1 i NIEUWE 1 ffl Hike Breijer's »™™r=o Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier -^ss^s; 40e Jaargang: Speciaal Corsetten - Magazijn Een stukje oude geschiedenis No. 34 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 21 MAART 1931 LASGIDUkER COURAIVT en iMunuAU, elke regel meer 15 cent r..u. inn: Firma I. H. KEIZER. - Redacttur I.IL KEIZER. - flirul Hoirdscharwouda. «STlLSSW oogen had moeten zien. En dat zij hierin een voor beeld moesten aan een niet Katholiek landheer, den heer Versteeg, die van den Paus een onderscheiding had gekregen wegens, dat deze persoon bekend stond als een goede landheer. Volgens hem was het verhuurde bouwland door elkander niet te duur maar dato het grasland gere geld te hoog blijkt in huur te zijn. Daar de rondvraag verder niets meer opleverde werd deze belangrijke vergadering door den voor zitter onder dank aan de aanwezigen voor nun Opkomst door hem gesloten. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpasseude Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten voorzitter, in het overlijden van ons medebestuurslid P. Duif een der ijverigste en beste gymnasten. De vereeniging is echter uitgebreid met een oudere dames-afdeeling, zoodat de vereeniging als zoodanig is vooruitgegaan. Thans werd begonnen met de werkzaamheden, allereerst kwamen allen op het podium in opmarsch. De kleinste marcheerden reeds dapper mee. De vrije oefeningen der meisjes werden al heel aardig uitgevoerd. De jongens waren reeds op de brug bezig wat vrij goed slaagde. Iedere oefening op zich zelf te noemen zou te veel zijn, doch in de afdeeling heeren is aan het rek schitterend werk gedaan, het dankbare applaus van het publiek bewees dit volkomen. De reuzezwaai en andere zware oefeningen wer den door eenige heeren schitterend uitgevoerd, jam mer dat het aantal heeren zoo klein is. Van de meisjesafdeeling werden de knotsoefenin gen prachtig gelijk op de maat der muziek uitge voerd. De rytmische fantasiegroep dames werd prachtig uitgevoerd, vooral de standen, mede door de Delich- ting kvyam schitterend tot uiting, de verschillende kleuren der belichting kwamen mooit tot recht op de witte kleeding der dames. Hiermede was het officieele gedeelte verstreken, de heer van Kampen, beschermheer der vere'.niging dankte namens de aanwezigen de heer de Ble, voor den genotvollen avond, door zijn vereeniging gege ven, en bood den heer De Bie namens de vereeni ging S. S. S. een fraai rookstel aan als blijk van waardeering voor goede samenwerking tusschen le den en directeur. De heer Van Kampen kon dan ook niet nalaten om den heer de Bie geluk te wenschen met zijn succesvollen avond. De burgemeester, den Weledele heer J. Kroonen- burg kon ook niet nalaten een woordje te spreken en spoorde zoo veel mogelijk de aanwezigen aan om lid te worden van deze zoo nuttige voor lichaams oefening uitstekende sport. 't Is, zegt spreker, te betreuren dat zoo weinig oudere heeren lid zijn van S. S. S., neemt een voor beeld aan- de oudere dames, laat u niet verleiden door valsche schaamte of wat ook dochc wordt lid van S. S. S. De heer de Bie dankte voor de woorden aan hem gerlchct, doch niet ik zegt spreker, doch de leden verdienen alle eer, zij toch hebben ijverig gestudeerd om te bereiken wat heden avond aan u is vertoond. De muzikale leiding werd uitgevoerd door Gerard Dik van Alkmaar. Tusschen de verschillende tunrnummers werden 3 Tooneelstukjes ultigevoerd welke heel aardig insloe gen bij het publiek. Getiteld: In nachtgewaad; De verloofde van Theo Fleks en De Doove erftante. IV. De Bisschop van Utrecht Jan van Nassau had in- tusschen steun gezocht en gevonden bijOtto III graaf van Gelre. Gijsbrecht oordeelde, dat 't toen tijd werd om aan den terugtocht te gaan denken. Hij herinnerde er aan hoe de oogsttijd op handen was en beloofde, dat men in het volgend jaar op dezelfde wijze op Gelderland los zou gaan. Daar de bende in hoofdzaak in Kennemers bestond zullen wij haar niet verder op haren tocht volgen, maar bepalen ons tot de mededeeling, dat ze Haar lem belegerde, doch dat beleg opbrak, toen een der edelen, die uit die stad wist te ontkomen, eenige dorpen in Kennemrland in brand stak. Waren de Kennemers hierna spoedig tot kalmte gebracht, met de West-Friezen was het anders ge steld; zij hadden echter deelgenomen aan den op stand en moesten dus gestraft en bedwongen wor den. In 1272 werd een krijgstocht ondernomen; deze maal had de aanval niet te water of over het ijs plaats. Een groot leger had zich te Alk maar verzameld, langs Oudorp wilde men over de eilandenreeks trekken, die Schermer en Heerhugo- waard scheidde. Tusschen die eilanden werden daar toe dammen gelegd. Doch de West-Friezen waakten; niet ver van Vroonen waren ze gelegerd en onver wacht werden de dijkwerkers aangevallen en ver jaagd. Het geheele leger snelde uit Alkmaar te hulp maar moest voor den heftigen aanval wijken en vluchte door Alkmaar naar Heiloo. Hier hield het echter stand, wendde zich en viel zoo hevig op den vijand in, dat deze verslagen werd en een verlies van 800 man leed. Was het verlies der West-Friezen in getalsterkte aanzienlijk, de Hollanders verloren het grootste deel hunner aanvoerders. De strijd was met dezen tocht niet geëindigd maar ontbrande telkens opnieuw. Floris achtte de krachten van zijn tegenstnders niet gering en verzekerde zich bij voorkomende gelegenheden door het schenken van privilegiën of vrijstelling van beden en tollen de hulp va nsommlge plaatsen in Kennemerland. In 1282 werd weder een tocht ondernomen en dit maal te water. Floris stevende door de Zuiderzee en landde bij Wijdenes. Te Schellinkhout, waar hij opgewacht werd, kwam het tot een treffen. Het geluk was aan de zijde der Hollanders, die de vij anden op de vlucht dreven en achtervolgden totdat Hoogwoud bereikt was. Dat hier een beslissende slag zou worden geslagen lag voor de hand. Op deze plek verrees voor den blik van de jeugdigen aan voerder de schim zijns vaders. Diens dood te wreken was zijn levensdoel. Nauwelijks zijn de beide legers weder in elkanders nabijheid of een strijd, verwoe- der dan ooit te voren, ontbrandt. De West-Friezen, wetende wat hun lot zou zijn, als Floris overwon, verrichtten wonderen van dapperheid, de Hollanders de schande van vroeger willende uitwisschen, over troffen zich zelf en overwonnen. Tal van lijken be dekten het slagveld, slechts enkele vielen den over winnaar levend in handen, want men vroeg noch gaf pardon. Onder die enkelen was een oude West- Fries. In ruil voor lijfsbehoud wees hij den graaf de plaats, waar Willem begraven was. Het moet een aandoenlijk oogenblik zijn geweest voor den zoon, in een schamele stulp het lijk van den gelief den vadre te vinden. Te Middelburg werd het met vorstelijken luister ter aarde besteld. Ten einde de West-Friezen in bedwang te houden stichtte Floris in 1282 te Wijdenes een sterk kasteel, waarop al spoedig meer dan een aanval beproefd werd, voorloopig echter tevergeefs. Hieruit blijkt, dat deze laatste tocht geenszins de geheele onderwerping van West-Friesland tengevol ge had. Buitenlandsche verwikkelingen en oneenig- heden met zijn edelen en den Bisschop van Utrecht maakten het Floris niet mogelijk die voor 1287 te volvoeren. Van den buitengewoon hoogen water stand in dat jaar, maakte de graaf op oordeelkundige wijze gebruik. Immers de hoogten, waarop de West- Friezen hun dorpen gebouwd hadden, waren door die vloeden gescheiden en bij gebrek aan koggen (sche pen) konden ze elkaar geen hulp verleenen. Het viel dus Brederode 's Graven veldheer, gemakkelijk het eene dorp na het andere te vermeesteren. Het nooit verwonnen West-Friesland was bedwon gen! Uit den Omtrek WARMENHUIZEN. Vergadering van de Afdeeling L. T. B. op Donder- derdagavond 7.30 uur in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, den heer W. Dekker, opende de ver gadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen welkom, inzonderheid de Eerw. Heer Kapelaan, als geestelijk adviseur, en de pers. Deelde vervolgens de vergadering mede, dat nu de L. T. B. was aangesloten bij de veilingsvereeniging men nu wel ee nkeer meer zal vergaderen, dit voor de leden wel ee nopoffering zou wezen maar voor de vereeniging geen nadeel zal zijn. De notulen der vorige vergadering werden daarna door den secretaris A. Tesselaar voorgelezen en daar na zonder op,- of aanmerkingen met dank aan den secretaris voor de goede weergave hiervan goed gekeurd. De voorzitter meende, dat er wel een vraag naar voren was gekomen over de vragen die gesteld waren door G. Hoscch in de vorige vergadering aangaande het Polderbestuur en de verkiezingen hiervan. De heer J. Groot deelde mmede, alsdat het be stuurslid P. Sevenhuisen Hzn., wegens hoogen leef tijd dit jaar wel zou aftreden werd daarna voorge steld een vergadering te houden van den L. T. B. voor die verkiezing zou plaats hebben. Daarna volgde de medeeling dat er een schrijven was ontvangen van den Raad der gemeente over de huurverlaging der landerijen en van 20 oCt. tot 35 pCt., alsmede van het Burgerlijk Armbestuur van 20 pCt. over het oude bouwland en 25 pCt. voor het nieuw gehuurde landw. Tevens was een bericht in gekomen van het R. K. Armbestuur van huurverla ging over 1930 van 20 pCt. tot 35 pCt. Alle bovengenoemde verlagingen zou worden toe gepast als de huur voor 1 Mei 1931 betaald zou wor den. De voorzitter zegde hierover, dat dit een succes is voor den L. T. B. en bracht tevens een' woord van dank aan de R. K. Raadsleden en de leden van de Armbesturen voor hunne medewerking en zal tevens een officieele dankbetuiging worden ge zonden aan die genoemde lichamen. Over het punt coöperatieven aankoop deelde de secretaris hierover mede alsdat het hem was geble ken, dat de prijzen hetzelfde waren van opgaaf gezamenlijk of afzonderlijk. De levering was inmiddels toch gegeven aan Roges te Oude Niedorp. Het bestuur was tocli van meenmg, dat dit verandert moest worden en zou trachtten het volgend jaar te bewerken, dat men bij een groo- tere hoeveelheid minder had te betalen Al vorens over te gaan tot verkiezen van afgevaardigden naar de Centrale Veilingsvergadering werd besloten eerst de eventueele voorstellen voor deze vergadering te behandelen. Allereerst kwam. J. Blokker met een voorstel om de verkoop op bonnen voor goed den nek om te draaien door hiervoor 10 pCt. veilingsonkosten Te laten betalen. De secretaris meende, dat het een noodzakelijk kwaad was en stelde voor om dit niet te steunen. Voorzitter zou willen voorstellen dit tegen te gaan met een z.g. boete te stellen op 3 of 5 pCt. P. Tesselaar meende, dat men dit noodzakelijk kwaad moeilijk kan belasten met hoogere veilings onkosten. De heer J. Dekker zou er voor wezen zoolang men aan den Langendijk geen kans ziet dit afgeschaft te krijgen hierover niet druk te maken. C. Tesselaar Gzn. meende dat als de bouwers zich er aan houden om praktisch 3 dagen in de week volop aan te voeren men hier onmogelijk buiten kan. Wees op het bezwaar, dat als een koopman die andere dagen een bestelling had uit te voeren men zonder onderhandsche verkoop deze dan niet zou kunnen uit voeren en dat het gevaar dan daaraan was verbonden dat het ontbrekende op den Langen dijk zou gekocht worden, dat veelal niet in het belang van onze veiling zou wezen. Tenslotte deelde J. de Groot nog aan de vergade ring mmede, dat de onderhandsche verkoop maar 7 pCt. van den geheelen omzet was en dit naar hem geen reden was om hieraan te tornen ofschoon alle leden niet voor den verkoop was op bonnen zag men ten slotte wel in, dat dit moeilijk uit den weg te ruimen was. Verder kwam. J. Dekker Tzn., nog met een voorstel om de salarissen van den voorzitter der veiling te verlagen en alsmede van den veilingleider in de wintermaanden. Doordat de voorzitter tevens veielingleider is in de zomermaanden en er niet veel was of anders veel te laat kwam, best' gemist kon worden en in elk ageval met minder wel toe kon. Joh. de Groot meende, dat de veilingleider, den heer K. Molenaar reeds zelf met een voorstel zou komen omrede deze persoon ook zelf van meening was, dat een salaris van f 500 voor een half jaar dat komt op f 20 per week te hoog was. De voorzitter vertelde dat de vereen. „Samenwer king" uit Harenkarspel reeds ook op hun program hadden staan herziening der salarissen wat inhield verlaging'hiervan. Eenige leden merkten voorts op, dat het geld in het water was gegooid om in de zomermaanden de veilingleider zoo hoog te bezoldi gen. Tenslotte werd het voorstel van J. Dekker Hz., om den voorzitter der veiling voortaan f 100 salaris toe te kennen en den veilingleider in de winter maanden f 300. Thans is dit nog resp. f 400 en f 500. Daarna had de stemming plaats voor de afge vaardigden C. V. V. De uitslag hiervan was, dat ge kozen waren Joh. de Groot met 21 stemmen. Jan Dekker Hzn. 18 stemmen. Jacob Blokker 16 stemmen. P. Tesselaar Gzn. met 7 stemmen. Het precentiegeld werd vastgesteld op f2.per afgevaardigde. Aan de rondvraag gekomen vraagde de heer P. Tesselaar of het nog in de bedoeling lag ccooperatief aardappelmanden aan te koopen. Het bleek dat er van de leden in de vergadering aanwezig weinig animo voor was. Cor Dekker Hzn. stelde de vraag of het niet mo gelijk is, dat er van de vereeniging L. T. B. een adres zou worden gericht aan de Pen voor verlaging van vastrecht der koolschuren daar naar mijn mee ning de berekening daarvoor veel te hoog was. Naar aanleiding hiervan deelde de heer Jan de Groot mede, dat er wel reeds sprake was vanwege de Pen om een andere regeling te treffen daar de boerderijen ook veel te hoog waren berekend «n wij evenals de bouwers bijna niet aan het goedkoope tarief toekwamen. Vervolgens wordt voorgesteld dit in de kringver gadering te bespreken en dan gezamenlijk een adres te richten. C. Tesselaar Jzn. vraagt of het erwtenvollen ge heel van de baan is. Voorzitter antwoordde hierop, dat het de 3de keer reeds is geprobeerd en, dat het nu scheepsrechct is geworden en het nu wel niet meer door zal gaan. Hij vond het jammer dat dit is mislukt maar de leden hebben er allen zelfs niet aan meegewerkt want anders had dit wel gelukt. Vervolgens vertelde C. Tesselaar Jzn. nog, dat hij de vorige vergadering reeds hierover had ge sproken, dat het grasland wat verhuurd wordt door de gemeente wel wat te hoog in huur is en blijft. Hij meende en had verwacht dat de Katholieke meerderheid in den raad de zaak beter onder de OUDE NIEDORP. Bij B. en W. dezer gemeente zijn 18 aanvragen om tuinbouwvoorschotten ingediend. OUDE NIEDORP. In het gezin van den heer B. in deze gemeente komt een geval van roodvonk voor. OUDE NIEDORP. De jaarlijksche wegenschouw voor deze gemeente zal gehouden worden op 28 Maart e.k. OUDE NIEDORP. Naar wij vernemen zal binnenkort een rondgang door Gemeente- en Rijkspolitie worden gehouden door deze gemeente, ter controleering der door B. en W. gerichte aanschrijving aan de bewoners om een brievenbus in hun deur të laten maken. Men zij dus gewaarschuwd, en wie dus nalatig mocht gebleven zijn vervulle alsnog zijn plicht om proces verbaal te voorkomen. SINT PANCRAS. Dinsdagavond had de Feestavond plaats van, de vereeniging „Nut en Genoegen" in het café van den heer Gerritsen. Het muzikale gedeelte van dezen avond berust# in handen van den Harmonica vurtioos Zwanenburg, die zich uitstekend van zijn taak kweet, verschil lende nummers zijn door den heer Zwanenburg ten beste gegeven. Zoowel klassieke als populaire num mers werden met genoegen door de leden aange hoord. Verschillende nummers zang en voordrachten werden door de leden naar voren gebracht, er was zooveel gestudeerd dat het programma niet eens ten volle kon worden afgewerkt, omdat de tijd reeds zoo ver was gevorderd ('t was inmiddels twee uur in den morgen) werd de rest der nummers tot een volgend seizoen bewaard. Tusschen de verschillende voordrachten liet de heer Zwanenburg steeds de muziek weerklinken, en ook als begeleider bij de zangnummers. Aan 't einde van den avond konden wij dan ook niet anders dan met den voorzitter medezeggen „Nut en Genoegen" kan terug zien op een schitte rend geslaagden feestavond. SINT PANCRAS. Donderdag 19 Maart gaf de Gymnastiekvereeni- ging „Sport Staalt Spieren" haar zevende lustrum in het Café van den heer Gerritsen, onder leiding van G. de Bie. De zaal was meer als bezet, we zouden kunnen zeggen tjokvol. Dus kan S. S. S. terugzien op een succesvollen avond, wegens de belangstelling, doch de prestatie der leden overtrof verre de verwachting der talrijke bezoekers. De voorzitter, de heer G. de Waal, opende met een hartelijk welkom aan het publiek, o.a. naar voren brengend het voorgevallene in de vereeniging ,in 1930-'31 Een groot verlies heeft de vereeniging geleden zegt Vergeet niet Tiidens de Schoonmaak Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hef witte doek DE NOORDHOLLANDSCHE CINEMA. ZONDAG 22 MAART. „ZONEN VAN EEN VOLK" GROOT FAMILIEDRAMA IN 7 ACTEN. Weder waren wij in de gelegenheid gesteld om het proefdraaien van deze film bij te wonen. In ons vorig nr. gaven wij alreeds een korte beschrijving van den inhoud zoodat wij deze thans gevoegelijk achterwege kunnen laten. Maar wel willen wij nog eens wijzen op het bij zonder scherpe bee,ld, dat zeer rustig aan ons voor bij trekt, zoodat men in rustige rust den loop der dingen kan volgen. Er wordt subliem spel gegeven en de verschillende typen die er in voorkomen zijn mooi geteekend en er komen gedeelten in voor van een machtige im pressie. Het geheel is geweven om het leven, werken en strij den van een Russische familie die naar Amerika is geëmigreerd. En het slot van de film culmineert zich op dit eene: dat, al is men ook uit Rusland geëmigreerd om te leven in Amerika, door strijd verbroedering ontstaat, dat het Russische bloed zich met dat van een der eerste Amerikaansche families gaat ver mengen, omdat men in den loop der jaren „Zonen en kinderen van één Volk" is geworden. Het Journal gaat aan deze film vooraf. En tot slot een van gezonden humor tintelende kluchtfilm. De ondernemers mogen er dan ook zeker wel weer op rekenen dat Zondag a.s. de zaal goed bezet zal zijn met bioscoop- en filmliefhebbers. Voor Zondag 29 Maart wordt aangekondigd het draaien van de film het „Vreemdelingenlegioen" in het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel. Op deze rolprent komen wij nader terug. Wel kunnen wij reeds zeggen dat het superproduct is van de Universal en waarin de hoofdrol wordt vervuld door den meester-speler uit „de Patriot."

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1