Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. dan kunnen wij op den hoogsten prijs aanspraak maken. Wij zoeken naar nieuwe cultures en dan wordt e r genoemd bloembollen en terecht, maar ook aan dat product moet alle zorg besteed worden, en het zal zeker In den komenden tijd het sterkst naar voren komen, dat diegene, die het product het best behandeld, het langst bestaan blijft. Wij zoeken naar nieuwe cultures en als wij nu nog niet wisten wat uien was en het werd thans inge voerd, dan zouden wij er blij mee zijn. Wij zouden een voorlichting krijgen hoe het product afgeleverd moest worden en wij zouden het precies uitvoeren. Maar nu wat het product altijd gekend hebben als een product dat in den kortst mogelijken tijd klaar gemaakt moest worden, nu duurt het klaar maken ons thans te lang. Aan onze kool wordt een heelen winter door alle zorg aan besteed, daar wij dat met uien enkel maar hebben met het klaar maken, laten wij dat dan ook die keer goed doen en dan hebben wij van controle of keur beslist geen last en onze uien zal binnen afzienbaren tijd een goeden naam hebben in het buitenland en zal ook de Hollandsche uien in het buitenland den prijs opbrengen. Mijne Heeren, het vorige jaar is in een Vierbond vergadering de vraag gesteld „hoe krijgen wij in de maanden December en Januari voldoende en goede kool aan de veiling?" Dit was naar aanleiding van het vorige seizoen toen de schuren alle propt vol waren gestapeld met kool en toch in December geen goede kool aan de veiling verscheen. Dit is voor ons wel een ernstig vraagstuk, Toen zijn er ook wel enkele middelen besproken, maar de uitvoering ervan achtte men wel moeilijk, zoodat tenslotte besloten werd, dit punt op onze algemeene vergaderingen te brengen. Dit hebben wij nu niet gedaan met het oog op den slechten oogst van dit jaar. Toch dienen wij er wel rekening mee te houden en er terdege onze aandacht aan te schenken. Straks heb ik reeds gezegd, dat de tuinbouw zich in de omliggende landen sterk uitgebreid en dat wij met die concurrentie rekening moeten houden. De kool van Langedijk heeft altijd eten goeden naam gehad, ja, is zelfs of was zelfs beroemd om de sorteering en de kwaliteit, maar de tijd is aan gebroken dat wij maar niet op dien ouden roem moe ten dooneeulen, maar alles in het werk stellen om dien roem te behouden. Den eersten tijd van onze win ter campagne is het voor den koopman buitengewoon moeilijk om een wagon goede kool te koopen, maar is wel in de gelegenheid om slechte kool te koopen, dus over twee kanten verkeerd, Ten eerste omdat de koopman zijn orders voor goede kool niet kan uitvoeren en dan maar minder goede neemt, waardoor veelal een 2e bestelling uitblijft en bericht komt, slechte kool kan ik hier ook wel krijgen, Ten tweede dat de goede kool niet op de markten verschijnt, dat ook de vraag naar dit product tegenhoudt.a Thans wordt er steeds gespeculeerd op den tijd dat overal elders de kool en groeten op is, zoodat dan alle bestellingen naar hier komen en de prijzen doet stijgen. Mijne heeren, ik weet niet of mijn neening hierin geleeld wordt, want er kunnen wel wat argumenten tegen in gebracht worden, maar ik meen dat wij thans op het verkeerde paard wedden. Ik stel mij de vraag, zouden wij er bij verliezen als er enkel goede kool aangevoerd werd,? d.w.z. dat ook het doorschot steeds van dien aard is dat het nog goede kool genoemd kan worden. Brengt dat uitschot ons zooveel op dat wij het niet kunnen missen? In de meeste gevallen wordt het door piekenlers geveild an als die er zijn loon af trekt blijft er voor de tuinders meestal heel wei nig over. Dat is nog niet zoo erg, maar die kool gaat ook de wereld in en moet tenslotte een eter vinden en dan geloof ik dat het afbreuk doet aan ne verkoop van onze goede kool. Er*zijn gelukkig heel wat tuinders waar wij nooit anders van zien dan goede ja zelfs beste waar. Is dit geen groote aanbeveling voor allen om daar naar te streven, om ook eerder met zijn doorschot aan de veiling te komen als dat nog goed is en niet te wachten tot ze slecht is. Als daar ieder van door drongen was en het uitvoerde dan was dat moei lijke punt reeds zeker voor een groot gedeelte op gelost. De vereenigde handelaren hebben reeds een ver zoek aan de regeering gericht om ook den kool export aan bepalingen te onderwerpen, maar dat moeten wij niet hebben. Noodgedwongen is er een regeeringsbepaling voor den uitvoer van uien, maar wij willen hopen dat dit voor meerdere bepalingen niet komt en ook niet noodig is. Dit moeten wij zelf doen, daar moeten wij zelf voor zorgen, dat is ons aller belang. Mijne Heeren, in 1923 hebben wij ook hier in Zuidscharwoude vergaderd, toen noemde men het ook een crisistijd en malaisen in den tuinbouw en is toen ook tot steun, Provinciaal crediet verstrekt. Ook nu, wat wel toevallig is, zijn wij weer In het zelfde geval, al is het dan iets anders, daar nu de ziekten in onze gewassen een groote rol hebben gespeeld. Na 1923 is een jaar gevolgd, dat wij zulke hooge prijzen voor onze kool kregen, als wij nog nooit ge kend hadden, zoodat het Provinciaal crediet zeer nuttig werk had gedaan omdat velen die daardoor in hun bedrijf waren gebleven er met zoo'n jaar weer heel wat beter voor stonden en reeds weer aardig wat van het crediet konedn aflossen. Nu is het nog beter, Vele credietaanvragen moeten nog verstrekt worden en thans krijgen wij prijzen voor onze produucten die best genoemd kunnen worden. De wisselvalligheid in ons bedrijf is zoo groot, dat ze soms alle logica omver werpt. Deze verbetering van de prijzen voor onze pro ducten geeft ons toch weer moed. en vertrouwen, dat trots de malaise die in de wereld heerscht onze producten toch nog goed betaald kunnen worden. Zouden wij nu met deze twee jaar weer het ergste gehad hebben? Niemand kan het zeggen, enkel kun nen wij de hoop uitspreken, dat 1931 een loonend tuindersjaar mag zijn. Mijne Heeren, ik zou hierbij reeds willen eindigen maar toch nog een enkel woord over de uit de hand verkoop. Het vorige jaar is op onze jaarvergadering de ver zuchting geuit, „ik hoop dat er nooit weer over de bonnen gesproken wordt" en dat wil ik dan nu ook niet, maar toch wil ik er nogmaals den nadruk op leggen, begrijp uw belang en verkoop niet uit de hand, daarmede benadeelt gij u zelve en uw collega's maar komt 'met al uw producten aan de veiling, denk niet aan de bonnen of wat ook maar, denk aan de veiling dat dat uwe plaats is waar ge den hoogsten prijs voor uw product krijgt. Deze uiting is door mij niet zoo maar uit de lucht gegrepen of om maar eens iets te zeggen, neen, het is mijn vaste overtuiging. Mijne Heeren, ons wacht nog een belangrijke agen da voor dezen dag en menig afgevaardigde zal over het een of ander onderwerp iets willen zeggen. Ik hoop en vertrouw er op, dat wij allen met denzelfden geest bezield zullen zijn, door onze beste krachten te geven dat tot bloei en welvaart van onze vereeniging kan leiden en voor onze leden in het bijzonder. Nogmaals hartelijk welkom en verklaar ik deze vergadering voor geopend. (Applaus.) Ingekomen stukken. Geene. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat al sedert eenige jaren het de gewoonte is dat het verslag van de Algem. vergadering aan de leden wordt toegezonden. Deze maatregel is destijds getroffen, omdat de krantenverslagen ezer onvoldoende waren. Echter heeft zich dit in den loop der tijden zoodanig gewijzigd, dat het bestuur deze maatregel overbodig acht, daar de verslagen zeer uitgebreid zijn en een juiste weergave van de zaken geeft. Notulen. Betreffende de notulen der vorige vergadering ad viseert de heer Muller namens de commissie tot vaststelling der notulen, tot goedkeuring onder dank aan den samensteller voor de serieuze en accurate daarstelling. Aldus wordt besloten. Jaarverslag van den Secretaris. Uit het zeer uitvoerige jaarverslag, waarin op breedvoerige wijze het veoropl der gewassen wordt gereleveerd, vermelden wij, dat hulde wordt ge bracht aan de commissie voor de regeling der scha deloosstelling ten behoeve van den stormramp op 12 Juni 1.1., echter zij opgemerkt, dat de hulp wel wat laat kwam. Zulks is wel te betreuren en wordt het idee geopperd om als organisatie een fonds te stichten om bij natuurrampen direct helpend op te treden en in jaren, zooals thans, tuinders, die bitter gebrek aan geld hebben, direct een voorschot te kunnen verstrekken. Voorts wordt gememoreerd de totstandkoming der Provinciecredieten, waarbij een woord va n dank wordt gebracht aan de Provinc. Commissie voor haar arbeid en bereidwilligheid in deze. In den breede wordt de verschillende cultures aan den Langendijk onder de loupe genomen en de uit komsten nagegaan, waarbij gewezen wordt op de tulpen- en de bloembollenkweekerij. Uit de gegevens der inventarisatie blijkt, dat de voorraad beduidend minder is als in het vorige jaar, zoodat er nog kans is, mits het weer gunstig is, dat er nog redelijke prijzen terecht zullen komen. Het invoeren der uien-uitvoerwet wordt toege- juigd, hierdoor werd de vraag naar Hollandsche uien grooter. In het afgeloopen jaar vergaderde het Dagelijks Bestuur 14 maal, het geheele bestuur 7 maal. Voorts werd gehouden één algemeene en één al gemeene bestuursvergadering, terwijl één gecombi neerde bestuursvergadering met het bestuur van Bloembollencultuur plaats vond. Eervol ontslag is verleend aan den heer P. Dirk- maat als portier, in wiens plaats is aangesteld de heer S. Wagenaar. Mej. T. ter Bruggencate werd eervol ontslagen met als voorloopige plaatsvervangster Mej. M. Vroegop. Door de meerdere aanvoer van tomaten, is weer een nieuwe groote sorteermachine aangekocht. Het aantal keuringen bedroeg 118 tegen 142 in het vorige jaar. Het bestuur bestaande uit 25 leden onderging geene verandering. Bij L. G. C. zijn thans aangesloten 14 vereenigin- gen met een ledental van 1417. Aangaande de bloembollenveiling zij vermeld, dat er 14 veilingen zijn gehouden met een totale omzet van f 177.209.34. Gememoreerd wordt het overlijden van den heer Trienekens als derde lid van het U. C. B. Uit waar deering wordt over zijn arbeid uitgeweid. Tot slot wordt de wensch uitgesproken dat het jaar 1931 gunstiger moge zijn en wordt aangedron gen op samenwerking, waardoor veel tot stand kan komen. Naar aanleiding van het jaarverslag vraagt de heer Butter (Koedijk) eenige inlichtingen omtrent de assurantie en de ouderdomsverzekering. Zal aan het einde der vergadering worden behan deld. De heer de Vries betreurt het dat de hulp van het Provinc. crediet zoo laat is gekomen en dringt aan op solidariteit der leden en zal tevens door het stichten van een fonds de onderlinge band hechter worden. De heer Hart (Koedijk) zegt, dat het hem ge frappeerd heeft in de laatste jaarvergadering te hebben vernomen dat niet alle spoed is betracht bij de behandeling der stukken betreffende de crediet- verleening, het is spreker gebleken dat de voorzitter der Prov. Comm.. de stukken een week lang onnoo- dig onder zijn berusting heeft gehad, hetgeen spre ker sterk afkeurt en meent een woord van protest te moeten laten hooren. De heer Swetsman (Koedijk) zegt dat in het jaarverslag de vrees geuit dat men er met de uien- sorteering nog niet is, doch spreker is overtuigd, dat dit wel het geval is. Hierna wordt het jaarsverslag goedgekeurd. Rekening en verantwoording van dén Penningmeester. De balans per 31 Dec. 1930 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 14.943.59; de exploi tatierekening over het afgeloopen boekjaar op een bedrag van f47.008.58 met een nadeelig saldo over 1931 van f 14.517.72. Aangezien vragen aangaande de rekening 3 dagen voor de Algem. Vergadering moeten zijn ingediend deelt de penningmeester, de heer C. Spaan, mede, dat er een vraag is ingekomen, die rechtstreeks de rekening niet betreft. Het is de afdeeling Koedijk die vraagt naar de meening van het bestuur aangaande de opmerking van den accountant in zijn rapport, om de controle op het administratief- en financieel beheer van den betaalmeester op te dragen aan den accountants dienst van het Centraal Bureau. De Voorzitter zegt, dat het bestuur het hiermede niet eens is en geen enkele reden kan vinden deze controle op te dragen aan genoemden dienst. Zulks wordt overbodig geacht. Door den heer de vries wordt gevraagd of er door de personen, die van de paardestalling gebruik mmaken ook stalgeld wordt betaald. De penningmeester antwoordt hierop bevestigend. Hierna wordt tot goedkeuring d er rekening be sloten. Vaststelling der Algemeene Vergadering volgens Art. 10 der Statuten, Heer- HugowaardUrsem. Besloten wordt de volgende algemeene vergadering te houden te Heerhugowaard. Voorstellen. Van het Bestuur. aHet Bestuur stelt voor om ten hoogste 1/20 van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame. De voorzitter deelt mede dat vorige jaren 1/10 is beschikbaar gesteld. In overleg met de leiders der reclame wordt voor gesteld mede als bezuinigingsmaatregel de bijdrage te verlagen tot 1/20 Conform het voorstel wordt aldus besloten. b. Het bestuur stelt voor om het huishoudelijk crediet te verhoogen van f 5000 tot f 75000. Door het tekort over het afgeloopen jaar is het noodig het huishoudelijk crediet te verhoogen. De heer Kramer (Zuidscharwoude) acht het niet juist dat de kosten voor nieuwbouw uit het huish. crediet worden bestreden. Spreker wenscht dit in de toekomst gescheiden te houden en voor nieuwbouw een crediet te vragen. Het huish. crediet wordt onnoodig opgedreven en acht het boekhoudkundig deze zaken gescheiden te houden. De voorzitter merkt op, dat de betalingen nog steeds zijn gelukt uit het huishoudelijk crediet. Gescheiden of niet, zullen de kosten toch uit dit crediet bestreden moeten worden. De heer Kramer is hier niet mee eens, want het crediet wordt nu buitengewoon hoog opgevoerd en zullen de aflossingen erg zwaar drukken. De voorzitter zegt dat de aflossingen gewoon blij ven doch kan het bestuur de zaak nog eens over denken. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. c. Het Bestuur stelt voor om het 1/4 korting, dat den handelaar gegeven wordt voor cante beta ling, deze korting niet meer te verstrekken, in gaande 1 Juni 1931, echter oonder voorbehoud dat de veilingen te Noord-Scharwoude, Warmenhuizen en Obdam hetzelfde besluit nemen en dat daarna de betalingsvoorwaarden aan elke Veiling dezelfde zijn. De voorzitter deelt mede dat na het opmaken de_r agenda een verzoek is ingekomen van Koophandel om met den Vierbond eene bespreking te houden, waaraan gevolg is gegeven. De uitslag hiervan is, dat voor één seizoen het procent tot 1/10 zal worden verminderd. In een later schrijven van Koophandel wordt er op gewezen, dat het de bedoeling is, dit als een crisismaatregel te beschouwen. Of dit juist is of niet, kon gevoeglijk in het mid den blijven en zal het volgende jaar dit punt we derom moeten worden besproken. Spreker gaat in den breede na, hoe het procent voor contante betaling is ontstaan en juicht het be middelingsvoorstel toe, want door het procent blijft er contact met den koopman. Het bestuur stelt voor deze regeling te aanvaarden en is van meening dat deg Alg. Vergadering van Koophandel dit voorstel zal bekrachtigen. De heer Swetsman (Koedijk) zegt, dat zijne afd. eerst bevreesd was, dat deze regeling slechts voor 1 jaar zou gelden, echter uit de toelichting van den voorzitter heeft spreeker begrepen, dat deze regeling zal blijven bestaan. De voorzitter legt er den nadruk op, dat het slechts voor 1 jaar is en beschouwd moet worden als een Hoe de besprekingen het volgend jaar zullen zijn, moet worden afgewacht. Conform het voorstel wordt hierna aldus besloten. d. Het bestuur stelt voor om aan het West-Frie- sche Kanalenplan een bijdrage te geven van f600 per jaar. Toelichting. Daar het met de bijdragen van Gemeenten en Polders niet al te best vlot, is door Ged. Staten ook het verzoek gericht aan de Veilipgsbesturen om een bijdrage, opdat het werk zou kunnen plaats hebben. Daar de Algemeene Vergadering van 1929 een bijdrage toegezegd heeft voor het plan Huigendijk- Omval, heeft het Bestuur gemeend goed te doen de gevraagde bijdrage, groot f600 per jaar, voorloopig toe te zeggen, daar dan het doel bereikt wordt, na melijk doorvaart Huigendijk-Omval. De voorzitter releveert dat in 1928, dus niet in 1929, met enthousiasme de kanalisatie is begroet en besloten is, zoo noodig een bijdrage te verleenen. Spreker een korte uiteenzetting over het verloop der besprekingen met de Kanalencommissie en is overtuigd dat de vergadering zal besluiten eene bijdrage als bovengenoemd te verleenen. De heer (Groentencultuur) deelt mede, dat in zijn vereeniging is besproken, toe te staan een jaar- lijksche bijdrage ad f 600 per jaar, totdat de kas toe reikend is de verdere bijdragen te verkapitaliseeren en dit bedrag dan in zijn geheel te storten, docch erbij te bepalen, dat het kanaal Huigendijk-Omval het allereerst tot stand komt. De heer Beets (Koedijk) is van gedachte, dat er voorzichtig moet worden gehandeld met het geven eener subsidie met het oog op het vervoer per auto. De afstand over den Huigendijk naar Rotterdam zal veel worden bekort, doch het vervoer per auto gaat sneller en is het noodig, dat de producten spoedig en frisch op de plaats van bestemming aan komen. De heer Muller (Zuidscharwoude) wijst op de ont wikkeling van het snelvervoer langs de wegen. Ge zien de nood der binnenschippers vraagt spreker zich, af „wat gaan wij beginnen?" De L. G. C. is geen gemeenschap doch is een groep menschen die de last va n deze bijdrage op zich nemen voor 40 jaren lang. Spreker bestrijdt, dat er in een verga dering nimmer over een bijdrage noch over een bepaald bedrag is gesproken. Als spreker de exploi tatierekening der vereeniging nagaat, die een na deelig saldo aanwijst van klein f15000, dan hoopt spreker, dat het voorstel van het bestuur niet wordt aangenomen. De heer Kramer (Zuidscharwoude) zegt, het ge heel eens te zijn met den vorigen spreker en vindt dat de L. G. C. zich langs een gevaarlijken weg be geeft. Spreker is bevreesd, dat door de vele sub sidies die de L. G. C. verstrekt, eene fondsvorming waarover in het jaarverslag is gesproken, nimmer tot stand zal komen en hoopt dat het geven van subsidies nu eens zal ophouden. Als er intijdenvan nood niets door de L.G.C. kan worden gedaan, dan gaat het nu toch te ver. Daarbij komt nog, dat het Rijk, Provincie en ge meente reeds bijdragen en als de L. G. C. dit ook zal doen, dan dragen de tuinders reeds viermaal bij. Het voorstel te aanvaarden is een last op den rug, die de tuinders niet mogen dragen. De heer Swetsman (Koedijk) zegt, dat de afdee ling er kalm tegenover staat, omdat zij van meening is, dat de zedelijke plicht eenmaal op haar genomen is. Mocht het nu zijn, dat het niet zedelijk verplicht is, dan is de afdeeling ook tegen het voorstel. De heer J. Kramer (Koophandel) toont met cijfers aan, dat de vrachtprijzen per schip veel lager zijn als per auto, terwijl een schip veel meer lading kan bergen. Voor groote vrachten zou de prijs veel te hoog worden, doordien er teveel auto's voor benoo- digd zijn. Wat betreft het groot vervoer zal de scheepsvracht eene besparing geven van minstens 10 cent per kist. De heer Hoogland (St. Pancras) is het volkomen eens met de voorstanders, dat er verdeelen aan zul len zijn verbonden, doch hoever strekken deze. Spreker is de meening toegedaan, dat bij nor male voortgang het binnenlandsch vervoer met en kele jaren geheel door de auto's zal zijn opge slokt. Van het kanaal Huigendijk-Omval valt voor het binnenlandsch vervoer niet veel te verwachten. Er blijft dus nog over het vervoer naar het buitenland, hetgeen over land en over zee kan plaats vinden. Grootendeels zal dit per spoar geschieden. Het groot- scheepsvervoer zal hoofdzakelijk naar Amerika zijn en zal het zeker voordeelen opleveren als een groote boot tot hier kan komen. Echter is Amerika prac- tisch voor onze producten dichtgemetseld en met het al hoofdzakelijk van andere landen komen. De heer Glas (Broek op Langendijk) pleit voor de subsidieering, niettegenstaande den druk der sub sidie die 40 jaren lang zal bestaan. De heer Hart (Koedijk) meent dat het kleine plan toch toe te juichen is. Spreker vraagt zich af, als dit plan los van het groote plan zou, staan of dan ook door Rijk, Provincie en Gemeente zou worden bijgedragen, want dan zou het een streekbe- lang zijn. Zeker zou het dan veel grootere offers van de tuinders vragen en is het nu toch zeker goedkoop gekocht- De voorzitter denkt, dat er geen te vinden is, zoo oud moge hij zijn, of altijd zijn er klachten geweest over het gedeelte Huigendijk. Overal kon men varen, behalve daar, dat toch een reden is om bij te dragen. De bijdrage te verkapitaliseeren zoodra dit moge lijk is, acht spreker heel goed. Om echter het ver voer op de auto's te schuiven, hiervan komt geen spaan terecht. Als men weet, welke maat er iedere week door de sluis gaat, dan is toch zeker belangrijk genoeg. Het voornaamste is het kanaal Huigendijk-Omval, het grote plan krijgen wij cadeau. Met het oog op den maaltijd worden de besprekin gen opgeschort. Alvorens ter tafel te gaan wordt het woord ver leend aan burgemeester Slot die den voorzitter dankt dat spreker reeds nu' in de gelegenheid is gesteld het woord te voeren. Tevens dankt spreker voor de uitnoodiging -dezer vergadering bij te wonen. Spreker releveert de scherpe critiek van den heer Hart op de Provinc. Commissie en is spreker als voorzitter bij het begin der vergadering op de strafbank gezet. Reeds op de vergadering van 30 Dec. heeft spr. gezegd, dat het bestuur niet te verwijten is en releveert hoe door spreker alle pogingen in het werk zijn gesteld om met groote spoed tot daad zaken te komen. Spreker somt de datums op, waar op de vergaderingen, esprekingen, briefwisselingen enz. zijn gehouden, waaruit blijkt, dat de Provin ciale commissie geheel vrij uit gaat en de stukken slechts twee dagen onder berusting van de Prov. Commissie zijn geweest. De voorzitter schorst hierna de vergadering om de maaltijd te nuttigen. Nadat de inwendige mensch is versterkt, gaat de voorzitter over tot heropening van de vergadering en worden de besprekingen omtrent het verleenen eener bijdrage voor de kanalisatie hervat. Verschillende sprekers voeren het woord en wordt door den heer C. Wagenaar de subsidie bepleit en betreurt dat de Noordermarktbond een afwijzende houding heeft aangenomen. De voorzitter zegt naar aanleieding van het ge sprokene door den heer Kramer (Zuidscharwoude) betreffende de vele subsidies, dat als er weer wordt aangeklopt, de L. G. C. toch niet zal weigeren wijl de statuten vermelden dat subsidies zullen worden verleend waar het betreft de verbetering van de toegangswegen naar de veiling. Voorts vestigt spreker de aandacht op de voordee len voor den toevoer, vooral uit de beste polder de Schermer. Hierna wordt het bestuursvorstel, geamendeerd door Groentencultuur, n.l. dat het eerst zal worden begonnen met het kanaal Huigendijk-Omval, in stemming gebracht. Dit vorstel wordt aangenomen met 946 stemmen voor, 391 tegen en 92 blanco. e. Het Bestuur stelt voor om voor alle winterkool een minimum-prijs vast te stellen van f 0.60 per 100 Kg.; dit geldt ook voor stek-uien. Toelichting: Deze maatregel is reeds eenigen tijd in werking en heeft helaas reeds vele keeren dienst gedaan, maar toch moeten wij constateeren dat de proef goed heeft gewerkt, zoodat aannemen van dit voor stel wel gewenscht is. De heer Swetsmamn (Koedijk) stelt voor het voorstel van de West hieraan te verbinden. Dit luidt: „De West" te Koedijk stelt voor om voor le kwa liteit geen minimumprijzen in te voeren dan wan neer de markt zelf het product overneemt, hetzij voor den minimumprijs of lager. Toelichting. Het is niet mogelijk om de tuinders op te dragen hun product te vernietigen zonder daarvoor vergoe ding te geven. Wanneer het product niet vernietigd wordt zal steeds een gedeelte voor lagere prijzen op de een of andere manier in den handel komen en daardoor bevorderen dat steeds meer partijen onder de vastgestelde prijzen gaan. Tevens is het voor aanvoerders beter den eersten dag te kunnen verkoopen voor alle prijzen dan na 3 dagen er mee gemarkt te hebben en dan toch niet, als bij een hoekje om, er af te komen. Preadvies van het bestuur: Het Bestuur acht dit voorstel onaannemelijk, daar men niet voorzien kan voor welke kosten de vereeni ging zou komen te staan. De voorzitter geeft toe dat er tusschen beide voor stellen wel eenig verband is, doch acht het niet gewenscht beide te koppelen. Een der afgevaardigden van Sint Pancras deelt mede, dat de afdeeling niet accoord gaat met het bestuursvoorstel mits het woord „stek" van stek- uien wordt geschrapt. De voorzitter zegt, dat dit geschrapt zal worden. De heer Swetsman (Koedijk) zegt, dat met het vaststellen van een minimumprijs zonder meer, be reikt zal worden zooals het deze zomer is gegaan, dat een schuit vier-, vijfmaal door de veiling gaat en tenslotte toch weer onder den prijs wordt ver kocht. Dit heeft een slechte indruk gemaakth. Spreker is daarom voor een minimumprijs, doch blijft het product hier beneden, dan moet de markt het overnemen en vernietigen. Hierop volgt eene korte gedachtenwisseling en wordt besloten de beide voorstellen te combineeren. Alvorens tot verdere bespreking over te gaan, ont raadt de voorzitter het tweede vorstel te aanvaar den, daar men niet weet voor welke kosten men komt te staan. De heer Swetsman merkt nog op, dat de grondge dachte is een minimumprijs voor eerste kwaliteit en een te bepalen die de markt betaalt b.v. van 20 cent. De heer Kramer (Zuidscharwoude) is van mee ning, dat het nu den verkeerden kant uitgaat, daar Koedijk aan haar voorstel geen voorstel verbindt, zonder dat het op de beschrijvingsbrief staat. De voorzitter zegt dat in het voorstel staat „voor den minimumprijs f lager." Het bestuursvoorstel in stemming gebracht, wordt hierna aangenomen met overgroote meerderheid. Het aantal tegenstemmers bedroeg 184. Het voorstel van de West is hierdoor verworpen. Voorstellen van de Vereenigingen. a. „De West" te Koedijk wenscht in bespreking te brengen de te hooge waaterstanden en de lange duur daarvan in het Geestmer-Ambacht; om hier door te verkrijgen dat de L. G. C. bij bevoegde waterschappen stappen doet om daarin verbetering te krijgen. Toelichting. Het is opgevallen dat de waterstand in Geestmer- Ambacht wanneer die boven peil geraakt door re- geval, den laatsten tijd, vooral na het drogvallen der Wieringermeer, veel langer boven peil blijft. Wat zijn oorzaak behalve in het droogvallen W.-meer ook zal hebben in hooger capaciteit van andere wa termachines, waardoor dat van het Ambacht (het welk bij het oude gebleven is) op achter komt. De voorzitter deelt mede dat de heer Hazeloop zich bereid heeft verklaart een uiteenzetting te ge ven. Sps. vangt aan met er op te wijzen, dat de wa terstand in het Ambacht verband houdt met de droogmaking van de Wieringermeer. Deze hooge waterstand kan funeste gevolgen hebben, wanneer de akkers vol met gewassen staan. Spreker heeft zich gewend tot dekundigen en is daarom in de gelegenheid deze zaak uiteen te zet ten. De waterkeeloozing op Raaksmaatsboezem heeft na de drooglegging een kleinere boezem gekre gen. In den breede gaat spr. na hoe de loozing was voor de drooglegging en hoe deze thans plaats vindt. Indien loozing mogelijk was op de Wieringermeer zou dit daar groote last opleveren en is dit onder vangen door het Randkanaal, loopende van Aarts woud tot Ewcksluis dat weer in verbinding staat met het Balgzandkanaal en Amstelmeer. (Zie vervolg pagina 2),

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6