FORTUIN's alom bekende Heeren- en Jongenskleeding De Beteekenis van Willem Bil- derdijk als Poeët en Politicus. Laatste berichten Kwaliteit, goede pasvorm en lage prijzen VAN SOCIAAL BELANG. De Langedljker Winkeliers-, Nering- en Vakver- eeniging is wel capabel voor zich zelve propaganda te maken. Daartoe heeft ze onze hulp niet noodig. Toch willen we met een kort woord wijzen op de spaarzegelboekjes, die zij Uitgeeft Wij achten deze van veel sociaal belang voor on2e omgeving. En daarom vestigen wij de aandacht er °PHet afbetalingssysteem werkt vaak verderfelijk. Het leert geen sparen, maar werkt de verkwisting in de hand. We vinden het koopen op afbetaling niet m het belang van onze burgerij. Van heler harte hopen we, dat onze winkeliers dit mooi stukje sociaal werk met succes bekroond Een sparend volk is een vergarend volk, en dit word een welvarend volk. En dit is 't, wat we in de eerste jaren goed zullen moeten leeren verstaan! Wat vele ouderen verleerd hebben, en vele jongeren nog niet kennen! Maar wat ze mede door deze spaarzegelboekjes kunnen leeren! OUDKARSPEL. Bij de op gisteravond gehouden stemming voor een kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. Oudkarspel, periodiek aftredend de heer G. Hart, is deze her kozen. nieuwstijdingen HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. De Haagsche leidekkerspatroon M., die verdacht wordt in den toren van de Gerardus Majellakerk te Amsterdam zijn compagnon van het leven te heb ben beroofd, zit nog steeds in de hoofdstad in voorarrest. Deze dagen is, naar de „Nwsbr" meldt, door de schuld van M. zelf in deze zaak een ver rassende wending gekomen, waardoor de vermoe dens tegen hem ten zeerste worden versterkt. M. heeft n.l. aan een mede in het Amsterdamsch Huis van Bewaring vertoevenden gedetineerde een briefje ter hand gesteld, waarin hij dezen trachte om te koopen tot het afleggen van een valsche ver klaring, waardoor de vermoedens tegen zijn gewe zen knecht W. zouden worden verstrekt. M. had dit briefje verstopt ln een stuk brood, dat hij daarna dik met boter, hem uit de cantine ver strekt, had besmeert. Tijdens het luchten trachtte hij dit stuk brood aan den medegedetineerde te overhandigen, hetgeen door een bewaker werd gezien, Deze nam het brood ln beslag en ontdekte daarbij het briefje, dat aan stond aan den rechter-commissaris is ter hand ge steld. Zooals te begrijpen is, wordt de geloofwaardigheid van de door M. ten opzichte van W. geuite beschul digingen thans tot een minimum teruggebracht. Ook in andere opzichten zijn er tegen M. ernstige vermoedens naar aanleiding waarvan ook een in structie wegens brandstichting indertijd te Zwijn- drecht gepleegd, tegen hem is geopend. Als verdediger van M. is aangezocht mr. F. A. Kokosky te Amsterdam, die dit aanzoek voorlopig heeft aanvaard, doch zich zijn definitieve beslissing heeft voorbehouden tot tijd en wijle de instructie zal zijn gesloten. Een geestelijke gedood en twee gewond. Dinsdagavond te omstreeks half zes is op den on- bewaakten overweg NeedeEibergen een automobiel bestuurd door den kapelaan J. H. Krabbenborg uit Groenloo gegrepen door den trein, die te omstreeks halfzes uit Neede naar Eibergen vertrekt. De auto werd een eindweegs medegesleurd en is geheel vernield. Kapelaan Krabbenborg was op slag dood, De pastoor J. P. P. Oosterbaan, pastoor-deken van Groenloo, werd gewond en kapaan A. M. v. Soest eveneens uit Groenloo, die ook in den auto gezeten was, minder ernstig. De beide gewonden werden aanstonds per ziekenauto naar het zieken huis te Groenloo vervoerd. De Burgemeester van Neede -«ïbergen warm spoedig na het gebeuren van het vreeselijK ongeluk ter plaatse om in hun kwaliteit van hulpofficieren van justitie een onderzoek in te stellen. Het lijk van kapelaan J. H. Krabbenborg werd daarna ook naar het ziekenhuis te Groenloo over gebracht. Wij vernemen nog, dat de omgekomen kapelaan 41 jaar oud was. De beide gewonde geestelijken zijn resp. 53 en 35 jaar oud. De door hen bekomen ver wondingen bleken minder ernstig te zijn dan' zij zich lieten aanzien. Gisteravond was hun toestand DE MOORDZAAK-LANS. Nog i behandeling voor de malversaties te wachten. De gewezen procuratiehouder G. J. van O., die in drie instanties heeft terecht gestaan wegens doodslag op zijn patroon, den heer P. C. Lans en wegens malversaties, heeft Vrijdag, onmiddellijk na zijn veroordeeling door het Bosscche Hof tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, afstand gedaan van zijn recht op cassatie. Hij deed dit met het oogmerk, zijn straf onmiddellijk te doen ingaan en dus acht dagen eerder vrij te komen. Zaterdag ontving van O. echter, naar de Haagsche Crt. meldt, van de griffie van het Hof de mededee- ling, dat de advocaat-generaal, mr. F. Couvée, geen afstand wenschte te doen van zijn recht op cassatie en zich zijn beslissing dienaangaande voorbehield. Blijkbaar overweegt de advocaat-generaal dus, tegen het veroordeelend gedeelte van het arrest cassatie aan te teekenen. Cassatie tegen het vrijsprekend gedeelte is niet mogelijk, omdat aan de meening van het Hof over het al of niet wettig en overtuigend bewezen zijn van den ten laste gelegden doodslag niet valt te tornen. De stap van den advocaat-generaal zal ongetwij feld algemeene verwondering wekken en zou alleen dan gemotiveerd zijn, wanneer in het vooroordeelend gedeelte van het arrest een grondbeginsel van het recht zou zijn geschonden. Voor v. O. heeft deze houding van den advocaat- generaal alleen dat gevolg, dat zijn straf met acht dagen wordt verzwaard. Het is toch geenszins aan te nemen, dat hem, ook al werd de zaak nogmaals verwezen voor de mal versaties een zwaardere straf zou worden opgelegd. FORD IN DE HOOFDSTAD. De overdracht aangenomen. De Raad van Amsterdam heeft met 34 tegen 3 stemmen, die der communisten, aangenomen de voordracht van B. eh W. om 16 HA. industrieterrein, gelegen aan de Havens-West voor de som van f 800.000 te verkoopen aan de Nederl. Ford-Mij, thans gevestigd te Rotterdam. Nog héden zou het Raads besluit door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land worden goedgekeurd. 1806— 26 Maart 1931 Op 26 Maart wordt door een comité het feit herdacht, dat op 26 Maart 1906 na een meer dan tienjarige ballingschap in den vreemde een onzer meest beroemde dichters Willem Bilderdijk in de plaats zijner inwoning terugkeerde. In de dadelijk daarop volgende jaren bereikte Bilderdijk den hoogsten bloei van zijn dichterschap. De periode, waarin Bilderdijk na den 21en October 1782 te Leiden tot doctor in de rechten te zijn ge promoveerd, zijn advocactenloopbaan in Den Haag begon, kon met recht een woeelige periode genoemd worden. Wij stonden aan den vooravond der groote omwentelingen. Van zijn eerste openbare loopbaan af had Bilder dijk zich bij de Prinsgezinden aangesloten en wij zien hem dan ook herhaaldelijk optreden ais ver dediger van vervolgde partij genooten. Door deze sympathiebetuiging, wierp Bilderdijk zich te midden van den hevigen partijstrijd tusschen de patriotten en prinsgezinden, die met den dag versccherpte. Schotschriften werden verspreid tegen Prins Willem V, Prinses Wilhelmina van Pruisen zijn vrouw en den hertog Lodewijk van Brunswijk-Wolfenbiittel, die als adviseur van den Prins optrad, en het werd zelfs verboden „Oranje boven" te roepen. Bilderdijk I was over dit verbod hevig verontwaardigd. De be kende Kaat Mossel, die behalve haar naam-koop- waar ook „Oranje-tractaatjes" ten beste gaf, werd in 1784 wegens het geroep van „Oranje boven" ge vangen gezet en hoorde zelfs den eisch van 10 jaar tuchthuisstraf tegen zich uitspreken. Na een vurig pleidooi verkreeg Bilderdijk haar vrijspraak, die echter eerst in '87 volgde. Door deze gebeurtenis was Bilderdijk plotseling een beroemd man en gevierd advocaat geworden, als dichter was reeds zijn naam gevestigd door zijn bekroonde prijsverzen en zijn, hoewel naamloos uit gegeven bundels -minnegedichten. Wij zullen voor- loopig zijn reputatie als dichter buiten beschuwing laten en ons uitsluitend bepalen tot de periode van de revolutionaire branding waaraan Bilderdijk getracht heeft het hoofd te bieden. Met den prins en zijn hof bleef Bilderdijk voort durend in relatie, verscheidenen keeren werd hij zelfs geraadpleegd in politieke aangelegenheden, ofschoon de prins reeds in September 1785 naar Breda was verhuisd, nadat hem het militair com mando in Den Haag was ontnomen. Na den inval van Ferdinand van Brunswijk in September in Holland, maakte Bilderdijk den geheelen veldtocht mee tot de inneming van Amsterdam en bracht in opdraccht van den prins, den bevelhebber op de hoogte van de oude privilegiën en stadsrechten der Hollandsche steden, die werden aangevallen. In hoog aanzien. Nadat de prins in zijn waardigheid was hersteld kwam Bilderdijk in hoog aanzien. Maar de stadhou derlijke zetel stond in die dagen zeer wankel en Wil lem V was er geenszins den man naar om den zetel in evenwicht te houden. Met den invalvan Daendels in December 1794, in ons land bleef voor den be schermheer van Bilderdijk niets anders over dan op 18 Januari 1795 de wijk te nemen naar Londen. Voor Bilderdijk was deze plotselinge ommekeer in den politieken toestand een ontzettende slag. Hij begreep heel goed, dat zijn praktijk, die uit sluitend op den strijd voor de stadhouderlijke partij was gebaseerd, niet alleen geheel zou verloopen, maar dat de anti-Oranje gezinde partij hem zoo veel mogelijk zou dwarsboomen. Zware huishoudelij ke zorgen droegen er voorts nog toe bij om zijn leven onaangenaam te maken en het vertrek van den prins werd voor Bilderdijk een onoverkomelijke ramp. Den 26en Januari werden de Staten van Holland ontbonden en een nieuwe regeering ingesteld, die zich de „Provisioneele Representanten van het Volk van Holland" noemden en die gebaseerd op de beginselen der Fransche revolutie, het als een van haar eerste plichten beschouwde de plechtige erkenning van de .Rechten van den Mensch" af te kondigen en den eed aan deze beginselen aan alle officieele waardigheidsbekleeders en aan de advo- katen op te leggen. Verbannen. Terwijl sommige advokaten den eed onder protest deden en anderen weigerden zulks te doen, meende Bilderdijk een anderen weg te moetn inslaan. Hij. stelde een request op waarin hij zijn bezwaren te gen den eed in den breede uiteenzetten en zond dit aan de proviisoneele representanten. Het gevolg hiervan was, dat hij zonder vorm van proces niet alleen werd afgezet als advocaat maar het verblijf in stad en gewst en weldra in al de Vereenigde Provinciën werd ontzegd. Bilderdijk had deze gevolgen van de eedswei gering niet verwacht. Later heeft hij zelf toegegeven dat zijn optreden niet voorzichtig en ook niet nood zakelijk was geweest. Da Costa zegt hiervan o.a.: „Onze dichter heeft in later dagen bij kalme be schouwing van den doorleefden tijd niet ontkend, maar zelfs beweerd dat hij verstandiger gehandeld had met inplaats va neen adres aan het nieuw en hoog bewind aan te bieden tot wijziging, eenvoudig in de gevolgen va neen niet-afleggen van den eed te berusten, daar hij van de openbare waarneming der praktijk verstoken, toch altijd in stilte zou heb ben kunnen blijven adviseeren.' Hoe dit ook zijn moge aan Bllderdijk's dertienjarige werkzaamheid als advokaat was een einde gekomen en hij moest in ballingschap gaan. Dnoderdag 22 Maart verliet Bilderdijk den Haag. Over de Zuiderzee ging het naar Groningen, waar de balling op 3 April arriveerde, na drie nachten op zee te hebben rondgezworven. Groningen heeft Bilderdijk nog een maand geherbergd, daar hij op een paspoort moest wachten. Begin Mei kreeg hij van hooger hand een aanmaning om binnen 24 uur het land te verlaten. Den 5en Mei reisde Bilderdijk over Delfzijl naar Hamburg met het plan naar Lon den te gaan om weer in de nabijheid van den Prins te kunnen komen. Met dit doel ging hij naar Hampton Court waar de onttroonde vorst nu verblijf hield. In de twee maanden van zijn eerste oponthoud in Engeland besprak Bilderdijk herhaaldelijk met den Prins den politieken toestand en de kansen voor het herstel van het stadhouderschap. Zijn huwelijk in den vreemde. Mevrouw Bilderdijk die achter was gebleven werd inmiddels een interessante persoonlijkheid vooral onder de Prinsgezinde vrienden, waarvan enkele dichters haar leed in alle toonaarden hebben bezon gen. Doch niet alleen de dichters omzwermden de verlaten vrouw, dochtevens de schuldeischers. Het was Bilderdijk natuurlijk onmogelijk geweest, om binnen een termijn van 24 uur een regeling of schikking te treffen. Hij zegt, dat hij bij zijn vertrek veertig duizend gulden had uitstaan van zijn prak tijk, die hij als verloren beschouwde, Een goed financier is Bilderdijk nooit geweest een euvel waaraan de meeste groote geesten mank zijn ge gaan en wel altijd zullen gaan. Het huwelijksleven van Bilderdijk dat nimmer bepaald rooskleurig geneomd kon worden, was er de aanleiding toe, dat hij met een dochter van den te Londen verblijf houdenden Hollandschen kunst- schuilder Katharina Schweickhardt, intieme relaties aanknoopte. In 1802 scheidde hij van zijn eerste vrouw Catharina Woesthoven, en trad met Katha rina Schweickhardt ln het huwelijk. Vervolgens ver trok hij met zijn jonge vrouw naar Brunswijk om te trachten daar aan de kost te komen. Hij hoopte, maar tevergeefs, tot professor aan de Duitsche uni versiteit benoemd te worden en moest rondkomen van enkele kleine toelagen, die hem o.a. de Prins en Hertog Ferdinand verstrekten, benevens een klein inkomen van lessen geven. Terug in Holland. In zijn ballingschapperiode heeft Bilderdijk zich weinig aan zijn Muze gelegen laten liggen. Doch de enkele verzen, die hij vervaardigde, wist hij geheel van Duitschen invloed vrij te houden. Bilderdijk heeft altijd vooral in deze periode eett antipathie tegen de Duitsche taal en litteratuur, die toen toch met Schiller en Heine haar hoogsten bloei had be reikt. Negen jaar lang heeft Bilderdijk in het „Bruns- wijksche moeras" gewoond doch vooral met de krach tlge stun van zijn tweede vrouw wist hij alle moeilijk heden te trotseeren. Eindelijk veroorloofde de veranderde staatsinrich ting den dichter in eigen land terug te keeren. Onder het regime van Lodewijk Napoleon mocht hij in het voorjaar van 1806 den Hollandschen wal weer betreden en vol ontroering dichtte hij: Met mijn strammen voet Eind'lijk uit den onstuimen vloed Holland's wal betreden. Ik heb hem met mijn arm omvademd; 'k Heb zijn lucht weer ingeademd; 'k Heb zijn hemel weer gezien, God geprezen op mijn kniên! Zijn talent tot rijken bloei ontplooid. Lodewijk Napoleon wist Bilderdijk te waardeeren zooveel het inz ijn macht stond. En aan hem is het te danken geweest, dat Bilderdijk de grootste kunstenaar is geworden, die ons land in twee eeuwen heeft voortgebracht (1680—1880). Wij kunnen Bil- derdijk's veelzijdig talent, dat zich vooral na zijn terugkeer in ons land ontplooide, oprecht bewon deren en een vergelijking met Vondel is niet te gewaagd. Zijn poëzie is die van den waren dichter geweest, rijk aan schakeeering, een regenboog, die rust op de uiterste kusten, de holste vreugde- en de donkerste smart en met zijn blinkende boog zich verheft aan den hemel," zegt Aug. Heyting in zijn bloemlezing. Maerlant, Vonndel en Bilderdijk zijn de vaderen van onze poëzie, die gepoogd hebben ons Volk op te drijven. Alle drie hebben zij gegeeseld, wat zij uit den booze achtten. Bilderdijk was meer dan een geleerde, want hij was een scheppend denker en schrijver en meer dan een verzenmaker, want zijn groote woordkunst bergt tevens een aonuitputtelijke wereld van gedachten. M.a.w. hij was een dichter en dat in den waren zin des woords. Bilderdijk was van een gelijke kracht en grootte als Heine, Schiller, Voltaire, Tasso en Milton. Doch hij is niet alleen beroemd advocaat en een groote dichter geweest, maar hij was ook schilder cn etser en voor z(jn werk zou zich zelfs een van onze meest beroemde s hilders niet hebben behoeven te sein reen. Een Bilderdijk-herdenking hetwelk een herden king van een onzer grootste geesten beteekent, kan dus niet anders dan onze volle sympathie wegdra gen. Op 18 December van dit jaar zal door het Neder- landsche volk zijn honderdjarigen strfdag worden herdacht. (Nadruk verboden). Per Telefoon Marktberichten LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 18 Maart. Aanvoer: 45000 Kg. roode kool ƒ8.70—13.20; door schot ƒ8.00—12.70; 84000 Kg. gele kool ƒ5.30—6.80; doorschot ƒ4.50—5.70; 58000 Deensche witte ƒ3.80- 5.70; 28200 Kg. uien: grove ƒ3.60—3.90; uien ƒ4.20— 4.60; drielingen ƒ2.60—3.30; 4500 Kg. peen ƒ1.70— 2.20; kleine ƒ1.10—1.20. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 19 Maart. Aanvoer: 37000 Kg. roode kool 9.20—12.80; door schot 7.70—12.00; 116000 Kg. gele kool ƒ4.50—6.40; doorschot ƒ3.40—4.40 63000 Deensche Witte ƒ3.40— 5.60; 43000 Kg. uien: grove ƒ2.70—3.00; uien ƒ3.00— 4.10; drielingen ƒ2.80—3.20; 300 Kg. peen ƒ1.40. AMSTERDAM 19 Maart. V. D. SCHIP OP DE ROTSEN GEWORPEN. In den afgeloopen nacht is het Noordsche kust vaartuig „Hera" uit Bergen tegen 2 uur te Havqc- sund, in de nabijheid van Hammerfest, ten gevolge van den hevigen Noord-Westen wind, gepaard gaan de met een hevigen sneeuwval op de kust van West- Finmarken gestrand, waarbij 7 personen, waarvan 3 passagiers, om het leven zijn gekomen. De overige 55 opvarenden zijn gered. De ramp vond plaats onder zeer ongewone om standigheden. Het schip liep met zooveel kracht op de rotsen, dat het voorschip 4 uur lang tuschen de rotsen vast bleef zitten, terwijl het achterschip dadelijk zonk. Een stuurman slaagde erin met behulp van een lijn aan land te komen en de zich aan boord be vindenden, die zich op het voorschip hadden ver zameld, met behulp van een reddingsmand en een kabel na elkaar aan land te trekken. Zes personen vielen uit den mand en verdronken, aangezien de zee te woelig was om eene reddings poging te wagen. Overmoeid en doornat moesten de geredden den langen weg naar Havocsund te voet afleggen. On derweg zakte een bejaarde arbeider in elkaar en overleed aan de gevolgen van de doorgestane inspan ning. TOESTAND VAN DEN V OORMALIGEN RIJKS- PRESIDENT ZEER ERNSTIG. De voormalige Rijkspresident, Hermann Müller, heeft een zeer onrustige nacht gehad. Zijn toestand was hedenmorgen uiterst ernstig. Uit AMSTERDAM. HOLLAND—INDIë POSTVLUCHT. Hedenmorgen is het vliegtuig de P. H. A. G. R. te 6.13 uur gestart voor de postvlucht naar Indië. Aan boord bevindt zich 173.7 K.G. post en 30 K.G. lading. INBREKERS SLAAN HUN SLAG. Hedennacht hebben inbrekers op een viertal plaatsen aan den Koepoortsweg ingebroken, zonder dat de bewoners van de betrokken perceelen hier van ook maar iets hebben bemerkt. De heer P. G. Smit deed het eerste de ontdekking, dat bij hem alles was overhoop gehaald en vermist 60 a 70 gul den, het zilverwerk bleef onaangeroerd. Bij de Wed. Sluis werd pl.m. f 4.50 uit een dames bureau ontvreemd en bij den heer Slotemaker werd f300 buit gemaakt. Bij den heer Overman was de buit gering en wel 7cent en een paar handschoenen. De wijze waarop door de daders is gewerkt, recht vaardigt het vermoeden, dat beroeps-inbrekers aan het werk zijn geweest. NOORDERMARKTBOND, 18 Maart. Aanvoer 39500 Kg. uien: uien ƒ4.00—4.70; drielin gen ƒ2.90—3.40; nep ƒ2.00—2.20; grove ƒ3.30—3.90; 7400 Kg. peen ƒ1.30—2.10; 108300 Kg. roode kool ƒ9.30—13.10; 49500 Kg. gele kool ƒ4.70—7.00; 158.100 Kg. Deensche witte ƒ4.705.70. NOORDERMARKTBOND, 19 Maart Aanvoer: 44400 Kg. uien: uien ƒ3.20—3.90; drielin gen ƒ2.90—3.50; grove ƒ2.80—3.20; 7800 Kg. peen ƒ1.20—1.80; 146.400 Kg. roode kool ƒ8.10—13.20; 101400 Kg. gele kool ƒ4.00—7.00; 191000 Kg. Deen sche Witte ƒ4.20—5.60; 300 Kg .kroten ƒ6.10—6.80. WARMENHUIZEN, 17 Maart. Aanvoer: 63600 Kg. roode kool ƒ9.2012.80; 2e kw. ƒ6.70—11.60; 23525 Kg. gele kool ƒ4.40—5.70; 2e kw. ƒ2.20—5.00; 37375 Kg. witte kool ƒ4.40—5.40 2e kw. ƒ1.40—4.10; 23025 Kg. uien: drielingen ƒ2.30— 2.90; uien ƒ3.904.70; grove uien ƒ3.303.80; 3850 Kg. peen ƒ1.90—2.10. WARMENHUIZEN18 Maart. Aanvoer: 16150 Kg. roode kool ƒ9.5013.00; 2e ƒ8.7010.00; 8450 Kg. gele kool ƒ5.306.20; 4475 Kg. witte kool ƒ4.90—5.20; 9200 Kg. uien: drielingen ƒ2.703.00; uien ƒ4.204.60; grove uien 3.50; 1025 Kg. peen ƒ1.80. zijn de kenmerken van Langestraat, hoek Houttil Alkmaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2