J. B. Koster, Alkmaar KLEEDING NAAR MAAT Uit den Omtrek Salarisverlaging ma f58.-, f68.-, f78.- Sociale lasten AGENDA Groentevervoer KOEDIJK. Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer." Op 19 Maart vergaderde bovengenoemde vereeni- gtng in de zaal van den heer Jb. Groot. Tegenwoordig waren 25 leden. De voorzitter, de heer P. Hart, opende de vergade ring met een welkom aan de leden en zegt dat hedenavond de zaken weder kunnen worden bespro ken en allerlei noodige verbeteringen kunnen wor den besproken en verkeerde dingen kunnen worden opgelost. Spreker zegt dat het jaarverslag wel nadere ge gevens omtrent de vereeniging geeft, doch wil nog wijzen op een geval met 2 leden van het personeel, die in den loop van het jaar zijn uitgetreden en waarvan de drager zijn kleeding in verwaarloosden toestand heeft ingeleverd en de strekster (toevallig zijn dit man en vrouw) haar strekster-schort niet heeft ingeleverd, ook niet na een aanschrijving. Spreker hoopt dat een dergelijke handelwijze zich niet zal herhalen. In het afgeloopen jaar hebben de vereeniging geen klachten bereikt doch wel betuigingen van dank en sympathie. De voorzitter vraagt of nog iemand inlichtingen wenscht in verband met de door hem gedane me- dedeelingen, waarop P. van Esseveld zegt, dat hij wel goed vindt om bedoelde schort terug-te laten halen, doch dat degene die dit moet doen een briefje moet meehebben van het bestuur. De voorzitter zegt toe toe dat hij zich persoonl k wel met deze zaak zal belasten. Hierna volgen de notulen der vorige algemeene vergadering welke aldus worden vastgesteld en ver volgens het jaarverslag. BI kens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 1 Januari 796 en op 31 December 766. Er hadden 16 begrafenissen plaats, waarvan 7 van niet-leden en 9 leden. Door het bereiken van den 60-jarigen leeftijd zijn 2 drager afgetreden. De voorzitter brengt een woord van dank aan de uitgetreden dragers, Bregman en Wallaart, voor hetgeen ze hebben gepresteerd voor de vereeniging en nauwkeurige wijze waarp ze hun taak hebben verricht en voor de nette inlevering van hun klee- dIDe' heer P. Zwetsman zegt dat in het verslag niets genoemd wordt omtrent de financieele commissie. Een van de drie leden is al direct uitgetreden. De secretaris zegt, dat hem niet bekend is, hoe zich dit precies heeft toegedragen en daarom niets door hem is vermeld. De voorzitter zegt dat hij voor Blaauboer, die zon der meer is uitgetreden een ander zal aanwijzen. Vervolgens brengt P. Zwetsman namens de finan cieele commissie rapport uit en deelt mede, dat de commissie adviseerd de reukening goed te keuren. De winst over 1930 bedraagt f 282.03, de totale ont vangsten en uitgaven f 2731.50. In verband met de balans wordt door een lid van de financieele commissie opgemerkt, dat de posten reglement, aflossingen uit winsten en aflossingen uit hoogere klassen wel kunnen vervallen. Na eenige bespreking en toelichting wordt beslo ten alleen de post reglement te laten vervallen. Hierna komt aan de orde het voorstel van het bestuur om 25 aandeelen uit te loten. J. Otto stelt voor 35 aandeelen af te lossen, welk voorstel nog door den vorzitter wordt bestreden. De heer Prins gaat met het voorstel van Otto mee en meent dat het niet juist is rente te kweeken, zoolang de rentelooze voorschotten niet zijn afge lost. Hierna komt in stemming de aflossing van 25 of 35 aandeelen met den uitslag van 12 voor 35 en 11 voor 25 en 2 blanco stemmen. Uitgeloot worden de nummers: 1 6 67 69 70 34 42 47 57 è0 62 65 66 72 75 84 107 108 125 146 149 169 176 184 186 189 198 228 243 259 264 282 284 294 en 9. De voorzitter verzoekt de leden indien zij uitge lote aandeelen hebben, om deze gereed te leggen, omdat in den regel nogal lang gezocht moet worden en dit voor den uitbetaler nogal veel tijd vraagt. Vervolgens heeft bestuursverkiezing plaats. Aftre dend zijn de heeren W. de Geüs, 8. Klomp en C. Beets. De heer O. Beets wenscht, in verband met zijn leeftijd niet meer in aanmerking te komen en acht het beter dat een jong bestuurslid in zijn plaats komt. De heeren de Geus en Klomp worden hierop bij acclamatie herkozen en na stemming en een tweede vrije stemming wordt in de plaats van den heer C. Beets met groote meerderheid gekozeh G. Klomp Nz. De voorzitter dank den heer Beets voor hetgeen hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan. De heer G. Klomp verklaart desgevraagd, zijne benoeming aan te nemen. Als lid van de financieele commissie wordt hierna aangewezen in de plaats van J. Blaauboer de heer Jb. Modder en in de plaats van P. Zwetsman de heer C. Prins, die beiden deze benoeming aannemen. De voorzitter dankt den heer Zwetsman voor de werkzaamheden in de financieele commissie door hem verricht. Tenslotte heeft de rondvraag plaats, waarna de Voorzitter de gestelde vragen beantwoord. De heer Brouwer acht het wenschelijk geen onge- huwden als dragers meer aan te stellen. De Voorzitter zegt, dat in verband met de kleeding zooveel mogelijk wordt getracht om voor een uitge treden drager iemand van gelijke maat te verkrij gen en het reglement verzet zich niet tegen benoe ming van ongehuwden. De heer Brouwer zegt, dat hij in principe tegen benoeming van ongehuwde dragers is. De voorzitter zegt toe met den wensch van Brou wer rekening te zullen houden en geen ongehuwde- drager meer te zullen aanstellen. De heer W. de Geus doet aan de vergadering me- dedeeeling van de hoogere kosten voor volgrijtuigen, daar de vereeniging maar 1 rijtuig geeft en alle volgende f 10 kosten. Hij wijst er op, dat in de plaats van een volgkoets gebruik kan worden gemaakt van de auto van Groot en van Bos en deze slechts f3 kosten. Tevens wijst spreker nop op de hoogere kosten voor 2klas begrafenissen en zou er de leden op willen wijzen om zoo weinig mogelijk daarvan gebruik te maken omdat de extra kosten in verhou ding tot het meerdere luxe enorm hoog zijn. De heer J. Otto vraagt om verhooging van loon voor de streksters. De Voorzitter zegt, dat het bestuur van meening is, dat het loon van f3 wel voldoende is, en geen voorstel tot verhooging is te verwachten. Tenslotte komt nog in behandeling een vraag van den heer Zwetsman of er maatregelen kunnen wor den genomen tegen het verwaarloozen van kleeding en het niet weder inleveren, zooals dit thans met thans met Schekkerman heeft plaats gehad. Na eenige bespreking wordt goedgevonden, dat het bestuur krapper zal toezien en eenmaal per jaar een inspectie hqudt. Hierna sluit de Vóörzitter onder dank voor de aangename besprekingen en discussiën. 25-JAJfIG BESTAAN VAN DE BADPLAATS BEUGEN AAN ZEE1. r Uit Alkmaar wordt aan' het ^Handelsbl-" geschredeni Dit jaar is het), een kwarteeuw geleden, dat de weg van Bergen haar £ee tot stand kwafh en den hadplaats Bergen aah Zee werd gesticht. Het is een groote verdienste van den heer en mevrouw Van EeenenVölter, dat zij, ver trouwende op den toekomst, het groote werk van het aanleggen van een breeden weg dwars door de duinen lieten uitvoeren zoodat Bergen niet langer alleen vacantieoord is, maar 'door eene gemakkelijke verbinding met zee en strand door de stichting van Bergen aan Zee tevens een badplaats van groote reputatie is geworden. Br heeft zich uit de bewoners van Bergen en Bergen aan Zee een comité gevormd om het feit der stichting feestelijk te herdenken. De gemeente, de Bouw-en Bouwgrond-exploi tatiex Maatschappij, de V. V, V., vele plaatse lijke vereenigingen en particulieren hebben reeds hun financieelen en daadwerkelijken steun toe- Op 2G, 27 enl "28 Juni gullen de feestelijk heden gehouden worden. Zij worden geopènii met een zanghulde bij het borstbeeld van wijlen me vrouw .Van Reenen door de schoolkinderen, waar na voor deze kinderen verschillende spelen en vermakelijkheden plaats vinden. Vele vereenigingen zullen samenwerken om een aalegorische hulde te brengen en tal van uitvoe ringen op het gebied van zang, muziek, gyymna- stiek enz. zullen in deze dagen worden gehouden. Met medewerking van de K. N. A. O. wordt een vlaggenrit georganiseerd naar Bergen aan Zee, waarbij alle autorijders, die Zaterdag tus- schen 3 en 4 uur den 27 Juni te Bergen aan Zee airiveeren een herinneringsvlag zullen ont vangen. De aankomst der auto's zal verfilmd worden en onder do automobilisten zullen gratis enkele vlaggen worden verloot wele door Ber- gensche kunstschilders beschilderd zijn. De Ned. Bioscoopbond, die het kasteel Russen duin te Bergen aan Zee als vacantiekolonie in richt heeft dit pra.chtige gebouw in de duinen voor deze gelegenheid afgestaan om er eene ten toonstelling te organiseeren van de werken van alle te Bergen wonenden en gewoond hebbende kunstenaars. 'Verbonden wordt hieraan een ex positie van de werken van alle ter plaatse wo nende of gewoond hebbende dichters en in een aparte tentoonstelling wordt een overzicht ge geven van de beteekenis van het stichten der badplaats voor den bloei der gemeente. Alle kosten worden dooit alle samenwerkende vereenigingen, de verschillende subsidies en par ticulieren gedragen, zoodat nergens entree be hoeft te worden betaald. De burgerij van Bergen aan Zee wenscht het feit te herdenken door het stichten van een blijvend aandenken waardoor op het stations plein een monumentale lantaren zal worden ge plaatst. 1 Van meerdere zijden wordt aangedrongen op sa larisverlaging Ambtenaren, predikanten, onderwijzers, iedereen moet er aan gelooven zegt men. Welnu, als het beslist moet, zal het wel gebeuren. Dat hebben de laatstejaren ons wel geleerd. En we maken ons sterk, dat over het algemeen zijji die de christelijke levensbeschouwing zijn toe gedaan daar niet zoo heel erg tegen zullen sputteren. Als de land- en tuinbouwers en burgers een laag m komen hebben jaar op jaar, dan moet hun inkomen daar mee in overeenstemming worden gebracht, dat verstaan ze heel goed. Natuurlijk. Maar dat staat ook evenzeer vast, dat die salarissen weer zullen stijgen, wanneer de vette jaren voor land- en tuinbouw komen, en de burgerij weer flo reert. Neen, gelijk op, daar kan geen rechtschapen man ites tegen hebben, noch onder de ambtenaren en hun lotgenooten, noch onder de land- en tuin bouwers en de burgerij, meenen we. Tegen een gemiddeld inkomen, als norm voor de gesalarieerden, is dunkt ons, niets in te brengen. Maar inzonderheid moeten de hooge salarissen nnaar omlaag. Zegt men, en dan heeft men het oog op de bezoldigingen van ministers, kamerleden, hoogere ambtenaren, burgemeesters e. m a Wij gelooven ook, dat onderscheidene topsalarissen wel wat kunnen zakken En daar hebben we wel eenigen grond voor. Maar we moeten toch niet generaliseeren. Neem nu een minister van Buitenlandsche zaken, of een burgemeester van 's-Gravenhage. Zouden deze heeren, die zoo veel noodig hebben om „hun stand" op te houden, wel van hun trak tementen kunnen bestaan? Wij gelooven, dat thans alleen kapitaalkrachtige personen voor deze betrek kingen in aanmerking komen kunnen. Anders ko men ze er niet. Het oude spreekwoord blijft nog altijd waar: een musch en een zwaan hebben beide hun veeren noodig. Wilt U 'n chique en degelijk maatcostuum Bekijk dan eens onze modellen en stoffen Reclame-serie Hjn gaan Dan werden de toestanden misschien meer even wichtig En ltes van de hoofdsom der verhoogde grond- belasting zou allicht door het rijk aangewend kun nen worden tot tegemoetkoming der betaling van de sociale verzekering onzer arbeiders Dan wordt de arbeid onzer tuinbouwers ook meer beloond Kont Nieuws. Do politie te Heerlen heeft twee Duitschers aangehouden, waarmede zij een zeer goede vangst heeft gedaan. Een van hen is een beruéht inke er ,die de tel van het aantal door hem gepleegde inbreken is kwijt geraat. Te 'sHertogenbosch géraate een vrachtauto in brand. De auto brandde geheel uit. De mart- goederen konden deels gered worden en zoowel de eigenaar als da chauffeur kwamen met den schrik vrij. In de gemeente Gorsel zal op '27 Maart een inwoner zijn 100-jarigen leeftijd bereien. Me vrouw de wed. J. C. ter HorstJordaan is nog, zooals men dat noemt, flin bij. Een gewikste slager kreeg een ^zigeuner geldwisselaar bij zich. Wacht dent, de man, die zal i er laten; inloopen. Hij wisselde niet maar waarschuwde de politie en binnen eneele oogen- blikken was de man aangehouden. In de Dienstplichtwet is eene wijziging gekomen. Om nu voor den dienst goed tg zijn, De miliciens, die nu korter zijn dan 1,60 ^meter zijn vrij van den dienst. Hard loopen, jongens en steenen dragen, wie weet of dat niet een j C.M. an schelen. fICS* Een landbouwer te Garsthuizen, een bekend veefoer, heeft een één-jarigen stier verocht voor f837,50 en een twee-jarigen stier voor den. prijs van f1500,— s jj. Als laatste korte berichtje melden wij, j dat het paleis op Den Dam te Amsterdam het J eigendom zal blijven van de regeering en dat het stadsbestuur de gelegenheid zal rijgen een nieuw j raadhuis te bouwen, waarvoor het Rijk gedurende 1 15 jaar een millioen harde guldens dal" géven. Op zoo'n manier te bouwen is geen unst. Buitenland Ook onder onze tuinbouwers wordt veel geklaagd over de sociale lasten Zijn wij wel ingelicht, dan is de sociale belasting door een tuinder voor één ar beider te betalen, minstens f60 per jaar Dit Is geen kleinigheid Velen zeggen dat dit een ondragelijke last voor het bedrijf is Sommigen roepen daarom om intrekking der so ciale verzekeringswetten Ze willen terug tot den tijd toen de arbeider, geheel onbeschermd, op zijn ou den dag, zijn toevlucht zocht in het „oude-lieden- huis" om daar eenzaam en verlaten te sterven Wij zouden dit zeer bejammeren Het stukje sociale verzekering, dat wij na zoo moeizamen strijd ver kregen hebben moet niet weer verdwijnen Maar moet bij voortdurgin den arbeiders ten goede ko men Di zal ongetwijfeld ook heilzaam zijn voor den tuinbouw zelve Als we het eens zoover konden krijgen, dat de ar beiders, in de geheele wereld in even gunstige con ditie verkeerden als de arbeiders in Nederland, dan zou dit ook voor den tuinbouwproducent van veel belang zijm zeer beslist Neen, de sociale wetten moeten niet worden opgeschort, noch minder inge trokken Maar wel zouden wij het wenschelijk achten, dat ze meer drukten op den g rond, op den bodem Als de grondbelasting eens wat werd verhoogd, zoudên zeker de pachtprijzen over het algemeen da len, zoo ook de grondprijs in nog wat meer dalende HERMANN MULLER OVERLEDEN. De oud-Rijskanselier Hermann Muller, js na een langdurig lijden op 54-jarigen leebtijd overleden. Deze eenvo,udige socialistische partijman, zoo lezen wij in hei. „Hbld.", die, zonder een geni aal figuur te zijn en te beschiken over bijzondere geestesgaven, door het lot tot tweemaal toe werd aangewezen den .getel in te nemen, waar eens een Bismarc, een Bulow ,een Treseman zaten, zal in de geschiedenis voortleven voornamelijk om twee feiten, hij was de ministér van buiten landsche zaken van het geslagen Duitschland, die, met minister Dr. Bell ,in de Spiegelzaal van Ver sailles het vredesverdrag onderteekende, dat de nederlaag van zijn vaderland beteéende. Hij was de man, die de voorstellen deed, die het begin inluidden vau het vervroegd .ontrui men van het Rijnland. VREE8ELIJK SPOORWEG-ON§E»LUK IN FRANKRIJk. De sneltrein ParijsBordeaux is bij het station van Etampes, een uur van Parijs verwijderd, we gens een tot dusver) onbeende oorzaak gederail leerd. Er zijn tfen. dooden en vijftig gewonden,? EEN RAPPORT VAN OOLIJN. Oud-minister Oolijn heeft alvorens Genéve te verlaten een onderhoud gehad, met den waarne- inenden secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die hem nogmaals den dan¥.van-den Volkenbond betuigde voor alle pogingen, die Co- Jijn ook thans heeft aangewend om de mislukking der Economische Conferente ailsnog te vermij den. 1 A venol verzocht Oolijn persoonlijk een rap port ten dienste van, de Europeesche jGommissie op to stellen over deze besprekingen en den daardoor ontstanen critieken toestand. De heer Col ijn heeft deze uitnoodigiijg aan genomen. O geslingerd. De wielrijder kreeg een hersenschud ding. Zijn toestand is levensgevaarlijk. VIER INBRAKEN TEGELIJK. Te Hoorn is aan? den Koepoortsweg op vier plaatsen ingebroen, zonder dat de bewoners er iets van hebben gemert. Er werden bedragfcn van zeventig, veir honderd vijftig drie honderd, en ook een bedrag van zeven en een halve cent buti gemaakt. Hier waren wellicht wel v be roepsinbrekers aan het werk. OP ZIJN 60-sten TRPITWD.AG OVERLE DEN. Dezer dage zou het echtpaar F. E. Bakker Smids, te Schiermonikoog zijn diamanten 60 jarig huwelijksfeest herdeken. Voorbereidig tot het feestelijk herdenken van di), heuglijk feit waret reeds getroffen, 't Was da ook te; verwachten, dat al de eilanders het feest zoude meevieren. Dat heeft echter 'miet zoo mogen zijn. Den dag voordat' het blijde feit herdacht 2ou worden ,werd de bruidegom ziek en reeds den volgenden dag, juist! op zijn 60sten huwelijksdag is hij overledens. Geheel het eiland is onder den indruk van dit sterfgeval. - GEVAARLIJKE LOCOMOTIEVEN. Tengevolge van vonken uit de locomotief van een voorbij rijdenden trein ontstond een bosch- brand te Heiloo, in het Overbosch, dat deel uitmaakt van het Heilooer bosch. Het' vuur ver spreidde zich over een oppervlakte van twee h.a. doch werd daarna door aanwonenden en voorbij gangers gestuit. Reeds drie jaar achtereen ont stond op dezelfde plaats eveneens door vonken uit een locomotief brand. Hetgevaar, dat met stoomtreinen zou blij ven dreigen, is weldra vervallen door - het in voeren van electrische treinen.. De goederentrei nen blijven echter nog gevaar opleveren. Het aanbrengen van vonkenbeschermers zou wellicht het gevaar doên verminderen. RECTIFICATIE. In het verslag oveirf den sluitingsavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling staat een storende fout. In het verslag wordt gesproken van „wanhoopsgódsdienst". Hiervoor moet ge lezen worden, dat de mohammedaansche godls- denst is de godsdienst van het Noodlot (Allah's wil geschiede.) De spreker eindigde zijn rede met de historische woorden van Jan Pzn. Cöen: „iDespereert niet! Daer can in Indien wat groots worden verricht." Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen i - LAAT; U NIEffl DOOR. EEN 'ATUO' TREKKEN. i De 20-jarige wielrijder E. .Spierenburg,- wo- ajendete Loosdrecht, liet zich op den Loos- drechtsehen weg voorttreken door een vrachtauto. Toen de bestuurder moest uitwijken liet de wiel rijder de auto los aan den 'ant waarlangs- het, tegenovergestelde rijtuig passeerde. Hij botst» tegen het rijtuig aan en werd van het rijmiiel NOORDSCHAARWOUDE, Door da Coöp ratie „Nieuw Leven" ta Zuidscharwoude wordt in samenwerking met dea Langedijker Bestuur- derenbond een propaganda-feestavond georgan-i seerd, welke in „Concordia" zal plaats hebben.; Een spr. zal het belang der coöperatie uiteen zetten, terwijl tevens Daan Pool zal optreden. Aan de leden van beide corporatien en hunne vrouwen zullen gratis entreebiljetten worden ver strekt. II Chr. J. V. „DE HEERE ZAL 'T VOORZIEN." Inleiding Jan Bak. Mare. 14. Vrij onderwerp. Jb. Vrommer. Voordracht. Jn. Wagenaar Jbz. Geref. J. V. „SOLI DEO GLORIA". Afd. I. Agenda voor Zondag 22 Maart. G. v. d. Haar. Gew. Gesch. Schets 58. Jan Gerrit. Glas. M. O. Schets 14. Geref. J. V. „SOLI DEO GLORIA". Aid. II Agenda voor Zondag 22 Maart. S. Biersteker. N. T. Schets 63 en 64. „Paulus' tweede Zendingsreis." P. Vroegop. Maatsch. Onderwerp I. Schets 6. „Overheid en Maatschappij." WAGONLADINGEN, Warmenhuizen. Zaterdag 7 Maar 15 wagons Maandag 9 Maart 1 wagon Dinsdag 10 Maart 18 wagons Woensdag 11 Maart 2 wagons Donderdag 12 Maart 8 wagons Vrijdag 13 Maart 12 wagons Zaterdag 14 Maart 15 wagons Maandag 16 Maart 1 wagon Dinsdag 17 Maart 12 wagons Woensdag 18 Maart .10 wagons Donderdag 19 Maart 21 wagons Vrijdag 20 Maart .10 wagons

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2