9. Van de Vereeniging „Harenkarspel Oost." De Vereeniging „Harenkarspel Oost" stelt aan de Algemeene Vergadering voor, dat slaboonen niet an* ders dan in kistjes aan den „Noordermarktbond" mogen worden geveild, en dat bedoelde kistjes van? wege den „Noordermarktbond" aan belanghebbenden zullen worden verstrekt. Verder dat de partij moet worden aangenomen zoo deze is geveild, tenzij er van bedrog sprake is. Toelichting. De voorstellende vereeniging is van meening dat een doelmatige verpakking ten nauwste in verband staat met een goede afzet, en waar nu in het verleden aan de ver pakking en aanvoering der slaboonen niet de minste voorwaarden werden gesteld, vreest zij, dat een loonende teelt van dit product in de toekomst voor de tuinders welke veilen aan den „Noordermarktbond" zal zijn uitge sloten. En wat betreft de laatste zin van het voorstel, deze vindt haar oorsprong in het feit, dat in het afgeloopen seizoen zeer veel partijen zonder gegronde redenen wer den afgekeurd. Prae-advies op deze beide voorstellen: Het Bondsbestuur is het met beide Vereenigingen eens, dat het veilen van slaboonen niet de gewenschte uitkom sten heeft gegeven, die verwacht mochten worden en geeft aan de vergadering in overweging om, evenals met dè zilveruien, hiervoor een speciale veiling te houden en wel na den middag. Het is herhaalde malen gebleken dat deze producten, welke meestal door vrachtvaarders aan de markt worden aangevoerd, verbroeid zijn en juist hierdoor partijen moesten worden afgekeurd of een min derwaardigen prijs konden opbrengen. Een proefneming met een middagveiling acht het bestuur om genoemde redenen, voor deze steeds meer uitbreidende cultuur zeer gewenscht. Omtrent den aanvoer in een bepaald fust, hieraan zal hieraan zal de Commissie van Beheer der markt haar aandacht wijden, hetgeen nog nader bekend zal worden gemaakt. 10. Van de Vereeniging „Tuinbouwbelang." De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de Alge* meene Vergadering voor, om zich in beginsel uit te spreken tot vereenvoudiging der controle welke wordt uitgevoerd door het Uitvoer*Controle*Bureau. Toelichting. Genoemde vereeniging is de meening toegedaan, dat de tegenwoordige controle op onze producten welke voor het U. C. B. in aanmerking komen vereenvoudigd zoude kunnen worden, als de Keurmeesters aan de diverse markten bevoegdheid zou worden verleend. Dit zou tevens een besparing geven op de uitgaven van dit instituut. Prae-advies. Het Bondsbestuur deelt aan de Algemeene Vergadering mee, dat deze aangelegenheid juist ter sprake is gebracht op de Algemeene Vergadering van onze landelijke orga nisatie en zal de uitslag hiervan aanstonds meedeelen. Den heer Jn. Ootjers wordt verzocht verslag van die ver gadering uit te brengen. Spreker leest het voorstel voor, het welk door den Noordermarktbond was ingediend. Dit beoogde om kooi met vermelding van 2e kwaliteit te doen voorzien van een label. Spreker geeft een uitvoerig overzicht der discussies. Na lang vasthouden heeft het Hoofdbestuur toegezegd dit punt onder de oogen te zien. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten een afwach tende houding aan te nemen. ■Jï^. 11. Van dezelfde Vereeniging. De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan uwe Algemeene Vergadering voor, om een proef te willen nemen met het enbloc veilen van kleine peen en drie* lingen (uien). Toelichting. Het is na lange proef gebleken, dat vooral het product kleine peen niet den prijs kan opbrengen, dien het waard is. Genoemde Vereeniging meent, dat als deze producten in een groot kwantum en op bepaalde dagen worden aangeboden, dit voor de leden veel tijd zal besparen en dat tevens de kans bestaat, dat de prijs beter tot uiting zal komen, omdat daardoor de koopers in de gelegenheid gesteld worden, een beduidende hoeveelheid op denzelfden dag te kunnen verladen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur ziet, evenals de voorstellende Ver eeniging hierin iets goeds en is bereid hiervoor twee dagen per week deze producten te laten aanvoeren en enbloc te veilen. Het veilen dezer producten zal dan op geen andere dagen dan door het Bestuur vastgesteld, kunnen plaats vinden, omdat deze proef anders niet zal slagen en elke lijn hierin gemist zou worden. De heer Slot-Frans (Koophandel) vindt het voorstel niet aan te bevelen wat betreft de drielingen. Spreker zegt, als er drielingen zijn geveild en men moet vandaag laden dan moet men ze ook reeds den vorigen dag koopen, daar men ze anders niet heeft. Dit is, volgens spreker, verkeerd, daar de orders niet kunnen worden uitgevoerd en gewacht moet worden tot den volgenden dag. De vraag is het nu of het U. C. B. voor drielingen, die den vorigen dag zijn gekocht nog een uitvoer- certificaat zal geven. De heer Jn. Ootjers merkt op, dat de handel in dien tijd een handel van den dag is en iedereen wel wat voorraad heeft. Spreker ziet er dan ook geen bezwaar in. De heer Band (Nieuwe Niëdorp) deelt mede, dat zijn vereen- ging het voorstel wil uitbreiden met het nemen van een proef met slaboonen en als hiervoor de rubriek A, B en C zijn inge voerd is het mogelijk en bloc te veilen. Spreker geeft dit gaarne in overweging. De heer P. Deutekom (Koophandel) dat 2 dagen veilen in de maanuden Juli en Augustus moeilijkheden zal opleveren en het noodig zal zijn iederen dag te veilen. De heer Jn. Ootjers is het hiermede eens, doch is dit te ondervangen door b.v. tot half October eiken dag te veilen. Hierna wordt aldus besloten. 12. Van de Vereeniging „De Eendracht." De Vereeniging „De Eendracht" betreurt het ten zeerste dat er op eiken Maandag zóó weinig producten ter markt worden aangevoerd, waardoor deze dag als marktdag practisch geheel is komen te vervallen. Toelichting ter vergadering. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur betreurt het eveneens, dat de Maan dag, als marktdag, vrijwel is uitgeschakeld en ziet verlan gend uit naar een voorstel van de Vereeniging „De Eendracht", dat hierin verbetering zal kunnen brengen. De heer A. Timmerman deelt mede, de toelichting schriftelijk te hebben ingediend. De heer Jn. Ootjers deelt mede, dat door de „Eendracht" een zeer sympathiek voorstel is ingediend n.l. om des Maandags te veilen op monster op de gewone tijden. Volgens spreker moet de Maandag toch behouden blijven voor de veiling en is er geen enkele reden te noemen, dat juist die dagen zoo slecht zijn. Ook de kooplieden hebben op Maandag geen gelegenheid om een wagon te kunnen laden door de geringe aanvoer. In prin cipe moet zooveel mogelijk worden getracht de prijs op Maan dag op die van Zaterdag te houden. Wordt er aangevoerd op Monster, dan moet ook worden verkocht en mogen er geen partijen worden opgehouden. Spreker acht het voorstel als het meest practische. De heer P. Deutekom (Koophandel) zegt, dat de Maandag de meest geschikte dag voor den koopman is. Langzamerhand blijkt er een soort suggestie te zijn ontstaan dat de prijzen Zaterdags beter zijn als op Maandag. Spreker acht het prac- tischer als de vrachtvaarders niet meer op Zaterdag mogen veilen, maar op Maandag moeten komen. Nu zal wel worden gezegd, dat zij de spits moeten afbijten voor de anderen, doch dat zal slechts een kwestie zijn van een paar keeren, want vanzelf zal er ook op Maandag een stroom bouwers komen, omdat die weten, dat er meer is. De heer Jn. Kliffen (secretaris) meent dat er een zekere leemte in gelegen is en- acht het gewenscht, dat de veiling- leider de bevoegdheid heeft dat de nummers van I tot 50 tot Maandag moeten blijven liggen, daar het op Zaterdag gewel dig druk is. De heer P. Kostelijk (Nieuw Leven) stelt namens deze vereen, voor een toeslag van f 0.25 te geven boven den bedongen prijs, aan hen, die op Maandag aanvoeren. De gelden van dezen toeslag kunnen gevonden worden in eene verhooging van het marktgeld door dit te stellen op 1.7. Deze toeslag geldt alleen voor de wintermaanden. De heer JQac. Groen (afd. Langendijk L. T. B.) meent dat bij een voldoende aanvoer de prijs zeker niet lager zal zijn als op Zaterdag. Na een langdurige gedachtenwisseling wordt door een dér afgevaardigden in overweging gegeven briefjes te geven aan den veilingleider waarop vermeld staat, wat men veilt en den prijs waarvoor de partij eventueel moet worden opgehouden. Tenslotte wordt het voorstel van „de Eendracht" in stem ming gebracht en aangenomen met 913 stemmen voor en 243 tegen. Rondvraag. Ingediend is een schrijven van de L. T. B. ,,'t Veld", waarin er op gewezen wordt, dat na loting nummer één niet best af is en wordt in overweging gegeven eene andere regeling in te voeren voor de vrachtvaarders n.l.: door b.v. bepaalde num mers af te geven. De heer Jn. Ootjers merkt op, dat dit practisch al vrijwel wordt toegepast. De voorzitter zegt toe, dat zooveel mogelijk met dit verzoek rekening zal worden gehouden. Door den heer Gutter (Nieuw Leven) is verzocht te mogen spreken over „contractbouw en de crisis in den tuinbouw." In eene breedvoerige uiteenzetting wijst spr. er op dat con tractbouw toeneemt in verband met de vermindering der ex ploitatie-kosten. Voorts keurt spr. het af, dat kooplieden uit andere provincies zich er zoo mee bemoeien en op terrein der tuinders komen. Spreker vraagt iets hier tegen te doen en hiervoor contact met de zustervereen. te zoeken. De heer P. Kostelijk licht toe, dat door spr. wordt bedoeld de speculatieve bedoelingen van kooplieden en contractbouw elders aangaan ten koste van de kleinere tuinbouwers aan den Langendijk en omgeving. Spr. wijdt verder uit en ziet er in een dood drukken van den akkerbouw. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door een totaal verongelukte cultuur doch zal het in het normaal jaar, wanneer er evenveel kool in de schuren is als er buiten een chaos worden en leiden tot een débacle. Daarom dient er pro- papanda hiertegen te worden gemaakt en zijn stem er tegen te verheffen. De vergadering verklaart hiermede eens te zijn. De heer Barten sprak over het veilen enbloc voor kleine partijen. Daar de aanvoer op sommige dagen enorm groot is en vele kleine partijtjes van 50 tot 100 kilo worden aangevoerd, verzoekt spr. dat alle aangesloten vereenigingen in hunne ver gaderingen dit punt zullen bespreken om deze partijtjes en bloc te veilen, waardoor ook een vlugger veilen wordt be vorderd. De voorzitter zegt toe, dat zulks zal geschieden. Door Sint Maarten wordt gevraagd hoe het staat met uni formeregeling van de verpakking. De heer Jn. Ootjers deelt mede, dat met de vroege aard- appen proeven zijn genomen echter zonder resultaat daar de kosten te hoog zijn. Voorts deelt de secretaris mede, dat door „de Eendracht" nog 2 voorstellen zijn ingediend, doch spreker meent dat dit toch te ver gaat en had dit langs den gebruikelijken weg moéten geschieden. Het indienen is thans te laat. De heer A. Timmerman (Eendracht) merkt op, dat het eerste voorstel wel op tijd is ingediend. De heer Jn. Kliffen zegt, dat de afgevaardigden totaal on voorbereid zijn om deze te behandelen en maakt spreker de opmerking dat een voorstel ingediend moet worden voor 15 Maart en niet in de pauze. Niets meer aan de orde zijnde, spreekt de voorzitter de hoop uit, dat de opvolgende voorzitter, die in de eerstkomende be stuursvergadering zal worden gekozen met evenveel genoegen als spreker de jaarvergaderingen zal leiden. Spreker dankt allen voor de medewerking. Hartelijk dank brengt spreker aan de vertegenwoordigers der pers, die een engelengeduld hebben gehad, daar er veel besproken is. Tevens wil spreker wel verklaren, dat de ver gadering het op hoogen prijs stelt, dat steeds uitvoerige ver slagen worden gegeven, waardoor de belangen van den Noor dermarktbond ten zeerste worden gediend. Dank brengt spreker aan de gasten voor hunne tegenwoor digheid en de bestuursleden voor de wijze, waarop spreker altijd met hun heeft mogen samenwerken en hoopt dat dit zoo zal blijven. Met den wensch dat de Noordermarktbond in de vol gende jaren moge groeien en bloeien, sluit spreker de verga dering. (Vervolg Marktoverzichten). Het is deze week zeer duidelijk geblekenj dat, niettegenstaande de slechte economische toe stand de prijzen van onze stapelproducten toch een flinke hoogte kunnen bereiken. Wie had het gedacht, dat de prijzen van de roode kool bin nen enkele dagen tegen de f 20 bedroegen Eiene dergelijke prijsstijging geeft den tuinbouwers moed. Zeker, de voorraad van roode kool is zeer miniem, als gevolg daarvan zijn er zeer weinigen, die van de hooge roode koolprijzen kunnen profi teered Doch degenen die nog zoo gelukkig zijn wat roode kool te bezitten, is het niet onver schillig of hij per 100 K.G. f10 ontvangt of op een daalder na f20.— Roode kool. In het begin dezer week heerschte aan deze veiling ongeveer dezelfde stemming als aan het einde der vorige week. Met Dinsdag te beginnen betaalde men voor groote roode kool van f8.309.Na Dinsdag be merkte men al spoedig, dat de vraag naar roode kool sterker was, dan het aanbod. Donderdag 9 April j.l. kwam dit in prijs duidelijk naar vo ren. 'Toen werd genoteerd voor. groote roode kool le kwaliteit f9.40 tot f 10.19 en voor de kleine roode kool van f 14 —14.60, alzoo een prijsstij ging van ruim f2 bij de vorige week. De aanvoer van roode kool was op Vrijdag zeer miniem. Toch betaalde men voor een mooi par tijtje kleine roode kool den respectabelen prijs van f 16.10 per 100 K.G. Dank zij het goede weer mochten wij ons Zaterdag weder verheugen in een zeer belangrijke prijsstijging. Voor groote roode kool werd op den laatsten veilingsdag dezer week van f 13.50 tot f 14.20 bedongen en voor de kleine roode kool eerste kwaliteit van f 17.90 tot f 18.40 per 100 Kg. De tweede kwaliteit roode kool bracht op van f8.'20 tot fl4.5fl per 100 Kg. De totale aanvoer van roode kool be droeg in deze week 66.600 Kg. tegen 96.825 Kg. in de vorige week. Gele kool. Ook de stemming in den gele kbolhandel was van de week een tikje beter, echter nog niet van die naard, dat een dikke prijsstijging het gevolg was. De groote gele kool eerste kwaliteit bleef in deze week vrij stabiel in prijs. De noteering hiervan bedroeg van f3.80 tot f4.50 per 100 Kg. De kleine gele kool ging iets in prijs vooruit. De hoogste noteering hier van bedroeg de vorige week f 5.40, terwijl in deze week betaald werd ten hoogste f 5.80 per 100 Kg. De noteering van de tweede kwaliteit gele kool bedroeg in deze week van f 1.90—4.10 per 100 Kg. Aangevoerd werd in totaal 50775 Kg. tegen 90525 Kg. in de vorige week. Deensche witte kool. Met de prijzen van de Deensche witte kool was het in deze weèk nog beter gesteld dan met die van de gele kool. Zeker, in het begin dezer week liepen de prijzen van de Deensche witte kool gelijk op met die van de gele kool. Doch op het einde van deze week liepen de prijzen van de Deensche witte kool die van de gele vooruit. Voor groote Deen sche witte kool eerste kwaliteit werd in deze week 'bedongen f 3.60 tot f 5.20 en voor de kleine Deensche witte kool f46.30 per 100 Kg. 2e kwaliteit Deensche witte kool verkocht men voor fl4 per 100 Kg. De totale aanvoer van Deen sche witte kool bedroeg in deze week 132500 Kg. tegen 90525 Kg. in de vorige week. Gele uien. De prijzen van de gele uien ble ven in deze week vrij stabiel. Voor de gewone uien werd betaald f 1.702.60 en voor de grove uien f 12.10. De totale aanvoer bedroeg 7025 Kg. tegen 5675 Kg. in de vorige week. Peen. 3200 Kg. groote peen 'is verkocht voor f 1.10 a f 1.80 per 100 Kg. tegen 2750 K'g. in de vorige week. 100 Kg. blauwe aardappelen voor f3.70 per 100 Kg. beroep en ik, ben er ten volle van overtuigd, dat, wanneer men van bédelen een "beroep maakt, dit een zeer winstgevend bedrijf genoemd mag worden. Ik ken b.v. een collega, die om z'n hals een vuil. stuk papier had hangen, waarop geschreven stond: ,,de held van Bergen". Hij is nooit in den oorlog geweest en voor geen geld ter wereld zou hij ergens een betrekking aannemen, want iederen dag kan hij zijn kleingeld inwisselen" tegen een bankbiljet van een Pond (12 gulden). Er is nog een collega, die een bordje draagt„aan beide handen lam", en hij vertelt 's avonds dat hij een slechten dag heeft .gehad, wanneer hij 'sZaterdagsavonds van 710 uur maar 24 gul- de nontvangen heeft. Dan ken ik nog een bede laar ,die werkelijk geen voeten meer heeft, maar hij is eigenaar van een mooi landhuisje bij "War rington, en hij kan zich de weelde veroorloven ieder jaar in Parijs eenige weken vacaiitie te gaan nemen. Ten slotte ken ik in Londen nog een zee? grooten bedelaar, een geweldige verschijning met zwarten bril en een hond bij zich. Hij verdient zeker iederen dag per uur 9 gulden en zestig cent. Hij betaalt iederen dag een gulden en vijf tig cent aan een man, die hem moét waarschu wen, wanneer er politie in de buurt isIk ben het moe om altijd onder schurken en bedriegers televenVoetbalmatches zijn een rijke goud- mijn voor bedelaars I BDRGEPSBEDiEL A ABS. Het is een bekend feit, "dat er op 'sHeeren aardbodem een buitengewoon groot aantal bede laars is, die feitelijk geen ondersteuning noodig hebben, maar die liever bedelen dan werken., Voor het Gerechtshof te Londen werd dezer da gen een zelfmoord-affaire behandeld van een bedelaar. Uit een schrijven, 'dat de bedelaar had achtergelaten citeeren wij het volgende: ,,Tk ben nu al sedert meer dan 10 jaar bedelaar van. D|E WERELD IN HElT JAAR 2500. De meening van Ameiikaansche onderzoekers, Veel jongens staan al met gemengde gevoe- lens tegenover de invoering van het 7e leerjaar, j Wat zullen dan onze achterkleinkinderen we'l zeggen wanneer eventueel gebeurt, wat hun te wachten staat: Een school- en leertijd van 40 jaar! Op initiatief van de Amerik'aansche vereeni ging tot bevordering der wetenschappen had kort geleden in Cleveland een samenkomst plaats van bekende vakgeleerden, die de kwestie zouden be spreken, hoe naar alle waarschijnlijkheid uit gaande van de ervaringen der laatste eeuw de mensch zich tot het jaar 2500 ontwikkeld zou hebben. Dr. Ogburn van de Universiteit van Ohicago voorzag een buitengewone vermeerdering van het aantal uitvindingen. Dit zou gepaard gaan met een snelle verandering van aanschouwing en de mensch en nog ontevredener en rusteloozer ma ken, pi.a.w.De veelgeroemde vooruitgang gunt het geplaagde mensch dom nog minder tijd dan to nu toe, om zich te verheugen'in hun leven. Dr. Ogburn meent verder, dat de mensch in het jaar 2500 veertig jaar kind zal blijven, td.w.z. het zal hem dan onmogelijk zijn om in kortoren tijd ee nhelder beeld van zijn oneindig gecompliceer de omgeving te krijgen. Hij zal niet meer zooals w ijop ongeveer 20-jarigen leeftijd uit gestudeerd zijn, maar eens zooveel tijd daarvoor noodig hebben. De verhooging van den algemeeiieh levensstan daard zal tot gevolg hebben, dat ieder mensch een universitaire opleiding geniet, idat de leidek ker en iedere handwerksman in zijn vrijen tijd Aristoteles leest. Het gezin tot nu toe de basis van ons poli tiek en cultureel leven zal veel geleden heb ben, wanneer het niet gelukt, door een of an dere uitvinding een huisindustrie mogelijk te maken. Dit laatste zou van even groot belang zijn als een herleving van het handwerk en als de terugkeer tot het individualisme. Wanneer deze zegenrijke wending niet intreedt, dan kan men gerust rekenen op een groote vermeerdering van het aantal echtscheidingen en ongelukkig® huwelijken. Minder optimistisch zijn de voorspellingen van den archaeoloog Dr. Kidder. Deze meent, dat onze beschaving momenteel haar hoogtepunt be reikt. heeft en evenals vroegere 'ten onder gang gedoemd is. De snelheid, waarmede onze beschaving zich ontwikkeld heeft, geeft grond om te vreezen, dat de daling een val zal zijn. Het is nu de taak van onzen tijd, dezen val zooveel mogelijk te verzwakken. Wanneer men het gemiddelde neemt van de voorspellingen der .drie bekende geleerden, dan komt men tot de conclusie, dat onze tijd, on danks alle gebreken, toch nog beter is 'dan de toe komst belooft te zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 10