Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 36 40e Jaargang Uitnave: Firma I. B. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Een stukje oude geschiedenis let optreden van wethouder de Miranda. Het witte doek TELEFOON LVTERCOMMTOAAJ, NO. DONDERDAG 26 MAART 1931 NIEUWE L4IGED1JKEB CODRAMT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. v. da gevolgd. We kunnen dat ons zeer wel voor stellen en wat nu weer door dezen bewindsman is gepoogd, is niet in staat, het vertrouwen in zijn beleid te doen toenemen. In de laatste wekitm len einde van de overwinning, die vele voor- zijn de aardappelenprijzen te Amsterdam sterk deelen bracht zooveel mogelijk gebruik te ma- gestegen en hebben nu een peil betreikt, dat ken, stichtte kloris, die, toen het water gevallen n°g iets hooger ligt, dan het in het vorig num- was, zeil aan het hoofd van. een groot leger bi#- mer meegedeelde in de rubriek marktberichten. P?n West-Friesland verscheen, vier kasteelen: Een Amsterdamsch wethouder heeft heel wat Medeinblik, Eemgenburg, Middelburg en Nieuw in te brengen; de Miranda zag de prijsnoteering burg- - eens aan en meende te moeten ingrijpen. Hij stel- Verwonnen en bedwongen, wachtte den West de zich in verbinding met het Departement van Friezen een laatste vernedering. Op het kasteel Binnenlandsche zaken en Landbouw en gaf in Toornenburg werd het verdrag gesloten, waarop overweging den uitvoer van aardappelen stop te it'1? zetten, teneinde voor de stedelijke bevolking een Het vrijheidslievend volk, levend te midden fageren aardappelenprijs te verkrijgen, van moeras en kreek, moest zich alles laten wel- Aan dee benarde toestanden) in den land- en gevallen. Aan het recht om burchten te bouwen tuinbouw heeft hij blijkbaar geen oogenblik ge en te vestigen voegde Floris iets- anders toe, dat dacht. Men zou bijna vragenstelt dat belang voor hun den genadeslag zou geven. Tot heden onge- 0611 Amsterdamsch wethouder niet? naakbaar in hun onherbergzaam, moeilijk te be- Gelukkig is den Haag zoo verstandig geweest reiken streken, zouden dijken en wegen een geheel om mijnheer de Miranda maar te laten praten, 't anideren toestand in het leven roepen en de on- Zou ook een 'fraaie vertooning zijn geweest, om derwerpirig tot een voldongen, feit maken. Dat nl. aan den eenea kant aan land- en tuinbouv* de graaf Toornenburg koog als plaats •'der sa- steun 'te bieden in den vorm van crediet, wetsre- menkomst was niet toevallig. Willem II had dit ving enz., en anderzijds den uitvoer van een pro- kasteel gesticht, als bolwerk tegen de invallen duet, dat een goeden prijs opbrengt, stop te zetten der West-Friezen. Het was streelend voor den Laken we het in den hoofdstedelijken wethou- zoon oj) deze plek de kroon te zetten op 'het werk der sterk, dat hij met een dergelijk onbekookt van zijn te vroeg gevallen vader. voorstel in den Haag kwam, ((wat de wrijving tus Mogelijk werd hij er ook wel toegebracht om schen stad en platteland slechts kan doen toe dat men zich in de nabijheid van Noorddorp be vond, waar de hoogte is gelegen, onder den naam van Huldtooneel of Schepelenberg bekend. Hierop werden, volgens de overlevering, de gra ven tot. heer gehuldigd nemen), we oordeelen over de waardei van de nu voor Amsterdam getroffen maatregelen anders dan de heer Knoop. Toen de wethouder den minister niet bereid vond op zijn idee in te gaan, sloeg de heer de Vernederd, noode bukkend voor de overmacht Miranda een anderen weg in. Hij riep de organist- keerden de Friezen naar hun polderland terug. tie van grossiers en -winkeliers in aardappelen Zij schikten zich in de omstandigheden, maar bijeen en vroeg of zij bereid waren mede te wer- wachtten slechts op de gelegenheid om zich we- ken tot het beschikbaar stellen van goede aard- der aan den tijdelijken dwang te ontworstelen, appelen. De prijs voor Limburgschc industrie en Na 's Graven dood bewees het verwoesten der Drentsche eigenheimers werd bepaald op 5 ct. kasteelen, ter hunner beteugeling gebouwd, dat Per kilogram, de gemeente stelde f60.000 beschik Ze wel tijdelijk overheerscht, maar nooit ten on der gebracht konden worden. En toch zetelde in de ruwe harten, naast on- verdoofbaOen vrijheidszucht, het gevoel van dankbaarheid. Na liet tragisch einde van Floris, wreekten de West-Friezen met de Kennemers en Waterlanders vereend den dooi van hem, die, hoewel hij hen tijdelijk breidelde, toch in mo- reelen en stoffelijken zin hun zooveel had ge geven. Ze wisten, dan hun meerdere welvaart, een ge volg was ven de kunstwerken van Floris, tot wering van de alles vernielende vloeden opge- worepn baar om daardoor prijsregelend op te treden, j De organisaties zijn op* het voorstel van den heer de Miranda ingegaan, en zoo worden nu in Amsterdam aardappelen voor 5 cents per kilo gram in de winkels verkocht. 1 Meen! de heer Knoop dat de heele regeling niets beteekent en wel geen effect sorteeren zal, aan- 1 gezien de Amsterdammers gewend zijn aan zgn. Bonte en Blauwen, .uit Zeeland, en de Drentsche j en Limburgsche aardappelen niet zullen begeeren de ervaring van vroeger heeft wel geleerd, dat men voorzichtig doet, zich maar niet aan voor- spellingen te wagen. Deze. week toch is de vraag naar goedkoope Gelukkig zijn rampen, door' overstrooming en aardappelen al van .beteekenis gebleken. Het pu- doorbraak veroorzaakt, in deze streken zeldzaam 1 bliek is nu eenmaal moeilijk te begrijpen. De I im en maakt eene als op 27 September 1890 Mijzen trof, hierop een uitzondering,» toch is deze vol doende om ons, zij het op kleiner schaal, de treurige gevolgen te doen zien, die hieraan ver bonden zijn. De watervloeden, die den'Anna PPaulowna- polder en het Waterland en omgeving teisterden, zijn van veel later datum. Mijzen's polder echter schijnt tot de onge- lukkigen te behooren. In 1347 werd- het land, vroeger aan West-Friesland verbonden door een vaart langs den Walingsdijk, daarvan gescheiden Do 700 morgen land werden daardoor tot eiland gemaakt. Bij het accoord van 19 September 1807 door het Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, werd aan de bedijkers van de Beemster de ver plichting opgelegd, de nu bestaande vaart te graven. Het ging in dien ouden tijd als het nu nog ïvel eens gebeurt, het verzuimen van het onder houd der dijken of inbraak waren oorzaken dat voor vijf eeuwen werd gesproken van „Misser oude dije." Later bewees een uitdrukkingin een brief van vrouwe Machteld, burggravinne van Zeeland on vrouwe van Valkenburgl en Vroone, dat in iien onhoudbaren toestand verbetering was ge bracht. burgsche industrie was voor luttele weken, zon- Her overheidsbemoeiing ook voor 5 cents .per ki logram in de winkels te krijgen. De omzet beteekende weinig. Het zou dan ook zonder de inmenging der gemeente, wel niet mogelijk zijn gebleken deze soort „erin" te krij gen. Maar niet zoodra heeft het gemeentebestuur zich ermee bemoeid, of het Amsterdamsche pu bliek vraagt de genoemde soorten. Een vreemd geval, moeilijk te verklaren. Waardeering mag men overigens koesteren voor het doel, om nl. de bevolking aan goed-, koope aardappelen te helpen. De werkéloosheid is groot, hoe talrijke gezin nen moeten met een steunbedrag van f 18 por week zien rond te komen. Daar kan men geen aardappelenprijs van 15 ct. per kilogram betalen. Er wordt zooveel stille ar moede in de steden geleden en voor die gevallen is de regeling van de Miranda een uitkomst. De Amsterdamsche grossiers en winkeliers heb ben, gezien den algemeenen toestand, geen oogen blik geaarzeld hun volle medewerking te ver- leenen. staan de trekking plaats vond. Alvorens men tot de trekking overging, werd het woord gevoerd door de presidente dier vereeniging Mevr. Stam-Dirkmaat, die er met dankbaarheid van gewaagde, hoe niet alleen de leden der club alle medewerking hadden verleend, doch dat ook van buiten de vereeniging vele bewijzen van medewer king en belangstelling waren betoond. In het bij zonder werd de pers en den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur een woord van dank gebracht. Een bijzondere attentie mochten de hospes en zijn echtgenoote nog in ontvangst nemen in den vorm van een mooi bloemstuk, dat hen door de presidente werd overhandigd en dat vertolkte den dank voor de welwillende medewerking van het echtpaar Schenmaker. Dank werd bovendien aan hen ge bracht voo rde ontvangen schilderij, voorstellende de naam der vereeniging enz. Na deze vlotte toespraak en de verdere plichtsplegingen werd overgegaan tot de trekking der 100 prijzen welke voor deze ver loting waren beschikbaar gesteld, a We zullen niet den volledigen uitslag vermelden, doch volstaan met mededeeling van de namen der eerste vijf prijzen. De gelukkigen waren: S. Borst te Broek op Langendijk, le prijs, be staande in een prachtige sprei; Gerret Bergen te Zuidscharwoude, 2e prijs, een fraai kapstokkleed; J. Krul Sr., te Zuidscharwoude, 3e prijs, een vloer kleed; J. Leeuwrik te Zuidscharwoude, 4e prijs, een prachtig stoelkussen; G. Goudsblom te Zuidschar woude, 5e prijs, eveneens een kussen. Nadat deze trekking onder de noodige spanning der aanwezigen was afgeloopen werd de uitslag dei- attracties bekend gemaakt. We vermelden ervan, dat de flesch 1170 stuks groene erwten bevatte en dat de de jonge heer T. Kostelijk Kz. alhier, met 1173 dit getal het dichtst benaderd had. De beloo ning hiervoor bestond in een kunstbreiwerkje. Een schilderijtje, samengesteld uit 811 kraaltjes, werd gewonnen door Mevr. J. de Vries-Wit alhier, die het aantal op 820 had geschat. Den gefingeerden naam van een pop, Maurits geheeten, werd niet geraden, zoodat overeengekomen werd deze te verloten onder hen, die geraden hadden. De gelukkige bezitster van dezen Maurits werd Mej. Emmy Schrijver te Zuid scharwoude. Bij deze laatste attractie was het Mevr. Van Spengler geweest, die haar welwillende medewerking had verleend. De presidente achtte nu den tijd gekomen tot sluiting over te gaan, daarbij alle medewerksters dank betuigende, als ook het gemeentebestuur voor zijn welwillendheid, de familie Kuiper voor het be langeloos in bruikleen afstaan van de piano enz. Namens het gemeentebestuur sprak daarna nog de heer Kunnen die er op wees, dat B. en W. ten zeerste den arbeid der vereeniging waardeeren, te meer daar het batig saldo ook zal ten goede komen aan arme gezinnen, voor welke kleedingstukken zullen worden vervaardigd. Ook bracht hij hulde aan de damesvereeniging die op zoo uitstekende wij2e deze tentoonstelling had georganiseerd. Plaatselijk Nieuws De lezers van ons blad, die gewend zijn de ;oedverzorgde rubriek „Marktberichten" te vol den, hebben ongetwijfeld ook notitie genomen ran de ontboezemingen des heeren Knoop, ma- relaar in aardappelen cs. te Amsterdam. De heer Knoop is blijkbaar geen bewonderaar ran de politiek, door, den wethouder de Miran- cretaris, den heer J. Th. Kunnen, ten wiens over- ZUIDSCHARWOUDE. Den 21, 22 en 23sten Maart hield de damesver eeniging T.O.N.E.G.I.D.O. alhier een tentoonstelling van handwerken in het lokaal van den heer Schoen maker in De Koog. Deze tentoonstelling is uitstekend geslaagd, ge tuige ook het flinke aantal betalende bezoekers. Maandagavond had de trekking plaats van de aan deze tentoonstelling verbonden verlolting, waarvoor door B. en W. toestemming was verleend. Het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door den se- OUDKARSPEL. „Vissekersvereeniging Geestmer-Ambacht.' Gistermiddag vergaderde de afdeeling „Geest mer-Ambacht" van de Hoofdafdeeling Zoetwa tervisscherij der Ned. Heidemaatschappij in het lokaal van den heer de Hart te Oudkarspel. De voorzitter de heer E. Vlug opent deze Jaar vergadering met welkom aan de opgekomenen, waarna door den secretaris, den heer P. Glask de notulen van de vorige vergadering worden ge lezen welke onveran,derd worden goedgekeurd. Het jaarverslag kon niet zoo'n optimistischen toon ademen als het voorgaande. Had 1929 aan de leden een goede 'vischvangst gegeven, het afgeloopen jaar 1930 moest wat het daaraan voorafgaande jaar. betreft, ver ten ach ter staan. Door den penningmeester werd hierna reke ning eu verantwoording gedaan van het gehouden beheer en gaf da kas aan voordeelig saldo van f531.47. 5 Voor dit bedrag zal pootaal en 'zoo mogelijk ook blei worden gekocht. Een bestuursvoorstel om de vergunningen met fl:0 te verhoogen teneinde dit bedrag aan te wenden ten voordeele van de leden, werd- aange houden tot de volgende vergadering. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren E. Vlug en W;. Kliffen met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, die dan ook weder hun benoeming laannamen, terwijl in de plaats, van den heer Hessing, niet herkiesbaar werd gekozen de heer Boerdijk. Aan den heer Hessing werden woorden van dank gericht voor het vele werk, dat door hem in het belang van de afdeeling was verricht. Deze woorden gingen vergezeld van een her inneringsgeschenk. De agenda voor de groote algemeene vergade ring werd op een prettige en vlotte wijze afge handeld. De vergadering ging. accoord met die voorgestelde verhooging voor de aalmaat, terwijl men over het algemeen weinig gevoelde voor de contributieverhooging voor het hoofdbestuur. Door den heer A. Brink van de Heidemaat schappij werd een hoogst interessante lezing ge houden over de voortplanting van de paling, waarbij door hem werd getoond een palinglarve in den Oceaan gevangen, wélke larven er onge veer drie jaar ove* doen om van Amerika uit onze stroomen te bereiken. En hier dan als de bekende glasaal worden aangetroffen. Het vraagstuk dezer voortplanting, want vele jaren reeds heeft men hierover het hoofd gebroken lokte natuurlijk na deze hoogst belang wekkende lezing een breedvoerige; discussie uit. Medegedeeld werd nog dat te Alkmaar een visscherijcursus zal worden gehouden, ïiitgaan- de van de afdeeling Zoetwatervisscherij. Deze cursus zal worden gegeven in samenwer king met andere af deelingen. Tijdens de vergadering gaven zich reeds een dertiental personen op voor het volgen van de zen cursus. Meerdere personen kunnen zich nog aanmelden. i In den namiddag kwam de heer Hart, op zichter der Visscherij ter vergadering, die bij de watermachine in de noordkolk een apparaat had geplaatst voor het kweeken van snoelf. Een apparaat waarmede reeds goede resultaten op andere plaatsen zijn bereikt. Nog werd een verloting gehouden onder de leden, waarbij de heeren P. Glas, J. Leegwater en J. Tischeman zoo gelukkig waren op "hun gratis lot een prijs te winnen. Na gehouden rondvraag werd deze bijzonder geanimeerde en hoogst belangrijke vergadering door den voorz. met dank aan de aanwezigen ge sloten. NOORD-HOLLANDSCHE CINEMA HET VREEMDELINGEN LEGIOEN. Aangrijpende geschiedenis in 8 Acten. In de gloeiende zon marcheerde een detachement soldaten door de Sahara. Na een vermoelenden marsch van zes uren en een rusttijd van tien minu ten, komen zij In het hoofdkwartier Sidi-bel-Abbes aan. De groep telde één uitvaller en Richard Far- quhar maakte zich daardoor schuldig aan Insubor dinatie. Richard heeft in Sidi-bel-Abbes een ont moeting met een meisje, genaamd Gabrielle. Deze heeft een zuster Silvia, waarop Richard verliefd is geweest en die nu pas van haar huwelijksreis met Herbert Markoff terug is. Hy ontmoet door toedoen van Gabrielle, Silvia en deze bekent hem dat zy nog steeds van hem houdt en dat haar huweiyg een mislukking is. Richard had in Engeland ontslag uit den dienst genomen, omdat hy Markoff betrapt heeft by het stelen van een trommel met papieren, en de schuld op zich neemt. Richard ontvangt van kolonel Destinn, die ook van de zaak afweet, een jeugdportret van zichzelf omdat kolonel Destinn ue papieren van Richard's vader in zyn bezit heeft. Richard's vader had vyf en twintig jaar terug ook ontslag genomen. Er moet een expeditie uitgezonden worden om de onlusten in het Noorden te onder drukken. Kapitein Markoff wordt met de leiding belast en tengevolge daarvan wordt er een groot bal gegeven. Richard waarschuwt Silvia dat hy voor een dief aangezien wordt, doch zy trekt zich niets hiervan aan. Richcard krygt een woorden wisseling met Kapitein Markoff over Silvia. Zij ra ken handgemeen en de kapitein wordt tegen den grond geslagen. Richard wordt ziek en moet iy het hospitaal opgenomen worden. Gabrielle bezoekt hem en bekent hem haar liefde, waarby Richard denkt Silvia voor zich te zien. Kolonel Destin ont vangt een telegram dat Kapitein Markoff in gevaar is en met enkele manschappen van de hoofdmacht afgesloten is. Richard krygt woorden met Kolonel Destinn over Madame Markoff. Richard is hier on bekend en geeft zich uit voor John Smith. Hy komt te weten dat er een dame buiten op hem staat te wachten. Het is Gabrielle en Richard denkt dat zy hem dien avond in het ziekenhuis bedrogen heeft, doch zy zegt hem, dat zy het eerlyk gemeend heeft. John Smith redt Destinn van een byna zeke ren dood en nu vertelt de Kolonel hem, dat hy als leider der dienstweigeraars terecht moet staan. Dit geschiedt en na het verhoor spreekt de jury den eisch uit, en die luidt zonder uitzondering: „Dood straf". Alles wordt, hem gevraagd en ook of John Smith zyn waren naam is. Madame Markoff wordt binnengeleid en het wordt haar gevraagd of zij beklaagde kent, doch zy geeft een ontkennend ant woord. Doch nadat haar wordt gezegd dat John Smith, Richard Farquhar is, moet zy bekennen. Het vonnis wordt echter toch gehandhaafd en Richard zal by zonsopgang gefusileerd worden. Kolonel Des tinn bekent nu dat Richard zyn zoon is, maar hy vraagt de heeren hun vonnis te bevestigen. Gabrielle komt in de cel van Richard afscheid nemen en belooft tot in den dood van hem te houden. Ook Destinn komt in zyn cel en schenkt zyn zoon het Vlctoriakruis. De Kolonel redt Richard en neemt alle schuld op zich. Hy zendt hem een briefje na, waarin hy den wensch uit, dat Richard nooit meer terug moet keeren en zich met beide handen door het leven moet slaan. Deze rolprent zal Zondag a.s. worden gegeven' ten lokale van den, heer O. Vis te Oudkarspel,- terwijl wij voor nadere bijzonderheden naar de in,' dit nr. voorkomende advertentie verwijzen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1