Uit den Omtrek Buitenlandsche Brieven Raad Broek op Langendijk Voor Verstrooiing en Verpoozing Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. In de vacature P. Zeeman is tot lid van den g meenteraad verkozen verklaard de heer Jr. Glas. HEERHUGOWAARD. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. Brouer aan den Laanweg is als volgt: METSELWERK: D. van Seventer, Noordscharwoude, C. Mul, Zuidscharwoude, J. Tromp Oudkarspel, C. Leegwater Verlaat, TIMMERWERK. K. Bruin, Oudkarspel, P. Engeringh, Zuidscharwoude, B. van Gulik Waarland J. Pluister Broek op Langendijk A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude C. Leegwater Verlaat J. Tromp Oudkarspel, TIMMER- EN METSELWERK. C. de Geus Broek op Langendijk J. Heidsma Noordscherwoude SCHILDERWERK. Woestenburg Waarland K. Rezelman Oudkarspel I. de Zijp Noordscharwoude J. Tromp Oudkarspel 1315, 1324, 1370, 1348, 1599.- 1850, 1559, 1629, 1763, 1628, 1763, 2889, 3325, K. Bruin Oudkarspel ƒ3200.— A. Zuidscherwoude Noordscharwoude 3452. J. Tromp Oudkarspel 3482. C. Leegwater Verlaat ƒ3180. Het werk werd gegund aan C. Leegwater voor 3180 De begrooting opgemaakt door den bouwkundige S. Vis van Oudkarspel bedroeg ƒ3200.—. SINT MAARTEN. Door de firma van Meere te den Haag uitgevers van teekenmethode's waren een 500tal prijzen be schikbaar gestelr voor de schooljeugd, welke door tusschenkomst der onderwijzers aan hun adres de mooiste door hen gemaakte teekening inzond. De jon geheer C. Schut en A. Brak en de jonged. D. Bronder leerlingen der o. 1. s. te Sint Maarten, wisten hier bij resp. den lsten, 2eden en derden prijs te be halen. lang tevoren de polygamie afgeschaft, maar waarom moeten zij afschaffen, wat de profeet zoo verstandig voorgeschreven heeft in het belang van individu en maatschappij? Zal Khemal in deze dingen ooit te gemoet komen aan de wenschen van het volk? Mis schien later, wanneer zijn alleenheerschappij verze kerd is en hij niet meer door vrees wordt aangedre ven om overal het eerste bij te moeten zijn. (Nadruk verboden). „WAT WIL KHEMAL GASI? (Door onzen bij zonderen correspondent). CONSTANTINOPEL, Maart 1931. door zijn partij JingevaulefmlklRiu .shdrulcmfwyp Wat beteekent de door Khemal gewenschte en door zijn partij de z.g. volkspartij onmiddellijk goedgekeurde vrijwillige ontbinding van de natio nale vergadering te Angora en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen? Onwillekeurig denkt men aan de Plebiscieten, waardoor zoowel Napoleon I als Napoleon III zich de hoogste en onbeperkte staats macht lieten opdragen door het volk. Want wanneer op dit oogenblik het Turksche volk door nieuwe ver kiezingen zijn wil kenbaar moet maken, niet omdat de grondwet dat eischt, doch omdat Gasi na een rondreis door het land onverwijlde verkiezingen van het grootste belang voor den nieuwen staat be schouwt. dan kan daarmee slechts één ding beoogd worden, en wel dat alle hervormingen, die Khemal ingevoerd heeft, erkend en bevestigd worden en dat alles, wat hij pp dat gebied nog van plan is, zonder tegenspraak zal worden aangenomen. De nieuwe verkiezingen kunnen slechts ten doel hebben om alle oppositie, die er nog in het land is, neer te slaan door een plechtige uitspraak van het volk, waardoor tevens de macht van Khemal levenslang gewaarborgd wordt. Er zijn wel menschen in Con- siantinopel, die denken dat er nog de erfelijkheid van die macht bij zal komen of tenminste het recht om een opvolger te benoemen. Nu is in den grond der zaak een republiek ook iets ongerijmds voor een Mohammedaansch land en men zegt, dat het voorbeeld van Resa Khan in Perzië niet zonder invloed is geweest op Khemal. Hij zal, even als Resa, regeeeren met een parlement, wat hem zooveel te gemakkelijker valt, omdat hij tevens pre sident is van de volkspartij, de eenige partij, die iets te vertellen heeft en die het als haar hoogste roe ping beschouwt om alle wenschen van den president nauwkeurig uit te voeren. Nu heeft Khemal zoo als hij in een brief aan deze volkspartij meedeelt op zijn reis van drie maanden door eigen waarne mingen de overtuiging gekregen, dat Ondanks alle pogingen van de vijanden der regeering het gezon de verstand van het volk zich niet laat misleiden. Dat zal de volkspartij bij de nieuwe verkiezingen bewijzen. Wij twijfelen er niet aan, of deze volkspartij zal in de nieuwe volksvertegenwoordiging een overwel digende meerderheid verkrijgen. Naast haar heeft geen enkele andere partij een kans; dat is wel be wezen door het échec van de liberalen, die werden aangevoerd door de vroegere Parijsche gezant Fethi-' Khemal had geen bezwaar gemaakt tegen het stich ten van deze oppositie-partij, want bij de Europee- sche kleederdracht behoort om zoo te zeggen een parlementaire oppositie. Hij wenschte zelfs zoo'n oppositie, wordt er gefluisterd. Dat was alles goed en wel, maar toen de partij van Fethi zich tot voor spraak opwierp van den sterk benadeelden handel in de havensteden, verdween zij zeer spoedig. Daarmee zijn de klachten der handelaars in Constantinopel en Smyrna natuurlijk niet verstomd, evenmin als de klachten der vrome Mohammedanen, wat nog heel wat bedenkelijker is voor de tegenwoordige regee ring. Het gaat hier niet om zulke dwepers als de Der- wischen van Menemen, die brave onderwijzers willen afslachten, maar om gewone geloovige Mohammme- danen, die niet kunnen begrijpen waarom de ver betering van de economische verhoudingen ver- eischt, dat men een vilthoed draagt inplaats van een fez, dat men de jongens niet meer besnijdt (wat overigens door West-Europeesche doktoren een zeer hygiënischen maatregel voor Oostersche landen wordt geacht), dat men niet meer de voorgeschre ven gebeden uitspreekt of de rltueele wasschingen verricht. Dat integendeel wijn drinkt en varkens- vleesch eet. Uit geldgebrek hebben de meesten reeds Vrijdagmiddag, half vier, vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voor zitterschap van den Edel. Achtb. Heer P. Slot, Bur gemeester. Secretaris de heer Schelhaas. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en gaat voor in gebed. Spr. deelt mede dat bericht van verhindering is ingekomen van de heeren Smak en Wethouder Glas, de laatste wegens ziekte. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer Gals weer spoedig zal zijn hersteld. De notulen der vorige vergadering worden door j den secretaris voorgelezen en onveranderd goedge- keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedkeuring op de onderhand- sche verhuring van het Papenhorn aan de heeren S, Schoon en S. Bommer. Van Ged. Staten dankbetuiging voor de gezamen lijk met andere gemeenten geschonken bank voor het Provinciehuls. Van Ged. Staten goedkeuring op het op 9 Januari genomen raadsbesluit tot het garandeeren van de tuinderscredieten. A Voorzitter deelt mede, dat aan 46 tuinders crediet is verleend tot een bedrag van f 29935.De ge meente is garant voor 30 pCt. of f 8980.50. Aanwezig is het proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. Boeken en bescheiden waren in orde. In kas was en moest zbijn f 1618.891/». Van den Inspecteur der directie belastingen een' opgave der kwade posten. Voor de personeelebelasting bedroegen deze over het jaar 1930 f48.75, over 1929 f 124.11, over 1928 Voor de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1930/31 f49.20, over 1929/30 f923.02, over 1928/29 f 69.30. Voor de grondbelasting over 1930 f0.04. Van de vereen, tot bestrijding der tuberculose het jaarverslag over 1930. Van de gemeente Alkmaar de begrooting van den Keuringsdienst voor Waren. Van de Nederlandsche Spoorwegen de rekening over 1930, met bericht dat de gegarandeerde op brengst verminderd wordt tot f 4507.06. Van de bewoners van het pad Jaarsma, Paster kamp dankbetuiging voor de aangebrachte verlich- til/fanwezig is de rekening van den Keuringsdienst voor Vee en Vleesch, kring Oudkarspel. Deze sluit met een batig saldo van f 175.80, zoodat de uitkee- ring aan deze gemeente f 35.16 bedraagt Van de Woningbouwvereen. de exploitatierekening over 1930, met een eindcijfer van f7638.91, terwijl van den Minister van Arbeid een schrijven is inge komen, dat de uitkeering uit 't Rijks schatkist voor de woningbouwvereen. is bepaald op f 274L48. Van den Minister van Onderwijs K. en W. bericht dat het voorschot over 1931 f 6280.bedraagt,, of voor pensioen f 530.—, zoodat een bedrag van f 5750 kan worden uitgekeerd. Bovenstaande stukken voor kennisgeving aange- n0Va.rTde gemeente Arnemuiden een schrijven, dat door haar een schrijven aan H. M. de Koningin is gericht, met verzoek de verplichting, dat in 1936 alle gemeenten een terrein voor lichamelijke oefeningen moeten hebben, op te heffen. Aan deze bepaling voor kleine gemeenten een verzwaring der belastingen tengevolge zal hebben. Bovengenoemd gemeentebe stuur verzoekt aan dit adres adhaesie te betuigen. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer Zwijdam merkt op, dat ze dan toch wel een beetje laat zijn, de meesten hebben hun geld reeds uitgegeven. Aldus besloten. Van de Centrale Ziekenhuis-commissie een ver zoek om in de kosten bij te willen dragen voor het aanstellen van agenten enz. Een subsidie wordt sevraagd van 1/4 cent per inwoner. Voor deze ge meente dus een bedrag van f 6.Op voorstel van B. en W. toegestaan. .Aloo Van enkele inwoners een verzoek om een riolee- ring aan te leggen in het looppad naast het huis van den heer P. Weder, daar het water steeds over het pad loopt. Op voorstel van den voorzitter wordt het in handen van B. en W. gesteld. Van de begrafenisvereen. „De Laatste eer een verzoek om voor de Ned. Herv. Kerk een verkeers- pad aan te leggen. Dit om bij een begrafenis den toeloop van nieuwsgierigen tegen te houden, zoodat de begrafenissen ordelijk verloopen. B. en W. adviseeren ongunstig op dit adres te b6VohoS is het niet met de toelichting eens. De toeloop van nieuwsgierigen, die hij liever belang stellenden noemt, is niet hinderlijk en bij begra fenis is er altijd orde en toezicht En waar het steeds meer de gewoonte wordt, dat kennissen den afgestorvenen de laatste eer bewijzen, zoo het on mogelijk zijn deze tegen te houden. Voorzitter merkt tevens op, dat het onmogelijk is een pad te maken, daar het terrein dan zou meeten worden afgegraven, terwijl het dan toch voor een groote begrafenis te klein zou zijn. De heer Kamp merkt op, dat het terrein voor de kerk geen gemeentegrond is. Moeten ze niet bij de kerk aankloppen? Spr. is er voor, dat het pad wordt gemaakt. Afwijzend beschikt. Voorzitter deelt mede, dat de kosten, veroorzaakt door het uitzenden van werkloozen naar de Zuider zeewerken tot heden f160.18 hebben bedragen. De heer Kamp vraagt of het de bedoeling is, dat het zoo doorgaat. Voorzitter antwoordt, dat, wanneer hier volop werk is te krijgen, en ze toch naar de Zuiderzee- gaan, de uitkeering ophoudt. Van de vereeniging „Het Witte Kruis" afd. Lan gendijk verzoek om een verhoogde subsidie van f 0.10 per inwoner. Op advies van B. en W. toegestaan. B. en W. stellen voor een reductie van 20 pCt. te verleenen op de pachtprijzen over 1930. De gemeente heeft maar weinig land te verhuren, daarom komen B. en W. nu eerst met een vorstel. Aan huur moet worden ontvangen f 559.15, zoodat de reductie f 111.83 aan de gemeente kost. De heer Koedijk vindt de reductie van 20 pCt. maar matig, anderen geven 40 pCt. Op een vraag van den heer Zwijdam aan welke personen het land wordt verhuurd, antwoord voor zitter, dat het allemaal menschen van eenvoudigen huize zijn. Enkele wijzigingen der begrooting voor 1931 worden goedgekeurd. Samenstelling Stembureaux. Op voorstel van B. en W. worden de volgende stembureaux benoemd. Hoofdstembureau: Burgemeester, ambtshalve voor zitter; de heeren Jb. Glas, C. Oyevaar; J. Koedijk; j. Smak, leden. Plaatsvervangers de heeren Kamp en Zwijdam. Stembureau 1: Burgemeester, ambtshalve voor zitter, de heeren A. Glas en J. Swak leden. Plaats vervangers de heeren W. Dirkmaat en W. Glas Az. Stembureau 2. De heer C. Oyevaar voorzitter, de heeren Koedijk en Kamp leden. Plaats vervangers de heeren Schelhaas en Zwij dam. De verkiezingen voor Provinciale Staten zullen den 22 April worden gehouden. Voor den gemeenteraad op 24 Juni. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt de af tredende, de heer C. Kostelijk met algemeene stem men herkozen. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer Kostelijk, die al een hooge ouderdom heeft bereikt, zijn ambt nog weer 3 jaar mag volhouden. Hij is de rechte man op de rechte plaats. Rondvraag. De heer Zwijdam vraagt naar de uitdieping van het vaarwater achter bakker De Gier. Het is deze week gebeurd dat een motor er met de lier over i moest worden getrokken. Voorzitter antwoordt, dat hierin zal worden voor- Ook vraagt de heer Zwijdam of het terrein voor i zien in de eerste maanden. lichalhelijke oefeningen niet kan worden gebruikt om de kinderen er op te laten spelen, zoodat ze van I den weg af geraken. I Voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling ligt j het terrein in orde te laten maken en dat het misschien wel voor het door den heer Zwijdam genoemde doel zal worden gebruikt. De heer Koedijk vindt het niet op den weg vai# het gemeentebestuur liggend, een terrein te zoeken voor de voetballende jeugd. De heer Zwijdam zegt, daar we het terrein toch hebben, kunnen we het gebruiken ook. De heer Kamp zegt dat er bij brand niet vol doende melding wordt gemaakt door het dorp. Voorzitter antwoordt dat er wel brand is geroe pen langs een gedeelte van het dorp. Ook heeft de klok geklept. Het gevaar was binnen een half uur reeds geweken. Bakker Vreeken komt wel een woord van dank toe voor zijn kranig optreden. Aan hem is het te danken dat het vuur zoo spoe dig bedwongen was. Hierna sluitng. THEE WARMER. Beste meisjes, Zooals ik uit de verschillende brieifjes las, waren er zeer vele teleurgesteld, omdat een week later, dan zij gedacht hadden het handwerk hoekje ge- plaatst werd, maar jullie kregen daarmee twee vliegen in één klap, n.l. den servetring en het han- eertje voor veiligheidspelden, dus dat maakte het wel weer goed, niet waar? Wat aardig dat er zoo vele zusjes van jullie haar best deden om den servetring mooi gelijk te krijgen. Zelfs de meest eenvoudige dingen moeten altijd met zorg* gemaakt worden; stel je voor dat je een handwerk af hebt en het ziet er op het eerste gezicht netjes uit, maar keert men het om, o, wee, dan hangen er draden, die niet afgehecht zijn of er zitten knoopen als aan hechtsels, die ik weet niet hoe groot zijn. Ik ben er echter zeker van, dat mijn meisjes haar best doen de handwerken netjes af te werken Ik zou haast durven zeggen, ik weet precies, wie de nette werkstertjes zijn. Nu lachen jelui niet? Van heel veel meisjes krijg ik briefjes, en van het meerendeel zien die er netjes, van sommige zelfs keurig uit, maar er zijn wel eens enkele bij, die te vlug en daarom niet netjes geschreven zijn. En al is het nog zoo weeinig, wat jelui doet, het is altijd waard goed gedaan te worden. En nu, meisjes, ik zou heel graag nog met jelui praten, maar we moeten aan het werk. Het voorjaar is in aantocht. De schoon maak begint en moeder wil ook wel eens iets nieuws in de huiskamer; we gaan dus een theemuts breien. Jelui moet zelf eens rekening houden met de groote van den theepot, deze is voor een middelmatige grootte. Het mutsje wordt gebreid van zwarte wol voor den buitenkant en oranje of witte voor den binnenkant. We nemen niet te dunne wol, zetten 44 steken op en breien de muts met den patentsteek. Zoo zijn de steken opgezet? Dan eerst een naald recht breien en daarna de patroon toer, kantsteek, omslaan averecht afhalen 1 recht, omslaan ave recht, afhalen 1 recht enz. tot we 1 steek overhou den, voor den kantsteek. De eerste kantsteek van lederen toer wordt gebreid en de laatste afgehaald. 2e toer. Kantsteek herhalen, omslaan, averecht af halen lus en steek samenbreien, tot de geheele naald weer op den kantsteek na uitgebreid is; zoo gaan we verder tot we een lengte van ongeveer 20 c.M. hebben, kanten daarna af, maar zóo, dat wë na den kantsteek gebreid te hebben telkens op drie samen breien, omdat we dan meer model krijgen; als het lapje afgekant is zullen we dus 22 afkant- steken zien. Op deze manier breien we twee zwarte en twee oranje helften. Zijn die klaar, dan volgt het aan elkander verbinden, eerst den bovenkant, hiervoor worden de twee helften op zij tegen elkan der genaaid met zwarte wol, maar zóó, dat er links in het midden een opening blijft van 21/2 c.M. voor de tuit en rechts laten we in het midden een ope ning van plus minus 6*/a c.M. voor het oor; de bin nenkant naaien we evenzoo dicht en daarna worden de orahje en zwarte wol aan den onderkant en den bovenkant tegen elkander genaaid. Bij de openingen aan de zijkanten naaien we de beide kleuren wol ook tegen elkander, nu zit de theemuts in elkander, maar moeten we den bovenkant nog afwerken; we haken op de twee afkantsteken een rondte van 1 stokje 1 losse en krijgen dan ongeveer 22 of 23 gaatjes en eindigen met boven dezen toer afwisse lend in eerste opening 5 stokjes, 2e opening 1 vaste enz., zoodat we dan een waaiervormige afsluiting van stokjes hebben. Nn nog een koord maken, dat we door den gaatjestoer halen en onder aan het hoord een zwarte, houten kraal, de bovenkant wordt nu samen gehaald het koord gestikt en jelui theemuts is klaar; het werk is heel eenvoudig al vraagt het wat meer tijd, maar het gemak, dat moeder er van heeft, vergoedt ruimschoots jelui moeite. Heel aardig staat het als je op iedere rij rechte steken, in het midden een steelsteek merkt met oranje zijde te beginnen aan den onderkant, tot boven aan de muts en je werkt dan tegelijk met den bovenkant ook den binnenkant mee, zoodat beide helften door den steelsteek aan elkander verbon den zijn; het wordt dan een veel steviger geheel. Wie bij het maken nog moeite mocht hebben schrijft mij maar. Ik verwacht weer vele briefjes hoe of julie werk is uitgevallen en nieuwe meisjes zijn steeds welkom bij onze handwerkkring. Nu meisjes, werk plezierig, veel liefs, Tante Gé, Theresiastraat 424, Den Haag. (Nadruk verboden). DE STILLE WACHTER. Door BART IN 'T HOUT. Zeggen jullie nu zelf eens: zouden jullie het prettig vinden, wanneer het je plotseling verboden werd om in een heerlijk spiegelblanke veenput te zwemmen, waarin je tot nu toe zoo vrij als een vischje had rondgespoeld? Neen nietwaar, nou de WAAR ZIJN DE VOGELS? Tusschen de bladeren, die op dit schilderij zijn afgebeeld hebben zich vier vogels verborgen! Waar zijn de vogels en wat voor vogels zijn het wel? Als je heel goed kijkt, zie je ze dadelijk zitten. (Nadruk verboden).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4