sst I Sasxsr,» Gemeenter. Harenkarspel Uit den Omtrek Vrijdag 13 Maart j.l. vergaderde de Raad van bo vengenoemde gemeente des namiddags 3 uur ten raaahuize. Voorzitter de Edelachtbare heer H. Nolet. Secretaris de heer J. Dam. Afwezig de heer Francis. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt dat de besprekingen in het belang der gemeente zullen zij n. De nötulen der vorige vergadering worden, na voorlezing door den secretaris ongewijzigd goedge keurd onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken en Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat bericht van verhin dering is ingekomen van' den heer Francis. Veroer is ingekomen: a. Verslagen van de Comm. tot wering van school verzuim. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van B. en W. van Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan een adres, door den Raau dier gemeente gezonden aan H. M. de Koningin om te bevorderen aai art. lab der Lager Onderwijswet lazu worde gewijzigd in dien zin, dat van de ver- pncnting tot net geven van onderwijs in lichame lijke oeiemng ook na 1 Januari 1936 vrijstelling wordt veneend. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer Doooeman zegt, niet mee te kunnen gaan met het voorstel, daar spreker het onderwijs in licnamenjke oeiemngen van groot belang voor de jeugd acnt. ue voorzitter zegt, het ten deele hiermede eens te zijn, eenter zijn er groote kosten aan verbonden, daar er met net oog op de groote afstanden, 3 ter reinen en 3 lokalen noooig zijn. Wethouder de Groot acnt net niet in het belang van het onderwijs, daar het onderwijs toch num mer een moet blijven, terwijl na scnooltijd er vol doende geiegenneid is voor het beoefenen van sport. De heer de Vries zegt de meeningen verschillen omtrent het belang der sport. Spreker gaat mee met het voorstel, voorai daar ook wordt beweerd, dat het in het nadeel van het onderwijs is. Hierop voigt een onderlinge discussie, waarbij wordt opgemerkt, dat het vreemd aandoet, dat ei een voorstel is van B. en W. genoemd onder punt Tenslotte wordt het voorstel aangenomen, waarbij wordt aangeteekènd dat de heer Doodeman tegen- goedkeuring begrooting voor 1931 en het besluit tot wijziging der begrooting over 1930. d. Schrijven van Ged. Staten geleidende het goedgekeurde besluit waarbij B. en W. worden ge machtigd de gemeente garant te verklaren vooi tuindersvoorschotten, te verleenen door de Boeren leenbank te Zuidscharwoude. e. Begrooting van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar voor 1931. (Bijdrage van de gemeente 14.97 cent per inwoner tegen 16.12 cent in f. Bericht van den Inspecteur der Dir. Bel. in de 2e inspectie te Alkmmaar, dat de opbrengst van de gem. inkomstenbelasting vioor 1930-'31 nader vastgesteld op f12900.—. Bij de begrooting is een opbrengst geraamd van f18000, doch de oorspronkelijke raming van den Inspecteur bedroeg f 20000 naar welk bedrag de uit- keeringen over de maanden Juli 1930 tot en met Jan. 1931 zijn gedaan, zoodat f4970 teveel is ont vangen. Dit bedrag moet in 's Rijks kas worden teruggestort, 't welk is geregeld in de suppl. be grooting onder 3 vermeld. De voorzitter acht dit eene onaangename bood schap, daar bij de begrooting is gerekend dat het geraamde bedrag juist zou zijn. Het feit blijft echter bestaan, dat het genoemde bedrag teruggestort moet worden. De heer de Vries acht de tegenwoordige wijze, waarop het vermenigvuldigingscijfer wordt vastge steld, niet juist. Het is en blijft een slag in de lucht Alhoewel de oude manier van vaststelling ook be zwaren heeft, zou het toch nog het beste zijn. De voorzitter zegt, dat de vaststelling der opcen ten dan toch blijven, hetgeen dan ook weer moei lijkheden meebrengt. g. Mededeeling, dat B. en W. op verzoek van belanghebbenden de bijdrage ad. f20.— per week voor de auto voor vervoer voor werkloozen naar de Wieringermeerpolder hebben verlengd tot 1 April a.s. om de tewerkstelling van werkloozen aldaar tot dien datum mogelijk te maken. De heer de Vries kan zich er heel goed mee ver- eenigén, doch meent dat de datum van 1 April nog te vroeg is. De toestand der tuinbouwers is van dien aard, dat de arbeiders een gelegenheid, zooals in de Wieringermeerpolder gaarne aangrijpen. t,htke pmin7zegt,cenlmm eiOmmemoie(tykw. 2koa De voorzitter merkt op, dat de Raad tenslotte B. en W. kunnen machtigen om naar eigen goedvinden te handelen, zooals reeds blijkt uit het feit dat de subsidie door B. en W. is verlengd. De heer Dekker is van meening dat de arbeiders in de Wieringermeerpolder na 1 April het volle pond zullen verdienen. Spreker acht dit niet in het voordeel als werk gevers in deze gemeente. De heer Duyves is het met den heer Dekker eens, maar als er wordt meegewerkt om al het werkvolk hiervandaan te krijgen, is dit niet juist. Spreker raadt voorzichtigheid aan en is tegen het voorstel. De heer Bakker is van meening dat de arbeiders spoedig hier werk zullen krijgen gezien de wijziging In den huidigen toestand. Het is te veel tegenstrijdig om aan de menschen, geholpen door gemeentelijke subsidie weg te sturen. De voorzitter merkt op, dat als de toestand beter wordt, de gemeentesubsidie zal ophouden. De heqr Doodeman stelt de vraag of subsidie ook verleend wordt aan arbeiders J,~ "v",öW1 plaatsen gaan. De voorzitter heeft daartegen bezwaar, daar het toch hetzelfde blijft, waarheen zij gaan in tijden van werkeloosheid. De heer Doodeman merkt op, dat er een paar zijn die naar Akersloot gaan en zou wel eenige vergoe ding willen geven, b.v. voor het gebruik van een fiets. De voorzitter acht hiermede op gevaarlijk terrein te komen, anders zou het zijn als hier ook een ge meenschappelijk vervoer zou komen. De heer Dam merkt op, dat aan hen werk is aan geboden, wat door hen niet is geaccepteerd. De voorzitter zegt, dat het hier dus voorkeur van de arbeiders is geweest om naar Akersloot te gaan. Tenslotte wordt besloten, de regeling over te laten aan W. en W., waarbij rekening wordt gehouden met de gehouden besprekingen, h Verslag van den Schoolarts over 1930. De toestand is, volgens het verslag, gunstig, of schoon het vorige jaar de mazelen nogal geheerscht heeft, waartegen weinig is te doen. 2. Benoeming van leden der commissie tot We ring van Schoolverzuim. De commissiën zijn 31 Dec.. 1930 periodiek afge treden, B. en W. stellen voor de aftredenen wederom te benoemen. Aftredende zijn: Voor Kerkbuurt de heeren Ch. G. M. Immens, W. Strooper en G. Boekelo. Voor Dirkshorn de heeren R. van der Laan, A. Kistemaker en J. Spaans Hz. Voor Waarland* de heeren P. N. Raas, A. Groen en P. Bekker. Bij acclamatie worden alle aftredenden herkozen. 3. Vaststelling Suppl. Begrootingen dienst 1930 en 1931. Gezien, de groote tegenslag van de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt een bedrag van f2200 overgeboekt op de begrooting 1930. Aangezien het bedrag uitgetrokken voor de storm schade groot f 1000 nog niet is uitgekeerd, moet ook hiervoor een administratieve wijziging worden aan gebracht. en bedrag van f 706.08 is dan nog te achten voor de post „onvoorzienen uitgaven". Voor 1931 is de post onvoorziene uitgaven verlaagd 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eeneijt rekening courant overeenkomst met de Bank voor iNederl. gemeenten. De geiumiduelen zijn dermate geslonken, dat hef aangaan eener tijdelijke geidleening noodzakelijk worat Door het aangaan eener dergelijke overeen komst voorziet de Bank in de behoefte aan kasr; middelen. De kosten zijn niet hooger dan wanneer van de Boerenleenbank wordt geleend. Aldus wordt besioten. 5. Voorstel van B. en W. om over 1931 uit te betalen aan de besturen der Bijz. Scholen te Kerk- ouurt en Waarland een voorschot van 80 pCt. op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs- WDe1kosten van het openbaar onderwijs over 1930 hebben bedragen f 9.78 per leerling. Voorgesteld wordt uit te heeren: Voor Kerkbuurt voor gemimddeld 143 leerlingen, i pCt. van 143 maal f 9.78 is f 1118.88. Afgerond. Voot"Waarland voor gemiddeld 2371/» leerlingen I pCt van 237V* maal f 9.78 is f 1858.20 afgerond i860.— Aldus wordt besloten. 6 Voorstel van B. en W. om medewerking te ver leenen tot het verkrijgen van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening aan de Bijz. SCDe°voorster1 deel't mede dat het recht aan het schoolbestuur is om aan de gemeente te verzoeken een terrein voor dit doel eerder in te richten. Reeds heeft het Dag. Bestuur zich met het school bestuur in verbinding gesteid, teh genoemd bestuur stelt het zeer op prijs net vak te handnaven, waar door B en W. niet anders kunnen, dan medewerking teDerheer8De Vries zegt, de L. O. wet niet in bij zonderheden te kennen. Spreker weet, dat het veel geld kon kosten, terwijl het niet miniem is. Spreker is er voor het voor een paar jaar uit te stellen, temeer als de wetgever hierin vrijheid Beeft. De voorzitter merkt op, dat het schoolbestuur het recht bezit om het eerder aan te vragen. De heer De Vries zegt hierop dat als het school bestuur er prijs op stelt en de wet zulks toelaat, kan de Raad er weinig aan doen. Doch in onzen tijd, nu de belastingpenningen zoo slecht binnenkomen betreurt spreker, dat het schoolbestuur het heeft a without'De Groot merkt op, dat het niet strikt noodig is, het ook niet moet worden geda,an. Spreker ziet ook niet veel heil in het vak Boven dien zal er nog te kampen zijn om het terrein te krijgen Het terrein, wat achter de school is gele gen, wil de eigenaar niet gedeeltelijk verkoopen. Nu echter een terrein wordt gewenscht schuin tegenover de school, acht spreker zulks niet in de lijn, vooral wanneer er nog eerst stuk land moet worden geloopen om het bewuste gedeelte te bereiken. Spreker begrijpt het schoolbestuur niet. De heer Doodeman zegt, dat het perceel direct aaWethoudef Dekke/merkt op, dat weth de Groot zich niet goed uitdrukt. Het bewust,eland is het nterste stuk van een perceel land. Sprker acnt dit gedeelte niet gunstig, want de kinderen zijn er blootgesteld aan weer en wind. De heer Bakker zegt, dat de gevaren van den weg voor de kinderen in dit geval niet zullen ver minderen. Spreker vraagt wat de reden k de eigenaar van het achter de school gelegen land niet WiWethkCDekker antwoordt, dat die persoon het zelf niet weet. Wel is het een bezwaar, dat het land 23De1heSerëDoodeman vraagt, of het wel ge°°rloofd is, een speelplaats op het andere ^ndj-n richten, daar er toch bepaald is, dat men 40 Meter van den weg moet afblijven. De voorzitter merkt op, dat er nu wordt afge dwaald van het voorstel. Het gaat er om dat de Raad uitspraak moet doen om medewerking te ver De heer Bakker acht het niet dat het op den weg ligt om tegen te werken. De voorzitter betreurt het, dat het schoolbestuur er nu mee gekomen is, doch er niets aan te doen is. De heer de Vries vraagt, ofdevoorzittervanmee- het schoolbestuur geen veranderingin is te br^n^ ning is, dat er met een gemoedelijk praatje met a het nog voor een paar jaar uit te stellen. De voorzitter antwoordt, dat dit reeds is gepro beerd echter zonder succes. Hierna wordt conform het vorstel aldus besloteh. De heer De Vries vraagt of het Gemeentebe stuur niets over den prijs van het land voor het sportterrein heeft te zeggen. De voorzitter antwoordt ontkennend, hierover te vens zijn spijt betuigende, daar het wetgeving is. De heer Bakker vraagt of den inspecteur van het L. O. in deze nog iets te zeggen heeft, waa™p Z.E. antwoordt, dat de inspecteur hierin zeer veel t6Daar de rondvraag niets oplevert, volgt sluiting. Fiaatseüjtc Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. De damesclub T.O.N.E.G.I.D.O. organiseert tentoonstelling op 21, 22 en 23 Maart, in het locaal van den heer P. Schoenmaker,alhier. De inlichtingen, welke men ons gaf, zijn werkelijk van dien aard, dat een bezoek aan dit werk der dames alleszins zal bevredigen. Niet alleen het bezienswaardige, met zoovele opofferingen daarge- steld, maar ook het doel, zooveel mogelijk dien ar beid ten nutte brengen van anderen, is volkomen waardig een kijkje te nemen. Och, er zijn zoovele vereenigingen. voor aangename verpoozing, maar eene damesvereeniging die zich ten doel stelt daar naast nuttig arbeidzaam te zijn voor anderen, heb ben het recht moreel gesteund te worden. Als wij met de publicatie van deze regelen gemeend heb ben toch ook iets in deze te doen, dan doen wij dat tegelijk met een beroep op de lezers: Bi deze tentoonstelling, en gij bevordert daarmede het mooie werk dezer damesclub en gij moedigt dit mooie werk aan. ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. Boon is ih de vacature Kroon tot pre sident-kerkvoogd benoemd. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat een partij kool van den heer W. Muller door het Centraal Bureau uit de Veilingen is aangekocht, om daarmee te exposeeren op de ten toonstelling te Praag. ZUIDSCHARWOUDE. De cursus in E. H. B. O., welke hier in het lokaal van den heer Schoenmamker is gehouden, is geëin digd. Hij vond plaats onder leiding van den heer Stoutjesdijk uit Alkmaar, die blijk gaf, de kunst van les geven uitmuntend te verstaan. KOEDIJK.. Onderdagavond werd in het lokaal van den heer de Weerdt alhier een propaganda-avond gehouden door de afd. Koedijk der S. D. A. P. Als spreker trad op de heer Westerhof uit Alk maar. De heer Hart heette als voorzitter de aanwe zigen welkom en in zonderheid den heer Wester hof, Wethouder van Alkmaar. Medewerking werd voorts verleend door Marie Portegies, die eveneens welkom werd geheeten en gebroeders Otto en P. Hartland, die voor de noodige donker naar het licht". Spreker, die er zijn genoe gen over uitsprak, voor deze afdeering te hiogen optreden, wijst op de samenwerking tusschen arbei ders en kleine tuinders en bespreekt verder het werken van Troelstra en die met hem gingen en wijst op de toestanden van voorheen, welke de ouderen onder ons hebben meegemaakt. In het begin heeft de strijd slachtoffers gemaakt, doch daarin komt verbetering en al kan de S. D. A. P. geen stoffelijke goederen aanbieden, zij kan wel geestelijke goederen verschaffen en daarvoor is het noodig dat men zich afvraagt, wat kan ik doen om verbetering te brengen. Zij die tot de partij kwamen, waren gedreven door armoede, doch langs den langen weg gaat de S. D. A. P. vooruit. Ais lichtpunten wijst spreker op den 8-prendag, het kiesrecht enz. e ner kan nog meer licht komen: n.l. een kortere arbeidsdag voor de landarbeiders, maar dan moeten zij sterk aaneengesloten zijn. Spreker wekt de jeugd op om mede te werken en wijst op de toewijding die er op het platteland bestaat door huisbezoek en propaganda. Tevens is de vooruitgang te bespeuren in aanleg van water leiding, het inrichten van ziekenhuizen enz. en spre ker eindigt met een opwekking om met de komende verkiezingen rood te temmsen, waarop applaus volgt. Hierna treed nog op Mej. Portegies, waarna de heer P. Zwetsman nog gebruik maakt van de gele genheid om van gedachten te wisselen en er op wijst dat bij de menschen het eigen ik voorzit en hij de verschillende godsdlenstjes een bezwaar acht voor de ontwikkeling der S. D. A. P. De heer Wes terhof antwoordt hierop, dat het egoïsme de S. D. A. P. in den weg staat, maar men moet als goed socialist het eigen ik niet op den voorgrond stellen, en vechten tegen het privaat bezit; men moet niet vechten tegen den godsdienst, maar tegen de ker- keTenslotte geeft Mej. Portegies nog een voordracht en sluit de voorzitter met de beste wenschen voor het werk van dezen avond. KOEDIJK. Woensdagavond werd te Koedijk een ijsfeest ge organiseerd door de ijsclub Koedijk voor school gaande kinderen. Door de jongens van de 2e en 3e klas werd hard gereden. De uitslag was als volgt: le prijs, Piet Hart (mes); 2e pr. Fok Jonker (verf doos); 3e pr. Jan de Maijer (puntenslijper). 4e en 5e klas (hardrijden met hindernissen, houtjes rapen). le prijs, Piet Stam (zaklantaarn); 2e prijs Kees Otto (vulpotlood); 3e pr. Elbert Jonker (fietsspie- ge6e,e7e en 8e klas hardrijden met hindernissen: le prijs Piet van Twuijver (schaatsen); 2e prijs Piet de Waal (mes)3e prijs Piet Molenaar (hand- In verband met den toestand van het ijs, kónden de wedstrijden voor de meisjes niet doorgaan. Deze heeft men daarom laten hardloopen: 2e en 3e klas: le prijs Coba Hartog (borduur- doosje)2e pr. Jannetje Hartog (zakkammetje)3e Ant. Hartog (bal) 4e en 5e klas: le prijs. Marie Kramer (naaidoosje) 2e pr. Rika Butter (portemonnaie)3e pr. Neeltje Klomp (fleschje odeur). 6e 7e en 8e klas: le prijs Annie Molenaar (Schaat sen)'; 2e pr. Trien Keeman (fleschje odeur)3e pr Lies Blom (doosje zeep). Tevens werden alle kinderen getracteerd op war me chocolademelk en ontvingen allen nog een reep chocolade. EEN VOLLE GROND-BLOEMBOLLEN TENTOONSTELLING TE DEN HELDER. In „De Donkere Duinen Reeds eenige malen zijn in de pers berichten verschenen omtrent een bloembollententoonstelling, welke dit jaar in de gemeente Den Helder zal wor den georganiseerd en wel in het nabij de stad gele gen natuurpark „De Donkere Duinen" Aangezien de tijd der opemng van deze tentoon stelling, die uit den aard der zaak samenvalt met de bloeiperiode, zoo langzamerhand begint aan te breken, meenen wij goed te doen eenige meerdere bizonderheden hieromtrent mede te deelen. Het feit, dat de bodemgesteldheid in deze noord punt van Noord-Holland, naar udit proefnemingen bleek, bij uitstek geschikt was voor de cultuur van bollen, was aanleiding voor een snelle toename dezer cultuur in den ten zuiden van Den Helder gelegen Anna Poulowna-polder, voornamelijk in het gedeelte bekend als „Breezand", welke duituur zich al spoedig uitbreidde tot de noorderlijKfer "gronden in de onmiddellijke nabijheid der zee onder de ge meente Den Helder, en zelfs op het eiland Texel. Binnen weinige jaren ontwikkelde zich hier een intensieve cultuur en de hier gekweekte producten bleken geenszins in kwaliteit de mindere te zijn van de sinds jaar en dag gekweekte bollen in de bekende streken rondom Haarlem. Dat de gemeente Den Helder de gelegenheid aan greep de aandacht op dit feit te vestigen, is ie begrijpen. Deze gemeente is in het bezit van e»n, op weinige K.M. afstands van de bebouwde kom gelegen natuurpark, de zoogenaamde „Donkere Dui nen". In de jaren van den grooten oorlog als veik verschaffing aangelegd, heeft zich hier thans de dennenaanplant ontwikkeld; er zijn een aantal wandelwegen aangelegd, er is een speelterrein, een vijver met rotspartijen, kortom, alles Is gedaan hiervan een aantrekkelijk terrein te maken, dat met de jaren, naarmate deze dennenaanplant zich ont wikkelt, aantrekkelijker wordt. Het is dit terrein, dat de gemeente uitkoos voor deze bloembollen tentoonstelling, in de openlucht dus en waarbij de bloemen in haar natuurlijken staat zijn, zal wel een unicum zijn in ons land! Vandaar, dat wij ook mee nen te mogen wijzen op het zeldzaam aantrekkelijke van deze gelegenheid, die geen belangstellends of belanghebbende zich dan ook mag latei) ontgaan. Het betreft hier een oppervlakte van 38 hectaren, waarvan het terrein langs de wegen en paden geheel met bollen is beplant. Met gullen hand hebben de kweekers hiervoor hun materiaal afgestaan, en men vindt hier dan ook, narist de gewone, de meest kost bare soorten tulpen, narcissen, enz. Het zal natuur lijk, met het oog op den verschillende bloeitijden noodig zijn meer dan één bezoek aan de tentoonstel ling af te leggen. Zij is geopend van Paschen to, Pinksteren, nl. van 31 Maart tot 26 Mei a.s. In de onmiddellijke nabijheid van het tentoonstellings terrein ligt een restaurant, waar de bezoekers een lunch kunnen gebruiken, en zich op andere wijze verfrisschen; in verband hiermede zijn dan ook op het eigenlijke terrein geen restaurants ingericht. Ook de stad zelf zal in het teeken der tentoon stelling staan. De winkelstand zal zich niet onbe tuigd laten en door etalages en een lichtweek de aandacht op een en ander vestigen. Maar ook in dé openbar eparken en op de pleinen voor zoover zij zich daarvoor leenen, zijn op groote schaal bollen geplant, zoodat, als nu het weer in dit opzicht wat medewerkt, men van den Helder als toekomstige bloemenstad ongetwijfeld een frisschen en vrein- delijken indurk zal krijgen. Voorts zullen excursies worden ondernomen naar de bollenvelden te Bree zand (gemeente Anna Paulowna), de nabijgelegen Zuiderzeewerken, en het eiland Texel. Als Marine- stad biedt den Helder den bezoekers veel interes sants en bezienwaardigs. De aandacht worde hier voorts nog gevestigd op de goede treinverbindingen, welke bestaan met Alk maar, Enkhuizen—Hoorn, Amsterdam—Haarlem, enz., terwijl zeer goede autowegen naar den Helder leiden. Ook voeren goede autowegen naar het ten toonstellingsterrein, dat men overigens ook door de duinen bereiken kan. Een uitstapje naar deze tentoonstelling kan ieder dan ook ten zeerste worden aangeraden. en verduistering bij die firma en van doodslag van den directeur, den heer P. C. Lans, welke doodslag gepleegd zou zijn op 29 November 1928. De gewezen procuratiehouder is vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag, en ter zake van verduistering en valschheid in geschrifte, beide meermalen gepleegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde, p II Maart 1930, den verdachte tot vijftien jaar gevange nisstraf zonder aftrek van voorloopige hechtenis. In hooger beroep verzwaarde het hof te Den Haag deze straf tot twintig jaar. De verdediger, mr. F. Kokosky, teekende cassatie aan en bij arrest van 5 Januari j.l. vernietigde de Hooge Raad Jiet arrest van het Hof op een for- meeien grond, zulks conform de conclusie van den procureur-generaal, en verwees de zaak naar het Ho fte Den Bosch. Voor dit Hof werd het getuigenverhoor gehouden op 23, 24 en 25 Februari j.l. Requisitoir en pleidooi werden gehouden op Vrijdag 27 Februari. De advocaat-generaal mr. F. Couvée eischte, op grond van verduistering, valschheid in geschrifte en doodslag, vijftien jaar gevangenisstraf zonder af trek van preventief. De straf. Wat de straf betreft, neemt het Hof in aanmer king eenerzijds den ernst der misdrijven en de om standigheden, waaronder zij zijn gepleegd, ander zijds het feit, dat de verdachte reeds een geruimen tijd in voorloopige tuchtenis heeft doorgebracht. De samenstelling van het Hof. Het vonnis is gewezen door mr. Jhr. Van Sasse IJsselt, voorziter, Van Bortel en baron van Hugen- poth, raadsheeren. De gevangenisstraf. Daar de procuratiehouder omstreeks l December 1928 in hechtenis is gezet, zal zijn gevangenisstraf op grond van bovengemeld arrest eindigen om streeks 1 Juni a.s. BIETENBOUW BIETEBAUW. Met het wetsontwerp op den bietenbouw oogst de regeering een harde critiek in, eigenlijk kan men die noeemn „onmeedogenloos." Ir. T. P. Huisman, secretaris der Holl. Mij. van Landbouw zegt er het volgende over: „Met een cyinsme dat niet te begrijpen is, aldus de heer Huisman komt de regeering met een wets ontwerp dat zóó uitgerekend is, dat men hoopt, dat de akkerbouwers nog net overgehaald kunnen wor den hun keuze op den bietenbouw te laten vallen. Deze zal hun nog wel groote verliezen geven, doch niet grooter dan andere gewassen. Groot is de ver bazing en ergernis onder onze leden en het is een knappe kerel, die in deze omstandiigheden er n slaagt, de akkerbouwers wijs te maken, dat de re geering het goed meent. Er is geen twijfel omtrent de bedoeling der regeering mogelijk, de toelichting op het wetsontwerp is duidelijk genoeg. De suikerbietenteelt moet gaande gehouden wor den, dat geeft veel en loonenden arbeid, doch het zou principieel onjuist zijn den boer zelf daarbij ook een loon te gevenja zelfs een werken zonder verlies zoude voor hem verkeerd zijn Hij is immers werkgever en dus wel in staat om van verliezen te leven. Er zijn geen woorden voor deze re geeringsdaad te vinden" aldus het oordeel van den secretaris der Holl. Mij. van Landbouw. Het „Hbld." teekent hierbij aan: Alles bij alles kan men wel zeggen, dat de bieten bouw voor de regeering tevens is de bietebauw, dat is- de boeman. Want dat zij nog niet klaar is met de bietenbouwers, die of een andere regeling zullen verlangen, of weinig bieten zullen gaan verbouwen het geen de regeering veel werkloozenondersteu- ning zal kosten, dat begint al meer zeker te wor den. De regeering zal zich dan ook moeten afvragen wat zij beter kan doen: betalen of geld geven, de cultuur grootendeels in stand houden, of dure werk loosheid laten ontstaan. Want daar zal het practisch op neer komen. Hort Nieuws. De Duitsche rijksminister van finantien had het begroótingstekort geraamd op een milliard met een slordige 60 millioen mark. Er komt echter nog een 40 millioen bij, zoodat het tekort 1100.000.000 De rijksminister raadt aan toch niet bezorgd te zijn Houdt er den moed maar in denkt de minister In het paleis te Tokio is een prinsesje geboren Men had een jongen gewenscht, maar zulken din gen heeft men maar niet in zijn hand. Zij zal „At- soeko Jorinomija" heeten (prinses van eerlijkheid en gehoo:zaamheid) Het is ook zoo'n woelige tijd te genwoordig. Onder het opschrift verontrustende reclame wordt medegedeeld, dat een bioscooptheater te Rot terdam de volgende oproep plaatste op groote bil jetten. „Opkoms met spoed, eerste oproep, legerorder. Deze „oproep" houdt in, dat kader en manschappen van de lichtingen 1911 tot en met 1924 zich in volle uitrusting veldtenue hebben te begeven naar hun garnizoen- of standplaatsen ter algemeene inspectie op 13 Maart in een bepaald bioscooptheater. Eenvoudige menschen werden ongerust en gingen naar de politie, die de reclame verbood. Te Amsterdam is een vrouw uit een raam van de tweede verdieuing en een 34-jarige man uiti het raam van de derde verdieping gevallen. Dit zijn wel ongelukkie harde liefkozingen. In het „Haagje" gaat het er al even lustig toe als overal elders in de groote steden. Alle voor werpen zijn gewild, vooral kleedingstukken. Daar houdt een auto stil, gemaskerde individuen en de slag begint. Maar de politie is er ook nog. Zij kwam juist op tijd. Het stelletje liep in den val en het bleek, dat het reeds voor f4000 had binnengehaald. De drie motorschuiten, die sedert Zaterdag 7 Maart bij het Gesteente voor Vollenhove in de Zuiderzee in het ijs bekneld zaten, zijn gisteren in den namiddag bevrijd en tegen 7 uur in den avond in de haven van Urk behouden binnengesleept. De stakkers hadden een week geen voedsel geno- Tusschen Wezep en Hattemerbroek ontspoorde een goederentrein, doordat een van de twee tankwa gens van de A. P. C. warm liep tengevolge waarvan de voorste as geheel afsmolt. Het spoor is zwaar beschadigd en het verkeer ondervindt groote stagna tie. Wie gevangen zit wil er graag weer uit en gaat het niet goedschiks dan kwaadschiks. Tot ontvluch ting zagen te Teheran (Perzië) honderddertig poli tieke gevangenen kans. Gauw even vier gevangen bewaarders gedood en klaar waren ze. Zij bevinden zich nog op vrije voeten. Ontzettende sneeuwstormen hebben in Zweden en Denemarken gewoed. Op vele plaatsen staat het spoorwegverkeer stil en dorpen zijn van de buiten wereld afgesneden. Een speciale trein van een groot Duitsch circus is midden op den ingesneeuwden weg blijven steken Op sommige plaatsen ligt de sneeuw metershoog. Een driehonderd tal auto's zijn midden in den weg ingesneeuwd. Het geheele autoverkeer staat stil. In Zwitserland hebben geweldige lawines door den geweldigen luchtdruk talrijke boomen doen ontwortelen. Een geheel dal is over een breedte van 400 meter versperd. Vele huizen werden be- In het geheele Duitsche rijk viel gisteren vol gens uit alle deelen binnenkomende berichten op nieuw veel sneeuw. Nieuwstijdingen WIE HEEFT 'T DAN WEL GEDAAN? DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK. Vrijspraak van den doodslag. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gister namiddag te 4 uur arrest gewezen in zake den ge wezen procuratiehouder van de firma De Haas Jr. Handelmij. aan den Oostzeedijk te Rotterdam, ver dacht van het plegen van valschheid in geschrifte tabletten

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 8