredigen, dan het ontwerp van Londen. Wederom heeft Rusland zyn proces gehad, dat nu, na het opzienbarende proces tegen de Donetz-inge- nieurs en vooral na het Ramsin-proces in Decem- ber jl. niet zooveel aandacht van de buitenwereld heeft getrokken als men te Moskou misschien wel gewenscht had. Ditmaal waren het de Mensjewiki, de in de Sovjet Unie gebleven Sociaal democraten, die zelfs meerendeels een functie in het Sovjet ap paraat bekleedden, die van sabotage en contra revolutionaire actie beschuldigd werden. Evenmin als bij het Ramsin-proces kan men als buiten staander de waarde van deze processen gemakkelijk overzien. Terwyi de Sovjet machthebbers verklaren, dat men hier met een actie tegen de Sovjet Unie të doen heeft, beweren de tegenstanders, dat de pro cessen slechts comedie zyn om de aandacht van de massa in Rusland af te leiden van de binnen- landsche moeiiykheden en de mislukkingen van het vyfjarenplan. De mislukkingen, dat wil niet zeg gen „de mislukking." Want daarvan schynt geen geen sprake te zyn. Wat mislukt, dat zyn verschil lende onderdeelen van het reusachtige plan, maar het plan als geheel schynt regelmatig voortgang tè vinden, waarvan het beste bewys wel de steeds stij gende uitvoer, maar ook de grooter wordende in voer van Sovjet Rusland is. Wat nu de Mensjiwiki betreft is het zeker, dat er socaial democraten zyn, die, hoezeer zy het ondemo cratisch van de Sovjet Unie laken, hun sympathie aan de poging tot de socialistischen opbouw hebben verpand. Daar tegenover staan echter andere groe pen van sociaal democraten, die byna even vyan- dig tegenover Sovjet Rusland staan als de „kapita listische" wereld. -En voorzoover deze laatste sociaal democraten Russen zyn, komt er nog de psycholo gische factor by, dat deze sociaal democraten het de Bolsjewieken niet gemakkeiyk vergeven, dat zy indertyd het sociaal democratische Kerenski-be wind op 'gewelddadige wyze omver hebben geworpen, en hem gemaakt hebben tot banneling in den vreem de. Of zy daarom bereid zouden zyn, een actie te gen de Bolsjewieken te steunen? Sommigen niet, een enkele misschien wel. In hoever de veroordeelde Mensjewieken inderdaad schuldig zyn, kan in West Europa niet beoordeeld worden. Dat zy in plaats van tot de doodstraf, die tegen hen geëischt zyn, tot een tienjarige gevangenisstraf veroordeeld zijn, is misschien een aanwyzing, dat de stemming te Mos kou milder wordt omdat men begrüpt, door pe- weld de sympathie van de buitenwereld nite te winnen. WARMENHUIZEN. Naar wy vernemen komt Ds. Zillinger Molenaar voor op het zestal voor predikant der N. H. Ge meente te Biyham. OUDE NIEDORP. Een dezer dagen gaf de tooneelvereen. „Molière" in het lokaal van den heer J. J. A. Balk een open bare uitvoering. Opgevoerd werd: „Zie hier ben ik." (Tooneelspel in 4 bedrijven) van Anna van Gogh-Kaulbach. Wegens ongesteldheid konden wy niet aanwezig zyn, maar naar wy vernamen, was de zaal best bezet en werd er over het algemeen best gespeeld. Met de grootste aandacht werd er geluisterd. Het da verend applaus was wel een bywys, dat het spel in de flank viel. Het zal waarschyniyk wel met een zucht van verlichting zyn geweest, dat men in Engeland het bericht heeft ontvangen, dat er overeenstemming was bereikt -tusschen den Britschen Onderkoning van Indië en den Indischen leider der Nationalis ten, Mahatma Gandhi. Overeenstemming beteekent geen overwinning voor een van beide partyen, doch houdt een compro mis in. En hoewel het den oppervlakkigen beschou- KOEDIJK. Vry dagavond vergaderde de Tuinbouwvereeniging „De West" in de zaal van den heer Groot. De Voorzitter opende met een woord van welkom en gaf het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat hy in devorige vergadering heeft gezegd, dat zyn zoon wel bereid zou zyn inlichtingen te verstrekken inzake zaadont smetting, doch wanneer er leden zyn, die hierover inlichtingen verlangen, kunnen zy die by spreker aan huis krygen. Voor de koolzaadontsmetting kunnen belangheb benden zich a.s. Vry dag 6 uur zich vervoegen by K. de Weerdt alhier. Rattenserum zal wel worden verstrekt, doch tegen betaling van 25 cent per fleschje. Deze maatregel is genomen, omdat door verschillende tuinbouwers nogal ruim werd besteld en er weinig gebruik van werd gemaakt. Hierna komt in behandeling de be- schryvingsbrief van de Algemeene Vergadering der L. G. C. Voorstellen van het Bestuur: punt 7a. De voorzitter deelt mede, dat dit een zulnigheids- mmaatregel is en 1/20 pCt. van den omzet voor reclame voldoende wordt geacht. b. Verhooging huishoudeiyk crediet van f50.000 op f 75.000. De voorzitter zegt dat deze verhooging verband houdt met bybouw. c. Voorstel het 1/4 pCt. korting dat den hande laar gegeven wordt voor contante betaling niet meer te verstrekken, ingaande 1 Juni 1931. De voorzitter deelt mmede, dat met Koophandel voorloopig overeengekomen is, het 1/4 pCt. terug te brengen tot 1/10 pCt., voorloopig voor 1 jaar. De heer P. Zwetsman merkt in verband met de begrooting op, dat het wel goed zou zijn als die korting vervalt en vindt het jammer dat de 4 vei lingen hierby betrokken worden. Wanneer de L. G. C. het niet kan missen behoeft het zich van die andere veilingen niets aan te trekken. De heer Hart vraagt waarom de contributie zoo veel lager is gesteld dan het vorig jaar is ontvangen, waarop de Voorzitter zegt, dat deze post is geraamd naar den omzet van het vorig jaar. d. Voorstel verleenen bydrage van f 600 aan het West-Friesche Kanalenplan. De Voorzitter deelt mede, dat het marktbestuur deze bydrage heeft toegezegd, onder voorbehoud van de goedkeuring der algemeene vergadering. De heer C. Beets wyst op eventueele moeiiykheden met den waterafvoer. Tevens is spr. van meening dat het verkeer met vrachtauto's zeer toeneemt en de mogeiykheid niet is uitgesloten dat het vervoer zich in die richting aanmerkeiyk zal uitbreiden; hij voelt meer voor wegenverbetering. De Voorzitter voert hiertegen aan dat de wegen er even goed komen en het Kanaal Huigendyk— Alkmaar van beteekenis is voor de veiling. De heer Beets zegt, dat de techniek onbegrensd is

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3