II Bi Zaterdag 21 HU. 1931 Het Voorhoofd De landbouw in Noordholland en de Wieringermeer In het volgend artikel willen wij eens mededeelen wat het voorhoofd ons openbaart. De oogen en de wenkbrauwen hebben al een kijkje gegeven omtrent het karakter, ook het voorhoofd speelt in dezen een groote rol. De dieren hebben geen voorhoofd of 't is althans zeer weinig ontwikkeld. Bij sommige apen echter vertoont zich een spoor van voorhoofd; geheel zicht baar wordt het bij de Hottentotten, de Negers en andere menschenrassen, die op een laag peil van ontwikkeling staan; eindelijk komt het geheel tot zijn recht bij de Europeanen. Naarmate de mensch- dus waarlijk mensch wordt, zou men kunnen zeg gen, vertoont zich het voorhoofd in zijn volle schoon heid. Zonder het voorhoofd zou het menschelijk ge laat zijn stempel van verstand en majesteit missen Hoe iemands overige gelaatstrekken ook mogen we zen, is zijn voorhoofd hoog en breed, dan zal hij er altijd intelligent uitzien. J Niet zonder reden hebben de physionomen dit deel van den schedel de poort der ziel, den zetel der ge dachte, den tempel der reinheid genoemd. Ziet men het voorhoofd en profil, dan is het vooruitstekend1, loodrecht of achteroverhellend. In het eerste geval, vooral als het smal en lang werpig is, duidt het gewoonlijk een zwak, bekrom pen verstand en weinig gevoel aan; dikwijls gaan deze eigenschappen gepaard met veel kracht en moed; zoo heeft men dit voorhoofd opgemerkt bij sommige krijgslieden. Een hoog voorhoofd, dat in het midden vooruit steekt, duidt een groote zucht naar kennis, een sterk geheugen, een gezond oordeel aan, tevens een geest, die verband zoekt tusschen oorzaak en gevolg, die van bijzondere feiten tot algemeene waarheden be sluit; het is het voorhoofd van geleerden en philo- sofen. Bij een loodrecht voorhoofd kan men rekenen op een, buitengewoon vlug, helder oordeel, maar teverfs op een ijskoud hart. In het derde geval wijst het voorhoofd op ver beeldingskracht, soms op fijngevoeligheid, maar op drift en weinig oordeel als het ineengedrongen is. Een voorhoofd, dat van onderen vooruitsteekt en van boven sterk achteroverhelt, gevoegd bij een ge bogen neus en een overigens lang, gerekt gezicht wfjst op een grooten aanleg tot krankzinnigheid. Een hoog, breed, bijna loodrecht voorhoofd is het kenmerk van een groot verstand, een diepzinnig oordeel, een groote opmerkingsgave en niet zelden een rijke verbeelding; hoedanigheden die tot groote dingen in staat stellen. Daarentegen kondigt een smal, laag, naar achter hellend voorhoofd een mensch zonder verbeCling, zonder oordeel aan, zelden geschikt tot wat het alledaagsche te boven gaat. Reken in zulk geval op bekrompenheid en kortzichtigheid. Natuurlijk bestaat er tusschen deze uitersten eene groote verscheidenheid; wij kunnen slechts de voor naamste kenmerken noemen; zelde treft men men schen aan, wier voorhoofd duidelijk den stempel draagt van buitengewoon groote hoedanigheden; even zelden het omgekeerde. In den regel ligt het voorhoofd tusschen verheven en bekrompen, even als het menschenverstand hiertusschen varieert. Een breed voorhoofd, aan weerskanten van boven bolrond, zoodat het hier breeder is dan van onderen, duidt een buitengewoon rijke verbeelding aan; het is het voorhoofd van dichters en schrijvers, van schilders en artisten, die door genie uitmunten zooals Shakespeare, Voltaire, Rubens, Victor Hugo Zet het voorhoofd smal boven de wenkbrauwen zich uit naar de slapen, zoodat het eenigszins op een omgekeerde pyramide gelijkt, dan is dit een teeken van geslepenheid, list, sulwheid. Soms steekt het voorhoofd ongeveer een halven duim boven de wenkbrouwen iets uit. Men ziet op die plek als 't ware twee bultjes; deze getuigen van een groote spotzucht, een fonkelend vernuft en dikwijls van een levendige verbeelding. Men merkt dit voor hoofd op bij geestige schrijvers en hekeldichters Rabelais, Stern, Boileau, Voltaire. Over het voorhoofd nog een volgenden keer. Bestuursvergadering van den „Noordermarkt bond" op Donderdag 19 dezer, in het verga derlokaal van het nieuwe gebouw gehouden. Alle leden aanwezig met uitzondering van den heer Jac. Wit., als nieuw bestuurslid aanwezig de heer K. de Wit voor de afd. L. T. B. Heerhugowaard Noord. De heer Brugman verklaarde dat het hem een genoe Sen was, althans nog een bestuursvergadering te mogen leiden in deze vergaderzaal. Spr. richtte hier na het woord tot den betaalmeester, wien hij na mens het bestuur hartelijk dank zegde voor de mooie klok door hem voor de vergaderzaal aan geboden. Hij hoopte, dat deze klok menig uur zou mogen aanwijzen, waarin besluiten worden genomen in het belang van den bond. Voorts feliciteerde hij den heer Keeman met zijn nieuw kantoor. Hij Wenschte hem toe, daarin nog vele jaren met groot [enoegen te mogen werken, in zijn functie aan den Noordermarktbond. Den heer Kliffen bracht hij nede den dank van het bestuur voor het door hem ter bestuurstafel gedeponeerde fraaie inktstel met brievenstandaard en vloeirol. Persoonlijk gevoelde spr. zich ten zeerste getroffen door de aanwezigheid van zijn portent aan den wand, wat voor hem een zeer aangename' verrassing was, en waarvoor hij zyn medebestuurders dan ook hartelijk dank zegde. Hij heette allen hartelijk welkom en hoopte, dat ze nog vele malen met genoegen in dit lokaal zouden mogen vergaderen, Speciaal welkom heette hij den heer de Wit, die heden voor de afd. L. T. B. Heerhu gowaard zitting heeft genomen in het Noordermarkt «fondsbestuur waarin hij zich wel spoedig thuis zal gevoelen. Spr. heeft den heer de Wit leeren kennen in andere veragedringen en twijfelt er niet aan of hij zal met warmte de belangen van den Noordermarktbond behartigen. Met den wensch, ook voor het welslagen dezer eerste vergadering in de nieuwe vergaderzaal verklaarde hij deze voor geopend. Volgde lezing der notulen welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna werd het woord gegeven aan den betaal meester, die verklaarde, dat met het nieuwe kantoor een reeds lang door hem gekoesterde wensch in vervulling was getreden. Hij gevoelde zich er heer lijk thuis. Het is schitterend ruim, mooi en zeer doelmatig ingericht met bovendien een prachtig uit zicht o phet laad- en veilingsterrein. Spr. is het bestuur er hartelijk dankbaar voor en hee ft behoef- te gevoeld het bestuur iets aan te bieden voor de nieuwe vergaderzaal. Van vrouwen van bestuursleden had hij vernomen, dat bij wat laat thuis komen van de bestuursvergaderingen de heeren als ver- ontschuldiging aanvoerden, maar er was ook geen klok. Hierdoor was spr.'s keuze bepaald en meende hij goed te doen met een klok aan te bieden. Hij hoopt edat vele belangrijkè vergaderinguren door deze klok aangewezen mochten worden. Vervol gens werd door den heer Ootjers voor het U. C. B. kantoor een bureau aangeboden, waarvoor hem na- mens het bestuur door den voorz. dank werd ge- zegd. Hij voegde er den wensch aan toe, dat de hr. Ootjers en een eventueel hem opvolgend veilinglei der zich met genoegen daaraan zou zetten in het belang van den Noordermarktbond. Hierna kwam in behandeling, de beschrijvingsbrief voor de Jaar vergadering der groep Veilingen hetgeen geruimen tijd in beslag nam. Over het voorstel van de L.G.C. met beroekking tot uitbreiding der bevoegdehid van de veilingskeurmeesters, werd breedvoerig van ge dachten gewisseld, vooral naar aanleiding van het« prae-advies door het groepsbestuur daarop gegeven. Het resultaat der bespreking was, dat vrij mandaat werd verstrekt. Ten aanzien van het voorstel van den Noordermarktbond ,werd besloten trots het afwij zend prae-advies in principe een uitspraak te krij gen voor de invoering va neen U.C.B.-merk B voor 2e kwaliteits producten. Namens de afd. Langedijk van den L.T.B. werd ter sprake gebracht de be handeling der bascules, waardoor deze zeer veel te lijden hebben, waardoor groot gevaar bestaat, voor onzuivere weging der producten. Hierom werd het nocrdig geoordeeld, maar niet te veel te besteden voor reparatie, doch de oudere wat eerder door nieuwe t evervangen. Algemeen was men van oordeel, dat zoo zuiver mogelijk gewogen moet kunnen worden waarvoor dan ook goede bascules aanwezig moeten zijn. Evenzoo kwam ter sprake het zoo verderfelijke van het geven van fooien en bier enhetplegenvan fraude. Het bestuur is van meening, dat hiertegen ernstig dient te worden ingegrepen en in overleg met den handel enkele aan de hand gedane middelen tot uitvoering te brengen, waarbij het mogelijk zal zijn bouwers en transporters, die zich hieraan schul dig maken uit te sluiten of een flinke boete op te leggen. Mede werd besloten er bij den handel op aan te dringen, maatregelen te treffen, waardoor het overbodig lange wachten voor bouwers wordt voorkomen. Aan den secretaris werd opgedragen een flink aantal exemplaren aan te vragen van de nieuwe uitgave van het receptenboekje voor groen ten en vruchten ter verspreding onder consumenten. Vervolgens werd overgegaan tot de vaststelling van den beschrijvingsbrief voor de Jaarvergadering van den Noordermarktbond. Na voorlezing van het besluit der vergadering van den Vierbond, met ver tegenwoordigers van „Koophandel" werd besloten voor te stellen voor dit seizoen een korting voor contante betaling te stellen van één tiende pro cent terwijl dit ingehouden kan worden bij niet op tijd betalen en de betaalmeester dan gerechtigd is tot 15 honderdste procent heffing van den betrok ken handelaar. Voorts werd vastgesteld de "redactie van het ontwerp pensioenregeling. Door de ver- eeniging Sint Maarten is het voorstel ingediend, maatregelen te treffen, dat aan de leden hun geld van het betaalkantoor thuis wordt bezorgd. Door de heeren Rens en Gootjes werd dit voorstel nog nader toegelicht en verdedigd, waarbij bleek, dat men de kosten door de Noordermarktbond wilde la ten dragen. Bij deze bespreking was de betaalmeester aanwezig die groot bezwaar maakte. Het slot van de discussie was, dat het voorstel zal worden voor zien van het volgende prae-advies. Het bestuur is van oordeel, dat dit beter kan geschieden door een door de betrokken vereeniging aangesteld persoon, aan wien dan door den betaalmeester wekelijks het totale bedrag met begeleidende staat der af zonderlijke bedragen zal worden afgedragen. Voorts stelde deze vereeniging voor, dat het bestuur zal trachten het daarheen te leiden, dat verkochte pro ducten op den dag van aanvoer ook gelost zullen worden. Geschiedt dit niet, dan f2.50 per dag te doen uitbetalen. Door den veilingleider werd uiteen gezet, hoe de thans reeds bestaande regeling is, welke hierin reeds voorziet. Door den secr. zal dit nader op den beschrijvingsbrief orden vermeld. Voor het voorstel der zelfde vereeeniging om het gewicht op het bordje te aanvaarden, werd niet veel gevoeld. Als prae-advies zal worden gegeven, dat het be stuur van oordeel is, dat de behoefte er aan niet wordt gevoeld. De afdeeling 't Veld in Harenkarspel Oost van den L. T. B. hadden voorstellen ingediend, betreffen de de veiling van slaboonen. Naar aanleiding hier van ontspon zich een discussie, waarin ook werd betrokken het artikel zilveruien. Algemeen was men het gevoelen toegedaan, dat maatregelen getroffen dienen te worden, indien voorkomen zal worden, dat deze artikelen hier niet meer te verhandelen zullen zijn. Besloten werd, dat door de Comm. van Beheer, gehoord de verschillende middelen ter vergadering aan de hand gedaan, een doelmatige re geling zal worden vastgesteld. Als bestuursvoorstel zal aan de algemeene vergadering worden voorge steld het marktpercentage voor al de onderhands verkochte producten ook te stellen op 1.65 Het voorstel van Tuinbouwbelang met betrekking tot vereenvoudiging der controle en in verband daar mede aan de veilingskeurmeesters grootere bevoegd heid toe te kennen, komt reeds in behandeling ter vergadering van de hoofdorganisatie. Haar voorstel voor het en bloc vellen van kleine peen en drie lingen en uien, vond wel bijval. Voorgsteld zal wor den voor deze artikelen dan 2 maal per week te veilen. Op voorstel van De Eendracht zal ter jaar vergadering een bespreking worden gehouden met betrekking tot het herstel van den Maandag tot marktdag. Het voorstel van L.T.B. Langedijk om na 1 Jan geen bonnen meer af te geven en een flinke boete te stellen op verkoopen zonder bon voor 1 Jan. zal van een gunstig prae-advies worden voorzien. Er wordt dan echter op gerekend, dat ook de L.G. C. haar vroeger genomen besluit zal handhaven. Nadat namens verschillende vereenigingen nog het een en ander onder de aandacht van het bestuur was gebracht, en waarmede zooveel mogelijk reke ning zal worden gehouden, ging de voorz. tot slui ting over, daarbij hartelijk dank zeggende voor de aangename samenwerking in het bestuur en voor de welwillendheid welke hij steeds mocht ervaren bij de leiding der vergaderingen. Plaatselijk Nieuws den heer Schoenmaker in de Koog, waar deze ten toonstelling wordt gehouden. Bij het binnenkomen wordt men al dadelijk getroffen door de sierlijke aankleeding der zaal, die in een waarlijk lustoord voor dames is herschapen. Men kon welopmerken dat hier vrouwenhanden aan het werk zijn geweest die alles tot eei aantrekkelijk geheel hebben samen gesteld. In het midden der zaal zijn de verschillende werk stukken opgesteld, vervaardigd door de leden der club. We zagen er sierlijke stoelenkussens, gordij nen, kapstokkleeden, nachtzakken, borstrokken, stroppen, kleedjes, 'piano- en schoorsteenloopers, spreien, theemutsen, haardschermen, vloerkleedjes, borstelhangers zakdoeken, voetenkussens, enz, enz. te veel om op te noemen. Voor zooverre we het kunnen beoordeelen getuigt dit werk van vaardige vrouwenhanden, die veel sierlijks en degelijks heb ben gewrocht. Het geeft ons een denkbeeld van den nuttigen arbeid, door de dames in hun vrije uren verricht en van het nut, en de beteekenis, die van deze damesclub uitgaat. De tijd is voorbij, dat de vrouwen zich uitsluitend met kousenstoppen en brei en bezig houden. Het nuttigheidsprincipe blijft nog wel hoofdzaak, doch de kunstzin domineert meer en meer, waardoor het verlangen naar een smaakvol en prettig interiëur, naar doelmatige en sierlijke aankleeding en kleeding is geboren, die aan den smaak voor het mooie en sierlijke bevrediging schonk. Dit alles komt ook tot uiting in de vele werk stukken op handwerkgebied, welke ter opluistering zijn ingezonden. Ook in deze afdeeling zijn vele hand werken, zoowel nuttige als fraaie, die den goeden smaak en kunstzinnigheid der vervaardigsters alle eer aandoen. Alles tezamen genomen kan van deze tentoonstelling worden gezegd, dat zij volkomen aan haar doel be antwoordt. We verwachten, dat zij door vele zal worden bezocht en dat groote belangstelling van de zijde van het publiek voldoening aan de dames zal schenken voor den grooten en moeizamen arbeid aan een en ander ten koste gelegd. De verschillende geëxposeerde handwerken zullen worden verloot, terwijl enkele te koop worden aan geboden. De opbrengst zal voor liefdadige doeleinden worden gebruikt. Er zullen kleedingstukken voor worden aangekocht of vervaardigd die dan aan be hoeftige gezinnen zullen worden uitgereikt. Enkele attracties zijn nog aan deze tentoonstelling verbonden, die ten doel hebben de kas te stijven en alzoo weer een nuttig effect zullen sorteeren. We twijfelen niet, of vele Langedijkers en bewo ners uit omliggende gemeenten zullen opgaan naar deze driedaagsche tentoonstelling, in de Koog, om daardoor te getuigen van hun belangstelling voor het werk dezer damesclub en van het doel dat aan deze expositie ten grondslag ligt. Vereenigingen als deze verdienen zonder eenig voorbehoud den steun en medewerking van allen, die in cultureelen arbeid vooruitgang zien. ZUIDSCHARWOUDE. Op hun aanvraag is aan J. Berkhuot J. A. Bruin, C. Komen en C. Winder wegens broederdienst voor goed vrijstelling van dienstplicht verleend. OUDKARSPEL. Do or den Commissaris der Koningin zijn voor goed vrijgesteld wegens broederdienst van de lich ting 1932: Beenken J., Kaas K., Langedijk J. J., Plakman S., Quax T., Spaans P., en Tromp G. J. OUDKARSPEL. De keuring voor den dienstplicht voor deze gemeente zal plaats hebben teHeerhugowaord op Donderdag den 16 April 1931, des voormiddags te 9.30 uur en wel voor de lichting 1932. OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen: Een groote makke konijn en een huissleutel. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente-veld wachter. OUDKARSPEL. Door S. Evers alhier is vergunning aangevraagd tot het mogen plaatsen van een dubbele heete- luchtoven in zijn aan de Dorpstraat gelegen bak kerij Wijk A no. 89. OUDKARS PEL—NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling Oudkarspel—Noordscharwoude van den bond voor staatspensionneering vergaderde ten lokale van den heer Jansen te Oudkarspel. In zijn opening sprak de voorzitter de heer Chr. Olthoff er zijn teleurstelling over uit, dat maar een zoo gering aantal leden was opgekomen. Al gaf dit weinig van blijk van belangstelling, hij wilde hier toch in zien een vertrouwen hebben in het be stuur, dat zich niet zou laten ontmoedigen, maar blijmoedig voortgaat in het belang van de ouden van dagen. Door den secretaris den heer J. Bruin, worden hierna de notulen gelezen va nde vorige vergadering die onder dank vonveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken ter behandeling waren er niet terwijl er evenmin mededeelingen vielen te doen, Aan den secretaris wordt dan gelegenheid gegeven voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag waaruit wij het volgende aanstippen: de verhouding in het bestuur is van den meest aangenamen aard. Er wer den 5 bestuurs-, 2 leden- en 2 feestvergaderingen gehouden, waarvan die bij den heer de Bakker te Noordscharwoude uitnemend geslaagd mag hee- ten. Er werd een autotocht gemaakt met de ouden van dagen naar Haarlem en mostreken en wordt nogmaals een woord van dank gebracht aan hen, die voor het welsalgen hun medewerking verleenden De afdeeling werd vertegenwoordigd op het Con gres en op de Federatievergaderingen. Het verslag besluit met de beste wenschen voor Toen de werkzaamheden voor het in cultuur bren gen van den Wieringermeerpolder verleden jaar een aanvang namen werden daarbij allereerst een groot aantal arbeiders van buiten Noordholland aange nomen. De directie vreesde een tekort aan arbei ders in het landbouwbedrijf in Noordholland, indien volop tot aaneming van arbeiders uit de omgeving overgegaan werd. In den loop van 1930 bleef evenwel het aanbod van arbeiders uit de omringende ge meenten aanhouden, zelfs nam dit regelmatig toe, waardoor de overtuiging gevestigd werd dat zonder bezwaar voor den omringenden landbouw de zich aanbiedende arbeiders aangenomen konden worden. Zoodoende is het aantal arbeiders dat in de om geving woont in de Wieringermeer steeds toegeno men. Vooral gedurende de wintermaanden is de toe neming zeer belangrijk geweest. Thans doet zich de vraag voor of het Landbouwbedrijf in Noordholland door het onttrekken van arbeiders, die thans in de Wieringermeer werken, een zoodanige behoefte aan arbeiders heeft, dat van een tekort gesproken moet worden. Het ligt voor de hand dat een groot aantal der in de Wieringermeer werkende arbeiders bereid zijn, indien zich werkgelegenheid in den landbouw in hun eigen gemeente e. o. voor doet, dit werk te aan vaarden. Voor hen komt het er op aan dat het voorko mende landbouwwerk wordt aangeboden, immers ingeval landarbeiders werkloos zijn, zullen zij zelf de landbouwers opzoeken en om werk vragen. Nu zij werk hebben blijft dit zoeken veelal achterwege, doch uit het feit dat zich niet veel arbeiders om werk aanmelden behoeft de landbouwer nog niet de conclusie te trekken dat er geen arbeiders be schikbaar zijn. Hier nu kunnen de organen der openbare arbeidsbemiddeling goed werk doen. Wan neer de landbouwers zich slechts tot die organen willen wenden, kan de arbeid aan de arbeiders die thans in de Wieringermeer werkzaam zijn worden aangeboden. De Directie van de Wieringermeerpolder is volko men bereid medewerking te verleenen om door den landbouw begeerde krachten vrij te maken. Zelfs op korten termijn. De landbouw, w. o. natuurlijk ook tuinbouw enz. gerekend wordt, behoeft niet te lijden onder ge brek aan arbeiders. Temeer niet omdat, ingeval er in de omgeving niet voldoende krachten bescnikbaar zijn, uit andere streken arbeider komen kunnen. In verschillende deelen van Noord-Holland bestaat in bepaalde tijden des jaars behoefte aan vreemde arbeiders. Tot nog toe wachtten de landbouwers maar af wie en wat er komen wilde. Het is zeer goed mogelijk om, door gebruik te maken van de openbare arbeidsbemiddeling, ook in deze behoefte te voorzien. Landbouwers die behoefte aan personeel hebben, of binnenkort zullen krijgen, wordt dus dringend aangeraden zich bij de correspondenten der openbare arbeidsbemiddeling te vervoegen. In iedere gemeente is een correspondentschap en bovendien kan men zich tot de districts-arbeidsbeurzen te Alkmaar, Hoorn of den Helder wenden. Landarbeiders die in den Wieringermeerpolder werkzaam zijn kunnen hun plaatsing in den land en tuinbouw bevorderen door zich daarvoor bij den correspondent der arbeidsbemiddeling in hun woon plaats op te geven. Land- en Tuinbouw KALKAMMONSALPETER EEI MESTSTOF. BIJZONDERE ZUIDSCHARWOUDE. Bij het verschijnen van dit nr. zal de tentoonstel ling van nuttige en fraaie handwerken vervaardigd door een der damesclubs alhier, geopend zijn. Heden middag om twee uur heeft nl, die opening plaats We hebben als vertegenwoordiger der pers van te voren eens een kijkje genomen in het lokaal van De voorz. brengt de nsecretaris een woord van dank voor zijn verslag. De penningmeester de heer Mosk doet hierna re kening en verantwoording van zijn geldelijk beheer. Met inbegrip van het batig saldo 1929 hebben de ontvangsten bedragen f 887.52, de uitgaven daaren tegen f 839.34, alzoo een voordeelig saldo van f 48.18 Nagezien door een daartoe benoemde commissie worden boeken en bescheiden in volkomen orde bevonden en wordt de rekening goedgekeurd. De voorz. brengt ook den penningmeester een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredende heeren'Chr. Olthoff en P. J. Kat bij acclamatie herkozen en aanvaarden zij hun be noeming. Eveneens bij acclamatie worden tot afgevaardigden naar de Federatievergadering gekozen de heeren J. Bruin en H. Bakker. Tevens wordt nog besloten aan het bestuur over te laten het aanwijzen van afgevaardigden naar het te Utrecht te houden Congres als zijnde het meest op de hoogte met de verschillende vraagstukken. De nu volgend erondvraag geeft aanleiding tot een meer algemeene gedachtenwisseling waarbij verschillende onderwerpen worden besproken. Tot sluiting overgaande brengt de voorz. dank aan bestuursleden, leden en pers voor hun aanwezig heid en voor de aangename en nuttige besprekingen Spr. hoopt dat de openbare meening zoo mag wor den beinvloed dat oud en arm de wereld uit gaat. I gift kan beschouwen, Onder de nieuwe meststoffen welke wetenschap en techniek den landbouwers en tuinbouwers ter beschikking heeft gesteld, behoort ook de kalkam- monsalpeter. Nieuwe meststoffen zeggen wij, of schoon deze stikstofmest in vele streken van ons land in de praktijk reeds een goeden naam ver worven heeft. Wat is kalkammonsalpeter voor een stikstofmest stof? Zooals de naam reeds aanduidt bevat ze de stikstof in twee vormen en wel in den vorm van ammoniak en in die van salpeter. Ze vereenigd in zich dus de voordeelen van slewerkende en gelei delijk werkende stikstofmeststof. Immers, de sal peterstikstof werkt snel. de ammoniakstikstof aan houdend, daar waar ze bij een langere groeiperiode van een gewas noodig is. Op uitstekende wijze wordt dus in de behoefte aan stikstof der planten voor zien, te meer daar door de weersomstandigheden de stikstofwerking nu eens gunstig voor salpeter dan weer gunstig voor ammoniakstikstof is. Waar men bij bemesting vroeger veel gebruik maakte van een ammoniak- en salpeterstikstof, op hetzelf de gewas, waar men dus twee verschillende mest stoffen moest geven, kunn enwij dus nu volstaan met kalkammonsalpeter alleen, daar een gunstige cobinatie van ammoniak en salpeter daarin is ver wezenlijkt. Een gunstige combinatie. Kalkammon salpeter bevat nl. 20.5 procent stikstof waarvan de helft als ammoniak de helft als salpeter. Hoe wordt kalkammonsalpeter beoordeeld? Ir. P. G. Meijers, rijkslandbouwconsulent te Gro ningen schrijft in het Groninger Landbouwblad van April 1929 o.m.: Kalkammonsalpeter. Dit is een meststof waarin 10 procent stikstof aanwezig is in den vorm van ammoniak, 10 procent in den vorm van nitraat en daarnaast komt nog 35 procent kalk voor. De stof is bijzonder goed strooibaar. Dit jaar Worden er in Groningen vele proeven mee ge nomen en wij durven ieder gerust aan te raden de ze nieuwe meststof eens te probeeren. De werking zal heel dicht bij die van kalksalpeter komen. Vele landbouwers hebben de proef genomen het resultaat was voor kalkammonsalpeter zeer gunstig, ozoals blijkt uit het verslag van de vergadering der vereeniging tot Bevordering van Landbouw en Nij verheid te Leens. In bovengenoemd landbouwblad van 4 October 1930 lezen wij: „Uit een discussie blijkt, dat kalkammonsalpeter op de meeste gron den goed voldoet, doch dat op slappe gronden kalk salpeter wordt geprefereerd. In de brochure „eenige wenken voor de bemesting van grasland" uitgegeven door de graslandcommissie der Groninger Maatschappij van Landbouw, wordt over Kalkammonsalpeter op grasland gezegd: „Ons lijkt kalkammonsalpeter de meest ideale meststof voor grasland. Ze bevat de stikstof in twee vor men, is best uitstrooibaar en voert kalk toe. Maar niet alleen op grasland, ook op alle andere cultuurgewassen zal deze stikstofmeststof in de praktijk een goeden naam veroveren. Ze is alleszins waard dat men er uitgebreide proeven mee neemt. Tenslotte wijzen wij nog op den lagen prijs van de stikstof in kalkammonsalpeter, waardoor het mogelijk is de gewassen met weinig kosten een krachtig werkende bemesting te geven, terwijl men de 35 procent koolzure kalk, welke zoo gunstig kan werken op de structuur van vele gronden, als toe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3