D;e heer P. Kieft is er sterk voor dat de Pol der eigenaar van 'de weg wordt. De heer C. v. langen wijst er met klem op, dat het hier een algemeen belang betreft, De heer Jn. Oudeman is er voor, dat het Ge meentebestuur en Polderbestuur gezamenlijk hier over zullen vergaderen. Die voorzitter acht zulks ook wenschelijk. Na breedvoerige besprekingen wordt tenslotte besloten, de uitspraak van den Raad af te wach ten en op de volgende vergadering eene beslis sing te nemen. Voorstel geldlening voor wegverbetering en brugbouw. Het Dag. bestuur stelt voor, ten behoeve van bovengenoemde werken, eene leening aan te gaan van f12.300. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer C. v. Langen brengt het verzoek van den heer Mul over om de slooten bij zijn land te verbeteren. Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer A. de Boer zegt vernomen te hebben dat in de laatste vergadering van Polderbelan- gen gesproken is om het peil in den Rustenbur gerpolder te verlagen met 6 c.M. De voorzitter zegt, op die vergadering te heb ben aangeraden om hiervoor handteekeningen te verzamelen. Tot heden is bij het Polderbestuur geen schrijven ingekomen. De heer J. Gootjes verzoekt namens de over- haalvereeniging te Broek op Langendijk, eene tegemoetkoming in de kosten van uitbaggeren bij de overhaal, die jaarlijks worden begroot op f 150, Na eene korte gedachtenwisseling wordt be sloten dat het Dag. bestuur dit punt onder de oogen zal zien. De heer J. Gootjes merkt op dat met de uit voering der kanalisatieplannen >dè overhalen in het gedrang zullen komen, terwijl deze geen week kunnen worden gemist. Spr. verzoekt het Dag. bestuur de aandacht hierop te vestigen. De voorzitter zegt zulks toe. De heer Poland stelt voor, nu de molens met de kanalisatie buiten werking zullen komen, deze niet meer te verzekeren tegen brandschade, daar dit nog een beduidend bedrag vereischt. De penningmeester merkt op, dat de kosten niet zoo hoog zijn. Het aantal molens bedraagt 10, elke molen is verzekerd voor flO.OOO, waar voor een premie wordt betaald van f 2 per f 1000 Het voorstel Poland, gesteund door den heer Appelman en in stemming gebracht, wordt ver worpen met 12 stemmen tegen en 5 voor. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voor zitter de leden voor de medewerking en ge noeglijk eafwerking dezer uitgebreide agenda. Spr. hoopt, dat de Dijkgraaf op de eerstvolgen de vergadering weer geheel hersteld aanwezig zal zijn en sluit de vergadering. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR,. Strafzitting van Maandag 13 April. Belangwekkend onderwerp voor voorwaardelijk veroordeelden. Op de strafzitting van 30 December 1930 werd zekeren Th. Jac. O. uit Uitgeest, thans militair, die zich op S Sept. van datzelfde jaar te Castrieum aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt, voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en nader op te leggen bijzondere voorwaar den, waartoe ook behoorde geheelonthouding. De reclassant was echter niet zoo gelukkig gedu rende dien proeftijd zijn strafregister blanco te kunnen houden, terwijl het met de bijzondere voorwaarden ook niet al te nauw werd genomen, zoodat de treurige gevolgen niet uitbleven en genoemde O. Dinsdag in gesloten zitting voor den politierechter moest verschijnen, aangezien de officier het voornemen koestebde tenuitvoer legging van de voorwaardelijke gevangenisstraf te requireeren. De politierechter ko nzlch met het requisitoir volkomen vereenigen en gelastte ten uitvoerleg ging van de voorwaardelijke straf, zoodat deze mislukte reclassant zijn weinige zorg voor de naleving der bijz. voorwaarden met 2 maanden afzondering zal moeten boeten. Zie de lelie's op liet veld, ziet hoe schoon zij bloeien. De 28-jarige gehuwde tuinbouwersknecht Wil lem J., te Andijk, wiens reukorgaan gesierd is met een elegant lorgnetje, had zich op 15 Dec. de vrijheid gepermiteerd, 'n half mud gerooide leliebollen weg te nemen van het land van den bollenkweeker Jan Tensen en stond nu deswege terecht. Het bleek, dat deze vingervlugge jon geman zich bovendien nog had schuldig gemaakt aan diverse diefstallen van akkerproducten, hek- palen en kruiplanken. Ook had hij den heer Wig- gers, den reclasseeringsambtenaar een rad voor de oogen gedraaid, zoodat deze ambtenaar, ten zeerste verontwaardigd over zooveel snoodheid, zijn aanvankelijk gunstig rapport geheel terug trok. Het is begrijpelijk, dat een verdachte, die zoo weinig tot zijn voordeel ko nbijbrengen, er niet gemakkelijk afkwam en het mocht dus geen verwondering baren, iiat hij tot 2 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld Hoeveel meubilair een jong-gezellenkamer opleverde. Begin Eebruari werd te Alkmaar in de Alkm. Courant, een belangrijke openbare verkooping van meubilaire goederen geannonceerd, te houden in het Gulden Vlies' en ten overstaan van notaris v. d. Heide. Al deze meubelen zouden afkomstig zijn van den vertrekkenden directeur der I.and- bouwbank, de heer J. N. Muller Biranlds. Een ac tief meubelwinkelier nam eens een kijkje in de tooneelzaal van ,,Het Gulden Vlies" en trof daar aan een collectie meubelen, groot genoeg om een geheel kasteel te installeeren. De zaak kwam hem verdacht voor en hij stelde zich in verbinding met de Middenstands ver eeriiging, die den aap uit de mouw wist te halen en te bewerken, dat de ondernemer van die verkooping, de heer Alex de Luit Den Haag, heden terecht stond wegens oneerlijke concurrentie, strafbaar gesteld bij art. 328bis wetb. van strafrecht. Van al de aanwe zige goederen was slechts het meubilair van een Heerenkamer ingebracht door den heer Mul ler Brands, die een en ander aan den ondernemer voor f 500 had overgedaan. Wel was echter re clame gemaakt en een portret van den heer M. Brands om de echtheid van de verkooping aan te toonen. De heer officier stelde in het licht de mogelijkheid van benadeeling der bonafide win keliers en meende dat de verdachte met zijn verkoopingen maar in Den Haag moest blijven. Requireerde tenslotte f100 boete of 60 dagen, waarop de heer ide L. werd veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen, direct genoegen nam en con tant aftikte. Met de vuist gedebatteerd. D ebeer Theodorus Hof te Egmonid Binnen kreeg in den avond' van 1 Maart omstrejeiks kwart over 10 uur een nog al diepgaand mee- ningsverschil met zijn dorpsgenoot Petrus ide G., waarbij laatstgenoemde heer zich zoodanig op wond, dat hij tot handtastelijkheden overging en zijn geaehten tegenpleiter op het hoofd tim merde. Ter zake van die ontaarding der discus- siën werd de heftige debater heden veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Gevaarlijke vriendschapsblijken. Een te Alkmaar wonend, althans Zondag 8 Maart aldaar vertoevend heer, genaamd Jan de V., bemoeide zich alstoen op zoodanige onge oorloofde wijze met een door agent Stuarts op de Laat gedane arrestatie van een beschonken persoon, dat gemelde agent verplicht was om de lat in gebruik te nemen, teneinde het terrein meester te blijven. Be ongewenschte inmenging kwam gemelden Jan V. dan ook duur te staan, aangezien hij thans door den politierechter ter zake ambtsbelemmering tot f 25 boete of 25 da gen werd veroordeeld. Met valsehe veeren gepronkt. De 30-jarige vrachtrijder Nic. B. te Eigmond Einnen, had van de firma Pauwels te Alkmaar op accepten een vrachtauto gekocht en maakte tijde lijk gebruik van het bij het nummer G 42167 be- hoorend nummerbewijs. Aanvankelijk was daarop geen aanmerking gemaakt, doch op 28 Februari liep de chauffeur van den heer Bi. Tervoort tegen de lamp, werd tegen den patroon procesverbaal opgemaakt en stond deze heden terecht. De officier adviseerde den vrachtrijder de mo tor- en rijwielwet eens beter te bestudeeren en vorderde f25 boete of 25 dagen; waarop ver oordeeling tot f 15 boete of 15 dagen zonder par don volgde. Een aandoenlijke en hartverheffende verzoe- nings-scêne in de Rechtzaal. Op 4 Maart kregen te Urk o phet terrein van den vischafslag de korpulente heer Albert K„ visscher aldaar en de vischhandelaar Dorus G. een nogal hooggaande kwestie over de verkiezing van een nieuwen afslager, naar welke betrek king ook de heer K. ambieerde. De beide twis tende heeren verloren al spoedig hun bedaardheid en begaven zich op het gevaarlijke terrein der persoonlijke beleedigingen, met het minder aan gename resultaat, dat beiden heden achtereen volgens terecht stonden. Onze politierechter, mr. Ledeboer, wist echter met buitengewoon veel takt deze zaJken te be handelen en de afkeerige harten weer tot elkan der te brengen. Die tegenstanders drukten elkan der op uitnoodiging van den politierechter har telijk de hand en namen ten volle genoegen; met het minimum straf f0.50 boete, die hen elk door mr. Ledeboer werd opgelegd. Het suoces van deze rechterlijke arbitrage was volledig en ten volle tot navolging waard. Afdoende manier om late logee's aan te dienen. De bejaarde hotellier van een volkslogement aan het Luttik-Oudorp te Alkmaar, de heer J. Koeman, werd in den laten avond van 2 Maart uit zijn eersten slaap opgeschrikt door groot lawaai aan de voordeur. Hij begaf zich naar voren 'ter onderzoek en bemerkte door de deur ruit twee. luidruchtige personpn, die toegelaten wenschten te worden. Op zijn weigering nam een hunner zijn toevlucht tot geweld door de voor deur in te trappen. Deze geweldenaar, zooals later bleek de losarbelder Th. J. K., stond ter: zake de gepleegde vernieling heden terecht en- beweerde zich niets meer van het feit te herin neren. Bjij het verhoor door de politie scheen evenwel zijn memorie beter te zijn gedisponeerd' en had hij volledig erkend. Deze erkentenis werd voldoende geacht en de heer K. veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Jantje lacht en Jantje huilt. Een breedgeschouderd man, die bij nadere ken nismaking de 40-jarige dorpssmid Pieter de J. uit Spanbroek bleek te zijn, had zich voor dien poli- tienechter te verantwoorden omdat hij op 11 Maart den neus van dien 16-jarigen melkknecht Maxtinus Konijn voor zijn aambeeld had aange zien en hem met de vuist een flinken opstopper op gezegd reukorgaan had toegediend. De heer Pieter de J. was ten zeerste verbol gen op Martinus omdat dit jongmensch hem toen hij den vorigen avond zijn dochtertje van het ijs had teruggeroepen, had uitgelachen en voor den gek had gehouden. Het kostte hem den volgenden dag niet veel moeite, dit lachende gelaat een meer droevige trek te geven, maar nu kijf 'ter zake mishan deling terecht stond, betuigde hij eerlijk zijn leedwezen, zich zóó te hebben vergeten. De of ficier kon zich echter het optreden van èen ver ontwaardigd huisvader best indenken en vor derde slechts f2 boete of 2 dagen, 'n zeer gerin ge straf, die evenwel ook door den met een juist oordeel ides onderscheids begiftigden politierech ter volkomen voldoende werd geacht. ARRONBiISSEMENTSRECiHTBA NK. Zitting van Dinsdag 14 April. Uitspraken van 31 Maart. Pieter O., tuinder Nederhorst den Berg, dief stal van kippen, gepleegd te Schaen, (verzetzaak vonnis 8 maanden gevangenis bekrachtigd'. Zijn proeftijd eindigde niet bijzonder succes vol.. in het pension: „Biruine bohnen nber alles". De 19-jarige werkman Jan B. uit Wijk aan Zee en Duin, die indertijd de aandacht op zijn tot dusver weinig opvallende persoon had geves tigd wegens diefstal met braak in den nacht, van 17 op 18 Juni te Castrieum bij de sigarenwinke lierster mej. wed. Jb. Kaaij, zulks in samen werking met Gerard Tromp, bijgenaamd „Kur- kie" en die bij wijze van bijzondere gunst voor waardelijk was veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met 3 proefjaren en onder toezicht stelling van het Leger des Heils, had de hem ten deel gevallen faciliteit zoo wéinig geappre cieerd, dat heden op vordering van den officier de meerv. strafkamer gelastte, dat op grond van zijn strafbare gedragingen, de voorwaardelijke straf zal worden ten uitvoer gelegd. Zegt het voort! Bé meineedzaak uit Zuidscharwoude werd voortgezet. Op 20 Januari j.l. stond voor de meervoudige strafkamer terecht als verdacht van meineed in een burgerlijk rechtsgeding de heer JSm.,, 'n 32-jarige slager te Zuidscharwoude. Deze sla ger zo unamelijk op 20 October in de Rechtszaal alwaar een echtscheidingsproces werd behandeld, betreenffde het echtpaar van Spengeler, burge meester van Zuidscharwoude, opzettelijk en in strijd met de waarheid als gehoorde getuige heb ben verklaard dat de burgemeester in den nacht, volgende op ide feestelijk gevierde, bedronken en beklonken kanaalfeesten, beschonken zou zijn geweest. De heer 8. had in de qualiteit van chauffeur den burgemeester van den nachttrein te Alkmaar opgehaald. De burgemeester verkeerde alstoen in gezelschap van twee bekende jour nalisten, de heeren Nijland en O. Nannes Gorter en hij had het gezelschap naar het Hotel 'de Toelast in de Langestraat gereden, alwaar ge noemde journalisten, die ambtshalve aan de Ka naalfeesten hadden deelgenomen, vertoefden. Be burgemeester bracht deze heeren, alvorens huis waarts te gaan, naar Tiet hotel alwaar nog 'n gelagje werd geconsumeerd. Volgens verklaring *an 8. nu zou de burgemeester bij het verlaten van dit hotel, kennelijk onder den invloed zijn geweest. Deze insinuatie werd echter door Jhr. van. Sprengeler pertinent ontkend en hij beriep zich ten dien aanzien op 'de getuigenis van genoemde journalisten. Het gevolg was dat tegen den chauffeur een strafvervolging werd ingesteld en mr. Schenkeveld uit Alkmaar, welke jurist ook de belangen van mevrouw v. Spengeler in het civiel proces had behartigd, stond ook de heer S'. terzijde als raadsman en verdediger. Door den heer Officier van Justitie, die het feit wettig en overtuigend bewezen achtte, zulks ook op grond van de disculpeerende verklarin gen der gehoorde journalisten, werd veroordee- iing gerequireerd tot 6 maanden gevangenisstraf, terwijl verdediger als 'n slot van een uitvoerig pleidooi vrijspraak concludeerde. De meervoudige strafkamer wees daarop een interlocutoir vonnis, waarin werd beslist, 'dat nog andere getuigen moesten worden gehoord en dus een nader onderzoek werd gelast. Dit onderzoek had nu blijkbaar plaats gehad en werd Ide behandeling der zaak heden voortge zet. Opgeroepen waren thans als getuigen Jhr. A. L. v. Sprengeler, G. Nijland, C. Nannes Gor ter, N. Zee, J. O. Brunen, J. C. Goet en A.' Hoogland Van ide reeds gehoorde getuigen was alleen Jhr. v. Spengler aanwezig, terwijl de overige ge tuigen allen optraden ten voordeele van den ver dachte. Door hun verklaringen poogde de ver dediging aan te toonen, dat reeds kort na het gebeurde Ide heer Sm. met vrijmoedigheid het feit had besproken, 'dat de burgemeester dien nacht beschonken was geweest en hij deze uit de auto, een huurford, door verdachte gereden ter vervanging van zijn vader, wien de 'nachtdienst te zwaar viel, als "het ware had moeten sleepen. De moeder van verdachte, die hem, omdat het zoo schromelijk laat werd, vol onrust buiten had1 afgewacht, was van een en ander getuige ge weest. De burgemeester bleef echter brj zijn ontkente- nis en insinueerde, 'dat misschien verdachte zelf dronken was geweest, waarop 'deze antwoordde geen gebruik van bier of sterken drank te ma- kén, zoodat ideze dronkenschap kon worden uit geschakeld. De heer Officier erkende door het nieuwe getuigenverhoor in twijfel te zijn ge raakt en vorferde thans vrijspraak, er echter prijs op stellende te dtoen uitkomen, 'dat hij daar mede. niet aannam idie beweerde dronkenschap van den burgemeester. Mr. Schenkeveld pleitte daarop uitvoerig en verzocht zoowel formeel als materieel vrijspraak, onder overlegging van verschillende arresten van hoogere rechtscolleges. Voorts bleef pleiter zijn meening betreffende idle gedragingen van getuige v. Spengler handhaven. Na re- en dupliek werd de behandeling gesloten en de uitspraak bepaald op over 8 dagen. Schoenmaker houdt je bjj jo leest. Een tweetal jeugdige Duitsche schoenmakers uit Obersdorf, -ie heeren Jozef G. en Paul us P., werkzaam bij den schoenhandelaar-colporteur K. Jonk in de Spoorstraat te Helider, werden inder tijd op de zitting van 3 Februari gehoord als getuigen in een Hoogerberoepzaak contra hun patroon ter zake overtreding der Arbeidswet. Zij legden alstoen een verklaring af in flagranten strijd met het ambtseedige procesverbaal en on der eede afgelegde verklaring van den verbali sant agent J. Tiesen, die in den nacht van 3 op 4 Juli deze overtreding had geconstateerd. Daar genoemde leerlingen van St. Crispinus niet ge negen bleken hun verklaringen te wijzigen, meen de de officier termen aanwezig te zien, een ver volging wegens meineed tegen ideze getuigen in te stellen. Dientengevolge stonden zij heden te recht, doch bleven onwrikbaar bij hun verklaring, dat Idien avond niet was gesproken over de werk zaamheden voor den volgenden dag, Een der ge hoorde getuigen, de kellner W. v. d. Bogaerd, die op den bewusten avond ook in de werkplaats had vertoefd, verklaarde nog dat de heer Jonk had getracht hem een schriftelijke verklaring te doen teekenen en hem alstoen een rijksdaal der belooning had toegezegd. De heer officier vorderide tegen ieder der verdachten 3 maanden gevangenisstraf. De eveneens gevraagde onmid dellijke inhechtenisneming werd door de Recht bank geweigerd. Een verliefde jongelings.streek met ont zettende gevolgen. Onze lezers zullen zich vermoedelijk nog wel herinneren het ontzettende ongeval op het stati ons-emplacement te Uitgeest, waarbij een jong levenslustig meisje, dat haar galant naar iden trein had gebracht en iiiens hand vasthoudend* een eind met den opstoomenden trein medeliep, van het perron onder (de wielen geraakte en, bijna onmiddellijk werd gedood. Tegen den jon gen man werd daarop een strafvervolging inge steld, terzake het veroorzaken van den dood door schuld en stond dit jonge mensch N. St. heden terecht. Aangezien evenwel ide verdachte den 18-jarigen leeftijd nog niet had bereikt, werd op grond van de kinderwetten deze zaak met gesloten deuren behandeld. Nader vernamen wij, dat door den heer Officier met inachtneming van verzachtende omstandigheden was gevorderd f 50 boete subidiair een aan'tsal dagen tucht school. Uitspraak a.s. Dinsdag. Fen ksrllenjongen, die zijn ledigen tijd beter kon besteden met zijn vakkennis te vermeerderen. Een 18-jarige, gelorgnetteerde timmermans knecht, genaamd Martinus van J., wonende te Hoorn, stond terecht als verilacht op 20 Jan. aldaar in een pakhuis-deuropening zich zeer on voegzaam tegenover eenige kinderen te hebben gedragen, een feit dat strafbaar is gesteld bij art. 239 wetb. v. strafrecht en uiteraard met gesloten deuren werd behandeld. 'n Bieweegljjk burger van Urk. De verlof houder K. Sch. te Urk, die onlangs als verdachte de politierechterszitting opluister de naar aanleiding van een nachtlijk avontuur met een Urker huismoeder, doch alstoen van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk werd vrij gesproken, had nu blijkbaar de connecties met de H.'H. Rechters weer aangeknoopt, zooals bleek uit de omstandigheid dat hij moest terecht staan wegens het plegen van niet nader te qualificeeretï handelingen mét een jeugdig kind beneden den leeftijd van 16 jaar. Verdachte werd als raads man en verdediger bijgestaan door mr. Zeldenrust uit Amsterdam en werd voorts deze precaire zaak om deugdelijke redenen met gesloten deuren behandeld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 8