Tulpen-Ziekten Uit den Omtrek De Vrouw en de Mode P., vrijgezel en koopman in huishoudelijke ar tikelen, besabbelde ijverig geidurende het onder houd met Iden kantonrechter 'n kauwgummi of 'nJDobbelmans B.Z .K.versnapering-, ook hij was het slachtoffer van de zuinigheid, waarmede te Alkmaar vergunningen om te mogen venten, worden uitgegeven en in ide Lindelaan in fla g-rant delict betrapt, toen hij zonlder consent zijn koopwaar aanbood. Deze heer genoot even eens van het medelijden des kantonrechters, doch 50 pet. minder dan zijn voorganger, aange zien hij werd veroorideeld tot fl boete of 1 dag. ALKMAAR. CINEMA AMERICAIN, VICTORIATHEATER. Van het Westelijk front geen nieuws. Als wij ons nederzetten om eene recensie te geven van het filmwerk, waarover de gansche wereld de mond vol heeft, dan worden wij tot diep nadenken gedwongen. „Im Westen nichts Neues" verfilmmt van het pracht boekwerk van E. M. Remarque en de gruwe len van een wereldoorlog worden op meesterlijke wijze weergegeven, en vervullen een leder met ont zetting. Verbluffend is de nauwkeurigheid naar het origi neel opgebouwd en minitieus nagemaakt. Tafereel na tafereel ontrolt zich voor onze oogen, aaneengerljd tot een grootsch geheel, hier afschrik wekkend, daar diepontroerend, soms weerzinwek kend, dan weer aangrijpend. We zien de jeugd, nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid vrijwillig en vol enthousiasme naar de wapens grijpen. De stoere knapen, de bloem en toekomst voor elk volk, worden gedrild om deel te nemen in de massa moord, die men „oorlog" noemt. Nog onbewust van het dierlijke, waartoe zij in de loopgraven komen, bewonderen zij de nieuwe uni formen, die zij voor jongensjas en -broek omwis selen. Vol illusie trekken zij naar het front en al spoedig ontvangen zij den vuurdoop, maar ook spoedig hebben zij de helsche kwellingen van den krijg te verduren. Huiverend aanschouwen wij de tafereelen, waarbij het geloei van het artillerievuur, het fluiten der bommen, het geratel der mitrailleurs het luchtruim vult. En een ieder tracht het veege lichaam te bergen. En dan, dan ontbrandt de brute razernij met het gevecht van man tegen man, dan worden zij op elkaar losgelaten en als beestmenschen plegen zij deze onderlinge menschenmoord op groote schaal En zoo gaat het voort, dag in dag uit, week in week uit, doch ook het romantische treedt bij wijle op den voorgrond. Wij zullen het vele, dat in een vliegend tempo ons oog voorbijsneld niet weergeven. Gootsch van opzet, prachtige ensceneering, fijn spel kenmerkt dit machtig filmwerk, waarin den krijg wordt blootgelegd in al zijn afschuwelijke wreedheid met als gevoflg dat men tot in zijn diepste diepte wordt ontroerd. Velen zullen deze rolprent willen zien. De toeloop zal groot zijn, vandaar dat dit filmwerk zoowel In de Cinema Americain als in het -Victoria-theater wordt vertoond. Aanbeveling verdient het zich tijdig van plaats- kaarten te voorzien. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. dat uit. een groóten koffer een bedrag van f900 was gestolen. Voorts is 's nachts ingebroken op 3 plaatsen aan den Stratumschedijk, waar de inbrekers door vernieling van ruiten aan de achterzijldte de ver schillende winkels zijn binnengedrongen. Hier worden eenige kleine geldbedragen alsmede een rijwiel vermist. LANDWAARDE EN CJMeMS. .Door de slechte financieele uitkomsten van de landbouwbedrijven heeft een Commissie uit de Afd. Anna Paulowna der H. M. van Land bouw overleg gepleegd met iden inspeteur van de directe belastingen om te komen tot een ver nieuwde schatting der grondwaarden voor de vermogensbelasting. Overeengekomen werd -lat men uit billijkheidsoverwegingen over kon gaan tot een verlaagde schatting welke" zal bedragen f1800, f1500 en f1000 per H.A. al naar do kwaliteit van het land. Voor gronden met een speciaal doel (b.v. bouwterrein) zal van deze taxatie worden afgeweken. DE A M. N A RCJSS EN - PER MIT S, Als vorig jaar. Blijkens telegrafische mededecling van den Rijkslandbouwconsulent te Washington zullen dit jaar invoervergunningen, z.g. pernfits, voor nar- cisbollen op dezelfde basis worden afgegeven als het vorige jaar, hetgeen dus neerkomt op 100.000 bollen van elk der variëteiten Spring- glory, Glory of Sassenheim, Victoria Eimperor en Golden Spur. Van alle andere variëteiten te zamen zullen permits worden verleend voor ten hoogste 25.000 bollen in totaal. (Aigem. Hbld.) Auto tegen een boom. Aan den Frieschen straatweg te Groningen is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto,, komende uit de richting Leeuwarden, waarin twee personen waren gezeten, is tegen een boom gebotst, waardoor ide auto geheel vernield en de beide inzittenden zwaar gewond werden. Die beide personen die in de auto zaten, waren: de zoon van den aannemer Huisman te Groningen en iemand uit Paterswolide, Aabruhe geheeten De beicle geownïden zijn, nadat de eerste hulp was verleend, naar het Diaoonessenhuis te Gro ningen overgebracht. Genees hei huidje van de kleine met HT« en houdt het droog met PUROLPOEDER Nieuwstijdingen Inbrekers. Maandagmiddag hebben onbevoegden zich tij dens de afwezigheid van de bewoners toegang verschaft tot het huis van den heer P. Berg man aan de Schalmstraat te Einïd'hoven. Toen de bewoner eenigen tijd later' thuis kwam, bleek Huidziekte en verkalking. Deze 'beide genoemde ziekten zijn eigenlijk één. Het een is het gevolg van het andere. De zwam die deze ziekte veroorzaakt is besmette lijk, zoolang de bollen in eene vochtige omge ving worden bewaard'. Op het veld komt do Een sportcostuum van bruine jersey met inge weven strepen en een even klokkenden rok. Kraag en manchetten zijn voorzien van beige en bruin -rosgrain lint; de ceintuur van wildleer heeft een antasiegesp. Een modern jasje van beige duvetine met een eintuur, dat er gedeeltelijk overheen, gedeeltelij nderdoorloopt. De rok is bruin. Ensemble van olijfgroene drapelle met een casa- que van ivoorkleurige crêpe de Chine, waarbij zeer smalle reepjes van dezelfde stof zijn ingezet. Ensemble van blauwe zijden velours met ingezette stukken in den rok. De lichte casaque wordt ge kruist over een geplisseerd vest van ccrêpe Georgette in dezelfde kleur; de ruimte in de schoot wordt door kleine naadjes verkregen. ziekte niet voor, maar wel nadat ze eenigen tijd in de schuur zijn bewaard geworden welke niet al te droog is. Op de bollen verschijnen eerst meer of min- deroe diep ingezonken plekjes, die bruin verkurkt aanzien. Bij voortgang der ziekte, wat bij vochtige lucht al zeer gauw het geval is, worden zelfs de geheele buitenste rok der bol aangetast, en gaat deze over in een bruin rottige substantie. Bij sommige soorten tulpen ontstaat een zeer wal gelijke reuk, bij andere in 't geheel niet. Als al leen het buitengedeelte van dien bol bruin wordt, verandert het inwendige gedeelte vaak in zeer harde, poederachtige, witte massa. Men spreekt dan van verkalking". Ligt de bol iets vochtig, dan ziet men al spoedig de schimmel te voorschijn treden, Idiie groenachtig blauw gekleurd is. Mej. Spieringburg is het bij onderzoek ge bleken, dat idoor infectie vooral de zwam gezonde bollen aantast. Goed liroog bewaren der bollen, is eerste vereischte, daarbij te zorgen id-at de bol niet wordt beschaidigd, wat met het vervoer, pelle nen sorteeren zoo gemakkelijk geschiedt. Ook het z.g. wit rooien der tulpen, vooral de vatbare soorten, is zeer af te raden, daar deze zeer ontvankelijk zijn voor de aantasting. De soorten Prins van Oostenrijk, Rose "Luisan- te, Hobbema en Generaal de Wet, alsmede Artus schijnen al zeer vatbaar voor verkalken te zijn, hoewel er bovendien meerdere zwakhuidige tul pensoorten spoedig aan deze ziekte lijden. Bullen-Mijten. Bollenmijten zijn spinachtige dieren, idie vol gens onderzoek (19241927) nooit geen gezonde, onbeschadigde bollen aantasten. Heeft men last van deze insecten, idan is het een gevolg van zieke bollen, of bollen die be schadigd zijn, hetzij door te ruwe behandeling of door vreterij van andere insecten. Door de snelle vermeerdering van dit insect, kan er veel schade veroorzaakt wordien, zoodat he tbeslrijden noodzakelijk wordt. Een afdoend middel is het berooken van para- ddi-chloor-bezol. Men raadplege dan echter eerst den controleur v. ld. Plantenziektenkundigen Diienst. Men houde echter met het oog op aller lei ziekte en ongemak, steeds eene liroge tempera tuur en voldoende luchtverversching in zijn schuur. Dit is een van de eerste vereischten die men dient te stellen om bollen goed bewaren. Paarb ijreinheid en gelijkmatige temperatuur. Slakken. De welbekende grauwe slakken kan soms te velde aan ide bollen tamelijk veel bladbescha diging aanbrengen. Tegenwoordig is er een best afdoend bestrij dingsmiddel tegen slakken en wel door het uit strooien van houtzaagsel, hetwelk flink bevoch tigd is met een oplossing van kopervitriool. Men strooit dit geprepareerde zaagsel uit in de padien en langs de kanten der bedden. De slak ke ndie er 'mede in aanraking komen, trekken.' zich terug, of sterven spoedig. Wij zagen met dit middel de beste resultaten. Ratten cn Muizen. Eivenals tegen kiespijn allerlei middlelen aan bevolen worden, helpen de meeste niet, of zeer onvoldoende. Ons en meerderen hadden zeer goe de resultaten met het neerleggen van bokking, die van binnen door middel van rattenkruid vergif tigd waren. Aan mootjes gesneden, en hier en daar neergelegd, vooral bij de in- en uitgang van rattengangen, is al wat men te doen heeft. Ook het middel Zeliopasta tegen ratten en Zelio-korrels tegen muizen, schijnt volgens som mige bollenkweekers met zooveel succes aange wend te zijn, dat men later geen beschadiging meer kon constateeren. Dit jaar zal door die Com- gissie van Correspondenten v.d. Plantenziekten kundigen Dienst zeer uitgebreide proeven ge nomen worden, idank zij de steun van vele plaat selijke tuinbouwvereenigingen. Nog een vraag over Stekerziekte. Br wordt gevraagd hoe de stekérsziekte het vuur kan veroorzaken en het vuur de stekers. Tevens mijn meening over de bloembollenvernieti ging. Zeker wil ik deze vraag beantwoorden. Ech ter de vrager idiene niet te vergeten, dat deze artikelen kort moeten zijn, om aan duidelijkheid niet te verliezen en ook vanwege plaatsruimte. Daarbij komt, dat idit eigenlijk zaken zijn die op cursussen behandeld worden, desnoods toe gelicht 'met allerlei materiaal. Wat de stekerziekte-planten betreffen, zeker men vernietigd deze wel, maar dezelfde zwam heeft dan alreeds vaak de huurplan ten besmet, door middel van haar sporen (zaad). Daardoor treedt later ook het vuur op, "hoewel ook nog andere schimmelende voorwerpen dit kunnen doen. De tulpen die nu laat in den tijd door het vuur zijn aangetast, zijn eigenlijk weer de steker- ziekte veroorzakende planten. Want deze schim mel tast niet alleen het blad aan, maar ook ide stengel. Van deze stengel groeit als 't ware de schimmel naar de bol, waar ze 'haar sclerotiën vormt. Worden de bollen nu niet zuiver schoon gemaakt, worden deze bollen gewoonlijk stekers in het volgend voorjaar. Dus de bollen dienen steeds goed schoon gepeld te worden, waaraan soms veel hapert, vooral wanneer de bollen voor eigen voortteelt bestemd zijn. Overigens gébruikt men den naam .steker" niet alleen voor de ste ker- en vuurzwam, maar voor alle zieke bollen die niet opkomen. Met uw inzicht ben ik het geheel eens betref fende het vernietigen der bloemen. Als men deze in een vaartuig gooit en ze daarin laat ver rotten, geeft dergelijke verhandeling niet veel. Het graven van kuilen stem ik toe, is bewerke lijk voor ons vanwege de verdeeling van het land in akkers, maar met eenigen goeden wil is veel goeds te doen. Hoeveel tijd en geld en moeite offert men niet op aan bewaarkool Kan het dan niet voor dit product? Plaatselijk Nieuws TARWEORGANISATIES VOOR NOORD»- EN VOOR, ZUIDiHOLLANDl Gelegenheid zich aan te sluiten. Door de tarweorganisatie voor Nooni-Holland en die voor Zuid-Holland, beide gevestigd te 'sGravenhage, wordt het volgende ter kennis der tarwetelers in Noord- en Zuid-Holland gebracht. Iedere tarweteler kan lid worden door het invullen van een formulier voor aansluiting. Deze formulieren zijn in het bezit der vertrou wensmannen en der secretarissen der districts-1 commissies, voor zoover deze reeds zijn benoemd. Men informeer© hiervoor bij de plaatselijke af- deelingsbesturen. Zij die nog voorraden bezitten van op eigen bedrijf in 1930 geteelde tarwe, wél ke nimmer van het bedrijf af zijn geweest, kun nen deze voorraden opgeven door het invullen van een tweede formulier. Dit formulier is bij dezelfde personen verkrijgbaar. De invulling van dit formulier en van het formulier voor aanslui ting dient te geschieden vóór Vrijdag 24 April a.s. O pdien datum is de inventarisatie der voorraden 1930 in Noord- en Zuid-Holland ge sloten. Latere aangiften worden niet meer aan vaard. Zij die geen voorraden 1930 bezitten, doch zich voor den oogst 1931 als lid wenschen aan te melden idienen bij de bedoelde vertrouwens mannen het aansluitingsformulier in te vullen en een formulier speciaal bestemd voor het no- teeren der oppervlakten. De aandacht der telers wordt er op gevestigd, dat zij Ide oppervlakten dienen op te geven voor ieder as tarwe afzonderlijk cn dat de kadastrale aanduiding of plaatselijke omschrijving dient te worden vermeld. Men wende zich tot de plaatselijke besturen om inlichtingen en eerst als blijkt, dat in hun omgeving geen vertrouwensman aanwezig is, wende men zich tot het kantoor der tarwe-orga- nisatie. Dit is voor beide provincies Anna Pau- lownastraat 20, Dien Haag. ZUIDSCHARWOUDE. Vanwege de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" werd Donderdagavond in „De Roode Leeuw" alhier een openbare vergadering gehouden. De sa menkomst stond onder leiding van den heer S. de Boer Wz„ die de beide sprekers en het niet talrijke publiek hartelijk verwelkomde. Als eerste spreker spreker trad op de heer Joh. de Veer, van Schagen, no. 1 van lijst 5, met het onder werp: „Het wegenvraagstuk en de nood in den land en tiunbouw", waarvan spr. een bijzondere studie heeft gemaakt. De toestand der wegen die hier en daar in dit gewest veel te wenschen overlaat, moet ondergebracht worden onder het regelend optre den van de overheid en het paratiseeren op water schappen enz. moet verdwijnen. Het tweede gedeelte van sprekers betoog handelde over den nood in den land- en tuinbouw. Hoewel niet ontkend kan worden dat de regeeringssteun voor velen een zegen is was, trad spreker in een nadere beschouwing en conclu deerde dat het devies „Draagt elkanders lasten", nogal te wenschen overliet. De tweede spreker was de heer B. Gobits, journa list te Amsterdam, met het onderwerp „De alge- meene politiek". De politieke beteekenis van de komende staten verkiezing werd door hem in het bijzonder voor het liberalisme ontvouwd en trachtte aan te toonen dat deze partij partij thans aan invloed wint. Zelfs „Het Volk" moet thans constateeren dat er nu een gerin ge wint voor het liberalisme waait. Nationaal en internationaalwil het die invloed bevorderen. Geen politiek in den aether, geen klassenstrijd, interna tionale ontwapening, ook zoowel op geestelijk als economisch terrein. Natuurlijk werd een en ander nader door hem belicht en besloot dat het noodzake lijk is, de invloed, de invloed van de liberalen, ook in de Prov. Staten, te versterken en eindigde met een warme aanbeveling om den heer Joh. de Veer, als man van de praktijk in deze centra te stemmen. Beide sprekers huldigden in hun rede verschillende mannen van naam, waarbij mr. Smeenge een eere plaats kreeg. Een applaus viel den spreker ten deel. Het debat was vrij, waarvan door den heer Du Burck gebruik gemaakt werd, en verschillende pun ten, vooral van de tweede spreker, aanviel en die een meer democratische politiek verdedigde. De heer Gobits diende hem uitvoerig van antwoord, maar moet dit wegens zijn uur van vetrek, afbreken. Nu volgde eene gedachtenwisseling tusschen den debater en den heer de Veer, waarbij eerstgenoemde de noodzakelijkheid niet inzag waarom men Vrij- heidsbonder moest zijn, om het onderwerp van den heer Veer in de Staten te bepleiten, enz. en naar aanleiding van het betoog des heeren Gobits memo reerde spr. dat de liberalen hier ter plaatse geen fiere rol gespeel hebben. Over het laatste kon de spreker niet oordeelen en gaf nu eenige nadere ge gevens aangaande zijn onderwerp. Naar aanleiding van een vraag van den heer van der Wal over het pachtvraagstuk, werd door den heer de Veer breed voerig beantwoord, waarbij hij zich geen voor stander betoonde van de meermalen besproken wet in deze. Men bleef nog in een gezellig onder onsje bijeen, waarna de heer de Boer tot sluiting overging. Reeds eerder had hij de sprekers bedankt en deed dit nu aan allen. Op voortreffelijke wijze wist hij de vergadering te leiden, beval aan te stemmen op no. 1 van lijst 5 en noodigde de aanwezigen uit de vergadering a.s. Dinsdag te Winkel te bezoeken, waar de heer Smeenge als spreker zal optreden. ZUIDSCHARWOUDE. De winkeliers van Zuidscharwoude, vereenigd onder den naam R. I. O. B. deden in langen tijd niets van zich hooren, de actie bleek verflauwd. En hoe wel nu nog van eenige actie naar bulten niets blijkt, wat nog geenszins zeggen wil dat het bestuur stil zit, besloot men dat een gezellige avond onder de

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5