ZIJ ZIJN ER TROTSCH OP VOOR IETS GOEDS NAAR Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Proppaganda-feestavond Coöperatie „Nieuw Leven." Zaterdagavond werd een goedgeslaagde propa- ganda-feestavond gehouden in „Concordia" alhier, vanwege de Coöperatie „Nieuw Deven" in samen werking met den Langendijker Bestuurdersbond. De groote zaal was geheel bezet, toen de voor- fczitter van „Nieuw Leven", de heer Jr. Glas, de I^Kle aanwezigen, w.o. ook verscheidenen uit de om- ^^ving, een hartelijk welkom toeriep, in het bijzon der aan den spreker van den avond en de verdere medewerkenden. Spr. releveerde hoe deze zaak tien jaar geleden is opgeriicht en men er tot heden toe steeds ln ge slaagd is het bedrijf te doen groeien en bloeien. Door de prijzen zoo laag mogelijk te stellen is het steeds de coöperatie die voorgaat de menschen bil lijk van hun benoodigde waren te voorzien. Spr. wekt daarom op de coöperatie te steunen en vraagt dit in de eerste plaats aan de vrouwen. Hierna verkrijgt de heer Bakker van Schiedam het woord voor een propaganda-rede. Spr. memoreert den toestand van een dertig jaar terug, toen de arbeiders een laag loon verdienden en lange werktijden maakten. Door de vakorganisatie is hier veel verbetering in bereikt en is er thans voor de arbeiders gelegenheid zich te ontwikkelen. Op de vraag, of hiermmede het ideaal bereikt is, moet ontkennend geantwoord worden, daar er nog iets is, waar aandacht aangeschonken moet worden, n.l. aan de verbruikscoöperatie, daar het een feit was, dat men met meer loon minder kon koopen. De coöperatie tracht hierin te voorzien en is het gelukkig verschijnsel, dat door de arbeidersbeweging aan deze zaak aandacht geschonken wordt. De stich ting van de coöperatieraad door het N. V. V. en den Bond van Verbruikscoöperaties is reeds het gevolg Het is onze taak zegt spr. de productie en de distributie zef ter hand te nemen inplaats van onze waren te betrekken van de vele tusschenpersonen, die hier allen hun verdiensten van moeten hebben, wat tenslotte door den consement betaald moet worden. mr .eepienitilij ceoumswltlnsauvtf wmshrdlucmf wyp Spr. wijst nog op het verkeerde van het cadeau stelsel, waar ook op verdiend wordt. Het tegenwoor dige distributiestelsel drijft de menschen er toe zulke middelen te baat te nemen. De coöperatie is er om de menschen te geven wat ze noodig hebben. De handelskamer de bekende coöperatieve inkoop- vereeniging gaat er ook reeds toe over verschillende fabrieken te stichten, zoodat geconstateerd kan worden, dat ook in ons land de coöperatie veld wint. Naast stoffelijke heeft de coöperatie ook geeste lijke voordeelen. Spr. noemt de vacantiehuizen en ook de Interna tionale band met de andere landen wat de vredes- gedachte bevordert, en den oorlogsgeest uitbant. Met een opwekking om zich aan te sluiten bij de coöperatie eindigt spr. z'n rede. (Applaus). De avond werd verder gevuld door voordrachten van den heer Daan Pool van Oudesluis, die hier geen onbekende is. Zoowel door humoristische als met meer ernstige voordrachten wist Daan Pool de aanwezigen aan genaam bezig te houden. In het bijzonder willen wij noemen de voordrach ten getiteld „Zeven heen en Weer" en „de Muur". Muzikale medewerking werd welwillend verleend door Mej. T. Reijne en den heer P. Wit met viool en piano, die voor en na de pauze eenige nummers op mooie wijze ten gehoore brachten. Het was reeds na twaalf uur toen de voorzitter met een woord van dank tot sluiting overging. OUEKAItePPEiL. Boerenleenbank. Zaterdagavond vergaderde genoemde boeren leenbank ten lokale van den heer Vis. Aanwezig waren 48 leden. De voorz. van den raad van toezicht, de hr. G. Hart Hz. opent de vergadering met den leden namens bestuur en raad van toezicht het wel kom toe te roepen. Maar, zoo zegt hij, als ik dit doe. doe ik het met gemengde gevoelens. Wij allen kennen en ondervinden de gevolgen van de wereldcrisis. Leze valt juist samen met het 20e boekjaar van de bank. Ein niettegenstaande dat kunnen wij over de werkzaamheden der bank tevreden zijn. Trots de malaise is er niet meer dan 30000 gulden aan spaargelden weggehaald. Ook meent spr. nog te moeten wijzen op het ge ringe verschil van percentage tusschen in deposito geplaatste en opgenomen gelden, zijnde 3.5 en 4.5 procent. Er zijn maar weinig banken in de om geving die met een dergelijk eprcentage werken, en het bestuur tracht nog steeds het verschijl nog geringer te doen zijn. Want de bank is er voor om de mensehen te helpen. Met den wensch dat men den crisis te boven zal komen, geeft hij het woord aan den secretaris den heer A. Timmerman, voor het lezen van de notulen, welke na lezing onveranderd onder dank worden goedgekeurd. Opnieuw wordt het woord gegeven aan den se cretaris voor het uitbrengen van het jaarverslag, hetgeen wij hier laten volgen. Veelal kon ik mijn verslag, of hoe ge het noe men wilt (finantieel overzicht) aanheffen met genoegen enz. Ik moét zeggen, thans is dit wel eenigszins anders. Juist niet dat het verontrus tend mag wezen, of dat het finantieel niet goed is, dat blijkt wel uit de cijfers, die ik aanstonds noem, nogmaals, toch is het anders, Wat mij. in deze twintig jaar nog nooit is overkomten, i^ dat ik boeken moest, nog te betalen rente, Wel een bewijs dat het dit jaar toch wel voor de le den buitengewoon slecht was. Van dit tegoed aan rente is alreeds wat betaalt en ik ben er ook niet bang voor of ook het resteerende gedeelte zal wel binnen een maand betaald zijn. Dus wat dat betreft kunt u voorloopig! nog wel gerust zijn. Het gaat met de bank nog wel uitstekend- Het ledental bedroeg 3b December 1929 235 thans 233, een achteruitgang van 2 leden. Dit is ontstaan door veel overlijden en ook dat er velen zijn afgeschreven, die reeds lang naar andere plaatsen waren vertrokken, en pooit geen zaken meer deden. i Het aantal spaarders was 330 thans 370, met een achteruitgang aan spaargelden van 30860.50, gulden, hetgeen in dezen crisistijd nog niet zoo buitengewoon erg is, wanneer we nog noemen kunnen 383128.07 spaargeld, steken we nog niet zoo slecht af biji onze zusterinstellingen. Het aantal voorschotten was .116, thans 127' met een schuld aan de bank van f 133589.25. 92 rekening oouranthouders zijn .er waarvan 74 met een schuld van 287551.46, en 18 met een tegoed van 464666.49 gulden. Geboekt werden 1836 posten met een ontvangst van '1.158.068.13 gulden. De winst bedraagt 2030.33 gulden, ket reservefonds is 13755.47. Indien straks besloten wordt de winst hierbij te voegen zal deze stijgen tot 15785.80. Meldde ik verleden jaar dat de koopprijs der Die leuke sportieve jongens pakken met zoo n Engelsche „plus four"-broekdie handige, „lumberjacks", en die fijne demi's met breeden kraag en diepe zakken daar zijn ze trotsch op, Uw jongens Wij leveren deze kleeding in groote verscheidenheid van kwaliteit en prijs. Komt U eens kijken? Als U Uw jongens wilt kleeden naar hun zin (en naar Uw beurs I) dan is Bervoets het aangewezen adres. SPORTCOSTUUM met plus four of RIJBROEK LUMBERJACK met plus four, rij BROEK OF CULOTTE LUMBERJACKS KINDER-REGENJ ASSEN KINDER-DEMI-SAISONS KINDER-JEKKERS SPORTPAKJES HANGPAKJES BLOUSEPAKJES VELVET BROEKJES PEAU-DE-PÊCHE BROEKJES MANCHESTER BROEKJES CHEVIOT SCHOOLBROEKJES Vraagt onze prachtige collecties sporthemden, sport- petten sportkousen te zien I brandkast was 745 gulden, en deze was afge schreven op 300 gulden, thans is deze geheel of- geschreven en staat ons meubilair nu op~l gld. Hierbij zoo ongeveer het cijfer gedeelte. Het bestuur heeft vergaderd 11 maal, 'de raad van toezicht 4 maal, en gehouden zijn 14 ge combineerde vergaderingen, waar steeds een goe de geest heerschte. Hierbij geachte leden der Boerenleenbank ben ik aan het einde mijner me- dedeelingen, en daar weinigen van u een goed stuk brood hebben en waar het voor velen van u scharrelen is van het eeno jaar in het andere, hoop ik dat 1931 voor u weer eens een gunstig jaar mag wezen, wak toch zeer (Zéker ten goede komt voor allen. Dit verslag wordt onder applaus der vergade ring en dank van den voorzitter ontvangen, terwijl de laatste er aan toevoegt, dat het mis schien beter was geweest, wanneer het de bank niet zoo goed gegaan) was, want dan was het voor de leden beter geweest. Spr. lioopt, dat 'ti het volgend jaar zoo zijn mag. Hierna wordt aan de orde gesteld de rekening en verantwoording, terwijl wij hier de 'rekening en balans laten volgen. ONTVANGSTEN. UITGAVEN. Inhoud der kas op 31 December Uitgegeven aan de Spaarbank f 200424.59 van het vorige jaar f 21497.91 Gegeven voorschotten - 17500.— Ontvangen van de Spaarbank - 169564.09 Uitgaven in loopende rekening: Terugbetaalde voorschotten - 9305.31 aan medeleden f 167603.92 Ontvangsten in loopende rekening: aan de Centrale Bank - 236827.77 - 404431.69 van de medeleden f 138189.25 van de Centrale Bank 196727.26 Uitgegeven rente: - 16189.04 van jaar-deposito C. B. 100000.— aan de Spaarbank afschrijvingen 299.— in loopende rekening - 2053.06 op de reserve gebrachte winst - 1638.70 aan de Centrale Bank - 381.28 -436854.21 Bijdrage Centrale Bank - 345.98 Ontvangen rente: Salaris Kassier - 1300.— van voorschotten - 6193.91 Afschrijvingen - 299.— in loopende rekening - 13547.— Diverse uitgaven volgens specificatie 745.49 van de Centrale Bank - 1543.03 Op de reserve gebrachte winst - 1638.70 van jaar-deposito C. B. - 1593.75 Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar - 14966.47 Ontvangen prov. en kosten: in loopende rekening 167.59 Diverse ontvangsten 8.50 Totaal f 660275.30 Totaal f 660275.30 DE BALANS. BEZITTINGEN. Inhoud der kas op 31 December Uitstaande voorschotten: borgstelling enz. Te goed in loopende rekening: rekeninghouders f287551.46 Centrale Bank - 8771.78 Aandeelen Centrale Bank - 110. Aand. Coöp. Grondkap. Bank - 100. Meubilair - 1.— Nog te vorderen rente van voorschotten - 290.40 Totaal f445380.36 Door den heer Jb. de Boer wordt namens de commissie van onderzoek rapport uitgebracht, waarbij deze mededeelt, dat alles in volkomen orde is bevonden, en èen woord van dank wordt gebracht aan den kassier -voor de kitgebreide in lichtingen, waar die gevraagd werden. Overeenkomstig het advies wordt door de |ver gadering tot goedkeuring besloten, waarbij te vens wordt bepaald dat de winst öp de reserve zal worden overgebracht. De nieuwe commissie van onderzoek zal be staan uit de heeren A. Bakker, O. Biorst en G. IJff, die bun benoeming aanvaarden. Ook de voorz. brengt den kassier 'een woord v. dank voor zijn keurige administratie. Schuld aan de Spaarbank Schuld in loopende rekening: rekeninghouders f Reservefonds - 13755.47 Totaal f 445380.36 Verkiezing van een'lid van het bestuur, aftr. de heer M. Borst Kz. (Met 46 van de 48 uitgebrachte stemmen en 2 blanco wordt de 'aftredende herkozen, die zijn herbenoeming aanvaardt. Be voorz. zegt dat de heer 'Borst reeds vanaf de oprichting, dus 20 ja'ar, in het bestuur heeft gezeten. Hij feliciteert hem met zijn herbenoe ming en hoopt dat hij met 'denzelfden lust en ijver de balengen van bank en deden zal voorstaan' als hij d'at in de reeks Va n20 jaren heeft gedaan. Verkiezing van een lid van den raad van toez. aftredend de heer G. Hart Hz. Ook deze wordt met 46 van de 47 uitgebrach te stemmen en 1 blanco herkozen,. Op een vraag van den heer P. Wijn verklaart de heer Hart zijn herbenoeming te 'aanvaarden waarop de heer Wijn de vergadering en den voor zitter met deze keuze feliciteert. De heer Hart dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt de bank nog een reeks van jaren met zijn beste krachten te dienen. De rondvraag levert niets op, waarna de voor zitter tot sluiting overgaat. Hij doet 'dit onder I woorden van dank aan de opgekomen 'leden en de pers, daarbij de hoop uitsprekende 'dat de 1 volgende vergadering meer bezoekers mag tel- len, hetgeen getuigenis zal afleggen van een grooter belangstelling. Spr. dankt voor 'de aangename besprekingen^ en sluit dan met den wensch, dat het in 1931 voor 'de leden beter mag gaan dan het in 1930 geweest 'is, daarbij hun adviseerende het hoofd koel en het hart warm te houden. Uit den Omtrek KOEDIJK. Vrijdagmiddag had de officieele ingebruikneming van de gasvoorziening ten raadhuize plaats. Deze officieele ingebruikstelling geschiedde op uitnoodi- ging van de Commissie voor de Lichtbedrijven te Alkmaar. Omstreeks 4 uur waren ten raadhuize aan wezig de Burgemeester, de raadsleden dezer ge meente en de gemeente-secretaris. Al spoedig daarop arriveerde de Alkmaarsche Burgemeester en de Wethouders Westerhof, Bonsema en Klaver, de heeren Mr. R. Veendorp, Sietsma en Woldendorp, leden van de Gascommissie, Ir. A. M. van Deventer voormalig directeur van de Gasfabriek, de Jong hoofdboekhouder en Jongsma opzichter. Burgemeester Kikkert heette het gezelschap wel kom en zette het doel der bijeenkomst uiteen, waarna spreker het woord gaf aan Mr. Wendeiaar, Burgemeester van Alkmaa. Mr. Wendelaar sprak er zijn vreugde over uit, dat de gasvoorziening van Koedijk een feit is geworden. Hij herinnerde er aan, dat reeds meerdere gemeenten in den omtrek nun gas van Alkmaar betrekken. De belangen over en weer worden hiermede gediend. De onderhandelin gen tusschen Alkmaar en Koedijk over de gasvoor ziening waren op buitengewoon gladde en vlotte wijze geloopen (spreker merkt hierbij op, dat het woord „gladde" in de goede beteekenis moet woraen opgevat). Spreker meent, dat in de eerste plaats te danken is aan Koedijk's Burgemeester, die reeds meerdere malen heeft getoond een juist inzicht en een open oog te hebben voor de belangen van beide partijen. Het is eenigszins moelijk geweest het juiste moment voor de feestelijke ingebruikstelling te kie zen. In vele gevallen gebeurt dit bij het gereedkomen van de eerste aansluiting of zoodra het gas in ge bruik wordt genomen; de plechtigheid bestaat dan in het opendraaien van een kraan. De gasvoor ziening in Koedijk is echter reeds in vollen gang en velen hebben gedurende korter of langer tijd net gebruik van gas leeren kennen. Het doel van dez» bijeenkomst is alleen om officieel vast te leggen, dat de gasvoorziening van Koedijk een feit is gewor den. Spreker twijfelt er niet aan dat deze gebeurte nis Koedijk ten goede zal komen, want iemand, die het gebruik van geas kent, zal het nooit meer willen miissen. Daarom feliciteerde spreker Koedijk met het tot stand komen van d eovereenkomst, die, naar hij hoopte tot in lengte van jaren zal worden be- Burgemeester Kokkert dankte Mr. Wendelaar voor de vriendelijke woorden aan zijn adres en bevestigde dat de onderhandelingen op zeer soepele wijze waren gevoerd, zoodat men elkaar gemakkelijk had .kunnen vinden. Spreker herinnerde er aan, dat reeds eerder plannen bestonden voor gasvoorziening. In 1921 werden onderhandelingen gevoerd met Warmen- huizen en in 1924 met Alkmaar. Toen werd geen overeenstemming bereikt. Op 5 December 1929 werd door de raadsleden Hart en Mulder opnieuw aange drongen op het doen van stappen om tot uitvoering te komen, met welken wensch de geheele raad ac- coord gipg. De onderhandelingen met Alkmaar werden opnieuw begonnen en spoedig was een over eenkomst getroffen. Spreker brengt een woord van hulde aan den heer Van Deventer die toen nog Directeur van de Gasfabriek was voor de buiten gewoon prettige wijze, waarop deze heeft mede gewerkt en een woord van dank aan den heer Jongsma, opzichter bij het bedrijf. Het stemde spr. danabaar te mogen constateeren dat Alkmmaar ook werkt in het belang van de buitengemeenten waarvan getuigt het raadsbesluit tot afschaffing van de meterhuur, wat door Koedijk op hoogen prijs wordt gesteld. Voorts deelt spreker nog mede, dat hedenmiddag een gasdemonstratie plaats had in het cafe van den heer Groot en bracht een woord van dank aan dwe firma die haar op touw had gezet. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat ook in de toekomst prettig met Alkmaar zal kunnen worden samengewerkt in het belang van beide ge meenten. De heer Van Deventer dankte voor het tot hem gesprokene en feliciteerde het gemeentebestuur van Koedijk met de tot stand koming van de gasvoor- Spreker deelt nog mede, dat Koedijk het voorrecht geniet dat voor deze gasvoorziening gebruik is ge maakt van de meest moderne installatiemethoae, waarvan het voordeel Is, dat het buizennet direct op de hoofddrukleiding is aangesloten en het gas steeds eenzelfden druk heeft; een tweede voordeel voor deze gemeente is geweest, dat de aanleg zoowel van buiten- als binnenleiding gratis is gescnled. Spreker hoopte, dat de gasvoorziening van Koeaijk voor deze gemeente zoowel als voor Alkmaar van groot voordeel zal blijken te zijn. Burgemeester Kikkert sluit hierop deze plechtig heid en spreekt de hoop uit, dat de goede wenschen alle in vervulling zullen gaan. Hierna werd aan de heeren een verversching aan geboden en bezochten de aanwezigen nog het kan toor en magazijn van het gasbedrijf, die onderge bracht zijn in het oude raadhuis alhier; daarna maakte het heele gezelschap een autorit langs Koe dijk en verder over Schoorl en Bergen naar Alkmaar. In hotel Proot werd door de Commissie voor de Lichtbedrijven een diner aangeboden. De Kookdemonstratie. De door Burgemeester aangehaalde kookdemon stratie had des middags van 2 tot 4 uur plaats ln de zaal van den heer Groot alhier. Deze demon stratie werd op verzoek van de firma Bos alhier gegeven door Gouds' industrieele maatschappij van electriciteit en gas te Amsterdam. Een vijf-en-twln- tigtal dames was aanwezig en de heer Swier gaf als kok allerlei inlichtingen voor het koken op gas en het gebruik van een gasfornuizen, waarbij hij vooral den nadruk legde op de wijze waarop een zuinig gebruik van gas kan worden verkregen. Het door hem op het gas bereide maal werd aan de dames aangeboden en alle waren over de resultaten zeer tevreden. KOEDIJK. De kinderen der Openbare Lagere School alhier hebben afscheid genomen van Mej. van Es die deze gemeente verlaat wegens hare benoeming te Den Helder. Mej. S. van Es was sedert I Mei 1924 aan de school verbonden als onderwijzeres en sedert Sept. 1929 als vervangster van het Hoofd der school aan gewezen. De kinderen boden Mej. van Es ter herinnering een zilveren vork en lepel aan, benevens een prach tige Azalea. Dat het Mej. van Es in hare nieuwe werkkring in allen opzichte wel moge gaan, is zeer zeker den wensch van allen dit haar van nabij hebben leeren kennen. KOEDIJK. Gevonden voorwerpen. Op den openbaren weg nabij de Vlotbrug gevon den een heerenrijwiel, te bevragen ter Gemeente- Secretarie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4