Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DINSDAG 14 APRIL 1981 40e Jaargang Bedacteur H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. De Mond en de Lippen „De Eendracht" Een los 44 TELBFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. NIEUWE LANfiEDIJKER COITRAIT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Aboniunentsprijs: r. - per 3 maanden 1.15. Ullnaifg I flflM I. fl. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Naar aanleiding van het feit, dat verschillende rubrieken, welker plaatsing geen uitstel kon leiden, voorgingen, moest het vervolg van de rubriek ,,Gelaatkunde" blijven liggen. Wij zullen 't nu hebben over ,,De Mond en de Lippen". IDe mond is de tolk van verstand en hart; hij is welsprekend tot in zijn zwijgen. Meer dan oenige andere gelaatstrek geeft de mond de be weegredenen van het hart te kennen. Hij ver dient dus de volle aandacht van den physionoom, die in zijn verschillende vormen nuttige, be trouwbare kenmerken zal vinden. Een mooie, regelmatige mond wijst op iets goeds, groots of edels. Men treft hem aan bij personen van verschillend karakter, doch die al tijd weinig onderhevig zijn aan de werking der hartstochten. ,,Een mooie mond," zegt Herder, „is een van de beste aanbevelingen. De schoonheid van de .tempeldeur kondigt de waardigheid aan van hem, die er door zal gaan; in dit geval de stem, als tolk van hart en ziel, van waarheid, vriendschap en edele gevoelens." Tusschen het karakter van een mensch en zijn lippen bestaat een volmaakt verband, hetzij ze slap of gesloten zijn, het karakter is er altijd: inede in overeenstemming. Een altijd open mond, met dikke vooruitste kende lippen, zooals bij de negers, is een kenmerk van groote domheid en onvoorzichtigheid. Een half open mond duidt aan óf een zeer op lettend, óf een zeer onbeduidend mensch, dia over alles verbaasd staat en alles bewondert. Men opent werktuigelijk den mond om te bewonderen of om naar iets bijzonders aangenaams'te luiste ren. Dooven openen ook gewoonlijk den mond. Dikke, goed gevormde lippen zijn, als de mid dellijn, van weerskanten gezien, gelijkmatig naar boven en weer naar beneden gaat afkeerig van valschheid en boosheid, maar ze hellen over tot zinnelijkheid en traagheid. «luiten de lippen zacht, zonder inspanning der spieren, dan duiden ze een flink, nadenkend, oor deelkundig mensch aan. Volle, frissche, roode lippen wijzen op jeugd en gezondheid, bleeke, slappe lippen daarente gen op zwakheid of geblazeerdheid. Een breede, goed gevormde mond duidt kracht en waarheidsliefde aan. Een voortuitstekende mond met zeer dikke, ronde en naar buiten krullende lippen, wijst op onedele neigingen. De bovenlip vooral is zeer karakteristiek. Trots en toorn doen haar krullen, sluwheid maakt haar puntig, goedheid rond, ongebonden heid ontzenuwt en verslapt haar. Steekt de bovenlip voor de onderlip uit, dan mag men op goedheid rekenen. Is de bovenlip dik en gezwollen, dan duidt ze een lympatisch gestel aan en geldt als teeken van zwakheid, beschroomdheid en gebrek aan energie. Elke wanverhouding tusschen onder- en boven lip is een teeken van slechtheid of krankzinnig heid. Komt de onderlip meer naar voren dan de bo venlip, reken dan in de meeste gevallen op trots en geringschatting, op de overtuiging van kracht en meerderheid, soms ook domheid, verwaandheid en gulzigheid. Hoogstaande menschen, die zich onder den grooten hoop niet op hun plaats ge voelen, brengen als bij instinct de onderlip naar vuren. Treèdt deze lip buitengewoon sterk op den voorgrond en hangt ze bjjna, dan wordt ze het kenmerk van zwakheid, zorgeloosheid en zin nelijkheid. Een geslepen onderlip treft men slechts aan bij opgewekte gestellen. De mond der vrouw, vooral dé bovenlip is eigenaardig welsprekend, ze geeft dikwijls de verandering in het humeur, de indrukken van den geest weermen behoeft zich niet te ver bazen dat het zwijgen van vrouwen zoo welspre kend kan zijn. Dunne, vastgesloten lippen en naar boven ge trokken mondhoeken duiden kwaadaardigheid, ongevoeligheid en minachting voor menschen aan. Een goed, doch ongedwongen gesloten mond wijst op moed. Ee nstij fgesloten, ingezonken mond met dun ne lippen komt voor bij slimme, handige, oprech te, boosaardige personen. Een vastgeklemde mond, door een rechte lijn gespleten, waarbij men de lippen nauwelijks ziet, is een zeker kenmerk van koelbloedigheid, nauw gezetheid, orde en zindelijkheid. Gaat zij tevens bij de mondhoeken naar boven, dan mag meni affectatie en ijdelheid veronderstellen. Een groote afstand tusschen mond en neus is; een kenmerk van overdreven openhartigheid. Men merkt deze eigenaardigheid op bij goedhar tige, babbelzieke menschen. Een gesloten mond, die gewoonlijk een tand' laat zien, is een bewijs van gestrengheid en boos-' aardigheid. Ziet men bij de geringste opening van den. mond het bovenste tandvleesch, dan kan ment koelheid en flegma veronderstellen. Men treft dit verschijnsel veel aan in het Engelsche type. Het op de lippen bijten is een teeken van ze nuwachtigheid en onrust; de gewoonte om za onder het spreken op elkaar te houden, wijst op verwaandheid en aanmatiging, op een gebrek aan openheid. Zaterdagavond vergaderde bovengenoemde ver- eeniging ten lokale van den Heer C. Vis, hotel „de Brederode". Aanwezig met het bestuur 39 personen. Tevens Is aanwezig de Burgemeester dezer ge meente de heer A. J. Wijnveldt. De Voorzitter, de heer Jb. de Boer, opent met een woord van welkom aan leden en pers en bijzonder aan den Burgemeester en den secretaris, die beiden weer in het midden der vergadering zijn. Spr. feli citeert genoemde heeren met hun beterschap. Deze vergadering is bijeengeroepen om den be schrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering der Noordermarkbond te behandelen zegt voorzitter. Hiermede verklaart spr. de vergadering voor ge opend en geeft het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen. Deze worden, nadat een twee tal leden vragen gesteld hebben, goedgekeurd. Het Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den secretaris—penning meester, den heer A. Timmermans, stippen wij het volgende aan Er werden 2 ledenvergaderingen gehouden en 1 bestuursvergadering met de vereeniging „Tuinbouw- belang" te Noordschcarwoude. Verder werden in samenwerking met deze vereeniging eenige tuin- bouwlezingen gehouden. In samenwerking met de andere tuinbouwvereen/- gingen werd een cursus in bollenteelt gehouden, waaraan door 60 personen werd deerlgenomen. De ontvangsten waren f 1140.74, de uitgaven f 1211.71, alzoo een nadeelig saldo van f70.97. Het aantal leden bedraagt 226. In het verslag worden verder gemomoreerd de slecht uitkomsten van het vorig jaar en de slechte teelt der producten als gevolg van den hagelslag en de vele regens. Een gevolg van de slechte uitkomsten in het tuin bouwbedrijf is ook het verstrekken van Tuinders- credieten door de provincie en gemeenten. Het verslag eindigt met een opwekking om den moed niet te laten zinken, daar achter de wolken toch de zon schijnt. (Applaus). Namens de commissie tot nazien der rekening deelt de heer A. de Boer mede, dat een en ander volkomen in orde is bevonden. Naast de heer Jb. Smit Cz., die zitting blijft ne men in de commissie, worden als nieuwe leden aan gewezen de heeren G. Ameling en P. Leegwater. Mededèelingen. Namens de kun'stmestcommissie deelt, de heer Jb. Smit Cz. de samenstelling van de Februari kunstmestlevering mede. Verder dat van de April levering door 30 leden 54400 K.G. is besteld. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. toe stemming is verleend om struikenafval e. d. op het Vrouwenland te brengen. Het is verboden dit afval in het water te werpen. De Heeren Kaan en Mallekote wordt dank gezegd voor hun medewerking bij de zaadontsmetting. Verder deelt voorzitter nog mede, dat geen aan leiding is gevonden om de zetkoolregeling te wijzi gen. De Beschrijvingsbrief voor den Noordermarktbond Vergadering. Voorstel 1; Om het 1/4 pCt., hetgeen tot op heden aan den handel voor de contante betaling wordt afgestaan, te verminderen tot 1/10 pCt. Wordt aangenomen. Voorstel 2: Om het merktpersoneel een pensioen toe te kennen, wordt aangehouden. De afgevaar digden wordt vrij mandaat verleend met 27—12 stemmen. Voorstel 3: Om voor alle onderhandsche ver kochte producten 1.65 pCt. voor contante betaling af te trekken. Word aangenomen. Voorstel 4: Van de vereeniging „Sint-Maarten" om maatregelen te nemen, dat de leden hun geld van het betaalkantoor thuis bezorgd krijgen. Wordt verworpen. Het prae-advles van het bondsbestuur wordt daarheen te leiden dat men zijn producten op den dag van veiling ook zal kunnen lossen. Wordt verworpen. Het prae-advies wordt aangenomen. Voorstel 6: Van dezelfde vereeniging om het ge wicht cfer producten, aangegeven op het veiling bordje te aanvaarden, alleen geldende voor winter- kool. Wordt verworpen. Het prae-advies wordt aangenomen. Voorstel 7: Van de afdeeling Langendijk L. T. B. om na 1 Januari geen bonnen meer af te geven. Wordt aangenomen. Voorstel 8: Van de afdeeling 't Veld L. T. B. om voor het artikel slaboonen een keuring in te stel len. Wordt aangenomen. Voorstel 9: Van de Vereeniging „Harenkarspel Oost" om de slaboonen niet anders dan in kistjes te veilen. Wordt aangenomen. Voorstel 10: Van de vereeniging „Tuinbouwbe- lang" om zich in beginsel uit te spreken voor ver eenvoudiging der U. C. B.-controle. Wordt aangenomen. De heer A. Swager deelt mede, dat Donderdag een vergadering der Veilingsvereenigingen te Utrecht heeft plaats gevonden en dat men zich aldaar voor vereenvoudiging der Controle heeft uitgesproken, tot algemeene voldoening. Voorstel 11: Van dezelfde vereeniging om een proef te nemen met een aanbloc veilen van kleine peen en drielingen (uien). Wordt aangenomen. Voorstel 12:Van de vereeniging „de Eendracht", wat een motie is, dat er op Maandag zoo weinig producten geveild worden en waar teleurstelling over wordt uitgespoken. Wordt aangenomen. In verband hiermede wordt een voorstel aangeno men om de veiling te doen aanvangen om 9 of 10 uur en om gelegenheid te geven per monster te vei len en hieraan te verbinden dat als de prijs een halve gulden lager is als Zaterdag, de partij mag worden opgehouden. Rondvraag. De Voorzitter zegt, dat thans 5wagon kunst mest besteld is geworden. Spr. wekt degenen die Tuinderscrediet ontvangen hebben op, alsnog kunst mest te bestellen. De heer A. Bakker stelt voor om de vergadering van den Noordermarktbond ter sprake te brengen, dat ieder jaar nieuwe bascules worden aangeschaft. Dit is reeds eerder aangenomen. De voorzitter antwoordt, dat tot dusver de bas cules hersteld of vernieuwd worden, doch dat het wel de bedoeling van het bestuur is hetgeen Bakker voorstelt. De héër P. de Geus doet het voorstel om de taaie gelekool op bepaalde dagen te veilen. Dit zal op de algemeene vergadering ter sprake worden gebracht. De heer L. Kalverdijk vraagt maatregelen tegen het moedwillig afplukken van tulpen. De Burgemeester, als. hoofd van de politie zegt toe, dat de politie hier naar zal kijken en vraagt opgave van hen die tulpen bouwen. De heer J. van Houb vraagt of de minimum prij zen voor alle producten gelden. De voorzitter zegt dat hier de hand niet aan gehouden is. De heer Swager deelt mede, dat dit punt te Utrecht besproken is en dat een regeling opkomst is voor minimumprijzen voor het geheele land. De heer J. v. Hout brengt nog ter sprake de kunst mestlevering. Besloten wordt dat tot Dinsdagavond nog gelegen heid is zich hiervoor op te geven. De heer J. Kalverdijk zegt de kosten voor de zetkoolselectie te hoog te vinden. De voorzitter zegt dat er steeds naar gestreefd moet worden, verbeteringen tot stand te brengen. Na eenige besprekingen, waarbij nog eenige woor den van sympathie worden gesproken door den Burgemeester, volgt sluiting. Uit den Omtrek HEER HUGOWAARD. Zondagavond gaven de afdeelingen van den V. C. J. B. uit deze gemeente en van den Langendijk een gecombineerde prgpaganda-bijeenkomst in de N. H. Kerk. Geconstateerd kon worden, dat talrijken aan den oproep tot bezoek gehoor hadden gegeven. Naast de declamatie van Mevr. Smit van Noord- I scharwoude, mag wel het koor genoemd worden, dat i blijk geeft serieus te oefenen. Het meest trok wel de aandacht de in aanschou- welijken vorm votgestelde gelijkenis van de talenten (Matt. 25 14—28). Piano en viool zorgden voor de noodige afwisse ling, terwijl in de pauze door jonge dames thee werd rondgediend. Al. met al een avond .waarop de beide afdeelingen met genoegen kunnen terugzien. HEER HUGOWAARD. Toen eenigen tijd geleden door het Witte Kruis een hoogtezon werd aangeschaft en daarmede de vraag urgent werd in welk gebouw deze zou moeten worden geplaatst, besloot het gemeentebestuur, daarvoor na de noodige restauratie het oude Raad huis beschikbaar te stellen. Medegedeeld kan worden dat deze werkzaamheden thans afgeloopen zijn en den dertienden April reeds de eerste patiente onder behandeling is geweest. OUDE NIEDORP. Het R. K. Ziekenfonds „St. Martinus" vierde haar 25-jarig bestaan, bij welke gelegenheid een feest- vergadering werd georganiseerd ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig was het voltallig bestuur met hunne echtgenooten alsmede ongeveer 70 leden, terwijl bo vendien was uitgenoodigd den heer Joh. Put van Schipluiden, die vóór 25 jaar het initiatief nam om deze vereeniging in het leven te roepen. Aangevangen werd met eene gewone algemeene vergadering, welke door den Directeur, den heer C. Terbeek, op de gebruikelijke wijze werd geopend. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Daarna kwam in behandeling het voorstel tot reglement- wijziging, hetgeen niet van ingrijpenden aard bleek te zijn, en na eenige toelichting door den Secretaris met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna werd de; zakelijke aangelegenheid der vergadering geopend door den Secretaris F. Jong Cz. Spreker sprak een hartelijk woord van welkom aan bestuur en leden, heette in het bijzonder wel kom de dames, den heer Put en de voor dezen avond uitgenoodigde humoristen Kuijs en Lief ting van Castricum. Spreker zei vervolgens gaarne een overzicht te hebben samengesteld van het verloop der vereeni ging over die 25 jaren, doch moest daar van afzien, omdat in 1917 het archief een prooi der vlammen werd, en spr. dus moest volstaan met een kort overzicht. Met den wensch dat allen zullen medewerken om het verloop van dezen avond zoo gezellig mogelijk te doen zijn, en vertrouwd dat daar niet het minst toe zullen bijdragen, de humoristen, verklaarde spr. deze vergadering voor geopend. Nadat de heer S. Groen van Waarland enkele nummers op de piano had ten gehoore gebracht, verschenen de humoristen ten tooneele met aanvan kelijk een ernstig en indrukwekkend stukje van „Jan met zijn vlieger", dat met groote belangstelling door het publiek werd gevolgd. De verdere kluchtnummers, welke genoemde heeren op onovertrefbare wijze uitvoerden, opge sierd door een schitterende grimage en de meest vreemdsoortige gelaatstrekken werden door het pu bliek met onbedaarlijk gelach, en af en toe met een daverend applaus, bekroond. Tusschen de bedrijven door werden door enkele bezoekers afwisselend voordrachten en toespraken ten gehoore gebracht, waarbij door den ouden heer A. de Moei uit Schagen, zeker den nestor van het gezelschap, nog op bewonderenswaardige wijze werd voorgedragen „De Friesche turfschipper". Ook de heer P. Sinnige liet zich niet onbetuigd, terwijl de Secretaris nog waardeerende woorden sprak aan het adres van de donateurs en den plichtgetrouwen bode van het fonds, den heer P. Kok. De afdeeling zang werd zoo af en toe, op voor treffelijke wijze verzorgd, door de heeren G. Kok en A. Groen. Ruim 1 uur was de tijd van sluiting aangebroken, hoewel het bepliek zich nog allerminst verveelde, doch er is een tijd van komen en een van gaan, aldus de waarnemend Voorzitter, die met hartelijke dankwoorden aan allen die tot het welslagen dezer genotvollen avond hadden medegewerkt, en de beste wenschen voor het fonds, de vergadering sloot met den Christelijken groet, waarna allen in vroolijke stemming voldaan huiswaarts keerden. SINTMAARTEN. Uit de op Zaterdagavond j.l. gehouden vergade ring, uitgeschreven met het doel om vor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing met een eigen candidaat te komen om hinermede (zooals de oproep luidde) de familieraad van St. Maarten te doen ophouden is een afd. der S. D. A. P. voortgesproten met aan vankelijk 15 leden welke nu wel een program als zoodanig zullen samenstellen om tot het beoogde doel te komen. SINT MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Brouwer, is als chefbotermaker benoemd aan de zuivedfabriek te De Rijp. SINT MAARTEN. Zondagavond was het voor de biljartliefhebbers een avondje van genot daar in café „De Tuinbouw" de bij velen bekende Mej. Schriers een biljart séance gaf. 500 punten werden gespeeld met een voorgift van 350 punten voor haar partner. De heer G. Snaars G. Snaars uit Schagen welke met de juffrouw in het strijdperk trad liet zich als een kundig biljarter kennen en wist de dame te verslaang welke het tot de 487 punten haalde. Hierna de mooie kunst- en fantasiestooten welke allen wederom blijk gaven van haar groote biljart kunst. KROBBENDAM. Door ongesteldheid van den spreker, kon de tegen j.l. Vrijdag aangekondigde openbare vergadering niet doorgaan. Nader vernemen wij dat de heer Gravestein nu a.s Woensdag 15 April, 's avonds half acht, hier hoopt op te treden. KRABBENDAM. Gisternacht is te Krabbendam de boerenbehuizing van Mej. de Wed. Paarlberg geheel afgebrand. Spoe dig was de brandweer van Warmenhuizen aanwezig maar er viel niets meer te redden. De omliggende gebouwen konden worden behouden, al kregen die dan ook eenige waterschade. Een kalf kwam in de vlammen om. D oorzaak is tot nu toe onbekend. Maandagmorgen. Vandaag even naar de Broeker veiling geweast, waar ik in ruim twee maanden geen voet zette. Een Stemmingsbeeld schrijven het was mij en is me wer kelijk nog niet mogelijk. Ik doe het maar met een los babbeltje, bij wijze van introductie van een nieuwe reeks Stemmingsbeelden. Als ge twee maanden geen veiling hebt bezocht, dan ben je er finaal uit, je bent niet meer op de hoogte en dan doe je m.i. maar het beste je pen droog te houden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1