11 El - DODMg 26 Hrl. 1931 Nieuwe en verbouwde te Alkmaar zaken Wat een Prachtbanden PUROL Uit den Omfrek dis- men van 11 re ding ische einen 0.S. maar weet gang •der on- van ijke a&t te en de voor- ronen :ocht" wordt ild). stem- ont- iwer- bij ebben ischen ergoe- alge- verlng ie te rouw per jarig was Naar kind niet is e ad- te der zou gasfa- eze ka- iter be- het Luik, roord". ater te POOR- •kte de enkele „N. R. lijn lag daarvan ersoneel belspoor werken binnen- ongeluk- D-trein Had de T. O.- overweg De bus door den van dèri te pas- dat •ein na- bijtijds groot geloo- Het was Zaterdag voor velen een dag van groo te beteekenis en zeker niet in het minst voor 't Alkmaarsche zakenleven, daar een opening van een nieuw bedrijf en twee heropeningen van za ken gelijktijdig plaats vonden. Allereerst had de officieels opening plaats van de nieuwe garage der Firma Kok, Tuinman en Walken gelegen aan den Stationsweg. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oud karspel, de heer Moussonier, directeur van de afd. Holland van de Renaultfabrieken te Parijs en echtgenoote, voorts vele familieleden en het per soneel der firma. De heer PKok heette mede namens zijn me defirmanten, de heeren J. Tuinman en J. Wilkeu allen hartelijk welkom en uitte zijn har,- telijken dank voor de medewerking van zoove- len ondervonden. Spreker zegt zulk een groote belangstelling zeer zeker niet te hebben ver wacht en dankt hiervoor nogmaals. Hierna wordt de firma in eenige hartelijke be woordingen geluk gewenscht namens de directie der Renaultfabrieken, alsmede namens de directie der Dion Boutonfabrieken. Daarna wordt nog het woord gevoerd door den Edel Achtb. heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van, Oudkarspel, die gaarne gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging om deze opening bij te wo nen, al spreekt het vanzelf, dat Z.E.A. toch aan wezig zou zijn geweest als hoofd der gemeente waar het bedrijf is gevestigd. De openstelling dezer garage is een bewijs van durf en voortva rendheid der firmanten om ook in Alkmaar, waar reeds zoovele van deze bedrijven zijn, een der gelijk bedrijf te beginnen. Met voldoening wijst spr. erop, dat Oudkar spel thans zestien maal per dag vanuit Alkmaar kan worden bereikt, terwijl nimmer klachten ver nomen worden, want het materiaal is prima en het personeel is zichi steeds van zijn plicht be wust. Spreker zegt, dat alle Oudkarspelaars met genoegen deze opening hebben tegemoet gezien Spreker brengt een eere-saluut aan de firmanten en is het spr. hartgrondigen wensch, dat het geen de firma mag verwachten, ten sterkste zal worden overtroffen. Spr. eindigt' met de harte lijkste gelukwenschen. Hierna worden den aanwezigen ververschin- gen aangeboden. Thans zullen wij overgaan tot het geven van eenige bijzonderheden omtrent het gebouwen com plex. De plannen zijn, ontworpen door den ar chitect, den heer D;, Saai C|z., terwijl het werk is uitgevoerd door den. heer J. M- de Jong, te Broek opXangendijk. Het schilderwerk is verricht door gebrs. Dirk- maat te Noordscharwoude, de electrische gelei dingen zijn aangebracht door den heer Hartog te Alkmaar. Aan de zijde van den Stationsweg bevindt zich de garage voor de touringcars, die een bij zondere belangstelling waardig zijn, vooral de car inet drie zijdeuren; en verdeeld in niet-roo- ken en rook-compartimenten, welke ook samen gevoegd kunnen worden. Daarnaast is de groote garage gélegen, die 't practisch nut heeft, dat de auto's zoowel van den Stationsweg als van de Perronstraat kunnen bin nenrijden. Achter beide garages/' is een groote waschplaats gelegen, die een oppervlakte heeft van 200 vierk. meter. De reparatie-inrichting voor luxe auto's is rechts hiervan. In een keurige showroom is een der modellen van do Renaultfabrieken geëxposeerd, terwijl een prachtige vitrine tal van onderdeelen bevat. Boven de garages bevinden zich de hoogst com fortabel ingerichte woningen van den heer Tui® man en van den boekhouder, tevens een nuor- dern ingericht kantoor en onderdeelen kamer. Het geheèle gebouwencomplex wordt centraal verwarmd, hetgeen van groot voordeel is <voor de gestalde auto's, terwijl onder den grond ©en banidenbergplaats is aangebracht. In het geheel kunnen een 70-tal luxe wagens gestald worden. D,e geheele oppervlakte beslaat 600 vierk. m. De benzinepomp wordt gevoed door een ender- grondsche tank met een inhoud van 10.000 liter. De plaats waar de garages zijn gebouwd achten wij uiterst geschikt, aaar het thans de eenige ge legenheid is in de onmiddellijke nabijheid' van 't station en voorziet in een lang gevoelde behoefte Het is een gemakkelijke gelegenheid voor hh. reizigers om "hun wagen daar te stallen of auto's te huren. Ook voor gezelschappen zijn er steeds touringcars aanwezig. Deze wagens waarvan de carrosserieën in eigen Werkplaatsen worden vervaardigd, zijn geheel in staal uitgevoerd en laten aan soliditeit niets te wenschen over. Alle zijn luxieus ingericht en kunnen zoowel met open als gesloten dak ge bruikt worden. Om het brandgevaar tot het allerminiemste te tug te brengen, zijn brandvrije stopcontacten aan gebracht, waarvan het gebruik zeer eenvoudig is, ofschoon de werking van ingenieuse vindingrijk heid getuigt. Vermelden wij nog dat een 50-tal bloemstukken Waren gezonden, door de verschillende leveran- ciers, van de diverse autobusondernemers, van kennissen, familie en van de abonné's van den dienst 7.58 uur. Hoe snel deze onderneming dank zij de ener gieke leiding der firmanten, zich heeft ontplooid, moge blijken uit het volgende. In 1922 werd de autobusdienst Oudkarspei- Alkmaar opgericht met een Fordbus door de hh. Kok en Tuinman en werd de eerste garage te Oud karspel gebouwd. De heer Wilken trad in 1924 als firmant toe'. In 1925 vólgde de bouw, van de garage te Noordscharwoude en in 1927 die in de Heerenstraat te Alkmaar. Thans is de nieuwe ga rage in dienst gesteld, die getuigt van groote so liditeit en een aanwinst mag worden genoemd voor het aspect van den Stationsweg. Zoowel den architect als den uitvoerder komt hiervoor alle hulde toe. Thar.s beschikt de firma over een 14-tal wa gens welke van 1& tot 37 personen kunnen be vatten. Een zestal dezer wagens zijn als touring car ingericht. Naast de verschillende luxe auto's van diverse fabrikaten, noemen wij nog de producten der Renaultfabrieken, die naast de serie luxe wagens een serie vrachtwagens fabriceeren, met e©n ver- voervennogen van 350 kilogram tot 12000 ton. De prijzen der luxe auto's varieeren van 1975 tot 16000 gulden. |W;ij wenschen de firma van harte succes en we twijfelen niet of het' bedrijf zal zich in de toe komst meer en meer ontwikkelen onder de lei ding der firmanten, gesteund door het technisch geschoold en betrouwbaar personeel. Vervolgens vragen wij de aandacht onzer le zers voor de heropening van de nieuwgebouwde Diameshoedenzaak der Firma H„ Lind, Mient te Alkmaar. D'eze zaak, die sedert 1854 in twee perceelen naast elkaar gelegen, is gedreven, is eveneens Za terdagmiddag om 3 uur heropend. Onder architectuur van de heeren Huisman en Kal ver boer is thans een zeer voornaam win kelpand verrezen, waarvan de moderne gevel een keurigen indruk maakt. Het trottoir bestaat uit Tsjecho Slowaakscfie tegels afgezet met een granieten rand. De onder pui is vervaardigd van Beiersch graniet in ruwe vorm, dus niet gepolijst'. Onder het portiek be vindt zich de olietank voor de centrale verwar ming, aangebracht door den heer de Vries te Alkmaar. Twee etalages bevattende een rijke collectie modelboicdeu, züllen vele dames tot een kijkje nooden. D© verlichting aangebracht door den heer O. Bottemannen, heeft een onzichtbaren lichtbron terwijl het daglicht op ruime wijze doo rglas in lood, vervaardigd door de ifrma Kerrebijn, kan binnentreden. De aankleeding der etalages bestaat uit "es doornhout en mahonieparket. Betreden wij thans den winkel, dan valt aller eerst op de prachtige rubber parketvloer. Die geheele betimmering, alsmede de vitrines en de stellages zijn met mahoniehout afgezet met co- romandcl. Prachtig is het patineerwerk, zg. transparant schilderwerk, hetwelk nog nimmer is toegepast Het plafond is wiklcelwerk) en is evenals het patineerwerk op meesterlijke vakkundige wijze uitgevoerd door de firma S. Koster en Zoon.' Bijzonder smaakvol is de muurbeschildering, jlie hetzelfde motief vertoont als het glas in lood Iets bijzonders is de winkelverlichting, be staande uit melkglazen kubussen* werkelijk iets artistieks. Achter den zeer ruimen winkel bevindt zich een keurige expositieruimte met diverse spiegels xaan de zijwanden. Daarachter is het kantoor gelegen. Dp de eerste etage zijn de salons, gevuld met rijke collecties modelhoeden uit Parijs en Weenen De stoffeering mag ook zeker genoemd en is smaakvol in stijl gehouden. De magazijnen bevatten groote voorraden en ontelbare hoeden zijn keurig gerangschikt in daarvoor speciaal ingerichte etalages; en kasten. Behalve eenige ruime ateliers beschikt de Fa. over een stoomvormkamer. Een huistelefoon verbindt op practische wij ze de onderscheidene af deelingen. Noemen wij tenslotte nog den heer van 'der iWaal, die als aannemer voor een solide uitvoering van het gebouw heeft zorg gedragen. Het geheel is een belangrijke aanwinst voor de Mient en heeft er belangrijk toe bijgedragen, den winkelstand van Alkmaar te bevorderen. Talrijke bloemstukken waren de Firma Lind toegezonden. Eveneens brachten wij een bezoek bij den hr. J], J. Q. Welteringj Wackers, die door verbou wing van zijn bestaande zaak, blijk heeft gege ven, met ziju tijd mee te gaan en dezen volkomen te hebben begrepen. Voor velen is de heer Woltering Wackers lang geen onbekende, daar de zaak alreeds een 30-tal jaren bestaat. In 1901 opende de heer Woltering Wackers een heerenmodezaak op het Verdron- kenoord. In 1909 werd deze verplaatst daar 'de Mient aan de overzijde van de tegenwoordige plaats en in 1921 naar het perceel Mient 9, het geen nu geheel gemoderniseerd is. De ondergevel heeft een algeheele gedaante-ver wisselnig ondergaan. De onderpui bestaat uit Hondvormsteen, wel ke wordt vervaardigd in Tegelen. Een artikel dus van Hollandsch fabrikaat, t Door een nieuw portiek geflankeerd door 2 j ruime etalages komt men den winkel binnen, die eveneens, belangrijk' uitgebreid en van grooter af meting is dan voorheen. De etalages in mahonie uitgevoerd, bevatten een keur van heerenmode-artikelen en vergemak kelijken den koopers een keuze te doen. Het plafond alsmede de vloer zijn vernieuwd Een keurige cocorlooper voltooit het geheel. Aan de eene zijde bevindt zich de afidieeling heerenhoeden, waarop de heer Woltering Wac kers zich in het bijzonder heeft toegelegd en een uitgebreide sorteering den clienten kan worden voorgelegd. i Aan gene zijde van den winkel bevinden zich de stellages met de sorteeringen boorden, dassen overhemden enz. enz. 'Op een drietal toonbanken kunnen de ge- wenschte artikelen aan de bezoekers worden voor gelegd. Een spiegel van bijzondere afmeting zal zeker gcede diensten bewijzen bij het passen van hoe den en petten. D© electrische verlichting bestaat uit de zg. Philips-armenturen, terwijl het daglicht op ruime wijze kan doordringen door het Kathedraalglas, hetwelk boven de etalages is aangebracht. Deze verbouwing heeft een bijzonder karakter gedragen, daar zij op Amerikaansche wijze is uitgevoerd en gereed kwam, in den tijd van 14 dagen. Slechts 10 dagen voor het tijdstip, waar op met de verbouwing is begonnen, werd den architect, den lieer Maj., Cijffers te Bergen op dracht hiertoe gegeven. Het werk is uitgevoerd door de aannemers Koot en Molen, die zich uit nemend van hun taak hebben gekweten, evenals de heer de Leeuw,: door wien het schilderwerk is verricht en de heer Eirkamp, die zorgde voor de verlichting. De heer Woltering Wackera mocht zich van den eersten dag af in een groote belangstelling verheugen en wenschen wij hem van harte ge luk met dit werkelijk' keurige» winkelperceel. Een aantal bloemstukken gaf een fleurig aan zien. i De voorzitter nam nu het woord over en vroeg of er personen van de aanwezigen genegen waren om in Sint Pancras een afdeeling te stichten van den Bond van Landpachters, niet één wilde be slist toetreden, dus kon niet tot oprichting worden overgegaan. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hunne opkomst, en den spreker voor zijn aangename uit eenzetting en sloot de vergadering. ■i en dat tijdens de schoonmaak En dat alleen door ze 's avonds in te wrij ven met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SINT PANCRAS. Maandag 23 Maart was op initiatief van den Bond van Landpachters Afd. Zuidscharwoude een vergadering belegd in het café van den heer Ger ritsen. De vergadering werd geleid door den heer Jb. Kramer van Zuidscharwoude. Als spreker trad op de heer L. Rinsema van Woerden, met het onderwerp „De Pachtkwestie". De voorzitter opent de bijeenkomst welke niet groot kon genoemd worden, met een hartelijk wel kom. He doel dezer vergadering is zegt voorzitter om ook evenals in andere omliggende gemeenten een afdeeling te stichten van den Bond van landpach ters. 't Nut hiervan is zoo groot dat we niet mogen wachten om ons te organiseeren om prijsopdrijvin gen op publieke verhuringen enz. tegen te houden, mede omdat we in tijden van malaise, zooals thans, niet vallen door de te hooge pachten, in tijden van landhonger gegeven. Als we zien hoe 't b.v. gaat op publieke verkoo- pingen ieder koopt land en een slachtoffer wordt wel gevonden die tegen de hoogste pacht zal gaan bebouwen, doch indien de Pachtwet is aangenomen zal dit over zijn, dan zal dat bij taxatie gebeuren. Thans vangt de heer Rinsema met zijn rede aan. Spreker begint met de inleiding van de door alle boeren welbekende spreuk: „Hoe genoeglijk rolt het leven van eene landman heen."dit is in veel geval len ook zoo in ons mooie vak, als b.v. de natuur ontwaakt in het voorjaar en alles reilt en zeilt dan is de spreuk bewaarheid doch 't is in zoo veel ge vallen anders, indien de boer de pacht niet kan voldoen, dan is alle beelspraak weg, dan ziet de boer niet het mooie van het ontwakende landschap, dan brengt hij slapelooze nachten door. En als dit dan komt omdat de pacht veel te hoog is dan wil daarin verandering brengen, de bond van Landpachters, want als eenling is niets te bereiken, schouder aan schouder moet de boer staan om een menschwaardig bestaan, van zijn gronden te halen, en georganiseerd zullen wij het hoofd trekt in de tijden van landnood, om niet te huren voor een te hoogee pacht. Want indien geen norm wordt gesteld gaat dit altijd door, als de huurjaren om zijn is de boer bang het land kwijt te raken dus wordt noodgedwongen maar weer meer gegeven. De nieuwe pachtwet toch heeft in zijn bepalingen opgenomen dat de vorige pachter de voorkeur geniet. Iedere tak van arbeid vraagt bescherming van overheidswege, waarom de landpachter niet, de or ganisatie der arbeiders b.v. moet de Staat aan toe geven, dat komt door hun groote macht, doch de pachter is tot nog toe nooit gesteund, en steun verlangd de pachter ook niet doch bescherming tegen de abnormale prijzen. De publieke verhuringen moeten verdwijnen dan toch kan er verbetering komen. Wij verlangen geen te lage huur doch een huur door een commissie samengesteld van pachters en verpachters. Het zal ongetwijfeld tot verbetering' der pachters zijn indien de prijs door een commissie wordt ge taxeerd, en misstanden worden zoo ook door die commissie beslecht b.v. te klein maat van het gepachte land e. d. De Bond van Landpachters is beslist neutraal, iedere groep in de Tweede Kamer heeft er hun stem aangegeven dus dat kan geen argument zijn voor de pachters van welke politieke richting ook om niet toe te treden tot den Bond. Thans werd door den heer Rinsema geëindigd en gelegenheid gegeven om vragen te stellen. De heer Jb. Ruijs stelde eenige vragen die door den heer Rinsema werden beantwoord. Aan de Nederlandsche Pers, en alle Kolfbroeders! Tweede vergadering van de Progaganda Com missie van den Nederlandschen Kolfbond, op Zon dag 22 Februari 1931, in Café Central van den Heer Berkhouwer, aan het Hofplein te Alkmaar. Op den aangegeven tijd, te 11 ure, opent de Voor zitter, de heer M. J. Ridder, Koog aan de Zaan, de vergadering, heet de aanwezigen welkom en spreekt den hoop uit, dat het der Propaganda Commissie gegeven moge zijn nieuwe en hechte bandente kun nen aanknoopen in het belang van den Nederland schen Kolfbond en de Kolfsport. Aanwezig zijn de heeren M. J. Ridder, Koog aan de Zaan, Voorzitter; A. Kist, Zuidscharwoude; J. Goet, Alkmaar; D. de Smeth, Bovenkarspel; C. de Vries, Alkmaar; M. D. Kalker, Amsterdam en J. Bij post, Den Haag, secretaris. Afwezig de heeren A. G. Middelbeek, Den Haag met kennisgeving; Jac. Gelder, Oudkarspel en B.> v. d. Maat, Oudewater. De agenda omvat de navolgende punten: 1. Mededeelingen door de Commissieleden over niet aangesloten clubs en over banen, die nog be speeld worden of zouden kunnen worden. 2. Uitgave van een eigen orgaan. 3. De te voeren propaganda. Punt l. Niet aangesloten clubs en Banen, die nog bespeeld worden of zouden kunnen worden. Uit de besprekingen blijkt, dat vooral in Noord- Holland verscheidene clubs buiten verband van den Nederlandschen Kolfbond spelen; dat er zelfs vele onderlinge wedstrijden worden gehouden en ook 50 slagen wedstrijden worden georganiseerd, alles geheel buiten den Nederlandschen Kolfbond om. Alle leden der Propaganda-Commissie zijn dan ook eenstemmig van oordeel, dat er ernstig naar ge streefd moet worden, deze clubs tot toetreding tot den Nederlandschen Kolfbond te bewegen, en even- tueele wedstrijden in overleg met den Bond te or ganiseeren. Mede zal getracht worden de eigenaars van banen, die deze zelf exploiteeren, zonder dat ter plaatse een kolfvereeniging bestaat, te bewegen een kolf- club te stichten, of, zoo dit niet mogelijk is, hunne toetreding tot den Nederlandschen Kolfbond toch mogelijk te maken. De heer de Smeth Bovenkarspel kon reeds mede- deelen, dat de Kolfclub te Venhuizen wel als lid zal toetreden en dat hij in eenige andere plaatsen in zijne omgeving besprekingen had gevoerd, die hoopvol stemden. Ook de heer De Vries, Alkmaar besprak toetre ding tot den Bond met verschillende baanhouders in Noord-Holland en meent, dat bij eenige activi teit der Commissie, wel een aardig succes te boeken zal zijn. Z.Ed. zal op zijn route door Noord-Holland, zooveel als hem maar mogelijk is voeling zien te krijgen met vrije kolfbroeders een baanhouders, welk aanbod met graagte door den Voorzitter en de ver gadering wordt aanvaard. Ook de Heeren Goet, Alkmaar, Kalker Amsterdam en Kist Zuid-Scharwoude doen in deze nog belang rijke mededeelingen, zoodat uit alles blijkt, dat in den lande nog een opgewekt kolfleven bestaat en er zelfs op meerdere plaatsen van een belangrijk kolf- centrum mag gesproken worden. In de navolgende plaatsen blijken nog banen be speeld te worden: Andijk; Binnen wijzend; Dirkshorn; Groot-Scher mer; Grosthuizen; Hauwert; Heer Hugowaard; Hem; Hensbroek; Hoogkarspel; Hoogwoud; Kolhorn; Mij drecht A; Nibbixwoud; Nieuwkoop; Oosthuizen; Oostwoud; Schellinkhout; Stompwijk; Sybekarspel; Twisk; Uitgeest Warder Wewershoof (2); West woud; Wieringerwaard; Winkel; Wormer; Wijdenes; Zwaag. De Nederlandsche Bond omvat reeds ongeveer 30 kolvereenigingen met gezamenlijk handerden leden, zoodat er in den lande nog veel meer gekolfd wordt, dan velen weten. Slechts op enkele der vorengenoemde plaatsen is de belangstelling voor het kolven gering te noemen terwijl uit mededeelingen van den heer Kalker blijkt, dat zeker nog een tiental plaatsen te noemen is, waar banen bestaan, doch aan hun bestemming zijn onttrokken. Toch zal de commissie ook aan deze banen haar aandacht schenken, daar veelal de kolfliefhebbers er nog wel zijn. In deze plaatsen gaat het er om, met eenige opoffering de baan weer open te krijgen en haar te exploiteeren op een wijze, dat de baan- eigenaar weer pleizier in en belang bij het kolven krijgt. Dat alle clubs en baanhouders op de medewerking van de Propaganda-Commissie en van den Bond kunnen rekenen, zij ten overvloede nog verzekerd. Men wende zich tot den Secretaris, Anna var. Bue- renstraat 85, 's-Gravenhage, of tot een der Commis sieleden uit zijn omgeving. Zie aanvang van dit verslag. De Propaganda-Commissie doet tevens een beroep op de welwillendheid van de Nederlandsche Pers om het mooie en fijne kolfspel wederom tot grooteren bloei te brengen. Het verdient dien steun en is aller belangstelling dubbel en dwars waard. Onze voorvaderen wisten het wel, vroeger telde men de banen bij honderdtallen het kolven werd gewaardeerd en hoog gehouden, vooral omdat het vrij is van elke opwinding. Kolven doet men in de eerste plaats rustig wie uit zijn evenwicht is, slaat wis en zeker slecht. Toch is het spel gemakkelijk te leeren, al ervaart men, dat er moeilijkheden zijn te overwinnen. Die moeilijkheden hebben echter een groote bekoring en prikkelen juist de belangstelling méér, Het is dan ook volkomen waar: Wie er mee begint, blijft het goed gezind. Bovendien heerscht onder de kolvers een goeden geest. De Nederlandsche Kolfbond voerde bij zijn oprichting het sympathieke woord „ko'.fbroe- der" in, wat niet alleen onder de kolvers wéérklank vond, doch van stonde af aan een ware saamhoo righeid deed ontstaan tusschen alle Nederlandsche Bondskolvers. De Bond, en vooral zijn Voorzitter, Dr. G. C. van Balen Blanken te Bovenkarspel, heeft in zijn onafgebroken presidentschap van ruim 40 jaar, een band gelegd tusschen zijn kolvers, aie boven het kolven uit gaat, een band van geestver wantschap in den goeden zin, een broederschaps band van hooge waarde. Het volgende punt van de agenda is van meer huishoudelijken aard en 3: „De te voeren propa ganda" is bereids verwerkt in het bovenstaande, zoodat ik dit verslag besluit met bij voorbaat den dank der Propaganda-Commissie over te brengen aan allen, die door woord en daad hunne medewer king willen verleenen tot uitbreiding van de zoo bij uitstek Nederlandsche Kolfsport in het algemeen en den Nederlandschen Kolfbond in het bijzonder.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3