NIEU WE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang limw: Hum 1. H. IflZffl. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Haardschsrwgude. Het Voorhoofd Onderzoek wenschelijk. Uit den Omtrek Den Haag No. 35 tentoon intercommunaal NO.DINSDAG 24 MAART 1931 LAMEDIJKÜK (III Hl VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. - AD VERTE NT IEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. (VERVOLG). Menschen met een laag, smal voorhoofd zijn nooit geniaal, maar somtijds begaafd met zedelijke hoe danigheden, meer waard voor hun eigen en anderer geluk dan de uitnemendste intelligente bekwaam heden; zij zijn veelal goed, edelmoedig en dapper Bijna altijd begrijpen ze beter dan de meer ontwik kelden de alledaagsche zaken van het leven en sla gen beter in hun ondernemingen. Waarschijnlijk komt dit omdat ze nooit van hun doel worden afge leid door grillige gedachten, vreemd aan het dage- lijksch leven, of de droomen der verbeelding, uit den aard der zaak der werkelijkheid vijandig. Voegen zich echter bij dit gebrek aan verstand misdadige neigingen, dan ondergaat de mensch, bij gebrek aan wapens ter bestrijding, machteloos hun tirannie en geeft hij zich aan de ruwste genietingen over. Menschen met aanleg voor lage hartstochten en misdaden, hebben over 't geheel, evenals de wildste volksstammen, een klein voorhoofd, dat naar achte ren helt, hetgeen hen doet naderen tot de dieren. Wij willen hiermmede niet beweren, dat men geen misdadigers aantreft onder menschen, wier voor hoofd een buitengewoon verstand aanduidt, maar over het algemeen onderscheiden deze zich door een hooger soort van misdaden, om het zoo eens uit te drukken; hun handelingen, hoe schuldig ook, zullen nadenken en moed vereischen. Hoe hooger voorhoofd, hoe minder energie, hoe gedrongener voorhoofd hoe meer wilskracht. Springt het been vooruit, dan bewijst dit een bijzondere geschiktheid voor geestesarbeid en een helder in zicht in groote ondernemingen. Hoe effener de oppervlakte, hoe Zuiverder de omtrek is, hoe meer man kan rekenen op een alle- daagsch, middelmatig verstand, armoede aan denk beelden en gemis aan vinding. Gewelfde, onregelmatige voorhoofden duiden daarom echter nog volstrekt geen genialiteit, zelfs nu en dan onnoozelheid aan. Het wanordelijke der wenkbrauwen kenmerkt dezen valschen schijn van verstand. Een effen voorhoofd zonder rimpels kan slechts toebehooren aan een oppervlakkig, luchthartig of lichtzinnig mensch; het is het kenmerk van een geest zonder diepte of bedrog en meestal van een onbezorgd, opgewekt karakter. Horizontale, evenwijdige rimpels boven de wenk brauwen wijzen op een geest, geschikt voor gezette studie en grondig nadenken. Vertoonen de rimpels zich in het bovenste deel van het voorhoofd, dan is dit dikwijls een teeken van minachting en trotsch. gen voorhoofd, geheel doorploegd met diepe rim pels, waarbij de huid dikke plooien vormt, duidt een tragen, zwakken geest aan. Loopen de rimpels niet evenwijdig, maar kruisen ze elkander telkens, dan kan de eigenaar origineel, misschien ook een onnoozele of een gek zijn. Loodrechte rimpels die bij den neuswortel ontstaan tusschen de wenkbrauwen, merkt men op bij een ernstig mensch, die aan nadenken gewoon is: dikwijls ook bij iemand van een haatdragende na tuur of lastig humeur. Toont het bovenste deel van het voorhoofd duide lijke, boogvormige rimpels, terwijl het onderste deel totaal glad en effen is, dan wijst dit op een stom pen geest, niet in staat tot het vormen van eenig abstract idee. Ziet men bij de geringste samentrekking der huid diepe rimpels midden op het voorhoofd, dan kan men een zwak karakter veronderstellen. Zijn deze "looien voortdurend duidelijk zichtbaar, dan gaat ie zwakheid gepaard aan een neiging tot bekrom- en preciesheid en zuinigheid. Een harde, dikke huid wijst op grofheid, brutali- it, dikwijls, ook op een beperkt verstand. „Is de voorhoofdsader of blauwachtige Y duidelijk chtbaar op een rimpeloos voorhoofd, reken dan ast op buitengewone talenten en een sterke nei- ing tot al wat goed en edel is." (Lavater.) Een volmaakt, mooi voorhoofd, dat verstand en :arakter aanduide, moet een derde deel van het elaat uitmaken of gelijk staan met de lengte van en neus. op Langendijk voordeed, is wel gebleken, dat er aan sommige brandbluschmiddelen iets hapert. Nu weten we allen wel, dat in dergelijk gevallen Steeds iets poogt te haperen, ook aan de menschen, die maar al te vaak, echt menschelijk zeer onder den indruk van 't gevaar gekomen, zenuwachtig Worden en in een overspannen toestand verkeeren, faardoor de arbeidsprestatie wordt geschaad. t Wil ons voorkomen, dat de plaatselijke brand spuit, eigenlijk geheel uit den tijd en met geen noe menswaardige capaciteit, wel kan worden uitge schakeld. Wie de prestatie hiervan van nabij heeft gezien, en onbevooroordeeld is, zal meenen wij dit oordeel wel onderschrijven. .*L?e situatie, die zich een korten tijd zeer ernstig «et aanzien, is uitsluitend gered door de voor korten Sd aangebrachte brandkranen. Daarover is maar een roep, er werd spoedig water gegeven, en er stond vol druk op de leiding, waardoor het vuur kon wor den bedwongen en ernstig kwaad kon worden voor- Komen. Mogen we den Raad der gemeente eens een idee ter overweging geven? We zien elders vaak bij de brandkranen in een houten kast, met vóór glas, de brandslang aangebracht. In geval van brand be hoeft men het glas maar in te slaan, de slang aan de pijp te schroeven, de kraan open te draaien en men kan dadelijk het vuur bekampen. Dit kost zeer weinig en kan van groot voordeel -J8AO 'n'o amoepèS szap ^uajpraA iCAaS via ut uhz weging. Het onderzoek, dat we in het belang van de vei ligheid wenschelijk achten, betreft den toestand van den motorspuit. 't Is ons onbekend, of dat brandbluschmiddel eigendom is van de vier Langedijker dan wel van één gemeente, Evenmin is ons bekend, wie met het onderhoud van de nog al kostbare machine is be last. Ons is van zeer betrouwbare zijde verzekerd, dat de toestand, waarin de spuit verkeerde, toen deze voor het geval werd gehaald, te wenschen overliet. Op weg naar het terrein van den brand, langs de dorpstraat, gebonden achter een vrachtauto, be- Dit is een nuchter feit, niet te ontkennen. 't Is stellig toch niet teveel verlangd, als gevraagd wordt dat ten eerste de brandbluschmiddelen zoo worden onderhouden, dat zij op elk moment ge bruiksklaar zijn. Laat men eens onderzoeken, of zulks ook het ge val was, toen dezer dagen de nood aan den man kwam. Zijn er fouten gemaakt, dat men ze herstelle. f 33500. Per 31 Dec. waren in omloop 125 voorschot- ten tot een totaal bedrag van f207475. Ontvangen y™ tn toppende rekening f677.000 en uitgegeven ALKMAAR. f 624.000, het blijkt, dat ook hiervan een ruim ge bruik wordt gemaakt. Al deze cijfers moeen tot OPENING GARAGE EN SHOWROOM DER FIRMA i tevredenheid stemmen; niet minder de gemaakte KOK, TUINMAN WILKEN. I winst, groot f 1939.20, waarmee de reserve is geste gen tot flink boven de f 20.000. Dit mag zeker worden Zaterdagmiddag 3 uur heeft de officieele opening plaats van de nieuwe garage en de daaraan verbon den Showroom der firma Kok, Tuinman en Wilken, gelegen aan den Stationsweg te Alkmaar. Het ge bouw, dat een oppervlakte beslaat van 600 M2. maakt een uitstekenden indruk en de heer D. Saai Cz. te Alkmaar legt als architect veel eer in met dit ge bouwencomplex. De groote in- en uitrit is zeer practisch aange bracht en biedt de garage stalling voor een 70-tal auto's. Achter de garage is een groote ruimte speciaal ingericht voor het schoonmaken der wagens. Het geheele gebouw, alsmede de op de eerste étage gelegen woningen en kantoren zijn centraal ver warmd. In verband met de opening werd een demonstratie gehouden met een zestal auto's van de Renaultfa- brieken, waarvan de firma het agentschap voor Alkmaar en Omstreken op zich heeft genomen. Gedurende eenige uren werden de wagens ter be zichtiging opgesteld op het Hofplein die zeer veie belangstellenden trokken. Wij komen nog nader hierop terug. Plaatselijk Üiesiws BROEK OP LANGENDIJK. In de op Vrijdag j.l. gehouden vergadering der Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging zijn tot candi- daten voor de a.s. gemeenteraadverkiezing gekozen de heeren: 1. A. Glas Cz. (aftr.); 2. O. Koedijk Dz.; 3. D. A. Kansen; 4. J. Glas Abrz. (aftr.)5. H. Vinke; 6. J. Balder Jbz.; 7. D. Visser; 8. W. Dirkmaat; 9. K. Timmerman; 10. H. Glas. NOORDSCHARWOUDE. De Paaschtentoonstelling te Schagen vormt voor vele van onze streekbewoners een groot aantrek- kingspunt, omdat daar veel te zien is, waarvoor men interesse heeft. Maar daarbij is het gelukkig, dat we hier over een Autobus-Onderneming beschikken, die de bezoekers in de gelegenheid stelt, op een «gemakkelijke en vlugge wijze daarheen te gaan. Evenals vorige jaren laat dc Eerste Langedijker Auto-Omnibus-Onderneming ook nu weer een of meer van haar groote bussen loopen naar Schagen, de belangstellenden daarheen te brengen en wel op morgen, Woensdag 25 Maart. Allen die hierbij belang hebben, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, om zich op de hoogte te stellen van het uur, waarop de bus zal rijden. ALKMAAR. Onder architectuur van de heeren Huisman en Kalverboer heeft de firma H. Lind hare sedert 1854 gevestigde zaak Mient 3—5 te Alkmaar een totale verbouwing doen ondergaan. De opening vond Zaterdagmiddag 3 uur plaats. Bestond de zaak eertijds uit twee naast elkaar liggende perceelen, thans is één groot gebouw ver vezen, hetwelk een voornamen indruk maakt en het aspect van de Mient ten zeerste verhoogt. Een volledige beschrijving van het inwendige ver schijnt in dit nummer. ZUIDSCHARWOUDE. 25 jaar Verzekeringsbedrijf. Wanneer wij dit hoofd hierboven zetten, dan wil len wij daarmede aangeven en bekend maken dat het 30 Maart a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat de heer D. Zeeman te Zuidscharwoude, zich als assu radeur daar vestigde. In de laatste dagen van Maart 1906 werden door hem de eerste brandverzekeringsposten aangebracht, en op 30 Maart kreeg hij zijn eerste agentschap van de Gebrs. Meijer, waar hij zich tevens op het kan toor theoretisch en practisch bekwaamde. Maar behalve het plaatsen van posten bij Brand verzekering-maatschappijen ging de ondernemer al spoedig een stap verder, en begon hij zijn Beurs- posten te plaatsen en groeide het aantal verzeke- ringsposten gestaag, zoodat nu over een uitgebreid Verzekeringskantoor kan worden gesproken. Direct goed aanpakkende en tegelijk breed opzet tende heeft zijn Assurantiekantoor zich al meer en meer uitgebreid, en kunnen thans op allerlei gebied verzekeringen bij dat kantoor worden afgesloten, en wat daarbij het voornaamste is: bij de meest solide en bekende maatschappijen en ondernemingen. Waar al niet moet men zich tegenwoordig voor verzekeren, om gewaarborgd te zijn tegen datgene wat ons en iedereen kan overkomen, 't Is voor auto, brand-, hagel-, inbraak-, glas-, levens-, ongevallen-, broeikassen-, warenhuizen-, Casco-, motorschepen-, transport-, waterschade-, stormschade-, wettel, aan- ir., ziekteverzekering enz. Welnu voor dit alles kan men bij genoemd kan toor terecht. Dit alles heeft de heer Zeeman door een serieuse behandeling van zaken verkregen en mag hij thans bogen op een uitnemend loopend verzekeringsbedrij f Natuurlijk is het niet zoo maar gegaan en zijn ALKMAAR. Nogmaals vestigen wij de aandacht op eene her opening eener zaak die eveneens Zaterdagmiddag plaats vond. Het is de heer Woltering Wackers, die zijn tijd heeft begrepen en zijn zaak geheel gemoderniseerd heeft. De winkelpui is keurig verzorgd en is, zoowel als het interieur, een uitstekend geslaagd werk, waar voor wij den architect, den heer Maj. Cijffers te Bergen alle eer geven. Over een en ander komen wij nader terug. HEER HUGOWAARD. De Boerenleenbank te Heer Hugowaard. In het lokaal van den heer Bus werd Zaterdag avond de jaarvergadering gehouden. Burgemeester Van Slooten, Directeur der bank opende met een woord van welkom de vergadering, zich verheugende over de flinke opkomst der leden. Onder de ongunstige omstandigheden voor land- en tuinbouwers mag de bond zeker worden beschouwd als een zegen voor zeer velen. Gewezen werd op het tuinbouwcrediet door tusschenkomst der banken; ook in onze gemeente zijn vrijwat credieten aange vraagd. Spr. hoopt, dat dit voor velen nog een uit komst ten goede zal zijn. Voorts hoopte hij op aan gename discussie en verklaarde met den wensch, dat de te nemen besluiten in het belang der bank en der leden mogen zijn, de vergadering voor ge opend. Door den heer P. Kostelijk, ook voor deze verga dering weer tot secretaris aangewezen, werden de notulen der vorige jaarvergadering gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Door den heer Haster werd, namens de commissie van onderzoek, rapport uitgebracht over de rekening Alles was in orde bevonden, zoodat geadviseerd werd tot goedkeuring, waartoe werd besloten, terwijl den kassier en aan de comm. den dank der vergadering werd gebracht. De voorzitter wees op de mooie winst, welke was gemaakt en stelde namens het bestuur voor, de geheele winst te voegen bij de reeds gevormde re serve, waartoe werd besloten. Door den Directeur werd vervolgens het jaarver slag uitgebracht. Hieruit stippen we het volgende aan. Het jaar 1930 had voor de bank een gunstig verloop; steeds mag uitbreiding worden geconsta teerd. Het totaal der ingebrachte spaargelden be droeg over dit jaar f262.000 ruim, terwijl werd te ruggevraagd ruim f220.000, aldus een vooruitgang van het spaargeld van ongeveer f 20.000. Het totaal te goed aan spaargelden was op 31 Dec. f329566.40 verdeeld over 406 spaarbankboekjes. Hiervan waren 392 ter controle ingezonden; hoewel de 14 andere over kleine bedragen liepen, moet er toch voor een richctige administratie worden aangedrongen op aangemerkt als een mooie steun voor de bank, vooral ook met het oog op den lagen rentestandaard der geldmarkt. Het bestuur heeft de rente vastgesteld, rekening houdend met de rente door de Centrale Bank vastgesteld. Voor maandgelden is aangenomen 31/» voor voorschotten 4'/2 Voldoening van rente en vastgestelde aflossingen gaf in het alge meen geen reden tot klagen, al is dan ook enkele gevallen, de omstandigheden in aanmerking geno men aan enkele leden eenig uitstel verleend; de toe- Door overlijden, vertrek enz. zijn een tiental leden van het register moeten worden afgevoerd; daar tegenover zijn 20 leden bijgeschreven, zoodat op 31 Deecmber j.l. het aantal leden 203 was. Door het bestuur werden 17 vergaderingen gehouden, voorts enkele met den Raad van Toezicht, terwijl deze het voorgeschreven aantal vergaderingen hield, meermalen onderlinge besprekingen hadden plaats gehad en vele zittingsdagen van den kassier door een bestuurslid of een lid van den Raad van Toe zicht werden bijgewoond. Het jaarrapport der inspectie van de Centrale Bank luidde gunstig. Volle tevredenheid mag worden betuigd over de wijze, waarop door den kassier te genover bestuur, R. v. T. en de leden der bank zijn taak wordt opgevat. Spr. eindigd zijn verslag met den wensch, dat de bank nog vele goede jaren zal mogen maken en nog lang ten nutte der leden zal mogen zijn. Het jaarverslag verwekte een algemeen applaus. Hiermede was men genaderd tot de verkiezingen. Noodig waren 4 stemmingen, welke alle bij eerste stemming den uitslag brachten. Met groote meer heid van stemmen werd als bestuurslid herkozen de heer P. Smit; als lid van den R. van T., vacature P. Beers, werd gekozen de heer G. Dirkmaat, als bestuurslid, vaccature S. Brugman, de heer A. Kooy; als plaatsvervangende bestuursleden werden herko zen de h.h. H. Wuys en P. Blauw. Allen namen de benoeming aan en werden door den voorzitter ge feliciteerd; spr. twijfelde eer niet aan, of allen zullen met warmte de belangen der bank en hare leden behartigen. Machtiging werd aan het bestuur verleend voor afvoering uit het ledenregister van personen, die door overlijden, vertreek enz. hebben opgehouden lid te zijn. De h.h. Van der Meer, J. Kamp en J. Brouwer werd aangewezen voor het nazien der rekening over 1931. Mede werd het bestuur gemach tigd zoo noodig in den loop van het jaar de rente te wijzigen. Bij de rondvraag werden door den heer D. de Jong eenige woorden van waardeering gericht tot den heer Brugman, hem dankend voor zijne bemoeiingen in het vereenigingsleven, speciaal ook wat de bank betreft. Spr. meende dit te mogen zeggen uit naam der vergadering. (Applaus). De heer Brugman vroeg -nog even het woord, vóór de voorzitter tot sluiting overging. Hoogst aangenaam was het hem geweest indertijd tot be stuurslid te zijn gekozen, aangezien de boerenleen bank hem toen een hoogst nuttige instelling toe scheen voor de gemeente; in den loop der jaren was hij nog steeds versterkt in de overtuiging, dat door de bank mooi en nuttig werk werd verricht, ze was hem lief geworden. Ook de taak als bestuurslid, vooral ook door de zeer aangenamen omgang met zijn medebestuurders, den kassier en den Raad van Toezicht. Spr. dankte voor het telkens vernieuwd bewijs van vertrouwen bij zijn aftredingen en ein digde met de beste wenschen voor de bank en hare leden. Hierna werd door den voorzitter tot sluiting over- igaan, waarbij de voorzitter onder warme instem ming de vergadering woorden van hartelijken dank richtte tot den heer Brugman als 'scheidend be stuurslid, tot den heer Beers als scheidend lid van den Raad van Toezicht voor hetgeen beiden voor de bank waren geweest en er voor hebben ge daan. Hij wenschte beiden met de hunnen nog vele mooie levensdagen toe. Met de beste wenschen voor de bank en hopende op 'voortdurende aangename samenwerking sloot spr. de vergadering. HEER HUGOWAARD. Door het bestuur van „Helpt Elkander", de Prot. vereeniging voor Ziekenhuisverpleging werd een ver gadering! gehouden voor de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Gekozen werd hiervoor de heer Kooy Cz. In de daartoe gehouden vergaderiing door het bestuur van „Licht en Duisternis", het ondersteu ningsfond bij ziekte werd tot voorzitter gekozen de heer C. Groot. tegenslagen ook zijn deel geweest. Maar dit alles is hij te boven gekomen en mag de heer Zeeman met geregelde inzending. Verleend werden 193 voor recht trotsch zijn op zijn Assurantiekantoor van schotten tot een bedrag van f 66700, terwijl door ge- 1906. heele of gedeeltelijke aflossing werd terugbetaald HEER HUGOWAARD. Bij de gehouden verkiezing van twee Hoofd-Inge- landen voor den polder werden de aftredenden hee ren P. Groen en J.Oudeman als zoodanig herkozen. Aan de verkiezingen werd door slechts 36 perso nen deelgenomen. KOEDIJK. Van de lichting 1932 uit deze gemeente zijn 9 in geschrevenen voorgoed vrijgesteld wegens broeder-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1