E 25 WW 1931 Prov. Bond van Zieknnfnndsen in Koordholland Een bedriegelijk masker Door bovengenoemden Bond werd eene open- bare vergadering op Donderdag des avonds half acht in het lokaal van den heer 3«. Maakal te Btroek op "Langendijk gehouden. Deze bijeenkomst was uitgeschreven door het Provinciaal bestuur en zouden als sprekers op treden de heeren D. Witbaard en J. P. Kuyer, resp. voorzitter van het Pryovinciaal bestuur en voor het N. V." Z'. en secretaris van het N. V. Z. Nadat het gebruikelijke halfuurtje is verstre ken, neemt de heer Willemsen, hoofdbestuurslid van het N. V. Z. het woord en deelt mede, dat het N. V. Z. in samenwerking met den Prov. Bond dezen avond hebben belegd om de bewoners van den LangeWiijk duidelijk te ma ken de toestand van het ziekenfonds in Noord- Holland en in het geheele land in het algemeen en wel naar aanleiding van het feit, dat vele kassen zich hebben afgescheiden van het N.V.Z. meenende, dat met dit lidmaatschap hunne be langen niet erg worden i gediend of zich afschei den om anliere redenen. De belangen voor de kassen zullen hedenavond worden uiteengezet, en spr. hoopt dat de bespre- ikingen dit duidelijk zullen maken en "dit tot gevolg zal hebben dat de belangen ook vóór de kas "te'Broek op L'angendijk gebaat zullen zijn en eene aanleiding moge zijn om zich weer op nieuw aan te sluiten. Tevens is het de bedoe ling dat deze zaak op de ledenvergadering nog eens breedvoerig door de bestuurderen uiteen zal worden gezet. De ziektewet heeft gemaakt dat de belangen der kassen nauwer verbonden dienen te worden aan het Ned. Verbond. Zeker is het, dat als een kas niet is aangesloten b ijhet N.V.Z., de be langen dier kas worden geschaad, zelfs zoo, dat zij mettertijd geheel zal verdwijnen. Öm vooral dit laatste te voorkomen is deze avond belegd. Spr. verklaart hiermede Je bijeenkomst voor geopend. De'eerste spreker van dezen avond is de heer D'. AVitbaard, die den toestand van 'het Zieken fondswezen in Noord-Holland uiteen zal zetten. Spr. vangt aan met er op te wijzen, dat de oor- zaa k'van het, organiseeren van dezen avond ge legen is in het feit, dat de kas te Broek op I an- gendijk op 1 Januari j.l. heeft besloten zich af te scheiden. In 't kort. gaat spr. na de gang van zaken der latste jaren en de geschillen, die er hebben ge- heerscht. V Spr. memoreert?" hoe tot de oprichting van den Prov. Bond werd besloten als een gevolg van de wettelijke bepaling om zich tegen ziekte te verzekeren. Eenigcn -tijttdtrter werd een stenn- fonds opgericht waaraan door kassen vrijwillig werd bijgedragen en ten dienste stond van kas sen, die hiervan gebruik wenschten te maken. Voorts werd getracht tot verkrijging van uni forme statuten en het overnemen van eikaars ■leden. Zoo ontstond in 1920 het Nederlandsch Ver bond oftewel een landelijk verbond, 'hetwelk een federatief verband vormt tusschen de Prov. bon den, die van lieverlede werden opgericht. In dien tijd werd het steunfonds omgewerkt in eene reservekas met dien verstande, dat alle kas sen in iedere provincie verplicht waren bij te dragen, terwijl de gelden eigendom bleven van den Prov. bond, zoodat 'iedere kas, die uit den hond trad, het gestorte bedrag niet terug ont ving. Verschillende plannen weidén ontworpen, die geen van allen tot werkelijkheid kwamen, ech ter bleef de behoefte aan eene nauwere aanslui ting, om meer geconcentreerd op te trekken. Het gevolg hiervan was dat in 1926 de kassen zich rechtstreeks aansloten bij het N.V .Z. en niet meer via den Prov. Bbnld, terwijl de Noord-Hol- landsche Bond diende omgevormd te worden in een Provinciaal bestuur van het N.A7 .ZDit is echter niet geschied en wel op sterk aandrin gen van den oud-secretaris, den heer ALsser te Nieuwe Niedorp, waardoor eene seheeve verhou ding is ontstaan. In 1926 is besloten tot de stichting van de Provinciale reservefondsen. Ook Zuid-Holland is hiertoe overgegaan, doch is Idoor deze Prov. Kas bepaald, dlat de gelden het eigendom der kassen FEUILLETON blijft. En dit is nu lie strijd in Noord-Holland, j dit is het punt waar het, in idieze provincie om gaat. Vervolgens releveert spr. hoe door .die invoering van de Ziektewet ide Prov. bonden hierin 'niet zijn opgenomen. 'Een gevolg hiervan is, dat in prin cipe is besloten'tot oprichting vaii eene bedrijfs- vereeniging, dat echter alleen mogelijk is, wan neer de hel ft van het bestuur bestaat uit werk gevers en de andere helft uit werknemers. Wat het eerste betreft, hebben verschillende lecfcjn zich hiervoor beschikbaar gesteld. De Regeering echter heeft deze vereeniging als zoovele andere niet erkend. Tenslotte heeft het. N.V.Z. zich opgeworpen als administrateur eener bedrijfsvereeniging en dit hu heeft juist veel stof opgeworpen in den Prov. Bond van Noord-Holland, terwijl velen dit besluit heb ben goedgekeurd. Het gevolg hiervan is geweest dat er twee partijen ontstonden én is in 1930 op eejn bestuursvergadering het voorstel inge diend door een aantal kassen om het reservefonds te verdoelen, waartegen van verschillende zijden verzet is gekomen. Echter bij stemming van het voorstel, heeft één der kassen, bestaande uit plm. 1000 leden, zich vergist, waardoor het voorstel is aange nomen. Hierna is eene commissie benoemd om de ge schillen in het hoofdbestuur uit den weg te ruimen en na eenige conferenties met het be stuur van Noord-Hol land is geen overeenstem ming bereikt kunnen worden. Na vele verwikkelingen, waarbij de heer Visser eene hoofdrol heeft gespeeld, is gebleken, on danks een hardnekkig streven van het hoofdbe stuur, dat het niet mogelijk 'is geweest om tot eene oplossing te komen. Ein zoo is dan, op 31 December j.l. bericht ingekomen dat 18 kassen zich hebben afgeschei den, welk bericht collectief is ingezonden door den heer Visser. Na releveering van het verloop van het optre den van den heer Alsser en den heer H. Zeeman, waarbij naar voren 'komt, dat de overgave van bescheiden en gelden langs rechterlijken ^eg heeft plaats gehad, en het bestuur heeft besloten dat dit. bedanken van genoemde kassen niet rechtsgeldig is, daar de opzeggingstermijn, zijn de voor 1 October, niet in acht is genomen, is gebleken., dat verschillende kassen, die zich heb ben afgescheiden, niet op 'die hoogte zijn geweest met het verloop 'der toestaridlen. Het 'Hoofdbestuur heeft tevens kennis gekre gen dat bij geheime circulaire plannen gaanidle zijn om eene nieuwe vereeniging te stichten^ waarbij de notulen der bestaande worden gebruikt on eenzelfde contributie zal woridlen geheven. Het verschil zegt echter voldoende, daar de bestaande vereeniging 18 kassen telt met 4800 leden en de nieuwe zal tellen 18 kassen met 1592 leden. Commentaar is overbodig. Spr. heeft gemeend, met idieze uiteenzetting te kunnen volstaan en. wordt idie gelegenheid open gesteld om vragen te stellen, waarvan 'door eeni ge 'der aanwezigen gebruik wordt gemaakt.. De heer Kuiper werd hierna het woord ver leend om het (Joel en streven van dén Bond uiteen te zetten. Spr. begon met. te zeggen dat hij blij was aan den Langenidijk op een vergadering eens iets te mogen zeggen.- Daar er nog steeds een blaam op hem rust als zou hij voor het vervullen van spreekbeurten op gehouden vergaderingen aan den Langendijk in 1921, te' veel geld gevraagd hebben van de betrokken kassen. Spr. had gaarne gezien dat hij eens een uitnoodiging had ontvan gen om zich in deze te verdedigen. Maar steeds is men achterwege gebleven. Vervolgens zette spr. de voordeelen uiteen welke het 'N.V.Z. met zich mede brengt, waarvan wel de grootste is dat zij uitvoerder is geworden van de Ziektewet. AVaar bij andere bedrijfsvereenigingen gekampt wordt met geweldige moeilijkheden aangaande het niet op tijd uitbetalen Ider zielrtegelden, daar staat tegenover dat bij het N.V.Z|. de arbeider elke week zijn ziekengeld kan ontvangen door middel der plaatselijke besturen der kas. Er is een roep over niet alleen bij de arbeiders, maar ook bij de aangesloten werkgevers, idaar het hun een hoop werk bespaart. Terwijl de premie zoo nie thet laagst, dan toch een Ider laagste is van al de andere bedrijfsvereenigingen. De bedrijfsvereeniging van het N.V.Z. is van groote beteekenis voor het Nederlanldsche volk. Zoo ook wat betreft het overnemen van el- ka nders léden bij verhuizing door het geheele „Ha!" riep de ritmeester, „dus was Mathilde toen reeds de vrouw van mijn ongelukkigen broeder? „Ja, en hij zou het offer worden mijner wraak, prevelde de kapitein. „Ik wil niet beproeven u niijne aandoeningen te schetsen. Door mijne dwaasheid aan te moedigen en te voeden had Mathilde mij ten beul gemaakt van het wezen dat mij zoo opregt beminde. Misleid door hare bedriegelijke woorden en door de hoop die zijzelve had gewekt, had ik mijne plichten schandelijk vertreden, het hart mijner echtgenoote verscheurd en den heiligsten band roekeloos verbroken. En dat alles had ik gedaan, omdat zij mij zoo vaak in bedekte uitdrukkingen had te verstaan gegeven, dat zij mij zou liefhebben zoo ik vrij ware. Terwijl ik voor haar bezit eer en geweten prijs gaf, reikte zij hare hand en den man dien zij, volgens hare eigene betuiging, niet liefhad en nimmer huwen zou; en hadden ook niet hare brieven een jaar lang allen grond gegeven tot de beste hoop. „Binnen weinige uren was mijne afreis bepaald en alie toebereidselen daarvoor gemaakt. Vol woede en wraakzucht reisde ik dag en nacht om Pisa zoo snel mogelijk te beteiken. Bij mijn aankomst vernam ik terstond naar de woonplaats van mevrouw Eldner, en na van kleeding gewisseld te hebben ging ik haar een bezoek brengen. Zij ontving mij met de koudste onverschilligheid. Mijne woorden weet ik niet meer te herinneren, alleen weet ik, dat ik in mijnen hevigen toorn haar al het lijden van Ebba verweet, dat ik zwoer haar toch te zullen bezitten en zulke dwaasheden meer. „Zij stond op om hare bedienden te roepen, mhaar Ik drukte haar in mijne armen en riep uit: „„Bedenk, hoe dikwijls gij mij hebt doen hopen, hoe dikwijls uwe blikken het geloof aan uwe woor den hebben bekrachtigd, en bedenk daarbij dat ook gij het zijt die mij tot de laagste handelwijs hebt gedreven!" „Tom, hoor mij aan," bad Mathilde, nu door mijne woede ontsteld; „gij zult zien dat ik uit plicht gevoel, niet uit liefde gehuwd ben, want ik bemin mijnen echtgenoot volstrekt niet." „Ik liet haar los; maar in hetzelfde oogenbllk stoof een jonge man het vertrek binnen, sprong op Ma thilde toe en riep uit: „,Wat zegt gij? Gij zijt alleen uit plichtgevoel mijne vrouw geworden niet uit liefde?" „Hij greep hare handen en staarde haar met fon kelende blikken aan. „Mathilde wierp het hoofd achterover rukte hare handen uit de zijne en antwoordde met een bijna wreede uitdrukking in de donkere oogen: „Ik heb u nooit bemind,want ik beminde uwen broeder. Hij echter verstiet mij om uwentwil,en is het al niet uit plichtgevoel dat ik u trouwde, dan is dit geschied uit beleedigde trots. Terug Max! Gij en die gek daar zijt beiden al even onzinnig, zoo gij u durft inbeelden mijne liefde te bezitten." „Een wilde lach klonk van de lippen des ongeluk kigen; met een waanzinnig gebaar, keerde hij de gebalde vuist tegen het voorhoofd, keerde zich toen naar mij en maakte eene beweging als wilde hij mij een slag in het aangezicht geven; maar hij hield zich in en liet den arm zakken. Toen trad hij mij eene schrede nader en sprak op somberen toon: „„Mijnheer, bemint gij inderdaad deze schan delijke vrouw?" „Ik heb haar bemind toen ik haar vrij waande, was mijn antwoord. „Gij zult haar hebben. Zij is uwer waardig. Ik zal van haar scheiden en haar dus de vrijheid teruggeven." Toen hij dit gezegd had trad hij naar de deur om het vertrek te verlaten. Mathilde, die waarschijnlijk land; zelfs in plaatsen waar geen kas is kain men lid blijven van het N.V.Z., hetwelk groote voor deelen met zich brengt, zulks ook wat betreft met de ouderdom. Daar overal dezelfde voor waarden zijn: Maar is men niet aangesloten, dan vervalt dit en staat men er naast. Verder wees spr. op 'de voordeelen en het nut tige werken van het Sanatorium fonds, idoor le den te plaatsen wélke idoor- de invaliditeitswet worden afgewezen. 'Onze kassen hebben een groo te taak welke nu niet is geëindigd, maar deze is pas begonnen. Dat we dan alle persoonlijke be langen op den achtergrond schuiven en trekke langendijk zich uit zijn isolement terug, idoor gezamenlijk met ons op te trekken. Ten slotte deelde spr. nog mede dat een advies bureau is opgericht, waar alle leden kosteloos advies kunnen inwinnen, betreffende de sociale verzekering. Na het stellen van eenige vragen van persoon lijken en practischen aard, sprak de heer Willem- se" naar aanleiding van het gesprokene nog een opwekkend woord, om zich toch vooral niet te laten leiden door onorganisatorische daden. D|e belangen eischen dat de werkgever zich ter plaat se aansluit, zoodat ide uitvoering ter plaatse kan geschieden. Onderling krakeel is bijzaak. Terwijl ee npaar kassen de belangen riet kunnen beharti gen dooi- het kleine. Het is uw eigen belang zich aan te sluiten bij het N.V.Z. Spr. dankt verder voor 'de aangename besprekingen, welke in het werkelijk belang der kas zijn. Hierna sluiting. DE B.O.L.T.H.A. TE DEN HELDER. Met eiken dag wordt de bloembollententoonstel- ling in de „Donkere Duinen" nu fraaier en een bezoek aanbevelenswaardiger. De zon doet in dit opzicht wonderen en toovert de bloemen uit de wegens de kou tot nu toe angstvallig gesloten knop pen. Wij hebben indertijd medegeedeeld, dat tijdens deze tentoonstelling een licht- en reclameweek zou worden gehouden en het is daarvan, dat wij heden een en ander willen vertellen. Deze lichtweek is Inderdaad op grootsche wijze opgezet en zeker zal zij de bewondering wekken van iederen bezoeker. In de voornaamste winkelstraten zijn daarvoor een 115-tal fraaie lichtmasten opgesteld, naar het ont werp van den Directeur der Gemeentewerken te Den Helder, den heer Dokter. Deze masten zijn op een afstand van 20 tot 25 M. opgesteld langs Ka- naalweg, Loodsgracht, Spoorstraat, Keizersstraat, Weststraat en Koningstraat en worden van een lamp ter sterkte van 400 kaarsen voorzien. Daaren boven zijn op verschillende hoofdpunten in de stad namelijk aan de beide ingangen van de Keizerstraat, op den Kruisweg en op de hoeken Spoorstraat Koningstraat masten van wat grooter model ge plaatst, die een sterkte hebben van 1000 kaarsen. Het Koningsplein, het hart van de stad, wordt voor zien van een aantal masten, die over de geheele oppervlakte van het plein worden geplaatst, terwijl ook nog op andere plaatsen zulke groote monumen tale masten komen. Als men nagaat, dat bijvorbeeld op den Kanaalweg 17 van déze lichtmasten komen, welke dus tezamen 6800 kaarsen sterk zijn, zal men begrijpen, dat dit des avonds een feeëriek effect maakt. Deze masten, die wit geschilderd worden met donkere omranding, worden aan den onder- en bovenkant voorzien van hyacinten, tulpen en andere bloemen, zoodat in den vollen zin des woords Den Helder gedurende deze lichtweek de bloemstad wordt in het Noorden van Noord-Holland. Behalve deze, op zichzelf al schitterende verlich ting, zal de Molenbrug, dat Is de brug tegenover den schouwburg „Casino", met niet minder dan 1500 gloeilampjes worden verlicht. Op het Helder - sche kanaal zal hier, waar dit haar grootste breedte heeft een monumentale fontein komen met gekleurd draaiend licht. De watertoren zal worden voorzien van schijnwerpers, zoodat dez etoren al op verren afstand is te zien. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek zoo welwillend is geweest haar verlicht vaartuig, de „Draka" genaamd, naar Den Helder te zenden. Dit vaartuig, van onder tot boven geïllumineerd, heeft aan verschillende tentoonstellingen meegedaan tot opluistering van het effect; het zal tijdens de ver lichting door het Heldersche kanaal varen. De Heldersche winkeliers hebben hun medewer king aan deze lichtweek gegeven door met speciale etalages de aandacht op hun zaken te vestigen. Ofschoon een etalage-wedstrijd niet in het voor nemen ligt, kan het publiek zich uitspreken over de h.i. fraaiste of pakkendste etalage; hiervoor is een publieksprijs beschikbaar gesteld. Deze verlichting, zooals wij haar hierboven om schreven, zal Zaterdagavond 8 uur door den Bur gemeester van Den Helder worden ontstoken en brandt gedurende de geheele week eiken avond tot 11 uur (zoo noodig langer), ook de beide Zondagen 26 April en 3 Mei a.s.. Zaterdagmiddag zal Z.K.H. Prins Hendrik een bezoek brengen aan Den Helder en daar o.a. oefe ningen van het Roode kruis, die aan het strand te Huisduinen wordenge gehouden, bijwonen. Na afloop daarvan begeef de Prins zich naar de Boltha, om vervolgens met den trein van 7.20 des avonds te vertrekken. Deze Zaterdag wordt dus voor Boltha een belang rijke dag en het is te hopen, dat het weer ons geen parten speelt. Want vóór alles is mooi weer noodig! Maar dan ook wacht de Boltha U met de kleurenpracht van haar bolgewassen. Het is nu de goede tijd voor een bezoek. gewoon was met zijne gevoelens te spelen en hem tot hiertoe slechts als een slaaf zonder eigen wil had gezien, scheen door zijne woorden verschrikt en snelde hem na met den uitroep: „Wat zeidet gij daar Max?" „Ik zelde dat wij zullen scheiden," antwoordde hij op vasten toon, naar haar omziende. Een lichte huivering scheen hem te doortrillen toen zijn oog bleef rusten op de schoone vrouw die hij gezegd had te zullen verstooten. „Ontzet greep Mathilde zijne hand en zeide op biddenden, vleienden toon: „Onmogelijk, Max! Ik ben immers onschuldig. Ik heb mijne trouw aan u niet gebroken; gij kunt mij niets verwijten. Het kan u geen ernst zijn door een schandelijk proces mijnen naam te bezoedelen en mij tot het voorwerp van dubbelzinnige vermoe dens en praatjes te maken, nadat ik mij heb opge offerd voor uwe liefde." „„Mathilde," antwoordde Max, „Ik wil vrij zijn van de valsche en schijnheilige vrouw, die mij liefde voorgelogen, en zich aan mij verkocht heeft uit be rekening, zelfzucht en gekrenkten trots, omdat een ander haar verstiet; de vrouw die, bestuurdd oor deze lage, verachtelijke drijfveren, reeds als bruid mij bewijzen gaf, welke een man het recht schen ken zich alleen en uitsluitend bemind te denken,en die desniettegenstaande later mijne heiligste aan doeningen stout met voeten trad en luide durft ver klaren, dat alles een afschuwelijk bedrog is geweest, terwijl zij ten' slotte nog eene liefdesintrigue speelt met een derde, wien zij evenzeer grond gaf om zich bemind te wanen. Ik zal scheiden van die vrouw, al zou ik daardoor ook haar en mij be schimpen en haren en mijnen naam vertreden moe ten." „Zoo sprekende verliet hij het vertrek." Stuart zweeg en Karei sprak: „Dus waart gij die onbekende, van wlen mijn broeder sprak en wiens naam Mathilde nooit noe men wilde?" DE MOTORRACES TE ALKMAAR. De Zondag 19 April uitgestelde motorraces zullen thans a.s. Zondag 26 April worden gehouden. Wel iswaar had Amersfoort voor dien dag beslag óp de renners gelegd, maar toevallig had deze verëenigitig een week uitstel gevraagd. De nu vrij komende. Zon dag werd natuurlijk gaarne door Alkmaar geaccep teerd. Hét programma is vrijwel onveranderd geble ven. Alleen in de senioresklasse belooft de strijd nog grooter te zullen worden. In de eerste plaats zal Van Hamersveld waarschijnlijk met 'n nieuwe dirt- track machine op de baan komen en verder komt de populaire Rotterdammer v. d. Pluym (op Norton) uit. Deze laatste had ook in Dordrecht en Hilversum ingeschreven, maar een gekneusde arm belette hem te starten. In Alkmaar zal hij dus voor het eerst in'dit seizoen aan den start komen! We krijgen dus een heftigen strijd tusschen Van Hamersveld, v. d. Berg, v. d. Pluym en v. Gent, die elkaar absoluut nlèts zullen willen toegeven. Naar men weet, Is de terreininrichting thans ge heel in orde. De nieuwe staantribune bij de uit gaande Noorderbocht biedt, evenals trouwens de groote tribune en het paddockterrein, een schitte rend overzicht over de geheele baan. Luidsprekers en publlcatieborden zorgen voor den Inlichtingsdienst voor het publiek. Al met al belooft het dus Zondag een der mooiste motorevenementen van het seizoen te worden, en het succes zal zeker nog grooter zijn dan ln Dor drecht en Hilversum! De wedstrijden vangen precies half twee aan, zulks met het oog op het groote programma (bijna 60 inschrijvingen!), dat afgewerkt moet worden! Uit de Pers (Buitengewone leerzame lectuur biedt de le zing van de openingsrede, gehouden door den heer J. L Blijenberg, voorzitter van de Fede ratie van Kooplieden-organisaties op 't gebied) van den handel in aardappelen, groenten en fruit. ,I>e heer Blijenberg heeft de gedachte gelan ceerd, dat het misschien voor ons land wen- schelijk kan zijn, zich aan te sluiten Bij de Duitsch-OoStenrijksche tolunie, waarover in de I politieke wereld zooveel te idoen is. Interessant is ook het debat, of wel de discussie, op hefl I referaat gevolgd. 'tOnderwerp is zoo moeilijk, heeft zooveel zij- j den, 'dat we ons aan geen oordeel, wagen. We 'namen de rede over uit het „Cientraal Or gaan", Openingsrede ter gelegenheid der Al- gemecne Vergadering van de Federa tie op 9 April 1931 te Amsterdam, uitgesproken door den Voorzitter, den heer rJ. L. Biljjenberg. Mijne Heeren. In de eerste plaats roep ik een hartelijk wel kom toe aan onze gasten, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Zeer hoop ik!, dat zij van deze bijeenkomst een aangename her innering naar huis zullen meenemen en die zullen behouden. Ten aanzien onzer leden, doet 't mij inihigj veel goed nog eens, zij het ook hoogstwaarschijn lijk voor de laatste keer, onder hen eenige uren, te kunnen doorbrengen en met hen vanmiddag nog eens „onder zeil" te mogen gaan. Dat ik 'n. scheepsterm gebruik, is wellicht daaraan te wij ten, dat ik mij als uw voorzitter, beschouw als 'n kapitein op de brug van ons schip ,,De Fede ratie", dus als iemanii, die dag en nacht op den, uitkijk moet staan, of er gevaren dreigen en die steeds heeft uit té zien naar onweerswolken, ai zijn die soms ook nog zoo verborgen achter lie felijke, doch bedrieglijke zonnestraaltjes. Daar bij is 't wel eens onvermijdelijk om 'in kleine botsingen, ja zelfs om in het vaarwater van an deren te geraken. In de eerste plaats heeft hij er voor te waken, dat zijn schip in veilige haven terecht komt. Een andere plicht is om er een „journaal" op na te houden, waarin wordt opgeteekend alles, wat hij (van eenige beteekenis) op de kapiteins- brug gedurende de laatste reis dus hier het af- geloopen jaar heeft gezien of gehoord. AVat dat 'dagboek bevat, zult u straks hooren uit het verslag, waaraan ik enkel het volgende heb toe te voegen: AVat betreft fruit, groenten en vroege aard appelen, beliep onze totale export in gewicht gedurende 1929 nog 731, doch ging in 1930 te rug tot 680 millioen Kg. De waarde ervan was in 1929 88, in 1930 slechts 75 millioen gulden. Van dit geheel nam Duitschlamd, wat gewicht aangaat, 395 millioen Kg. in 1929, terwijl dit in 1930 verminderde tot 314 millioen Kg., mét een teruggang in waarde van 49 gedurende 1929 tot 39 millioen gulden voor verleden jaar. Bedenken wij daarbij, dat gedurende den oorlog 'Duitsch- land 75 pC:t. van den export kreeg (gebaseerd op wat het vóór dien tijd van ons nam) en verge lijken wij dat met 1930, toen het daalde tot bijna 45 pet., dan komt de vraag boven: „Waar moet dat naar toe?" „Ja, helaas! ik was het die oorzaak werd dat uw broeder den band verbrak die hem met Mathilde vereenigde en „Eene daad die hem het verstand kostte," her nam Karei diep getroffen. „Gij vermoedt niet, in welk een schrikkelijken gemoedstoestand ik hem aantrof te Pisa, den dag na uwe afreis. Mijn aanblik en de gedachte dat ik door Mathilde bemind werd, maakte hem eerst letterlijk woedend. Langzamer hand echter werd hij rustiger en deelde hij mij de geheele treurige geschiedenis zijner liefde mede. Deze mededeeling was zijn laatste geregelde gedach- tenloop; sedert werd zijn verstand telkens meer verward en beneveld. Het eenige wat hem helder voor den geest bleef zweven, was zijn onwrikbaar besluit zich van zijne echtgenoot te doen scheiden. Maar vertel verder, mijnheer, hoewel deze herinne ringen zeer bitter zijn." „Ik zwijg van Mathilde's woede, die, na het vertrek van haren man, tegen mij losbarstte," vervolgde ka pitein Stuart. Zij zeide dat deze scheiding, die mijne schuld was, nimmer zou plaats hebben, daar zij hare toe stemming niet dacht te geven. Zij uitte de hevigste verwijtingen, die slechts strekten om mijn gloeien- den haat nog feller te doen ontbranden; want hoe meer zij herhaalde dat zij alleen tot uitspanning zich met mij bezig gehouden en onze briefwisseling onderhouden had, dat zij mij altijd belachelijk en verachtelijk had had gevonden, maar uit nieuws gierigheid had willen zien hoe ver wel mij he dwaas heid gaan zou, hoe levendiger mijn wensch werd haar te schaden; en ik verliet haar met de bedrei ging haren echtgenoot de middelen te zullen be zorgen om haar te dwingen tot de scheiding, die zij zoozeer vreesde. Onder den indruk dier bedrei ging keerde ik naar mijne woning terug, waar ik uit mijn reiszak Mathilde's brief te voorschijn zocht, dien ik in een couvert sloot en haren echtgenoot toezond." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3