Van den omzet van 1930 werd door den Penning» meester van den Noordermarktbond uitbetaald een bedrag van f 21.469.90. Vorig jaar was dit f 42.069.25. Aangevoerde producten over 1930: 20.317.250 K.G. Roode Kool 5.517.950 Gele Kool 18.171.100 Deensche Witte Kool 3.087.250 gewone witte Kool 3.397.875 Uien 836.425 Peen 11.437.700 Aardappelen 126.100 Kroten 628.650 Zilveruien 262.917 Spercieboonen 8.375 Rammenas 4.245 Tuinboonen 46 Snijboonen 15 Peulen 156.173 stuks Bloemkool 44.450 stuks Chineeschekool 2.183 bos Peen 320 K.G.Spruitkool Aan keuringsboeten werd geheven f 185.37. In totaal zijn 94 keurbonnen afgegeven. Er werd 58 maal afgekeurd met als boete 10 en 36 maal 5 verdeeld over de volgende producten: aardappelen 18 maal uien en nep 17 maal (voor) peen 5 maal (voor) slaboonen 7 maal (voor) bloemkool 4 maal (voor) Kool 43 maal Overigens heeft nog wel eens eene prijsverlaging plaats gehad bij eenige afwijking der partijen, in hoofd» zaak bij den aanvoer van slaboonen. Het aantal keuringen is zeker niet hoog te noemen, dit is een gelukkig verschijnsel. Laten wij er allen aan medewerken dat het aantal nog lager wordt, dit zal den goeden gang van zaken ook mede bevorderen. Een woord van dank aan den keurmeester voor de wijze waarop hij zijn ambt vervult, is zeker op zijn plaats. Houdt steeds onpartijdige plichtsvervulling steeds voor oogen, dit zal eene soms moeilijke taak zeer verlichten. Door de Commissie van Beheer wer» den de bescheiden van den Marktbetaalmeester op tijd nagezien, en als altijd, zoo wij dat gewoon zijn, keurig in orde bevonden. Aan dezen eersten ambtenaar aan onze markt is een woord van waardeering en lof zeker op zijn plaats. Op zijn schouders rust zeker een zware taak, welke vervuld wordt op een wijze, die door de Commissie ten zeerste wordt gerespecteerd. Zoover mij bekend is, zijn er geen noemenswaardige klachten binnengekomen over beambten of personeel. Over hunne werkzaamheden kunnen wij dus gerust onze tevredenheid uitspreken. De Commissie van Beheer vergaderde vier maal ten einde verschillende zaken aangaande ons marktwezen te bespreken en te behandelen. Onze werkzaamheden zouden zeker drukker zijn, als niet onze voorzitter, de heer Ootjers tevens veilingleider, vele zaken dage» lijks afhandelde naar zijn beste weten. Een woord van dank aan hem is hier ook zeker op zijn plaats. Als afgevaardigde voor W. en O. werd in de corn» missie benoemd in de plaats van den heer G. Jongejan, de heer P. de Jong. Mocht ik in mijn vorig jaarverslag het een verblij» dend teeken noemen, dat wij konden overgaan tot den nieuwbouw van een Betaalkantoor met vergaderzaal, mijne heeren, ik kan gerust zeggen dat is nu gereed en het zal in een lang gevoelde behoefte voorzien. Wij kunnen met dit gebouw het Bestuur en zijn leden feliciteeren. Verder wil ik nog eenige woorden wijden aan het scheiden van den Voorzitter van den Noordermarkt» bond. Toen wij verleden jaar op de Jaarvergadering dit besluit vernamen, waren wij hier allen door getroffen, wij waren het wel te verwachten en toch kwam het onverwachts. Vreemd zal het wezen als onze verga» deringen niet meer door u geleid zullen worden, U wist zoo den juisten toon te houden. Wij waren zoo aan u gewoon, hoe kon het ook anders. Wij kunnen wel zeggen voor het meerendeel zijn wij met elkander op» gegroeid met den bloei onzer markt. U is een van de pioniers van de oprichting van den N. M. B. Zwaar zal in den beginne het werken voor u en uw helpers geweest zijn. Ik weet het, er was zoo veel te overwinnen, u had zoo veel tegen stroom te roeien, en toch u heeft over wonnen de stichting was daar, en met de stichting is haar bloei begonnen, waarvan u ook mede getuige heeft mogen zijn. Ik wil daarvan noemen de mooie overkapping, de omzetten der markt. Naar ik meen is het eenmaal voorgekomen dat wij op één na den hoog» sten omzet hadden van Nederland. Dan wil ik nog even aanstippen het mooie Betaalkantoor. Misschien zijn er nog wel meer dingen, welke genoemd kunnen worden, waar u trots op kunt zijn. Gaarne hadden wij u nog wat in ons midden gehouden en toch kunnen wij uw besluit eerbiedigen. En als u dan straks van ons henen gaat, dan geloof ik, dat ik namens de geheele Commissie spreek, dat u nog vele jaren met uwe echt» genoote in gezondheid moogt voortleven in uw nieuwe woonplaats en vele malen moogt terugdenken aan den N. M. B. en uwe mede Bestuursleden, en ik geloof ook, dat dit van ons wederkeerig zal geschieden. Mijne heeren, even wil ik het toch nog hebben over de grilligheid van de natuur. Moest ik in het begin de schade constateeren, welke door ons was geleden, thans zijn wij 9 Maart en zitten aardig in den Winter, zelfs zoo, dat ze de ijsbanen op het Waardje in orde zijn te maken. En als wij dan de prijsnoteeringen der markt zien dan glunderen wij weer op en kunnen zien dat wij nog niet verloren geraken. Goed zal het niet kunnen worden, toch kan er nog iets te recht komen van wat eerst geheel verloren scheen. Ik meen u hiermede de voornaamste werkzaamheden en bevindingen wederom onder uwe aandacht gebracht te hebben. Ik spreek den wensch uit dat het jaar 1931 een vruchtbaar jaar mag wezen met redelijk goede prijzen voor de geteelde producten. Verder spreek ik den Wensch uit, dat wij op den steun en medewerking van al onze leden mogen reke» nen en spreek verder den wensch uit dat onze veiling zal groeien en bloeien, in het belang van onze leden, en van deze streek" in het algemeen. Jb. DE BOER, Ook dit verslag wordt goedgekeurd. De voorzitter dankt den heer de Boer voor zijn uitvoerig verslag en hoopt, dat hij het volgend jaar een gunstig verslag zal kunnen uittbrengen. Voorstellen. 1. Van het Bestuur. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Vergade» ring voor om het 1/4 hetgeen tot op heden aan den handel voor de contante betaling wordt afgestaan, voor» loopig voor één seizoen te verminderen tot 0.1 Toelichting. In afwijking van het besluit der vorige Algemeene Ver gadering, waarin aangenomen werd om aan den handel voor de contante betaling in den vervolge niet meer dan 0.15 pCt. terug te betalen, is op een gecombineerde vergadering van Veilingsbesturen met het Bestuur van de Vereeniging „De Koophandel" een overeenkomst getrof fen als in het Bestuursvoorstel is vervat. Zonder bespreking wordt dit voorstel aangenomen. 2. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Vergade» ring voor om aan het marktpersoneel een pensioen toe te kennen, op den grondslag als in het hierbij gaande ontwerp is aangegeven. Toelichting ontwerp. Voor pensioen komen in aanmerking personen, die, in dienst van den „Noordermarktbond", geen hooger salaris genieten dan f 1500.per jaar. Zijnde Keurmeester, Controleur, Nummerafgever en Telefoonbediende. Recht op pensioen wordt verkregen op 65-jarigen leef tijd met een diensttijd van minstens 10 jaar. Ook wordt door hen pensioenrecht verkregen, indien ze, ongeacht den bereikten leeftijd, na minstens 10 dienst jaren, wegens lichamelijke gesteldheid de hun opgedragen taak niet meer kunnen vervullen. Personen, die om andere redenen de hun opgedragen taak niet naar behooren vervullen, en deswege door 'het Bestuur worden ontslagen, verliezen daarmee tevens het pensioenrecht. Het toe te kennen pensioen bedraagt voor ieder dienst jaar 2 van den pensioengrondslag, welke wordt ge vormd door het gemiddelde van het jaarsalaris over de laatst verloopen drie dienstjaren, met dien verstande echter, dat het pensioen niet hooger kan stijgen dan 70 van genoemden grondslag. De benoodigde gelden worden gevonden door de vor ming van een fonds door den „Noordermarktbond", waarin een door het Bestuur jaarlijksch te bepalen bedrag wordt gestort; is dit fonds voor uit te keeren bedragen niet voldoende, dan worden deze verder betaald uit de gewone inkomsten. Bij eventueele ontbinding van den „Noordermarktbond" vervallen tevens alle pensioenverplichtingen, in boven staande regelen vervat. De heer IJ. Kaan (Tuinbouwbelang) deelt mede, dat dit voorstel in de vereeniging geene meerderheid verkreeg, daar er verschillende stroomingen waren. De eene vond de premie te hoog, de ander achtte het onbillijk tegenover andere tuinbou wers, daar het pensioen algemeene moet zijn. Weer een ander stelde de vraag of het bestuur algemeen voor het voorstel was daar men niet kon indenken dat dit het geval is. Als men voor algemeen staatspensioen is, moet het niet voor de enkeling worden gegeven. Nadat eenigen tijd onderling overleg is gepleegd merkt de voorzitter op, dat in de vorige vergadering het bestuur is opgedragen een regeling te maken. De heer Gutter (Nieuw Leven) deelt mede dat in de leden vergadering is besloten een amendement in te dienen, echter is de vereeniging voor pensioen, maar op een anderen grond slag. Dit amendement luidt: a. Door het heffen van een pensioen bijdrage van 2 pCt. over het jaarsalaris van de betrokken ambtenaren. Blijkt dit fonds voor uit te keeren bedragen niet voldoende, dan worden deze verder betaald uit de gewone middelen van den Noordermarktbond. b. De benoodigde gelden worden gevonden door de vorming van een fonds door den „Noordermarktbtond", waarin één door het bestuur jaarlijks te bepalen bedrage wordt gestort. De voorzitter zegt, dat het hem toelijkt, dat als de menschen premie zullen betalen, er ook voor dient te worden gezeorgd, dat ze pesioen krijgen, zoolang ze leven. Dit kan niet zooals het amendement luidt, dat zou tegenstrijdig zijn. Om bij een maat schappij te verzekeren is veel te duur. De heer Klover vraagt of het mogelijk is de premie terug te betalen bij eene eventueele ontbinding van den Noordermarkt bond. De heer H. van Dijk (Tuinbouwbelang) wijst op de achteruit gang van den tuinbouw, terwijl meer en meer het personeel in verschillende bedrijven premievrij pensioen genieten. Spreker stelt daarom de vraag, waarom dan niet voor iedereen premie- vrij pensioen? De heer Groen (Heer Hugowaard, Noord) deelt mede, dat zijn vereeniging er tegen is, omdat de salarissen van dien aard zijn, dat een ieder voor zichzelf wel kon zorgen. De heer Brand (Nieuwe Niedorp) zegt, dat ook zijn vereeni ging tegen het voorstel is, omdat de tijdsomstandigheden te slecht zijn. Het komt spreker voor, dat het amendement geen kans van slagen heeft, daar deze regeling bij de wet is ver boden. Namens de vereeniging stelt spr. voor dat in de eerst komende jaren, de personen, die er voor in aanmerking komen, eene toelage ontvangen op den grondslag van het ontwerp en kan in betere jaren eene andere regeling getroffen worden. De heer de Geus (Eendracht) zegt, dat het personeel in een gunstiger positie verkeert als de gewone arbeiders en acht het gewenscht dat het personeel bijdraagt, b.v. de helft der premie. De voorzitter merkt op, dat het bestuur de laatste weken wel een beetje huiverig is gezien de tijdsomstandigheden, die van dien aard zijn, dat het bestuur tegen deze regeling opziet. Het bestuur voelt in principe veel voor het pensioen, doch wenscht heden ten dage nog geen vaststelling. De voorzitter vraagt of de vergadering accoord kan gaan met het voorstel van den heer Brand. De heer Jac. Groen (L. T. B.) is van meening, dat het pen sioen niet moet worden gezien in het licht der tijdsomstan digheden, want dan moeten het de salarissen zijn. Het pensioen heeft niets te maken met tijdsomstandigheden. Uitstellen van wege het risico is niet juist, het vordert eerder spoed. Eén der motieven van het bestuur is, dat er personen zijn, die beter kunnen worden vervangen door anderen vanwege hun leeftijd en gaat het niet aan om die meschen zonder meer op straat te zetten. Zulks kan wel, als ze pensioen zullen krijgen. Spreker vraagt of het pensioen een offer of een belang der veiling is. Spreker had niet verwacht, dat de vergadering agee- ren zou tegen het voorstel en merkt op, dat ook de L. T. B. bezwaar had. Spreker is zelf een sterk voorstander dat belang hebbenden bijdragen voor het pensioen. Door de bijdragen zal mettertijd het fonds tot stand komen en is het regel, dat ambtenaren die jarenlang ;n dienst zijn, toch pensioen genieten. Er zal een regeling moeten worden getroffen, dat de ver bintenis blijft bestaan. De voorzitter acht een bijdrage in het pensioen onmogelijk,, want dan moet er eene zekerheid tegenover gesteld worden, die niet gegeven kan worden. Verzekering mij een maatschappij eischt een groot kapitaal en dat is te kostbaar. De heer Schuffel (L. T. B.) stelt voor de salarissen te verlagen en premievrij pensioen te geven. D heer Jac. Groen (L. T. B., afd. Langendijk) merkt op, dat het amendement der noordermarktbond ontlast van ee$ bedrag van f96.00. Hierover moeten toch geen moeilijkheden ontstaan. De heer IJ. Kaan zegt, dat het jaarlijksch eene storting zal vorderen van f 300.—. De heer P. Kostelijk (Nieuw Leven) zegt, dat het bestuur niets anders heeft gedaan, dan hetgeen is opgedragen. Als de regeling als zoodanig niet de instemming der ver gadering heeft, dan zal er eene andere moeten worden ont worpen. Het bestuur is in principe voor pensioen. Wordt het voorstel afgestemd, dan is het van de baan. Spreker is het eens met N. Niedorp, n.l. het voorstel intrekken en gunstigere tijden af wachten. Het zal van niemand de bedoeling zijn om een oude man, die jarenlang dienst heeft gedaan, zoo maar op de keien te zetten. Als dit voorstel wordt verworpen, dan weet spreker niet in welke positie de Noordermarktbond komt te staan. De voorzitter stelt namens het bestuur voor. de regeling aan te houden en het bestuur te machtigen om in bepaalde gevallen handelend op te treden. Zonder stemming wordt dit voorstel aanvaard. 3. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt aan de Algemeene Vergade» ring voor, ook voor alle onderhandsch verkochte pro» ducten, 1.65 voor contante betalingen af te trekken. Toelichting. Het Bondsbestuur heeft de ervaring opgedaan, dat het noodzakelijk voor haar inkomsten geacht moet worden, dat het percentage voor den onderhandschen handel in gecontracteerde kool en dergelijke, gelijk gesteld dient te worden, omdat gebleken is dat na aftrek van de nood zakelijkste uitgaven, er zoo goed als niets van dezen ge- heelen handel in de kas van den Bond terecht komt. Tevens kan een verlaagd percentage een aanleiding zijn om den onderhandschen handel in de hand te werken. Een der aanwezigen vraagt of voor gecontracteerde kooL die de handel koopt, ook 1.65 procent wordt af get trokken. De voorzitter zegt, dat de bond nog geen medezeggingschap heeft in de handel, want zoover is het nog niet De heer K. Kostelijk (Eendracht) voorziet fraude. Hierna wordt conform het voorstel besloten. 4. Van de Vereeniging .,Sint»Maarten". Het Bestuur van den „Noordermarktbond" neme die maatregelen, waardoor de leden van den „Noorder» marktbond" hun geld van het betaalkantoor thuis be» zorgd krijgen. Toelichting. De leden der Vereeniging „St.-Maarten" achten het niet billijk, dat leden, die dichtbij het kantoor wonen, hun geld thuis bezorgd krijgen, terwijl zij, die veraf wonen, het moeten halen. Dit vordert veel tijd, dus kosten. Bovendien achten zij, hetgeen op andere veilingen mogelijk is, ook uitvoerbaar voor den „Noordermarktbond." Prae-advies van het Hoofdbestuur. Het Bondsbestuur acht het voorstel van de Vereeniging „St.-Maarten", gehoord den betaalmeester, praktisch onuitvoerbaar. Het is van oordeel, dat dit beter kan geschieden door iemand, die de betrokken Vereeniging aanstelt, en aan wien dan het totaalbedrag, met de bijbehoorende uitbe- talingslijst, wekelijks door den Betaalmeester ter hand wordt gesteld. Het moet dit voorstel dan ook ontraden. De heer K. Gootjes (St. Maarten) meent, dat het veel econo- mischer is als er één man wordt aangesteld, waardoor de kosten van het halen van een ieder worden bespaard. Spr. noemt de tegenwoordige handelwijze een fout in eigen huishouden en merkt op, dat het in Warmenhuizen wel moge lijk is en waarom hier dan niet. De voorzitter merkt op, dat de kring Warmenhuizen veel kleiner is. De heer Band acht het eene eenvoudige regeling indien de gelden per giro worden toegezonden. De betaalmeester, de heer C. Keeman zegt, dat de thuis- i bezorging zeer kostbaar is en niet gemakkelijk. Iets anders zou het zijn als er iedere week 80 tot 90 aan voerders uit Sint Maarten zouden komen, doch dit is zeer ongelijk. Wordt het echter voor St. Maarten gedaan, dan hebben ook de anderen er recht op. De heer Swagerman (Nieuwe Niedorp) is van meening, dat er door beide partijen wordt overdreven en is het toch wel mogelijk om tot een vergelijk te komen. De voorzitter vraagt den betaalmeester of 1 man het werk I zou kunnen doen. Volgens den heer Keeman is dit niet het geval. Eén der afgevaardigden vraagt, waarom Sint Maarten zelf i niet een man aanstelt? De afgevaardigde van Sint Maarten, de heer K. Gootjes, zegt, dat de vereeniging toch ook recht heeft en de Noorder marktbond toch ook grooter is geworden door Sint Maarten, i Volgens spreker is het veel economischer al er sgezamenlijk een persoon wordt aangesteld. De heer Jb. Wit (N. Niedorp) zegt, dat het wel noodzakelijk is, dat de leden wat meer op de veiling zouden komen, inplaats de producten mede te geven aan vrachtschippers, want het is j treurig, zooals er dikwijls gesorteerd wordt. De heer K. Gootjes zegt, dat de leden aan den Langendijk toch ook het geld thuis bezorgt krijgen. De heer C. Keeman merkt op, dat dit geschiedt om het kantoor te ontlasten. De afd. St. Maarten verzoekt, indien het voorstel wordt j verworpen, dat dan des morgens om 8 uur de gelden worden I uitbetaald, daar men soms tot 1 uur moet worden. De heer C. Keeman zegt, dat het laatste niet waar is, doch kan het op Zaterdag gebeuren, dat het druk is en dat men moet wachten, doch steeds wordt er spoed betracht. Hierna worden de discussies gesloten en het voorstel in stem ming gebracht, hetwelk wordt verworpen met 870 stemmen i tegen, 107 voor en 170 blanco. 5. Dezelfde Vereeniging. Het Bestuur van den „Noordermarktbond" tracht het daarheen te leiden, dat men zijn producten op den dag van veiling ook zal kunnen lossen. Wordt men gedwongen te blijven liggen, dan krijgt men f2.50 vergoed. Toelichting. Vele leden achten het een groot bezwaar, dat men, soms met een betrekkelijk klein quantum goed, moet wachten met het lossen tot den volgenden dag. Vooral bij lage prijzen worden deze extra kosten zwaar gevoeld. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur maakt de Vereeniging „St.-Maarten" er op attent, dat de bedoeling van het voorstel reeds in het marktreglement is vastgelegd. Partijen beneden de 1000 K.G. hebben steeds recht op lossing op denzelfden dag. Alle grootere partijen hebben bij overlegging recht op een vergoeding van f 5.00 per dag, mits er geen sprake van overmacht is: Een der afgevaardigden zegt, dat alle partijen beneden de 1000 Kg. het recht hebben denzelfden dag te worden gelost. Spreker vraagt als er niet wordt gelost, wat dan? De heer Jn. Ootjers zegt, dat het reglement bepaalt, dat de bepaling geldt, mits er geen overmacht is. Mocht het voorko men, dat er iemand is, die niet kan lossen, dan moefr de veilingleider direct worden gewaarschuwd. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5