üüii mmgsii 1st Mts. bbswb - msmmaxm SIMM cussft SHnffiSHisnlH SMS Rechtzaken en de tijd kan komen, dat het over de wegen wel gaêe heer Jb. Zwetsman merkt nog op, dat de mogelijkheid bestaat, dat de motoren door verkor ting van het traject in staat zullen zijn tijdig voor verscheping in de grootere booten naar Engeland aanwezig te zijn. De heer P. Zwetsman vraagt of de L. G. C. zede lijk gebonden is aan het verleenen eener bijdrage, waarop de Voorzitter zegt, dat 3 jaar geleden is aangenomen om gedurende 40 jaren een bijdrage van f1000 te geven. De heer Zwetsman vindt het vreemd dat dan nu weer machtiging wordt gevraagd, waarop door Jb. Zwetsman wordt medegedeeld, dat 3 jaar geleden door het marktbestuur is gevraagd of ze tot f 1000 voor de afwatering. De heer P. Hart zegt, in verband met de opmer king van den heer Beets, dat het niet gaat zonder behoorlijke motiveering, zich tegen het voorstel te verzetten. De vergadering gaat hierna met het voorstel ac cord. e. Voorstel vaststelling minimum-prijs voor winterkool en stekuien van f 0.60 per 100 Kg. De voorzitter zegt, dat het marktbestuur het niet mogelijk vindt om over te gaan tot uitbetaling van den minimum-prijzen, zooals dit door „De West" wordt voorgesteld. De heer P. Zwetsman heeft den indruk, dat er geen behoefte bestaat aan een minimum-prijs voor stekuien, en zal dit punt op de Alg. Vergadering wel verdedigen. 8a. Voorstel van „De West" om stappen te doen tot verbetering van de waterstanden, door deze spoediger op peil te brengen. Op een vraag van den heer C. Beets deelt de voor zitter mede, dat er wel een andere regeling voor de peilen zal komen. 9a. Voorstel van „De Tuinbouw" te St. Pancras om de aardappelen in kratjes te verzenden. De voorzitter deelt mede dat het bestuur van meening is, dat de kosten wel wat hoog zullen worden, daar voor 100 Kg. 4 kratjes van 50 ct. noo- dig zijn en bij drukke verzending een enorm aantal van die kratjes noodig is. Op de Alg. Vergadering zal dit nader toegelicht worden. b. Pogingen in het werk te stellen, dat de tran sportarbeiders ouden tijd werken. Het Bestuur zal overwegen of dit mogelijk is en zoo niet, dan tchten den tijd te halveeren. 10. „De Toekomst" te Zuidscharwoude stelt voor, aanvoerders van „bokken" niet te beboeten, wanneer hij er voor de eerste keer mee komt en voor de tweede keer een strenge boete toe te passen. De voorzitter zegt dat het bestuur meent dat het zich bij een dergelijke maatregel op glad ijs begeert. Elk geval zal op zichzelf worden beoordeeld. a. Voorstel om bij de Regeering aan te dringen op een uitvoer-premie. Het bestuur acht dit voorstel onaannemelijk. b. Voorstel maatregelen te nemen, dat tuinders met een zuiver inkommen van f 1200 worden vrij gesteld van Invaliditeits-, Ouderdomsm- en Ziekte wet-premie. Op de Alg. Vergadering zal dit punt uitvoerig wor den besproken en de afgevaardigden zullen hun best er wel voor doen. Voorstel herziening Pachtwet. Betreffende dit punt zullen ook de besprekingen in de Alg. Vergadering worden afgewacht. 11 en 12. Uien-controle en uitvoerverbod uien. Het voorstel van „De Groentencultuur" tot af schaffing van het uitvoerverbod van uien heeft niet de sympathie van het Bestuur. De heer P. Zwetsman merkt op, dat in het jaar verslag staat vermeld dat de uien-keuring wat soe peler zou worden toegepast en acht dit in strijd met het standpunt van het bestuur. De Voorzitter zegt, dat dit verslag is gemaakt voor 1400 leden en er altijd nog wel zijn die niet op de hoogte zijn. Bij de rondvraag brengt de heer Jb. Otto naar voren, dat de bascules vaak nie werken en vraagt of hierin verandering kan worden gebracht. De secretaris zal dit onder de aandacht van het Marktbestuur brengen. De heer P. Zwetsman zegt nog, dat de accoun tantsdienst er op wijst dat het goed zou zijn de controle aan dien dienst op te dragen. De voorzitter kan hier geen nadere inlichtingen over verstrekken. De secretaris zal ook hierover nadere inlichtingen aan den Penningmeester der Veiling vragen. Hierna vraagt P. Zwetsman nog inlichtingen over de afschrijving die in de begrooting is opgenomen. De voorzitter geeft hier inlichtingen over, waarop de vorige spreker opmerkt, dat het voor een goede boekhouding noodig is, dat de boekwaarde niet hooger is dan de werkelijk waarde. Vervolgens zegt de voorzitter nog, dat het de be doeling is, dat de afgevaardigden per rijwiel naar de Alg. Vergadering gaan. Bij slecht weer zal worden overwogen op een andere wijze te gaan. De heer Smit vraagt of hij roode kool mag zetten voor zetkool op een plaats waar deenen zijn uitge Na eenige bespreking zegt de Voorzitter dat Smit een verzoek bij het Bestuur moet doen. Vervolgens zegt de heer Smit dat er al eens stemmen opgegaan zijn om den Burgemeester eere lid te maken. Spreker is dasfr wel voor in verband met hetgeen deze in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Hij geeft het Bestuur in overweging hiertoe te besluiten. Verschillende leden voeren hierover het woord waarop de voorzitter de vergadering een tijdje schorst voor bespreking in het bestuur Nadat het bestuur zich heeft beraden, deelt de voorzitter mede dat aan den Burgemeester een schrijven zal worden gezonden waarin de waardee ring wordt uitgesproken voor het werk dat deze in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan en waarin hij tevens zal worden uitgenoo- digd tot bijwoning van alle bestuurs- en ledenver gaderingen. De heer Jb. Zwetsman wijst er nog op dat het noodig is dat de leden van de Tuinbouwvereenigmg „De West" de ziekenpremie voor de arbeiders geheel betalen en samenwerken met het Onderling onder steuningsfonds bij ziekte. Spreker geeft een uitvoe rige toelichting. Hierna dankt de voorzitter voor de aangename bespreking en sluit de vergadering. in eeuwigheid. Hij alleen kan maken dat de twijfel wijkt. Bij U, Heer, is de levensbron. In uw licht zien wij het licht. Als ik u de geneesmiddelen aan zal wijzen moet ik u voor alles zeggen „Bidt!" Gij moet den sprong wagen, twijfelaar, want bidden is altijd, den sprong wagen. Niet de sprong in het duister, maar in de Winterlezingen Broek op Langendijk Eens heb ik het gehad bij een straatprediking in Groningen, dat we last hadden van communisten, die door blaadjes te verspreiden en geschreeuw ons onmogelijk trachten te maken. Ik heb nog al geluid en probeerde er boven uit te komen, maar het ging niet. Toen zei ik tot een mijner helpers, „Laten wij hun hun zin maar geven, we zullen de „Internatio nale" zingen. We begonnen te zingen. „Daar ruischt langs de wolken een lieflijken Naam" en het opmer- I tet ls seleeen' en ae 80026 Als laatste zal ik u nog dezen raad geven. Zoek gemeenschap met den Voleinder des geloofs, Jezus Christus. Die kan van alle twijfel verlossen. Hij zegt tot u: „wandel maar stillekens achter mij aan. Ik TWIJFEL op. Dat is geen bidden. Bidden is wachten. Wachten ook als de verhooring schijnt uit te blijven. Mijn ziel vol angst en zorgen, boordevol, wacht toch, op den heer. Zij ziet uit naar den morgen ach wanneer? Maar een wachter geeft het wachten nooit op, anders is hij geen wachter meer. „Ik laat U niet los, totdat ik U heb." De tweede raad die ik u geven mag is „Zoek." Zoek omgang met geloovigen. Hier moet iets uitko men van de gemeenschap der heiligen. Dat is geen praatje. Dat is realiteit. De practijk van het leven geeft zoovaak iets anders te zien, maar toch is daar een kracht die niet te onderschatten is. Als de gemeenschap der heiligen in ons eigen leven zoo weinig tot werkelijkheid wordt is daar een leegte die ons verontrusten moet. Vraagt u maar eens af ouders, wat ge voor uw kinderen zijt, in hoeverre gij gemeenschap hebt en zoekt met hun zieleleven, en ook, wie zijt gij voor elkaar? Er zijn wel menschen die 25 of 30 jaar getrouwd zijn en ze hebben nooit ergens anders over gepraat dan over de kousen die moesten gestopt worden, en over de aardappels die er eiken dag weer moesten zijn. In de vorige eeuw waren er van die gezelschap pen die met elkaar handelden over geestelijke din gen. Ze deden dat op een wonderlijke en af te keuren wijze, want wat ze deden met hun mede- menschen zooals ze thuis niet eens met de plantjes doen zouden in de bloempotjes, er uit halen om te kijken of ze al worteltjes hebben. En als het zieltje, nog geen worteltjes had werd het weer gauw met rust gelaten. Maar de goede kant was dat er toch nog gepraat werd, dat de geestelijke dingen niet ge heel en al verwaarloosd werden. Als er nu na afloop van de kerkdienst gepraat wordt over de preek, zou het dan veel anders zijn dan critiek, dat ge hoord wordt? Zitten er tegenwoordig niet meer dominé's in de kerk als dat er op de preekstoel staan. Dominé, het wordt zoo moeilijk om alle men schen zooveel te geven dat ze tevreden kunnen zijn, denk hier toch om, en vergeet dat toch niet, laat de dienst niet te lang duren, (te kort mag ook weer niet) en laat voral niet te veel zingen, anders noemen ze je de zangdominé. Menschen, denkt er toch om, wat je doet met je critiek. Hoevelen zijn er niet door afgestooten van den weg des heils. Hoeveel kinderen worden er niet, door het afbreken en uitrafelen van de verkondigde waarheid, de wereld ingeduwd, ingegooid. Laat u toch doordringen van de hooge verantwoordelijkheid jegens uw kinderen, jegens anderen. Gebruik uw gave niet negatief, doch positief. Gij moet doorge ven de heilswaarheden die gij zelf ervaren hebt, mee- deelen de schatten, u geschonken, aan anderen. Prof. Lindeboom gaf ons, als aanstaande dominé's, in Kampen de raad, om toch veel te gaan luisteren naar de oude vromen in de gemeente, en ik heb het zelf in mijn tweede gemeente, op de Friesche heide ervaren, welk een kracht of er uitgaat van die eenvoudige lieden die daar eenzaam op de dorre, roode heide woonden, en niets anders waren dan alleen maar Christen. Het zuivere, transparante le ven van die Godskinderen was als de stralen der zon, die ieder, die er mee in aanraking kwam koes terde en verwarmde. Zoek de omgang met oude schrijvers. Luther heelt eens, toen hij op den feestdag het Paaschevangelie zou verkondigen, toen hij reeds op den kansel stond, zelf de aanraking gevoeld van de kille adem der twijfel die hem in het oor fluisterde, „Zou Christus werkelijk opgestaan zijn, is het wel waarheid wat gij gaat verkondigen?" De omgang met zulke Gods mannen werkt verheffend en versterkend op die zielen, dien alles dreigt te ontvallen. Lees Spurgeon, Monod, Calvijn. Zij hebben tenvolle de strijd doorge maakt die u thans raakt, zij weten waar de weg ter genezing te vinden is. it Een derde raad ten dezen mag wezen: „Zing. Dit is een geheel onderwerp apart. Wij, die de Nieuw Testammentische gemeente zijn, moeten kun nen zingen. Zoo de tempelzangen onder het Oude Verbond al zoo schoon klonken, hoe moet dan ons lied niet rijzen ter eere van Hem, Die alle lof en eer toekomt in hemel en op aarde. De menschen die langs de kerk gaan, moeten zeggen: „Hoor, wat zingen ze dat." Ik denk wel eens, hoeveel begrijpt ge van wat ge zingt als ik die psalm opgeef; „Wij steken 't hoofd omhoog en zullen d'eerkroon dra gen," en ik zie dan menschen zitten, die hun hoofd steunen met hun ellebogen op de bank. Men hoort der vromen tent weergalmen Van hulp en heil hen aangebracht; Daar zingt men blij met dankbre psalmen. Moeten we Gods rechterhand, die krachtige daden doet, niet grootmaken in ons lied. Als je dan nog hoort hoe soms wordt gezongen, schaam je je voor je medechristenen. Ik heb in Rotterdam een Evan gelisatiekoor, dat meewerkt bij den arbeid op straat of in samenkomsten, maar ze zingen de menschen eer van het christendom af, als dat ze er mee zou den trekken. Nu hebben ze daar nog een draaiorgel, zoo'n ding met een slinger er aan, dat allerlei gees telijke melodietjes moet uitjanken. Is 't niet ver schrikkelijk. De socialisten hebben de pretentie, dat meenen ze tenminste, op de straat, en op de hoeken en pleinen schallen hun liederen Uit. Maar wie zegt mij, wie hun dat recht gegeven heeft, ja, welk recht zij kunnen laten gelden. Niemand heeft recht op de straten en openbare plaatsen dan onze Hei land en Koning. Jezus Christus, uit Wien .en door Wien en tot Wien alle dingen geschapen zijn. En moeten wij, Zijne volgelingen dan niet Zijn recht gaan verdedigen. Als gij dan ook in Broek op Langendijk een goed koor hebt, laat het de wereld hooren, zing uit de glorie van Hem, dien ze toe komt. Grijpt alle kansen aan om uw Heiland te belijden in uw lied. De oude Brummelkamp, en ik kan hier wel direct bijzeggen, het was een zeer beschaafd mensch, liep vaak te zingen op straat. Ik heb ze wel gespro ken die hem gekend hadden in zijn karakteristieke houding als hij tegen den harden wind optrok over de Ysselbrug in Kampen met de handen op de rug een psalm op de lippen. Toen ik mij voorbereidde op deze lezing, kreeg ik een Duitsch boek in handen, waarin het volgende verhaal mij trof. Gij zult misschien zeggen, dat het op een kalenderblaadje thuis behoort, laat dat zijn. De geschiedenis is waar gebeurd. Een pre dikant vertelde van een bezoek aan een arme oude man, die ergens op een bovenhuis woonde. Toen hij er kwam, werd hem spoedig de deur gewezen. Hij ging, natuurlijk, maar om weer te keeren, want dezulken hebben het meest noodig, het verlossende woord te hooren. Toen niets baatte, ging de dominee ga vooraan." Door alles heen wil Hij u steeds voor gaan. Moogt u een kruis te torsen krijgen. Hij droeg reeds het kruis, ook uw kruis, voor u. Hij gaat u voor, door een donker Gethsemané, over een vree- selijk Golgotha en in het kille graf in Jozefs hof. Maar ook gaat Hij u voor den Hemelvaartsberg op. Wie Hem zoekt vindt Hem zeker en Hij over laadt ons dag aan dag met Zijne gunstbewijzen. Eigenlijk staat in de grondtekst: ,.Hij draagt eiken dag onze last." Grooter dan de Helper is de nood toch niet. Hij helpt niet enkel dragen maar draagt onszelf nog mee. Ons zelf met? ons kruis, draagt Hij op Zijn eeuwige, sterke, trouwe Heilandsarmen. Rust een weinig zegt Gods hart, Tot de pelgrims hier beneden, Moegepeinsd en moegestreden, Zinkend in een zee van smart. Rust een weinig zegt de Heer, En hij legt Zijn moede schapen, Veilig door Zijn schild en wapen, Aan de frissche wateren neer. Rust een weinig spreekt Zijn stem, En Hij neemt aan 't eind van 't zwerven Zijn gezegend kind door 't sterven, Voor all' eeuwigheid tot Hem. Bij Hem is de zekerheid, de verlossing van alle twijfel. Bij Hem is 't eeuwig licht. Jezus Christus is gisteren en heden, onthoudt het toch, dezelfde en tot in eeuwigheid. Hallelujah, Hem zij d' eer. Amen. Als besluit wil ik nog iets zeggen over de genezing want zonder dit laatste mag ik u niet naar huis Ds. Knoop sloot met dankgebed. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 9 MAART. Noodlottige gevolgen van door ongeoorloofde mid delen bevredigde snoeplust. Op de zitting van 9 Maart moest zich verantwoor den het echtpaar K„ dat zich had laten verleiden tot wederrechtelijke toeeigening met gebruikmaking van een wel goed passenden doch niettemin minder geoorloofden sleutel, van verschillende snoeperijen, uit een in het veilingsgebouw te Alkmaar staande kiosk. De man was destijds alleen verschenen, aan gezien zijn echtgenoote ongesteld was. Hij toonde veel berouw en was bereid de toegebrachte schade naar zijn beste vermogen te vergoeden, zoodat de politierechter besloot de zaak aan te houden tot 9 Maart, ten einde een reclasseeringsonderzoek te doen instellen met het oog op een eventueele voor waardelijke veroordeeling. De behandeling der zaak werd dan heden voortgezet met het hooren van den heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar van het Ge nootschap. Ook ditmaal was alleen de heer K. ver schenen. Volgens verklaring van den heer Wiggers had hij verdachte aangespoord het bedrag der scha de f 15, waarmede de benadeelde kioskhoudster ge noegen nam, te voldoen, voor de zaak opnieuw voorkwam. Echter verklaarde verdachte niet te heb ben voldaan aan de verplichting omdat nu f20 werd gevraagd. De politierechter maakte verdachte echter er op attent, dat de rechtbank geen incassa- tiebureau was en toonde zich niet tevreden over de nalatigheid van verdachte om deze aangelegen heid in 't reine te brengen. officier was evenmin voldaan, noemde het feit zeer ernstig. De Wiggers had bijna een paar schoe nen versleten om verdachten ter wille te zijn en daarentegen had verdachte K. zoo goed als niets gedaan om de zaaak te regelen. De officier gaf dan ook den brui aan alle elementatie en requireerde tegen verdachte, die reeds meemalen was veroor deeld, 3 maanden onvoorwaarlijke gevangenisstraf en tegen de vrouw die handelde onder instigatie van haar man en dus veel minder schuldig was f20 boete of 20 dagen. Verdachte had niets te zeggen en was blijkbaar aangedaan, waarop de politierechter verdachte ver oordeelde tot f25 boete of 25 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met 3 proefjaren,'en de echtgencote tot f10 boete of 10 dagen. Verzamelaar van duinzand. De vorige week stond terecht de 22-jarige vee houder Cornelis Joh. M. uit Egmond-Binnen, we eens strooperij van duinzand met behulp van een voertuig, uit de duinen te Bergen aan Zee, van den heer v. Reenen te Bergen. De alstoen niet ver schenen jachtopziener Roozen was thans present en kon als verbalisant worden gehoord. De heer Nis. Zwaan, vee- en café-houder te Bergen, op wien verdachte zich had beroepen, werd ock gehoord, doch ook dezen steun ontviel hem, daar de heer Zwaan verklaarde verdachte meermalen gewaar schuwd te hebben met het weghalen van dit zand niet voort te gaan. Nu was het echter weer een zoon van Zwaan die hem permissie had gegeven. Deze heer, Willem Zwaan, ontkende echter eveneens eenige permissie te hebben gegeven. Hij had trou wens niet de minste bevoegdheid die toestemming te verleenen. Eisch in deze zanderige zaak f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak f15 boete of 15 dagen Huisvr edebreukeling Voortgezet werd de zaak tegen den heer Rentef H. die in den nacht van 21 op 22 Januari zich te Hoogcarspel had schuldig gemaakt aan huisvrede breuk cmdat hij per se weigerde de keet door P. Schoen bewoond, te verlaten. De zaak werd aange houden omdat de getuige Bink niet was verschenen Deze heer had voor deze nalatigheid thans een reprimande in ontvangst ta nemen in voorschot op hetgeen hem te dier zake verder wacht. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis, conform eisch. 'n Voordeelige overjas. De niet aanwezige heer Joh. de V. te Grocte schadigen en eenige gewichtige aangeplakte docu menten en bekendmakingen af te scheuren. Zelfs was er één heer die dit gemeentelijk meubelstuk wenschte te degradeeren tot konijnen hok! 'n ande re grapjas achtte de bekendmakingen uinemend geschikt voer closetpapiertjes! Eisch tegen iederf25 boete of 25 dagen. Vonnis ieder f15 boete of 15 dagen. De heeren waren naar de tentoonstelling geweest. In de „Harmonie" te Alkmaar werd op 9 November een ij sclubtentoonstelling gehouden, die veel belang stelling trok en waarop niet uitsluitend ijsco werd geconsumeerd. Menige bezoeker verkeerde dan ock na de sluiting in overmoedige stemming en daartoe behoorden blijkbaar ook de heeren Corn. Hendr. D., 'n 21 jarig tuinder uit Wijk aan Zee en Otto Sch„ 'n 22-jarige Beverwijker en dientengevolge beiden als verdachten voor den Politiergechter terecht stonden op grend van het baldadige feit, dat zij uit een in de nabijheid parkeerende auto de con tactsleuteltjes hadden weggenomen, waardoor de automobilist, de heer E. Schermerhorn uit Aker sloot, ten zeerste werd gedupeerd. De toegebrachte schade was tot dusverre niet vergoed, hoewel de heeren thans edelmoedig hun geneigdheid daartoe te kennen gaven. Gevorderd werd tegen ieder der verdachten f35 boete of 35 dagen. Vonnis le ver dachte f40 boete of 40 dagen, 2e f30 boete of 30 dagen. Te zamen toch weer 70 gulden. 'n Klap uitgedeelt. De niet ter zitting aanwezige heer Jan W. werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in den nacht van Zondag 1 Februari in het café van den heer Bruul te Wieringen een andere bezoeker, de heer J. Haverman een klap tegen den slaap van het hoofd had toegebracht. Deze heer Haverman stond de afwezige heer W. niet terecht, dus bleef dit meer dere buiten het geding. De heer W. was ontstemd omdat Haverman hem een aanmerking maakte over zijn veelvuldig W. C. bezoek, terwijl Haverman vlak bij de deur van deze frische gelegenheid zat. Eisch en vonnis f 30 boete of 30 dagen. Een driftige oude tuingïondbewerker. Schrijft rechts, slaat links! De 58 jarige heer Joh. Wilh. B., tuinder aan den Omval te Alkmaar stond terecht omdat hij op 13 Februari den 27 jarigen grondwerker Jb. Koopmans met een snoeischaar 'n slag, teke sof snede in het gelaat had toegebracht, welke feit door den versche nen verdachte werd erkend. Verdachte was heftig ontstemd over het feit, dat de mishandelde en zijn broeder die zich onledig hielden met mestrijden, een plank hadden gelegd over 'n partij roode kool, die naar zijn meening zijn eigendom was, terwijl hij door Jb. Koopmans werd belet die kool weg te halen. Ook dreigde Koopmans hem over de hand wagen heen te zullen gooien en toen nam ver dachte de snoeischaar om zich te verdedigen. Dit alles werd echter door getuige Koopmans ontkend. Eisch f50 boete of 50 dagen. Vonnis conform eisch en vernietiging van de snoeischaar. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 10 Maart Uitspraken van 3 Maart. PleterO., tuinder te Nederhorst den Berg. Diefstal van kippen, gepleegd te Schagen in den naoht van 7 op 8 October 1930 8 maanden gevangenisstraf. Dirk Sch. autobuschauffeur te Anna Paulowna. Het veroorzaken van ernstig lichamelijk letsel door schuld, gepleegd te Anna Poulowna op 27 Nov 30. 1 maand hecht, en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid. Zoo oud en nog zoo roekeloos. De 68-jarige heer Jan L„ losarbeider, geboren en wonende te Bassingerhorn, thans tijdelijk loge in het Huis van Bewaring te Alkmaar, stond heden terecht als eerste en eenige verdachte terecht als verdacht van het feit, dat hij op 25 December 1930 op den eersten Kerstdag, in plaats van dezen aag te wijden had weggenomen een koffertje inhoudende breiwerk, eenige kinderonderegoederen, vuile luiers, klein waschgoed, 'n kammetje, 'n zakspiegeltje en wat meer van beteekenis was, 'n portemonnaie waarin een Rijksdaalder en 8 a 9 guldens en klein geld benevens een zwart etui inhoudende twee bankjes van 25 gulden en ongeveer f 11 gulden aan hard geld. Al deze poecota behoorde toe aan het echtpaar Jb. Pool te Oudesluis en was medegeno men door mej. A. C. L. Ochquee, huisvrouw van deze heer Jb Pool, die met haar man en zuige.ing kerst- bezoek had gebracht bij den heer Jb. Pool, een broeder van haar man. Toen zij per motor zouden vertrekken, had men het koffertje gezet bij de ben zinepomp nabij het café Kuiper waar men de motor had gestald op het moment dat dit koffertje onbeheerd stond sloeg de oude heer, die met volko men nuchter was, zijn slag en maakte zich van het koffertje meester en uit de voeten De waardelooze voorwerpen, het kindergoed wierp hij in 't water en het geld verstopte hij, want de ge bruikte alcohol had hem allerminst van zijn onder scheidingsvermogen beroofd. Wonder genoeg, werd Jan opgemerkt door zajn achterneef, Jan Liefhebber, nachtwaker te Winkel, die had gezien dat zijn bejaard familielid, dat eeni- germate ondér den invloed scheen te verkeeren zich begaf in de richting van zijn woning, terwijl hij een koffertje met zich voerde, ook had de rijksveldwach ter Marskamp, thans als getuige afwezig wegens een opgeloopen ernstige steekwonde, hem toege bracht in den nacht van j.l. Zondag, die Jan in zijn woning had beluisterd en gehoord dat hu tegen zichzelven pruttelde, dat zij het nimmer uit hem zouden krijgen of iets dergelijks. De verdachte stelde zich thans zeer onnoozel en zoetsappig aan eh was met geen mogelijkheid er toe te krijgen om ruiterlijk toe te geven, dat hij uit louter steelzucht zich bedoeld koffertje had toege- eigend. Hij deed het meer voorkomen of hij onbe wust en onder den invloed van den drank dit kof fertje had weggepakt en medegenomen. De heer officier stelde het gebeuren op humoris tische wijze in het licht en gaf als zijn meening te kennen, dat een dergelijk gevaarlijk mensch, een bekend drankminnaar, uit de maatschappij verwij derd mioest worden. Bovendien scheen hij absoluut den ernst van zijn daden niet te beseffen. Zijn ver blijf ln het Huis van Bewaring nam hij eveneens zeer luchthartig op. De officier meende waar de zaken met Jan zoo stonden het een verdienstelijk sociaal werk zou zijn, hem uit de maatschappij af te zonderen, vooral omdat deze afzondering voor verdachte zeer nuttig kon zijn, om hem van al zijn gebreken, zijn alcoholisme enzoovoorts te genezen. Gevorderd werd tenslotte 10 maanden gevangenis- StMr Jozephus Jitta, toegevoegd verdediger van verdachte, beweerde van dezen exorbitanten eisch te zijn geschrokken. Pleiter meende in het feit voor een nieuwe ovérjas. Ter zake oplichting requi reerde de officier togen dezen snuiter, die boven- bruikte alcohol gepleegde straatschending. Het was toch gebleken, dat verdachte aan het geld absoluut

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4