NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 38 DINSDAG 31 MAART 1ÏI31 40e Jaargang lillin: firm 1.1IEIZER. - Hidictmr I. H. KE1ZEB. Bureel Moudschmk De Neus TELWOON INTERCOMMUNAAL NO. tt" DEZE COURANT VERSCHIJNT DIN8BAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s - per 3 maanden f 1.15. COURANT ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Speelt die ook al een rol, 'wat betreft de I „GELAATKUNDE?" zult gij wellicht vra- 1 gen, geachte lezers, en dan moet 'het antwoord 1 wel luiden: „Ja, eene zeer belangrijke." Hoe- I wel de neus tot de onbeweeglijke lichaamsdee- S len behoort, heeft hij toch zeer 'belangrijke phy- sionomische kent rekenen. Hij wijst zelden tij- delijke gewaarwordingen, meermalen de natuur- lijko neiging van den geest en "het soort van ka- rakter aan. Inderdaad ia de neus slechts de i voortzetting van het voorhoofd en stemt 'hij bijna altijd hiermee overeen; de één bevestigt wat de ander aankondigt. Een mooie neus komt nooit in 'een misvormd m gelaat voor. Men kan leelijk zijn en mooie oogen hebben, maar een regelmatige neus vereischt al- M tijd een gelukkig overeenkomenden vorm in de 9 overige trekken. Ook ziet men honderd mooie a oogen tegen één zuiver mooi en neus en waar men dien aantreft, mag men veilig een uitstekend, 1 gedistingeerd karakter veronderstellen. Waar gij geen kleine diepte of inbuiging aan- treft tusschen voorhoofd en neus, tenzij de neus I sterk gebogen is, verwacht daar geen enkelen 9 trek van grootheid of karakteradel. Een volmaakt gevormde neus moet even lang II zijn als het voorhoofd, of een derde van het ge- ;Jj laat en een vierde van het gelieele hoofd. Rij den M wortel moet een kleine inzinking hem Van het voorhoofd scheiden. Van boven moet hij zich bij het boogvormig been van het oog aansluiten, de neusvleugels moeten zacht gebogen zijn, de punt 9 niet te scherp en niet te dik. De gelukkigst ge- I organiseerde menschen kenmerken zich dikwijls m door zulke mooie neuzen. Bij Grieken 'en Ro il meinen treft 'men ze menigvuldig aan. 'Ook ach- 'm ten deze volken den volmaakt mooien neus alleen bestaanhaar met de waardigheid hunner goden en helden. De Perzen hechten zooveel waarde aan dezen trek van het gelaat, dat ze niet gaar- ne iemand die hem miste, als vorst zouden erkend hebben. - Men heeft opgemerkt, dat een arendsneus ëen eergierig, ondernemend karakter aanduidt. Een groote neus, die door een geringe buiging van een lang vooruitstekend!' voorhoofd geschei den ie, wijst op een groote (zucht naar macht, een sterken wil om moeilijkheden te overwinnen en de noodige volharding om ze te bestrijden, maar niet de omzichtigheid die ze voorkomt. De neus van Napoleon I was van deze soort. Een stompe neus draagt het kenmerk der zin nelijkheid, daarom worden de satyrs met Iderge- lijke neuzen voorgesteld. Een bijzonder vooruitpringende neus, gevoegd om een vooruitspringenden mond, duidt een spraakzaam, verwaand, stoutmoedig, koppig mensch aan. Ia de rug van den neus breed het doet er niet toe of deze recht of gebogen is dan wijst dit altijd op buitengewone hoedanigheden. Een lange, puntige neus gaat voor een bewijs van scherpzinnigheid, ook wel' van sluwheid of list door. Dikke neuzen wijzen op traagheid, ge brek aan levendigheid, op een lympatisch, scro fulous gestel. Meestal verkondigen zij luiheid en onhandigheid. Wanneer de oogen bijna gelijk liggen met den neus, is het zeer waarschijnlijk, dat de geest: zwak, de wil onvast, het gezond verstand in ge- i mate aanwezig is. n middelmatig groote, dunne neus is het teeken van groote gevoeligheid, van ee.n rijke verbeelding en van geestdrift. Soms kondigt hij geslepenheid en list aan. Een neus die bij die deugels stomp 'is, kenmerkt weinig energie en minder oordeel. Jen korte neus, die op het midden een half vlak vertoont, wijst op grove zinnelijkheid en en brengen zelf door allerlei kunstmiddelen die misvorming te weeg. De Hebreeërs daarentegen Commissie uit het Bestuur en de Raad van Toe zicht, de eerste maal op 13 Augustus en de tweede eeniging dit dit kan is van succes verzekerd. Per- met misvormde neuzen. Een scheeve neus, naar rechts of naar links aandeel, op loffelijke wijze heeft vertolkt. accoord bevonden met de boeken en een rapport "wSS.S^°S' Sïïfw, week «e- JTT - mden, en verscheidene keeren werd vergaderd met ^temmonnaie. Maar van hier uit een tot de Raad van Toezicht. Bovendien vergaderde de dan kunnen genieten. betreft. Hij is dikwijls het resultaat van u.o D m voorkeur, die wii aan onze rechter- of linker- v5n Toezicht om de drie maanden tot het bij „LrbeSXtto INGEZONDEN De vorm van den neus ka ndikwijls totaal ver- trad dé heer C. Spaans eenigen tijd als Bestuurslid - anderen door een val, een slag, veelvuldige ver- toen °nze directeur, de heer c. Wagenaar, door koudheden, het overdreven gebruik maken van i £*pl®ging, m h®4 ziekenhuis de vergaderingen met „f ;i„7 kon bezoeken. Evenwel bleef de directeur niet on kundig van de Bankzaken, daar het Bestuur en de snuif of parfums, de gewoonte om aan den neus te trekken of te duwen, zooals veel mensehen in distractie doen, enz. Al die veranderingen kunnen tot dwaling leiden. PlaatselijK Nieuws Van boven hij den wortel gebogen neuzen, iden een heerschzuchtig kakrakter aan. Is het einde van den neus opgewipt, de wor tel diep ingeplant, dan kan men op veel koppig heid en weinig oordeel rekenen. •jsi EVenwijdige rimpels ter weerszijden van de neus, bij de geringste beweging zichtbaar wor dende, wijze bijna altijd op een tragen geest, dik wijls op een misantropisch karakter of een kwaadaardige verlegenheid is, te bang om te •preken, zich wreekt door moedwillige streken uit te halen. Zijn de neusvleugels bijzonder bewegelijk, dan duKiien ze groote fijngevoeligheid aan, die ech- zinnelijkheid kan ontaarden. Trillende neusvleugels wijzen op een vurig, "gewonden karakter. Kleine neusgaten zijn een teeken van een schuchteren, vreesachtigen aard, niet in staat de geringste onderneming te wagen. *Or°°te neusgaten duiden moed aan. jrDe nens welks middenschot onder de neus vleugels zichtbaar is, zich verlengende naar den ■pi' kenteekent zuinigheid tot gierigheid toe. Platte, ingedeukte neuzen, altijd wanneer de- zo vormen niet ontstaan zijn door ziekte of on geval duiden bijna altijd op ernstige zwakheden De Hottentotten evenwel beschouwen dezen neusvorm als een bonijdenswaardige schoonheid opg«t ■f KI BROEK OP LANGENDIJK. Maandag 30 Maart 1931, 's avonds half acht, werd de gewone j aarlij ksche vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank, ten lokale van J. de Boer. Voorzitter, de heer S. Wagenaar, opent met een hartelijk welkom aan leden en pers en spreekt er zijn genoegen over uit dat zoovelen aan de op roeping gehoor hebben gegeven om de vergadering bij te wonen. Tevens spreekt voorzitter er zijn leedwezen over uit dat het bestuurslid, de heer A. Glas Cz., wegens ziekte verhinderd is, maar verblijd zich er over dat de directeur, de heer K. Wagenaar, van zijn ongeval weer in zooverre genezen is, dat hij zijn arbeid weer kan verrichten. Spr. memoreert verder nog het verscheiden van den eere-directeur, den heer B. Slok, en wil van hier uit nog een woord van dank spreken voor al hetgeen door hem van de oprichting der bank af, is gedaan. Hij was de ziel der Bank, welke in deze 26 jaar een zegen is geweest voor het dorp Verder wijdt spreker nog een eikel woord aan het finantieëele werken der bank. Het is bekend dat het afgeloopen jaar een ongun stig jaar is geweest voor den tuinbouw, hetwelk in zich sluit dat het eveneens eenigszins ongunstig is geweest voor de bank. Toch is de bank in staat geweest nog weer veel menschen te helpen, gesteund door provincie en Gemeente als 2 solide borgen, hetwelk een voordeel is uit de bank voortgesproten. Hierna werden de notulen gelezen en onder dank vastgesteld en geteekend. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren T. Kuitwaard en K. Visser Kz., welke eveneens het volgend jaar de boeken en bescheiden zullen nazien. Tot verkiezing van een lid van het bestuur was het volgend dubbeltal gesteld, de heeren C. Wage naar Kz. (aftredend) en C. Spaan Jz., waarbij de heer Wagenaar met 128 van de 132 uitgebrachte stemmen werd herkozen. Vervolgens kreeg de Kassier gelegenheid tot het geven van zijn verslag en Rekening en Balans over het Jaar 1930. Mijnheer de Voorzitter, Geachte vergadering, Bij het uitbrengen van ons verslag, volgen wij maar weer de gewone maner en gaan met elkaar na de getallen van de rekening en balans, die gij op den achterkant van uw convocaart vindt afgedrukt. De inhoud der kas op 31 Dec. vorig jaar was f 30.263.96. De totale ontvangst heeft bedragen f966.941.79. De uitgaven van de Bank zijn geweest f 966.941.79. De inhoud der kas op 31 December 1930 was f34.265.55. De uitstaande voorschotten f206.516.69, wat ruim f16000 mminder is dan vorig jaar. Het Bestuur heeft voorzichtigheid betracchmt en zoo weinig mogelijk geld opnieuw heeft vastgelegd. Het te goed in loopen rekening is f288.687.75 of ruim f86.000 hooger dan vorig jaar. Het totaal der be zitingen van de bank is f 530.129.99. Het bedrag der spaargelden f233.101.31 dat is ongeveer f35.000 minder dan vorig jaar. De depo sito's in loopende rekening f23.155.51 wat ongeveer f 5.000 meer is dan het vorig jaar. Het verschuldigde bedrag aan de Centrale Bank is f251.134.04 of ruimm f 100.000 meer dan vorig jaar. Het reservefonds is f 22.577.65. Dit is een mooi ka pitaaltje, waardoor het mogelijk is geweest dat de Bank dit jaar niet met verlies behoefde te werken, daar de rente uit dit fond de bank ten goede komt, wat bij de tegenwoordigen stand van onze middelen neerkomt op een bedrag van ongeveer f1100. De winst die nu nog overbleef is f 161.48. Dat zou zon der reservefonds een verlies van ruim f 900 zijn ge weest. In het kort herhalende wat de Balans weergeeft, kunnen wij zeggen dat de belegde gelden met f 30.000 zijn verminderd, terwijl de uitgeleende gelden met f70.000 vermeerderd zijn. hiervan komt echter ruim f40.000 ten laste van de bloembollen-veiling, waar voor de bank een extra crediet heeft bij de Centrale Bank. Deze f40.000 niet medegerekend, komen wij voor de leden tot een meerdere schuld van f 60.000. De steun van de Centrale Bank is hierdoor voor ons onmisbaar geworden. Het dagboek van de Spaarbank geeft als laatste post over 1930 aan 1053, en dat van de Leenbank 2824. Totaal dus 3887, vorig jaar 3923 dus 36 minder. Het ledental was 1 Jan. 1930, 317, overleden zijn 4 leden, 5 nieuwe leden werden ingeschreven, de Bank heeft nu dus 318 leden. Van de overleden leden worden in onze verslagen de namen zelden genoemd. Een uitzondering wil ik nu maken voor een der In 1930 ons ontvallen leden, n.l. onzen Eere-directeur, wijlen den heer D. Slot. In het ledenregister stond hij ingeschreven onder no. 1. In alle opzichten was hij dus ons oudste lid. Tijdens zijn leven hebben wij gelegenheid gehad, hier in een onzer jaarvergaderingen, hem te dan- Kassier hem ook daar wel wisten te vinden om zijn advies in te winnen, waartoe hij ook altijd bereid werd gevonden. Hiervoor willen wij U, in deze ver gadering onze dank betuigen, en den wensch willen wij erbij voegen, dat het U gegeven moge worden, dat U weer ais voorheen het voile gemakkelijke ge bruik uwer ledematen terug moogt krijgen. Hiermede, mijne heeren, ben ik aan het einde van mijn verslag gekomen. Opgewekt kon het over het algeemeen niet zijn. Evenwel, te klagen is er voor de Aan de ^Redactie „Nieuwe Langedijker - Courant" te Noordschar wonde. Het optreden van wethouder de Miranda Gaarne wil ik eenige punten behandelen, voor komende in uw blad van '26 Maart 1931. De aardappelenprijzen zijn niet alleen in Am. sterdam gestegen, maar in bet geheele land. De heer Miranda zag de prijsnoteering en meende te moeten ingrijpen; neen, dat is niet het Bank nog niet. Verlies is er niet, en dat de winst in geval. Iedere week komen 2 grossiers en 1 win- ^o\?gn« dTVten^'edtt begin van het nieuwe seizoen, een beroep op uw f ,üe, P"JZ€n> Sedert deze prijzencommis9ie aller ijver en opgewektheid, want in dezen tijd j bestaat> beeft zij altijd de prijzen in bet land moeten alle zeilen bij de mast om weer klaar te achterna geloopen. De Ut grossiers in deze com- de,lust ons werk, dat weten wij allen, missie wisten wel beter. D:e heer de Miranda riep de organisaties van grossiers, en winkeliers in aardappelen bijeen, maar wilde geheel met ze breken, toen hij deze 5 cents verkoop op touw ging zetten. Hij wilde de coöperatie in deze zaak zetten. De regeling door den heer De Miranda gemaakt, is nu zoo, dat bijv. politieagenten met salarissen van 2000 gulden en andere ambte naren van 3000 gulden en meer, deze aardappe len eten. Opvallend is, dat juist de roode 'dis tricten van Amsterdam deze aardappelen eten en in de volksbuurten de verkoop zeer langzaam gaat. Thans mopperen de s. d. a. p.-ers weder, dat de roodejiool zoo duur is, en bij ook hier moet ingrijpen. Wij hebben nu goedkoope aard appelen, maar moeten 25 cent voor e'én roodekool betalen. In de deftige Amsterdamsche buurten flatwoningen met hooge huren, daar eet men de 5 cents aardappel, maar dan gebruikt men 2 twee aardappelen met voldoende groenten en vleescb. De werkman vraagt een kruimige aard appel, want vleescb is iets extra's. Deze week is nu de vraagf al van beteekenis gebleken iru sommige roode buurten. De heer De Miranda had beter gedaan omi op Vrijdag aan de steun - trekkenden bonnen af te geven van '5 of 10 ct'. waar zij in hun buurt aardappelen op konden koopen naar eigen smaak. Nu gaan de grossiers met groote winsten strijken en de heer De Mi randa moet altijd op zijn hoede zijn,daar 'de combinatie op groote winsten belust is. Met dank voor da plaatsing, Hoogachtend, JAO. KNOOPP. maakt den arbeid lichter Namens den heer Jb. Kruk, werd medegedeeld dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring. Als lid van den Raad Van Toezicht werd de heer Jb. Wagenaar J. J. Cz. met 110 van de 133 uitge brachte stemmen herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden her kozen de heeren C. Spaans en S. Wagenaar. Door den heer C. Wagenaar Kz., directeur der bank werd hierna het navolgende meegedeeld. Nu op de agenda het punt „Mededeelingen" staat, wil ik daarvan gebruik maken en wel op de eerste plaats omtrent de z.g.n. tuinders-voorschotten, welke ook door onze bank worden verleend met hulp en medewerking van de Provincie en van de Gemeente. Allen, die zulk een crediet hebben aangevraagd, heb ben op hun aanvrage-formulier ingevuld een termijn over de te verwachten aflossing, wat dus is een belofte van terugbetaling. Over het algemeen wer den die aflossingen gesteld voor het eerst op 1 Augustus 1932. De voorschotten zijn echter verstrekt voor den tijd van een jaar, waarna Burgemeester en Wethouders met een bestuurslid van de Bank na gaan, of het voorschot verlengd moet en kan wor den. Hieraan heeft het bestuur der Bank zich natuur lijk te houden en daarom raden wij allen aan, die zulk een voorschot hebben en dit niet binnen een jaar kunnen aflossen, reeds in Februari 1932 verlen ging aan te vragen. Dit is èn voor B. en W. èn voor het bestuur der Bank de gemakkelijkste weg en geeft den voorschot-nemer de meeste kans op ver lenging. Wanneer een voorschotnemer niet op tijd, dat is dus met een jaar kan aflossen en niets van zich laat hooren, geeft dit geen goede indruk en bevordert niet een gunstige beslissing voor verlen ging. De rente-betaling van deze voorschotten is gelijk aan die van de andere voorschotten, dus begin Januari. In tegenstelling met vorige provinciale- of regeerings-credieten hebben de thans verleende voorschotten, wat de aflossing betreft, geen voor rang bij andere aflossingen, die men aan de Bank heeft te doen. Zooals we straks van den kassier hebben gehoord, hadden wij op 31 December een schuld bij de Cen trale Bank van rond twee honderd vijftig duizend gulden of ruim honderd duizend gulden meer dan een jaar tevoren. Dit is een belangrijk bedrag, al is het msschien niet zoo erg, wanneer men weet dat er nog f40.000 inzit voor het aan de bollenveillngen verleende crediet en wij ook bovendien aan het Veilingsbestuur nog een vrij groot crediet hebben kunnen verleenen. Zoowel voor dit aan het Veiling- bestuur verleende crediet als dat voor het finan cieren van de Bollenveiling hebben wij van de Centrale Bank een extra crediet verkregen en vooral hierop, zou ik de aandacht willen vestigen en de Centrale Bank hier openlijk dank zeggen voor de verleende steun. Het blijkt hieruit, dat de Centrale Bank vertrouwen heeft en in onze Bank en in de veieling en nu is het zeker wel onnoodig erop fe wijzen, dat wij ervoor hebben te waken, dat wij dit vertrouwen behouden en het waardig blijken te zijn. Het bestuur vraagt hiertoe den steun en medewer king van alle leden. Wij zullen hopen, dat wij dan de moeilijke tijden, welke ook voor de Bank gelden, te boven te komen. Uit het uittreksel uit de Balans, afgedrukt op de acchterzijde van de agenda, kunnen wij zien, dat. wij dit jaar maar een zeer geringe winst hebben gemaakt. Ook dit staat in verband met de grootere schuld, die wij in Utrecht hebben ge maakt; wij meenden met het oog op de zoo ongun stige tijden in het Tuinbouwbedrijf de rente voor de uitstaande gelden niet te moeten verhoogen. Ik wil eindigen met den kassier te danken voor de vriendelijke woorden, wat men persoon betreft in het Jaarverslag en U tevens mijn dank te betui gen voor het opnieuw in mij gestelde vertrouwen, door mij weer in het Bestuur der Bank te kiezen. De rondvraag niets oplevende, sluit voorzitter met dank voor de aangename en zakelijke bespreking de vergadering, hopende thans op een gunstig jaar voor bevolking en bank. Geachte Redactie, wil u het onderstaande 'plaat sen VERKEERDjEi GEWOONTEN ieder Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. De stemming voor de verkiezing van de gemeente raad is door B. en W. bepaald op 3 Juni a.s. SINT MAARTEN. Enkele dagen geleden hadden wij het genoegen ken en te huldigen voor zijn verdiensten tegenover om de Schager Tooneelvereeniging „In eigen kring" vooral allo nar, rUb" u„„i v;; „n„„„ de Bank. Een woord van dankbare herinnering aan in het cafe van den heer Zwakman te beluinsteren, j om dö ®l*aar In deze tijden van werkloosheid kan een het zich indenken, dat een werkman das verlangend uitziet naar de een of andere bezig heid welke hem een klein weekloon oplevert. Zoo ook hadden eenige onzer menschen de hand weten te leggen op een gedeelte telefoonkabel te leggen door de straat. Die prijs was spoedig met den aannemer overeengekomen, zoodat met moeden moed aan den arbeid werd begonnen'. We mogen verwachten, dat het hun nogal i9 meegeloopen en rekenen dan ook, dat zij een weekloon verdiend hebben naar den aard van het werk. Doch ziet, nu is het tijd van uitbetalen en dit zal dan ook gaan gebeuren. De ploeg staat voltallig geschaard om den uitvoerder, welke de banknoten alreeds in zijn hand heeft. Eten keine overhandiging en het is geschied...—!... ?Doeh neen, daar stapt de geldman met groote treden de herberg in gevolgd door „de ploeg". Is dit nu de eenige plaats waar die uitreiking moet geschieden? Moeten die menschen nu in de verleiding worden gebracht, om daar een gedeelte van hun zuur verdiende loon te brengen Allen kunnen die verleiding niet weerstaan soms, Misschien hebben zij wel niets verteeTd of zeer weinig. Maar, vrienden, bedenkt toch, dat in dezen lijd niets gemist kan worden voor zulko doeleinden. langs organisatorischen weg wordt geprobeerd een stukje werk machtig te worden en gezamenlijk wordt gevrerk, soms hard ge werkt, voor een klein loon. Gezamenlijk had men toch kunnen weigeren om de herberg in te gaan? Vrienden, houdt ook uw organisatie hoog en uzelf en doet zooiets niet meer. Het behjoefti toch immers ook niet. Er moet in dezen tijd herinnering- zijn nagedachtenis, hebben wij gemeend, in dit ver slag niet achterwege te mogen laten. De jaarlijksche inspectie had plaats 3 en 4 Maart '30, door Inspecteurs van de Centrale Bank. Van deze Inspectie kwam bij Bestuur en Raad van Toe zicht een gunstig rapport in. Onverwachte Kascon trole werd gehouden 3 April, weer door een Inspec teur, en in den loop van 1930 nog twee maal door de alwaar het optrad met „Tringani" (zigeuners en, te houden. Er is al zooveel verspeeld en verloren zwervers) romantisch tooneelspel in 4 bedrijven van i gegaan. Laten wij nu als voorstanders der organi- Jhr. A. W. G. van Riemsdijk Deze vereen, alwaar wij voor het eerst mede ken nis maakte, heeft bij ons een heel goeden indruk achtergelaten door het spel en humor wist te boeien en zij het stuk gaven op een wijze dat de aanwezi gen mee mesten leven met het gebodene en de ver- satie een voorbeeld geven en probeeren ook wat te doen, waar wij mee voor dien dag kunnen ko men. - i i Met dank voor de plaatsing, R. o. L. Rb. R

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1