NIEUWE S 11 zas 1! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 47 DINSDAG 21 APRIL 1931 40e Jaargang Buitenlandsche Brieven Kigaiiën j| N.V. 1 ndijk Cl i Heer TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LAlGEIIJkËR COURANT deze courant verschijnt DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma 1. H. KEIZER. - Bukte» 1.1.1EIZE8. Beitel UeerdscliaTwcudi. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAK PLAATSRUIMTE. iEN, sin 92 VERKIEZINGEN EN HUN DOEL. (Van onzen correspondent). STAMBOEL, April 1931. Stamboel! Het klinkt wat vreemd in onze ooren lit woord, wij, die gewend zijn aan het volklankige Helleensche woord Constantinopel, maar de Grieken zijn van de oevers der Bosporus verdreven en de lurksche republiek stelt er de hoogste prijs op, dat ie grootste stad van het rijk een Turksche naam Voert. Men blaast de vreemdelingen tegenwoordig ie ooren vol met Tursch nationalisme. Daarbij was bet oude Turkendom niet alleen veel Turkscher, _jar tegelijker tijd ook veel b^cheidener dan het nieuwe. Merkwaardige tegenspraak: de Nieuw Tur ken willen geheel en al West-Europeanen zijn, maar (staan in scherpe tegenstelling tot de Europeesche vetenschap. Hun geleerden beweren neen het is geen grapje dat Homerus geen Griek, maar een Turk is geweest en dat, hetgeen wij steeds voor Jrieksche cultuur hebben gehouden eigenlijk een :urksche geweest is. Het is niet gemakkelijk den veg te vinden in den tuin van de Nieuw-Turksche cultuur-vorschingen. Men kan het slechts dan be grijpen als men weet, dat het Nieuw-Turkendom zich een nieuw geestelijk fundament wil geven, nadat het die van den Islam verloren heeft. Men heeft in het nieuwe Turkije inderdaad het gevoel, dat de grond, waar vroeger alles op stond verdwenen isa. Nergens waren kerkelijke en wereld lijke toestanden zoo innig vergroeid als in Turkijé. De Sultan was Kalief, vertegenwoordiger van den Iprofeet, dat wat hem ook door de Arabieren niet Ibestreden en de invloed van den Kalief strekte zich luit over de geheele Mohamedaansche wereld. Moe- 1 stapha Kemal kan thans wel den tulband en de fez, het Arabische schrift, de Ulema's en de Derwischen luit zijn land verbannen, hoe meer hij deze refor- [matie in zijn land met hardheid doorzet, des te Imeer verliest Turkije aan invloed in Azië en Afrika, lüe Arabier in Irak en Hedschas, in Indië, Egypte [en Marokko veracht tegenwoordig den Turk als een longeloovige. Hij veracht hem meer dan den Roemi, Iden Christin. I Moestapha Kemal, die door zijn krijssuccessen na Iden wereldoorlog in de gelegenheid kwam de ge- |heele wereld van den Islam beslissend te beinvloe iden en een tegenmacht tegen het verscheurde [Europa te vormen, vindt thans voldoende den mo dernen reformator in Turkije te spelen en laat de [wereld van den Islam over aan de Franschen en lEngelschen. Hij neemt er genoegen mee in zijn [land een zondereling parlementair spel te spelen, [waarvan men de bedoeling nog niet precies door- I gronden kan. Moestapha Kemal, tegelijk staatspre sident en president van de Rupublikeinsche volks- partij, de eenige, die er in het land is de partij waar- [mee hij kan regeeren zoo hij zelf wil, heeft het na 1 een reis, die hij door het land gehouden heeft, voor doelmatig bevonden de toch over het algemeen zoo gedweeë Nationale Vergadering energiek aan te raden, dat zij zich spoedig ontbinde en nieuwe ver kiezingen zou uitschrijven. De verkiezingen zullen deze maand nog plaats vinden. Wat is het doel val deze merkwaardige maatregel? Moestapha Kemal heeft de machinerie van deze verkiezingen zoo vast in de hand, dat hij kan laten kiezen, wie hij wil. Hij zou zelfs, als hij daar genoegen in had een op positie laten kiezen en hij was reeds vroeger eens van plan een liberale partij onder Fethy Bey toe te laten, natuurlijk alleen tot opponeeren, onder geen voor waarde tot regeeren. Een oppositie hoort nu eenmaal bij het parlementarisme, zooals azijn bij sla Niet al te veel maar zoo dat het aangenaam prikkelt. Waarom de zaak met Fethy destijds niet ging is een geheim gebleven. Moestapha Kemal, wil, naar het schijnt van oppositie absoluuut niets meer weten. Misschien voelt hij zelfs in de tegenwoordige Na- I tionale Vergadering een lichten tegenstand, dien hij liever geheel wil uitschakelen. Het is zelfs dank baar, dat hij zich naar het voorbeeld van Risa Khan door een verzameling van toegewijde aanhangers I tot koning laat kronen. Mogelijk ook da men voor- loopig als overgang van een presidentschap voor zijn I geheeld leven zal hooren. Zulke voorstellen kunnen slechts uit een nieuwgekozen Nationale Vergadering l komen. Zouden zij uit de oude komen, dan zou de indruk op de openbare meening niet bijzonder groot Het gerucht gaat, dat Moestapha Kemal zijn mi nister-president Ismet niet voor deze plannen kan winnen, die op de vergrooting van de persoonlijke macht van den Gasi uitloopen. Ismet, die ook vice- president van de Republikeinsche Volkspartij is, heeft eijn eigen aanhangers in de Nationale verga dering. Deze zullen, als Kemal zijn zin krijgt, door nog gehoorzamere lieden vervangen worden. Een openlijke strijd tusschen Kemalisten en aanhangers van Ismet zal het niet en kan het niet worden. Een strijd in het geheim zal zeker plaats vinden Hij zal zich met de middelen van het oude Turkije voltrekken, waarin de „stemmen" altijd een voor namen rol hebben gespeeld. (Nadruk verboden). NOORDSCHARWOUDE. Ds. O. J. Staal, predikant bij de Herv. Gem. alhier heeft het beroep naar Abbenbroek (eiland Putten Zuid-Holland) aangenomen. OUDKARSPEL. De candidatenlijst van de V. D. bij referendum opgemaakt voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bevat de volgende namen: 1. P. Kostelijk. 2. Mr. C. P. Eecen. 3. J. Schrieken. 4. A. Ootjers. 5. P. Kuiper. 6. C. Langedijk Az. 7. J. Keizer. PMaatselBjk Nieuws Uit den Omtrek OUDKARSPEL De heer A. Timmerman die als no. 7 geplaatst was op de candidatenlijst der V. D. kiesvereeniging heeft zich teruggetrokken. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal zich in deze gemeente een commissie vormen genaamd „Gemeentebelang die bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing de heer E. Zaag man candidaat zal stellen. KOEDIJK. Alhier werd in de zaal va nden heer Groot de ver- j loting gehouden, van de zangvereeniging „Zang- j lust" (goedgekeurd door Burgemeester en Wethou- ders van Koedijk bij besluit van 12 Februari 1931.) j Medewerking verleenden Gemeugd Koor „Zang- j lust", de kinderzangklassen en het dubbel Mannen- i kwartet „Zang en Vriendschap" alle onder leiding van den directeur C. Jonker. Nadat verschillende zangnummers ten gehoore wa ren gebracht en ter afwisseling nog eenige nummers op de viool werden gegeven door K. de Jong, en een zoontje van Van Twuyver, werd overgegaan tot de trekking der verloting. De nummers werden getrokken door den burgemee ster en de prijzen door een der leden van de zang vereeniging. De uitslag was als volgt: 1178 een cactuspotje, 565 een klokje, 933 theezeefje met lekbakje, 837 een bloemhanger, 1187 een bonbon bakje, 443 een doos pudding, 929 een cactuspotje, 289 rookgereedschap in etui, 757 een stel vaasjes, 877 een melkkan, 267 een scheemerlamp, 777 een asch bak,294 nest schalen, 365 een wandvaas, 72 een Turner Rijwiel, 423 een cactuspotje, 98 een tabaks doos, 113 strijkijzer, 864 portemonnaie, 371 cactus potje, 1018 taartschep, 407 een stel vaasjes, 721 een doosje sigaren, 708 een gaspan. KOEDIJK. De stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad is door -Burgemeester en Wet houders bepaald op 23 Junin aanstaande. —OUDE NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de Protestantsche kies vereeniging in het lokaal van den heer A. Mijts. Tegenwoordig waren 16 leden. De voorzitter de heer Schroevers heette de aan wezigen welkom en zeide dat deze vergadering hoofd zakelijk was belegd met het oog op de a.s. verkiezing voor de leden van den raad. derd werden goedgekeurd De secretaris las hierna de notulen, die onveran- De rekening door de heeren M. Kooiman en Jb. Rootjes nagezien werd goedgekeurd met een na- deelig saldo groot f0.44 Ontvangen was 6.55 uit- ge|herop vólgde bespreking candidaten te stellen voor den gemeenteraad. Besloten werd dat door 3 kiezers 1 candidaat kon worden opgegeven bij het bestuur voor of op 23 April a.s. Op laatstgenoemden datum zullen de can didaten een ranglijst maken. De nummering van die lijst zal bij stemming geschieden, aan de hand van dezelfde methode als bij de vorige verkiezing. Volgde bestuursverkiezing, aftredend moesten de heeren J. Buisman, A. Mijts, en G: Liefhebber. De aftredenden zijn niet herkiesbaar, uitgenomen de secretaris, de heer A. Mijts. De heer A. Mijts gaf echter te kennen dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Hij was volgens hem 30 jaar secretatris geweest en vond dat deze functie nu maar eens door een jongere kracht vervuld moest worden. Na twee vrije stemmingen en een herstemming- werden benoemd de heeren D. Kriller, J. Rootjes, G. de Heer de laatste bij herstemming. Na nog enkele besprekingen van meer huishoudelij ken aard, werd de vergadering met woorden van dank geslotèn, nadat de voorzitter den aftredenden secretaris woorden van dank had gebracht voor het vele werk dat hij voor de kiesvereeniging had ge daan. Hij was als het ware vergrijsd in den dienst, Ook werrden er woorden van dank gebracht aan de andere aftredende bestuursleden. SINT PANCRAS. Zooals Zaterdag per advertentie in ons blad werd aangekondigd, wordt door de kinderzangklasse van de gemengde zangvereeniging, onder leiding staande van den heer H. J. Zaal, de kinderoperette „De heks van de Boschhut" opgevoerd in het café „De Driesprong' alhier. Wij waren reeds eens in de gelegenheid deze ope- rtete onder leiding van den heer H. J. Zaal te zien opvoeren door een andere kinderzangklasse. En al is uit den aard der zaak veel moeite en werk aan dergelijke opvoeringen verbonden, wij weten maar al te goed, dat dit bij den directeur in goede handen berust en weten ook dat aanstonds in St. Pancras een kinderoperette zal worden gegeven, waarover nog lang zal worden gesproken. Wil men iets mioiers en ongekuntstelder hebben dan het spel van kinderen, die zich zoo geheel in leven in den inhoud van het stuk als waren zij het zelve die het in werkelijkheid medemaakten. Daarom ook twijfelen wij er niet aan of de bur gers van St. Pancras zullen deze operette absoluut willen zien en zullen in grooten getale opgaan naar de zaal waar deze zal worden opgevoerd. Niet alleen gaat men er heen omdat men iets wil zien dat mooi is, maar uit liefde voor het kind en uit waarSeering voor den wakkeren directeur. ALKMAAR. De Motorracces afgelast. De motorraces welke op j.l. Zondag waren aange kondigd, zijn niet doorgegaan wegens de slechte weersomstandigheden. i Naar men ons mededeelt, zullen de wedstrijden as Zondag worden gehouden op de baan van het i Sportpark te Alkmaar. HEER HUGOWAARD. i Als buitenstaander vraagt men zich wel eens at of de huisvlijt in één jaar zooveel opleveren kan, dat het houden van een tentoonstelling erdoor ge rechtvaardigd wordt. Als men dan echter den avond voor de tentoonstelling de zaal van den heer Wester betreedt en men ziet daar de leden van het bestuur druk bezig met alles wat reeds gebracht werd te rangschikken, terwijl de stroom van inbrengenden maar steeds door blijft gaan, zoo zelfs dat queue gemaakt moet worden, dan wordt men zich opeens bewust, dat velen de lange winteravonden niet in zalig niets doen doorbrengen. Het décor van de Polderfeesten bleek ook nu weer goede diensten te doen zoodat tde zaal een fleurig aanzien had. HEERHUGOWAARD. De candidaastelling voor den gemeenteraad moet plaats vinden op 12 Mei a.s.; de stemming is vast gesteld op Dinsdag 2 Juni in de gewone lokalen, t.w. de openbare lagere scholen 1, 3 en 4 en in het oude raadhuis. HEER HUGOWAARD. Van de 26 dienstplichtigen, die zich dit jaar aan de keuring moesten onderwerpen, werden 11 per sonen voor goed ongeschikt verklaard, n.l. Th. G. Bergmans; J. A. Dekker; P. J. v. d. Gulik; J. Hink; A. Loos; C. Peereboom; C. Poel; C. de Ruiter; A. G. v. d. Stoop, J. v. d. Veer; L. Visser. KRABBENDAM. Door de A. R. Kiesvereeniging alhier werden in een week tijds twee vergaderingen gehouden. In de eerste die een gewoon karakter droeg kwamen de jaarverslagen van le secretaris en pen ningmeester aan de orde, terwijl de heer Turkstra als bestuurslid werd herkozen. Besloten werd om met de a.s. gemeenteraads verkiezing met een eigen lijst uit te komen. Verder leverde A. L. Jonker een opstel over „Het Taylor- stelsel." De j.l. Woensdag gehouden vergadering was slechts matig bezocht, en trad als spreker op burgemeester Gravestein van Urk, met het oog op de naderende Statenverkiezing. De spreker wekte op tot getrouw komen ter stem bus, en gaf een overzicht van de beteekenis. van dit bestuurscollege. Het was een leerzame avond. SINT MAARTEN. Zaterdagmorgen werden de bewoners alhier op geschrikt door het blazen der brondhoorn en wel doordat in de koolboet van den heer J. v. d. Vliet bran dwas ontstaan. Door de dikke rook was het niet mogelijk het gebouw te betreden en moest de brandspuit haaf diensten bij deze bewijzen. In een minimum van tijd was deze echter ter plaatse en bluschte spoedig het brandje zoodat dit beperkt bleef tot eenige schade aan landbouwwerktuigen, enz. W ARMENHUIZEN. Op Zondag 19 April had de stemming plaats in het patronaatsgebouw alhier, voor het vaststellen van de lijst der a.s. gemeenteraadsverkiezing door de leden der R. K. Kiesvereeniging. Daarbij behaalde de heeren W. Dekker Hzn. 1961 punten; Amb. Goot 489 punten; A. de Groot Jbz. 1169 punten; Jan de Groot, aftr. wethouder, 1589 punten; Joh. de Groot 1604 punten; K. Mosch Hzn. 1147 punten; K. Molenaar, aftr. raadslid, 2744 pun ten; W. Molenaar Jzn. 1277; C. Nannes, aftd. raads lid 1353; P. Tesselaar, aftr. 2200 punten; D. Mosch Hzn. 636 en J. Ligthart 1121. punten. Als volgno. komt nu voor: 1. K. Molenaar, aftr. 2. J. Tesselaar Gzn.,aftr. 3. W. Dekker Hzn. 4. Joh. de Groot. 5. Jan de Groot, aftr. 6. Amb. Groot. 7. C. Nannes, aftr. 8. W. Molenaar Jzn. 9. A. de Groot. 10. K. Mosch Hzn. WARMENHUIZEN. Voor de voordracht als Hoofd der openbare school te Schoorldam komt voor als als no. 1 M. de Haas, Hoofd der school te Zeddam. No. 2. J. Terpstra, Hoofd te Warder bij Oosthuizen. 3. J. H. Arpeau, tijd. onderwijzeres te Alkmaar. HBERHUGOWAARDi. Hu i s v lij tten too ns tel li ng. Toen de heer Hartog Zaterdagavond om 6 uur de tentoonstelling in de zaal van den heer Wester, opende, viel een druilerige regen neer, die echter geen invloed uitoefende op de stem ming van publiek en genoodigden. Voorzitter wees er op dat wat èn quantiteit èn qualfiteit aanging de inzendingen ook dit jaar weder de verwachtingen hadden overtroffen. Hij wees op den goeden invloed, in dit opzicht uitgeoefend door de cursussen in pitriet. en houtsnijwerk. jMocht genoegzame deelname bestaan, dan zou dezen zomer een cursus in kantklossen worlde®, .gegeven. In het algemeen kon geconstateerd wor den ,dat de huisvlijt toenam, iets wat spr. een verblijdenid verschijnsel noemde. Den heer IJpma, wien dc verzorging van het muzikale gedeelte wawls 'toevertrouwd, wenschte hij -veel succes .toe, terwijl hij bij het publiek het draaiende rad anbeval, dat ook 'dit jaar weer zou trachten het zijne bij te dragen tot stijving der vereenigings- kas. Hiermede verklaarde hij het publiek een prettigen dag toewenschende, de tentoonstelling voor geopend. Als men het ingezomdene, 'dat van veel toe wijding getuigde, en waarbij stukken werk wa ren, die men telkens weer opnieuw kon bezien, aanschouwde, begreep men idat de dames Ei. A. Erielink—Nales, M. Huijser van Reenen-Blom, N. H Vos van Zon en de heeren Ei. Harder en E!. Rauwerda idie de jury vormden, geen gemakke lijke taak hadden gehad om tenslotte uit het vele zeer goede het beste te bekronen. Het publiek dat reeds Zaterdagavond de zaal geheel vulde, liet trots iden regen, die Zondag den geheelen idag aanhield, het bestuur niet in den steek en gedurende de uren van bezichtiging heersohte een gezellige drukte, die soms over stelpend dreigde te worden. Een woord van lof mogen we 'den kinderen van school I, aan den Kruisweg, niet onthou den voor hun inzending, die apart een stand vormden. Waar het moeilijk is om een oordeel te vellen, meenen we te mogen volstaan op het woord van waardcering, door den voorzitter gesproken bij de uitreiking der prijzen, aan de kleinen Zondag- middags om vijf uur, aan de ouderen om negen uur in den avond Doch eind goed. al goed. Het was een ge noegdoening voor de bestuursleden, die zich den ganschen Zondagmiddag hadden beijverd om al les naar wensch te doen gaan, dat dit ook na de sluiting om 11 uur, toen het finantieele ge deelte op de proppen kwam, gezegd kon worden. Het rad had inderdaad een funeste werking op de zakken van het publiek uitgeoefend ten voordeele van 'de vereeniging. en ook de ver loting kon geslaagd worden beschouwd. Hieronder volgt een lijst 'dier bekroningen, waaraan meerendeels kunstvoorwerpen en artike len voor huishoudelijk gebruik als prijs verbon den waren. Groep 1. Schoolkinderen 6 t.m. 10 jaar. Nuttige handwerken. 2e pr. Dieuwertje Bteërs, Eerv. verm. Annie Eezelman. Fraaie handwerken. le pr. Rika Kout, Eerv. verm. Marietje Kjuil- boer. Knntselarbeid. 2e pr. Jan Beers Joh.z., 2e pr. Jan Kuilboer, Eerv. verm. P. Kuilboer. De kinderen, die geen prijs behaalden, kregen een troostprijs. Groep 2. Schoolkinderen 11 t.m. 14 jaar. Nuttige handwerken. le prijs Annie Kuin. Fraaie handwerken. le pr. Annie Kostelijk, 2e pr. Guus Stekelbos en Wijntje Vader, Eerv. verm. Maartje Leegwa- te ren Annie Bas. Kartonwerk. Eerv. verm. Cath. Biommezij. Tcekencji. e rpl. Ina Bierhaalder, Eerv. verm. Wijntje Vader. Houtsnijden, le prijs Theo Bruins. Zij, die geen prijs behaalden, kregen een troost prijs. Groep 3. Personen van 15 t.m. 18 jaar. Nuttige handwerken. le prijs Marie Kostelijk, Eerv. verm. Corrie Oostmeijer. Fraaie handwerken. le pr. Maartje Bakker, 2e prijs Trien Beers Pd., Eerv. verm. Gré Kamp. Pitriet- en Raffiawerk. 2e prijs Trien Beets. Kunstschilderen. le prijs D'. P. Dirkmaat. Teekenen. le prijs W. leegwater, Eerv. verm. D;. P. Dirkmaat. Figuurzagen. 3e prijs. K. Beers Pz. Houtsnijden. le prijs Kees Beets. 2e prijs Jacob v. Slooten, 3 eprijs W. Leegwater, Eerv. verm. Simon Kuin. Groep 4. Ouderen. Spreien. Extra prijs (geschonken door Jb. Borst) M, Nuttige handwerken. le prijs A. Eakkerde Boonder. le prijs J. Peereboom. 2e prijs N. de GeusKostelijk. 2e prijs A. v. Graft—Buisman. Eerv. verm. Jann.y M. Brouwer. Eerv. verm. Mevr. v. d. Meer. Eerv. verm. T. StekelbosLevendig. Fraaie handwerken. le prijs Jansje Brink, le prijs Th. Reijne van Slooten. 2e prijs Janny M. Brouwer. 2e prijs J. van En,-io. 2e prijs M. P. B. v. d- Velden. Vijf Eerv. verm. A. G. Schol ten, A. Scholten, Co Beets. J. Peereooom en G. Laan. Weven, le prijs Thedora Hartog—Flens. Pitriet- en Raffiawerk. 2c prijs M. de Jong. Eerv. verm. Gv. Twisk. Teekenen. le prijs K. Bierhaalder. Eerv. verm. F. Rade- makerBot. Kunstsehilderen. le prijs Cath. Konijn Kd. Figuurzagen. le prijs. C. Ursem. Houtsnijden. le prijs O. Kuilboer. Eerv. verm. H. Reijne- Amateurfotografie. 2e prijs IJ. Zomer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1