Revue van de Week Uit den Omtrek Buitenlandsch Overzicht - houders, raadsleden en den tijdelijken secretaris, voor de vele medewerking en steun ondervonden gedurende den tijd, id-at spreker het burgemeester schap waarnam. Vervolgens verzoekt de heer Rijper, dat de raad bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te Broek op Langendijk erop aandringt, dat de middagbestelling, idie nu slechts tot de sluis gaat, in het vervolg zal worden uitgestrekt tot het doordeinde, hetgeen de bewoners zeer ze ker zal gerieven. Be voorzitter memoreert, dat de brievenbus, die destijds is weggehaald, thans weer geplaatst is bij den heer Rezelman, dank zij de pogingen hiertoe in het werk gesteld door spreker, in sa menwerking met de bewoners. Ook in dit geval kan een request worden samengesteld, waarbij Z.E.A. gaarne zijn medewerking zal verleenen en kan 'het verzoek vergezeld gaan van een adhaesiebetuiging van B. en iW'. Hierna niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. 31 MAART. De Stille week is aangebroken, Paschen staat vóór de deur. Die voor een deel zal samenvallen met het op 1 April beginnende Paaschfeest van onze Joodsche landgenooten. Milde vroeg-lente- atmosfeer werd nog steeds telkens afgewisseld door gure, herstige buien, waarbij de wind wederom uit den Noordelijken of Noord-Westelijken koers blies. Intusschen, in de afgeloopen week zijn Prinses Juliana de eerste kievitseitjes aangeboden, ooie vaars streken neer op plekjes waar zij ook in het voorjaar van 1930 hun nesten bouwden. In de streek der bloembollen-velden, in de Leidsch- Haarlemsche buurt, zal op Paschen 1931 niet veel bijzonders te bewonderen vallen. Van tal van cate- goriëen in den nijveren Middenstand, alsook voor zoovelen, die via het festijn der Herleving een korte rustpooze kunnen genieten na de vele, vele weken van noesten arbeid, in zoovele gevallen door zware zorgen van materiëelen aard gedurende de sombere winter-maanden, is 't te hopen dat begin-April ons verblijden moge met zoele lucht, zoodat het dit jaar bijzonder vroeg vallende Paschen gelegen heid zal bieden tot het maken van uitstapjes naar bosch en duin, misschien ook naar het strand en naaste omgeving? De beide takken onzer Vertegenwoordiging zijn op Vrijdag 27 Maart met recès uiteengegaan. De Eerste Kamer komt reeds den 14en April terug Lagerhuis eerst op den 28en. Beide Kamers hebben aanspraak op welverdiende rust! De Senaat was gedurende vier achtereenvolgende weken bijeen voornamelijk ter behandeling van de Rijksbegrooting van het loopende jaar. Een „record"!.... Waarvan men in de annalen der Eerste Kamer vruchteloos het „antecedent" zal po gen te vinden. De week begon voor de Tweede Kamer met de geboorte van een interpellatie. Mr. Kortenhorst (Kath.) vroeg en verkreeg verlof om de Regeering vragen te stellen betreffende haar standpunt t.a. van het niet tot stand komen der Handelsconventie van Genève, en: van de ontwikkeling der internatio nale economische verhoudingen. Deze interpellatie kan allicht na Paschen leiden tot een zeer uit gebreid debat. Tegen de parlementaire breedsprakig heid schijnt weet men nog altijd geen kruid te zijn gewassen! Over de vraag, of men moet overgaan tot ophef fing van het Rijks-opvoedingsgesticht te Avereest wat Minister Donner voorstelde, is den 24en Maart ampel dedelibereerd. Ten slotte werd het voorstel zonder stemming goedgekeurd. In den laten middag werd de behandeling van de wijziging der Woning wet aangesneden. Waarop tal van amendementen waren ingediend. Voorzoover deze wijzigingen van redactioneelen aard e. d. betroffen, ging Minister Verschuur m<êe. Veranderingen van ingrijpenden aard wees Z.Exc. van Arbeid, Handel en Nijverheid af, zoodat het wetsvoorstel Vrijdag j.l. 27 dezer vrijwel ongerept was afgedaan. De eindstemming (tweede lezing) heeft na het rèces plaats. De aanne ming staat vast. De Eerste Kamer had ook den avond van 24 Maart noodig om door het Budget van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te komen. Dat, voor de bijzonderheden van het debat ver wijs ik naar de verslagen in de bladen voor de sanctie door de Kroon rijp was toen de 25e Maart reeds bijna was aangebroken. Op Woensdag j.l. is door het Lagerhuis aangenomen o.a."de onteigening van bosch-aanleg bij Amsterdam. Voor de hoofd stad, zoo karig met natuurschoon begiftigd, zeker een besluit van beteekenis en tot verheugenis aan leiding gevend. Waarna het crisis-ontwerp betref fende uitkeeringen ten behoeve van suikerbieten verbouwers op 't tapijt kwam. Bij het daarover gevoerd, zeer uitgebreid debat, kwam ook telkens de vraag, ter sprake, of de biet suiker 't op den duur tegen de rietsuiker zal kunnen bolwerken. Dr. Lovinck, de groote chr. historische landbouw-speci- aliteit durfde profeteeren, dat de suikerbieten-cul tuur in Europa niet zal verdwijnen, ondanks de rietsuiker concurrentie. De Senaat keurde den 25 dezer de Begrooting van Financiën goed. Alsook de West-Indische Budgets. Op Donderdag 26 Maart werd de Tweede Kamer verblijd met de surprise, dat de beide communisten De Visser en Wijnkoop een wetsvoorstel hebben ingediend inzake voorziening in den economischen nood der werkloozen. Of dit initiatief-ontwerp er zonder stemming zal komen, ik zou daar niet gaarne iets op durven wedden! Bij het verder debat inzake uitkeeringen ten behoeve van de suikerbieten-verbouwers wees o.a. dr. Colijn erop, dat allereerst moet worden gestreefd naar vergrooting van de productiviteit. De Regee ring, aldus de anti-revolutionaire leider over- wege, of zij niet het initiatief dient te nemen tot een nieuwe Brusselsche conventie. Minister Ruys de Beerenbrouck bleek bereid mêe te werken aan het streven om te geraken tot een internationale regeling in den geest van de Berner conventie. Ook verklaarde Z.Exc. zich bereid, de ga rantie-premie te verminderen met de helft van het bedrag, dat den prijs van melasse en pulp de f 4.00 te boven gaat. In plaats van f4.00. Het ontwerp is goedgekeurd met 74 stemmen tegen die van den heer Wijnkoop. De 26e Maart 1931 werd voor Am sterdam een „historische datum." Op dien Donder dag heeft de Senaat goedgekeurd het wets-ontwerp, de hoofdstad de zoo lang en vurig begeerde kanaal verbinding gevend met den Rijn bij Wijk-bij-Duur stede. De koninklijke bekrachtiging stond vast. In onze hoofdstad heerschte vreugde over deze beslis sing. De Amsterdamsche Raad kwam er in buiten gewone zitting voor bijeen. De Eeerste Kamer hechtte den 26en j.l. ook haar zegel aan het Budget voor Posterijen, Telefoon en Telegrafie. De Begrooting van het Zuiderzeefond berokkende Vrijdag j.l. 27 Maart een soort van „stormpje" door dien de soc.-democratische Senator Henri Polak ver klaarde tegen te zullen stemmen, doordien z. i. de voortzetting van de Zuiderzee-werken een finan- tieeleramp voor Nederland zou berokkenen. Hij daarom verwerping van deze Begrooting wenschte. De „storm" werd bezworen doordien minister Rey- mer beloofde, nog in dit zittingsjaar een overzicht te zullen geven van den stand der zaken bij het Zuiderzee-plan, alsook een nauwkeurige raming der kosten. De heer Polak verklaarde slechts uiting te hebben willen geven aan de groote bezorgdheid, bij ons volk levend in verband met de Zuiderzee-kwestie. De Waterstaatbegrootin g was reeds goedgekeurd. Er kwam gelijk reeds beduid eindelijk Paasch rust op het Haagsche Binnenhof. Wij leven nu een maal in periode van overstelpende jobs-tijdingen. Uit Insulinde kwam het bericht over toenemend decrès van Rijksinkomsten. In Januari kwam er ruim acht millioen minder dan over die maand in 1930 in de Rijks-kas. Ook onze Spoorwegen onder vinden den invloed van de malaise. Over 1931 wordt de mogelijkheid, of waarschijnlijkheid, aange kondigd eener inkomsten-daling van 15 a 20 millioen gulden. Tot de dingen van algemeen belang mag ook wel worden gerekend het voorstel van B. en W. der hoofdstad om het Raadhuis op den Dam, Jacob van Campen's achtste wonder" den Staat in eigendom over te dragen, terwijl het Rijk dan aan Amsterdam gedurende vijftien jaren een millioen zal betalen voor een nieuw Raadhuis, dat zal worden gesticht op de Frederiksplein terreinen, waar het stond. Er is een contra-voorstel dat het Dam-paleis eigendom der stad wil doen blijven. Bij Dinxperlo had een grens-incident plaats. Duitsche politie-beambten hebben een Nederlander van ons gebied naar het Duitsche gesleurd. Het Tweede Kamerlid mr. Beumer heeft n. a. van dit geval vragen tot de Regeering gericht. Personalia: De heer J. W. J. baron D e Vos van Steenwijk, te Diepenheim, is benoemd tot Regeerings-Commis- saris voor de credietverleening ten behoeve van de aardappelmeel-industrie in de Veen-koloniën. Den 27en Maart vierde de oud-minister prof. mr. Aalberse zijn zestigsten geboorte-dag en werd daarbij aoor vele autoriteiten en anderen gehuldigd. Tot direc teur van den gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam is benoemd: J. E. Feisser, arts te Wassenaar. Onze groote dirigent dr. Willem Mengel berg werd op zijn 60sten geboorte-dag gehuldigd. Directeur van de Arnhemsche Muziekschool is ge worden: D. Draaisma, viool-leeraar aan de Toon kunst-school te Haarlem. Vive-admiraal Quant is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Dr. E. H. Renkema, rector van het Chr. Gymnasium te 's-Gravenhage, is benoemd tot In specteur der Gymnasia. Uit de doodenlijst: C. L. N. graaf van Limburg Stirum, die zich o.a. beijverde voor het belang der ontginning van woeste gronden in Friesland, 54 jaar, Heerenveen. Gep. vice-admiraal H. A. Schippers, 86 jaar, Nijmegen. A. van de Ven, oud-resident van Rembang, 80 jaar, Den Haag. Gep. kapitein t. z. H. W. A. Brans, 60 jaar, Den Haag. J. A. van Hattem, pres.-commissaris van de „Hol- landsche aanneming-mpij., 76 jaar, Den Haag. E. de Karver oud-directeur van het Centraal Bureau van Advies van den Middenstand, 79 jaar, Rotter dam. Op 1 April treedt dr. Swaving af als Inspecteur van het Zuiverwezen. Mr. Frederiks wordt waarne mend dir.-generaal Landbouw. Mr. Wintermans leider van de afd. Zuivelaangelegenheden. Ook in de afgeloopen week heeft het boosaardige roode-haantje heel wat vernield. Tal van boerderijen zijn door brand vernield. Te Kerkrade werd enorme schade aangericht door de vlammen, waarin zeer vele stuks vee omkwamen. Te Haarlemmermeer, op de grens van Amsterdam, werden drie woonhuizen in de asch gelegd. Te Spanga (Fr.) werden twee boerderijen door het vuur vernield. Over de verkeers-ongelukken tenzij dan van extra-ordinairen ernst, maak ik geen melding. Behalve deze is deongevallen-lijst nog groot ge noeg. Op het vliegveld Waalhaven, te Rotterdam, stortte de 22-jarige leerling-vliegenier, Nic. Brugsma, uit den Haag, van 50 m. hoogte omlaag en vond daarbij den dood. Een zestig-jarige landarbeider bij Hoogezand werd door den bliksem gedood. In het grillige vroeg voor jaar van 1931. Een smid kreeg bij een bouwwerk te Enschede een ijzeren balk op het lichaam, 't kostte hem het leven, terwijl een knecht zwaar gewond werd. Te Leeuwarden stortte een bouwvallig huis in. Een zes-jarig knaapje zoontje van den bewoner, dat vóór het huis zaat te spelen, werd doodelijk getrof fen. Op het terrein der Droogdok-Mpijte Amsterdam is door het springen van een accetyleen-toestel een lasscher gedood. Verlaten we eeindelijk en haastiglijk de misère- rubriek. Ook thans is er nog ander nieuws. H. M. de Ko ningin zal den 23en April de tweede Sëheveningsche binnenhaven openen. De Bilderdijk-herdenking, waarvan ik reeds ge wag maakte, werd in de Hofstad door de Koninklijke familie bijgewoond. Te Amsterdam had zij den 27en Maart plaats. De cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda ver toefden in de Residentie en defileerden er voor Hare Majesteit. Dat er nog menschen worden gevonden die in tijd van crisis ook voor den Staat verantwoorde lijkheidsbesef hebben, bleek uit de zending van f 40.300 z.g. gewetensgeld aan den Minister van Financiën. Ik sluit dit week-overzicht met hetgeen, waarmêe ik begon: een heerlijk, zonnig Paaschfeest voor allen. ook degenen, die van mijn babbeltjes ken nis mocht nemen! zijn allerminst genomen even belangrijk is als Frankrijk, in werkelijkheid echter veel belangrijke, afhankelijk te laten blijven van een land, dat toe vallig den oorlog heeft gewonnen. En nooit nog is de politiek meer- een dienaresse geweest van de economie dan tegenowórdig. De Duitsch-Oostênrijk- sche ministers zijn er in geslaagt hun projuct zoo handig in te richten, dat, ondanks het feit, dat Frankrijk vanaf het eerste moment verklaard heeft en met verheffing van stem, dat de tolunie in strijd was met de verdragen, tot nog toe nog geen enkel Franschman duidelijk en onomwonden heeft kun nen aanwijzen; hier staat het, artikel zooveel, para graaf zooveel. Wij voelen ons dan ook geenszins als profeten, wanneer wij durven voorspellen dat heel dit Fran- sche verzet, en alle dreigende, bijna oorlogszuchtige woorden van den pacifistischen Briand niet veel zullen uitwerken en dat de tolunie er naar alle waar schijnlijkheid komen zal. Zelfs zijn er volgens de verklaringen van dr. Schober plannen deze unie uit te breiden tot Hongarije, Zuid-Slavië en Roemenië. Ook hieraan zal niets kunnen worden gedaan. Het ligt alles in de lijn van de woorden van Briand zelf, die herhaaldelijk, zij het dan ook theoretisch in gloedvolle redevoeringen aandrong op regionale ver dragen, verlaging van tarieven en een nauwer aan eensluiten der landen. Het is niet te verhinderen. De belangen van al deze centrale landen zijn te zeer identiek, dan dat zij niet zouden pogen een krachtiger positie in te nemen door onderlinge eens gezindheid. Een eensgezind Centraal Europa, ver- eenigd door Tolunies, gelijk de Duitsch-Oosten- rijksche, zou een leelijke klap beteekenen, toege bracht aan de Fransche politiek, die met Versailles inzette en door Briand thans nog wordt doorgevoerd, j Tevens echter zou een inderdaad grooten stap zijn gedaan ter versterking der economische positie en de industrieele en handelsmogelijkheden van deze landen. Op een ding echter moet nog gewezen werden. i Frankrijk bezit een krachtig modern uitgerust leger. Het pacifisme der Franschen, Briand aan het hoofd, (men leze zijn Zaterdag j.l. tegen de Tolunie uitge sproken redevoering) beteekent niet veel meer, dan dat ze geen kwaad willen doen, zoolang ze hun zin krijgen. De toch al niet blijde gezichten, waar mede Franschen Oostwaarts plegen te kijken, zullen niet veel helderder worden. Kortom, de pacificatie van Europa is ook bij deze gelegenheid gebleken verder af te liggen dan ooit. UITSLAG EINDEXEMAN RIJKSTUINBOUW- WINTERSCHOOL TE HOORN. j Bij het op 1 April j.l. gehouden eindexamen aan de j Rijkstuinbouwwinterschool te Hoorn werd het di- ploma uitgereikt aan: J. Beemsterboer te Wij denes; W. B. Bruin te Alk maar; J. Groot te Andijk (Oost); C. Ingwersen te Amsterdam; P. Jongert te Venhuizen; J. Karssen te i Hoorn; J. K. Kesteloo te Venhuizen; M. Kleppe te i Hoorn; S. Kooiman Kz. te Andijk (Oost); K. Koster i te Baarsdorpermeer Gem. Berkhout; T. Kroonen- burg te Schellinkhout; K. N. Nap te Bobeldijk Gem. 1 Berkhout; L. Osinga te Hoorn; H. de Ruyter de i Wildt te Hoorn; P. H. Sasburg te BenningbroekJ. J. j Schipper te Spanbroek; C. J. Stavenuiter te Enk huizen en A. G. J. Swart te Andijk (West). Overgegaan van de eerste naar de tweede klasse: M. Bakker te Goorne; P. Blauw te Heer Hugo- I waard; A. T. Boschma te Hoorn! S. Bruin te Haren- 1 karspel; J. Burger te Venhuizen; K. Doornbos te Hoorn; H. Hart te Oudkarspel; A. P. van Kampen te Zwaag; D. J. Kieft te Andijk West; S. J. Knip te I Amsterdam; G. Koomen te Wervershoof; A. Kroon te Oudkarspel; K. Mes te Wijdenes; J. Slot te Broek op Langendijk; K. G. Smit te Berkhout; J. Verdonk i te Broek op Langendijk. j Niet overgegaan 1. WARMENHUIZEN. Dezer dagen vergaderde de Vrijzinnige Kiesver- i eeniging in het lokaal van den heer Slikker en heeft men de candidatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing, welke zal plaats hebben op 3 Juni I a.s. samengesteld als volgt: 1. P. Slot. 2. P. J. Mink. i 3. C. Geus. 4. P. de Groot Jr. 5. D. Wildeboer. 6. A. Kroon. 7. A. Hopman. 8. H. de Vet. De vergadering geschiedde onder leiding van den heer P. J. Mink als voorzitter. Wegens het bedanken van onzen Wethouder den heer Jb. Swan Sr. die niet weder voor een herbe noeming in aanmerking wenschte te komen, werden 1 door voorzitter eenige woorden van waardeering ge- sproken. Spr. mmeende dit wel te kunnen doen namens alle aanwezigen. De geachte heer Swan die vele jaren als Wethouder heeft gefungeerd, altijd de belangen der gemeente op bijzondere wijze heeft 1 behartigd. Bij afwezigheid van den Burgemeester vervulde genoemde heert het ambt van Loco-bur gemeester en heeft meermalen moeilijke tijden doorgemaakt, doch heeft zich altijd op sympathieke wijze hierdoor heen weten te werken. Nogmaals een woord van dank aan den heer Swan voor wat hij in al die jaren heeft gepresteerd. Hadden wij de vorige week reeds gelegenheid te wijzen op de ontstemming in Fransche krings^ gewekt door de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie, deze is er in den loop der week niet minder op geworden. Niet alleen is noch Duitschland, noch Oostenrijk door het eerste geschreeuw bang geworden, niet alleen hebben zoowel dr. Schrober als dr. Curtius rustig en bezadigd het goed recht verdedigd van hun Tolunie, die de politieke onafhankelijkheid der beide staten geheel handhaaft, maar zelfs is Frankrijk er niet in geslaagd veel steun in het buitenland te vinden in zijn actie, die niet zoozeer gericht is tegen de Tol unie, die natuurlijk wel eenige schade zal aan brengen aan de Fransche industrie, als wel tegen het daardoor ontstaande sterke Midden-Europa. Gelijk wij reeds uiteenzetten, is het in lijnrechten strijd met de Fransche politieke bedoelingen, een krach tig Centraal-Europa te dulden. Evenzeer is het in strijd met een gezonde werke lijkheidszin om Centraal-Europa, dat economisch op SINT PANCRAS. Zondagavond heeft de jeugd hier allerverschrik kelijkst huisgehouden, de baldadigheid gaat wel wat ver. Poortjes en dergelijke werden gelicht en dat 1 was nog wel het minste, zelfs werd een handwagen midden op den weg gezet zoodat de bus niet kon i passeeren, de chauffeur moest de wagen eerst op zij zeten. Ooch 't ergste was nog wel dat de straatsteenen i van den Twuijverweg 't moesten ontgelden, ver scheidene steenen werden uitgelicht, 't wordt wel j tijd dat er krachtdadig tegen deze baldadigheid wordt opgetreden. j SINT PANCRAS. i Kort verslag van de vergadering der kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te St. Pancras, gehou- 1 den den 30ste Maart des avonds te 7.15 uur in de Geref. Kerk. De vergadering werd door den voorzitter, den heer Hart, met gebed, zingen en het lezen van een hoofd stuk uit de H. Schrift geopend, waarna hij een wel kom uitsprak aan de leden ter vergadering aanwe zig. Hierna volgde het lezen van de notulen door den secretaris den heer J. Kloosterboer Pz., waarna eenige ingekomen stukken werden behandeld, en deed de voorzitter nog eenige mededeeelingen in zake de gehouden deputatenvergadering. Hierna kreeg de heer Muurling gelegenheid zijn inleiding te houden over het onderwerp „De ge meente politiek." Waarna een aangename gedach- tenwisseling op volgde, den inleider werd dank ge bracht voor zijn inleiding. Hierna volgde bespreking betreffende de aan- taasnde gemeenteraadsverkie zing en candidaat- stelling welke is als volgt: 1. H. Muurling. 2. Jn. Kloosterboer Pz. 3. Jn. Wagenaar Cz. 4. H. Hart. 5. K. Timmer. 6. Jb. Wagenaar Jbz. Na een opwekkend woord voor de a.s. verkiezing van den voorzitter en dank voor het aangenaam ver loop der vergadering wordt door den heer Muurling met dankgebed gesloten. KOEDIJK. Dinsdagavond werd in de zaal van den heer Groot alhier de 26e Algemeene Vergadering gehou den van de Coöperatieve Boerenleenbank. Tegenwoordig waren 90 leden. De Voorzitter, de heer Jb. Visser, heet namens het bestuur en den Raad van Toezicht allen hartelijk welkom en zegt dat van de gewoonte om in Februari te vergaderen is afgeweken, in verband met den post „nog te vorderen rente", om dezen post zoo laag mogelijk te doen zijn. Spreker hoopt dat deze het volgend jaar weder blanco zal zijn. Het jaar 1930 had voor de Bank een rustig verloop, dank zij de eensgezinde samenwerking tusschen het Bestuur en den Raad van Toezicht. Hiermede opent de voorzit ter de vergadering en geeft het woord aan den kas sier, die weder als secretaris voor deze vergadering zal optreden, voor het lezen van de notulen der voriige jaarvergadering. Deze worden na voorlezing onder dank voor de juiste weergave, goedgekeurd. De voorzitter deelt hierna mede, dat voor de Provinciale voorschotten 59 aanvragen zijn inge komen en totaal een bedrag van f 58.315.is toe gestaan. 17 aanvragers waren geen lid van de Bank, doch dit behoefde thans niet omdat alles betrek kelijk buiten de Bank omgaat. De inspecties hadden weder op de gewone wijze plaats. Spreker wijst er voorts nog op, dat de rentebe taling is bepaald op eind Januari, maar degenen die eerder willen bepalen, mogen dit gerust doen. Vervolgens komt aan de orde de Balans en dc Rekening, welke zonder eenige bespreking volgens de aanbieding worden vastgesteld. Uit de rekening nemen wij over, dat aan spaar gelden is- ontvangen f99.835.32 en uitgegeven f 171.981.61. Aan terugbetaalde voorscchotten is ontvangen f 10.367.en uitgegeven aan nieuwe voorschotten f 38.780.—. De ontvangsten in loopende rekening van de leden bedroegen f 48.234.24 en de uitgaven aan de leden f 62.979.24. Van de Centrale Bank is ontvangen f 152.091.72 en aan deze Bank is uitgegeven f 40.628.95 De ontvangen rente van voorschotten bedroeg f 7360.75 van rente in loopende rekening f 1207.63. De uitgegeven rente aan de spaarbank bedroog f 6318.78, uitgegeven rente in loopende rekening f 165.68. Totaal is ontvangen en uitgegeven f 332.062.60. Uit de Balans stippen wij aan dat f 169.995.aan voorschotten uitstond, terwijl van de leden In loo pende rekening f 32.950.was te vorderen. De schuld aan de spaarbank bedroeg f 146.641.18, aan rekening houders f 4865.00 en schuld aan de Centrale Bank f 45.576.56. Het reservefonds was groot f 14.087.63 en de winst over 1930 f 662.03. Het totaalcijfer van de balans bedroeg f 211.832.40. De kassier doet hierop nog mmededeeling van de verschillende bedragen waaruit de post „diverse uitgaven bestaat" en geeft een toelichting over den post „Bijdrage aan de Centrale Bank", welke laatste kosten in hoofdzaak kosten van de inspectie bedra gen. Vervolgens komt aan de orde het jaarverslag. Hieruit nemen wij het volgende over: Aantal leden op 1 Januari 1930 152, af door over lijden 3 en opzegging 1, toegetreden 9, totaal op 31 Dec. 157. Voorschotten. Op 31 Dec. 1929 stonden uit 149 voorschotten er kwamen bij 44 en afgelost 15, dus op 31 Dec. 1930 totaal 178. Rente bedroeg 5 pCt. en werd in den loop van het jaar niet gewijzigd. Vanaf 1 Januari 1931 bedraagt de rente 4.6 pCt. Uit den stand van het bedrag van de voorschotten en vooral uit het aantal nieuwe voorschotten is op te maken, dat er crediet noodig was bij de leden. Het is ge- wenscht bij aanvragen van voorschotten, dat dit gebeurd vóór een Bestuursvergadering, welke steeds gehouden wordt den lsten Dinsdag van eiken maand. Wanneer na een vergadering aanvragen in komen, die niet kunnen wachten, gaat de kassier naar de Bestuursleden om dit te bespreken, anders zou daarvoor een afzonderlijke vergadering noodig zijn, welke kosten mede brengt. Dit is niet de ge wone afdoening en het is wel gewenscht dat de leden hiermede rekening houden. Loopende rekening. Het aantal leden in loopende rekening was 13, er kwamen er 3 bij. De rente van het tegoed was 3.6 pCt., voor schuld 5 pCt. Vanaf 1 Januari 1931 is dit geworden 3.6 pCt. en 4.6 pCt. Verslag spaarbank. Op 1 Jan. 1930 301 spaar boekjes, er gingen af 8 en kwamen bij 11 op 31 Dec. alzoo 304. Uit de sterke vermindering van de spaargelden is ook hier op te maken de geringe ont vangst van het tuinbouwbedrijf. De kassier wijst er op, dat elk bedrag aan spaargeld, hoe gering ook, met plezier wordt ontvangen; „Vele kleintjes maken een groote." Bedoeld worden hier de spaargelden van kinderen. De belegging is veilig, de rente 3.6 pCt. niet weinig en het doel nuttig. Eiken Woensdagmiddag van 34 uur is hiervoor gelegenheid. De nieuwe regeling voor het aanbieden der spaarbankboekjes is goed bevallen. Tenslotte wordt nog vermeld dat- op 3 Mei 1930 het 25-jarig jubileum van de Bank genoeglijk werd gevie:d. Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid. Aftredend de heer C. Bos Lz. Voor dracht: 1. C. Bos Lz.; 2. A. Molenaar; 3. P. Kikkert. Uitgebracht werden 143 stemmen, waarvan 121 op C. Bos, 18 op P. Kikkert eri 3 op A. Molenaar, zoodat de heer Bos is herkozen. De heer Bos verklaart des gevraagd deze benoeming aan te nemen en dank de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Verkiezing lid van den Raad van Toezichct; af tredend de heer P. Kikkert. Voordracht: 1. P. Kik kert; 2. W. Slotemaker; 3. Joh. Blaauboer. Uitgebrachte stemmen: P. Kikkert 126; W. Slote maker 7 en Joh. Blaauboer 10. Zoodat de heer P- Kikkert is herkozen. De heer P. Kikkert verklaart deze herbenoeming aan te nemen en dankt de ver gadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter feliciteert de vergadering met deze herbenoemingen en wijst er nog eens op dat de samenwerking tusschen bestuur en Raad van Toe zicht zoo eensgezind is en dit door deze benoemin gen weder zoo zal blijven. Spreker dankt ook de stemopnemers voor hun werkzaamheden. Bij acclamatie worden de heeren P. Kikkert en A. Molenaar benoemd als plaatsvervangende Bestuurs leden. Bij de hierop volgende rondvraag wordt in be spreking gebracht de uitkeering van de buitenge woon hooge dividenden door hypotheekbanken, zulks naar aanleiding van het verslag van de Groninger Hypotheekbank. De wenschelijkheid wordt geopperd deze zaak in bespreking te brengen op de eerstvolgende kringver gadering van de Boerenleenbanken. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering onder dank voor de aanwezigheid en met de beste wen- schen voor de Bank.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4