NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No- *8 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. tt DONDERDAG 23 APRIL 1931 40e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland LANGE DIJKER (III RUT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. llilmi: fiima I. IEIHR. - Bedacteuf I. H. HEIZEB. Bureel Moordscliarwoude. ADVERTENTIEN VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. We slaan allen te kijken, eiken morgen op nieuw als we het veilingsgebouw binnenstappen* en uiten onze verbazing en niet geringe verwon dering. Reeds sedert dagen zien we op het papier, aan gebracht op het veilingsbord, dat de roode kool op is, geen rood blaadje mag je eigenlijk meer zien. iEoi dag op dag passeeren er païtijen roode kool de veilingsklok. Nu weet ik zeer wel, dat er rekening dient te worden gehouden met di verse feiten, als het verkoopen van partijen op meer dan één veiling, het koopen en weer in die schuren opslaan, 'tls ondoenlijk, eenigszins ook maar bij benadering deze hoeveelheden te schat ten. Daar komt bij, dat de aanvoeren van roode kool aan de Broeker veiling sinds een goede week niet zoo heel veel meer beteekenen. Zoo neig ik tot de opvatting, dat de telling voor roode kool niet zoo heel ver mis is geweest. Benig ver schil zal er ook bij de meest nauwkeurige telling wel blijven. Met de gele kool, zoo wil het mij althans voor komen, schijnt het verschil grooter. We gingen de week in, toen het bovengenoemd briefje een nog aanwezige voorraad gele kool aangaf van één wagon. En we constateerden tot onze niet geringe verbazing zeer groote aanvoeren, 70 tot 80 schuiten per veilingsdag, met waarlijk geen geringe hoeveelheden per schuit. En 't wil er bij mij niet in, dat op éénmaal deze aanvoeren i zullen ophouden, dat we den*nooit vertoonden.' j toestand zullen beleven van zeg 60 schuiten op I één dag en dat dan op eenmaal alles op zal zijn. I We zijn gewoon, dat na 'den koolregen, we nog geruimen tijd in dén drop zitten. Niemand ver wacht dan ook op eenmaal geen gele kool meer in de veiling te zien. Nu is het feit op zichzelf allerminst te betreu- ren. 'tGaat waarlijk deze week niet slecht met j den handel, de prijzen zijn zeer goed te noemen, I ook voor deensehe witte kool, waarvan nog flin- fee hoeveelheden worden gepresenteerd en afge- 1 nomen aan prijzen, waarop wel niet velen ge- rekend zullen hebben. 'tWser is dit jaar voor idle koolhouders bui- tengcwoon gunstig, en dat is van buitengewonen I invloed. Er komt zoo nog aardiig wat geld bin- j nen, en dat komt buitengewoon goeid! van pas. j Maar ik neig tot de veronderstelling, dat er aan de opgave 'der bouwers van hun voorraden bij de laatst gehouden telling, inzonderheid voor gele kool, nog al wat gehaperd heeft. 'kHeb je artikeltje over koolbouw op contract gelezen, zei me een vooraanstaand tuinbouwer en was het in de groote lijn volkomen met je eens. Enfin, dat geeft een schrijver moétdi, stel je voor, dat hij steeids naast den spijkerkop sloeg. Döch na een dergelijke inleiding volgt altijd nog wat. Op den langen .duur leer je je Pappen heimers kennen, en ik verwachtte nog'wat an- ders ook. Wat niet uitbleef. Weet je, waar je heelemaal geen erg in hebt gehad Of ook niet hebt willen zien Dat 'die kooplui, 'door aan koolbouw op contract te doen, ons bouwers op eigen terrein gaan beconcuiree- ren. Dat moesten ze niet doen, dat moest eigen lijk ,,niet maggen". Maar ik weet het wel, je loopt met de koop lui weg! 'tls een niet zoo gemakkelijk te beant woorden opmerking, die de bewuste tuinbouwer maakte. De Voorzitter van de Vereeniging de Koophandel heeft in zijn openingsrede, gehouden op de dén 16 April gehouden jaarvergadering terloops een der oorzakén van die kool ver hou ding in 't groot idéor kooplieden aangewezen, nl. het niet te weerspreken feit, dat in den herfst de handel zoo moeilijk dat product kan koopen, wat besteld wondt, wat stellig het opleggen van kool door niet-bouwers in de hand werkt. 'tZal wel niet mogelijk zijn, dit feit tegen te spreken. Evenzeer is het waar, dat lang niet alle kooplui om die reden kool opslaan, er zijn er, die er niet aan 'dénken, evenmin als de bou wers, aan prijzen als dezen herfst hun goéd' op te ruimen. Hier zien we hoe rijk gevarieerd het leven is. 'tls eenvoudig onmogelijk het leven in vakjes in te deelen, precies aan te geven, waar 'die be voegdheid van den een begint en van den ander ophoudt. Kool bouwers doen aan verbouw van lulpen, wat - toch ook weer een vak apart is. Hoevelen wagen een gokje op een gebied, dat to taal buiten hun branche ligt? iWe kennen allen meerdere personen, van wie we eigenlijk moeilijk kunnen zeggen, wat eigen lijk hun hoofdberoep is. Ze zijn nu bouwers, dan weer kooplui. Iaat ons daaraan maar niet ko men, dit maar als feit aanvaarden. 'kZou ook niet kunnen aangeven, wat ver keerds, economisch gezien, zulke bouwers-koop lui uitrichten. Uit den aard der zaak lees ik trouw de bladen. Zoo vond ik laatst in Ide Standaard" een inge zonden stuk van den heer J. Hoogland te Biroek op Langendijk, dat mij interesseerde. In een driestar in de Standaard werd aan de hand van gegevens ontleend aan het jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen gewezen op den sterk gedaalden invoer van aardappelen ge durende de maand Augustus, als gevolg van het verhoogde invoerrecht van 1 op 4 Maart gedurende die maand. In '29, toen in Augustus dat verhoogidé tarief gold, werd uitgevoerd naar Duitschland 11.5 millioen K.G. en in 1930 slechts 1.7 millioen Klg. Dat geringe quantum in '30 moet niet uitslui tend aan lie verhoogde rechten worden geweten, schreef de heer Hoogland en dat is zeker juist. Vergeet toch de groote belemmering niet, die de aardappelziekte teweeg bracht. Echter dient te worden vastgelegd, wat ik lees in genoemd jaarboek op blz. 20, waar de uitvoercijfers worden genoemd van drie jaren: in '28, (zonder verhoogd/ tarief was de uit voer naar Duitschland) 22.6 millioen Kg. in '29 (mèt verhoogd tarief, zónder aardap pelziekte) 11.5 millioen Kg. in '30 (met verhoogd tarief, mèt aardappel ziekte) 1.7 millioen Kg. Hieruit volgt de beslist juiste conclusie, op grond van de uitvoercijfers, dat de verhoogde tarieven voor onzen aardappeluitvoer funest ge werkt hebben. Wat de heer Hoogland mijgaarne zal toe stemmen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond om 8 uur zal de jaarvergadering van de vereeniging Floralia alhier worden gehouden in een der lokalen van de Christelijke School alhier. Het bestuur hoopt en verwacht op een goede op komt der leden. Om half acht worden de bestuurs leden te vergadering verwacht. Verder verwijzen we naar de in het nummer van Dinsdag voorkomende advertentie. BROEK ÓP LANGENDIJK. Aan M. de Waard is, als laagste van de 11 in schrijvingen, de levering gegund van 30.000 tomaten bakken a 21 cent per stuk, voor de Langendijker Groentecentrale. BROEK OP LANGENDIJK. Door den heer C. Duif Sz. zijn Woensdagmorgen de eerste tomaten ter markt aangevoerd, welke 91 cent per Kg. opbrachten. ZUIDSCHARWOUDE. De af deeling Langendijk van den Cristelijken Jongeren Bond hield gisteravond een propaganda- avond in de Ned. Herv. Kerk alhier. „De Talezen was een bijbelsch spel dat door deze afdeeling werd ten beste gegeven, en er kon van gezegd worden, dat bereikt is wat men zich voorstelde, n.l. om ae bijbelsche beschrijving door spel, voordracht enz. te figureeren. Het was duidelijk, dat de instudeering nder leiding van mevr. Smit met ernst betracht was. Niet ten onrechte zeide Ds. Staal in zijn sluitings woord, dat de opvoering „gegrepen" heeft. Namens de afd. overhandigde de heer Blokker als voorzitter aan mevr. Smit een bloemstuk. Laatstgenoemde declameerde op uitstekende wijze drie nummers, welke in dit kerkgebouw zeer goed tot uiting kwa- j men en indruk maakte. Het kerkkoor uit Noord scharwoude zong een paar nummers, wijl viool en rgel mede het programma vulden. Deze vocale en instrumentale medewerking bestond uit goede krach ten en voldeed zeer goed. De V. C. J. B. heeft aan het vrij talrijk publiek eenige moie oogenblikken verschaft. Deze avond is zeer in den smaak geval- 1 len. ZUIDSCHARWOUDE. Op het stembureau no. 1 voor de Prov. Staten al hier, kwam gistermiddag een bejaard manneke om zijn stemplicht te vervullen. Heel gemoedelijk wilde hij den voorzitter zijn stemmingsbewijs te overhan digen, maar kwam tot de ontdekking dat hij in plaats hiervan een verkiezingsmanifest in handen had. Hem werd duidelijk, dat dit toch niet ging, èn voorzitter èn leden van het stembureau keken heel meewaardig naar het gedoe van den ouden heer, die nu huiswaarts ging om zijn „echte" bewijskaart te halen. Een andere stemmer, die eveneens van een en ander getuige was en graag den ouderdom eer bied, eere enz. wilde bewijzen, bood den „oude" aan, even zijn wettig bewijs te gaan halen, maar kreeg tot bescheid: „dan moet ik weer wachten ook." Evenwel ging toch de hulpvaardige stemmer het bewijs uit de woning aan het zuideinde halen en kwam nu triumphantelijk het oude tegemoet en overhandigde hem het bewijs. „Och," zeide de oude, „geef maar hier, want ik ga nu eerst een kopje thee halen." „Hè", antwoordde de hulpvaardige stemmer, en stond paf. Aangeboden diensten zijn toch altijd niet aangenaam, dacht hij, en ging naar huis. NCO®iBiSiOH|AR'WO UBiE. Emmablocni-collecte. Dé op 22 April in deze gemeente gehouden Em- mabloemcollecte heeft opgebracht f 67.08i/2- NOORDiSiCH A RWO UDË. De melkprijs is met 1 cent per liter verlaagd en gebracht van 12 op 11 cent. Volksonderwijs Af. Langendijk. Bovengenoemde afdeeling vergaderde Woens dagavond half 8 in één der zalen van het hotel Concordia" te Noordscharwoude. Aanwezig 14 leden. Opening. De heer K. de Vries, secretaris van de Neder- landsche» vereeniging voor Volksonderwijs presi deert op verzoek deze vergadering en heet allen hartelijk welkom. Spreker noemt het een heu gelijk feil, dat heden het 60.000e lid voor Volks onderwijs is ingeschreven en is idit aantal nu al reeds overschreden. Op 11 November 1929 werd het 50.000ste lid j aangenomen en beteekent dit een aanwinst van I 10.000 leden in den tijd van anderhalf jaar. i Het is aldus spr., daarom zoo verheugend, j niet dat Volksonderwijs de behoefte aan één of meer leden heeft, 'doch het is een sprekend be wijs dat hoe langer hoe meer de gedachte wak ker wordt de vereeniging te steunen. Per radio is dit feit in den lande omgeroepen en is het de afdeeling Woeiidien, die het 60.000ste ïid heeft ingeschreven. Met den wensch dat ook de afdeeling Lan gendijk meer en meer zal worden gerespecteerd, verklaart spr. de vergaidering voor geopend. Notulen. Door den heer H. Jansonius worden de notu len der vorige vergadering gelezen, welke onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd worden goedgekeurd, i De heer Viërstra merkt op, dat ide heer Doets I eertijd sis gekozen voor de afdeeling Zuidschar- i woude en is de heer Doets thans verhuisd naar Noordscharwoude. Dé heer L. Mallekote deelt mede, dat het bestuur unaniem van meening is, dat ide heer Doets als zoodanig voor Zuidscharwoude kan blijven. Dé heer Vierstra zegt hiermede accoord te gaan. De heer Stoop informeert naar den uitslag van het onderzoek aangaande de instelling van "ISn schoolartsendienst. D:e heer Bankersen deelt mede dat dit punt nog steeds in behandeling is en zou dit alreeds in orde zijn, indien gunstig was medegewerkt door Alkmaar en den' Helder. De voorzitter merkt op, dat dit punt in de Provinciale Staten een onderwerp van bespreking uitmaakt, echter is nog geen beslissing genomen In geheel Nederland is deze zaak echter nog aanhangig. Ingekomen stukken. Van de heeren C. Oudendijk, J. Zeeman, A. van Zoonen en P. Heertjes bericht, dat zij als lid bedanken. De heer P. Zeeman heeft bedankt wegens vertrek. Dé voorzitter geeft in overweging eene pro- paganda-commissie, bestaande uit 2 leden te be noemen. Déze commissie wordt benoemd voor den 'tijd van drie maanden, waarna weer twee andere leden voor hetzelfde tijdperk worden be noemd en zoo vervolgens. Het Béstuur zal hiertoe overgaan. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd bestuur aangaande het rapport-Rutgers. Het Hoofdbestuur dringt er op aan 'de afdeeling te doen vertegenwoordigen op het buitengewoon congres te Utrecht, te houden op 30 Mei a.s., waar het rapport-Rutgers zal worden besproken. Dé voorzitter deelt mede dat het een demon stratief congres is en zal het rapport op een breede basis wonden bekeken. Spr. hoopt, dat er dan voorstellen naar voren zullen komen, waardoor de Regeering zal worden duidelijk gemaakt, wat Volksonderwijs blijkt te zijn. Spr. spoort aan dat Ide afdeeling vertegen woordigd zal zijn en zal het congres buitenge woon druk worden bezocht, gezien het groote antal afdeelingen nl. 600. Op voorstel van den voorzitter wordt overge gaan to ihet benoemen van twee afgevaardigden en worden de heeren H. Jansonius eu van der Graaf bij vrije stemming als zoodanig aangé- wewzen. Béide heeren verklaren hunne benoeming te aanvaarden. Nog is ingekomen een schrijven van 'de nheer v. d. Graaf, hoofd der O.Lj.S;. te Biroek' op Lan gendijk. In verband met het punt der agenda ^bestuurs verkiezing" stelt de voorzitter voor, dit schrijven alsdan te behandelen. Wordt goedgevonden. Bespreking collecte fonds tot steun. De heer Bankersen deelt mede dat hieromtrent een breedvoerig schrijven is ingekomen van 'de Commissie van Beheer van het fonds en waarin ten zeerste wordt aangespoord tot het houden eener collecte. Tevens wordt een overzicht gege ven van de diverse uitgiften der gelden. De heer I.. Mallekote deelt mede, dat het be stuur in beginsel reeds heeft besloten tot het houden eener collecte. Verslag Penningmeester. De penningmeester, de heer A.. Kist deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen f378.10, de uitgaven f 224.78, alzoo een batig saldo van f 153.32. Déze rekening betreft het tijdperk October 1930 tot op den dag van heden. Door de heeren L. Mallekote en J. Heidtsma worden de bescheiden gecontroleerd en in orde bevonden. Hierna wordt Ide penningmeester gedechargeerd onder 'dankzegging voor zijn nauwkeurig eu ac curaat beheer. Bestuursverkiezing. Vacature J. v. d. Graaff. De voorzitter brengt in bespreking het boven vermeld schrijven van den heer J. v. d. Graaff, waarin tot uiting komt, dat de heer v. d. Graaff zich kant tegen de overgang van leerlingen van het 'Openbaar Onderwijs naar het Uitgebreid La ger onderwijs en daarom geen bestuurslid wenscht te zijn. De voorzitter dringt er op aan, dat de bespre kingen zakelijk en ernstig zullen zijn, daar het van buitengewoon groot belang is on* in deze, den juisten weg te kiezen. Spr. zegt dat tdieze kwestie in twee deelen gesplitst dient te worden, ril.: Ie. Hoe staat de afdeeling Volksonderwijs te genover den overgang van leerlingen van het Openbaar Lager Onderwijs naar hét Uitgebreid Lager Onderwijs; indien het personeel van het C. L. O. van meening is, dat ie betrokken leer lingen niet voldoende zijn voorbereid. 2e. Is het onderwijs met vrucht doorloopen hetzij met of zonder het 7e leerjaar? Spr. merkt op, dat er ouders zijn, die met 6 jaren L.O. voor hunne kinderen volstaan, mits het U.L.O. wordt 'doorloopen. Omtrent de toelating tot de U.L.O.-sehool vraagt spr. of er te dien opzichte eene verorde ning in de gemeentebepaling bestaat. De heer H. Jansonius deelt mede, dat er eene bepaling is, dat leerlingen kunnen worden toege laten wanneer zij zes klassen van het L.O. heb ben gevolgd. Blijkt echter binnen 2 maan'ien dat zij het U.L.O. niet kunnen volgen, dan verlaten zij de school. Op een vraag van den voorzitter of in idio bepaling is opgenomen of het onderwijs ,,met vrucht" is doorloopen, antwoordt de heer Jan sonius ontkennend. Be voorzitter legt er den nadruk op dat juist dit punt zeer belangrijk is en opent de besprekin gen. Nadat ide heeren Jansonius en v. d. Graaff hun standpunt uiteen hebben gezet, wordt lang durig van gedachten gewisseld, waarbij de heer v. d. Graaff verklaart zijn bestuursfunctie ter wille van de goede verstandhouding toch te zul- De voorzitter wijst er op dat van groot be lang is dat er samenwerking bestaat tusschen het U.L.O. en L.O. Tenslotte wordt tot het volgende besloten: ,,De afdeeling Langendijk spreekt zich uit, dat het wenschelijk is dat er overleg en overeen stemming is tusschen de hoofden van het U.L.O. en L.O. bij eventueele overgang van leerlingen, van het L.O. naar het U.L.O. Blijkt echter dat dit overleg in ide toekomst niet kan plaats heb ben, dan kunnen er pogingen in het werk wor den gesteld om zulks in de gemeentelijke veror dening vast te leggen." Dé heer v. d. Graaff verklaart voor den goe den gang van zaken zijn schrijven in te trekken. Tijdens Ide verdere besprekingen betreffende het 7e leerjaar vraagt de heer Mallekote hierom trent de meening van den voorzitter, daar dit punt meermalen ter sprake is geweest. Dé voorzitter acht het van belang, wanneer de zeven leerjaren goed zijn ingericht, en mede in verhand met de bestemming van het kind, het 7e leerjaar profijtelijker. Spr. heeft zulks uit ervaring. Op een vraag van één der aanwezigen betref fende kinderen die het L.O. niet kunnen volgen uit hoofde van zwakzinnigheid, antwoordt de voorzitter, dat ide ouders zich in die gevallen moeten wenden tot het Gemeentebestuur, doch in samenwerking en overleg met het betrokken schoolhoofd. Tenslotte spreekt de voorzitter zijn genoegen er over uit, dat de kwestie thans geheel is opge lost en dankt de leden voor de aangename sa menwerking en verlaat de vergadering. Rondvraag. De heer Stoop doet het voorstel om lid te worden van het Centraal Genootschap. Bésloten wordt een jaarlijksche bijdrage te verleenen van flO. Dé heer Stoop zag verder gaarne, dat de pro paganda voor Volksonderwijs meer ter hand werd genomen. Bésloten wordt een propaganda-commissie uit de verschillende gemeenten samen te stellen. Hierna volgt sluiting. Uit den Omtrek HEER HUGOWAARD. De hoofdprijzen van de verloting der druisvlij t- tentoonstelling vielen resp. op de nummers 47, 529, 314,103,33.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1