Voor onze Lezeressen De Vrouw en de Mode club van vijf vond het evenmin plezierig, ja zij waren zelfs stiernijdig, omdat volgens hun meening deze strenge straf vreeseüjk onrechtvaardig was. Moeten jullie hooren wat er gebeurd was. In het dorpje A. was, misschien is zij er nog wel, een prachtige veenput, waarin het water altijd zoo heider was, dat het overdag bijna lichtblauw ge kleurd was door den hemel en 's avonds het maan licht er ais een breede baan van zilver in weerspie- geide. Dit zwemparadijs behoorde aan boer Tjerko, maar deze verhuurde het altijd onderling aan ver schillende jagers, die er hun hart op konden halen met jagen en visschen. Doch kort geleden had een rijke meneer uit de stad, Baron van Zus-Tot-Zoo werd hij een beetje spottend door de dorpelingen genoemd, de put alleen gehuurd en wat jaren lang door de huurders was goed gevonden, vond hij plotseling geheel uit den booze. Zijn eerste maat regel was, om een bordje „Verboden Zwemmen" neer te zetten en toen de jongens zich hieraan in den beginne bitter weinig stoorden, kwam hij op een zekeren avond, juist toen zij het water in wil den stappen, plotseling uit het voederhuisje tevoor schijn en dreigae ze met een stevige bekeuring en een dito pak siaag wanneer zij niet binnen drie tellen maakte, dat zij van zijn eigendom afkwamen. Van dat oogenblik heerschte er een verbitterde stem ming onder de dorpscne zwemlustigen, en wel spe ciaal bij de clwub van vijf, die niets heerlijker vond dan een heeien middag in de golven rond te spar telen en waterkrijgertje te spelen. Na deze verma ning hadden zij het nog wel eens een keertje gepro beerd, maar de laatste expeditie was met een over haasten vlucht besloten toen de baron plotseling vanuit zijn schulhoek te voorschijn trad. Hierna hadden zij het niet meer gewaagd en stelden zich nijdig tevreden met den dorpsvaart, die hen echter maar matig kon bekooren. En daar hadden zij zich nu al dien tijd, dat zij al n den put zwommen zoo braaf voor gedragen door noot eeren uit de nesten van de broedende eenden weg te nemen of zelfs maar een poging te doen om een vischje te verschal ken. Het was wel diep treurig hoor! Maar zoo dacht de broer van Jan Thysse er in het geheel niet over. „heb er altijd gezwommen zei hij minachtend en de duivel zal mij zelfs niet beletten om er nou nog te zwemmen." Deze gedenkwaaaraige zin werd op een warmen Juliavond, toen volgens zeggen van Huib van Dam dien dag de visschen met zuurstof gevoerd hadden moeten worden om in het leven te kunnen blijven, uitgesproken en de club van vijf, die zich om klaas Thysse geschaard had, keek vol bewondering naar den dappere, die dat zoo maar durfde zeggen. „Jullie hebt dus je zwembroek bij je?" informeer de Klaas. Toen allen knikten beval hij: „Voorwaarts marsch!" en het zestal trok op de boerderij van boer Tjerko af. Deze stond bij het landhek zijn avond pijpje te rooken toen de jongens het erf op stapten. Zoo, zoo, nog laat aan den wandel," zei hij la chend. Een verbaasden blik op de zwembroeken werpend vervolgde hij: Zwemmen knaapjes? Weten jullie dan niet, dat het verboden is? Klaas knip oogde en vroeg: „Mogen wij het land door." „Voor mijn part, zei boer Tjerko, maar ik geef je geen permissie om te zwemmen hoor." „Dank je wel baas" zei Klaas en de cclub van vijf trok het land in, waarin de slaperige koeien hen droomerig nieuwsgierig aanstaarden. „Wat denk je te doen, Klaas, vroeg Huib van Dam, wanneer de baron bij de put is?" Klaas glimlacchte slim en zei: „Laat dat maar aan mij over, dat komt dik in orde." Na een half uur stevig doorstappen waren zij het laatste blok gepasseerd en Klaas beval: „Allemaal op je buik en dan langzaam naar het hek van de spoorbaan toekruipen." Zoo gezeg, zoo gedaan en in slangencolonne met Klaas aan het hoofd ging het op het hek af. „Halt fluisterde Klaas, doodstil blijven liggen en geen kik geven." Klaas kroop een eindje naar boven en rekte toen zoo ver hij kon zijn hals uit. Een oogenblik bleef hij zoo liggen en dook toen plotseling naar omlaag. „Pot-vol-dubbeltjes, zei hij haastig, die sausbaron staat bij het water. Allemaal als de wind naar be neden, anders heeft hij ons binnen drie tellen in het vizier." Beneden aan den dijk werd krijgsraad gehouden. „Ik heb een plan zei Klaes, maar jullie moeten niet bang zijn." De oogen van het vijftal glinsterden van spanning toen Klaas zijn krijgsplan ontvouwde: "Wij kleeden ons hier uit, dat mag, want wij zijn nog op het land van den boer en verstoppen onze kleeren aan den slootkant. Daarna nemen wij een paar slooten voor onze rekening, steken de spoorsloot op het land van boer Vermeulen over, dan zitten we tegelijkertijd aan den anderen hoek van de put en wij gaan heel voorzichtig poelen." „Een reuze-plan," juichten allen. „Sssst! waar schuwde Klaas, maak niet zoo'n herrie, jullie kun nen nooit je snavel houden." Binnen een ommezientje waren zij m het bad- costuum gestoken en stonden zij klaar om onder leiding van Klaas den tocht aan te vangen. De eerste sloot konden zij met gemak overspringen, maar de tweede was te breed en moest worden door waad. En heel voorzichtig zei Klaas, want hij mag niks hooren." Hand in hand, Klaas voorop, ging het voorwaarts en de jongens konden ternauwernood een schaterlach bedwingen, wanneer een van hen tot zijn middel in de modder verdween. Klaas was er nog het eerst aan toe, die zag er uit als een nikker. Zoo ging het nog twee slooten en toen zij eenmaal voor de spoorsloot stonden, waren zij niet meer her kenbaar en zijhadden het ook wel een beetje koud, maar dat wilden zij geen van allen bekennen. De moeilijkste hindernis was wel de spoorsloot die was zeker wel vier meter breed en hier en daar knap diep. En alles moest heel voorzichtig gaan, tot.plotseling Klaas kopje onder ging en proes tend aan de oppervlakte kwam. In plaats van te mopperen waren zijn eerste woorden: „Voorzichtig jongens!" waarop de jongens in een schaterlach uit barstten en Klaas knalrood van woede werd. „Stilte uilskuikens", gromde hij nijdig. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Beste neefjes en nichtjes: Nu zijn jullie zeker allemaal nieuwsgierig naar de denkpuzzle, is het niet! Nu ik zal eens kijken, wat ik voor jullie heb. En ook de tgekenaartjes en de dichtertjes hebben hun best gedaan! Neen maar wat een keurige gedichtjes hebben jullie me ge zonden, zeg! Ik vond ze eigenlijk allemaal even mooi. Daarom zal ik ze allemaal plaatsen. "Maar de prijs heeft diltmaal „Boertje" gewonnen! Keurig, hoor longen! Ik zal de prijs naar je laten toesturen. Hieronder volgt zijn gedichtje: BIJ DE ELZENSTRUIK. Door BOERTJE. Takken, welk geheim hebt gij? Zeg het mijToe zeg het mij Twijgjes, mag ik luisteren, Als Jullie samen fluisteren? Wil je zoo graag bloemen dragen? Moet je over hakkers klagen? Je ruischct maar eentoonig voort, Geen geluidje dat je stoort, Ga je steeds maar door met droomen, Of de zomer snel zal komen? Droom je daar soms ook zoo van? 't Dacht het, daar het ook wel kan. Doch denk ik daarover even, Dan is een raadsel mij Jouw leven. Kijk jij ook steeds naar de beek, Waar ik eiken dag naar keek? Of heb je soms groote zorgen; Houdt je wat voor mij verborgen? Hou je veel van al die dieren, Die daar om je voeten zwieren? Ratten die, op zoek naar buit 's Nachts komen hun holen uit? Denk Je aan het blijde voorjaar? Want dat is al haast weer daar! Als het voorjaar straks weer daar is, En je bladerkroon weer klaar is, Vogels komen in je top, Bouwen er hun nestje op, Is het prettig te bedenken, Hoe je dan naar hen zult wenken. Je hoort dan het gepiep van jongen, Die door vader zijn bedwongen, En je zult je niet vervelen, Als de vogels bij je kweelen. Daarvan zul je toch graag droomen? En jehoopt maar, dat ze komen. Droom jij van het groene gras, De koopman, met de oude jas, Die even in je schaduw rust? En dan verder gaat met lust! Is het dat dan ook nog niet, Wat je steeds zingt in je lied? Vetelt de beek j'ook weieens wat? Geeft ze je soms ook wat nat? Als je haar daar zoo ziet blinken, Zou je zeker graag eens drinken! Doch nu laat ik je alleen; Ga ik maar weer van je heen! (Nadruk verboden). Vinden jullie dit geen schitterend gedichtje. Het is erg lang, hé. Maar daar heeft Om niet naar ge keken. Alleen maar naar den inhoud. Den tweeden prijs heeft „Niadoco" gewonnen. Jij kunt je prijs wel aan het bureau gaan halen, wel? Dit gedichtje plaats ik de volgende keer, omdat ik anders te veel plaatsruimte inneem. Be de teekenwedstrijd waren maar weinig inzendingen. Daarom heeft Oom weer een nieuwe uitgeschreven. En dat is de volgende: te teekenen een man, zonder hoed, zonder snor of baard, genomen vanaf den linkerkant van zijn gezicht (profiel), gekleurd. Grootte minstens 15 bij 15 c.M. Inzendingen vóór 8 April bureau krant. Bij vermelden naam, schuilnaam, adres, leeftijd, stad. Doe je best! De eerste prijs van de vorige wedstrijd is toege vallen aan Parkiet; de tweede prijs aan Nellie daar had ik me bijna versprokenaan Horen bloempje", die haar prijs krijgt toegezonden. Goed zoo kindje, je hebt Oom heel goed getroffen je wordt nog eens een groote teekenares. Ik heb maar, dat je mijn nichtje blijft! En nu de puzzle! LETTER M. HET LEK IN DE BOOT! Twee jongesn, die dol op allerlei soorten van sport waren, zouden met hun cano gaan varen. Toen ze bij een mooie weide aankwamen, gingen ze aan land om wat te voetballen. Bovendien hadden zij nog een speer, een slingerbal en een ijzeren kogel bij zich om te stooten. Het was al.laat in den middag, toen ze eindelijk naar huis zouden gaan. Daarbij kwam Jan op het onzalige idee, om naast de boot staande de ijzeren kogel zoo ver weg te werpen, als hij maar kon. Bij de eerste poging viel hij ondersteboven en ongelukkigerwijs kwam de ko gel net in de boot terecht en maakte een gat in het lichte hout. Eerst waren de beide vrienden radeloos, want het was nu onmogelijk met de kano te varen. De zware kogel had een cirkelvormig gat van onge veer 12 c.M. middellijn in de boot geslagen. Geluk kig was het hout niet gescheurd of gesplinterd ron dom het gat. Tenslotte vonden de beide sportlief hebbers een heel eenvoudige methoude om het gat te stoppen en nar huis te kunnen varen. Hoe deden zij dit? OPLOSSINGEN. LETTER K. 1. De slak, want die draagt zijn huis op zijn rug! 2. Het zadel. 3. Zeeziekte. 4. Totdat hij wakker wordt! Prijswinnaars zijn ,Harel de Stoute" en .Hazel noot". Beide kunnen hun prijs op het bureau in ontvangst nemen. En nu nog ietsTante Gé heeft me gevraagd of ik onder jullie, nichtjes, eens wilde rond kijken, of er geen liefhebstertjes bij zijn voor haar hand werkjes. Me dunkt, dat lijkt me nu juist wel aardig. En zulke leuke dingen, dat die tante Gé jullie leert, zeg! Echt om eens te maken voor de verjaardag van moeder of voor je groote zus, die trouwen gaat! Dus, als jullie weer zoo'n briefje van tante Gé in de krant ziet staan, dan krijgt tante er weer een hoop meisjes, die meedoen, bij, afgesproken? Dan leen ik jullie aan tante Gé, want afstaan doe ik niet, zie je; ik zou jullie niet graag heelemaal willen mmissen! En nu neem ik afscheid; dag allemaal! OOM MAARTEN. DONDERDAG: Varkenscoteletten, knolraap, aardappelen, appel- sneeuw. VRIJDAG I: Aardappelsoep, gestoofde schelvisch, bietjes, aardap pelpuree. VRIJDAG II: Rijstschotel, met tomatenpruee en kaas, savoyekool, noten. ZATERDAG: Versche worst, stamppot van zuurkool, rijst en aardappelen, tuttifijfrutti. De Citroenpudding voor Zondag zullen we reeds Za terdag moeten maken, omdat we er gelatine bij ge bruiken. We hebben noodig: 4 eieren, 160 gram sui ker (ruim 1.5 ons) sap van 2 citroenen schraal 1 dl. water, 6 bladen witte gelatine. We zeten de gelatine in ruim water te weeken en kloppen daarna de eierdooiers met de suiker tot ze I schuimig zijn, voegen water en citroensap bij en ko ken dit, al roerende au bain marie, tot we een mooi I gebonden massa hebben verkregen, daarna (pan van het vuur) de goed uitgeknepen gelatine erin oplossen I het eiwti kloppen we flink stijf en roeren dit door de pudding We kunne bij deze pudding vanillesaus maken, doch een schaaltje met vanillewafeltjes kan er evengoed bij worden gepresenteerd, en vraagt geen extra werk. Voor de kaassouflee's waar we Dinsdag mee begin nen hebben we noodig: 100 gram boter, 100 gram Parmèzaansche kaas, 4 eieren, peper en zout. De boter roeren we tot room en voegen een voor een de eierdooiers bij, het volgende niet, voor het eerste geheel en al met de boter vermengd is, daar na de kaas, peper en zout en doorroeren en het laatst het stijfgeklopte eiwit. Kleine vormpjes wor den met boter bestreken en met paneermeel be strooid en half gevuld met he mengsel, daarna on geveer 20 minuten in den oven geplaatst Warm opdienen. Woensdag nemen we voor de veranderign eens gemarineerde runderlapjes. We rekenen bv. op 5 runderlappen 1 dl. azijn, 1 dl. water, peper zout, 1 laurierblad, 1 gesnipperde ui en een paar kruid nagelen. We laten he vleesch hierin gedurende 24 uur staan, het vleesch wordt Woensdag op de ge wone wijze gebraden, doch daor het wat vochtig is, wrijven we het eerst met een schoon doekje wat af, voordat we het in het heete vet doen. Is het mooi bruin aan beide kanten, dan voor liet ma ken van de jus het vocht bijvoegen, waarin de lapjes gemarneerd zijn. desnoods nog wat water en alles nog een klein uurtje nastoven tot het vleesch gaar is. De jus nog wat aanbinden met een weinig mai- De appelsneeuw voor Dnoderdag is een zeer lichte toespijs, waarvoor we 5 tot 6 appels tot moes koken met 4 eetlepels suiker en daarna door de paarde- haren zeef wrijven. 4 eiwitten worden zeer stijf geklopt en het kleine beetje te gelijk onder voort durend kloppen wordt de appelmoes er bij gevoegd Tot slot nog de rijstschotel met tomatenpuree en kaas. 350 gram rijst, 1 busje tomatenpuree, 100 gram ge raspte zoete kaas, 80 gram boter. De rijst wordt op de gewone wijze gaar gekookt met zout, daarna even voor het opdoen vermengd met de gesmolten boter, de kaas en tomatenpuree, waarna we alles met elkander nog even goed ver warmen door het nog een kwartiertje in een be boterde en met paneermeel bestrooide vuurvaste scho tel in den oven te plaatsen, of op een asbest plaatje op het gas en dan in verwarmde dekschaal opdienen. Nu de versche tomaten er niet zijn of zeer duur, is het gebruiken van de puree zeer aan te bevelen omdat de tomaten al zijn ze geconserveerd, toch de zoo noodige vitaminen behouden. Er zijn busjes Hoi landsche tomatenpuree in den handel, die ik bui tengewoon goed vind, en waarop staat aangegeven, dat de inhoud van een klein busje gelijk is aan 1 pd versche tomaten, en waarvan de prijs slechts 14 cents bedraagt, dus niet duurder dan den gewo nen zomerprijs. VASTENMENU'S. Garnalenragout met rijstrand, gesnipperde win terpeen, aardappelen, peterseliesaus. Gestoofde kabeljauwstaart, witte boonen, aardap pelpuree, turfjes met bessensap. Gekookte eieren, sla van bieten, krulandijvie en appeien, gebaxxen aardappelen, gort en Karnemelk. Reuactrice „onze ixeuken" Tneiesia- straat izt, uen xiaag. HOOFDPIJN. Wanneer men dikwijls last van hoofdpijn heeft, zal men oyna zexer een aanval Krijgen xort vooruat men uitgaat, iets innemen heipt niet altijd en vele middenjes werxen oovenaien ongunstig op net nart of de maag. Het is in zoo n gevai veei oeter de toe- viucnt te nemen tot neet, oyna Koxeno water. Voordat de pijn onaragenjx oegint te worden, dus I bij het eerste opterden, van de stexendepijuen, vouwt men een nadhuoex eenmaai in ue lengte en twee maal in de breedte Terwyi men de emuen in de handen heeft, doopt men he midden sux in ne heete water wrmgt het goed uit en legt net dan over neK en scnouuers zoo warm ais men het ver dragen xan.Na eixe minuut worut oe doex weer nat gemaakt en zoo herhaalt men ue behandeling zes of zeven maal. Dan zunen de nek en schouders rood zien, wat wijst op een verhoogden bioedsmoioop Nu worden zij nagewasschen met koud water en flink afgedroogd. Daarna gaat men in een gemakkelijk neglige een kwartier lang gemakkelijk zitten niet liggen in een rustige halfdonkere kamer. Na af loop daarvan kunnen nog eenige bewegingen met hoofd, nek en schouders worden uitgevoerd en zoo is men in een klein half uur van de onaangename hoofdpijn bevrijd. MEER MELK. Tot nu toe is het melkverbruik in Duitschland veel minder dan in andere landen. Het gebruik be draagt per persoaon en per dag een vijfde tot een vierde liter en in de vele industristeden slechts 1 tiende liter per persoon en per dag. In de groote Amerikaansche steden daarentegen is dit zeiis drie kwart liter per dag en p. p. Het vooroordeel, dat in Duitschland bestaat tegen eht gebruik van melk voor volwassenen men be schouwt het nl. meer als zuigelingenvoedsel en vindt ht gebruik van bier meer mannelijk heeft ertoe geleid propaganda te maken voor het gebruik van melk. Men ziet daarom op de Duitsche stations sinds eeni gen tijd een reclameplaat, waarop een mannenhand een vrouwenhand en twee kinderhanden, die elk een glas melk vasthouden en waarop als onder schrift vermeld staat: „Meer melk" Zou men op het eerste gezicht denken, dat deze plaat door melk handelaren wordt uitgegeven, die een grooteren om zet en meerderen winst beoogen, dan vergist men zich De reclame gaat uit van lichamen, die ten doel hebben het algemeen belang te behartigen door de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid van het gebruik van melk die onder rijkscontrole staat. Waarom gaat de zorg voor het algemeen belang zoo ver om het melkgebruik te bevorderen? Het antwoord hierop is, omdat de melk niet alleen billijk in prijs is, maar ook inderdaad een groote voedingswaarde bezit. 1 liter melk staat gelijk in voedingswaarde met 8 tot 9 eieren, of met één pond mager rundvleesch. Vergelijkt men nu de prijzen van een en ander, dan zal men toegeven dat hierin een aanwijzing tot bezuiniging ligt, door bv, een of twee maal per week het vleesch te vervangen door een smakelijk melkgeracht opgediend in puddingvorm of in den tijd, dat de eieren goedkoop zijn door eier- schotels, die in tallooze variaties klaar te maken zijn. Alleen hierdoor bezuinigt men per jaar reeds een flink bedrag. Voor kleine kinderen en in hte bijzonder voor hen, die na de vijfde maand kunstmatig gevoed worden, is een uitlsuitende melkvoeding niet aan te beve len, maar is het noodig, dat ze gewennen aan een gemengde voeding, bv, gezeefde groenten, vruchten sap, geklopte bananen maar vooral nog feeen eieren zelfs niet in rauwen toestand. Om dit grootere verbruik nu te bevorderen, heeft de rijksmelkcentrale te Berlijn een aantal recepten uitgegeven, die men voor slechts 6 centen kan ver krijgen en die de huisvrouw vele wenken geven, voor het eenvoudig en vlug bereiden van melkspij zen. Door deze rclame staat een tweeledig doel voor oo gen. De huisvrouwen zullen eenerzijds door meer der melkverbruik voedzame en eenvoudige spij2en weten te bereiden, desnoods ter vervanging van vleesch, wat een besparing voor haarzelve betee- kent anderzijds kunnen de landbouwers, in hoofdzaak de kleine boeren vele verbeteringen in hun bedrijf in voeren, die tot dusverre achterwege bleven, omdat zij niet loonend genoeg waren en tenslotte zouden de steden als gevolg hiervan betere melk en melkproducten verkrijgen, dan tot heden het geval is (Nadruk verboden.) ONZE KEUKEN. ZONDAG: .i Groentensoep; varkenshaas; doperwten met wor- -S teltj es uit de bus, aardappelen, citroenpudding. MAANDAG: i Koud varkensvleesch, Gestoofde prei, aardappelen, Rijstebrij. DINSDAG: Kaassoufflée's, baklap, gedoogde appeltje, aard appelen. WOENSDAG: Gemarineerde runderlapjes, roode kool, aardappe len, griesmeel met vruchensaus. LINGERIE BIJ! AVONDJAPONNEN. Alle japonnen vertoone iets slanks om de heupen ook al zijn ze niet van een kleine maat. Dat is nu eenmaal een van de eerste eischen van het moderne slihouet en daarom is het raadzaam, zoo'n nauw sluitende japon niet aan te trekken, voordat de goede lijn van het figuur verkregen is door het on- „jcu. Dat het corset daarbij een grooten rol speelt, zal u wel niet onoekena zyn. Voor vele dames heeft het woord alleen al iets onaangenaams en toch kan niemand er buiten. Ze zijn ook niet hin derlijk in het dragen want tegen woordig weet men zijde en elastiek zoo goed te combineeren, dat men in het geheel niet meer terug behoeft te denken aan den tijd der wespen tailles. Zelfs jonge meisjes met een uiterst slank figuur dragen corsette, zij het ook corsetten met practisch geen baleinen. Gewoonlijk zullen drie baleinen van voren en twee van achteren wel noodig zijn om den rok glad te laten zitten om de heupen. Zij hebben geen sluiting of een sluiting opzij zij worden slechts bij uitzondering met veters gesloten De kleur van het corset komt dikwijls overeen met die van de japon met het oog op het doorschemeren Het on der gode volgt in zijn modellen de mode, en is dan ook sluitend om middel en heupen De onderjurken volgen meerendeels de robe princesse en soms wor den zij gesloten langs dè zijnaad onder één arm, zoodat het bovenstuk geheel de lijn van het figuur kan volgen Dit heeft ook het voordeel, dat men zoo'n onderjurk bij elke japon kan dragen omdat anders de hoogte van de taille bij onderjurk en japon precies gelijk moet zijn Bij de soms vrij groote ver schillen tusschen de japonnen zou dit noodig maken dat men bij vrijwel elke japon een speciale onderjurk had Men vermijde echter altijd een onderjurk te dragen van een afwijkende taillehoogte omdat dan een lee- lijke dikte van het ondergoed te zien komt, die het silhouet van de japon bederft Zoo is het ook on juist, b ijeen rechten rok een kolkkende onderjurk te dragen Wanneer het kleedgeld niet toelaat, een groot aantal onderjurken aan te schaffen, kan men ze beter recht maken, want e^i rechte onderjurk onder een klokrok is geen bezwaar Bij beperkte middelen lette men in de eerste plaats op de over eenstemming in kleur, bij een aantal japonnen van dezelfde kleur in verschillende tinten neme men een onderjurk in overeenstemming met de lichtste ja ponnen BIJ DE PLAATJES Links een origlneele witsatijnen blouse met vo lants versierd, waardoor den indruk gemaakt wordt van een bolero. Rechts een blouse van rose crepe de chine met plooitjes die den indurk moeten geven van ingezette reepen. De halsuitsnijding eindigt in twee slippen, die gestrikt worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5