Huldiging van den scheidenden Voorzitter 6. Eveneens van de Vereeniging „Sint»Maarten". TOELICHTING OP DE EXPLOITATIEREKENING Het gewicht der producten, aangegeven op het vei? lingsbordje worde aanvaard, zulks alleen geldende voor winterkool. Toelichting; ter vergadering. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is van meening dat de behoefte hier aan niet wordt gevoeld en moet aanneming hiervan ont raden. De heer K. Gootjes (Sint Maarten) zegt, dat als iemand durft in te staan voor het gewicht, het lossen vlugger gaat en de fooien uit de wereld worden geholpen. Tevens kunnen er steekproeven worden genomen. De heer G. Barten (Tuinbouwbelang) vraagt, wat de heer Gootjes bedoelt met het fooienstelsel? De heer Gootjes zegt, dat er soms onmogelijke dingen be staan en dat „Koophandel'' er voor is indien men voetstoots voor het gewicht instaat. De heer Barten zegt, dat de fooien er buiten moeten blijven, want zonder die gaat het ook best. De heer Duys (afd. Langendijk L. T. B.) acht de opmerking van den heer Gootjes eene beleediging al zou de bouwer die zelf veilt, het wel redden. De heer Jn. Ootjes zegt dat het voorstel wel mogelijk is, doch dan zullen de bouwers veel actiever moeten worden. Zelfs gisteren, aldus spr., is het nog voorgekomen, dat een partij aangegeven op 2000 Kg., slechts 1500 Gg. bleek te zijn. Volgens spreker zou Sint Maarten dan partijtjes van 50 en 10() kilo in de schuit moeten leggen. De heer Slot-Frans verklaart namens koophandel voor het voorstel te zijn, wijl de partij het aangegeven gewicht bevat. Ten tweede werkt het tegen het fooienstelsel, want practisch is het toch zoo, dat diegene die flink fooien geeft het gewicht krijgt en die het niet doet, moet de les opzeggen. Als allen voor het gewicht instaan, kan er niets gebeuren. De misstand van het fooienstelsel is er nu eenmaal. De heer Bakker (Oude Niedorp) vindt het een bezwaar, dat als men een vergissing maakt met het gewicht men ook nog een slechte kerel wordt genoemd en nog boete krijgt. De voorzitter merkt op, dat als het voorstel wordt aange nomen, het gewicht op het bordje geldig is. De heer Jn. Ootjers zegt, dat het laden en veilen op krat blijft bestaan. Een eventueele vergissing hierin wordt niet beboet. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen met 752 stemmen tegen en 404 voor. 7. Van de afd. Langendijk „L. T. B." De afdeeling Langendijk L. T. B. stelt voor, de bon» nen voor verkoop uit de hand, na 1 Januari van elk jaar niet meer te verstrekken noch voor beduidende quantums, noch voor partijen ter bijlading van wagons. Verder om overtreders, waartoe ook te rekenen de» genen, die vóór 1 Januari onderhands verkoopen, zon» der dat de betrokken koopman op dat moment een bon kan toonen, een flinke boete op te leggen. Toelichting. Niet alleen het feit, dat, terwijl door de marktbesturen was bepaald dat op Zaterdag 27 Dec. IJ. geen veiling zou worden gehouden, het gevolg hiervan is geweest dat op den tweeden Kerstdag groote hoeveelheden kool op bon nen zijn gekocht en dien Zaterdag te Broek op Langendijk druk is geladen, is oorzaak dat onze afdeeling weer met deze al zooveel besproken questie naar voren komt. Meer echter naar aanleiding van de praktijk in de laatste maanden, waarbij wij moeten constateeren dat, terwijl er een overvloed van kool, vooral van roode kool, dagelijks aan de veiling is, er toch nog bonnen worden afgegeven. Voor onze vereeniging heeft dit deze moeilijkheid, dat op bonnen, door de L. G. C. verstrekt, de kool bij de leden van den „Noordermarktbond" wordt opgekocht. Welis waar mag dit geen groote afmetingen aannemen, maar reeds een geringe voorraad aan de concurrentie op de markt onttrokken, is oorzaak dat de prijs op de veiling niet tot uiting komt. De leden zelf hebben hierdoor niet in de gaten, dat zij zichzelf en alle andere leden bena- deelen. Wij weten dat het bonnen afgeven door onze veiling zoo goed als geen beteekenis heeft. Het is ook bekend dat slechts zeldzaam door de meeste handelaren aan een bon behoefte wordt gevoeld. En het moet nu maar eens rond uit gezegd worden, dat het te Zuid-Schaïwoude vrijwel alleen de commissionnair is van een aan ons allen bekend zijnden handelaar, die bijna dagelijks, nu eens meer dan eens minder van bonnen is voorzien en daar koopt. Dit zijn alle aanwijzingen, dat er in het algemeen prac tisch geen behoefte bestaat om uit de hand te koopen en zeker niet in het volle seizoen. Welnu, laten wij er dan ook radicaal een einde aan maken en de veiling L. G. C. verzoeken ook een zoodanig besluit te nemen. Als de koopman weet, dat niet uit de hand gekocht kan worden, dan zal hij zorgen, waar dit in het volle seizoen ook mogelijk is, dat zijn wagen vol komt, evenals hij hiervoor in den zomer, wanneer de groente zelfs veel sneller aan bederf onderhevig is, moet zorgen. Echter zal bij strenge doorvoering ook noodig zijn om de bouwers tot medewerking te brengen In de overtuiging dat onderhandschen verkoop voor hen niets anders dan verlies en nadeel kan brengen, moeten wij, als klein aantal dit niet wil inzien, er niet voor terugschrikken om op hen strafmaatregelen tegen overtreding van de beslui ten der organisatie toe te passen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Hoewel het Bondsbestuur de meening is toegedaan dat, ook na 1 Januari, er zeer weinig bonnen behoeven te worden afgegeven, omdat de aanvoer steeds ruim vol doende is en het afgeven bij uitzondering geschiedt voor kleine aanvullingen, acht het bestuur het in het algemeen wel wenschelijk. Door geen bonnen meer te verstrekken zal dit het „alles veilen" in hooge mate bevorderen en acht aanneming van het voorstel gewenscht, mits er ook op andere markten dan ook de hand aan wordt gehouden. De heer K. Kaan wenscht een proef ten nemen voor den tijd van één jaar. De heer Jac. Groen (afd. Langendijk L. T. B.) acht het ge wenscht een verzoek te richten aan de L. G. C. om het eens genomen besluit te handhaven. Dat dit besluit niet is uitge voerd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat zij zich beroept op Noordscharouwde, die een zeer gering aantal uitgeeft. De zaak van de bonnen moet volgens spreker nu toch eens ophouden. Het is voorgekomen, dat bonnen, afgeteekend op 28 Maart, deze week zijn gebruikt. Ook is het juist dat de kwaal van de bonnen in Zuidscharwoude is gelegen, doch dat neemt niet weg, dat L. G. C. zich beroept op het onbeteekenende feit van het geringe aantal bonnen van Noordscharwoude. Spreker wil daarom het voorstel der L. G. C. met beide handen aan grijpen. De heer G. Barten (Tuinbouwbelang) vindt het voorstel zoo als op de agenda staat niet juist. Toch wil spreker opmerken, dat het de firma K. Wagenaar is die tegen alle besluiten ingaat en hare vertegenwoordiger zendt, die overal rond gaat om kool te koopen. Spr. zegt, dat als de leden van Tuinbouwbelang zouden han delen als die van de L. G. C., hij zou ze de deur wijzen. De heer Jac. Groen vindt het jammer, dat de zaak zoo wordt gesteld. De leden van de afd. Langendijk L. T. B. verkeeren in de moeilijkste positie, en leden van Tuinbouwbelang die ook in die positie zouden kunnen verkeeren, zouden evenzoo han delen. Spr. wil de kwaal geheel weg nemen en juicht het daarom toe, dat het juist deze vereeniging, die in die moei- lljklijkheden verkeeren, dit voorstel heeft ingediend. Door dit voorstel aan te nemen wordt die vereeniging een ruggesteun gegeven. Spr. acht het van belang, dat er dan ook eene zware boete wordt ingesteld en dat een overtreder voor een jaar wordt uitgesloten. Na eenige discussies, waarbij door den heer Jn. Ootjers wordt opgemerkt dat er toch ook gelegenheid moet zijn om andere kool te kunnen koopen voor een afgekeurde partij. Het voorstel goed te overwegen is een vereischte ofschoon zelf geen voorstander, dient er rekening mee gehouden te worden met zaken die in de practijk kunnen voorkomen. De heer Bakker acht het het beste, dat de veilingleider de machtiging heeft om in uiterste noodzaak bonnen af te geven. Hierna wordt het voorstel van de afd. Langendijk L. T. B. aangenomen. De voorzitter schorst de vergadering en wordt de maaltijd gebruikt. Nadat de inwendige mensch is versterkt en de tafel alle eer is aangedaan brengt de voorzitter, alvorens de werkzaamheden te hervatten, dank aan den gastheer, den heer C. Vis, voor de heerlijke tafel. (Applaus) De heeren P. Swagerman en Jb. Gutter worden aangewezen voor het nazien der rekening 1931. Op verzoek van den secretaris wordt hierna de vergadering geschorst en heeft plaats de Het eerst wordt het woord gevoerd door den heer P. Kostelijk, die er op wijst dat de laatste dagen de verdiensten van den heer Brugman ruimschoots zijn besproken en hem in eene speciale vergadering te Heer Hugowaard groote hulde is be toond. Spreker heeft toen gezegd, dat de voorzitter als burger en mensch hoog staat aangeschreven. Spr. wenscht thans speciaal het woord te voren wat de heer Brugman is als bestuurslid van den Noordermarktbond. In het jaarverslag, zoo vervolgt spreker, is vastgelegd, wat door U in die 33 jaren is gedaan voor onze vereeniging. Wij erkennen uw streven, uw werken en weten wat uwe verdiensten zijn, die wij op bijzonder hoogen prijs stellen. Zoo juist is mij per telefoon medegedeeld, dat ook de Regee ring uw arbeid ten zeerste waardeert en heeft het H. M. de Koningin behaagd U te benoemen als ridder in de orde van Oranje Nassau. (Daverende toejuichingen). Spreker vervolgt en zegt: Zoo iets maakt mij eenigszins nerveus en gehoord de luide instemming van de vergadering, kan het ook niet anders of het grijpt aan. Ook ik zie, dat u een traan wegpinkt. Namens den Noordermarktbond bied ik U aan de insigne van de Oranje-Nassauorde. (Applaus). Zichtbaar geroerd neemt de voorzitter de vele felicitatie van de hoofdbestuursleden in ontvangst. De heer P. Kostelijk zegt allen, die aan het verkrijgen deze onderscheiding hebben medegewerkt harlijk dank. De voorzitter zegt, dat zijn gemoed vol is en voelt er be hoefte aan, te zeggen, dat hij niet zooveel succes zou hebben gehad, indien hij niet van zoovelen steun en medewerking had ondervonden. Spreker stelt het op hoogen prijs indien hier wordt begrepen, dat uit deze onderscheiding blijkt, de waar deering der Regeering voor het vereenigingsleven. Voorts stelt spreker voor, een telegrafische dankbetuiging) namens den Noordermarktbond te zenden aan de Regeering, terwijl spreker persoonlijk H. M. de Koningin zijn dank zal betuigen. (Applaus). De volgende spreker is de heer Jn. Ootjers, vice-voorzitter van den Noordermarktbond, die den heer Brugman schildert als een eminente voorzitter, die steeds de eendracht heeft weten te behouden, waarvoor spreker hem dankt. Voorts memoreert spreker, hoe de voorzitter de grootste stoot heeft gegeven tot het oprichten der organisatie en tot den aanleg van den toevoerlijn station-dorp Noordscharwoude. Spreker gaat terug tot de vergadering in 1911, waarop het besluit is genomen om te komen tot een toevoerlijn tot de Ringvaart. In samenwerking met de vereeniging is deze toen doorgetrekken tot het dorp Noordscharwoude. Spreker zegt: Scheiden valt zwaar, dat gevoelen wij allen en wij zijn er van overtuigd, dat het een groote stap is om zich uit het vereenigingsleven terug te trekken. Wij gunnen U van harte nog een lang en gelukkig leven met uwe Echtgenoote en uwe kinderen. Spreker stelt aan de vergadering voor de heer Brugman tot Eere-voorzitter van den Noordermarktbond, dan zal hij nog altijd op de algemeene vergaderingen aanwezig zijn. (Applaus). Als stoffelijk blijk van waardeering wordt den voorzitter 3 penteekeningen aangeboden, voorstellende het veilingsge bouw, Betaalkantoor en Laadplaats. Spreker hoopt, dat deze een plaatsje in de woning van den voorzitter zullen krijgen en deelt mede, dat het bestuur heeft gemeend niet alleen te kunnen volstaan het hartelijke woorden, Spreker hoopt dat het huldeblijk in de smaak en geest van den voorzitter mag vallen. De voorzitter dankt in hartelijke woorden en zegt ziich te hebben afgevraagd, of hij wel zooveel diensten heeft bewezen. Hoogst dankbaar is spreker voor het huldeblijk en zal zeker hiervoor een plaatsje worden ingeruimd. Tevens zal speker ook hierdoor nog dikwerf denken aan den Noordermarktbond. Voor spreker is het een groot genoegen te zijn benoemd als Eere-voorzitter. De heer C. Keeman spreekt den heer Brugman als vriend en als voorzitter toe en feliciteert hem mét de benoeming en doet het spreker veel genoegen dat hem deze onderscheiding der Regeering is ten deel gevallen. Voor mij, aldus spreker, is U ook een vriend geweest en reeds 24 jaren heb ik kennis met U gemaakt en heb ik steeds hoog achting en waardeeering voor U gehad en steeds heb ik mogen rekenen op uwe medewerking. U bezit een gevoel voor recht en billijkheid en die personen stel ik op hoogen prijs. Ik hoop, dat onze vriendschap zoo moge blijven. Als blijk van erkentelijkheid bied ik u aan een foto van het interieur der veiling en kunt u aan uwe vrienden laten zien, hoe het op de veiling toegaat. Ik hoop, dat U met uwe vrouw en uwe kinderen nog vele jaren mag beleven waarmede ik tevens vertolk den wensch van mijn vrouw. (Applaus). De heer A. Swager (penningmeester) memoreert hoe „de Een dracht" een schrijven ontving van den Noordermarktbond, waarin voorgesteld werd tot stichting van een spoorlijn van het station naar het dorp. Spreker was toen nog voorzitter van „De Eendracht". Het plan werd toen beschouwd als een ideaal, hetgeen, dank zij den voorzitter, is verwezenlijkt. Spreker uit zijn groote waardeering voor het werken van den voorzitter, die hem steeds heeft bijgestaan met raad en daad en door den steun van den voorzitter heeft spreker zich kunnen handhaven, wat hij nu nog is. (Applaus). De heer J. Kliffen memoreert hoe de heer Brugman met de oprichting van de vereeniging te Heer Hugowaard de naam „Nieuw Leven" zeer juist heeft gekozen. De opzet om nieuw leven te brengen is volkomen geslaagd. Spreker heeft het voorrecht gehad reeds 20 jaren naast de zijde van den voorzitter te hebben gezeten en heeft dit steeds met groot genoegen gedaan. Recht dankbaar is spreker voor de vele wenken, die de voorzitter gaf op een manier die insloeg. Houdt u overtuigd, dat als gij henen gaat, U een dankbaar volk achterlaat. Doch met dit alles is er één persoon vergeten en dat is uwe vrouw, die steeds alleen bleef voor de belangen van anderen. Als blijk van waardeering voor dit offere verzoek ik U haar deze bloemen te overhandigen en onzen dank over te brengen. (Applaus). De voorzitter zegt, zichzelf wel eens het verwijt te hebben gemaakt, dat zijn vrouw te kort kwam, daarom is 't hem heel aangenaam deze bloemen haar te kunnen geven. Namens de vereeniging „Nieuw Leven" voert de heer Bakker het woord die den heer Brugman huldigt voor zijn uitmuntende leiding der vergaderingen. En zal het moeilijk zijn de ledeh te overtuigen, dat er thans een nieuwe voorzitter zal moeten komen. Door eene leiding van 17 jaren, veroorloofde spreker zich te spreken van „Vader van den Noordermarktbond." (Applaus) Spreker uit den wensch dat de heer Brugman steeds alle jaarvergaderingen zal bijwonen. Burgemeester Wijnveldt voelt zich gedrongen hulde te bren gen voor hetgeen de voorzitter heeft gedaan niet alleen voor den Noordermarktbond maar ook voor den tuinbouw in het algemeen. Z.E.A. biedt zijn hartelijke gelukwenschen aan met de Koninklijke onderscheiding en merkt op, dat als iemand deze verdient heeft, het zeker de voorzitter is en hoopt dat deze nog vele jaren zijn borst zal sieren. Tevens hoopt spreker, dat de heer Brugman nog vele jaren van zijn rust mag genieten. Burgemeester van Spengler verklaart met buitengewoon ge noegen deze jaarvergadering te hebben bijgewoond. Mocht Z. E. A. andere jaren verhinderd zijn geweest, dit jaar zou spr. alles op zij hebben gezet, om tegenwoordig te kunnen zijn op deze vergadering, die door den voorzitter voor het laatst wordt geleid. In het jaarverslag staat vermeld dat U één der oprichters is van de vereeniging en wellicht is U de voornaamste. Heeft er tusschen de verschillende veilingen een soort com petitie bestaan, door U als voorzitter en door het bestuur en door de saamhoorigheid heeft U de kampioenstitel verworven. Z.E.A. verheugt zich buitengewoon in de verleende onder scheiding en acht het tevens een onderscheiding voor Noord scharwoude, dat niet zoo groeien en bloeien zou, als de zetel er niet was gevestigd van den Noordermarktbond met zijn bloeiende veiling. Spreker is vol dankbraarheid gestemd eh juicht de benoeming van eere-voorzitter toe, waardoor de heer Brugman later steeds in de gelegenheid is zijn vrienden weer te ontmoeten en ook spreker hem nogeens de hand kan drukken. Naast den wensch, de hoop en de verwachting dat de Noor dermarktbond moge bloeien, wenscht Z.E.A. den voorzitter veel geluk en voorspoed. (Applaus). De heer Olie (Nieuw Leven) releveert het spreekwoord: „Uit het oog, uit het hart," doch de voorzitter zal wel nooit uit het hart gaan van „Nieuw Leven". Spreker stelt voor een borstbeeld van den heer Brugman te plaatsen in het Betaal kantoor. De voorzitter merkt op, dat hiervoor al door anderen is gezorgd. De heer Gayaard (Nieuw Leven) zegt, dat de heer Brugman nu niet meer in het midden van nieuw leven zal verkeeren,. niet meer als de leider en als de ziel der vergadering zal optreden. Alle leden gevoelen de ledige plaats, die nu ontstaat, die niet meer zoo gevuld zal kunnen worden. Spreker zegt, dat de heer Brugman, niet uit tuinderskrin gen komende, zich zoo heeft opgewerkt en is hem zeer erken telijk voor al hetgeen hij heeft gedaan. Spreker wenscht hem en zijn gezin nog een zeer gelukkigen tijd. (Applaus). De heer G. Barten (Tuinbouwbelang) herinnert zich de dagen van de oprichting der spoorlijn en al heeft spreker den voor zitter niet meegemaakt als bestuurslid, toch weet spreker, dat het een man is pleizirig mee om te gaan en samen te werken. Spreker brengt hem dank voor alles, wat hij heeft gedaan voor de leden en de vereeniging. Eveneens dankt spreker de heer Ootjers voor het voorstel van het eere-voorzitterschap. (Applaus). De heer P. Deutekom betuigt namens „Koophandel" zijn dank en is het steeds een streven van den heer Brugman geweest om een band te vormen tusschen handel en bouwers. Er is volgens spreker, een sprookje dat zegt, als de handel iets wil, dan moeten de bouwers er tegen zijn, doch de voorzitter had daarop echter een andere kijk. Door hem is steeds ge streefd naar een geode verstandhouding en tevens om de band tusschen beide partijen hechter te maken. (Applaus). De heer L. Mallekote zegt, dat het eene traditie is geworden, dat ook de tuinbouwonderwijzers op de jaarvergaderingen aan wezig zijn en is het niet te verwonderen, dat zij in den heer Brugman den oud-collega zien. Spreker wijst erop, hoe de voorzitter in onderwijzerskringen steeds een vooraanstaande plaats heeft ingenomen en veel menschenkennis en takt bezit om leiding te geven. (Applaus). Hierna komt de heer Brugman aan het woord, en zegt, dat het hem niet mogelijk is om op alles wat gezegd is terug te komen. Spreker dankt allen hartelijk voor de woorden en bewijzen van waardeering en vriendschap. Toch heeft er volgens spreker, altijd iets ontbroken aan het Betaalkantoor, aan de jaarver gaderingen, waarin spreker echter kan voorzien. Het geldt n.l. het gemis aan een Noordermarktbonds Voorzittershamer, die spreker die spreker bij deze gelegenheid aanbiedt de hoop uitsprekende dat hiermede menig klap zal worden gegeven op elk belangrijk besluit. (Applaus). Deze keurig uitgevoerde voorzittershamer is verrijkt met de volgende inscriptie: „Aangeboden door den heer S. Brugman. 1931 De heer J. Kliffen dankt namens het bestuur en de ldeii den heer Brugman voor dit mooie cadeau en hoopt dat deze hamer krachtig in de hand zal worden gehanteerd. Voorts deelt spreker mede dat na de vergadering allen in de gelegenheid worden gesteld om de aangeboden schilderijen te bezichtigen. Deze stukken zullen zeker ieders bewondering trekken, die het werk zijn van den nog jeugdigen heer Sipman uit Alkmaar. Hiermede was de huldiging geëindigd en werd de verdere afhandeling der agenda voortgezet. 8. Van de afdeeling ,,'t Veld L. T. B." De afdeeling ,,'t Veld" van den L. T. B. stelt aan de Algemeene Vergadering voor: Voor het artikel sla» boonen een keur te willen instellen vóór de veiling en naar gelang van kwaliteit de letters A, B of C aan een partij toe te kennen. Toelichting. Het Bestuur en vergadering is van meening dat hier door veel klachten en teleurstelling worden voorkomen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur heeft gemeend, dit voorstel te kun nen combineeren met een vrijwel gelijkluidend voorstel van de Vereeniging „Harenkarspel Oost" en geeft daar onder zijn advies. De heer Ootjers voorziet moeilijkheden met de vrachtvaar ders, doch ziet hierin niet een vermindering van aanvoer. De aanvoer moet geschieden in fust, hetzij in kisten of manden, doch niet in zakken en zal er worden geveild in den namiddag. i De vrachtvaarder kan dan nauwkeurig toezien wat hij krijgt De bedoeling is, dat in geen geval de fust wordt verstrekt door den Noordermarktbond. Voorts wijst spreker op meerdere nauwkeurigheid met de sorteering en kon door samenwerking veel worden bereikt. De heer P. de Jong (Waarland) stelt voor om in den eersten tijd de partijen door een paar ambtenaren te laten keuren welke soorten het zijn. Later weten de tuinbouwers het zelf wel. De heer Bakker (Waarland) bepleit aanschaffing van kisten door den Noordermarktbond. Ook acht spreker de manden niet practisch. De heer Ootjers zegt, dat het veel eenvoudiger en goedkooper is als ieder de fust voor zichzelf aanschaft. Tenslotte wordt dit punt der agenda in handen gesteld van de Commissie van Beheer ter verdere afwikkeling. (Zie vervolg pag. 4, eerste blad).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6