1111 Paaschgenietingen De feestdagen ((Paschen) staan weer voor de )deur, en zij die de advertentierubriek geregeld )in ons blad hebben gevolgd en nog volgen, zul len daaruit hebben kunnen lezen, dat er gedu rende deze feestdagen weer verschillende uitvoe ringen worden gegeven, waar men zal kunnen genieten en profiteeren van het gebodene. Den eersten Paaschdag. In de allereerste plaats wenden wij dan onze schreden vanaf het zuiden naar het noorden. In „De Roode 'Leeuw" van den heer P. Kra mer te Zuidscharwoude, komt de reeds zoo ge renommeerde Noordhollandsche Cinema, met de schitterende Paramount Pilm „Dr. Fu Man- chu" waarin door de bekende Louis Davids ie hoofdrol wordt vertolkt. En wat zeker wel als een der grootste fac toren mag worden genoemd is, Sat deze film geheel Hollandsch sprekend is. Een ieder kan dus verstaani wat er gesproken wordt. i Reeds eerder schreven wij, dat de ondernemers zich van de benoodigde apparaten hadden voor zien, voor het projecteeren van dergelijke rol prenten. Begrijpelijk is het dan nu ook, dat zij, door deze apparaten daartoe in staat gesteld, het neusje van de zalm op filmgebied gaan geven. Het is een film, vol spanning, vol intrigues, vol avontuur. Met recht een echt Ohineesche verhandeling. Maar ook het bijprogramma is op een bij zondere wijze verzorgd. Dit bijprogramma zal geheel zingend, spre kend en musiceerend zijn, zoodat in de tooneel zaal van den heer Kramer op bioscopisch gebied van werkelijk iets goeds en grootsch genoten kan worden. Op den inhoud van de hoofdfilm komen wij dn ons volgend nr. terug. Verder gaande komen wij in Oudkarspel te recht, waar door de tooneelvereeniging „Jong Leven" in de tooneelzaal van het Huis de Bre- derode" een opvoering wordt gegeven van de dolle Amerikaansche klucht in drie bedrijven getiteld „Een partijtje Poker." Deze tooneelvereeniging heeft zich i„ den loop der jaren een naam verworven, die zeker van invloed zal blijken te zijn op het bezoek, dat verwacht mag worden. De krachten hebben zich ontwikkeld tot tooneelisten, die aan het stuk dien glans en hu mor zullen geven, die aan den inhoud ten grond slag licht. Een Partijtje Poker is een spotternij op het feit, dat in AAmerika voor ieder wisse-wasje een advocaat wordt genomen, hetgeen hieruit ver klaard wordt, dat in het land van dolllar op iedere 400 personen een advocaat wordt gevon den en in ons land op iedere 2000 een. Wij en anderen kunnen er van overtuigd zijn dat waarlijk iets goeds gegeven zp.1 worden en zij, die nog kiezen moeten waarheen te gaan,' kunnen met deze verklaring rekening houdefn. Zijn dit de twee plaatsen, waar de genoegen en ontspanning zoekenden zich zullen concen- treeren, wij gaan thans na afloop van deze twee uitvoeringen over tot den tweeden Paaschdag. 1 Wij beginnen thans nog iets zuidelijker. Het is Sint Pancras, waar onze aandacht ge vraagd wordt voor de tooneelvereeniging Kunst naar Kracht, die in de zaal van den heer Ger ritsen een uitvoering zal geven, waarbij opge- I voerd zullen worden een één-acter getiteld „lOnder het Mes "en het hoofdstuk van dezen avond „Hallo Bandoeng." Ook deze tooneelvereeniging heeft meermalen op waardige wijze van zich doen spreken, en de toineelliefhebbers zullen zeker niet nalaten dezen avond bij te wonen om te genieten vad een waarlijk góede vertolking van genoemde stuk- ken. i In Broek op Langendijk laat de zangver- eeniging „Hallelujah" van zich spreken. Reeds meermalen waren wij in de gelegenheid j van het optreden van deze vereeniging, onder lei ding staande van den heer Paul Kok, goede re- I censies te geven. Het zangminnend publiek zal dan ook nu weer niet nalaten het kerkgebouw, waar de uit- voering wordt gegeven, geheel te vullen. der beste turners van „Hercules en tien van de gymnastiekvereeniging „Bato" van Amster dam, waarbij het niet aan de noodige spanning zal ontbreken, wanneer men weet, dat niet alleen natuurlijk het beste beentje zal worden voorge zet, maar ook eenige van de beste Nederlandsche Olympische keurturners hun gaven zyllen too- nen. Zal men dus op den dag kunnen genieten van wedstrijdgymnastiek, des avonds wordt een eere avond gegeven door de uitschrijvende vereeni ging, waaraan medewerking zal worden verleend door zes der beste Nederlandsche keurturners. Het mag dus zeker niet overbodig heeten, dat wij op dezen belangrijken sportdag de aandacht te hebben gevestigd, neen, het is en was zelfs noodzakelijk, opdat men deze gelegenheid niet late voorbijgaan, om van hoogstaande sport ten volle te kunnen genieten. Op allerlei gebied valt er dus gedurende id© Paaschdagen te genieten, en wij wenschen den bezoekers veel genoegen en de diverse vereeni- gingen en bioscoop veel succes. Maar behalve het optreden van de vereeniging wordt ook nog aangekondigd het geven van or gelsol i en tenorsoli. Men behoeft er dan ook 'in geen enkel opzicht aan te twijfelen of men zal weder van goede kunst kunnen genieten. Al voortwandelenede komen wij in Noord- scharwoude, waar de aandacht wordt getrokken door een hoog staanden sportdag, die daar wordt gehouden in de tooneelzaal van den heer J. de Bakker, georganiseerd door de gymnastiekver- eenigingen „Hercules" en ,,Hygiéa.'" Wanneer w(ij spreken van een hoogstaandenj sportdag, dan is dat niets overdreven, neen de wedstrijden die worden gehouden, zullen zelfs het bloed van den meest verstokten anti-sport man sneller doen stroomen en doen we'nschen, nu nog zijn onwillige ledematen te wijden aan de lenigmakende gymnastiek. Er wordt een wedstrijd gehouden tusschen 10 Dinsdag 31 Maart jl„ des avonds 7 uur, ver gaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. neer AJ. Wijnveldt, Burgemeester tevens secretaris. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom aan leden en pers. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. 4 Hierna volgt de voorlezing der notulen van de vergadering dd. 13 Februari 1931. MEDEDEEL INGEN. a. Ged. Ut a ten hebben goedgekeurd en terug- ruggezonden het raadsbesluit in zake het ga randeeren van tuinderscredieten b. het garandeereu van .credieten voor akker bouwer. i De voorz. deelt mede, dat aan 30 tuinders aan crediet is verleend tot een bedrag van f18850. De gemeente is garant voor 30 pCt. of f5655, Vier aanwijzingen zijn nog in behandeling bij Ged citaten. c. d© sluis is verpacht aan H. C. Bakhuis, alhier, voor den tijd van 5 jaar, voor de som van f808 per jaar. Het aantal gegadigden bedroeg 6. 3. Aan den héér J. P. O. Kroon, ingaande 7 Maart jl„ eervol ontslag is verleend als tijde lijk secretaris der gemeente, in verband met de hervatting zijner werkzaamheden door den BurgemeesterSecretaris. Als tijdelijk hulpkeurmeester van den Vleesch- keuringsdiens van 12 Februari tot 20 Maart jl. is werkzaam geweest de heer H. G. Kersten, wegens ziekte van den heer J. Frielink. De heer Frielink was eerder reeds wegens ziekte niet in staat zijn werkzaamheden te ver richten, doch toen heeft het hoofd van dienst den heer Kerster, de keuringen verricht, om dat geen tijdelijke hulpkeurmeester was te krij gen. De heer De Boer stelt de vraag wanneer do uitkeeringen zullen geschieden. De voorz. antwoordt, dat alle bescheiden op de betrokken Boerenleenbanken in bewerking zijn en binnenkort eene regeling voor uitkee- ring zal worden getroffen. INGEKOMEN STUKKEN. a. Begrooting Keuringsdienst voor Waren ovzer 1931. b. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs over 1930. i c. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1930; d. Verslag van het Vervolgonderwijs over 1930 —31. Bovengenoemde verslagen liggen ter inzage voor de leden. e. Rekening van den Vleeschkeuringsdienst in den Keuringskring Oudkarspel, dienstjaar '30. De ontvangslten hebben bedragen f4792,25, de uitgaven daarentegen f4616,45, alzoo een batig saldo van f175,80. Het winstaandeel voor elk der 5 aangeslo ten gemeenten bedraagt alzoo f35,16. f. Verzoek van J. H. Bosch om eervol ontslag als lid der oommissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens vertrek uit de gemeente. B. en Wj. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. g. Adres van Jb. Blokker, pachter van de sluis, houdende verzoek om 20—25 pCt. rred„ctie op de pachtsom over 1930. De voorrz. deelt mede, dat adressant zich be roept op het klein aantal schuiten dat geschut moet worden, zulks in verband met de slechte productie, waarmede samengaat, dat er ook wei nig schuiten met kunstmeststoffen, bouwmate rialen etc. "door de sluis zijn gegaan. Ook het café levert daarom zeer weinig op. Dat er van de sluis weinig wordt verwacht, bewijst wel de inschrijving. Zes gegadigden hebben zich opge geven. De hoogste inschrijving bedroeg f808, B. en Wj. stellen voor de gevraagde reductie te verleenen. D|e heer D,e Boer is van oordeel, dat er abso luut geen overdrijving in het adres ligt en kan zich volkomen met het voorstel vereenigen. De heer Zaagman acht den tijd gekomen eens te onderzoeken hoeveel sluisgeld er ontvangen wordt. Waar 'het hier een openbaar lichaam be treft, dat voor een ieder dag en nacht moet open zijn, dan is het toch wel noodig, dat B. en Wj. eens op de hoogte zijn. Sipr. meent, dat B. en Wi. een reductie willen geven van f125,hetgeen slechts 12i/2°/o is en geen 20—25. 18pr. zou liever de reductie bepalen op 20<>/o. De heer Rijper acht de voorgestelde verla ging van I2140/0 te laag. Deze moet minstens 20 zijn. 1 D.e voorz. deelt mede, dat B. en W. gemeend hebben het bedrag op f125,te moeten bepalen om bescheiden voor den dag te komen. Niettemin wordt elk voorstel om verhooging door B. en WW. overgenomen. Wat betreft het controleeren der sluisgelden zulks acht Z. A. ondoenlijk. Beter zou het zijn, om dan de sluis in gemeentebeheer te nemen en een sluiswachter aan te stellen. De heer Kostelijk zegt, dat bij het pachten van de sluis steeds de gedachte er is, om er wat bij te kunnen doen, waarvoor alle gelegen heid is. Een weinig risico moet er, volgens spr. aan blijven, niettemin is spr. voor verlaging. Weth. Bakker is er voor om 20 pOt. reductie te geven. i De heer Zaagman merkt op, dat spr. getracht heeft de gedachte naar voren te brengen, dat de achtsom weieens te hoog kan zijn, waardoor e mogelijkheid zal kunnen bestaan, dat de ge meente de sluis in eigen beheer zal moeten nemen. Evenwel mag de Raad er toch niet op ingaan, dat er een verlofzaak is. Of deze al dan niet goed gaat, wel afhangen van den pachter. Zelfs is. het niet onmogelijk, dat dit verlofzaakje zoo zou kunnen worden, dat de Raad het er niet lie ver zag. Spr. is er sterk voor, de boeken betref fende het innen der sluisgelden der laatste vijf 1 jaren eens nategaan. De voorz. zegt, dat dit zeer zeker kan, temeer waar nu een reductie zal worden gegeven en de belanghebbende de mindere opbrengst dient aan te toonen. Hierna wordt besloten een reductie toetestaan van 20 pCt. j h. Verzoek van de Centraal Ziekenhuis-Com- missie voor de bijdragende gemeenten om toe koming van een kwart pCt. per inwoner, ter be strijding van vergaderingskosten. D© voorz. deelt mede, dat de bijdrage zeer ge ring is en wel f4,52. Daar de commissie zeer belangrijk werk ver richt en geregeld voeling houdt met het Regen tencollege brengt dit voor de commissieleden reis- en verblijfkosten mede, terwijl zij, waar het za ken betreft voor de buitengemeenten steeds op de ketting spnngen. B. en W. stellen^, voor de gevraagde bijdrage te verleenen. De heer Rijper zegt, de vraag niet goed te be grijpen, daar de gemeente toch een vaste bijdrage verleent. Spr. stelt de vraag, of de gevraagde bijdrage aan schommelingen onderhevig is en waarom deze onkosten niet ondergebracht kun nen worden op de onvoorziene uitgaven die r in stelling. j De voorz. antwoordt, dat de heer Rijper zich de zaak niet goed voorstelt. De gemeente geeft gedurende 10 jaren eene bijdrage, die een bedrag van f447,niet te boven mag gaan. Nu is deze oommissie in het leven geroepen door de buiten gemeenten, daar verschillende grieven zich voor deden en bepleit worden door deze commissie. Echter staat zij buiten het Regentencollege. Doet zich echter iets voor, dan komt het college en de commissie bijeen om de zaken te bespreken. De heer Kostelijk merkt op, dat er al iets is gebeurd tegen den zin der buitengemeenten, daar op het gebouw de naam is geplaatst van „STADSZIEKENHUIS" terwijl het moet zijn: „CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS" Hierna wordt conform het voorstel aldus be sloten. VOORSTELLEN VAN B EN Wi. TOT, HET VERLEENEN VAN 25 pCt. REDUCTIE OP BE LANDHUREN OVER 1930. De voorz. memoreert, dat in de raadsvergade ring van 23 December 9310 een adres van eenige pachters te Koedijk, van eenzelfde strekking,, is aangehouden. Op voorstel van B. en W. is toen besloten ©en afwachtende houding aan te nemen en in het voorjaar de opbrengst der pro ducten nategaan. Wel is er nu een klein opfleur- tje geweest, nl. door het korte wintertje, doch de massa heeft hier weinig aan gehad. Tevens is door den Raad een uitstel verleend tot 1 April voor het betalen der pachtpenningen. Waar het nu morgen deze datum is, stellen B. en Wi. voor eene reductie van 25 pCjt. te verleenen. B. en W. hebben hier op het oog het bouwland doch wil de Raad dit uitstrekken over de ge- heele linuie, zoo is dit ook goed. De opbrengst der landen is in totaal f9328,40, waaronder een bedrag vna f3782,75 aan huur van weiland. Resteert dus van bouwland een bedrag van f5545,65. Eene reductie van 25 pt. hieroCp beteekent dus een bedrag van f1386,41. De heer Zaagman kan hierin heel goed mee gaan. Spr. zal zich over het grasland niet uit laten, omdat spr. hierover zeer weinig hoort. De heer De Boer zegt zich vrij zeker te her inneren, dat in beginsel is besloten het weiland er buiten te laten. Spr. is het eens, dat de massa aan de geringe opleving weinig of niets heeft gehad. Spr. vraagt, indien er reductie wordt gegeven, wanneer de pacht moet worden betaald De voorz. antwoordt, de verdere besprekingen ?en regeling hierover te willen bespreken in comité. De heer Rijper zegt accoord te gaan met eene reductie van 25 pCt. en is van meening, dat, al zijn de uitken sten van het grasland niet goed geweest, deze toch lang niet zoo slecht zijn geweest als die der tuinders. Spr. wenscht daar om het grasland er buiten te houden. De heer Kostelijk zegt, dat uit de gehouden landverhuring duidelijk is gebleken, dat de te genvallers groot en de opbrengsten slecht zijn geweest, o. m. was de opbrengst van het hooi gebaseerd op 2i/2 cent en heeft het slechts 1 ct. opgebracht. De laatste jaren is er een sterk ver lies geleden. Wethouder Bakker acht een reductie van 25 procent zeer gering en is van gedachte, dat de grasboeren niet direct verlies geleden hebben. Wethouder Kroon merkt op dat het met de grasboeren lang zóo slecht niet is gegaan als met de tuinbouwers. Daarbij komt nog, dat de voor-, gaande jaren goed zijn geweest, wat met de tuin beuwers niet het geval was. Dteze laatsten heb ben daarom dubbele verliezen. De voorzitter deelt mede, dat de pachten suc cessievelijk binnen komen, en zijn er zelfs gras boeren die reeds de volle pacht hebben betaald. De bedoeling is om zoo spoedig mogelijk na tte gaan, welke posten er nog open staan. Toch dient de raad heden uitspraak te doen op welke wijze een regeling moet worden getroffen. Eir zijn twee mogelijkheden en welreductie te geven en het betalen der pacht op zijn beloop te laten en af te wachten wanneer de betrokkenen kuin- nen betalen, of de bepaling te stellen, dat de pacht betaald moet zijn voor 30'Juni.a.s., zijnde het einde van het boekjaar. I Wethouder Bkkker acht het zeer moeilijk om (hierover een besluit te nemen en zou deze zaak liever aan B. en W. willen overlaten. De voorzitter stelt voor een reductie te geven voor het bouwland en de verdere regeling te be spreken in comité, j De heer Zaagman vindt het zeer gemakkelijk j om een besluit te nemen. Spreker vindt het zeer zakelijk, dat geen uitstel wordt verleend, daar dit alreeds gegeven is tot 1 April en gaat herti i toch niet aan nogmaals een uitstel te geven. Het J moet nu toch beslist afgeloopen zijn. De be- trokkenen moeten worden aangeschreven, dat zij er zorg voor hebben te dragen, dat binnen eenige dagen aan hunne verplichtingen is voldaan. De heer de Boer wijst er op, dat de praktijk heel anders is. I De voorzitter trekt, waar de zaak nu toch in het openbaar wordt besproken, het voorstel der comitébespreking in en stelt opnieuw voor een reductie van 25 procent met bepaling dat de pachtpenningen zoo spoedig mogelijk worden ge stort. Aldus wordt besloten. ONDERZOEK UURWERK IN DEN TOREN De voorzitter deelt mede, dat de klokkemaker, die jaren belast is geweest met het onderhoud van het uurwerk, overleden is en een ander moét worden aangewezen. Z1.E.A. wenscht deze gelegenheid aan te grij pen, zijn hartelijken dank male namens den raad uit te spreken voor de accurate wijze, waarop de overledene zijn taak heeft vervuld. Door den heer M:. van Hout te Hoorn is thans gesolliciteerd voor het onderhoud, terwijl B. en W. zich gewend hebben tot den heer Stam te Zuidscharwoude om opgave van 'kosten, indien door hem het uurwerk wordt onderhouden. B. en W. achten het bezwaarlijk voor den hr. van Hout, wijl hij te Hoord woont, daar de klok iederen dag moet worden opgewonden. De heer Stam, die ook de klok te Broek op Langendijk heeft verzorgd, heeft zich bereid ver klaart, dezelfde kosten als te Broek óp Lan gendijk te zullen berekenen. In dit bedrag is begrepen het geheel© onderhoud, zooals smeren, kleine reparaties enz. B. en W- stellen voor den heer Stam te be noemen met ingang van 1 AApril a.s. tot weder opzegging. Aldus wordt besloten. BENOEMING Van een lid der plaatselijke commissie van toe zicht op het* lager onderwijs, vacature, J. H, Bosch. De aanbeveling luidt als volgt: 1. H- Kalf, 2. J. van Houd Jr. De heer Kalf wordt met algemeen© stemmen als zoodanig benoemd. RONDVRAAAG. Be heer de Boer zegt, dat er in de vórige ver gadering gesproken is over de schoolgelden en werd in verband hiermede de nieuwe wet in uit zicht gesteld. Waar men algemeen overtuigd is, dat de schoolgelden dezer gemeente te hoog zijn, stelt spr. de vraag, wanneer de inwerkingtreding der wet te verwachten is. Mocht deze vraag niet beantwoordt kunnen worden, zoo verwacht spr. de eerstvolgende vergadering een voorstel om de thans geldende regeling te herzien. De voorzitter antwoordt dat het wetsontwerp aanhangig is, waarbij wordt bepaald, dat de ge meentebesturen de schoolgelden vaststellen, dus geheel afgescheiden van de inkomstenbelasting. Óm nu echter een herziening te bereiken moet een zeer lange weg worden afgelegd en is Z.E. A.. bevreesd, dat hiermede monnikenwerk wordt verricht, daar binnen dien tijd de wet in werking zal zijn getreden, daar alle partijen in de Kamer op deze wet aandringen. Spreker acht het wen- schelijk een afwachtende houding aan te nemen, niettemin blijven B. en W. diligent. De heer de Boer vraagt of er thans toestem ming kan worden verleend tot het werpen van struiken op het Vrouwenlandje. De voorzitter antwoordt, dat binnenkort de reinigingsdienst weer wordt ingesteld en het Vrouwenlandje geheel wordt opgeknapt, mede ook in verband met de aansluiting der gemeente bij de verwerkingsinrichting te Barsingerhorn. Vervolgens komt wethouder Kroon aan het woord, die den voorzitter feliciteert met zijn herstel en tevens zijn dank brengt aan de wet-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3