Uit den Omtrek Buitenlandsch Overzicht Verhuizings-risico Laatste berichten Vooruitgang en Achteruitgang SINT PANCRAS. i De zaadontsmetting welke gehouden werd door de heer van Herwijnen, kon zich wederom in een groote deelname verheugen, wel een bewijs dat het gun- stige resultaten afwerpt. SINT PANCRAS. De Vrijz. Dem. Kiesvereeniging heeft de candi- datenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen samengesteld als volgt: 1. w. Snel (aftr.). 2. A. Hoogland Jz. 3. P. de Vries Jz. 4. H. Gerritsen. 5. J. Roos Sr. 6. K. Slik. WARMENHUIZEN EN HARENKARSPEL. Wedstrijd Landstormafdeeling. Voor de te houden onderlingen wedstrijd van de plaatselijke landstormafdeelingen Warmenhuizen en Harenkarspel hebben zich 50 personen opgegeven. De te houden wedstrijd is te Tuitjenhorn en zal aan vangen op Vrijdag 27 Maart a.s. nam. 5 uur. Bij deze wedstrijd zullen tegenwoordig zijn de voorzitter en secretaris van het gewestelijk verbond en zijn aardige prijzen beschikbaar gesteld. Het beloofd een interessante wedstrijd te werden. WARMENHUIZEN. Gevonden en verloren voorwerpen. Verloren een bankbiljet van f 25.—. Gevonden een kindertaschje met inhoud. Inlichtingen hierover te bekomen op het gemeente secretarie. WARMENHUIZEN. Keuring Dienstplichtigen. De keuring lichting 1932 is bepaald op 17 April a.s. in het oude Raadhuis te Heer Hugowaard. SINT MAARTEN. Bij de heden gehouden verpachting van het gras gewas der West-Frteschedijk alhier, in het café Rust en Lust" zijn van de 36 parken, 27 verhuurd voor de somma van f589.—, terwijl de 36 perken in 1930 in totaal f 1231.— opbrachten. Eveneens het grasgewas der wegen van de Banne St. Maarten, zijnde 16 perceelen waarvan er 11 zijn verhuurd voor de van f 61.terwijl het totaal In 1930 voor f 228.50 is verhuurd. Ook hier zijn het de slechte tijden welke veien niet in staat stellen om een stukje grasgewas, het welk direct moet worden betaald, te huren. Gistermorgen is Den Helder overleden de heer D H. Grünwald, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, oud raadslid en oud-wethouder van de gemeente Den H Daar één dezer dagen de heer Koning te Schagen is overleden, zijn er momenteel 2 vacatures bij ge noemde Kamer van Koophandel. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 23 Maart j.l. gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: A. Bakker, Keinsmerbrug; P. Biesboer, St. Maar ten; G. Boontjes, Schagen; D. Brak, St. Maartens brug; J. Breed Mz„ Petten; Joh. Daalder, Bergen (N.-H.)H. A. Dingemans, Rossem (Geld.)A. Dros, Eierland, Texel; D. C. Geerlings, Anna-Poulowna; P. Hopman, Harenkarspel; A. Kaan, Anna Poulowna; D Kater, Wieringerwaard; H. Kistenmaker, Kol- horn; J. Kroon, Stroe, Wieringen; K. Lap, Den Hoorn, Texel; A. L. v. d. Marei, Scheveningen; G R. Sasburg, Benningbroek; K. G. Smit, Barsingerhorn J. D. Stammes, Schagen; H. Waiboer, Anna Paulow- na; P. v. d. Wal, Weere Winkel; H. J. Weeder, Oost woud; Joh. W. H. Zeehuisen, Bergen (N.-H.); Jb. Zeeman, St. Maartensbrug. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leer lingen: A. Bakker, Keinsmerbrug; P. Biesboer, St. Maar ten; G. Boontjes, Schagen; D. Brak, St. Maartens brug; J. Breed Mz. Petten; P. Hopman, Harenkars pel; J. Koorn, Stroe, Wieringen- K. Lap, Den Hoorn, Texel, A. L. v. d. Marei, Scheveningen; H. Waiboer, Anna Poulowna; Jb. Zeeman, St. Maartensbrug. En de toehoorders D. Raar te Schagen en D. Schenk te Alkmaar. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: J J v Balen Blanken, Anna Poulowna; C. Blom, Alkmaar; W. Jimmink, Koegras; J. J. Lindenbergh, Anna Poulowna; C. Roeper, Den Burg, Texel; H. Verburg, Noord-Scharwoude; P. Verburg, Noord- Scharwoude, en de toehoorder D. de Graaf, St. Maarten. Voorwaardelijk bevorderd: J. C. Rozelman, Anna Paulowna; J. A. Waiboer, Anna Paulowna. Afgewezen drie. Proeftuin! „Kiennemerland." Dinsdagmiddag te 2 uur had in het Lawi- bouwhuis te Alkmaar een algemeene vergade ring plaats van den proeftuin „Kennemerland" De voorzitter, de heer Barten opende de ver gadering met een woord van welkom en wees er op, Hat de agenda niet bijzonder overvloedig is. Het bestuur heeft nog getracht -aan deze vergadering een fezing te verbinden, hetgeen ech ter niet is mogen gelukken. Door den secretaris, den hoer A. van Beenen, werden de notulen van! de op 25 November jl gehouden vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het vervolgens uitgebrachte jaarverslag stippen we aan, dat voor bakkenverwarming nu voor het eerst in gebruik genomen werd de op het eind van 1929 geplaatste installatie voor het ondergronds aanbrengen van stoom. Le geheele indruk, in dit eerste proefjaar verkregen, is, dat bladgewassen in gestoomde, bakken sneller groeien dan in bakken met paar- denmest, doch dat in laatstgenoemde bakken kom kommers en meloenen vruchtbaarder zijn. Het vele regenwater heeft nogal schade ver oorzaakt, speciaal in het warenhuis, waar 't is voorgekomen, dat het grondwater tot boven de oppervlakte steeg. 'De tomaten, die nog in op brengst waren, stierven toen onmiddellijk af, zoo dat de laatste opbrengsten verloren gingen. Het aantal leden onzer vereeniging bedroeg op het einde van het boekjaar: 28 vereenigingen 300 personen, 3 donateurs en 10 gemeenten die een subsidie verleenden. Zoodat het aantal vereenigingen met 2 steeg, dat der personen met 4 afnam, terwijl het aantal donateurs en gemeenten hetzelfde bleven. Weder werd dit jaar aan de leden plantgoed verstrekt, hoewel de afname van druivenboom- pjes uit oogstek wat is afgenomen, zeker tenge volge van minder bouwen van druivenkassen. Dte rekening over 1930 sloot in ontvangst en uitgaaf op een totaal van f 15,869,51, met een saldo kas van f 69,38, terwijl de exploitatiereke- xning sloot op een bedrag van f 8,652,91 met xeen nadeelig saldo van f 1,771,79. De heer Zwetsman toonde aan de hand van cijfers aan, dat de kweekkast voor den proeftuin een financieel nadeel was. Spr. drong er op aan, dat het bestuur bij de Provincie stappen zou ondernemen om van de aflossing af te raken. De heer Hazeloop merkte op, Sat in slechte jaren de toegekende subsidie in haar geheel wordt uitgekeerd, terwijl in voorspoedige jaren slechts datgene wordt uitgekeerd hetgeen voor een slui tende exploitatie noodig is. Spr. was van meening, dat men op deza wijze onmogelijk proeven kan nemen, die eenige financieele offers met zich brengen. Van de commissie tot het nazien der rekening bestaande uit de afdeel,ingen NoordnScharwoudie en Oterleek was bericht ingekomen, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor het gehouden beheer. Bij de rondvraag drong spr. er op aan, dat de tuinbouwvereenigingen eventueel wenschen om een lezing te laten houden, naar voren zouden brengen. Spr. sloot hierna de vergadering met een woord van dankf aan aanwezigen en pers. Wij hadden de vorige week nog gelegenheid om even te wijzen op het pessimisme, waarmede onze landgenoot, de oud-minister Colijn te Ge neve de douaneconferentie opende. Het pessimis me bleek volkomen gerechtvaardigd, want de conferentie werd gesloten nadat officieel was ge constateerd, dat de bsprekingen, om te komen tot een wapenstilstand in den tarievenoorlog vol komen hadden gefaald. De handelsconventie van Geneve, dio nog maar o zoo'n bescheiden begin maakte is thans definitief van de baan, mislukt door den onwil der regeeringen. Het vertrouwen dat velen nog stelden in de waarde van het Vol- kenbondswerk, moet wel een ernstige knak ge kregen hebben. Maar het ergste blijft, dat het. nu gebeurde bij de pogingen om de economische strijdmiddelen af te schaffen, onherroepelijk zijn weerslag moet vinden bij de komende internatio nale ontwapeningsconferentie, die tot doel heeft te komen tot afschaffing van de militaire krijgs- middelen. Of eigenlijk is dat niet geheel juisst. Dte illusie, dat men op de komende ontwapeningseon ferentie werkelijk zal bereiken, dat er oorlogs tuig zon worden afgeschaft, heeft men al lang opgegeven. Men zal thans nog slechts trachten „beperking" te verkrijgen. Beperking in dien zin, dat de legei's en vloten weliswaar mogen worden uitgebreid, doch slechts binnen beperkende gren zen. Het Londensche vloot.verdrag en het Fransch-Italiaausche vlootaccoord, is een voor beeld van zulk een „beperking" die het resultaat oplevert, dat de vloten) na afloop eener „beper- kings"periode grooter zijn dan tevoren. Men weet dus, wat men van de ontwapeningsconferentie te wachten heeft. Duitschland en Oostenrijk hebben de wereld verrast met een handelsverdrag, waardoor niet meer of minder dan een volledige tolunie tus- schen beide landen tot stand komt. Dte regeerin gen in de buurt waren er een beetje van geschrok ken en Frankrijk en zijn aanhang in midden Europa, de staten van de kleine Entente, waren er direct bij om te betoogien, dat dit verdrag in strijd was met de bepalingen van het vredesver drag van Versailles. Genoemd verdrag verbiedt de aaneensluiting van Duitschland met Oosten rijk öm. do begrijpelijke reden, dat men de Duit- sche tegenstanders liever verdeeld zag door een grens, die vrij willekeurig wordt getrokken door een gebied, dat bewoond wordt door eenzelfde volk, met eenzelfde taal en dezelfde zeden. De grens had dus eert louter politieke en economi sche beteekenis. Door het thans gesloten han delsverdrag vervalt echter de economische betee kenis van de Duitsch-Oostenrijksche grens, want het handelsverkeer tusschen beide landen is ge heel vrij geworden, terwijl eenzelfde tarief muur beide staten omringt. Vooral voor Oostenrijk is dit van onschatbare waarde. Economisch was het overschot, van wat eens het centrum der machtige Bonaurepubliek was, een onding, een industriegebied zonder achterland, een hoofd-stad, Weenen, met zijn twee millioen inwoners, als een waterhoofd op het landje met zijn totaal van nog geen 5 millioen inwoners. Thans krijgt ook het Oostenrijksche bedrijfsleven een kans, omdat nu praotisch een economische eenheid met Duitsch land is ontstaan, waarvan Oostenrijk ten volle kan proliteeren. Omgekeerd spreekt het vanzelf dat bij een samenga'an tusschen een zoo groote macht als Duitschland en een kleine staat als Oostenrijk de invloed van het Duitsche rijk op den kleinen bondgenoot wel zeer groot zal zijn. En dat is een der voornaamste factoren, waaruit het misnoegen van Frankrijk en zijn bondgenooten moet worden verklaard. Want ook de eenheid der kleine Duitsche staatjes, die zich in 1870 vereenigden tot het machtige Duitsche Keizer rijk, dat de grootste tegenstander van Frankrijk werd, werd voorafgegaan door een tolunie tus schen deze Duitsche staatjes, van welke tolunie Nederland zelfs nog eenigen tijd deel uitmaakte. Eoi ook thans vreest men, dat de economische aaneensluiting slechts een voorlooper is van de politieke „Anschluss" die zoowel in de harten van Duitschers als van Oostenrijkers leeft. Maar alvorens het zoover is, zal er nog heel wat water door Rijn en Donau moeten stroomen, en, zal het vredesverdrag van Versailles grondig moe ten worden herzien. Die verhuist, heeft risico! Zelfs, zoo men dit uit eigen vrije keuze doet! Die uit noodzaakt verhuist, omdat hem b.v. de woning is opgezegd, heeft geen keus. Die verhuist ter oorzake van zijn brood, staat voor een veelzins ijzeren noodzakelijkheid. In 't eerste geval treft men vaak de Stoicijn aan, die zich buigt onder het noodlot, in 't tweede geval de man die desnoods liever een sprong in 't duister waagt, dan zóó door te blijven achteruitboeren. Hier gaat het nu éénmaal niet langer! Ook zijn er die zich verplaatsen omdat zij meenen niet genoeg perspectief voor oogen te hebben. Bij hen die zich verplaatsen ter wille van het broodvraagstuk, ontwaakt een ondernemings geest, uit den nood geboren. Het broodvraagstuk is bij deze overheerschend en al naarmate deze men- schen voorzien zijn van een meer of mindere gees telijke ruggegraat, ziet men hun betrekkelijke keuze hierdoor beinvloed. Die met een opgroeiend gezin gezegend is (en ik handhaaf dit woord „gezegend" tegen alle bedenkingen in) «stelt zich als man van beginsel allereerst de vraag: Wat tref ik in die nieuwe plaats aan voor mijn kinderen? Vind ik er mijn kerk, of althans een kerk waarin Gods Woord zuiver wordt verkondigd, de Sacramenten bedient, de tucht gehandhaafd? Tref ik er in den zelfden geest Catechétisch onderwijs aan en is er een school met den Bijbel? Hij wil, hoezéér de nood ook dringt, toch zijn kinderen niet wagen aan een om geving waarin dit grootendeels of geheel ontbreekt en ze als daarvan doen lijden aan geestelijke onder voeding. Want men moge in zijn gezin nog zóó flink zijn en de opgedragen ambten van profeet, priester en koningscchap in Godes kracht trachten tot gel ding te brengen, men kan nu éénmaal niet ten volle voorzien in de veelzijdige behoeften der kinderen, vooral niet als toekomstige arbeid alle krachten en energie vragen, wat bij zulk een verplaatsing toch meestal het geval zal zijn. De zwakke broeder die die vooral heeft te bedenken, bedenkt dit als regel, helaas het minst. En als God het niet verhoudt, gaat z'n gezin gees telijk ten onder en hij zal zich te laat beklagen. Zoo althans bij hem zelf de vonk nog niet geheel is uitgebluscht, terwijl z'n verantwoordelij held voor God is om van te ijzen. Alléén de H. Schrift geeft ook hier Weer de eenige zuivere maatstaf: Eerst het koninkrijk Gods en Zijn Gerechtigheid, met als genade loon de bekende heerlijke belofte, dat alle andere dingen ons zullen worden toegeworpen. Laat ieder onzer hiervan toch goed doordrongen zijn, alvorens één stap in deze richting te doen, hetzij noodgedwongen, hetzij vrij willig. Voor rijksambtenaren, bij spoorwegmaat schappijen enz., is dit wel heel moeilijk, omdat men daar als regel geen eigen keuze heeft en de beslissing hunne standplaatsen berust bij de supe rieuren. Toch zien ook velen hunner nog wel eens aan hun wenschen tegemoet gekomen, vooral als zij door getrouwe plichtsbetrachting hun superieu ren gunstig voor zich weten te stemmen, zonder nu bepaald met de lijmpot te werken. Trouwens het eerste is plicht van een ieder, het tweede is een Christen onwaardig. Toch blijft voor allen die ver huizen de ervaring: Hier laat men wat, daar vindt men wat, vooral wat het maatschappelijk en gees telijk leven onderling betreft. Over dit laatste zou ik nog wat willen zeggen. Hier ligt naar 't mij voor komt, voor allen die zich verplaatsen „een taak"! Vooral het goede wat men soms mist, kan men trach ten te propageeren in z'n nieuwe woonplaats. Na tuurlijk niet op een wijze zooals ik indertijd op vergaderingen wel eens meemaakte, waar een overi gens goedhartig Amsterdammer als hij het Woord verkreeg, stereotyp met deze aanloop begon: „bij ons in Amsterdam hebben we dat zoo! en dat op een wijze afgegeven dat het feitelijk zeggen wilde, dat zooiets nu uitsluitend het „Eureka" was, want dan heeft men zich feitelijk van te voren reeds onmogelijk gemaakt. Doch gelijk „de Wijze" waar onze Spreukendichter over handelt, als hij zegt: De wijze kent tijd en wijze. Ook kan men het goede wat men als iets nieuws opdoet, naar buiten uitdragen, opdat ande ren er hopelijk hun winst mede gaan doen. Zooiets overkwam schrijver dezes en daar hoop ik in één der volgende nummers over te handelen. Voor heden echter basta! Per Telefoon AMSTERDAM, 26 Maart V. D. UIT DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft. lieden na eenige dis cussie, zonder hoofdelijke stemming aangeno-men het ontwerp voor een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven Rijn.. Dezer dagen kregen wij een statistiek onder de oogen over de na-oorlogsche inkomens in ons land. Het loont wel de moeite die getallen even te bekijken. De gezamenlijke inkomens van f 100.000 en meer bedroegen in 1921—1922 totaal f297.321.000 en in 1929—1930 totaal f 208.832.000a Alzoo een daling van f 88.489.000. De totale inkomens van f 30.000 tot f 100.000 be droegen in die respectieve jaren f304.703.000 en f 264.170.000. Alzoo een teruggang van f 60.583.000. Hiertegenover staan de lagere inkomens; die van f800 tot f1400. In de bovengenoemde jaren bedroe gen die in 't geheel f563.504.000 en f815.678.000. Alzoo een vooruitgang van f 252.174.000. Hier zien we uit, dat de hooge inkomens naar be neden, de lagere inkomens naar boven zijn gegaan. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene in de Rijksinkomstenbelasting bedroeg in de overeenkom stige jaren bovengenoemd f 2619 en f 2340. Het gemiddeld vermogen van de aangeslagen&n in de Vermogensbelasting over die jaren f85000 en f 81000. Een vermindering van f 4000 per aangeslagene. Laat niemand hieruit concludeeren, dat ons volks vermogen en onze volksinkomsten zijn afgenomen Neen, ze zijn beide toegenomen, maar ze hielden geen gelijken tred met de bevolkingsaanwas! Duidelijk blijkt uit een en ander wel, dat de laag ste klassen van ons volk niet in welvaart toenamen, terwijl de hoogere klassen een veer lieten. Opmerkelijk, dat het aantal hoogere inkomens sedert 1921 nog belangrijk vermeerderd is. En het aantal aangeslagenen in de vermogensbelasting nog duidelijk toenam. Wel was er volkswelvaart! Ons land was rijk gezegend! Niet het minst ook de lagere standen en de middenstand! Nieuwstijdingen Do eerste electrisehe trein over de Hembrug Gistermorgen om tien uur is de eerste electri sehe trein over de Hembrug gereden. Het gold den eersten proefrit van Amsterdam naar Zaandam met een electrischen trein van do gewone samenstelling. Er zijn heden vijf van deze proefritten tus schen genoemde plaatsen heen en terug gemaakt met het doel de bovenleiding te probeeren en rij proeven te nemen in verband met de openings tijden van de Hembrug. Do rijtijd AmsterdamZaandam is 9 minuten mot stoppen aa nde halte Hembrug 10 minu ten. Voor de gewone treinen zijn deze tijden 11 en 1415 minuten. Do De proefritten van heden, welke goede re sultaten hebben opgeleverd, stonden onder leiding van ir. H. J. van Lessen, chef van de electrisehe tractie der Nederlandsche -Spoorwegen. De treinen: vertrokken alle van het eerste perrod West 0.S. De proefritten op het traject- ZaandamAlkmaar zulen na Paschen plaats vinden. Naar men weet begint- de geregelde electrisehe dienst met ingang van het zomerseizoen der spoorwegen. Het cadeaustelsel. De Nederlandsche bond tot bestrijding der duurte te 's Gravenhago heeft zich met een adres gericht tot den ministerraad en de leden 'der Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt een on derzoek te gelasten naar den huidigen stand van het zgn. cadeaustelsel en zoodanige wettelijke maatregelen tegen dit stelsel te doen nemen, 3at de*funeste gevolgen daarvan voor de burgerij te niet worden gedaan. DR. MENGELBERG'S ZESTIGSTE VERJAARDAG. „Champagne" en Carlton. Ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag, die a.s. Zaterdag wordt gevierd, heeft Dr. Willem Men gelberg de leden van het Concertgebouw-orkest en het personeel, allen met hunne dames, benevens de leden van het Toonkunstkoor uitgenoodigd de voor stelling van „Champagne" in Carré bij te wonen Daarna gaat het groote gezelschap „in optocht" naar Carlton Hotel, waar de feestvreugd wordt yMgM (HM*. HET BOSCH BIJ AMSTERDAM. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het wetsontwerp betreffende ont eigeningen in de gemeenten Amsterdam, Nieuwer- Amstel en Aalsmeer ten behoeve van den aanleg van een bosch bij de hoofdstad. WEER STAKENDE WERKLOOZEN. De door werkverschcaffing „De Berkelbeeke" bij Doetinchem te werk gesteld werkloozen hebben Dinsdagochtend den arbeid neergelegd. Zij eischen een minimumloon van f 16.50 per week met vergoe ding van regendagen. OPPERDOES KRIJGT GAS. De raad der gemeente Opperdoes nam met alge meene stemmen een overeenkomst aan tot levering van gas aan de gemeente Opperdoes door de ge meentelijke gasfabriek te Medemblik. EEN INSLUIPER. Maandag omstreeks half elf heeft de politie te s-Gravenhage op aanwijzing van een juffrouw aangehouden een 49-jarigen koopman, die uit per ceel Geest 62 kwam, terwijl er niemand thuis wast Bij fouilleering is op verdachte bevonden een spaar pot met f 43.50, een breekijzer en vier loopers. KIND OVERREDEN. Maandag geraakte te Duivendrecht een vierjarig kind, dat al spelende op een stilstaanden auto was geklommen, bij het wegrijden onder dien auto. De achterwielen waren over de borst gegaan. Naar een der ziekenhuizen vervoerd, overleed het kind nog denzelfden dag. De bestuurder had bij het wegrijden het kind niet opgemerkt. STAKING. In den Wieringermeerpolder, op de gronden nabij Haukes en op Kooltuinen, is onder de arbeiders een staking uitgebroken, welke 250 a 300 personen om vat. De oorzaak dezer staking is, dat men den arbeidstijd van 48 op 55 uur per week heeft ge bracht. VERDRONKEN. Maandag is de ongeveer 68-jarige heer J. Hen driks, die te Venlo logeerde door de duisternis ver moedelijk in de Maar gevallen en verdronken. EEN MEEVALLER. Naar het „Overijsselsch Dagblad" verneemt is tengevolge van een boekhoudkundige fout in de ad ministratie van de gemeentelijke Gasfabriek te Zwolle een overschot ontstaan, dat in den loop der jaren een bedrag van vier a zes ton bereikt zou hebben. De commissie van bijstand voor de gasfa brieken zoekt thans naar een weg, om aan deze ka pitale som een bestemming te geven. Een later be richt spreekt dit tegen. DIENSTBODE VERDRONKEN. Maandag is uit het Linthorst-Homankanaal het lijk opgevischt van de 21-jarige dienstbode W. Luik, in dienstbetrekking op de stichcting „Beileroord". Zij schijnt, door den mist misleid, in het water te zijn gereden. EEN IJZEREN BALK DWARS OVER EEN SPOOR WEG GELEGD. Zaterdagavond om ongeveer half 9 bemerkte de machinist van den trein EnschedéLochem, enkele kilometers van het station Lochem, aldus de ,,N. R. Crt.", dat dé locomotief tegen iets dat op de lijn lag stootte. Nadat hij aan het station Lochem daarvan had kennis gegeven, heeft uitgezonden personeel naast de lijn een zware ijzeren z.g.n. dubbelspoor aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van de werken aan het Twente—Rijn-kanaal. Doordat de binnen komende trein langzaam reed, zijn er geen ongeluk ken gebeurd. Ongeveer een uur later zou de D-treïn naar Duitschland hebben moeten passeeren. Had de versperring er dan nog gelegen, dan zouden er ernstige dingen zijn gebeurd. De politie heeft de zaak in onderzoek. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. Zaterdagmiddag te half vier moest de A. T. O.- bus uit de richting Uden den bewaakten overweg onder het voormalige Tongelre passeeren. De bus vervoerde 20 passagiers, en werd bestuurd door den chauffeur Moors. Deze zag de boomen van den overweg openstaan. Op het punt de rails te pas seeren, bemérkte hij tot zijn groote ontsteltenis, dat uit de richting Venlo in volle vaart een trein na derde. Door krachtig remmen wist hij nog bijtijds den bus tot stilstand te brengen, waardoor een groot ongeluk werd voorkomen. De overwegwachter, die naar buiten was geloo- pen, zeeg van schrik bewusteloos ineen. Het is niet de eerste maal, dat op dezen overweg een dergelijk voorval heeft plaats gehad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2