ONZE GROENTEVEIUNGEH Een s'ukje oude geschiedenis Sprutol Bij alle Drogisten. Ben manifest van den Koning. Het manifest' dat koning Alfonso heeft ach tergelaten toen hij Madrid verliet is naar Havas uit Hendaye meldt aan de Spaansch-Fransche grens aangekomen. Dit manifest luidt als volgt: De verkiezingen, die Zondag gehouden werden, ioonen mij duidelijk, dat ik thans de liefde van mijn volk verloren heb. Mijn geweten zegt mij, dat Ideze afkeer niet definitief zal zijn daar ik er tseeds naar gestreefd heb, Spanje te dienen. Mijn eenige doel was namelijk het publieke zelfs onder de meest kritieke omstandigheden. Ben koning- kan zie hvergissen en ongetwijfeld heb ik zelf soms gedwaald. Maar ik weet wel, dat ops va derland. zich steeds tegenover fouten waaraan geen kwaadwilligheid ten grondslag ligt, groot moedig heeft getoond. Ik ben de koning van alle Spanjaarden en ik ben zelf Spanjaard. Ik had verschillende middelen kunnen aanwenden om de koninklijke voorrechten te handhaven en mijn tegenstanders doeltreffend te bestrijden. Maar ik wil alles ter zijde laten wat mijn landgenooten in een moorddadigen broederoorlog zou kunnen storten. Ik zie van geen mijner rechten af, daar zij meer nog dan aanspraken mijnerzijds alleen, een door de geschiedenis bijeengebracht goed vor men en daar ik eens strenge verantwoording zal moeten afleggen over het beheer van dezen schat. Ik wacht de werkelijke uiting van de openbare meening van het volk af en tot de natie zich geuit heeft zie ik vrijwillig tijdelijk af van de uitoefening der koninklijke macht en verwijder mij uit Spanje. Hiermede erken ik dat Spanje alleen meester van zijn lot is. Ook thans geloof ik den door mij door liefde voor mijn vaderland voorgeschreven plicht te vervullen. Ik smeek God 'dat de overige Spanjaarden zich even diep bewust van hun plicht mogen zijn als ik. üeeu formeele abdicatie van Alfonso. Thans wordt medegedeeld, dat de koning niet formeel afstand van den troon heeft gedaan. In tegenstelling met andersluidende berichten verneemt Reuter van bevoegde zijde, dat de ko ning vóór zijn vertrek geen enkel document, van welken aard 'dan ook, heeft onderteekend. Alfonso is dus weg. Ooggetuigen, die bij de onderteekening door de koning van de acte voor zijn troonafstand aanwezig waren, verklaren, dat het een dramatisch moment was. De koning was in gesprek met. Zamorra, die hem over de nood zakelijkheid va nde onderteekening voor de acte sprak. Terwijl de koning in gedachten zat voor den groenen tafel, waarop bet stuk voor hem lag, kwamen de andere leden van het kabinet binnen, die den koning eerbiedig groetten. De koning dacht na, het hoofd 'in de handen ge steund. 'Toen greep hij resoluut den gouden pen houder, die voor hem lag, en teekende met een grimmige uitdrukking op 'het .gelaat het docu ment, dat een einde maakte aan' Set 4i/o eeuw monarchie ih Spanje. De Koning, is in de uafgeloopen nacht te 4 uur te Oarthagena aangekomen en is vandaar deS morgens te 5 "uur vertrokken aan boord van deh Spaanschen kruiser .Principe Alfonso" die koers zétte in de richting van~J8ingeland* De Infant don J.uan is aan boord van een Spaanschen torepdojager te Gibraltar aangekomen. Het Fran- sche ministerie voor binnenlandsche zaken ont ving de mededeeling, 3at de verdere Spaansche koninklijke familie op haar doorreis naar Londen, Parijs zal aandoen. Naar te Ionden verluidt zal de koning van Spanje met zijn gezin zijn intrek nemen in het paleis te Londen, dat op het oogenblik wordt bewoond door prinses Beatrice, de moeder van de koningin van Spanje. Omtrent het vertrek uit Madrid wordt nog gemeld, dat de koning tegen de aanwezigen zeide, „ik vertrek met een gerust geweten", waarna bij door emotie overmand werd en den zin niet kon voltooien. Het bekend wor den van het aftreden van den koning heeft overal in de provincies betoogingen ten gevolge gehad. In alle grooté steden is het werk in de fabrieken stopgezet om het uitroepen der republiek te vieren. Te iMadrid heeft laat in den nacht een troep gepeupel .het gebouw van het dagblad ,,Naccon" bestormd en verschillende meubelen op stra.at geworpen. Verder werd het standbeeld van Isa bella II en van paus Pius IV omver geworpen en vernield. Ook in de provincie wei-den ged enk- teekenen van monarchistische leiders vernield, terwijl op enkele plaatsen, waar straten of plei ncn naar wijlen Primo de Rivera waren genoemd, de naambordjes werden afgerukt. Uit Madrid wordt gemeld, dat op eenige plaatsen in de stad straatgevechten 'plaats vonden. IHt den Omtrek OUDE NIEDORP. Het ligt in het voornemen van den Burge meester om op Zaterdag 18 April e.k. een open bare raadsvergadering te beleggen des avonds te 8 ure. -- OUDE NIEDORP. De stemming voor de a.s. raadsverkiezing de zer gemeente zal gehouden worden op 24 Juni. .W ARMENHUIZEN. Zaterdagavond gaf de afd. tot Nut van 't Algemeen hare laatste Nutsavond in het bokaal van den heer Slikker. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Deze avond werd vervuld door eigen krachten en kon men vast rekenen op een goede opkomst. Door voorzitter Ds. Zillinger Molenaar werd deze bijeenkomst geopend en met een hartelijk woord heette spr. de aanwezigen hartelijk wel kom. Al hetgeen wat ten beste werd gegeven werd op buitengewoon verdienstelijke wijze ge speeld en ons is maar al te goed gebleken, dat onder de leden zeer goede, ja zelfs beste krach ten zitten. Een hartelijk applaus viel de speler^ ten deel. Na afloop een gezellig bal en bleef men nog een poosje genoeglijk bijeen. Allen keerden vol daan huiswaarts. WARMENHUIZEN. Verloren D|oor mej. Delves te Warmenhuizen een por- temonnaie met f 10 inhoud. De eerlijke vinder wordt, verzocht deze aan bovengenoemd adres terug te bezorgen. «T. PA NCR A 8. Steeds vroeger komen de nieuwe producten uit dc kassen. De vorige week werden de eerste tomaten in het Westland aangevoerd, doch de heer O. Duifh kón zich ook reeds verheugen in de eerste rijpe tomaat. - ST. PANCRAS. Dat de nood der tuinders nog steeds nijpend is trots de tuinderscredieten, bewijst wel dat thans in het volle seizoen, terwijl het land moet. worden bouwklaar gemaakt, de aardappelen wor- den gezet, en ook al heel wat vroege koolplan- 1 ten worden gezet, begint de werkloosheid in deze gemeente zich reeds weer te gevoelén, wat toch andere jaren in dezen tijd geenzins plaats j zotu vinden. Voor de betrokken werkloozen is een bescheiden loontje in de Zuiderzee wel het einde, treurige toestanden zouden we kunnen zeggen, want werk is hier in .overvloed, doch de portemonnaie van de tuinders laat niet toen dat er eenige guldens voor de arbeiders afkunnen. HEER HUGOWAARD. Den len Mei hoopt de Heer P. Paauw alhier den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als watermolenaar hij den polder Veenhuizen werd aangesteld. Het zal den jubilaris, die zich heeft doen kennen als iemand, die nauwgezet- en met bekwaamheid zijn taak vervulde, dien dag wel niet aan blijken van "belangstelling ontbreken. HEER HUGOWAARD. De plaatselijke Gymnastlekvereeniging ,,Ta- j venu" behaalde op de 'Zondag te Schagen ge- houden wedstrijden de volgende prijzen: lstc graad Heeren J. Schuuring, 1ste prijs. G. Nol 1ste prijs. 3e graad Heeren. J. Rensen 3de prijs. lste graad Dames. A. Rus 2de prijs. A. Bakker, 2de prijs. 2de graad Dames. A. Pijs, 2de prijs. A. Slotemaker 2de prijs. T. Reijne, 3de prijs. 3de graad Dames. M. Bakker, lste prijs. N. Koning, 2e prijs. G. Bbmmert, 3e prijs. Plaatselijk Nieuws OUD KARSPEL. Naar aanleiding van de candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing door de afdee- ling der S.D.A.P. heeft het raadslid de Heer E. Zaagman bedankt voor het lidmaatschap der S.D.A.P. De Heer Zaagman was bij het samenstellen der groslijst op nummer 2 geplaatst, doch na gehouden referendum op nummer 5 der candi- datenlijst geplaatst. Nieuwstijdingen DOODELIJK ONGELUK OP HET HAAGSCHE STATION. Een beambte ernstig verminkt. Op het station van de Hollandsche Spoor te Den Haag is heeft een treurig ongeluk plaats gehad, dat aan een lading-beambte het leven heeft gekost. Een ladingmeester miste op een gegeven oogenblik den beambte Swanink, die reeds geruimen tijd te voren tot het verrichten van werkzaamheden naar het emplacement vertrokken was. Toen men erop uitging, om den man te zoeken, vond een remmer op het emplacement aan de zijde van den Rijkswijkschen weg tusschen de sporen het ernstig verminkte lichaam van een manspersoon, hetwelk spoedig als dat van den vermiste herkend werd. Vermoedelijk is de ongelukkige tijdens zijn werk- zaamheden door een trein of een afgestooten ran- geerwagen gegrepen, met het gevolg, dat hem lin- j kerarm en -been verbrijzeld werden, aan welke verwondingen hij waarschijnlijk kort na het ongeluk overleden is. De juiste toedracht der zaak viel tot nu toe niet i te recontrueeren, daar niemand van het ongeluk getuige is geweest. De politie stelt een nader onder- I zoek in. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat j ongeveer 39 jaar oud en ongehuwd was, is door den j Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. VREE8ELIJK DRAMA OP EEN SPOORLIJN Een wegwerker vindt een doode en een zwaar verminkte. In de gemeente Moordrecht heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Toen de heer O. v. d. B., wonende aan de ?te« j venstraat, 's avonds thuis kwam, trof hij zijn 25-jarige echtgenoote, moeder van twee kinderen aan in gezelschap van den 19-jarigen Bl. v. d. K. Hierdoor ontstond een hevige woordenwisseling waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar gezelschap vertoevenden v. d. K. de deur uitliep. Haar man was van gedachte, dat ze bij een der buren onderdak zou zoeken. Het bleek echter, dat zij en v. 'd. K. een rijwiel hebben genomen en naar den Tweeden Tochtweg in den Zuidpiaspolder zijn gereden. Zij hebben daar bij den spoorweg de rijwielen tegen een boom gezet en zijn de spoorlijn Rotterdam—Gouda opgegaan. Djor den bewaker van de spoorwegverzakkings- werken, zekeren G., werden zij daar 'snachts, liggende naast de rails aangetroffen. Beiden wa ren door den trein overreden. Zij waren ernstig verminkt. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. V. d. K. werd in deerniswekkenden toestand naar het van Itersonziekenhuis te Gouda ver voerd. Het lijk van de vrouw is naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. Jongedame aangevallen en gewond. In Zaandam is de 21-jarige juffrouw W. K., leerling-klerk bij de spoorwegen, toen zij te 12,15 uur des nachts van het station naar huis reed, door een onbekend persoon gevolgd en in de Golofskinstraat aangevallen. Zij ontving met een scherp voorwerp een slag op het hoofd, waardoor zij bloedend werd verwond. De dader nam daarop snel de vlucht. Zij is niet in staat, een signale ment van den dader op te geven. Fraude door tramconducteurs. De Arnhemsche rechtbank hoeft uitspraak ge daan in -de zaak tegen twee chauffeurs van de stoomtram uit Zutphen-Emmerik, die zich gel den hadden toegeëigend, welke zij uit de op brengst der passagiersbiljetten achterhielden. Zij vcrvalschten de inkomstenstaten en wisten zoo een jaar lang de fraude voort te zetten. De rechtbank veroordeelde ieder der verdach ten tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Jongetje uit den trein gevallen. In den sneltrein die om 8.10 uur in Groningen moet arriveeren bevond zich een familie, be staande uit vader, moeder en vier kinderen af komstig uit Stadskanaal. Op onverklaarbare wij ze is tusschen de stations Hooghalen en Assen een der kinderen, de 7-jarige Hilbrand Poppen, uit den trein gevallen. De vader trok onmiddel lijk 'aan de noodrem, waarop de trein even later tot stilstand werd gebracht. Een spoorwegbe ambte uit Hooghaal en ging op de fiets langs d'e baan en vond het kind tusschen de rails liggen, dat hem toeriep: ,,Laat me maar loopen". De beambte heeft den knaap meegenomen in den trein. Inmiddels werd naar Assen getelefo neerd, waar een 'dokter werd gewaarschuwd. Toen de trein in Assen arriveerde onderzocht dr. Wie- linga het ventje, dat een hoofd>wonde en een her senschudding had bekomen. Zijn toestand kan niet gunstig worden genoemd. Het is naar het ziekenhuis te Assen overgebracht,. De trein kwam met 20 minuten vertraging te Groningen binnen. Handelaar in blanke slavinnen gearresteerd. Maandagavond is door de marechaussee van Waalwijk en 'de gemeentepolitie van Zevenber gen te Oudemolen gearresteerd een handelaar in blanke slavinnen, tegen wien de Officier van Jus- tiie te Breda had gewaarschuwd. De man heeft een bekentenis afgelegd. Het onderzoek is in vollen gang.- De man is voor- loopig te Moerdijk in bewaring gesteld. De Brusselsche politie heeft een Franschman aangehouden wegens handel in blanke slavinnen. De man leefde onder een valschen naam en was vroeger reeds veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens diefstal. De arrestatie ge schiedde in verband met een aanhouding aan Üe FranschSpaansche grens van twee Belgische vrouwen, die op weg waren naar Barcelona en wier papieren niet in orde waren. ,Men vond toen een spoor, dat naar den Franschman in Birussel leidde en men mocht er in slagen, den man op te sporen en te arresteeren. NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN. De „slechte tijden", zooals men zich algemeen uitdrukt, mogen dan al een vleugje van hersted vertoonen, economisch en financieel is de toestand nog allesbehalve rooskleurig. „Geen tijd zonder strijd," lezen wij dagelijksch wanneer wij onze wo ning uitgaan. En 't is maar al te waar. Elders in dit nr. vindt men breedvoerige mededeelingen omtrent den politieken toestand in Spanje, dat geen konink rijk meer is maar een republiek is geworden. Daar, in de eerste plaats, onder alle vreugdebetoon, die er thans heerscht, zal men de waarheid van deze spreuk moeten erkennen. De peseta, de gangbare munt in dit land, is sterk gedaald, en nu moge het waar zijn, dat men hier in eigen land nog geen wisseltje op de toekomst kan trekken, de gulden bij ons is een gulden gebleven en 100 centen waard. Ook in het buitenland. Geen tijd zonder strijd. In 1489 was dit wat anders. Zeker geldstuk, vierijzer ge naamd deed toen vijf stuivers, bovenmate hoog voor de waarde, 't Gevolg was, dat de koopmansgoederen en levensmiddelen eveneens in prijs vermeerderden. Een vat boter kostte 28 Rijnsche guldens, de andere waren naar evenredigheid, voor die dagen zeldzaam duur. De gevolgen bleven niet uit, handel en be drijf stonden bijna stil. De renteniers ontvingen geen interest, de ambachtslieden waren zonder werk; 't was een onhoudbare toestand. De koers van het geld werd tot een derde verlaagd; hoe goed de bedoeling hiervan ook was, de uitkomst faalde. De prijzen der levensmiddelen stegen inplaats van te alen en de vreemde kooplieden, die vroeger voor hunne waren of koopmansgoederen producten uit deze streek mede namen, namen nu geld en kochten niets tot dubbel nadeel der inwoners, Maa.r ook latere tijden brachten dezelfde wisse lende toestanden, en het menschdom zal toen, even als nu geleefd hebben tusschen „hopen en vreezen" welvaart en gedrukte tijden hebben beleefd. In het jaar 1810 was de ellende wel ten top geste gen. De gewone levensmiddelen waren zoo duur, dat ze voor de armen in het geheel niet en voor de beter gesitueerden niet dan zeer bezwaarlijk te be komen waren. Uitdeelingen van soep en andere le vensmiddelen werden menigvuldig gedaan. Er ging bijna geen dag voorbij zonder dat er eene collecte werd gehouden. Meermalen gebeurde het, dat men de weeskinderen geen eten kon geven. De winke liers verleenden niet langer crediet en men zocht zijn toevlucht wederom tot eene collecte, die in Hoorn ƒ800 opbracht. In het jaar 1811, in den Franschen tijd dus, wer den in de steden van alle huizen het aantal ramen en deuren opgenomen, voor een nieuwe belasting. In Frankijrk bestond die belasting en alles moest thans op Fransche wijze worden ingericht. Om onzen lezers eenlgen indruk te geven van de duurte der levensmiddelen en levensbehoeften in die dagen, laten wij hier eene kleine opgave vol gen: 1 pond suiker f2.50 1 pond slechte stroop f 1. 1 pond rozijnen of krenten 18 stuivers. 1 pond rijst 9 stuivers. 1 pond thee f 4. 1 pond koffieboonen f 1. 1 pond zout 5 stuivers. 1 pond zeep 7 stuivers. De prijzen der overige levensmiddelen waren naar evenredigheid, ook het brood was meer dan twee maal duurder dan gewoonlijk. Ongekend hooge belastingen werden geëischt van vee, pluimgedierte, zaden en wat verder binnen de- steden werd ingevoerd. Van een koe f 9.van een kalf f 5.— van een schaap f 2.—. Gelukkig zagen de heffers in, dat ze overdreven hadden en deze be dragen werden dan ook verminderd. De burgers hadden geen geld tot onderhoud van hunne huizen en er werd dan ook nooit zooveel ge sloopt dan in dezen tijd. De geschiedenis van dezen tijd is een aaneenscha keling van jammeren van allerlei aard. We kunnen het begrijpen, hoe een dichter uit die dagen er toe gebracht werd, de volgende regelen neer te schrijven: Slechts met vrugten van 't verleeden, Lesschen wij den feilen dorst, In den gloedt van 't aklig heeden, Stikt ons den adem in de borst. Hoeveel jaren zijn vervlogen, Onder tranen en verdriet, Wat al jaren van ellende, Wachten ons in 't swart verschiet. Buitenland DE BEWAPENING VAN SOVJET RUSLAND. 1 Mei zal het toonen. Naar de „Ossevatore" uit Riga verneemt heeft de Raad van volkscommissarissen dezer dagen speciale instructies gegeven aan alle bolsjewistische vak ver - eenigingen betreffende de voorbereiding van de feestelijkheden, die op 1 Mei a.s. zullen plaats heb ben. Met bijzonderen nadruk wordt de inzameling aan bevolen van gelden onder de arbeiders voor de be wapening van het Russische lager. Den eersten Mei zullen te Moskou veertig militaire vliegtuigen worden tentoongesteld, die door middel van openbare inzamelingen gebouwd werden. De manifestaties op 1 Mei moeten een uitgespro ken militair karakter dragen dar sovjet-Rusland, volgens de meening der Russische regeering, nu er gevaar bestaat voor een gewapende interventie der kapitalistische staten tegen de sovjets aan de wereld eens duidelijk moeten laten zien, hoe groot de macht is van het proletariaat en hoe goed de sevjets op een eventueelen oorlog zijn voorbereid. DE SALARIS VERMINDERING IN INDIë. Het comité van actie tegen de vermindering van de ambtenaarssalarissen in Indië stelde een voorloopig werkprogram vast: 1. publicatie van uitvoerige bestrijding pier regeeringsmededeeling aan den Volksraad: 2. het onderhouden van persoonlijk' oontact met de leden van den Volksraad; Eerste "in Tweede Kamer; 3. het zoeken van samenwerking met de Ne- derlandsche vakvereenigingen, alsmede met in Nederland vertoevende Indische ambtenaren en de Vereeniging van Indische verlofgangers. In principe werd besloten een petitionnement te zenden aan den Minister van Koloniën en dé beide Kamers. Voorts wondt het denkbeeld over wogen om een brochure uit te geven, waarin de dienstvoorwaarden zullen worden opgenomen en het totaal gemis van Indische rechtszekerheid der Indische ambtenaren duidelijk gemaakt. Men wil duizenden exemplaren van deze brochure ver spreiden in Nederland onder de studenten, de leerlingen der hoogste klassen van hoogere bur gerscholen en gymnasia, vakvereenigingen enz. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. OVERZICHTEN EN PRIJSNOTEERIKGEN NOORDERMARKTBOND, 15 April. Aanvoer 12000 Kg. uien: uien ƒ2.202.80; drielin gen ƒ0.801.50; grove ƒ3.203.60; 440 Kg. peen ƒ1.10—2.30; 27200 Kg. roode kool ƒ15.50—20.50; 27200 Kg. gele kool ƒ6.80—10.40; 117300 Kg. Deen- sche witte ƒ5.30—7.90. NOORDERMARKTBOND, 16 April. Aanvoer: 12400 Kg. uien: uien ƒ1.502.60; drie lingen ƒ0.30—1.30; grove ƒ2.10—2.80; 8000 Kg. peen ƒ1.90—2.40; 60600 Kg. roode kool ƒ11.80—19.60; 61600 Kg. gele kool ƒ6.20—10.70; 132000 Kg. Deensche witte ƒ4.90—7.60; *800 Kg. kroten ƒ3.20—6.50. WARMENHUIZEN, 14 April. Aanvoer: 7200 Kg. roode kool ƒ18.10—22.60; 4700 Kg. gele kool ƒ8.60—11.30; 31400 Kg. witte kool ƒ6.50 —8.30; 2100 Kg. uien: drielingen ƒ0.70—0.80; uien ƒ2.90—3.20; grove uien ƒ1.50—2.00; Peen ƒ1.902.20; idem klein ƒ1.40. WARMENHUIZEN, 15 Aprü. Aanvoer: 1500 Kg. roode kool ƒ19.50—20.30; 4900 Kg. gele kool ƒ8.60—9.00; 2e kw. ƒ6.50—6.90; 4400 Kg. witte kool ƒ6.80—7.60; 2e kw. ƒ3.20. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Bloemkool I ƒ17.00—30.00; kropsla ƒ5.60—12.10; komkommers ƒ33.00; prei ƒ4.30—10.00; raapstelen ƒ1.80—2.90; radijs ƒ3.80—4.10; roode kool ƒ7.1013: selderie ƒ4.40; spinazie ƒ0.85—1.16; uien ƒ1.60—3.10; wortelen ƒ2.40; idem ƒ13.40; witlof ƒ10.00—13.00; idem II ƒ4.00—8.00.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2