I 11 IÉ 1931 Htt Congres van W Spreker heeft hierop Wederom een schrijven tot sterdamsche Kamer van Koophandel, onlangs advi- dit college gericht en toegelicht met cijfers, betref- seerende over het vervoervraagstuk, o.a. uitspreekt, fende het aantal schepen en tonnenmaat. Spreker „Steeds houde men evenwel voor oogen, dat het goed hoopt dat de toestand wel zal worden verbeterd, koope binnen water vervoer in ons land een der ze en stelt voor nogmaals in correspondentie te treden genrijkste factoren Is in ons economisch samenstel met Ged. Staten. en dat geen regeling op het gebied va nhet vervoer- De heer Bets (Zaandam) deelt mede, dat door wezen dat steeds de voorwaarden, in het vervoer de Zaanstreek zeer veel is gedaan om verlaging van te water bestaande, tot grondslag moet hebben, om Bovengenoemde vereeniging, waarvan Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden, beschermheer is, hield op Donderdag 9 en Vrijdag 10 April haar al- gemeene vergadering In de kolfbaan van den heer p. Kramer te Zuidscharwoude. De autobussen der firma Kok, Tuinman en Wilken waren, ter vergemakkelijking van de afgevaardigden voorzien van het opschrift „Schuttevaer", zoodat het voor velen, die pre trein te Alkmaar arriveerden, zon der moeite was de goede autoverbinding te1 nemen. Van het gebouw van den heer P. Kramer wapperde de nationale driekleur, voorzien van den naam der vereeniging in gulden letters. Een gepavoiseerde motorboot was aan den wal ge meerd en door een keurige eerepoort, waarop het welkom stond gegrift, werd de vergaderzaal bereikt. Door een keurige bloemen- en plantenversiering was een intieme sfeer geschapen, die zeker er toe medewerkte, de vergadering gezellig te doen verloo- 't Gaat vlug goedkoop en goed Als men het per schipper doet, Zoo goedkoop en vlug als water Is het vervoer te water sierden de wanden. Kleurige guirlandes en vele wimpels boden een feestelijk aanzicht. DE OPENING. De voorzitter, de Weled. Gestr. Heer Mr. Smeenge, opent de vergadering met een woord van welkom en merkt op, dat het aanvangsuur met pl.m. drie kwartier is overschreden en zal spreker zich daarom bekorten. Velen zullen zich hebben afgevraagd wat er te doen is hier. Nu, de vereeniging „Schuttevaer" houdt haar 68e jaarvergadering in een deel van het land, dat voor de groote scheepvaart is afgesloten. Hier zijn nog alleen kleine schuiten in gebruik voor het ver voer der tuinbouwproducten naar de veilingen. De af deeling Langedijk heeft lang gezeurd om de vergadering hier te doen plaats hebben en het be stuur heeft dit zoo gauw mogelijk gedaan. Ieder zal overtuigd zijn, dat het bestuur hierin heeft goed gezien, want als men per bus of auto hierheen gaat dan ziet men dat wij hier te doen hebben met een stoer, arbeidszaam en vasthoudend volk. Vooral vasthoudend in dezen zin, dat dit volk een strook grond aan zee en moeras heeft ontwoek erd, die meer waarde heeft dan waar tarwe wordt verbouwd. Spreker zal zich onthouden om de officieele personen toe te spreken, daarvoor zal morgen ochtend wel de gelegenheid zijn. Eén uitzondering wil spreker ma ken ten opzichte van den burgemeester te Zuidschar woude, die door te komen met een hoogen hoed op, het bewijs heeft geleverd, dat deze dag een hoogst- belangrijke voor zijn gemeente is, voor nu of voor de toekomst. x Dat Z. E. A. meeleeft is een goed voorteeken voor het geen ons deze dagen te wachten staat. Spreker stelt voor te denken aan de welvaart van deze plaats, die met de 4 Langedijker gemeenten aanééngeschaard den Langendijk vormt. (Applaus.) MEDEDEELING VAN IN GEKOMEN STUKKEN. Een aantal berichten van verhindering. Idem van personen die geheel of gedeeltelijk aan wezig zullen zijn. In verband met het kort verslag over 1930 deelt de secretaris, de heer T. P. Keijzer mede, dat door eeni- ge afdeelingen de contributie alsnog is gestort. Nagekomen voorstellen. ,-Ten opzichte van het onder a, b en c genoemde Wordt besloten dit voor kennisgeving aan te nemen. De vergadering hecht er haar goedkeuring aan, deze voorstellen alsnog te behandelen. KORT VERSLAG VAN DE WERKZAAM HEDEN NA DE ALGEMEENE VERGADE RING TE BODEGRAVEN. Met voldoening mag de verslaggever voor de 68e Algemeene Jaarvergadering wijzen op de talrijke teekenen van opgewekt leven die sinds de verga dering te Bodegraven in de vereeniging vielen op te merken. Te midden der jongere organisatien op scheepvaartgebied toont het oude alombekende Schuttevaer" haar onverzwakte kracht in een toe nemend ledental, hetwelk door dat der jongere zus teren nog steeds niet wordt overtroffen. Het getal der afdeelingen verminderde door het afsterven van de kleine, als zuidelijke voorpost aan de in beteekenis toenemende Maas niet onbelangrijk geachte afdeeling Maastricht. Een sterkere nieuwe afdeeling Katwijk e. o. handhaafde het totaal aantal der afdeelingen op 47. Blijkens de contributie afdrachten aan het hoofdbestuur die bij het op maken van het verslag nog niet alle waren ontvan gen staat vast, dat het ledental met omtrent 200 is toegenomen. Met het oog op den voor „Schutte vaer" zoo belangrijken datum van 28 Januari 1891 mag niet onvermeld blijven, dat sinds leden- en af- deelingental meer dan is verdubbeld. De te Bodegraven gehouden 67e algemeene Ver gadering, waarvan het voor eenigen tijd verzonden verslag de leden en afgevaardigden het welslagen en de beteekenis in de herinnering terug riep, was een der drukst bezochte, welke de vereeniging heeft gekend. Het aantal vertegenwoordigende afdeelingen overtrof dat, hetwelk voor dezen werd bereikt. De heeren R. Bets en J. Vos Hz. leden van het Hoofdbestuur en als zoodanig in 1930 aftredend, werden met overgroote meerderhied van stemmen herkozen. Naast de huldiging van den secretarisbe- wijst deze verkiezing het onverzwakt vertrouwen hetwelk door de leden in het Hoofdbestuur wordt gesteld. De contributieafdrachten kwamen ditmaal vrij laat of te laat binnen. Van de afdeelingen Amers foort, Bleek en Almstroom, Dordrecht en Hoogeveen was bij het opmaken van dit verslag de afdracht nog niet ontvangen. Hoewel hte stijgend batig jaarsaldo de financiering in de eerste heuft des jaars ongetwij feld vergemakkelijkt, mag de penningmeester een woord van lof niet onthouden aan afdeelingen als Zwolle, Delfland, Kilstroom en Sliedrecht, welker afdracht gewoonlijk zeer vroegtijdig inkomt. De kas van den penningmeester toonde, mede als gevolg van de stijging va nhet ledental op 31 De cember 1930 een batig saldo van f811.12 terwijl geen bekende vorderingen ten laste der vereeniging bestonden. Vergelijking met het batig saldo op 31 December 1929 constateert een vooruitgang van f321.85. Ondanks de verhoogde achterstalligheid in de contributieafdracht stegen de ontvangsten met f 158.37, tot een bedrag van f 2022.09. de uitga ven daalden met f 147.68 tot f 1700.23. De verminde ring der uitgaven hield verband met den inkoop van insignes en het doen drukken van 2000 Statuten, die de rekening over 1929 tot een gezamenlijk be drag van f 190 belastten. De verkoop van insignes als gevolg van het toetreden van meerdere leden leverde in 1930 f 51.75 meer op dan in 1929 en in- fluenceerde aldus op het totaal cijfer der ontvang sten. Na de algemeene vergadering te Bodegraven wer den ter uitvoering van de genomen besluiten ver zonden 97 verzoekschriften. Buiten deze verzond het Hoofdbestuur eigener beweging of op instignatie van afdeelingsbesturen 19 requesten. Deze geschrif ten zijn naar gewoonte in het blad „Schuttevaer" opgenomen, waarom wordt aangenomen, dat een en ander naar genoegen is toegelicht. Voor het resul taat der samenwerking met zusterverenigingen ver wijst uw verslaggever naar heht verslag van het Nederlandsch Binnenvaartbureau, opgenomen in het officieel orgaan van 21 Februari 11. 5e blad. Op 22 dezer verzoeken werd, voor zoover begin Maart kon worden geconstateerd, afwijzend be schikt. Aan dat om betere zichtbaarheid van de vlag seinen aan de haven te Zijpe werd reeds eerder vol daan; op de vraag om verlichting van het tweede bruggat te Middelburg werd betoogd, dat zulks de veiligheid der vaort voor diepgaande schepen zou schaden. (Een lange lijst van verbeteringen of toezeggingen volgt hierna. Verslaggever.) Gelijk in voorafgaande jaren, mag mede onder verwijzing naar hetgeen door de afdeelingen in eigen kring en vaak in beteekenende mate werd be reikt, worden geconstateerd, dat vruchtdragende arbeid is verricht. Arbeid ,die de binnenscheepvaart in de moeilijke tijden, die zij in deze dagen door- leeft, ten goede moet komen en de taak, die zij heeft te volbrengen, veraangenaamt en vergemakkelijkt. We verwijzen -tonder op volledigheid aanspraak te maken op deze plaats op hetgeen door den voorzitter der vereeniging in andere kwaliteit en op een andere plaats omtrent vrachtreductie voor vervoer per Spoorweg en omtrent het euvel der -hooge tolheffin i gen onder de aandacht van 's lands regeering werd gebracht, zoomede op den arbeid van de commissie voor drinkwatervoorziening aan schippers, waaraan door leden van het Hoofdbestuur wordt deelgenomen en waarvan de vruchten, naar wij hopen, binnen afzienbaren tijd den belanghebbenden ten goede zul len kimen. In samenwerking met een groot deel der organisatien op binnenscheepvaartgebied wordt aan Z. E. den minister van Justitie een schrijven verzon den waarin de bezwaren tegen het ontwerp Binnen- scheepvaarwet worden uiteengezet en toegelicht. Als naar gewoonte werd het advies der vereeni ging herhaaldelijk en op velerlei gebied ingeroepen; voor zooverre daartoe in staat werd aan een en ander naar beste krachten voldaan. In welke mate de uitbreiding van het leden- en afdeelingental en een bloeiend vereenigingsleven influenceerden op den arbeid van het Hoofdbestuur blijkt o.m. en de monstratief uit de post voor porti die van f61.42 in 1928 steeg tot f 111.21 in 1930 en aldus in 2 jaren ondanks de verzorging van drukwerken door de fir ma Born, bijkans verdubbelde. Dat de 68e Algemeene Vergadering aan den Lan gendijk moge staan in het teeken van wederzij dscli begrijpen, van elkander steunen en bijstaan bij een welgemeend pogen groepsbelangen zooveel mogelijk ondergeschikt te maken aan de algefheene; dat zij bevordere den bloei onzer vereeniging, den welstand van den binnenschipper en de welvaart van het Vaderland. De voorzitter stelt voor dit verslag voor kennis geving aan te nemen, onder dankzegging aan den secretaris voor de keurige samenstelling. Aldus wordt besloten. LOTING VOOR DE GROEPEN A B EN C EN VOOR KASNAZIENERS EN STEM OPNEMERS. Door het lot worden voor de groepen aangewezen A. Katwijk. B. Sommelsdijk- Middelharnis. C. Meppel. Als kasnazieners worden aangewezen Lemmer. Vlissingen en Oude Tonge, als stemopnemers Schou- wen-Duiveland, Rotterdam en Dongestroom. BEHANDELING VAN DE VOORSTELLEN Ter bevordering va neen geregelde behandeling der voorstellen, heeft het hoofdbestuur deze als naar gewoonte in rubrieken ingedeeld, welke in de ge bruikelijke volgorde zullen worden behandeld. Onder A zijn gebracht de voorstellen, welke het Hoofdbestuur meent, dat moeten worden besproken. Onder B zijn opgenomen de voorstellen van so- ciaal-economischen aard. Onder C zijn verzameld die voorstellen, welke als het ware geein toelichting meer behoeven, of om dat ze voor zich zelf spreken, of omdat reeds vroe ger voorstellen in denzelfden geest zijn aangenomen of nog in behandeling zijn. Waar de agende zooveel punten van behandeling telt, nml. 136 ingedeeld onder A, 52 onder B en 5 onder C, daar is het ondoenlijk de verschillende be sprekingen in extenso te vermelden en bepalen wij ons hoofdzakelijk tot die punten, welke door de af deeling Langendijk op den beschrijvingsbrief zijn geplaatst, t. w.: 1. Aan te dringen op spoedige verdere uitwer king van het West- Friesche kanalenplan. 2. Met klem aan te dringen op langere openstel ling der kleine sluis te Zaandam en op electrificatie der Wilhelminasluis aldaar. 3. Aan te dringen op verbetering va nde verlich ting der Schouwsluis te Spaarndam. 4. Aan te dringen op betere verlichting van de pont te Molletjesveer bij Krommenie. 5. Aan te dringen op toezicht op de bakken- sleepen der Stadsreiniging te Amsterdam. Betreffende punt 1 stelt de voorzitter voor dit te behandelen op den tweeden dag, des namiddags half D^afdeeling Langedijk gaat hiermede accoord. 2. De secretaris merkt op, dat dit een oud voorstel is en is door „Schuttevaer" eerst getracht bij de eigenaren der sluizen en de betrokken waterschap pen op verbetering aan te dringen. Spreker is gebleken uit de gehouden briefwisseling dat men nite va nde noodzaak doordrongen is. Spr. heeft toen de aandacht van Ged. Staten hierop ge vestigd, daar het hier niet alleen waterschapsbe- langen betreft maar ook andere. Ged. Staten hebbben geantwoord, dat deze zaaK hun volle aandacht heeft, echter is de noodzakelijk heid nog niet gebleken. het sluisgeld te verkrijgen. Na een breedvoerige toelichting, stelt spreker voor deze zaak nogmaais aan te houden, nu deze aanhangig is gemaakt bij Ged. Staten. De heer Duinker (Alkmaar) houdt een krachtig pleidooi voor elecerificactie. dat door den heer Kanmp (Langedijk) wordt onderstreept. De heer Bets (Zaandam) is van meening, waar ter eener zijde verlaging van het sluisgeld wordt ge vraagd en ter andere zijde op groote uitgaven wordt aangestuurd, dat zulks niet samen kan gaan. De heer Hoogland (Langedijk) merkt op, dat de afdeeling Zaandam zich vastzet op de verlaging van ht sluisgeld, die er toch ook evengoed moet komen. Spreker twijfelt er aan of de uitgaven alleen door de schipperij zouden moeten worden gedragen, daar de sluis tevens een waterkeering is. Een der afgevaardigden huldigt de regeling van de sluis, want speker heeft er nooit langer dan twee uur voor moten wachten, terwijl het voor de sluizen andere minder gunstige factoren in onze voortbren- gingskosten te compenseeren de kosten van het watervervoer mag verhoogen." Mijnheer de voorzitter. Met groote belangstelling heb ik meerdere malen kennis genomen van de vele gewichtige, omvangrijke vraagstukken die de aan dacht van „Schuttevaer" eischen. Het dwingt be wondering af gade te slaan hoe, op elk gebied, uw bestuur de stoffelijke en geestelijke belangen van de binnenscheepvaart bevordert en voorstaat. Het moet uw bestuur voudoening geven te consta- teeren hetgeen reeds voor het welzijn der schippers kon worden bereikt en verkregen. Saamhoorigheid en samenwerking moesten leiden tot goede resultaten en tevens tot opvoering van de belangrijke positie welke de binnenscheepvaart zich in ons bedrijfsleven heeft veroverd. Maar bovenal wordt algemeen beseft, en dank baar erkend, dat verwezenlijking van vele wen- schen en verlangens te danken is aan de krachtige van het rijk gebeurt, dat men soms twee dagen moet medewerking, gepaard aan de veelzijdige gaven, van wachten. Het rijk kan hieraan een voorbeeld nemen, uw voorzitter. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Punt 3 wordt goedgekeurd. Punt 4 alsvoren Punt 5. De heer van den Heerik (Langedijk) deelt mede, dat het veelvuldig voorkomt, dat een sleep bestaat uit 12 tot 14 bakken. Met een sterke Westenwind is de motor veel te licht hiervoor en is het vaorwater gedurig gestremd, vooral daar er j soms 2 tot 3 sleepen achter elkaar komen met een tusschenruimte. van 50 meter. Spreker acht het noodzakelijk, dat er een verordening in het leven j wordt geroepen, waarbij het verboden is, een sleep met meer dan 5 of 6 bakken. De heer Smit (Amsterdam) deelt mede, dat men I Deze rede werd met luid applaus en toejuichingen een vergunning moet hebben voor een sleep van beloond en wordt dé eerewijn rondgediend, zes bakken, terwijl door de gemeente 12 bakken wor- j Hierna wordt het woord gevoerd door mr. H. den gesleept. Spreker dringt er op aan, dat .ook de 1 Smeenge die opmerkt, dat het voor de hand ligt, dat gemeente zich aan de verordening zal houden. I hij voor allen hier zal spreken. De voorzitter merkt op, dat de gemeente dus zelf j Spreker wijst erop dat in deze tijdsomstandigheden Mijnheer de voorzitter. Ik hoop van harte dat u voor „Schuttevaer" nog vele jaren zult willen be- teekenen zijn „Schtuspatroon" Moge het spoedig verkrijgen van een bevredigendle regeling van onder wijs aan schipperskinderen de kroon zetten op uw zegenrijken arbeid. Wanneer ik tenslotte namens de Langedijker Ge meentebesturen u nogmaals hartelijk welkom heet, uit ik daarbij onze beste wenschen voor den bloei, voorspoed en welvaart van „Schuttevaer". Mijnheer de voorzitter, u de Bestevaer van „Schut tevaer" heil! in overtreding is. Besloten wordt aan te dringen óp toezicht. Tijdens de behandeling der voorstellen neemt de voorzitter de gelegenheid waar, om de afdeeling Keppel dank te brengen, voor haar pogingen, die er toe hebben geleid, dat het gemeentebestuur te Mep pel het besluit heeft genomen een kade den naam te geven van Smeengekade, hetgeen een bewijs is van waardeering voor het vele werk van den voorzitter zijner vereeniging. Door de krachtige, dikwerf humoristische leiding van den voorzitter, worden de voorstellen vlug af gewerkt .niettegenstaande een ieder ruimschoots de gelegenheid wordt gegeven zijn meening te kun nen uiten. Het dwingt bewondering af, dat deze voorzitter op den krassen leeftijd van 79 jaren, zulk een kracht figuur is en de leiding volkomen machtig is, want de omvang dezer vergadering is niet te onderschatten, en vereischt zeer veel tact. Op buitengewone wijze heeft de voorzitter zich van zijn moeilijke en zware taak gekweten. Omstreeks 5.20 uur schorst de voorzitter de ver gadering daar om half zes de genoodigden, hoofdbe stuursleden en afgevaardigden officieel ten gemeen tehuize worden ontvangen door Heeren Burgemeester en Wethouders. Nadat allen in de raadszaal, die voor dit doel was ontruimd, aanwezig waren, spreekt de burgemeester, de Edel Achtb. Heer Jhr. A. L. van Spengler de vol gende rede uit: Wanneer het gemeentebestuur thans in zijn huis vereenigd ziet het hoofdbestuur en verscheidene af gevaardigden der 47 afdeelingen van „Schuttevaer" die zich van heinde en verre naar onze gemeente hebben begeven, dan willen wij uitspreken, dat wij met groote belangstelling uwe komst hebben tege- moetgezien, en uwe aanwezigheid op hoogen prijs stellen. Wij waardeeren dat uwe afdeeling „Lan gendijk" verzocht heeft uw 68e jaarvergadering al hier te mogen ontvangen, en dit verzoek door u is ingewilligd. De aanwezigheid der vertegenwoordigers van Hunne Excellenties de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en Defensie, waardeeren wij hoogelijk, terwijl verheugd zijn in ons midden te zien den In specteur van de Scheepvaart, den Secretaris van het Binnenvaartcongres, en vertegenwoordigers van vele colleges. Ook de besturen der drie Langedijker zusterge- meenten geven, voor zoover niet verhinderd, door hun tegenwoordigheid u blijk van gemeenschappe lijke instemming en waardeering dat Langedijk als vergaderplaats werd uiverkoren. Temeer verheugen wij ons daarover, mijnheer de voorzitter, omdat de ze belangrijke vergadering van bijzondere, buitenge wone beteekenis zal zijn. Hoewel nog slechts enkele uren ter plaatse ver toevend, zult u reeds hebben bespeurt, dat uw ele ment, het water, in deze streek domineert en de we gen overheerscht. Al is het scheepvaartverkeer al hier niet onbelangrijk, toch druf ik uitspreken, dat Langedijk bij de meesten uwer tot heden onbekend was. Of u dit als een gemis beschcouwt, laat ik in het midden, wel wil ik u verklaren, dat wij uw weg blijven steeds betreurd hebben, omdat als oorzaak daarvan geldt de onmogelijkheid om met uw vaar tuigen ons waterrijk kwartier te bereiken, bij afwe zigheid van voldoende waterwegen. Zoo was en is de toestand niet slechts hier, doch vrijwel in het gan- sche Noorderkwartier. Evenwel zal binnen afzienba ren tijd door aanleg van het kanaal Omval-Huigen- dijk-Oudkarspel, ons niet meer belet worden uw schepen in onze wateren en havens welkom te hee- ten. Het mag overbodig heeten, u te verzekeren, dat wij derhalve verheugd zijn dat deze eerste kennis making staat hernieuwd te worden. Een dankbaar woord van hulde moge hier ook geuit worden aan de Westfriesche kanalenvereeni- ging voor haar pioniersarbied. Dat zij ook de ver dere uitvoering va nhaar kanalenplan zal mogen aanschouwen. Mijnheer de voorzitter. De leden uwer vereeni ging ondervinden helaas ook de druk der abnor male tijden. De moeilijkheden van binnen- en Rijn vaart zijn vele en drukken te zwaarder omdat de schippers niet direct een bevoorrechte plaats in nemen, bij gemis aan een behoorlijke regeling hun ner rechtspositie, een gemis hetwelk zich steeds ster ker doet gevoelen. Teveel scheepsruimte, te weinig vracht, en scherpe concurrentie, vooral van de ver voermiddelen te land, zijn bovendien factoren, die den schipper een zwaren strijd bezorgen om het hoofd boven water te houden. .Laat ik evenwel nief te pessimistisch worden en liever wijzen op de latijn sche spreuk, die vertolkt „Scheepvaart is noodig, leven is niet noodig." Ik vertrouw dat aan deze woorden geen v rkeerde beteekenis zal worden ge hecht. Inmiddels blijft het vastgelegd, dat het bin- nenscheepvaartbedrijf een der voornaamste schakels vormt in het economisch bedrijfsleven van ons land. De voorgenomen vernieuwing en verbetering van vele vaarwateren, benevens de aanleg van kanalen brengen mede, meer vervoer naar ht water dus voor deelen voor de scheepvaart. Moet het dan den schelp pers geen riem onder het hart steken dat de Am- voorzichtigheid is geboden om zich niet te laten meesleepen. Naast de hooge conjunctuur is de toe stand niet rooskleurig. Zooals de burgemeester heeft gezegd, dat het hem verheugt, dat .Schuttevaer" thans hier vergadert, verheugt het spreker des te meer, dat deze wordt gehouden in een streek die verstoken is van het groote scheepvaartverkeer. Voorts wijst spreker erop, dat de punten die no. 1 op den beschrijvingsbrief zijn geplaatst, worden bewaard tot morgen, waarvoor spreker een bijzon dere reden heeft in dien zin, dat er morgen perso nen aanwezig zullen zijn, die voor die punten bij zonderen dank verdienen. Spreker is ervan overtuigd, dat allen voor het goe de medewerken, toch zijn er personen, van veel groo tere verdiensten waaraan meer aandacht dient ge wijd te worden. Is het pl.m. 25 jaren geleden, dat spreker hier was in verband met de vereeniging „Tot unt van hte Algemeen" toen hij voor de kleinen der wereld in het land iets deed toen werd hem gezegd, dat hij niet moest zitten bij de democratie. Toch heeft spr. er steeds voor gewerkt, dat de democratie toch naar voren kwam. Ook heeft spr. 40 jaren lang geijverd voor het onderwijs der kleinen. En als morgen de 40 jaren worden herdacht dan is het een herdenken in de nieuwe wereld. Voorts memoreert spr., dat de burgemeester de hoop heeft uigesproken, dat spr. nog lang moge blij ven, doch spr. wenscht zulks zooals hij thans is. Vervolgens brengt spr. hartelijk dank voor de vriendschappelijke ontvangst. Had spreker het vermoeden, dat de lijn, die met het begin der vergadering was gevolgd, zou voortgaan, spr. is hiervan thans ten volle overtuigd. De burgemeester kan ervan overtuigd zijn, dat allen, hier aanwezig, dezelfde meening zijn toege daan, waarover Z. E. A. tevreden kan zijn Mochten er naijverigen zijn ten opzichte der ka nalisatie, dan zal zulks voortspruiten uit het feit, dat zij in minder goede conditie verkeeren. Wel is er gezegd, dat wij de oudste weggebruikers, zij het dan ook te water, zijn, doch de wandelaar is de alleroudste. Met het tegewnoordige snelverkeer zal de tijd nog wel eens komen, dat er nog wel eens één wandelaar is. Moge de gemeente en haer vrienden en verwan ten ervan overtuigd zijn dat de vereeniging te allen tijde zal komen om te komen tot de allerbeste uit voering der kanalen en wenschen wij, dat deze tot een goed einde zullen komen. Dikwerf is het geld een bezwaar, maar als er welvaart gebracht of welvaart verhoogd kan wor den, dan komt hierdoor anzelf meer geld. Tenslotte geeft spr. den burgemeester in over weging, waar medezeggenschap verkregen wordt in burggen, wegen etc., „maakt dan de tollen zoo laag '"Meteen „Leve Langedijk" besluit spr. zijn rede. De burgemeester stelt voor een dronk te wijden aan de eenige vrouwelijke aanwezige, nml. mevrouw Keijzer, die Z.E.A. noemt het achtste bestuurslid der vereeniging. Hierna wordt het woord gevoerd door den heer J: Hoogland als voorzitter van de afd. Langedijk, die zijn dankbaarheid uit aan het hoofdbestuur om hier te vergaderen. Sprekr had niet verwacht dat het bezoek zoo groot zou zijn in deze uiterste hoek van het Noor derkwartier. Spreker dankt den Burgemeester, Wet houders en Raad voor de schitterende ontvangst. Uit alles is het spreker gebleken, dat een ieder zich hier thuis gevoelt. Voorts memoreert spreker den grooten steun van den voorzitter en de vereeniging inzake de kanali satie en wijdt een dronk aan den heer Smeenge. Mr Smeenge memoreert hier er twee personen zijn, aan wie de belangen van welke streek zoo ge- rustvol kunnen worden toevertrouwd, nml. den vori- gen secretaris mr. Vlieger en ing. Ringers, die een machtig aandeel hebben gehad met het geven van inlichtingen. De voormalige secretaris, de heer mr. Vlieger, die zeer veel heeft gedaan voor de kanalisatie, is opge volgd door den heer Keijzer, die, bij voltooiing van het kanalenplan hermede een monument voor zich zelf heeft opgericht, want hierin heeft hij een rij kelijk aandeel. Eert allen daarom de nagedachtenis van den vroegeren secretaris, egert uwen tegenwoordigen se cretaris en zorgt ervoor, dat dezelfde harmonie als nu, blijft bestaan, dan doet gij goed en de gemeen schap wel. Applaus.) Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en werd eeri ieder gelegenheid gegeven den inwen- digen mensch te versterken. DE FEESTAVOND. Alvorens onze schreden te richten naar de zaal, waar de feestavond zou worden gehouden, werden wij verrast door een prachtige illuminatie van het Raadhuis. Ontelbare gloeilampjes waren aange bracht langs de strakke lijnen van dit mooie ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3