Hike Breijer's Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 43 ZATERDAG 11 APRIL 1931 40e Jaargang /u*. - lliliiw: Unci IJ. KM Buitenlandsche Brieven Nieuws Speciaal Csrsetten - Magazijn STIJFSEL TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 51. NIEU WE LANGGDUKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. lidactiu I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERl'ENTIEN: VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15. cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Die aardbeving in Nicaragua. Onbekende feiten nit een onbekenjd land. Onder eurateele van de Ver. Staten. (door een bijzonderen correspondent.) Granada, April L931 De oude werel die zich teveel bezig houdt met zichzelf en haar eigen nooden, hoort op ont- S stellende wijze iets over Nicaragua, een land, dat 9 ons over het algemeen onverschillig laat. E{r S moest eerst een ontzettende aardbeving plaats jS vinden, 'dood en vernieling moesten tot het top- gV punt van hun macht stijgen, om onze aandacht te vestidgen op het in Midden Amerika gelegen landje. Nicaragua met zijn ongeveer 650.000 in- ijfl woners, waarvan slechts ongeveer een zesde ge- Sa deelte uit blanken bestaat. I De telegrammen hebben ons reeds gemeld, wel ke verschrikkelijke tooneelen zich hebben afge- |g speeld in 'de hoofdstad van het land, het kleine tl Managua. In een overigens niet door vulkanische M verschijnselen bezochte streek heeft ©en vreese- lijke aardbeving gewoed, die de stad vrijwel ge- heel heeft verwoest, een grooten brand heeft ver f oorzaakt en volgens de laatste berichten het le- ven van ongeveer 2500 menschen heeft wegge rukt. Zoo'n ramp verwekt over de geheele we- ■li reld medelijden met het zwaar getroffen land, hoe |T onbekend en hoe afgelegen het ook is. Eln in dit geval wordt het land wel bijzonder zwaar be- ;è- zocht, omdat het reeds tevoren arm en in sehul den was. .Men kan zich eenvoudig niet voorstel- M len, waar president Adolfo Diaz het geld van- daan kan halen om althans 'de eerste nood te ver- p zaehten. De dakloos geworden bevolking moet ig worden gevoed en er zal later nog een groot ka lt pitaal noodig zijn voor 'den wederopbouw der ip hoofdstad. De materieel© schade wordt thans reeds op 30 millioen dollar geschat. Eln dat in een land, waar 'de totale nationale schuld t.en bedrage van 6.5 millioen dollar reeds een ondra gelijke last was. In een land, dat zich ondanks voortdurende revoluties etn onlusten in het Oos telijk Heel niet eens 'de weelde kan veroorloven van een leger of een politiemacht, maar- zich tevreden moet stellen met 800 beambten onder leiding van 48 officieren. In een land, dat voor een schamele 3 millioen dollar, drie politiek en economisch uiterst belangrijke landstreken, nl. de zone voor het Nicaraguakanaal de baai van Fonseca en de Mair-eilanden aan de Vereenigde Staten moest verpachten om ze nooit meer te rug te krijgen. Dat Nicaragua sinds het uittreden uit den „Bond 'der Vereenigde Staten van Centraal Ame rika" in 1839 in naam een Amerikaansche kolonie is, dankt het alleen aan het feit, dat er geen pe troleum en geen steenkool binnen zijn grenzen zijn gevonden. Als dat het geval was geweest, had de almachtige dollar allang eens een klein revolutietje geënsceneerd onider de leus „aan sluiting bij de Vereenigde Staten." Em zou zoo'n revolutietje soms niet slagen? Maar er zijn in Nicaragua geen petroleum- of steenkoolbelangen te .verdedigen" en daarom is Amerika er tevre den mee „slechts toezicht uit te oefenen" op de finantien, niet minder dan drie sterke militaire posten in het land te onderhouden, het ook voor de wereldpolitiek zeer belangrijke Nicaragua kanaal als zijn eigendom te beschouwen en ove rigens alle takken van den handel aan zich te trekken, die het slechts eenigermate van belang toeschijnen. De uitvoer van'koffie 8.1 millioen dollar en de invoer van hout l.:3 'millioen gaat voor 85 proeent over de Amerikaansche hande laars, die hun prijzen vrijwel kunnen Idicteeren en binnen niet al te langen tijd alle plantages van het land zullen hebben opgekocht. De enkele banken van het „zelfstandige" land behooren of geheel aan Amerika of zij zijn van Amerikaan sche banken afhankelijk. De staatsspoorwegen zijn voor het grootste deel verpjacht, evenals de ongeveer 2 millioen dollar per ajar bedragende inkomende rechten. Eir breken in Nicaragua geen revoluties en geen opstanden uit zonder medeweten en medewer ken der Amerikanen. Er wonden geen gebouwen opgetrokken zonder idat de Amerikanen er fi- nantieel bij betrokken zijn. Nicaragua heeft in naam nog deelgenomen aan den wereldoorlog, omdat Amerika het wilde. Em het is vertegen woordigd in den Volkenbond, eveneens omdat het in den kraam van Uncle Sam past. Deze groote belangstelling van de Amerikanen voor Nicaragua staat rechtstreeks in verband met 'de reeds tientallen jaren ouide plannen voor den aanleg van het Nicaraguakanaal. Want de weg vJh den Atlantischen naar den Sitillen Oceaan bestaat wel reeds in den vorm van het Panama kanaal, doch Amerika kan daar niet zoo'n ster ke militaire basis stichten om zeker te kunnen zijn, dat elke vijandelijke vloot, hoe serk ook, erdoor kan wonden tegengehouden, terwijl de Amerikaansche schepen er toch ongehinderd kun nen passeeren, ook in oorlogstijd. Amerika heeft dus te allen tijde gestreeft naar een vermeerde ring van het aantal steunpunten, zoodat het zon der lange reizen dadelijk kan ingrijpen, wanneer de omstandigheden het noodig maken. Iln de eerste plaats is daarvoor een tweede kanaal noo dig en bovendien moet Amerika in alle staatjes van Midden Amerika een zekere machtspositie innemen om op een groot aantal platsen een vloot basis te kunnen aanleggen. Dit is dan ook ge schied ni,et alleen in Panama en Nicaragua, maar even goed in Costa Pica en Mexico. Daar door beheerscht Amerika nu zoowel de Carai- bische zee als den Sitillen Oceaan. Daarnaast spelen natuurlijk ook de belangen van den Amerikaanschen handel een grooten rol De Amerikaansche banken en kooplieden hebben altijd graag hun geld in Midden Amerika belegd al was het maar, omdat de behoefte aan kapi taal zoo groot was, dat zelfs voor kleine bedra gen, die dadelijk opvraagbaar zijn, onevenredig hooge rente kan worden gevraagd. En tenslotte' is ook de productie van koffie, ijzerhout en ba nanen in deze landen een vrij belangrijke factor. Tenslotte nog enkele bijzonderheden speciaal over Nicaragua. De 650.000 inwoners bestaan voor 16 procent uit blanken, voor 9.5 procent uit Negers voor 69 procent uit de zg. Trigue- nos nakomelingen der oude Inca's, die geheel aan lager wal zijn geraakt en een armoedig le ven leiden als arbeiders op de plantages. De rest der bevolking bestaat uit Mestiezen en ge importeerde werkkrachten uit Oost Azie. Het verkeer is er zee gebrekkig georganiseerd. Er zijn 240 kilometer staatsspoorwegen grooten- deels verpand en 110 kilometer spoorwegen in het bezit van Amerikaansche planteurs en exporteurs. In het geheele land zijn 180 post kantoren, waarvan 106 tevens als telegraafkan toor zijn ingericht. Aan het telefoonnet zijln 674 toestellen aangesloten. De vloot van Nicaragua bestaat uit een oude vrachtstoomboot op het' meer van Managua, twee sïoombooten op het dicht daarbij gelegen meer van Granada en een stoomboot die thuis hoort te Puerta Arenas, een plaatsje aan 3e Westkust. De voornaamste ha venplaatsen zijn San Juan del Norte en San Ju an del 'Siur met elk ongeveer 1000 inwoners. Dit armelijke landje is thans bezocht door een vernielende ramp. Hoe het Idien slag ooit te boven zal komen, kunnen wij ons eenvoudig niet voorstellen. (Nadruk verbolden.) Plaatselijk ZUIDSCHARWOUDE. Door het Raadslid, den heer J. Groen Az., is aan B. en W. een schriftelijke vraag gericht of het juist is dat het verleenen van de bijslag in de kosten van het autovervoer van arbeiders naar de Wieringer- meer, is beëindigd en zoo ja, waarom in deze den Raad, die overigens deze zaak nooit officieel heeft behandeld, niet is geraadpleegd. Verder wijst de heer Groen op het scherpe con trast tusschen deze maatregel en het aanbrengen van een vrij kostbare verlichting van het Gemeente huis, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der vereeniging „Schuttevaer" en wordt gevraagd waarom ook hierin de Raad niet is geraadpleegd. ZUIDSCHARWOUDE. De heer Jac. Groen Az., alhier, is aangewezen als secretaris der commissie voor de aan te leggen pro vincialen weg door het Geestmerambacht, waarvan de heer P. Kostelijk Pz. te Heer Hugowaard voor zitter is. Mient II Alkmaar Til. 526 Vertrouwd adres voor: goedpasseude Buikbanden Elastieken Kousin Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Uit den Omtrek Dïrkshorn. OOp 7 A pril vergaderde de a.r. kiesvereeni ging onder leiding van haar voorzitter den hr L. Doekes in de consistoriekamer alhier. D voorz. ging voor in gebed en opende de vergade ring, waarbij hij mededeelde dat wij hier aanwe zig waren tot het afdoen van eenige dringen(de zaken, die geen uitstel meer konden lijden. Ain- ders had het no wel een paar weken geduurd voor wij vergaderden. Want onze vereeniging zoo zei de voorzitter 'heeft op het oogenblik eeni ge overeenkomst met een boot, waar de motor uitgehaald is. Door het vertrek van onzen ijve- rigen secretaris G. Troost is die plaats in Janu ari opengevallen en nog steeds niet vervuld, het. welk dan toch ook moet gebeuren. Onze vereeniging moet weder paraat zijn. Vervolgens werden eenige ingekomen stukken behandeld en daarna werd overgegaan tot ver kiezing van een secretaris, waarbij de heer Oj. Koedijk' werd benoemd. Nu was aan de orde het opstellen van de can- didatenlijst voor de gemeenteraden. Voor Haren- karspel werden aangewezen de heeren 1. li. Doe kes, 2. K. Gootjes, 3. J. jjj Slot, 4. G. Elzinga Voor iSint Maarten 1. P. Gootjes, 2. Cl. de Geus, 3. J. Gootjes, 4. Jb. Rus. Vervolgens werden nog eenige besprekingen gevoerd over huisbezoek enz. hetwelk naar de propagandaclub werd verwezen. Hierna, daar 't inmiddels al aardig laat geworden was, sluiting waarbij O. Ploeger ons voorging in 'dankgebed. Oude Niedorp. De bibliotheek der Ned. Hervormde gemeen te is weder gesloten. Eir is dezen winter weder om een tamelijk druk gebruik van gemaakt. Aan 35 personen werden 548 boeken uitgereikt. O mie Niedorp. Verloren. In deze gemeente of op 'den Terdiekerweg is verloren een portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen ter secretarie. Sint Paneras. De eandidatenlijst der wilde partij voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen is als volgt sa mengesteld 1. J. van Kamepn, aftredend. 2. Tj. Koelemeij, aftredend. 3. Jb. Wit. 4. Jb. Dz. Kloosterboer. 5. Jb. Wijn. 6. J. Boskamp. lOci R PAK W ARMENHUIZEN. Herwonnen Levenskracht. De afdeeling Warmenhuizen van bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond in het Patronaats gebouw een propaganda-filmavond met als spreker den heer Vuister uit Utrecht. Het doel van dien avond was, den menschen te laten zien het doel de werking en het nut van een dergelijke vereeniging. De heer Vuister deelde allereerst mede, dat de Vereeniging „Herwonnen Levenskracht" is opge richt tot bestrijding der tuberculose. Het Sanatorium dezer vereeniging is thans gevestigd te Apeldoorn. Hierna werd een film bestaande uit 5 acten over het Sanatorium Berg en Bosch afgedraaid. Deze duidelijke film behelsde het geheele verloop van de kuur van een patient. Van het begin der behande ling tot aan het einde werd op de film heel goed weergegeven. Schitterend kwamen de houten pavil joens tusschen de bosschen uit. Nadat men eerst ge zien had de opneming, de behandeling en verple ging der patiënten, zag men verscheidene patiënten, die reeds zoover hersteld waren, dat ze mochten wandelen en eindelijk een arbeids therapie onder gingen. De keuken en werkplaatsen voor degenen die aan den arbeid mochten kwamen heel goed naar voren. Na de 4 acte trad de heer Vuister naar voren om eens uitvoerig het werk van „Herwonnen Levens kracht" te bespreken. Volgens den heer Vuister bestaat deze vereeniging reeds 17 jaren. Jaarlijks worden er pl.m. 320 patiënten verpleegd. Er komen jaarlijks 400 aanvragen ter verpleging binnen zoo dat dus jaarlijks een kleine 100 patiënten niet di rect geplaatst kunnen worden. Thans staan er 110 patiënten op de wachtlijst. Dat Nederland nog „rijk" is aan T. B. C.-patiënten blijkt wel uit de navolgende cijfers. Jaarlijks sterven er 6 a 7000 menschen aan de T. B. C. Over geheel Nederland zijn momenteel pl.m. 35000 menschen ziek door de tuberculose. „Herwonnen Levenskracht" heeft der halve een groote taak te vervullen. Herwonnen Levenskracht is een instelling van het R. K. Werk liedenverbond. De spreker spoorde vervolgens de aanwezigen aan om door een vrijwillige contributie het grootte werk van „Herwonnen Levenskracht" te ondersteu nen. In 1930 verkreeg het bestuur hierdoor de som van f52000. Het plaatselijk bestuur van „Herwon nen Levenskraccht" is van plan om dezer dagen bij de menschen aan huis te komen ten einde vrijwillige leden aan te werven van f 0.05 per week per lid. Binnenland iSterkc groei van de Nfld. Cilir. Landarbeidersbond Steeg het ledental dezer organisatie over 1930 met 1231 leden en klom daardoor tot 9903 le den. Na 1 Januari 1931 is die groei enorm toe genomen en het ledental gestegen tot 11000. Zeven en zestig nieuwe afdeelingen zijn in 3 maanden tijds opgericht, wat zeker wel een be-» wijs is, dat de landarbeiders gaan inzien, dat or ganisatie noodig is. De provincie Zeeland waar tot dusver het aantal afdeelingen nog gering was, is dat aan tal met 18 vermeerderd. In Friesland werden 20 nieuwe afdeelingen opgericht, Groningen 15 Overijsel 6, Noordholland 4 en in Zuidholland 3 nieuwe afdeelingen. v Het aantal afdeelingen van den bond bedraagt' thans 385. t Het bewijst zeker wel, dat de plattelandsche arbeiders zich sterk voelen* aangetrokken tot ge noemde organisatie. Maar tevens wél een be wijs dat de Christenarbeider voelt voor organi satorisch werken onder eigen beheer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1