Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 42 DONDERDAG 9 APRIL 1931 40e Jaargang - Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Vereen, voor Bloembollencultuur Afd. Langendijk Waardevol materiaal Uit den Omtrek TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 6». NIEUWE LAMDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. - ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Jaarvergadering van de afdeeling Langendijk en Omstreken der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Woensdagmiddag 2 uur hield bovengenoemde afdeeling hare jaarvergadering in hotel „Concordia" te Noordscharwoude. Opening. Nadat een 20-tal minuten over het tijdstip van aanvang is verstreken opent de voorzitter, de heer Wagenaar, de vergadering met de volgende woor den: Geachte Vergadering! Het is mij een aangename taak U en ook de Pers het welkom toe te roepen op deze onze jaarver gadering. Onze afd. vergadert gewoonlijk slechts twee maal per jaar, zoodat we niet over vergaderd worden. Dit heeft altijd dit voordeel, dat er meer dere frischeid blijft in de behandeling der verschil lende zaken. Eene frischheid die altijd zoo aange naam aandoet. Zie het maar, op vele vergaderingen openbaart zich een mat heid, die een teeken is van oververzadigd zijn van het vele vergaderen. Het moet dan ook de bedoeling van het bestuur zijn, niet meer te vergaderen dan strikt noodig is. Onze afd. heeft daarbij noch met deze omstan digheid te rekenen, dat hare leden wat ver uit el kander verwijderd wonen, ook dat brengt zijn moei lijkheid mee voor vergaderen, voornamelijk nu, daar deze onze vergadering wat later valt den ge woonlijk. Veel bijzonders is het niet, wat ons samenroept, doch al zijn het geen groote zaken welke we te behandelen hebben, ook het kleine moet geregeld, ook het kleine heeft zijn ordelijke behandeling noo dig, ja zou haast zeggen juist het kleine, want al het groote bestaat, komt uit, juist als doorwerking van het kleine. Zie rondom U, we zijn bloembollenkweekers, we telen bloembollen, we behandelen ze een voor een, we verwarmen daarvoor onze schuur, we bewerken daarvoor ons land, we spanden daarvopr al onze krachten in, en de inspanning van al die krÜTChten, hier en alom is ons goede land, dat alles te saam dat is de bloembollencultuur van Holland. Klein in zijn deelen, maar groot in zijn gelïeel, uitgevoerd in 1930 voor meer dan 40 miljoen. Wat een zegen. Zoo is het met alles om ons heen, al onze per soonlijke arbeid is klein, al onze kracht is klein, maar wanneer we te samen spannen, en inspannen al onze krachten, en saamwerken ook op deze ver gadering in dit ons werk, dan zal ook van deze ver gadering gëlden, dat al is ze klein, door haar toch opbouwend wordt gewerkt. Daartoe roep ik U allen op, en open deze verga dering. De voorzitter deelt mede, dat de penningmeester, de heer F. Glas, alhoewel aan de beterende hand, nog niet in staat is de vergadering bij te wonen. Van zijn verhindering is bericht ingekomen. Door den waarnemend secretaris, den heer J. Gootjes, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onder dankzegging aan den sa mensteller ongewijzigd worden goedgekeurd en vast gesteld. Jaarverslag. Den secretaris, denn heer E. Vlug, wordt de gele- I genheid gegeven tot het uitbrengen van het jaar verslag, hetgeen als volgt luidt: Vergadering, Oudergewoonte komt op onze agenda voor het te behandelen onderwerp Jaarverslag over 1930. En is het de taak van den secretaris dit verslag zoo goed mogelijk samen te stellen en aan de verga dering te precenteeren. Maar aangezien mijn persoon dit afgeloopen jaar geen functie in het bestuur heeft bekleed, en het spreekwoord, een anders boeken zijn duister te lezen nog volledig van toepassing is, roep ik de clementie in van de vergadering, bijaldien mocht blijken dat dit verslag niet in alle opzichten uwe goedkeuring kan wegdragen. In het afgeloopen jaar zijn 2 leden vergaderingen gehouden en wel op 6 Februari in „Concordia" te Noordscharwoude en op 13 Dec. bij Marktzicht te Broek op Langendijk. Verder 2 ge wone bestuursvergaderingen en een bestuursverga dering met het bestuur der L. G. C. op 28 Februari 1930. Verschillende onderwerpen betreffende de bol- lenveiling werden aldaar besproken o.a. de crediet- waardigheid der ooopers. Het veilingspercentage werd vastgesteld op 3 pCt. met het doel om de nieuwe veiling populair te maken. Zoodat ze de concurrentie met andere vei lingen glansrijk zou kunnen weerstaan. Er werden 12 veilingen gehouden met een totaal omzet van f 183.923. De exploitatie rekening is over 1930: Ontvangsten f4798.10; uitgaven f7299.56. Na- deelig saldo f 2501.46. Ontvangst f 105.66; uitgaaf f 38.70. Saldo f 66.96. Onze afdeeling gaat nog steeds .in ledental voor uit. 1 Januari 1930 waren 115 leden ingeschreven ter wijl er in den loop van dit jaar 57 zijn bijgekomen en 2 leden hebben bedankt zoodat onze afdeeling bestaat uit 170 leden. Hiermede vergadering meen ik in vogelvlucht te hebben weergegeven wat er in 1930 in onze afdee ling is voorgevallen en hoop ik dat het jaar dat voor ons ligt een behoorlijk bestaan zal mogen geven aan allen die zich met de bollencultuur onledig houden. De heer C. de Boer Wz. is van meening dat het toch niet de bedoeling is dat de kwade posten ge zamenlijk zullen worden gedragen. De heer Vlug acht het gezamenlijk dragen dezer lasten zeer logisch. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is van de federatie om zooveel mogelijk kwade posten te weren, doch ook gezamenlijk te dragen, hoofdzaak is om onsoliede personen te weren. De heer S. de Boer meent, dat hiervoor eene bui tengewone hooge contributie zal moeten worden betaald. De eerste zaak is een systeem in het leven te roepen, waarbij personen, die handelingen hebben gepleegd, die niet toelaatbaar zijn, te weren, het geen zeker zal medewerken tot een dgelijken han del. Eveneens wordt er op gewezen dat het kweekers- genootschcap de handelaars kwalificeerde, toen er nog geen bond bestond. Nu deze er thans is, is het noodzakelijk dat ook Westfriesland als lid toetreedt. Spreker betreurt het, dat er welliccht voor West friesland eenige bezwaren zijn. Ook omtrent het systeem van verkoop is uitspraak gedaan om een eensluidend veilingssysteem te krij gen. Rekening van den Penningmeester. Het saldo op 1 Januari bedroeg f 66.96. Het vorig jaar is aan de hoofdafdeeling een be drag van f 1040.— aan contributie afgedragen, waar van de afdeeling 10 procent geniet. Hierna wordt tot goedkeuring overgegaan. Behandeling van den Beschrijvingsbrief. Door het Hoofdbestuur der Algem. Vereeniging is de 166e Algemeene Vergadering uitgeschreven op Maandag 13 April 1931, die gehouden zal worden des voormiddags 11 uur, in de bovenzalen Van Res taurant „De Kroon" groote Markt te Haarlem. De punten 1, 2 en 3, alsmede punt 4 (jaarverslag) worden zonder meer gepasseerd. Punt 5. Rekening en Verantwoording. De ontvangsten hebben bedragen f 95.600.44. Deze waren geraamd op een bedrag van f71.850 evenals de uitgaven die hebben bedragen f84.059.48, alzoo een batig saldo van f 11.540.96. De bijdragen voor het scheidsgerecht, aanvankelijk op f 5000 geraamd, bedragen f 16.515.00. De kosten van het scheidsgerecht, geraamd op f 7000, hebben bedragen f 17.589.10. In totaal heeft het scheidsgerecht dus pl.m. f 1000.— gekost. Het aantal leden steeg met pl.m. 1000. De heer S. de Boer merkt op, dat men het scheids gerecht aangevraagd, moeten de kosten vooruit door den aanvrager worden gestort. Wie verliest, die be taalt, doch het scheidsgerecht draagt geen zorg voor het betalen der kosten door de tegenpartij. Spreker dringt erop aan, dit punt op de algemee ne vergadering ter sprake te brengen. De voorzitter antwoordt hierop, dat het gelijk gaat als aan de Rechtbank, die uitspraak doet en kan men de vordering in handen stellen van een advocaat, Het scheidsgerecht zal zich er beroepen, dat het ook niet tot zijn competentie behoort. De heer S. de Boer merkt op dat men bij de Recht bank toch ook geen geld vooruit heeft te storten. De voorzitter zegt nogmaals dat het steeds zoo gaat, dat men, ondanks rechterlijke uitspraak toch rechtskundige bijstand moet hebben. Het beste zou zijn, dat het bedrag door beide partijen wordt gestort en wie het wint, krijgt het zijne terug. De heer S. de Boer zegt, dat de bond alszoodanig maatregelen kan nemen. Nu is er een leemte. Na eene korte gedachtenwisseling wordt besloten de afgevaardigden op te dragen, dit punt op de Algem. Vergadering ter sprake te brengen. Punt 6. Het hoofdbestuur vraagt machtiging tot het aan gaan eener leening groot f76.000. Wordt goedgevonden. Punt 7. Mededeeling naar aanleiding van het voorstel der afdeeling SchotenVelzen inzake het overdragen van vorderingen. Dit voorstel blijkt niet uitvoerbaar en wordt dan ook met het hoofdbestuur medegegaan, dat eene commissie heeft benoemd om na te gaan, om op andere wijze het beoogde doel te bereieken. Punt 8. Voorstel van de afd. Lisserbroek dat op de veilin gen geen plantgoed van bloembollen per H.L. of K.G. verkocht worden onder een door onderlinge bespreking vast te stellen, minimumprijs. Wordt gesteund. Punt 9. De afd. Heemstede stelt voor dat het Hoofdbestuur maatregelen neemt om het orgaan aan de eischen, hieraan gesteld, te doen beantwoorden. Dit punt, waarvan eene zeer breedvoerige toelich ting is toegevoegd, wordt door den voorzitter in het kort uiteengezet en zegt, dat het blad te min is en zal de meerdere uitbreiding f 3000 tot f 5000 kosten. Spreker meent, dat dit wel heel goed zal zijn voor jonge kweekers, door hen veelzijdig te onderrichten, en het vak te belichten en toe te lichten. Spr. heeft daarom geen bezwaar het bedrag te voteeren, doch meent dat het niet direct noodzakelijk is. De heer Brand is een tegenovergestelde meening toegedaan. De klacht is, dat het orgaan tekort schiet in rede lijke voorlichting, daarom is uitbreiding noodzake lijk. vooral voor de jonge kweekers die behoefte hebben aan betere voorlichting. In het orgaan staat meerendeels vereenigingsnieuws en staat niet aan de spits als vakblad. De heer E. Vlug ziet in het bedrag nu niet direct eene hooge uitgave. De voorzitter zegt, dat al wordt het uitgebreid, het toch niet aan alle eischen voldoet. Wel zullen er mededeelingen komen op velerlei gebied. Niettemin krijgen jonge kweekers van verschil lende zijde vele practische en theoretische kennis. Men krijgt veel meer voorlichting als 20 jaar geleden. Gezien dezen tijd van malaise, is het noo dig om op de uitgaven te letten. De heer S. de Boer is er niet zeker van of het veel zal baten als het blad kunstmatig wordt ver- grqot. Als er eene behoefte is kunnen de jonge kwee kers vragen stellen. Zou eventueel het antwoord schuldig wórden gebleven, dan is het een andere zaak, maar is dit niet het geval, dan wordt het blad vanzelf grooter. De voorzitter wijst er op, dat er veel belangstel ling was voor de uitspraken van het scheidsgerecht. Men is echter hiermhede anderhalf jaar ten achter en is het onmogelijk deze in te halen. De eischen moeten worden gematigd vanwege de uitgaven. Ten slotte wordt het vorstel der afdeeling verwor pen. Hiermede is de beschrijvingsbrief ten einde. Verkiezen van Afgevaardigden. Als afgevaardigden naar de algemeene vergade ring worden gekozen de heeren E. Vlug en C. de Boer Wz., die deze benoeming aanvcaarden. Afschaffen Convocaties. Waar voor eenige jaren besloten is convocaten rond te zenden, meent het bestuur, dat deze vrijwel overbodig zijn, daar de punten van behandeling in het weekblad van de vereeniging worden afgedrukt en kan er werk van worden gemaakt dat deze tweemaal worden afgedrukt. De heer Jb. Wagenaar acht het beter om convo caten te zenden, daar een ieder niet altijd in de gelegenheid is het orgaan te lezen. Ook de heer de Geus is deze meening toegedaan. Besloten wordt de convocaten te handhaven. Keuringsdienst van te veld staande Bloembollen. Leden welke aan de keuring wenschen deel te ne men worden verzocht dit op de vergadering te ver melden. De voorzitter memoreert dat in de vorige verga dering over deze zaak is gesproken en eene beslis sing is genomen. Dit punt is thans in dezen vorm overgenomen. De heer Band zegt, dat deze keuring alleen is voor te veld staande producten en niet voor droge bollen.' Spreker acht zulks voor een product van voortteling een bezwaar en een tekortkoming, daar het certi ficaat geen waarde heeft voor het gerooide product. Het verband tusschen beide wordt gemist. Na eene korte gedachtenwisseling, waarbij het voor en het tegen van verschillende kanten wordt bezien, wordt besloten het te laten zoo het thans is. De voorzitter deelt mede dat de leden der rege lingscommissie voor de veilingen, in samenwerking met het bestuur der L. G. C., thans aftreden. Spreker stelt voor de aftredenden bij acclamatie te benoemen. Aldus wordt besloten. Voor het volgende jaar zal een rooster van aftre ding worden opgemaakt. De voorzitter dankt de commissieleden voor hunne werkzaamheden en spreekt de hoop uit, dat zij we derom hun steun en advies zullen geven in het belang der afdeeling. De heer C. Timmerman memoreert, dat er besloten was om op 20 Februari eene voorveiling te houden, die echcter door omstandigheden niet is doorgegaan en zijn er dienaangaande geen verzoken ingekomen Aangaande het verzoek gericcht tot de L. G. C. omtrent de herbenoeming van een eigen keurmeestey is hierop ontvangen, dat de keurmeester lid mioet zijn van het bestuur der L. G. C. Rondvraag. Door een der leden wordt gevraagd de catalogus eerder te doen afdrukken en meer regelmaat hierin te brengen. De heer S. de Boer acht dit zeer goed uitvoer baar echter hebben de veilingen nog niet regel matig plaats gehad, doch zal dit anders worden. De voorzitter merkt op dat in Bovenkarspel één week van te voren moet worden opgegeven wat men Spreker acht zulks toch haast onuitvoerbaar. Besloten wordt den toestand zoo te laten en de commissieleden op te dragen te handelen naar om standigheden. De heer Pasterkamp vraagt hoe of het staat met het opgeven van de maat of getal per mand. De heer S. de Boer merkt op dat in den beginne streng de hand er aan werd gehouden, echter heeft de practijk uitgewezen, dat zulks beter is van niet. Er zijn er ook, die het liever wel hebben, doch ondanks alles is eene gelijkste sorteering toch het beste. De heer C. de Boer Wz., meent dat het voor nieuwe kweekers heel wat moeilijkheden oplevert en geeft in overweging toch de maat op te geven, maar dan moeten de bollen ook de aangegeven maat be slist houden. De heer C. Timmerman dringt er op aan, dat nieuwelingen te rade gaan bij de ouderen, aan gaande de sorteering. De heer S. de Boer doet een beroep op de leden om zooveel mogelijk de lege manden te retourneeren. De voorzitter onderstreept dit volkomen en zegt, dat het niet alleen gaat om de manden der L. G. C. maar ook die van andere veilingen. De heer Kalverdijk verzocht te vergaderingen des avonds te houden, daar velen niet in de gelegenheid zijn deze op den dag bij te wonen. De voorzitter zegt dat de afdeeling een groote om trek beslaat en het voor velen bezwaarlijk wordt zoo laat huiswaarts te gaan. Dat deze vergadering zoo laat in den tijd wordt gehouden, vindt zijn oor zaak in de behandeling der Beschrijvingsbrief. Wordt begin Maart de jaarvergadering gehouden, dan zou voor de beschrijvingsbrief een tweede ver gadering noodzakelijk zijn. De heer E. Vlug klacht over den hoogen water stand in het Geestm^r-Ambacht zeer ten schade van de bollen. Verlaging van het peil met 5 c.M. zou zeer bevorderlijk zijn. Spreker is er sterk voor een adres te richten aan het Polderbestuur met ver zoek deze verlaging in te voeren voor de maanden. November, December, Januari en Februari. De heer S. de Boer zegt, dat de watermachine den stand volkomen machtig is. In het afgeloopen jaar was er echter een andere factor. Het is thans zoo, dat de machine 7 etmalen kan malen. De heer E. Vlug is het lang niet eens omtrent het stoomgemaal en heeft zich ter plaatse vervoegd maar spreker is medegedeeld, dat de machine den stand niet machtig is. Veel beter zou het daarom zijn, indien er te Oudkarspel een gemaal kwam, waardoor het gemaal te Aartswoud wordt ontlast, waaroudeij imjehroccmbec tadnsallnstemchwordtied De voorzitter verheugt zich, dat zoowel het voor als het tegen wordt aangevoerd. Hierdoor wordt men tot nadenken gestemd. Volgens spreker legt het meer op den weg der tuinbouworganisaties om te trachten hierin verbetering te krijgen. De heer Vlug is van meening dat die niet zoo groot belang er bij hebben, maar de bollen staan in het water. De voorziter zegt ten volle te waardeeren, wat door den heer Vlug naar voren is gebrachct. Spr. verwijst naar de artikelen die nu in de „Nieuwe Langedijker Courant" zijn verschenen en raadt aan op dezen weg door te gaan. Door gedurig slaan op hetzelfde aambeeld zal het publiek tenslotte worden overtuigd van de schade. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voor zitter de leden, de pers, den afgevaardigde der L. G. C., den heer S. de Boer Kz., voor de medewerking men den wensch, dat alle arbeid vruchtbaar moge zijn en hoopt dat het komende jaar loonend zal zijn. Een boekwerk 't jaarverslag van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland mag met zijn 255 pagina's druk stellig een boekwerk heeten, bevat inderdaad waardevol materiaal. Wie als tuinbouwer een en ander wil weten, zijn organisatie betreffende, kan in het jaarboek we zouden zoo zeggen alles vinden. We hebben het een plaatsje in de kast ingeruimd, waar we het zóó kunnen grijpen. Een enkele greep slechts. De nadeeligen invloed van het Duitsch invoerrecht op aardappelen in Augustus 1930 komt aldus in de uitvoer cijfers tot uiting. De uitvoer bedroeg in Augustus 1928 22.6 millioen Kg. in Augustus 1929 11.5 millioen Kg. en in Augus tus 1930 1.7 millioen Kg. In 1932 den Sisten December loopt het Neder- landsch Duitsch handelsverdrag af! De totale waarde van onzen export van tuinbouw producten naar Duitschland bedroeg in 1928 f55.388.000; in 1929 f49.339.000; in 1930 f39.751.000. Sprekende cijfers inderdaad. Leerzame lectuur biedt het resumé, inzake de be moeiingen tot verlaging van spoorvrachten. Men leze de krachtige argumentatie zelf, dat is de beste raad, dien we kunnen geven. Dat we inzonderheid notitie namen van hetgeen in het jaarverslag omtrent Noord-Holland wordt meegedeeld, is begrijpelijk. Met niet geringe instemming namen we er nota van, dat het Centraal Bureau sterk den nadruk legt op de noodzakelijkheid, om de ziekten in de tuin- bouwgewassen meer en beter te gaan bestrijden. Op dat aanbeeld is in ons blad al meerdere malen gehamerd. Er moet meer aandacht aan gewijd wor den. 1930 heeft ons allen duidelijk gemaakt, hoe zwaar onze cultuur kan getroffen worden. Wat over de bestrijding van de aardappelziekten wordt gezegd, verdient te worden herhaald, ook straks gedurende de groeiperiode. En we hopen dat te doen ook. Dat de heeren controleurs van den Plantenziekten kundigen Dienst, in Noord-Holland gestationeerd, niets te veel achten, altijd tot steun, hulp en voor lichting bereid zijn, is wel algemeen bekend. Ook het werk van de correspondenten van voor noemden dienst mag met waardeerinng worden ge noemd. Maar de daad moet ten slotte verricht worden door de tuinbouwers zelf. In het komende seizoen zullen we meermalen, bij het bewerken van onee artikeltjes over N. H. tuin- bouwbelangen, het jaarboek noodig hebben. Wij zijn het Centraal Bureau dan ook erkentelijk voor de toezending. KRABBENDAM. Een dezer dagen kwam de Geref. Schoolvereeni- ging in spoedvergadering bijeen. In verband met het feit dat de 2e periode van 29 jaar waarvoor de koninklijke goedkeuring op de statuten was verleend, in het najaar is afgeloopen, moest opnieuw deze goedkeuring worden aange vraagd. Daartoe werden artikelsgewijze de statuten voorgelezen, en met enkele wijzigingen en aanvullin gen opnieuw vastgesteld. Verder machtigde de vergadering het bestuur tot aankoop van een stukje grond, benoodigd bij de voorgenomen verbouwing van het schoolgebouw. De vergadering werd op de gebruikelijk wij ze geopend, en gesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1