r Heerhugowaard Revue van de Week ert de heer Bakker ar zijn uitmuntende ijk zijn de ledeh te rzitter zal moeten eroorloofde spreker iermarktbond." :ugman steeds alle gen hulde te bren- m niet alleen voor tl tuinbouw in het wenschen aan met tp, dat als iemand ;r is en hoopt dat aan nog vele jaren t buitengewoon ge- bijgewoond. Mocht st, dit jaar zou spr. te kunnen zijn op or het laatst wordt in der oprichters is naamste. ;en een soort com- oor het bestuur en jenstitel verworven, e verleende onder- eiding voor Noord- n zou, als de zetel arktbond met zijn irheid gestemd en- toe, waardoor de :id is zijn vrienden geens de hand kan het spreekwoord: titter zal wel nooit eker stelt voor een sen in het Betaal- .1 door anderen is t de heer Brugman zal verkeeren,. niet lering zal optreden, i ontstaat, die niet t uit tuinderskrin- is hem zeer erken- reker wenscht hem ipplaus) anert zich de dagen spreker den voor- weet spreker, dat i samen te werken, t hij heeft gedaan i dankt spreker de -voorzitterschap. >phandel" zijn dank Brugman geweest en bouwers. Er is ils de handel iets doch de voorzitter hem is steeds ge en tevens om de iken. (Applaus). raditie is geworden, vergaderingen aan- iat zij in den heer vijst erop, hoe de en vooraanstaande ennis en takt bezit lorden en bewijzen er volgens spreker, ir, aan de jaarver- oorzien. Het geldt 3 Voorzittershamer, 1 aanbiedt de hoop il worden gegeven ;r is verrijkt met man. 1931 >estuur en de lderi en hoopt dat deze mteerd. adering allen in de den schilderijen te eders bewondering [dlgen heer Sipman n werd de verdere B. stelt aan de het artikel sla* lór de veiling en B of C aan een meening dat hier- rden voorkomen. it voorstel te kun- lijkluidend voorstel ist" en geeft daar net de vrachtvaar- g van aanvoer, ïetzij in kisten of den geveild in den izien wat hij krijgt, ist wordt verstrekt preker op meerdere door samenwerking om in den eersten n te laten keuren >uwers het zelf wet ihaffing van kisten :er de manden niet liger en goedkooper landen gesteld van eling. iag. 4, eerste blad). 14 April. De tweede Paaschdag was het ,,praelutium" eener epriode, waarin de Lente eindelijk zege vierde op den killen stroom van Noordewind, die vervolgens op iden achtergrond geraakte. Ten opzichte van de vraag, of het zachte weer van duurzamen aard zou blijken te wezen, liepen de meteorologische opvattingen en profetiën uiteen. Voorshands bestaat er reden om aan te nemen, dat Ide weerkundigen, die durven voorspellen, dat wij de dikke herfst- en winter-plunje wel kunnen opbergen totdat de dagen wederom in even snelle vaart zullen gaan 'korten als ze nu aan 'tiengen zijn 't bij het rechte eind hadden. De naderende verkiezingen voor de Provinci ale Staten hadden begrijpt men Sterken in vloed op de beschouwingen en bespiegelingen van verschillende politieke fractie's, in jaarver gadering bijeengekomen. Het jongste S.D.A.P.- Congres, te Alkmaar gehouden, stond „in het teeken" van de mobilisatie-kwestie; sprak zich in groote meerderheid uit tegen den drang, door de linker-flank uitgeoefend. De rede van ir. Al- berda vond over 't algemeen instemming in de soc.-democratische gelederen. Verder verwijs ik voor deze dingen naar hetgeen de bladen er „in extenso" over hebben vermeld. De Ohr.-histori- sche Unie vergadende onder leiding van mr. Öchokking, de anti-revolutionnaire deputa- ten onder die van Exc. dr. Oolijn. Gelijk reeds gezegd, de vraag, hoe de uit slag der komende Staten-verkiezingen zal we zen, had beduidend merkbaren invloed op de deilberatièn. De uitslag van dezen stembus-kamp kon de positie van het zittend ministerie in niet geringe mate, in afwachting van hetgeen Juli 1933 zal brengen verstevigen of verzwakken! De internationale tentoonstelleng „De Sui ker", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ge houden en door den Prins der Nederlanden met groote belangstelling bezocht, bleek voortreffelijk te zijn voorbereid. Minister Verschuur was bij de opening tegenwoordig, terwijl Z. Esxc. zich bij het feestmaal liet vertegenwoordigen door mr. Heringa, een der afdeelingschefs van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Welhaast zal de bepaling wonden gepubliceerd, volgens welke burgemeesters niet meer tevens reserve-officieren bij land- of zeemacht mogen zijn. Zij, die in de genoemde combinatie van amb ten zijn opgenomen, kunnen daarin worden ge handhaafd. In de te Utrecht gehouden Algemeene Verga dering van de Tuinbouw-veilingen is o.m. ver duidelijkt, dat geen lagere spoorweg-vrachtta rieven te wachten zouden zijn. Dat deze jobstijding in de huidige, voor den landbouw zoo drukkende omstandigheden zonder meer als droeve waarheid moet worden aan vaard, 't schijnt aan eenigen rechtmatigen twijfel onderhevig te zijn. Uit de Regeeringskeuken kwa mo.m. het ont werp geldleening ai 200 millioen gulden ten laste van Ned.-Indië. Dat in ons Lagerhuis, I als de Tweede Kamer den 28en, a.s. weer bijeen komt ongetwijfeld tot ampel debat stof zal geven. Gelijk in de sfeer der Eerste Kamer, die in den avond van 14 dezer hare werkzaam- j heden hervat, de salariskorting voor de In terecht. Hel O..M. eischte tegen hem twintig jaar gevangenisstraf. Den 14en zou de uitspraak plaats hebben. Ten nadeele van een firma aan den Nieuwen- dijk te Amsterdam is via vervalsching postwis sels ruim f15.000 verduisterd. De vermoedelijke dader i3 in arrest gesteld. Te Rotterdam wist men een smokkelaar van parfumerieën in den politioneelen val te bremgen. Eene Rotterdamsche juweliers-firma is voor een som van f 2700 opgelicht door een sluwe- ling-bandiet, die zich van kostbare zicht-zendin- gen wist meester te maken. De daders zijn gevat. Een troepje belhamels, bestaande uit knapen van om en bij de tien levensjaren, berokkende op de spoorbaan EnschedéHengelo, door zich daar brutaalweg te posteeren, dat een nade rende trein, om erger te voorkomen, moest stop pen. 'tls te hopen, dat men de extra-brutale xjongens zal kunnen schrik inboezemen. In Den Haag werd ingebroken in de sociëteit „Plaats Royal", in de Parkstraat aldaar, waar bij een kistje met f4000 is geroofd. De beruchte en naar men weet steeds driester wordende roode haan heeft in de afge- loopen week weer uitermate onbeschaamd huis- I gehouden. j Uit de massa branden en brandjes vermeld ik slechts, dat: te Doe'sburg vijf woningen in 'de asch zijn gelegd. Te Amsterdam in de Javastraat woedde een felle brand in een koffer-fabriek. Te Schiedam werd een groot café, genaamd „Rondeel", door het vuur verwoest. In het Haagsche „Seala"-theater, in de Wa- genstraat onzer Hofstad, woedde Vrijdag-avond j.l. een brand, die het bespelen van dezen schouw- burg vóór 1 Mei a.s. wel onmogelijk zal maken. de roode-haan-rubriek past zeker in voor- het totale bedrag overschreden. Naeenige discussie wordt afwijzend beschikt. Nazien geloofsbrieven der gekozen bestuursleden De namen dezer bestuursleden zijn P. Groen en Jn. Ouderman. Tot commissie van onderzoek worden aange wezen de heeren J. Wijnker en O. v. Langen}, die na gehouden onderzoek verklaren alles in orde te hebben bevonden. De voorzitter feliciteert de herbenoemden en hoopt dat zij evenals voorheen de belangen van den Polder zullen behartigen. Beide heeren verklaren hunne herbenoeming te aanvaarden en naar "beste weten in het be lang van den Polder te zullen handelen. Vaststelling Rekeningen 1930. De rekening van den Polder vermeldt aan ont vangsten een bedrag van f107439.32, aan uitga ven f 100244.13, alzoo een batig saldo van f 7195.19. Het batig slot van het jaar 1929 bedrocig f 1123.77i/2. De rekening der Wegen vermeldt aan ont- vangste neen bedrag van f 96140.10i/2, aan uit- jaars"- en zomertijd de zoo vaak tot Jan Publiek Saven fll2953.06i/2, aldus een nadeelig saldo gerichte waarschuwing: „Rookt toch niet op de van f 16812.96. heide.Werpt in bosch en op heide toch geen 0ver hel iaar 1929 bedroeg het nadeelig saldo brandend elucifers roekeloos en achteloos weg." 1 126.894.55i/2. Zoo jong als de lente 1931 ook is, heeft men I rapporteur der commissie van onderzoek, reeds bittere ervaring omtrent de funeste ge- bestaande uit de heeren Kuijn en G. Bakkum en volgen, welke door deze roekeloosheid kunnen I v- l angen, deelt laatstgenoemde mede, dat Ingekomen stukken en mededeelingen. Schrijven van K. Ursem, houdende verzoek om zijn erf te beschoeien, daar dit wordt wegge spoeld door de daar ter plaatse zijnde pomp. Na een korte gedachtenwisseling, waarbij alge meen de méening naar voren komt, dat hierin, voorzien moet worden, zegt de voorzitter een onderzoek toe en zal zoo noodig eene verbetering worden aangebracht. Verzoek van de melkfabriek „Eixelsior" om het bedrag, waarmede de begrooting voor den aangelegden waterafvoer wordt overschreden, j voor rekening van den Polder te nemen. Opgemerkt wordt, dat deze afvoer eveneens een algemeen belang is. j De waterafvoer is aangelegd door den Pol- der voor rekening van genoemde fabriek, waar- J bedoeling van het Dag. bestuur" is de brug te voor eene begrooting is gemaakt. doen plaatsen over de middelste kabelsloot. Door bijkomstigheden wordt deze met 1/3 van i Uit de besprekingen, die hierop volgen, is de aanvaarden onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Verkiezing Penningmeester. De voordracht luidt: 1. J. Kamp, 2. P. Kieft 3. K. v. Stralen. Als zoodanig wordt met 16 stemmen gekozen de heer JKamp, die het Dag. bestuur dankt door hem als no. 1 te plaatsen op >de voordracht. Voorts dankt spr. de leden en zegt met genoe gen deze functie, die hij alreeds 18 jaren heeft bekleed, te aanvaarden. Voorstel Elrugbouw Jan Gleijnisweg-Zuid. De voorzitter merkt op, dat door het vervoer van kool een brug zeer geriefelijk zou zijn. De voortspruiten. Aan de jongste misère-rubriek ontleen ik nog, dat er ook thans een serie verkeersongelukken valt te vermelden. Rij Heelsum vloog een auto tegen een boom. 'Twee inzittenden werden zeer ernstig verwond. Op den Rijksweg Amsterdam—Het Gooi werd de berijder van een motorfiets slachtoffer van een aanrijding. Het treurig geval gaf aanleiding om nogmaals de aandacht te richten op de onvol doende hulp, langs den genoemden Rijksstraat weg te vinden. Caveaut consules! I nhet gebouw eener Handelsmaatschappij aan dé Keizersgracht in de hoofdstad is een dertig jarige magazijnbediende slachttoffer geworden van eon defect in de lift-machine. Een 78-jarige man, wonend in de 2e Witten- burger-dwarsstraat te Amsterdam is aan gasver- stikking overleden. De pogingen van den Rijksbemiddelaar om het conflict in de textiel-industrie bij te leggen zijn mislukt. Er is... op Nederlandschen bodem 'tge schiedde te Heerlen een zeer kleine aardbe ving geregistreerd. Gauw „afkloppen". Een tegelijk sluiten van de jobstijdingen-ru- bruiek der vorige week. Vermeld zij nog: het bezoek van Iden Belgi schen Minister van Waterstaat, vergezeld van ische ambtenaren senator Moltmaker stof gaf j een zijner ambtgenooten en den burgemeester Poor een reeks vragen, tot de Regeering gericht. A -x Tewolke wel zullen leiden tot ampele besprekin- |gen. Personalia: Dr. Frederik Van Eeden is in zeer 1 érnstige mate lijdende. Hem zijn reeds de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Tot tioogleeraar in de Romaansche taal- en letterkun- 1 Be te Groningen is benoemd dr. C'. de Böer, lec- 'tor aan de Universiteit aldaar. Prof. dr. Conté j /R. Rianchi Badinelli is benoemd tot bijzonder MBioog]eeraar in de oude Grieksche en voor-Azia- 'Mische Archocologie te Groningen. Dr. J. W. IJzerman, ingenieur, oud-lid der Tweede Kamer, een op verschillend gebied zeer bekend en ver- j maard man, werd op zijn tachtigsten geboortedag met warmte gehuldigd. Mr. Harmen iSmeenge herdacht zijn veertig-jarig jubileum als Voorzit- ter van „Schuttevaer" en heeft op dien dag erva- j ren, hoe populair deze liberale, kranig-krasse ■enator nog steeds is. H.M. de Koningin benoemde bij deze gelegen- Dinsdag 14 April j.l. des morgens 11 uur ver heid den heer Smeenge tot Groot-Officier in de gaderde de Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-In- JDrde van Oranje-Nassau. Aan verschillende Ne- gelanden van bovengenoemden Polder. deriandsche zee-officieren zijn Belgische onder- Bij ontstentenis van den Dijkgraaf, den Edel- ^cheidingen verleend. Vice-admiraal Quant werd achtbaren 'heer Wi. v. Slooten, burgemeester van van Antwerpen, aan onze "Zuiderzee-werkerx. Er komen welhaast nieuwe bijzondere post zegels in omloop. De opbrengst daarvan zal voor een deel ten goede komen aan de Goudsche kerk glazen. In de Residentie werden, ter gelegenheid van het bereiken van haar eerste lustrum door de Maatschappij tot Bevordering van de Woord kunst, wedstrijden in de welsprekendheid ge houden. Ongetwijfeld een even opmerkelijk als verblijdend „teeken des tijds". Waarover meer valt te bespiegelen dan 'na al 't bovenstaande de ruimte mijner week-ru- briek' gedoogt. liet grootkruis in de Orde van Leopold II toe- jgekend. j Uit de doodenlijst. Jhr. G. Valkenier van Geusau, burgemeester van Geldermalsen, 52 j. Dr. Theo Himpe, een der populaarste figuren uit den ouden Leidschen studententijd 58 jaar, Den Haag. Gep. generaal-majoor Ned. Ind. leger. E. v. d. Weijden, 61 jaar, Haarlem. Gep. luit. eneraal L. J. Hoogkamer, 77 jaar. Dr. ir. G. Rommenköller, oud-consul-generaal van emenië te Rotterdam, j>ionier van de Holland- che kooltuin-industrie, Den Haag. i| Aan de jongste „criminalia" ontleen ik, dat o.m. tal en tal van inbraken werden gepleegd. Te Leiden een „kraak" waarbij de h.h. cambrio- leurs een roofbuit van f 500 bemachtigden. De inlander Sono, die te Balt de echtgenoote van zijn meester en haar beide kinderen ver- aoordde, stond voor de Utrechtsche Rechtbank Heerhugowaard wordt de vergadering gepresi deerd door den heer K. v. Langen. Secretaris de heer H. Hoogland. Penningmees ter de heer J. Kamp. Opening en notulen. De voorzitter deelt mede dat de Dijkgraaf door ziekte is verhinderd. Bericht van verhindering is ingekomen van den heer Liefhebber. Nadat de voorzitter de vergadering voor ge opend heeft verklaard, worden de notulen -der vorige vergadering door den secretaris gelezen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goed gekeurd onder dank aan den samensteller. Naar aanleiding van ide notulen merkt de heer O. v. Langen op, dat de oprit van de Ouide Nie- dorperbrug niet is aangelegd zooals is afgespro ken. Deze bestaat geheel uit steenen. alle bescheiden in beste orde zijn bevonden. De heer C. Poland acht het, gezien ide tijds omstandigheden, noodzakelijk dat aan het bestuur van den polder Geestmerambacht verzocht wordt, het bedrag dat door den Polder „de Heerhugo waard" wordt bijgedragen ten behoeve van dit onderhoud van den stilstaanden molen te Rus tenburg ad f800, te verlagen tot f500, daar dit onderhoud nu toch niet meer zoo duur is. Besloten wordt 'dit verzoek te richten. Nadat nog eenige gestelde vragen uit de ver gadering door den voorzitter zijn beantwoord, worden beide rekeningen goedgekeurd. De voorzitter brengt den penningmeester daJnk Voor zijn gehouden beheer. Vaststelling Begrooting 1931. De begrooting van den Polder voor het jaar. 1931 sluit in ontvangsten en uitgaven op een be drag van f 102024.38, die der wegen op een bedrag van f88423.96i/2. Op'een vraag van den heer C. Poland betref fende de post grondlasten die aanmerkelijk lager is geraamd, antwoordt de heer J. Kamp dat de belasting is verlaagd en wel met f 1.-— per H.A. De heer Poland is van meening dat de post molens kan worden verlaagd, daar in de toe komst niet meer gerekend behoeft te worden met de molens. De voorzitter merkt op, dat als het bedrag niet noodig is, dit een meevaller is en ten gun ste kan zijn van posten, die tegenvallen. De heer Pol and acht de aanvrage voor eene geldleening van f50.000 te hoog. De voorzitter merkt op, dat (dit vermoedelijk te laag zal zijn en dit bedrag zeker gehand haafd moet blijven. Hierna wordt de begrooting van den polder goedgekeurd. De beer A. de Boer zegt in de begrooting te hebben gezien een bedrag van f48.500, bestaan de uit f 10.000, f35.000 en f3500.— Spreker vraagt waaraan dit geld wordt be steed. De voorzitter antwoordt, dat dit hoofdzake lijk' wordt- besteed aan den Middenweg, waar voor geraamd is een aankoop van 700.000 stee nen, echter zal dit aantal wellicht niet vol doende zijn. He heer P. Wonder is van meening dat de weg zeer goed onderhouden moet worden en wordt hiervoor een goede uitkeering van het Wegen fonds gegeven. Als de primaire weg gereed zal zijn, zal de Middenweg heel wat ontlast wor den en is ide weg in een prima staat. He heer O. Poland vraagt of de aankoop reeds is geschied, zoo ja, dan is de huid al verkocht alvorens de beer is geschoten, want nu eers't staat deze post op ide begrooting, die ter goedkeu ring wordt voorgelegd, hetgeen spr. bevreemdt. Be voorzitter merkt op, dat de aankoop een maand geleden heeft plaats gehad met het oog op de werkzaamheden. He heer O. Poland zou ide oude heele steenen aan de zijkanten willen zien aangebracht. De voorzitter zegt, dat alle steenen idoor nieu we worde nvervangen. De oude worden weer op andere plaatsen gebruikt. Hierna wordt ook deze begrooting goedge keurd. 1 Verkiezing Heemraad, aftr. K. Blom. Na gehouden stemming blijkt, 1d«at de heer vergadering meerendeels van meening, dat de aangegeven plaats, de meest geschikte is, n.l. zoo dicht mogelijk bij ide Oterleekerweg met het oog op de Broekerveiling. De heer O. Poland merkt op, dat met den nieuwbouw dezer brug lie overlegging der ka bels groote kosten zullen medebrengen. Spreker acht het daarom een groote fout dat het bestuur steeds maar vergunning geeft voor het leggen van kabels zonder bepaalde voorwaarden. He voorzitter deelt mede, dat bij de laatste vergunning bepalingen ziju gemaakt. Na eene breedvoerige discussie, waarbij ver schillende plaatsen, waar ide brug eventueel zal kunnen worden gebouwd, in het geding zijn ge bracht, wordt besloten gelden voor een nieuwe brug beschikbaar te stellen en de uitvoering over te laten aan het Dag. bestuur. Tevens zal een onderzoek worden ingesteld of de aangeduide plaats de beste zal zijn met het oog op ide kosten en waterstand. Dit laatste staat in verband met het malen van de machine. Voorstel aankoop vrachtauto. De voorzitter deelt mede, dat voor het ver voer van losse vrachten in het afgeloopen jaar een bedrag van f 1500 is betaald. Het is de bedoeling om de bestaande auto te houden en een zwaardere er bij aan te schaffen. Ook liet vervoer van zand kan dan zelf worden uitgevoerd. De kosten zullen hierdoor beduidend lager zijn. Dit vervoer, ten behoeve van den Middenweg, heeft in het afgeloopen jaar f2800 gekost. De bestaande auto zal tevens meer kun nen worden gespaard, daar de zware vrachten door de nieuwe worden vervoerd. Conform het voorstel wordt aldus besloten en de afwikkeling in handen van het Dag. be stuur gesteld. Voorstel aankoop Benzinepomp. In verband met de groote hoeveelheid benzine, die benoodigd is, stelt het Dag. bestuur voor een pom paan te schaffen, hetgeen veel voordeeliger is. De kosten zullen pl.m. f800 bedragen. Opgemerkt wordt, dat het wel mogelijk iireen pomp te krijgen van een der benzinemaatschap pijen, doch dan het bestuur zich verbinden om gedurende drie jaren van die maatschappij ben zine te betrekaen. j Conform het voor3tol wordt besloten. Bespreking verbetering Donkere weg. He voorzitter deelt mede dat er eene begroo ting ri en teekeningen zijn gemaakt, echter de kosten zijn zeer tegengevallen. Thans is een tweede plan ontworpen, waarvan ide kostenbere kening niet geheel gereed is. De voorzitter laat de teekening circuleeren. De voorzitter verdedigt het eerste plan, en zegt dat de weg een flinke breedte krijgt en verschil lende bochten zullen vervallen. De heer K. v. Stralen acht het lang niet nood zakelijk dat er zulke kosten voor worden uitge geven, daar er geen rekening dient te worden gehouden met het snelvervoer, want hoe harder er wordt gereden, hoe eerder de weg stuk zal zijn. Ook dient rekening te worden gehouden met de ingelanden. He heer Ci. v. Langen merkt op, dat het Ge meentebestuur in beginsel heeft besloten mede te werken aan het eerste plan en is overtuigd dat dit niet zal worden gedaan wat betreft het tweede plan. Verschillende stemmen gaan op om de weg te verbeteren, doch rekening te houden met de liooge kosten. De heer O. v. Langen zegt dat als de weg verbeterd wordt, doe het dan goed, want de weg is verschrikkelijk slecht en heeft het eenige dagen geleien weinig gescheeld of er was een ernstig ongeluk gebeurd. De heer K. v. Stralen zegt, dat allen eene ver betering zullen toejuichen, doch is het niet noo dig zulke groote kosten te maken, daar het ook met minder kan. De voorzitter deelt mede, dat de heer Koste lijk in den Raad heeft voorgesteld, indien de polder niets wil, idat dé kosten van aanleg ge heel worden gedragen door de gemeente. Dit is echter niet in stemming gebracht. He heer J. Oudeman zegt, dat het hier ten opzichte van le en 2e plan een kwestie is van een beetje geld en als het eerste het best is, dan zal er toch geen bezwaar tegen zijn. De heer O. Poland meent dat het geboden is met het oog op het nadeelig saldo en de tijdsom standigheden, om de uitgaven te drukken. Wat betreft het wegnemen der bochten is spr. van meening, dat op de rechte wegen meer onge lukken gebeuren als op de kromme, idaar men op de laatstgenoemde wel voorzichtiger is. B eheer Ci. v. Langen zegt, dat dit punt in de eerstvolgende raadsvergadering zal worden be handeld, indien er een verzoek van het Polder bestuur komt. I?pr. wil daarom de uitslag af wachten en is vrij keker van meening, dat het Blom met 15 van de 17 stemmen is herkozen. j Gemeentebestuur de zaak goed in orde wenscht Dé heer Blom verklaart zijn herbenoeming te i te maken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 7