OHZE GROENTEVEILINGEN Uit den Omtrek Het Zuiderzeevraagstuk. Gedenkschrift van de Rijkspostspaarbank OVERZICHTEN EH PHIJSHOTEfHIHGEH Heerhugowaard. Door de tooneelvereeniging Harmonie'' al hier werd in café Rus voor een bijna gehele! „be zette zaal ,,Het onvermijdelijke" feu ze la Gha- pelle—^Rioobol) opgevoerd. Donderdagavond bleek dat de vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol, mej. Reine, plotseling ongesteld was gewonden. Dank zij de bereidwilligheid van mej. R. Blokker van het tooneelgezelschap "te Akersloot die de rol van oudste dochter van een schjijfiï- baar zelfzuchtigen vader goed vertolkte, liep al les vlot van stapel, en kon na elk bedrijf een dankabaT applaus in ontvangst wonden genomen. Heerhugowaard. Was er reeds eenigen tijd sprake, dat bij de r. k. 'kerk aan den Hensbroekerweg een pa'tro naatsgebouw zou verrijzen, thans vernemen wij, dat definitief beslist is, dat dit gebouw zal wor den opgericht op een terrein vlak tegenover den ingang dezer kerk aan de N. W- zijde van get noemden weg. Binnenland Bestrijding van den verkoop van Tabaksfabri katen beneden bandterolleiprijs. Op initiatief van den Nederl. Blond van Siga renwinkeliers vereênigingen heeft te Utrecht eed vergadering plaats gehad van organisaties, van fabrikanten, importeurs, grossiers, winkeliers en handelsreizigers in het tabaksvak. Vertegen woordigd was ook de Kpn. Ned.. Middenstands bond, dié in zijn algemeene vergadering te Gro ningen en Amsterdam, ten vorige jare gehouden, eveneens stelling genomen heeft tegen het euvel van den verkoop vaiï tabaksfabrikaten beneiden banderolleprijs, waartegen men voornemens is een gezamenlijke actie te gaan voeren. Tot grond slag der eerste besprekingen diende o.a. het rap port dat door een commissie uit genoemden bond is uitgebracht èn waarin o.a. wordt voorgesteld om genoemd euvel te beteugelen door het als overtreding strafbaar te stellen in het Wetboek' van Strafrecht. In de eerstgehouden vergadering benoemden de samenwerkende organisatie^ een commissie v. voorbereiding. Deze commissie bracht daarop een uitvoerig rapport uit, waarin zij een plan,.van actie ont wikkelde en voorts o.m. in overweging gaf' haar uit te braden tot een comité van aétie. In een te Amsterdam gehouden vergadering der samenwerkende organisaties verwierf het rapport der commissie volledige instemming en werd derhalve het comité van actie tegen clen verkoop van tabaksfabrikaten beneden bande- rollenprijs officieel opgericht. Besloten is om te gaan ijveren voor wettelijke bestrijding van den verkoop vap tabaksfabrikaten beneden baniderollenprijs, aangezien het euvel op andere wijze niet te beteugelen blijkt te zijn. De organisaties achten zich voorloopig nog niet aan een bepaalde methode gebonden. Zy. willen in de eerste" plaats de re gearing' en de publieke opinie verder zien te winnen voor het beginsel, waartoe de noodige officieele stappen zullen worden ge daan en een propaganda-actie op touw zal wor den gezet. Nieuwstijdingen AUTO TE WATER. De inzittenden ongedeerd. Zaterdagmiddag, omstreeks vijf uur, reed te Utrecht een personenauto waarin een suikerfabri kant en twee zijner bedienden zaten, in den Leid- schen Rijn. De inzittenden wisten zich door het inslaan van een ruit te bevrijden, waarbij zij wer den geholpen door den heer Van Kleef, lid van de Utrechtsche reddingsbrigade, die zich aanstonds te water had begeven. Op den drukken verkeersweg trok het ongeval veel belangstelling. De politie meost het verkeer omleiden. De fabrikant werd met een particuliere auto naar zijn woning in Utrecht ver voerd, terwijl de G. G. D. de beide andere inzitten den thuis bracht. KLEINE AARDBEVING TE HEERLEN GEREGISTREERD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te om streeks twaalf uur is door de seismograaf van het Geologisch Bureau te Heerlen een kleine aardbe ving geregistreerd, die mogelijk van localen aard is of in de naast omgeving heeft plaats gevonden. ERNSTIGE AANRIJDING. Twee ernstig gewonden. Zaterdagavond reed de heer Tukker, uit Vrie- zenveen, per auto "op dén weg HengeloBorne een daar wandelende dame aan. Door de aanrijding ver loor de automobilist het stuur. De wagen sloeg over den kop en kwam tegen een boom terecht. Zoowel de heer Tukker als de dame werden levensge vaarlijk gewond; met een hersenschudding werden zij naar het R. K. Ziekenhuis te Hengelo overge bracht. Een tweede inzittende werd licht gewond. DE FRAUDE BIJ EEN BANKINSTELLING TE GOES. De directeur van de Kanter- en Hordij ksbank te Goes, W. v. R., die op grond van valschheid in ge schrifte' in arrest was gesteld en wiens gevangenhou ding de rechtbank te Middelburg had gelast, is thans op last van het Haagsche Gerechtshof onder cautie in vrijheid gesteld. HET DREIGEND TEXTIELCONFLICT. De waarnemende rijksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse heeft naar aanleiding van het dreigend tex- tielconflict bij de firma Nico ter Kuile te Enschedé de vertegenwoordigers der zes arbeidersorganisaties verzocht deel ten .emen aan een conferentie op a.s. Woensdag te Apeldoorn. Naar men weet dreigen ongeveer 200 wevers van genoemde firma met sta king, hétgeen zou ingaan op 13 April, tenzij de di rectie de eisc^i^if4ér, arbeidersorganisaties inwilligt. ERNSTIGE HEIDEBRAND. Onder Wtene, gemeente Ambt-Delden, heeft Don derdagavond een hevige bosch- en heidebrand ge woed. Ongeveer 15 H.A. bosch en heide werd door het vuur vernield, hetgeen voor den eigenaar den landbouwer Wilmink te Wiene, «een flihke schade post is. Buitenland EEN 106-JARIGE OVERLEDEN. Donderdag is te Bone (Frankrijk), waar zij 75 jaar achtereen heeft gewoond, de weduwe Perez op 106-jarigen leeftijd overleden. Zij had elf kinderen en een groot aantal kleinkinderen. JONGE VROUW SLAAPT TWEE WEKEN ACHTEREEN. Uit la Chèze bij St. Brieux in Frankrijk wordt ge meld, dat daar een jonge vrouw van 25 jaar veertien en een halve dag achtereen geslapen heeft. Bij haar ontwaken was zij niet in staat haar oogleden op te lichten; weinigen tijd later gaf zij nauwelijks teeke nen van leven. Gisterenmiddag heeft zij voor het eerst de oogen geopend en eenige woorden gespro keken. De doktoren hopen haar in het leven te hou den. KOSTBARE KROON GEVONDEN. Volgens een bericht van de „British United Press" heeft een boer in de omgeving van Tiflis bij het ploegen een kroon gevonden, die met kostbare edel- steenen bezet is. Naar men zegt bedraagt de waarde van deze kroon 120.000 gulden. BRUTALE BANKOVERVAL. Er heeft in het bijkantoor van een Antwerpsche bank in de Belgisch badplaats La Panne een brutale bankroof plaats gehad. Juist op het oogenblik dat de directeur van het kantoor met een tasch, inhoudende fr.66.000 aan bankbiljetten de deur uit wilde gaan, kwam iemand binnen om geld te wisselen. Van een oogenblik van onachtzaamheid maakte de onbekende gebruik om de tasch te grijpen, waarmede hij naar een buiten wachtende auto rende, die in vollen vaart wegreed. Onmiddellijk werd naar de grans getelefoneerd, terwijl ook per auto een achtervolging werd ingezet. Beide auto's kwamen tegelijk bij de grens aan waar de commiezen den man, een Armenier, zonder tegenstand te ondervinden aanhielden. In het „Nbld. v. h. Noorden" lezen wïj hierom trent het volgende: ,,God schiep 'Je mereld, behalve Holland, dat hebben de Hollanders zelf gemaakt." Dit heet' altijd een bekend gezegde in het buitenland te zijn en de vreemdelingen, die ons land bezoeken, verzuimen tegenwoordig niet 'te gaan kijken naar dat groolsche werk, nl. dat de Hollanders weer bezig zijn nieuw land aan de zee te ontworstelen. Het bewijs van het gezegde is te zien. De droog- legging van de Zuiderzee is geworden een stuk1; nationalen roem, geeft ons internationale ver-] maardheid. In dezen tijd echter vermenigvuldigen de stem men, die de drooglegging voorloopig stop willen zetten. De snelle toename van het aantal der op dit standpunt, staande landgenooten is kenmer kend. In 1918 bij de indiening van het betreffende wetsontwerp heeft de regeering zich op een zeer enthousiast standpunt gesteld. In de Memorie v. Toelichting werd toen o.m. gezegd: ,,Dat een belangrijk deel van de uitgaven door de opbrengst van de drooggemaakte gronden ge dekt kon worden en hetgeen nog ontbreekt ruim schoots wordt opgewogen door de voordeelen van de afsluiting, dat zelfs de opbrengst der droog making de gezamenlijke uitgaaf zal kunnen over treffen en het werk dus een directe bate aan de schatkist zal kunnen opleveren, mag op zichzelf nog niet alleen de drijfveer zijn om het werk te beginnen. Immers het ligt niet op den weg vati het rijk om een werk uit een bloot speculatie oogpunt te ondernemen. Hoofddoel moet zijn: het vermeerderen van de algemeene welvaart, door het scheppen van een betrren waterstaatstoe stand in een belangrijk deel des lands, door de vergrooting van den vaderlandschen bodem met een aanzienlijke uitgestrektheid vruchtbaar laud en het openen van een uitgebreid arbeidsveld voor de Nederlaudsehe nijverheid en werkkracht." Dit enthousiasme is toen niet algemeen ge-, deeld, zooals men zich nog wel zal herinneren ja verscheidenen durfden de finantieele risico niet aan en vreesden ernstige tegenslagen. Die tegenslagen zijn niet uitgebleven. Zeer verschil lende factoren, monetaire, sociale, technische, en economische zooals niemand kén verwachten, hebben gebracht een ongehoorde stijging der kosten en de kwestie van ide voordeelen van de 1 andaanwinst is in een geheel anider licht komen te staan. Althans voor het oogenblik. Toen men de droogmaking begon, heerschte er „landhon- ger" d.w.z. hooge 'pachten en lanidprijzen, waar door vele boerenzoons vaak' nauwelijks aan een stuk grond konden komen. Dat is nu voorbij. Natuurlijk "kan dat weer veranderen, dis de eco nomische wereldtoestand gelegenheid krijgt zich te consolideeren, maar we hebben nu te doen met den stand van heden. Nu hebben we boven gezien, dat het hoofddoel in zake 'de vermeerdering der welvaart tweeledig bereikbaar werd voorgesteld, in een verbeterden waterstaatstoestand en in de vermeerdering van van den vaderlandschen bodem. Weliswaar is de droogmaking steeds op den voorgrond gescho ven, althans door het publiek, oorspronkelijk lag het doel toch in de afsluiting. Eln zeer te recht zijn sedert 1926 deze twee zaken geseheiden Na dien wordt de afsluiting weer als op zichzelf beschouwd, dat de kosten waard is, ook zonder droogmaking van polders. Dat is ook neergelegd in de wet, waarbij de kosten van dep dijk geheel afgezonderd worden gehouden van de verdere uitvoering en gedekt voor de heelft uit de gewone middelen, voor de andere helft uit Jeeningen. W anneer dus de regeering den stand van zaken weer eens onder de oogen zal nemen, staat iij' door lieze scheiding voor een veel lichtere beoor- deeling. De vraag zal in hoofdzaak1 worden: „zullen we voorloopig althans de drooglegging der Zuidelijke polders nog laten rusten?" En dan zullén de landaanwinst en .de ramp, die men de om de Zuiderzee wonende bevolking aandoet, opnieuw tegen elkaar gewogen moeten worden. De Zuidelijke polders beloven weliswaar juist het voordeeligst in te polderen te zijn en den besten grond te bevatten, maar zoolang vaststaat dat inpoldering absoluut verlies heeft' (Enfin, hier benaderen wij een terrein, dat bui ten onze beoordeeling ligt. Daarbij moeten we van zoovele andere factoren afblijven. Ook de kwes tie zal wel opgeworpen worden ,,maar laat ide inpoldering dan over aan privaat initiatief." Er zijn vele bezwaren, er zijn verschillende Voor deelen. De afsluiting echter zal doorgang'moeten hebben. Dat zij voorop gesteld. De voortgang van de inpolderingen zal echter met het Oog op de huidige omstanldigheden ernstig moeten worden beraden. Hoe hard het ook velen zal vallen. Maar onze nationale trots mag ons ook' geen parten spelen. En we mogen groot^-bewondering hebben voor den ondernemingsgeest van enkelen maar daar mogen we de welvaart van het geheele volk niet aan opofferen. Meerendeels nog slechts de enkeling spreekt zich uit, zij het dan in steeds klimmend, aantal, maar spoedig genoeg zal, naar wij verwachten het Zuiderzeevraagstuk algemeen en acuut'zijn. Die Wandelaar. Zooeven verscheen, onder leiding van Rinke Tolman, bij den uitgever A. G. Sjchoomdéfbeek te laren de April aflevering van ,,Dé Wande laar" maandblad gewijd aan natuurstudie, na tuurbescherming .heemschut .geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Dr. H. van Cappelle wijdt niet alleen een slot artikel aan het geologisch wonder en de tuinen van Ollioules in Zuid Frankrijk, maar herdenkt tevens in een uitvoerig artikel w'ijleiï dr. Her man ten Kate, den geleerden Nederlandschén we reldreiziger. Door A. Hallema wordt de schoonheid ge schetst van het Valkenberg. Bireda's beroemde prk, terwijl Jan van Mourik en zijn bijdrage over het kinderspel stilstaat bij het "zakdoekje léggen Nina J. Dijkstra wandelt in gedachten met de lezers door Zwitserland, waar Meiden-Gruben vooraal haar aandacht had. A. O. de Kok zet hel der uiteen, wat aan het verschijnsel der zon en maansverduisteringen vastzit en A. Joman vertelt van de schoonheid die te gepietan- valt voor hen, die een uitstapje maken Hoor Ïffïdden Nederland ,dus door het Utrechtsche. De tuin architect Ötto Sehulz maakt tenslotte duidelijk hoe men van een dennenbosch bij dep fyyjjv van een villa een tuin moet maken. In de rubsiek ,,van en voor He lezers" na tuurhistorisch allerlei wordt zoowel 'de aan dacht gevestigd op het verschijnsel-der-polyga mie bij kïevitten als het aantrekkelijke van kat ten geschetst. Dat de aflevering weer buitengewpon rijk ge ïllustreerd is behoeft nauwelijks-betoog Ben eersten April 1931 was het vijftig- jaar geleden, Idat de wet tot instelling eerier "Rijks postspaarbank in werking trad. Ter lp;r,decking van dat feit heeft de Directie der bank^eéri ge denkschrift het licht doen zien, dat in een vijf tal hoofdstukken, voorafgegaan door gen .inlei ding, een overzicht geeft van verschillende' we tenswaardigheden omtrent die instelling. In de inleiding wordt de aandacht gevestigd op de groote ontwikkeling van het fïnantieel economisch leven in de afgeloopen'50 jaa, ih hett bijzonder op den opbloei van bedrijven, welke aan de Rijkspostspaarbank min of meer nauw verwant zijn. Door de betrekkelijk lage.rente van 2.64 ten honderd ,door de Postspaarbank vejgped waren de andere spaarbanken in de gelegenheid zich krachtig te ontwikkelen. Daarnaast- kwa men in 1901 de boerenleenbanken op. Gewezen wordt voorts op de groote vlucht van-het ver-» zekeringswezen, op de toeneming van -het'-aan- tal spaarkassen en op 'de voor het sparen rem mende werking van het afbetalingsstelsel Ofschoon de economische verhoudingen .hier door wel veranderden, zag toch de Postspaarbank het aantal harer inleggers en "bet bij haar inge legd kapitaal gestadig toenemen. Vervolgens wordt in een eerste hoofdstuk de oprichting van de Rijkspostspaarbank bespro ken. Het denkbeeld om de postadministratie aan het sparen dienstbaar te maken, heeft zoo wordt daar vermeld niet direct tot de oprichting van een dergelijke Rijksinstelljug^ge- leid. Aanvankelijk bepaalde de tusscnenkomst van de posterijen zich tot 'het verleenen..\;an be middeling voor het inleggen in en verkrijgen van terugbetalingen uit particuliere spaarbanken, waaromtrent een Kon. Besluit van 1875 voor zieningen inhield. Eerst het mislukken van de zen maatregel is aanleiding tot ide opKcljting van de Rijkspostspaarbank geweest. Aan de behan deling van het desbetreffende wetsontwerp in de Staten Generaal wordt in dit hoofdstuk de noo- jdige aan/dacht gewijd. Merkwaardig is de krach ftige oppositie van pr'incipieelen aard, wélke te gen de oprichting is gevoerd door overtuigde aanhangers van de Manchester school. Wordt vèrvolgH. WARMENHUIZEN. Onverklaarbaar is het dat bij een goede weersge steldheid de prijzen van de stapelproducten nog van dien aard zijn, dat de kooloverhouders dagelijks in financiën achteruitgaan gaan. De kwantiteit van den aanvoer is deze week, ver geleken bij de vorige veel verminderd. Of dit komt doordat de tuinders een ietwat vreesachtig zijn om in de week voor Paschen te veilen of doordat de aanwezigen voorraad zoo gering is, zullen wij in de volgende week wel kunnen bespeuren. Roode kool. De prijzen van de roode kool waren in deze week jammer genoeg niet zoo, dat men kon zeggen, dat de geleden schade van eenige wekn ge leden ingehaald is. De groote roode kool eerste kwa liteit liepen van de week wel iets op. Waar de vorige week voor hetzelfde soort van f 6.50 tot f 7.00 be taald werd, bedroeg j.l. Dinsdag de noteering f8.70 tot f9.20 per 100 Kg. Woensdag daarna werd geen groote roode kool aangeboden. Mede tengevolge van de goede weersgesteldheid ondergingen de prijzen van de groote roode kool Donderdag een zekere stij ging. De laagste noteering bedroeg toen f 9.30 per 100 Kg. Zaterdag liepen de prijzen van de groote roode kool een iets achter üit. De noteering daarvoor bedroeg toen f 9.10 tot f 9.40 per 100 Kg. De kleine roode kool eerste kwaliteit werd de ge- heele week behalve j.l. Dinsdag verkocht voor f 12.00 tot f 12.60 per 100 Kg. Op den eersten veilingsdag dezer week bedroeg de noteering van dè kleine roode kool eerste kwaliteit van f 10.80 tot f 11.20. Tweede kwaliteit roode kool werd in deze week verkocht Voor f5.50 tt f 10.60 per 100 Kg. De totale aanvoer van roode kool bedroeg in deze week 96825 Kg. tegen 191850 Kg. in de vorige week. Gele kool. Voor de gele kool was het een zeer slechte week. Weliswaar zijn de prijzen stabiel ge bleven doch om financieel niet achteruit te gaan is het noodig dat de prijzen dagelijks iets omhoog gaan. De afval van de stapelproducten is om dezen tijd van het jaar niet onbelangrijk. De groote gele kool werd in deze week verkocht voor f 3.40 tot f 4.70 en de kleine gele kool eerste kwaliteit tot en met j.l. Donderdag van f4.90 tot f 5..40 per 100 Kg. en op de laatsten veilingsdag dezer week f4.10 tot f4.70. Voor tweede kwaliteit gele kool werd in deze week bedongen f 1.00 tot f 4.10 per 100 Kg. De totale aan voer van gele kool bedroeg in deze week 41625 Kg. tegen 46150 Kg. in de vorige week. Deensche Witte kool. De eigenaars van Deensche Witte kool hebben ook betere dagen gekend, dan deze week. Zeker de prijzen van de Deensche Witte kool hebben zich vergeleken bij de eerste helft der vorige week weten te handhaven. De groote Deen sche witte kool eerste kwaliteit werden in deze week genoteerd voor f 3.50 tot f 4.20 en de kleine Daansche Witte kool eerste kwaliteit van f 4.00 tot f 4.80 per 100 Kg. Als men deze prijzen vergelijkt bij die van de laatste helft der vorige week, dan bespeurt men een kleine verbetering. Tweede kwaliteit Deensche Witte kool werden verkocht voor f2.20 tot f2.80 per 100 Kg. De totale aanvoer van Deensche Witte kool werden verkocht voor f 2.20 tot f2.80 per 100 Kg. De totale aan van Deensche Witte kool bedroeg in deze week 90525 Kg. tegen 119190 Kg. in de vo rige week. Gele uien. Wat in deze week wel verbeterd is dat zijn de prijzen van de gele uien. Voor de gewone uien were} betaald f 1.80 tot f 2.80 en voor de grove gele uien f 1.00 tot f 1.90 per 100 Kg. De totale aan voer van gele uien bedroeg in deze week 5675 Kg. tegen 23320 Kg. in de vorige week. Peen. 2750 Kg. peen werd verkocht voor f 1.40 a' f 1.70 per 100 Kg. en de kleine peen voor f 1.10 a f 1.40. De vorige week werd aangevoerd 6650 Kg. peen. Marktoverzlcht der vorige week ingezonden door Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week was de handel in aardappelen zeer kalm. De prijzen van eerste soorten Bonten uit Kamperland en Colijnsplaat waren hooger, an dere soorten Bonten naar gelang kwaliteit. Frieschce Boorgers en andere eigenh. soorten gezocht. Vraag voor Bonten en Blauwepoters met hooger prijs. Drentschce zand Eigenh. in de vrije handel flauwer en werden verkocht f2.00 per baal. 7 April werden de volgende prijzen gemaakt. Zeeuwsche Bonten f6.507.00; idem blauwen f 6.00 —7.50; idem eigenh. ƒ5.50—6,25; Blauwe en Bonte poters ƒ2.903.10; Spuische Eigenh. ƒ6.256.50; Be velanders ƒ4.25—4.5Q; Ypolder Bravo ƒ4.50—5.50; Poters ƒ2.50—2.90; Flakkeesche Eigenh. ƒ6.20—6.50; Vlaamsche Eigenh. ƒ4.254.50; Vlaamsche Indistrie ƒ4.004.25; Friesche Borgers ƒ4.504.75; Winter Malta 100 Kg. ƒ15.00—16.00. Drentsche Eigenh. per 100 Kg. baal ƒ2.00—3.00. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 7 April. Aanvoer: 3200 Kg. roode kool ƒ9.4011.10; 30000 Kg. gele kool ƒ2.20—4.90; 9500 Kg. Deensche Witte ƒ3.60—4.40; 2500 Kg. uien: grove ƒ2.00; uien ƒ2.20— 2.30; drielingen ƒ0.40. NOORDERMARKTBOND, 1 April. Aanvoer 700 Kg. uien: uien ƒ2.20; drielingen ƒ1.60; grove ƒ1.70; 16600 Kg. roode kool ƒ8.70—13.20; 5800 Kg. roode kool ƒ4.40—5.40; 11200 Kg. Deensche Witte ƒ3.50—4.00. WARMENHUIZEN, 4 April. Aanvoer: 34775 Kg. roode kool ƒ9.1012.40; 2e kw. ƒ7.20—10.60; 20325 Kg. gele kool ƒ3.50—4.70 2e kw. ƒ2.30—3.10; 42175f 2.40—2.60. drielingen f0.60. Uien f 1.80—2.60. Grove uien f 1301,90 Peen f 1,40, Aan voer 34775 kilogram roode kool 20325 kilogram gele kool 42175 kilogram witte kool 2300 kilo gram uien 300 kilogram peen. ALKMAAR. 4 Aprli. Aanvoer 325000 eieren, kippen. Prijzen 5658 kilo gram f3.80—4. 58—60 kilogram f 3.90—4.10. 60—62 kilogram f4.104.40. 6264 kilogram f4.204.80, bruine 6065 kilogram f4.205.20. Aanvoer 75000 eendeieren prijzen 3.703.90. Alles per 100 stuks.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2