E as 16 W1931 VEILINGEN Jaarvergadering van ingsveniging FRIKGEN jhen tijd dus, wer- het aantal ramen nieuwe belasting, ig en alles moest ingericht. ik te geven van de levensbehoeften in kleine opgave vol- 2.50 1.— 8 stuivers, i stuivers. 4.— 1.— stuivers, stuivers. 'erden geëischt van t verder binnen de- koe f 9.van een Gelukkig zagen de adden en deze be- Jerd. tot onderhoud van ik nooit zooveel ge- is een aaneenscha- ei aard. een dichter uit die e volgende regelen leeden, seden, JET RUSLAND, nen. verneemt heeft de ezer dagen speciale jewistische vakver- rberelding van de zullen plaats heb- :ou veertig militaire d, die door middel iwd werden, eten een uitgespro- lar sovjet-Rusland, ie regeering, nu er ode interventie der vjets aan de wereld hoe groot de macht :d de sevjets op een id. tiNG m ium i de vermindering n Indië stelde een e bestrijding pier i Volksraad: rersoonlijk contact csraad, Eerste-en, ;rking met de Ne- alsmede met- in hie ambtenaren en erlof gangers. ;en petitionnement an Koloniën en de et denkbeeld over geven, waarin de den opgenomen en re rechtszekerheid lijk gemaakt; Men deze brochure ver- de studenten, de van hoogere bur- reenigingen enz. en vroeg in het ij alle Drogisten. Zeep 60 ct. pril. ƒ2.20—2.80; drielin- 1.60; 440 Kg. peen kool ƒ15.50—20.50; 117300 Kg. Deen- .pril. n ƒ1.50—2.60; drie- 2.80; 8()00 Kg. peen kool ƒ11.80—19.60; 132000 Kg. Deensche n ƒ3.20—6.50. ƒ18.10—22.60; 4700 Kg. witte kool ƒ6.50 m ƒ0.70—0.80; uien >0; peen ƒ1.90—2.20;' ƒ19.50—20.30; 4900 W. ƒ6.50—6.90; 4400 ƒ3.20. CLING. ropsla ƒ5.60—12.10; 0—10.00; raapstelen aode kool ƒ7.1013: L6; uien ƒ1.60—3.10; vitlof ƒ10.0013.00; Woensdag 15 April j.l., des namiddags 1.30 uur, hield de Noordermarktbond zijne 18e Algemeene Vergadering in het café „de Brederode" te Oudkarspel. De voorzitter, de heer S. Brugman, opent de vergadering met het uitspreken van de volgende rede: Mijne Heeren, Ongetwijfeld zult U het zeer begrijpelijk vinden, dat ik me ditmaal met gemengde gevoelens op den voorzitterszetel heb geplaatst, en de hamer heb opgenomen voor de leiding dezer vergadering. Ten zeerste had ik gehoopt, dat we deze laatste door mij te leiden vergadering onder gunstige omstandigheden hadden mogen houden. Helaas, heeft dit niet zoo mogen zijn. Niet, dat we er ons niet ten zeerste over zouden verheugen, dat reeds spoedig na de 2e inventarisatie eenige opleving in den handel kwam, met als gevolg daarvan stijgende prijzen voor de producten, waarvan althans nog door velen onzer leden geprofiteerd is, doch we weten maar al tezeer, dat toen reeds vele leden geheel „los" waren, of nog slechts een zeer geringe voorraad hadden te presenteeren. Algemeen wordt het wel gevoeld, dat het seizoen 1930'31 bij onze tuinbouwers geen aangename herinnering zal achter laten. Zette de aardappelcampagne zich tamelijk goed in, zoodat gegronde hoop werd gewekt op een goeden uitslag met betrek king tot dit product, al spoedig verdween die hoop als in rook, door het vroeg en sterk optreden der aardappelziekten. En deze groote teleurstelling scheen wel den inzet te moeten zijn voor verdere tegenslagen; Ook de herfst- en stapelproducten- oogst gaf een zeer ongunstigen uitkomst, aangezien zoowel kwaliteit als kwantiteit zeer veel te wenschen overliet, terwijl bovendien de handel in al onze producten als met lamheid scheen geslagen. Vergadering, met dit te releveeren is het geenszins mijn bedoeling bij u heden een pessimistische stemming te wekken; dit toch is reeds uit ten treuren geschied in vergaderingen, in de pers en bij besprekingen. Iets anders echter is het, den toestand goed onder oogen te zien en in dezen geen struisvogel politiek te voeren. De malaise toch, waaronder ook uwe bedrijven ten zeerste gebukt gaan, is niet van plaatselijken aard, doch openbaart zich vrijwel over heel de wereld. En waar onze omgeving voor namelijk is aangewezen op export, kan het wel niet anders of we moeten daarvan groote moeilijkheden ondervinden. Zeer vooraanstaande economen zoeken wel reeds naar een bevre digende oplossing van dezen wereldcrisis, en laat ons hopen, dat er spoedig inderdaad een oplossing gevonden zal mogen worden, doch wie geeft daaromtrent eenige zekerheid? Een andere vraag echter is het: wat we zelf kunnen en moeten doen. Waar wé zonder eenige zelfverheffing mogen zeggen, dat we met onze producten op de wereldmarkt nog steeds aan de spits staan, wordt ons door de steeds zwaarder wordende concurrentie ook gebiedend voorgeschreven, ons te richten naar het „Excelsior"; het streven naar steeds hooger en beter. Allerminst past het ons, het hoofd te laten zakken en de armen slap langs het lijf tij laten hangen. Mijne vrienden, de. oude Zeeuwsche munt droeg tot opschrift: „Luctor et Emergo"; laat ook van onze leden getuigd mogen worden: „Ik worstel en kom boven." In de eerste plaats toch moet door ons zelf worden gedaan, wat maar mogelijk is, om deze moeilijkheden te overwinnen. Onwillekeurig komt me bij het uitspreken deze woorden in de gedachten een schoolliedje, dat ik met m'n kameraden zoo graag zong; vergun me het even voor u op te zeggen. „Hulp U Zelf" heette het: Wat werk uw nijv're hand ooit vindt, Op wat bezwaar gij stuit; Laat niets uw rust verstoren, Geef nooit den moed verloren, Maar help u zelf er uit. Wie maar op eigen krachten steunt, Op eigen moed vertrouwt, Zal licht een uitweg vinden. Op hulp van goede vrinden Werd vaak vergeefs gebouwd. Maar daarom zorg'loos niet gesuft; Intijds gewaakt, gewerkt! Uw taak bedaard gewogen, Dan stout aan 't werk getogen, Door eigen hulp gesterkt! Met deze opwekking en het daaraan voorafgaande wil ik natuurlijk niet zeggen, dat een ter hulpe uitgestoken hand zou moeten worden afgewezen: het vernedert toer niet, die dankbaar te grijpen; doch we mogen noch willen het daarop laten aankomen. Ook bij aanvaarding van anderer hulp geldt voor ieder en ik zou haast zeggen, nog des te meer de handen uit de mouwen te steken en ook degelijk te overleggen hoe de beste resultaten van ons werk te krijgen zijn. En, vergadering, sta mij toe, hier nog een ernstig waarschuwend woord aan toe te voegen. Een Hollandsch spreekwoord zegt: „Nauwte brengt grauwte." Dit kwam me in gedachten, doordien me in den loop van 1930 enkele exemplaren als 't ware onder den neus werden geduwd van een blaadje, dat ik als geweigerd al eens had laten retourneeren, waarin getracht werd uwe hoofdorganisatie te treffen door afbrekende en nog eens afbre kende critiek op het beleid, het doen en laten der leidende personen: Ik stel er prijs op, hier nadrukkelijk te verklaren, dat Ik me aan al dat geschrijf ten zeerste heb geërgerd, en dat ik den indruk heb gekregen dat de steeds ongenoemde schrij vers blijkbaar groote liefhebberij hadden voor het visschen in troebel water, wel wetend, dat in ongunstige tijden al spoedig eens een grauw en een snauw wordt gehoord, bestemd voor leiders in de organisatie. Vrienden, versta me wel: Ook leiders in een organisatie begaan fouten, natuurlijk, doch waar ge deze meent op te merken, waar ge van oordeel zijt, dat verbe teringen zijn aan te brengen, tracht dit dan te bereiken langs organisatorischen weg, zoo noodig door opbouwende critiek, doch nimmer door afbrekende. Immers „Eendracht maakt macht," laat ons dit nooit uit het oog verliezen. Blijft u steeds scharen achter uwe organisatie, achter uw plaatselijke, uw gewestelijken, uw landelijke, welke immers door u in 't leven zijn geroepen in de overtuiging, daardoor krachtiger uwe be langen te bevorderen, in de overtuiging er sterker door te staan. Vooral in moeilijke tijden is het zoo dringend noodig dat de besturen uwer organisaties weten en ervaren, dat ze de leden achter zich hebben als één man, Nog eens, breek niet af, maar bouw op! Waar ik In den aanvang wees op gemengde gevoelens mijner zijds, daar zult ge met mij ook gedacht hebben aan mijn wel overwogen besluit, me uit het vereeniglngsleven terug te trek ken, waarin mede lag opgesloten, dat dit de laatste jaarverga dering van „De Noordermarktbond" moest zijn, welke door mij, als uwen voorzitter, zou worden geleid. Ge zult wel van me willen aannemen, dat ik niet gemakkelijk tot dit besluit heb kunnen komen. Ook dit scheiden neemt iets uit m'n leven weg, dat ik niet weer terugvindt, iets, dat steeds een mooie aanvulling in m'n leven is geweest; want hoogst dankbaar zal lk steeds gedenken de jaren, dat Ik als uw voorzitter heb mogen fungeeren, dankbaar gedenken, hetgeen ik in en de „De Noordermarktbond" heb mogen doorleven. Vooral zal ik dit steeds gevoelen, opdat ik met u terug mag denken aan zooveel goeds en moois, vóór en gedurende het bestaan van onzen Bond ervaren. In gedachten doorleef lk weer den tijd, toen ik met eenigen uwer her- en derwaarts trok om propaganda te maken voor ons spoorlijntje; wat hebben we ons in dien tijd verheugd over succes hier en succes daar. Ik doorleef weer de stichting van onzen Bond en het daarop gevolgde succes met het plaatsen van aandeelen in de leening voor ons veilinggebouw. Ik doorleef weer 1 Sept. 1915, den dag der officiëele opening der spoorlijn; juist kwam me dezer dagen nog in de handen de destijds door mij ontvangen felicitatie van notaris Duker, met daaraan toegevoegd: Wat zou de oude heer Kroon hebben genoten, indien hij dezen dag had mogen beleven. Ik doorleef weer den steeds toenemenden bloei onzer velling met haar steeds stijgenden aanvoer, steeds stijgend bezoek van handelaars, stijgenden omzet, zelf zóó, dat wij daarmee kwamen te staan aan de spits der Nederlandsche veilingen. Ik doorleef weer onze jaarvergaderingen, welke zich steeds mochten kenmerken door een aangenamen toon, vaak ook door belangrijke besluiten. En, mijne vrienden, mogen we niet ook met groote voldoening zien op hetgeen door ons is gesticht? In dit verband mag ik zeker ook wijzen op het pas voltooide Betaalkantoor met vergaderzaal an woning. Indien we terugdenken aan het toch inderdaad armzalig lokaaltje, waarin onze Betaalmeester zich 15 jaar lang heeft moeten behelpen, aan de wel zeer ongezellige wachtgelegenheid voor onze leden en handelaars, aan het vroegere, inderdaad zeer benauwde vergaderlokaal voor uw bestuur, waarin tevens door onzen Veilingleider ieder moest worden ontvangen, die iets met hem had te bespreken, dan, geachte vergadering mag deze nieuw bouw worden beschouwd als te voorzien in een lang gevoelde behoefte en niet als een overbodige weelde. Van harte hoop ik, dat er nog vele veilingsseizoenen liefst in het nabije verschiet liggen, waarin met oprechtheid en volle tevredenheid de be dragen, welke door den Betaalmeester kunnen worden uitbe taald, door onze leden in ontvangst mogen worden genomen. Mogen thans de tijden ongunstig zijn, ten zeerste hoop ik, dat ze zulk een keer zullen nemen, dat ik het met u nog zal mogen beleven, dat de voorgenomen bouwplannen tot uitvoering kun nen gebracht worden. Met deze opsomming wil ik maar zeggen, dat er inderdaad voor ons, Noordermarktbonders, veel, zeer veel is, dat tot ver heuging, tot groote dankbaarheid stemt. Nog iets wil ik naar voren brengen, dat me ten zeerste verheugd heeft en me ook van zeer groot belang toeschijnt. Ik denk hierbij aan de betere verstandhouding tusschen handel en veilingswezen. Schenen deze aanvankelijk tegenover elkaar te staan, meer en meer wordt bederzijds gevoeld, dat er in vele opzichten samenge werkt kan en moet worden. Wederzijds zenden we nu vertegen woordigers naar eikaars jaarvergaderingen, terwijl bovendien herhaaldelijk in andere samenkomsten uitwisseling van ge dachten plaats heeft. Moge ook voor het vervolg de noodige samenwerking steeds worden gevonden voor de opheffing van nog steeds bestaande ongewenschte toestanden, nog steeds ook bestaanden misbruiken. Speciaal ten aanzien der laatst genoem de hoop ik, dat daaraan ook deze vergadering dienstbaar gemaakt moge worden. Zullen we daartoe kunnen geraken, dan dienen we ook over te gaan tot de verdere behandeling van de agenda. Ik wil dan ook m'n openingswoord beëindigen, doch wensch nog een enkel woord van welkom toe te roepen: Allereerst heet ik hartelijk welkom alle afgevaardigden, die steeds hebben medegewerkt om mij de leiding der vergadering te vergemakkelijken. Eveneens welkom aan mijn medebestuursleden, met wie ik zoo vaak heb vergaderd en meerendeel op genoegelijke en aan gename wijze en hoopt dat dit in de toekomst zoo moge blijven Ook de personen in dienst van den Noordermarktbond, voor zoover aanwezig, heet ik welkom en ik sluit mij volkomen aan bij hetgeen over hen staat vermeld in het verslag der Com missie van Beheer. Hartelijk welkom ook aan den betaalmeester, den heer C. Keeman en ik dank hem voor de vriendschap en de vele dien sten aan mij bewezen. Welkom aan den heer Zwart, den oud-keurmeester, en niet minder den tegenwoordigen keurmeester, den heer Groenveld, Ook de gasten, die ik naast mij zie, t.w. Jhr. van Spengler, burgemeester van Noordscharwoude, wiens tegenwoordigheid ik op hoogen prijs stel en ik hoop, dat U door de bijwoning dezer vergadering een beter en ruimer inzicht zult krijgen in de belangen van den tuinbouw. Ook Burgemeester Wijnveldt van Oudkarspel hartelijk welkom en lk hoop, dat u nog meer versterkt zal worden in de behar- Welkom aan de heeren Tuinbouwleeraren, L. Mallekote, Re- tiging onzer belangen. naud, van Schalk en Band. Het tuinbouwonderwijs is voor ons van zeer groot belang. Mocht ik Iemand hebben vergeten, dan ook den vergeten man hartelijk welkom. Ik hoop te mogen rekenen op aller medewerking en steun, en dat de besprekingen aangenaam zullen verloopen en verklaar de vergadering voor geopend. Nog heet ik welkom de vertegenwoordigers van de Groothan- delarenvereeniging „de Koophandel" de heeren P. Deutekom en Slot Frans. (Applaus.) Mededeelingen. De secretaris deelt mede, dat bericht van verhindering is ingekomen van de heeren Valstar en Mr. Niemöller, resp. voor zitter en secretaris der Landelijke Orgonisatie; Burgemeester W. van Slooten van Heer Hugowaard en van den secretaris der Provinciale Commissie, den heer W. Balk. Allen betreuren het niet aanwezig te kunnen zijn, nu het afscheid van den voorzitter zal plaats hebben. Dringende omstandigheden en ziekte zijn oorzaak van de afwezigheid dezer heeren. Namens den voorzitter der Prov. Commissie, den Edelachtb. heer P. Slot, Burgemeester te Broek op Langendijk deelt de heer Jn. Ootjers mede, niet aanwezig te kunnen zijn en wenscht den vorzitter niet alleen eene aangename vergadering, maar ook veel geluk ln zijn verdere leven. Notulen. De notulen der 17e Algemeene Vergadering, d.d. 30 April 1930, worden, behoudens een kleine opmerking, goedgekeurd en vastgesteld. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. Als rapporteur der commissie tot het nazien der rekening deelt de heer Kaan mede namens den heer Oudeman, alles in stipte orde te hebben ontvangen. Het heeft beide heeren getroffen dat een post genoemd in de onkosten bij nader onderzoek is gebleken te zijn voor de aanschaffing van blikjes, die in den loop van den tijd zijn verdwenen. Deze vermissing kost de vereeniging pl.m. f300.—. Voorts zegt spr. dat er gecorrespondeerd is over het bedrag ad f500 voor steun der hagelschade en vraagt of dit bedrag al terugontvangen is. De voorzitter zegt, dat dit bedrag wel niet meer terugont vangen zal worden. De heer Jn. Ootjers (veilingleider) zegt, naar aanleiding van de opmerking van den heer Kaan, dat het genoemde bedrag wel niet zóó hoog zal zijn, doch in ieder geval blijkt, dat de Noordermarktbond toch kwaadgezinde menschen tegen zich heeft. Het verdient daarom alle aanbeveeling dat dit feit in eike afdeeeling eens goed wordt besproken en wijst op de fraude met de blikjes. Het is, aldus spreker, ergerlijk, dat het meerdere malen voor komt, dat van de 10 eerste blikjes er soms 3 worden gemist waardoor nummer 4 toch Tiet eerste moet voorkomen. Spreker heeft zelfs al een premie van f2.5Q uitgeloofd voor het aan brengen van die personen, die fraude plegen, doch het is niet mogen gelukken de daders te achterhalen. De rekeningen lulden als volgt: BALANS ACTIVA: Vastgelegde gelden: Gebouwen en Terreinen f 16525.45 Nieuwbouw - 13095.25 Inventaris - 1956.20 f 31576.90 Kasmiddelen Kas - 1015.19 Diversen: - 390.00 f 32982.09 PASSIVA: Vreemd Kapitaal: Boerenleenbank f Direct opeischbare schulden: Salarissen f 200.00 Reis- en Vergaderkosten - 112.00 TOELICHTING OP DE DEBETZIJDE DER BALANS PER 31 DECEMBER 1930. Gebouwen en Terreinen: Getaxeerde boekwaarde op 1 Januari 1930 f 17901.10 Afschrijving over 1930 - 1375.65 Boekwaarde op 31 December Nieuwbouw: In 1930 werd betaald voor het in aanbouw zijnde Betaalkantoor f 13095.25 Inventaris: Getaxeerde boekwaarde op 1 Januari 1930 f 1.00 Aankoop in 1930: Termijnen aanleg Centrale Ver warming Betaalkantoor f 1955.20 f 1956.20 Kas. Saldo contanten f 1015.19 Bij ons bezoek op 23 Januari 1930 werd ons het kassaldo in contan ten getoond. Bloemkoolzaad Volgens opgave was op 31 December 1930 nog in voorraad 13 pond a f30.00 f 390.00 TOELICHTING OP DE CREDITZIJDE DER BALANS PER 31 DECEMBER 1930. Boerenleenbank Noordscharwoude: Saldo schuld op 31 Dec. 1930 f 3267< De juistheid dezer schuld hebben wij uit de overgelegde bewijsstukken vastgesteld. Volgens voorschotboekje f 25000.00 Volgens rekening-courant f 7670.09 f 32870.09 Salarissen: Op 31 December 1930 was nog te betalen ten laste van 1930: P. Hemke f 75.00 S. Oroeneveld f 125.00 Wij hebben bovenstaande posten, welke ih Januari 1931 geboekt zijn alsnog ten laste van 1930 gebracht, teneinde een zoo zuiver mogelijke Exploitatieoverzicht te verkrijgen. Het salaris van beide personen staat echter in 1930 met deze bedragen te hoog. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat dezelfde bedragen in een vorig boekjaar te weinig werden opge nomen. Reis- en Vergaderkosten: Nog te betalen ten laste van 1930 f EXPLOITATIE-REKENING OVER 1931. LASTEN: Salarissen f 6878.00 Telefoonkosten - 387.86 Electra - 354.64 Contributie en Abonnementen - 5661.75 Reis- en Vergaderkosten - 1240.25 Verzekeringen - 307.82 Belastingen - 365.98 Diverse Onkosten - 325.90 Assurantie - 131.80 Onderhoudskosten - 1080.86 Drukwerk en Kantoorbehoeften - 593.40 IJsopenmaker - 65.10 1/10% Marktgeld Vereenigingen - 2070.66 Advertenties - 210.88 Zegelkosten Statuten - 25.00 Gratificatie opmaken Statuten - 40.00 Intrest - 1616.57 Steun Comité Hagelschade - 500.00 Subsidies - 75.00 Afschrijvingen op gebouwen terreinen - 1375.65 f 33287.12 BATEN: Bloemkoolzaad f 199.75 Marktgeld - 21469.90 Keuringsboete - 185.37 Entreegeld Veilinggebouw - 905.90 Pacht zitplaatsen - 150.00 Pakhuis pacht - 226.80 Contributies - 149.40

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3