Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 41 DINSDAG 7 APRIL 1931 40e Jaargang TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. NIEUWE LAMEDIJKEH COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden f 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. - Radacteur I. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. De groote Gymnastiekwedstrijden tusschen „Hercules" alhier en „Bato" van Amsterdam. Onze gymnastiek-vereeniging, die het vorig jaar ook al reeds van zich lieten spreken, door het uit schrijven van een wedstrijd tusschen een aantal harer beste turners en die vanuit den kring Dor drecht, hebben dan gisteren den zwaren maar eer vollen strijd op turngebied gestreden tegen 10 der beste turners van „Bato" uit Amsterdam, waar wij direct aan toe voegen dat in dit laatste tiental ver tegenwoordigd waren eenige van de Nederlandsche Olympische turners. „Hercules" zou dus zeker, zooals wij reeds schre ven een geduchten tegenstander tegenover zich krijgen. Geen wonder dan ook dat men zich voorzien van een deskundige jury, bestaande uit de heeren W. Goeting (Haarlem), P. Rijswijk (Hoorn) en Jac. Schertke (Amsterdam). Deze wedstrijden mogen zeker van groot belang worden geacht voor de gymnastiek in het alge meen, voor de uitschrijvende vereenigingen en deel nemende turners in het bijzonder. Individueel leert men elkenders krachten kennen, terwijl er een hechte band wordt gevormd'tusschen de bij het K. N. G. V. aangesloten vereenigingen. Het kweekt waardeering aan voor elkanders kun nen, bewondering voor de geleverde prestaties, ter wijl zeker niet minder van groot belang mag heeten het leeren van elkaar, waardoor verschillende din gen van elkander worden overgenomen, uitbreiding wordt gegeven aan de leerstof, de persoonlijke lief hebberij wordt aangekweekt, het combinatievermo gen wordt ontwikkeld, en daardoor de gymnastiek in het algemeen wordt. Zoo bezien, kan het niet anders, of de turnwereld en turnkracht wordt er door versterkt, waardoor meerdere uitbreiding wordt gegeven aan deze zoo bij uitstek gezonde sport. Wat onder deskundige leiding kan worden verkre gen heeft de wedstrijd van gistermiddag getoond en de leiders, de heeren K. Boot en A. de Jong kurtnen met voldoening terugzien op hetgeen door hun, makkers is verricht en gepresteerd. Het was waarlijk schitterende gymnastiek, die wij gistermiddag te aanschouwen hebben gekregen, en zeker zullen de aanwezigen de zaal was geheel gevuld met ons naar hartelust hebben genoten van het gebodene. Vlug en vlot werden de verschillende afdeelingen afgewerkt, waardoor geen oogenblik de aandacht verslapte en met spanning werd steeds uitgezien naar het gegeven aantal punten, onze persoonlijke meening over het turnen van beide afdeelingen laten wij thans achterwege en geven het woord aan de jury in den vorm van het hier onder laten van den uitslag van het generaal totaal per turner. Er werd geturnd Vrije oefening; Paard breedte; Tremplin paardl.; Paard; Brug; Rek; Rin- .Hercules": A. Kieft 105'/2 p.; J. Molenaar 106'/2 p.; S. de Rijk (70 p.)P. Blauboer (86Va p.)P. de Geus 109Va p.; C. Met 118Va p.; W. van Hout 1291/, p.; K. Boot Jz. 154 p.; C. Langedijk 1311/» P-! G- Ens 154 p. Totaal der 8 beste per toestel 1026 punten. „Bato": S. Cardozo (108'/a p.)M. Agsteribbe 143 p.; 8. Bacharach (91»/a p.); 8. Blitz 119 p.; J. Canran?a 147'/j p.; M. Jacobs 156 p.; J. Lopis Dias 122/1, p.; A. Schaverien 110 p.;' I. Wynschenk 147 p.; W. Zwaaf 147 p. Totaal der 8 beste per toestel 1097. De cijfers die tusschen haakjes staan aangegeven zijn, die welke bij de berekening, als de laagste zijnde kwamen te vervallen, zoodat het aantal punten van de 8 beste turners werd geteld. .Hercules" behaalde dus 1026 punten en Bato 1097, zoodat de laatste won met een meerderheid van 73 punten. Hiermede was het middag gedeelte achter den rug en maakte een ieder zich gereed om op tijd op den eere-avond te kunnen verschijnen. Om half acht was de zaal weder van voor tot achter gevuld, en moesten velen naar de galerij verhuizen, om daar een plaatsje te vinden. Maar het moet ons van het hart, dat hun vertoe ven in sfeeren, nog niet het recht geeft, om door een luidruchtig optreden, hinderlijk te zijn voor de anderen, die meer aandacht toonen voor muziek en sport dan zij, die uitsluitend komen om een pretje. Wanneer zal men nu eens leeren begrijpen dat anderer belangstelling daardoor steeds wordt afge leid en het de zoo noodige .rust voor de turners verstoord. Laat men anders liever wegblijven. Bij den aavang wordt door het orkest, dat on der leiding stond van den heer Pranger, het turn lied gespeeld, dat door de op het tooneel bijeen- geschaarde turners van Hercules en Bato wordt meegezongen, waarmede de aanwezigen spontaan van hun zetels opstaande, instemmen. Het is voorzitter Ootejrs van Hercules, die >4e verzamelden hartelijk welkom heet op dezen feest avond, en in het bijzonder den heer Pranger met zijn orkest en de dames Pluister en Reijne. Wanneer men hier hedenmiddag, tijdens den wedstrijd niet geweest is, zal zeker door middel van de courant het verloop wel worden medege deeld en op de propagandistische waarde worden WUAUll. lil De leiders 'de heeren De Jong en Bloot hebben getoond door het optreden van hun makkers wat op turngebied kan worden bereikt, i Veel, zeer veel is er gepresteerd, i Wie er winnaar zou zijn, was natuurlijk niet vooruit te zeggen, maar wel heeft Hercules de gedachte gehad het niet te zullen winnen. Etn de mannen van Hercules hebben gelijk gehad. Bato heeft gewonnen en kranig gewonnen. Maar j niettemin heeft Hercules zich kranig geweerd I en veel gepresteerd. De beide ploegen hebben he- i denmiidag van elkander kunnen leeren. Er is een groote propagandistische waarde van dezen middag uitgegaan, en van harte hoop ik dat deze zal medewerken tot bloei der gym nastiek en het K. N. G. V. hiervan de vruchten zal mogen plukken. Er gaat wel veel van het K.N.G.V. uit, maar nog niet voldoende, en zeker zal hieraan geld gebrek wel niet vreemd zijn. fipr. wil dan ook de leiders van vereenigingen, zoo die hier heden vertegenwoordigt zijn, opwek ken, hun vereenigingen in de richting te stuwen van zich met elkander te meten, tot bevordering der gymnastiek in het algemeen. Mee deze woorden verklaart de spr. den avond voor geoepnd en gaat over tot de prijsuitreiking Spr. richt zich tot de winnende vereeniging en zegt tot den leider: Mijnheer de Jong, het is mij een waar genoegen u de prijzen te kunnen uit reiken. 'Gij hebt getoond u te kunnen meten met. de besten in den lande. In uw ploeg toch zaten de meeste leden van de Olympische ploeg. Gij zijt uit den strijd getreden met een winst van 73 punten meer dan Hercules. Maar wanneer we een klein rekensommetje maken, dan is het verschil per persoen per onderdeel maar een hal ve punt. Eien dus gering verschil. lik wilde dit even zeggen ter aanmoediging van Hercules en als bewijs dat zij zich uitstekend heeft gehouden Wanneer de gelegenheid zich weer eens mocht voordoen dat men zich met elkander,gaat meten dan vertrouw ik dat allen weder hun uiterste best zullen doen. Hierna wordt aan ieder der deelnemers van de winnende ploeg een draagmedille uitgereikt aan den leider den vereenigingsprijs, zijnde een zilveren lauwerkrans en aan de beste van de winnende ploeg, den heer Jacobse, met 156 pun ten, een medaille, aangeboden door den heer J. de Bakker. Door Bato was een medaille beschikbaar ge steld voor den turner die het hoogste aantal pun ten had behaald van de verliezende ploeg. Nu hebben de heeren Boot en G. Ens een gelijk aantal punten verkregen, zijnde 154. Door den heer Boot is gezegd .deze medaille af te staan aan den heer Eins omdat deze hem toekomt. De heer Eins naar voren tredende verklaart de medaille niet te kunnen aanvaarden, daar deze aan den heer Boot meet worden uitgereikt. De heer Eins blijft bij deze zeer sportieve daad volharden, waarmee "de heer de Jong van Bato zoo 'is ingenomen, dat hij als technisch bondsbe- stuurder ook nog een medaille beschikbaar stelt zoodat beide heeren in het bezit van een medaille zullen komen. Het was een mooi oogenblikje, hetgeen door de bondsklap werd bevestigd. Hierna werd een aanvang gemaakt met de af werking van het programma, dat zeer afwisselend was samengesteld. Een bijzonder woord van hulde mag worden gebracht voor de keurige afwerking 'der oefenin gen aan paard en rek. Dat was gymnastiek. iOp velerlei gebied kregen wij iets bijzonders te aanschouwen, ook wat betreft de zeer vrije richting door Bato gedemonstreerd. Zang en muziek bleven niet achterwege en in het bijzonder willen wij ook nog wijzen op de vrije oefeningen der dames met orkestbegelei ding. Had de heer De Jong van'Bato een bloemstuk in ontvangst te nemen, hem aangeboden idoor zijn makkers, den heer Pranger werd een keurigen bloemenmand geschonken na de afwerking van de vrije oefeningen door de dames. De voorzitter van Hercules zegt dan, tot sluiting overgaande, dat deze dag zeker ten gunste van Hercules" en „Hygiea"' is besloten y Niet alleen is daaraan medegewerkt door de heeren en dames van onze vereenigingen, maar ze ker mag daarbij in de eerste plaats worden ge noemd het orkest onder leiding van den heer P. Pranger, waarvoor zeker een woord van hartelij- ken dank mag wonden gesproken. Maar ook' een woord van dank aan de dames Pluister en Reijne voor hun zang en de kege- leiding daarvan. Van harte hoop ik, dat bij een eventueel vol genden avond weder op deze medewerking mag worden gerekend. Wij moeten steeds bedenken, dat we door sa menwerking meer kunnen bereiken dan naast el kaar voort te gaan. Wij hebben het gezien bij an dere gelegenheden wat kan worden bereikt, en dat kan ook bij gymnastiek, zang en muziek. Wanneer we met elkander iets willen, kunnen we ook iets bereiken, en 'van harte hoop ik dht we in lengte van dagen zullen voortgaan met 'dat gene wat heden tot uiting is gekomen. Die aanwezigen stemden met eenhartelijk ap plaus met deze woonden in. Nadat nog een aardige attractie was afgewerkt werd 'deze avond besloten met nog eenigen tijd gezellig door te brengen. De plaatselijke vereenigingen mogen op een uit stekend geslaagden dag terugzien. Nog een kleine opmerking zouden we willen maken. Zouden vrije oefeningen van .de dames zooals ze heden werden uitgevoerd, niet nog be ter tot hun recht komen, wanneer men een abso luut donkeren achtergrond had? En wanneer de lichteffecten meer van boven op de dames sche nen, om ook de achterste dames hierin te doen deelen j BROEK OP LANGENDIJK. 2en Paaschdag, 's avonds half acht, gaf het Chr. Gemengd koor „Halleluja" haar reeds tweemaal wegens ziekte uitgestelde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den heer Paul Kok. Ds. van Baaien opende met psalmgezang en ge bed waarna het koor gelegenheid kreeg tot het af werken van het programma. Al dadelijk bleek dat de langere tijd van voorbe reiding alleszins ten goede is gekomen aan het koor, daar de eerste 3 nummers Soli Deo Gloria van Joh. Enger; Paaschlied van Jos. Butler en Het huis des Heeren van J. T. Tierie Jr zeer vlot en gemak kelijk werden weergegeven. Minder gelukkig was men met Hymne van H. Hoogewerf, waarin bleek dat de technische moeilijkheden welke daarin voor komen, nog niet geheel waren overwonnen. Een enkele bas was bepaald de meening toegedaan dat in schreeuwen zijn kracht lag (hetwelk nadien nog meermalen voorkwam) toch zou een beetje meer stembeheersching ten zeerste op zijn plaats zijn. De volgende nummers Lentezang van J. H. Bosch, Paaschzang van J. S. Bach, Komt Zielen van J. S. Bach, Woudzang van Isr. J. Olman en Sanctus van H. G. Lukkien werden wederom zeer mooi gezongen. Voor in de 2 laatsten kwam de nuaneeering zoo mooi tot uiting en werd met bewondering geluis terd naar het kunnen van het koor. n de pauze werden een vièrtal nummers gezongen door den heer K. Kok (tenor) met begeleiding van den heer J. Pluister (orgel), waarbij bleek dat de verzorging hiervan wederom in goede handen was. Op verzoek werd no. 2, Paaschlied, van Jos. Butler nog toe gezongen, waarna deze goed geslaagde uit voering voor een overvolle kerk, door Ds. van Baaien op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Zaterdagavond had de 2e samenkomst plaats van ons „Nut en Genoegen" in het café „Rust en Lust" alhier. De opkomst was dezen keer gering wat wel te danken was daar het voor deze samenkomsten wel wat laat in den tijd wordt en de menschen al wat te hard en te lang moeten werken en hierdoor de lust tot uitgaan vervalt. Maar, de griep speelde de leden parten zoodat het steeds uitstellen was van daar de late datum. Was er weinig publiek, het ten gehoore gebrachte voldeed ten volle zoodat zij, die zich de moeite van hun gaan getroost hadden, hiervan geen berouw zullen gehad hebben* Nadat voorzitter met een ge past woord de bijeenkomst had geopend en de secretaris zijn accurate notulen had voorgelezen werd de geijkte lezing gehouden waarna voordracht zang, tooneelstukjes en symphonie in ruime getale elkaar opvolgde zoodat er voor elk wat wils ten tooneele werd gevoerd. Op verzoek van voorzitter wordt geen critiek op het gebodene uitgeoefend zoo dat een nadere beschrijving achterwege blijft. Wel kan gemeld worden dat door de aanwezige is geno ten zoodat zonder critiek of pluimpje de werkende leden met genoegen op dezen avond terug mogen zien. WARMENHUIZEN. Bij de Veehouder J. Blankendaal alhier bracht dezer dagen één van zijn koeien een kalf ter wereld, dat als het levend was geboren, wel een wonder- kalf had geweest. Het lichaam bestond n.l. uit twee voorstukken en de achterbouten waren in elkander gegroeid. Zoodoende had dit kalf 2 koppen met 7 pooten en 2 staarten. Aangezien deze beide lichamen naast elkander waren gegroeid moest de veeverlos- kundige T. Bonk Jzn. er bij te pas komen die vak kundig het kalf vilde en de koe daardoor wist te behouden. HEER HUGOWAARD. Nu Dinsdag 7 April den scheidenden heer Brug man door de verschillende vereenigingen .waarin hij in den loop der jaren bestuursfuncties bekleedde, in de kolfzaal van den heer Rus een afscheidsrecep- tie bereid wordt, die 'door algemeene deelname zeer zeker belooft te slagen, is het misschien dienstig I in het kort nog eenige dingen te memoreeren. Geboren te Grootebroek den 18 April 1861, werd de heer Brugman in 1881 na voltooide onderwijzers opleiding te Andijk benoemd. Hier bleef hij slechts 2 jaren, want in de vergadering van den Raad der gemeente Heerhugowaard van den 18 Januari 1883, werd hij als no. 1 op de voordracht benoemd tot onderwijzer aan de toen gereed gekomen school aan den Middenweg tegenover den Donkereweg, waar hij den len Maart d.a.v. in functie trad. Tot den 15 December 1922 bleef hij werkzaam aan deze school, met een enkele onderbreking als tij delijk hoofd aan de school in de kom der gemeente. Dien datum werd hij met het andere personeel ont slagen, daar toen het gebouw overging aan het schoolbestuur der Parochie van het H. Hart. Dit ontslagen worden hield voor den heer Brugman, die een jaar te voren zijn veertigjarig jubileum als on derwijzer had gevierd, in, dat hij nimmer in deze gemeente veertig jaar onderwijzer zou zijn, daar hij op wachtgeld werd gesteld. Intusschen was zijn werklust, reeds op verschil lend gebied ontplooid, in het minst nog niet ver flauwd, en brak daarmede voor hem aan een tijd van volle toewijding aan het gemeenschapsleven. Gesproten uit een landbouwende familie uit een streek, die toentertijd de Hugowaard wel ver vooruit was, had hij reeds voordien voornamelijk in samen werking met den toenmaligen stationschef van het station Noordscharwoude, den heer van der Goes, den stoot gegeven tot het oprichten van Nieuw Le ven, de veilingsvereeniging die nog steeds een goede klank heeft en in haar bloeiperiode gezorgd heeft dat het Noordelijk deel van den Polder en omgeving een geschikte marktplaats voor haar producten vond. Toen het getij d verliep, was het weer de heer Brugman, die meende, dat de bakens verzet moesten worden. Na langdurig pogen werden niet alleen de tuinbouwcorporaties voor het plan gewon nen, doch wist men ook belanghebbende besturen van publieke lichamen te bewegen deelname toe te zeggen in den vorm van financieelen steun. De ver schillende veilingsvereenigingen versmolten in den Noordermarktbond, die in 1915 feestelijk geopend kon worden, dank zij den aanleg van de spoorlijn StationDorp Noordscharwoude en tot nog toe zich in steeds toenemenden bloei mag verheugen. Mogen we naast de bestuursfuncties, die de heer Brugman in deze opeenvolgende veilingsvereenigin gen bekleedde, Ook nog noemen die van Voorzitter van den Bond van Staatspensionneering, waarbij we denken aan de genoegelijke.propaganda-avonden en de autotochten de laatste twee jaar voor de ouden van dagen bewerkstellig. Daarnaast zien we het ziekenfonds .Licht in Duis ternis", de vereeniging voor ziekenverpleging „Helpt Elkander", de Begrafenis vereeniging, de Afd. Heer Hugowaard van het Witte Kruis, de kiesvereeniging „Burgerplicht", die allen voor zich weten wat en waarom zij aan den heer Brugman nog een oude schuld hebben af te doen. Aan al deze instellingen gaf de heer Brugman een deel van zijn zeer werkzaam leven en dikwijls, als er wat bereikt moest worden, was hij de stuwende kracht. En thans, als men de nog lenige, veerkrach tige een kaarsrechte gestalte van dezen bijna zeven tigjarige aanziet, krijgt men wel de idee, dat het scheiden van zooveel niet voortkomt uit lichamelijke en geestelijke moeheid, doch hier een nog krachtig mensch heengaat om, zoo het hem gegeven wordt een rustigen levensavond te genieten. Laten we ook nog even in herinnering brengen de mobilisatiedagen, toen de weg van vele oudleer lingen opnieuw naar „meester Brugman" voerde, als zij meenden recht te hebben op landbouwverlof. En dan gebeurde het wel eens, dat meester om 10 uur of nog later van een vergadering thuis kwam, en dan drie of vier adspiranten voor genoemd verlof op hem vond wachten, die alles even graag hadden dat meester even „eenbriefje" voor hen opmaakte. Als meester het deed, kwam het immers altijd goed. De „note gaie" ontbrak ook hier niet, want later kwam het wel eens uit, dat de adspirant-verlofgan- ger in zijn grooten ijver om met verlof te komen het land, dat zijn vader of werkgever bebouwde veel te groot had „geschat". Nieuwstijdingen Het reizigersverkeer der Nederl. Spoorwegen. In Spoor- en Tramwegen geeft V. enkele cijfers over het reizigersverkeer de Ned. Spoorwegen. In 1929 bedroeg het aantal reizigers 107 mil- lioen, waarvan '59 millioen mett gewone plaats- kaarten en 48 millioen abonné's. Nadat onder broken door den oorlog het verkeer tot 1921 was gestegen, daalde het van 1921 tot en met '25 en was in 1929 grooter dan ooit. Benzineprijs verlaagd. Met ingang van heden bedraagt de officieele verkooppr ijsvan Texaco Gasoline voor particu lieren 11 cent per liter, bij afname in bussen .10 cent per liter bij afname ex pomp. Eveneens brengen A. P. O. en Shell hun prijs op 10 cenf péb liter ex pomp.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1