Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 33 Rondom Ford TELEFOON INTERCOMMDJÏAAl NO. DONDERDAG 19 MAART 1931 40e Jaargang NIEUWE UMIEIUKEI lOlïüVr DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAC en ZATERDAG. - Abonnmen tsprij s per 3 maanden f 1.15. Uitgave: firma I. U. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. - Bureel Noordscharweude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Revue van de Week 17 Maart. Herleefde winter, vooral des nachts extra-ste vige vorst, ijsbanen, ijssport, voorspelling dat inderdaad een „da capo" zal worden van het een paar jaren achter ons liggend extra-felle wintertje. Daarna: plots-intredende dooi, in modder veran derde sneeuw. Aan kracht winnend zonnetje in Lente-maand, dat blijkt te zegevierenVoorjaars- gevoel in de lucht. Op deze scherpe temperatuurs- contrasten werden we in de afgeloopen week ge- tracteerd. Waarin door velen met zeker angstgevoel werd gesproken over de voorspelling van een Ameri- kaanschen professor, die verzekert dat onze Aarde over30.000 jaar dusdanig „afgekoeld" zal zijn dat men 't zelfs in de thans allergloeienste plekjes op onze planeet niet zal kunnen uithouden We schrijven nu half Maart met nog een kleine „fractie". De beide Kamers der Staten-Generaal moeten v6ór de Stille week met hare agenda's ge reed Zijn, en 't blijft de vraag of ze dat zonder avondvergaderingen zullen bereiken! De Tweede Kamer heeft den lOen Maart j.l. de Indische Begrooting—1931 ten lange leste afgedaan. Waar niet minder dan negen zittingen voor noodig waren. Tot het eind toe bleven soc.-democraten en de beide communisten tegen alle Hoofdstukken van het Indisch-Budget stemmen. De wijziging der Indische Tariefwet kwam er zon der stemming. Er waren toen nog de aardolie-ont werpen. Wel te verstaan: wetsvoorstellen, machti ging vragend tot 't sluiten van overeenkomsten res pectievelijk met de Ned. Kol. Petroleum-Mpij en de „Bataafsche", voor opsporing en ontginning van aardolie op verschillende terreinen in Indië. Na tuurlijk kwam hierbij weer op het tapijt de oude kwestie van: Staatsexploitatie, gemengd bedrijf of particuliere exploitatie. De Vrijz.-democraat Mr Joekes diende een motie in, de Regeering verzoekend de ontwerpen in nadere overweging te nemen, ten einde na te gaan welke terreinen in aanmerking kunnen komen vor uitgifte in gemengde exploita tie. Minister de Graaf noemde deze motie over bodig. Zij werd door de Kamer verworpen met 5022. De olie-ontwerpen zijn goekgekeurd. Waarna de behandeling bégon van het ontwerp tot wijzi ging van het Nijverheids-onderwijs. Zeer lang duur de de deliberatiën over dit wetsontwerp, waarop tal van amendementen waren ingedient. Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de verslagen in de bladen. A.s. Woensdag heeft de eindstemming plaats De goedkeuring staat rots vast. Ons Lagerhuis vatte vervolgens aan: de wijziging der wet op de Rijks-postspaarbank het rentege- vend maximum verhoogend van f 1200 tot f 2500 en de gelegenheid openend om den rentevoet voor inla gen te gelegenertijd op 3 pCt. te brengen. Het ontwerp is Donderdag j.l. ongedeerd sain et sauf, zonder stemming, voor de senatoriale goedkeuring rijp gemaakt. De Tweede Kamer vatte eindelijk aan het ont- werp-wijziging der Octrooiwet. Waarvan de voor naamste bepaling der geldigheidsduur der Octrooien van 15 tot 18 jaar wil verlengen. Over dit wets voorstel, waar verschillende amendementen op zijn ingediend, zal de Kamer de volgende week nader delibereeren en beslissen. Ook de Eerste Kamer heeft in de afgeloopen week hard gewerkt. In haar zitting van Dinsdag 10 dezer heeft de Senaat zijn zegel gehecht aan het ont werp inzake den steun aan de aardappel-industrie in de veenstreken. Toen kwam de Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Orde. Voor de mededeelingen, welke Exc. Mr. Verschuur deed bij de verdediging van zijn Begrooting, de kwestie van „het versche kadetje" (ieder begrijpt nu toch, wat daaronder wordt verstaan), als van de kwestie der tand- technici, verwijs ik wederom naar de bladen. In de zitting van Donderdag 12 Maart is Hoofd stuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid) goedgekeurd. Minister Beelaerts van Blokland, onze'Minister van Buitenlandsche Zaken, verscheen op zijn beurt aan de groene tafel. Hoofdstuk III van 1931 is Vrijdag j.l. oedgekeurd. Onze verhouding tot België heeft het ebat bij deze Begrooting „vrijwel" beheerscht. Men •eeg ook uit 's Ministers beschouwing wel zeer den druk, dat tusschen Den Haag en Brussel de ver- louding heel wat is verhelderd. Men weet, de lelglsch minister Heymans heeft niet zeer kort ge leden over de wijze, waarop de Nederlandsch-Bel- gische besprekingen niet ontwikkelen. In bewerking is eene voorbereiding tot wijziging der Kieswet, o.m. tot het tegengaan van candideering door particu lieren- of onbeteekenende groepen. Zal men hierbij het Engelsche cautié-stellen (voor iederen candi- daat) invoeren?.... 't Ware gewenscht. Wij leven nu in de periode der candidaatstellingen voor de Prov.-Staten. Straks gevolgd door de voor de gemeenteraden. „Graadmetingen" voor hetgeen de politieke constelentie na de groote „steekproef" van Juli 1929, te zien zal geven. De 24ste Jaarbeurs te Utrecht is een succes ge bleken, ook thans. Er zijn 900 deelnemers en de ruimte wordt te klein. Een nieuw gebouw is noodig. Wet had de belangstelling op de eerste dagen iets levendiger kunnen zijn, maar: de zaak is en blijft toch kerngezond. Personalia: Mr. J. A. N. Patijn, oud-Burgemeester van Den Haag, is aldaar bij aanwezigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, vóór zijn vertrek naar Rome, als gezant aldaar, gehuldigd. Hem werd een portret door Isaac Israëls geschil derd, aangeboden voor plaatsing in het residentiale Stadhuis. Alex Taanen Sr., de 90-jarige oud- tooneelspeler is zeer ernstig ziek. De heer W. Brommer, directeur van de Rijks-kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Schoonhoven, wenscht op 1 September a.s. als zoodanig af te tre den. Prof. André de la Porte, hoogleeraar in het Ned.-Indisch Straf- en Punaalrecht te Leiden, heeft hetzelfde voornemen te kennen gegeven. Hij wenscht eervol ontslag aan het eind van den loopenden cursus. Uit de dodenlijst: J. J. Burma, pari. redacteur van het Alg. Handels blad, 54 jaar, Den Haag. Hidde Nijland, oud-voorzit ter van het Dordsch Museum, Den Haag. Dr. J. J. Ie Roy, oud-directeur van de Rijks- H. B. S. te De venter, 68 jaar, Nijmegen. Leo Laaier, de bekende sport-journalist, 48 jaar., Haartem. J. Lourens, re dacteur van de „N. Rott. Ct.", 56 jaar, Roterdam. J. van Zuylen, journalist, 56 jaar, Den Haag. Gen. kolonel der Infanterie van het Indisch leger Ph. A. Gallos, 73 jaar, Den Haag. J. H. de Waal Malefijt, oud-minister van koloniën, oUd-burgemeester van Katwijk aan Zee, 79 jaar. Uit de jongste criminalia: Het Gerechtshof te Den Bosch heeft van O., den verdachte in de Roterdamsche moordzaak-Lans, van doodslag vrijgesproken en hem veroordeeld tot twee- en-een-half jaar wegens verduistering. De man komt den 7e Juni in vrijheid. Eisch was 15 jaar. Een wel zeer groot succes voor den verdediger mr. Kokosky. Een lange, lange reeks van inbraken. Wederom: Men zie de bladen! Een Post-ambtenaar, werkzaam aan het Centraal station te Amsterdam, is in arrest gesteld, verdacht van een aantal brieven met waardevollen inhoud zich te hebben toegeeigend. Op de Amsterdamsch effectenbeurs heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij een effecten-handelaar door den bediende van een zijner collega's met een messteek is ver wond. Het roode-haantje heeft de afgeloopen week ge weldig huisgehouden. Van zijn euveldaden teeken ik aan dat: te Hel mond een café met belendend gebouw in de asch werd gelegd. Wat zeer aanzienlijke, door assurantie gedekte schade, berokkende. Te Nijmegen, aan de Weezenlaan aldaar, is een schoenfabriek afgebrand. Uit de ongelukken-serie is nog o.m. te nöteeren, dat op den Rijksweg Goor-Diepenheim een auto over den kop sloeg wat twee menschen het leven kostte. Te Amsterdam stortte een heistelling omver. Twee werklieden werden zeer zwaar gewond. In de Van Woustraat te Amsterdam raakte een 25-jarig fietsend meisje onder een tram. Met doo- delijken afloop. Verschillende noodlottige, met den dood geëindig de avonturen van kinderen, die zich op het ijs heb ben gewaagd. Een man te Hillegersberg is in zijn woning levend verbrand. De booze griep blijft nog steeds slachtoffers ver gen. Laatstelijk vooral onder de Groningsche onder wijzers. Ik verlaat de misere-rubriek. Teeken van het weekgebeuren nagaan, dat D. A. P. en N. V. V. een crisis-bureau in de hoofdstad hebben gevestigd vooral wat mët de werk loosheids zorg verband houdt. De Noordzee-visscherij vanuit IJmuiden bracht al heel slechte resultaten. Tal van treilers zijn reeds opgelegt. Er zijn plan nen ontkiemend tot stichting van een nieuw gebouw voor den Hoogen Raad der Nederlanden in de Hofstad, 't Is echter zeer de vraag of Staats- bruintje dezen extra-last zal kunnen torsen? Het bekende Rotterdamsche gebouw „De Doele" eenmaal het centrum van muziekleven in onze tweede koopstad zal weldra worden afgebroken. Bleek niet meer te kunnen worden gerestaureerd/. Sic transit!Op hoeveel en hoevelen is dit. Aldus vergaat de glorie" in deze droeve en somber- ernstige tijden niet van toepassing!? kaar of tegen regeeringstroepen of politie zou op trekken en slag leveren, waarbij in een maal hon derden dooden vielen, zou men zeggen, dat in Duitschland de burgeroorlog was uitgebroken. Maar nu men vandaag leest, dat hier een nationaal- socialist een tegenstander heeft doodgestoken, en daar een communist een nazi neergeknuppeld, dat heden bij een vechtpartij zeven nazi's gewond wer den en morgen na afloop van een betooging drie communisten gedood, heeft men de neiging te ver geten, dat, wat op het oogenblik in Duitschland ge beurt, eigenlijk niets anders is dan het woeden van een stillen burgeroorlog, en als men de slachtoffers van dezen verbitterden strijd eens bij elkaar zou tellen zou men tot cijfers komen, die stellig niet on der de cijfers van vroegere, openlijke burgeroorlogen zouden blijven. Inmiddels zitten de partijen, die de orde en rust willen handhaven en die een oplossing voor den noodtoestand zoeken, nog met het binnen- landsche probleem erbij. De moord in de autobus nabij Hamburg, waarbij drie jeugdige nazi's op even koelbloedige als afschuwlijke wijze een communis tisch afgevaardigde doodschoten, heeft de gemoe deren thans opnieuw in beweging gebracht. De ver ontwaardiging over deze daad is in geheel Duitsch land zoo groot, dat de nationaal-socialistische par tijleiding zich gehaast heeft, openlijk haar afkeu ring over een dergelijke daad uit te spreken. Dat heeft de leider, Adolf Hitler, trouwens al vaker ge daan. Maar tegelijkertijd worden vooral de jongeren, de door werkloosheid tot wanhoop gebrachte en zich overbodig voelende aanhangers der nazi's door de verderfelijke demagogie dezer zelfde leiding voort durend opnieuw tot daden van geweld aangezet. Zelf al zou de leiding haar waarschuwende woorden oprecht meenen, zou zij er zelf verantwoordelij voor zijn, indien de door haar ontketende stroom van gewelddadigheden niet meer in bedwang kan hou den. Want tenslotte ligt de oplossing van de crisis, die de eigenlijke oorzaak van dat alles is, niet in land alleen, maar kan een dergelijke oplossing slechts gevonden worden door internationale sa menwerking, want ook dë crisis is een verschijnsel, zelfs niet alleen heel Europa, maar de geheele wereld onder lijdt. Nog nooit te voren is zulks het geval geweest en daarom is de huidige crisis niet te ver gelijken met elke vorige crisis, die we uit de geschie denis kennen. Toch zou men een begin kunnen maken aan het uit den weg ruimen van de eerste economische moeilijkheden door een einde te maken aan de dwaze belemmering van het ruilverkeer door de hooge tarieven. Nu we dit schrijven is desbe treffende conferentie juist te Geneve bijeengekomen onder voorzitterschap van onzen landgenoot oud minister Colijn. In zijn openingsrede moest deze constateeren, dat de eerste poging om een stapje in de goede richting te gaan, een bescheiden poging, neergelegd in de Handelsovereenkomst van Geneve van 24 Maart 1930, dreigde te mislukken. Alles dreig de af te stuiten op den onwil der regeeringen. En de crisisduurt voort, tot aan het bittere einde. Het tegenwoordige ingewikkelde apparaat der velé commissies, welke elk voorstel moeten behandelen alvorens het college van burgemeester en wethou ders en daarna Uw raad kunnen beslissen, sluit het nemen van spoedige besluiten uit en verdoezelt de verantwoordelijkheid geheel. Onderhandelingen moeten, om voor de gemeenschap succesvol te kun nen zijn, slechts aan enkelen, die over de daarvoor noodige speciale eigenschappen beschikken, worden overgelaten en de goedkeuringen ervan moeten bij kleinst mogelijk aantal instanties berusten, zal het oordeel zuiver en intijds kunnen worden geveld. Ondergeteekenden doen een ernstig beroep op uwen raad, om uit het gebeurde de noodige leering te trekken en zoodanige hervormingen in de werk wijze van het gemeentebestuur tot stand te brengen, dat in den vervolge de gemeente in vele zaken, waarbij het commercieele element overheerscht, zal kunnen handelen op een wijze en in een tempo, dat de burgerij zich zeker voelt, dat haar belangen ten volle worden behartigd." Afgewacht dient te worden, op welke wijze zal worden gereageerd op dit adres, waarin de indie ners waarlijk geen blad voor den mond nemen. Aan de zaak zelf kan het intusschen niets meer veran* deren, het contract met de Gemeente Amsterdam is reeds geteekend. Toch valt ook hier iets merkwaar digs te constateeren. Amsterdam verkoopt nimmer grond, het geeft dezen uitsluitend uit in eeuwig durende erfpacht. Toch wordt aan Ford de grond verkocht. Blijkbaar achtte Ford zelfs een eeuwig durende erfpacht een zeer ongewenschten vorm van grondbezit voor een industrie. Mag echter een gemeentebestuur zoozeer zijn beginsel aan het be lang ten offer brengen, dat aan één machtigen bui- tenlandschen fabrikant een voordeel wordt toege kend dat krachtens dit beginsel aan Nederlanders, heel wat minder goed gesitueerd dan Ford, angst vallig wordt onthouden? Buitenlandsch Overzicht Over de crisis in Duitschland is al in velerlei toonaard geschreven. De na-oorlogsche ontredde ring, de industrieele moeilijkheden, de werkloosheid, het schuldenvraagstuk, de moreele ontwrichting, de binnenlandsche politieke toestandVan hoe in grijpend belang de eerste punten voor het welzijn van een staat ook zijn, wat des te duidelijker blijkt als men inziet, dat de beide laatstgenoemden pun ten uit de eerstgenoemde voortvloeien, toch zijn het voornamelijk de moreele inzinking en de daardoor veroorzaakte binnenlandsche politieke toestand, die ongerustheid wekken bij de Duitscher, die ondanks den duisteren hemel van het Duitsche economische leven ten aanzien van de vooruitzichten hiervan toch niet pessimistisch gestemd zijn. En ons inziens terecht. Want het lijkt ons onmogelijk dat een volk, met de energie en de capaciteiten van het Duitsche, en een land met de mogelijkheden van Duitschland, op den duur niet dezelfde perspectieven zou hebben als de andere Europeesche landen. Mits er tegen dien tijd nog voldoende Duitschers over zijn. En het lijkt er langzamerhand wel op, of eenige groepen van het Duitsche volk bezig zijn, het overigens toch reeds niet zoo hoog meer zijnde geboorteoverschot; van Duitschland in nadeeligen zin te beinvloeden door het uit den weg ruimen van leden der tegen over gestelde groep. Want de politieke moorden zijn op het oogenblik in Duitschland legio. Wanneer een gesloten leger van nazi's of comniunisten tegen el- Op hetzelfde oogenblik, dat Ford zijn voor dezen feilen crisistijd waarlijk schitterend dividend aan kondigt en de aandeelen met tientallen procenten omhoog gaan, komt de mededeeling, dat hij zijn nieuwe fabriek te Amsterdam en niet te Rotterdam zal bouwen. Het is voor Rotterdam een bittere teleurstelling, een dergelijk bedrijf, dat aan zoovelen een bestaan zou verschaffen, naar de hoofdstad te zien gaan. Rotterdam is den laatsten tijd op dit gebied toch al niet gelukkig, wat openlijk aan het gemis aan capa citeiten van leden van het gemeentebestuur en aan tekortkomingen van ambtenaren werd toegeschre ven; zelfs werd er aan toegevoegd, dat Ford zich niet zoo gewillig „sociaal" wilde laten ringelooren als onze binnenlandsche industrieelen zich laten doen. Hoe dit zij, de mislukkig van de onderhandelingen met Ford is blijkbaar de druppel geweest, die den emmer deed overloopen, althans een aantal vooraan staande personen uit verschillende kringen van de burgerij te Rotterdam heeft het volgende adres aan den Gemeenteraad verzonden. De kans op vestiging van een groot bedrijf, waar door veel handen werk zou zijn verschaft, is Rot terdam voorbijgegaan. Het feit heeft diepen indruk gemaakt, te meer, waar het niet op zichzelf staat. In hoever persoonlijke tekortkomingen hierbij van invloed waren, laten wij buiten beschouwing: de volledige gegevens dienaangaande zijn den buiten staander ook nog niet bekend. Het feit geeft ons echter aanleiding, thans uiting te geven aan het steeds sterker wordend gevoelen in veel kringen van de burgerij, dat voor het voeren van subtiele onder handelingen, waarbij groote belangen op het spel staan, ons gemeentelijk apparaat niet meer voldoet. Dit kan eenerzijds zijn oorzaak vinden in persoon lijke eigenschappen van hen, dit met dit werk zijn belast, maar anderzijds en daarop willen wij thans vooral de aandacht vestigen in de veel te omslachtige werkmethode, welke door ons ge meentebestuur als regel wordt gevolgd. Terwijl in de economische maatschappij groote reorganisaties plaats verkrijgen, is in het Rotter- damsch gemeentelijk organisme sinds tientallen ja ren niets veranderd. Hoewel de Gemeentewet het organisme aan be paalde regels bindt, moet het toch mogelijk zijn, ook binnen het raam der wet zoodanig ingrijpende veranderingen tot stand te brengen, dat het Rot- terdamsch gemeentebestuur, beter dan thans, zich kan instellen op de eischen der praktijk bij de com mercieele taak, welke dit bestuur heeft te vervullen. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Aanbesteding verbouwing Christelijke school Timmer- en metselwerk. Van Gelder, Broek op Langendijk W. Giltjes, Broek op Langendijk F. Kuitwaard, Broek op Langendijk Jb. de Vries, Zuidscharwoude H. Metselaar, Zuidscharwoude A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude Jn. Tromp, Oudkarspel K. Bruin, Oudkarspel Timmer-, Metsel- en Schilderwerk. W. Giltjes, Broek op Langendijk Gebr. Glas, Broek op Langendijk J. Heidsma, Noordscharwoude Jn. Henselman, Noordscharwoude Schilderwerk. K. de Vries, Noordscharwoude I. de Zijp, Noordscharwoude D. Zijp, Noordscharwoude E. Speets, Broek op Langendijk De begrooting in massa was f 5821.—. De gunning is aangehouden. ZUIDSCHARWOUDE. Men zond ons den uitslag van den alhier gehou den damwedstrijd tusschen de clubs Damlust alhier en W. D. V. te Alkmaar. Hij luidt: ƒ4835.50 - 4752.— - 4253.— - 4415.— - 5200.— - 4691.— - 4857.— - 4909.— f 4999.00 - 5238.0(1' - 4743.00 - 5069.00 f 513.00 f 410.00 - 298.00 - 273.00 P. V. d. Welle P. Booy 1—1 J. Bekker J. Kunst 2—0 W. Kuyper G. Oldenbroek 2-0 J. Pluister H. J. Annink 0—2 J. v. d. Welle A. Burgert 0—2 W. Kuyt J. Amelbeek 0—2 J. Strijbis J. Toepoel 0-2 P. v. d. Molen C. Bory 0—2 P. Kramer J. Zwier 0—2 J. J. Jagel P. Zomerdijk 2—0 R. Strijbis N. List 2Q L. Overtoom Jb. Renooy 2—0 J. Berkhout G. Denitor 0—2 P. Bruin Jb. Booy 0—2 P. Bout H. Dammer 0—2 G. Beider P. Noum 0—2 P. Schuffelen H. Zinger 0—2 W. C. Bouman D. Davelaar 0—2 11—25 BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag verkooplng te Broek op Langendijk, ge houden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuid scharwoude, op Dinsdag 17 Maart 1931, 's avonds 6 uur, in het Café „Markzicht" te Broek op Langen dijk. Onder Broek op Langendijk: 1. Drie akker Bouwland achter de schietbaan, sectie B, Nos. 787, bouwland 1.06.40 H.A., en 786 a. de zuidelijkste akker (18). b. de middelste akker (18). c. de noordelijkste akker (14). 2. Twee akkers bouwland aan de Maijersloot, sectie B, nos. a. 1477 bouwland, 57.10 A. (24). b. 1478, bouwland, 58.20 a. (24). Te aanvaarden bij de betaling. Eigendom van den heer E. Leegwater. Kooper den heer J. Buwalda q. q. te 's Gravenhage voor f7836.—.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1