THEE-ALBUM GRATIS 8 ledige Keg" Theezakjes Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang Stemmingsbeeld .H Groentenland ÉÉN KEG'. «P NO. 50 XELBFOQN INTERCOMMUNAAL NO. 61. DINSDAG 28 APRIL 1931 LAMRED1JKER I I)I HUT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma I. H. ÜE1ZEB. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Moordscharwoude. ADVERTENTIEN: VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GRÖÓTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Met genoegen, hoewel niet met instemming wat den inhoud betreft, las ik "het stuk door /Opmerker" ingezonden in ons blad. Opmerker heeft een eigen kijk op het vraag stuk, 't eerst door de heeren Gutter en Kostelijk ter sprake gebracht, waar ook ik een artikeltje aan heb gewijd. .Wie neemt niet graag notitie van een stuk, dat getuigt van een eigen visie Ides schrijvers, en als daar dan nog bij komt, een prettige, zake lijke toon van 't begin tot eind, dan valt het al zeer gemakkelijk, zoo'n ingezonden stuk te waar- deeren, al verschilt men ook van inzicht. Twee punten, in het schrijven van 'Opmerker even aangestipt, verdienen nadere bespreking. Waar de heeren Gutter en Kostelijk evenals ik niet zonder bezorgdheid de uitbreiding van den koolbouw zien, ziet Opmerker de uitbreiding liefst zoo groot mogelijk. 'tZal hem mitsdien waarschijnlijk interesseeren te vernemen, dat vol gens het Handelsblad de verbouw van suikerbie ten in '31 hoogstens 40 pet. zal bedragen (wat de bezaaide oppervlakte betreft) van dien van '30. Een niet zoo gering aantal H.A., waar voorheen nimmer kool op is geteeld, zal dit jaar ons speci fiek Noord-Hollandtech product dragen. En het tweede punt betreft dan de door Op merker gegeven raad: aansluiting van Nederland bij den Duitsch-Oostenrijkschen tolbond. Iaat mij met het laatstgenoemde punt beginnen. De heer Dr. Col ij n heeft in het orgaan van den Volkenbond1, een artikel over de plannen tot stichting van een Duitsch-Oostenrijksche tolunie geschreven, welk artikel ook in de Nederlandsche pers i3 verschenen; zelfs las ik het in de „Stan daard'", Waar er nog maar van plannen "kan worden gesproken ,zij het dan ook in een vergevorderd stadium van voorbereiding, ja zelfs van princi- pieele overeenstemming van de belanghebbende regeeringen, daar is het toch zeker wel wat al te haastig, nu al van toetreding tot de unie te spteken, ook al is men nog zoo groot voor stander van afbraak der tolmuren. Men kan er m.i. veilig op afgaan, dat de Ne derlandsche regeering in dezen de grootste voor zichtigheid zal betrachten. Aan deze geschiede nis zit naast de economische een sterk politieke kant. Economie en politiek' zijn wel te onderscheiden, maar z ijn in dit geval onafscheidelijk aan elkaar verbonden. De zet op het politieke schaakbond van Europa door Duitschland en Oostenrijk lokt een contra-zet uit van de zijde van Frankrijk. 'tls de groote verdienste van onze diplomatie geweest, sedert ide oprichting van het Konink rijk der Nederlanden, 2ich steeds zorgvuldig te hebben onthouden partij te kiezen in soortgelijke gevallen van groote beteekenis, waarvan de draag wijdte en ide gevolgen niet zijn te overzien. De gevolgde politiek .droeg altijd een voorzichtig karakter, men poogde wrijfvlakken te vermijden, die eventueel tot een conflict zouden kunnen leiden. Gesteld 'de voorgenomen tolunie komt tot stand, dan zal een meedoen van Nederland tot gevolg hebben, dat Frankrijk en -meerdere Bal- kanstaten van ons vervreemden. Men behoeft waarlijk' geen profeet te zijn, om te voorspellen, dat hiervan in afzienbaren tijd. niets komt. ,Of we dan weerloos moeten blij ven? Heelemaal niet, want hoe vreemd het oók moge klinken, we zijn door ons afzijdig houden, niet aan willekeur overgeleverd. Wat leert ide ervaring nu reeds? Biestuddeer de cijfers der Duitsch-Nederland- sche handelsbalans maar en ge ziet een afnemen de Diiitsche invoer hier te lam ie. Hoe dat te verklaren Als de waarde van onzen export naar Duitschland blijft dalen, valt automatisch het Duitsche exportcijfer naar ons land. Er zijn ook grenzen, natuurlijke grenzen, die niet onge straft overschreden kunnen worden. Gezien de afwijzende houding van Frankrijk en andere Staten tegenover de Duitsch-'Oosten- rijksche plannen is het nog lang niet zeker, dat de algemeene economische toestand door de tol unie verbeteren zal. Meerderen vreezen een nog chaotischer toestand op handelsgebied dan in de laatste jaren, ja dat de Staten zich nog erger dan voorheen zullen laten leiden door nationale belangen. E.n hiermede kom ik tot het eerste punt. Bbuwt zooveel mogelijk kool, adviseert Opmer ker. Trekt u van tariefmuren, concurrentie op de Duitsche markten door het inlandsche product niets aan. Al brengt uw product een schim metje op, houdt vol, zet de tanden op elkaar, want zoo alleen zult ge uw eens veroverd ter rein kunnen behouden. legt zoo mogelijk in het komende seizoen 15 a 20.000 wagons kool op .overstroomt de buitenlanldsche markten, zoo maakt ge de animo van anideren dood, morsch- dooid. En kunt gij tuinders en kooplui het soms niet volhouden, laat de Staat u dan helpen. Het behouden van 'ie positie is een nationaal belang van de eerste orde. Ein in het vergevorderd sei zoen zal aan het product wel blijken, idat ken nis ervaring, door onze vaklui sedert generaties opgedaan, den doorslag geven. Eir is zoo groote kans, den strijd te winnen. Zoo redeneert „Opmerker". Verliest hij, al beschouwende de practijk niet wat te veel uit het oog? Schrijft hij mogelijk ook wat onder den indruk van de gunstige resultaten van het eindseizoen '30'31 Zeker, we kunnen ons verheugen in den gang- van zaken der laatste maanden, al neem ik niet voor mijn rekening de opgeschroefd-gunstige be richtgeving van den I angendijk aan de Telegraaf (zie Zaterdagavondnummer), waar met vette let ters boven het bericht prijkt: Groote opleving aan den I angendijk, koolprijzen als in mobilisa tie-tijd. Denken we maar eens terug aan AprilMei 1930, toen de koolprijzen steeds daalden en het op 't eind een debacle werd. Eien gunstige periode als dit voorjaar mag wel uitzondering heeten. En al is 't waar, dat meti met geen mogelijkheid van te voren ide behoefte aan kool kan schatten, even waar is het, dat geen man met verantwoordelijkheid in onzen fel bewogen tijd zou durven adviseeren: bouwt kool in voorheen ongekende hoeveelheid. Het zou m!i. een zeer gewaagd, onverantwoord kansspel zijn, en den Duitschen agrarieërs argu menten tot al hooger invoerrechten aan de hand doen. Hoe gevoelig is de economische barometer tegenwoordig al niet, denk maar aan de Duit sche voorstellen, nu pas weer, tot verhooging van invoerrecht op vleesch en boter. "Wat „'Op merker" wil, lijkt "n beetje op dumping en dat slikt Duitschland nooit. De heer ir. Bonthuis (zie Tuinderij van jl. Vrijdag) ried de tuinder aan, in geen geval hun culturen uit te breiden en eveneens 'hun vakge- nooten te bewegen, zulks na te laten. De heer ir. Bonthuis is hoofd van Ide economische voor lichtingsdienst aan het departement van Binnen- landsche Zaken en landbouw, is hier toch zeker autoriteit. In de „Tuinderij" is sinds enkele jaren gewe zen op 't gevaar, gelegen in een steeds uitbreiden van de cultuur. Neen, ik zie geen heil in het volgen van den raad, door „Opmerker" gegeven. „Een vacantiereis langs den Rijn" verteld door C. Joh. Kieviet door inlevering van - - - Inlevering der ledige theezakjes kan geschieden in de week van 8-6 Juni 1931, bij Uw Winkelier; of in de zaal van d.hr. P. Kramer, Café te Zuidschar. woude, op Zaterdag 13 Juni 1931, 's nam. 2 uur. Als extra attractie GRATIS FiLNI-VOORSTELLINGj waaronder een lilnr van Charles Chaplin getiteld „DE BANK" in 2 deelen Uit den Omtrek WARMENHUIZEN. Keuring: Dienstplichtigen 1932. Van de 13 dienstplichtigen, lichting 1932, uit deze gemeente zijn bij de laatst gehouden keuring 9 af gekeurd en alozo 4 goedgekeurd. SINT MAARTEN. De vereeniging van het ziekenfonds „Helpt Elkan der" alhier, vergaderde ten huizen van den heer P. Schrijver. Aanwezig met bestuur 17 leden. Voorzitter opende met een woord van welkom deze vergadering er zijn genoegen bij uitsprekende dat de vergadering van heden Iets beter is bezocht als voorgaande keeren. Verslag wordt uitgebracht over de werkzaam heden van het bestuur in verband met de inwer king getreden ziektewet, waardoor, als gevolg, straks een nieuw ontwerp reglement aan de goedkeuring der vergadering zal worden aangeboden. Uit de rekening der Penningmeester blijkt over 1930 te zijn ontvangen f 659.27e uitgaven f752.18 alzoo een nadeelig saldo ad f92.91, waardoor het totaal bezit der vereeniging daalde tot f 775.15. De heer A. Groet Sr., welke de rekenin had na gezien, had deze in correcte orde bevonden en ad viseerde tot goedkeuring, waartriede de vergadering accoord ging. Voorts bleek dat in het afgeloopen jaar zich 23 ziektegevallen hadden voorgedaan met 84 uitkeerin- f?en, terwijl aan 2 weduwen uitkeerlng heeft plaats 8e£?,d na overlijden der echtgenooten. pij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Glas en A. Groet bij accla matie herkozen terwijl in de vacature L. de Pee gekozen werd de heer S. Schut, welke heeren deze benoeming aanvaarde. Het bestuurslid J. de Groot uit Eenigenburg deelde mede dat hij deze gemeente met de woon gaat verlaten zoodat voor deze vaca ture werd benoemd de heer D. Stoop uit Eenigen burg. Hierna volgde het belangrijkste puntje dezer ver gadering en wel voorlezing en behandeling der sta tuten en het huishoudelijk reglement, noodig geble ken door de a.s. ziektewet. Als voornaamste punten komen hierbij naar voren, premiebetaling en uitkeeringsduur, voorts dat als leden kunnen worden ingeschreven mannelijke per sonen van 19 tot 50 jaar en een goede gezondheid bezitten. Na 3 maanden lid te zijn geweest heeft men bij ziekte recht op uitkeerlng en wel; 15 weken V0II5 uitkeerlng; 15 weken half en 22 weken 1/4 gedeelte. Na deze 52 weken uitkeering te hebben genoten wordt men als lid uitgeschakeld en kan men, na één jaar ziekvrij te zijn geweest, zich weer opnieuw als lid aanmelden. Loonarbeider^, dewelke ingevolge de ziektewet voor 80 zijn verzekerd, kunnen zich voor de resteerende 20 van hun loon, bij deze ziekekas verzekeren. De bestaande leden boven de 50 jaar kunnen zich niet hooger verzekeren als f 6.-— per uitkeering en per week (dus gelijk als heden) De contributie bedraagt voor jonge leden 2Vj cent per verzekerde gulden. Ingeschreven leden kunnen zich als volgt verzeke- r6A Uitkeerlng per werkdag van f 0.70; contr. per week van fO.lO; Uitkeering van f0.85, contr. f0.13. Uitkeering f 1.00 contr. f 0.15. Nieuwe en bestaande leden, welke zich hooger wenschen te verzekeren, betalen als volgt: A Uitkeering per werkdag van f0.70 bij een leeftijd tot 30 jaar per week f 0.10; Uitkeering van f 0.85 bij een leeftijd van 30 tot 40 jaar per week f0.12'/a. Uitkeering van fl.00 bij een leeftijd van 40 tot 50 jaar per week f 0.15. B. Uitkeering per werkdag van f0.85: leeftijd tot 30 jaar contr. per week f 0.13; 1 leeftijd 30 tot 40 jaar contr. per week f 0.15; leeftijd 40 tot 50 jaar contr. per week f 0.13. C. Uitkeering per werkdag van fl.00: leeftijd tot 30 jaar contr. per week f 0.15; leeftijd 30 tot 40 jaar contr. per week f 0.18; leeftijd 40 tot 50 jaar contr. per week f0.21. D. Uitkeering per werkdag van f 1.50: leeftijd tot 30 jaar contr. per week f 0.2272; leeftijd 30 tot 40 jaar contr. per week f 0.27V,; I leeftijd 40 tot 50 jaar contr. per week f 0.321/;,;. E. Uitkeering per werkdag van f2.00: leeftijd tot 30 jaar contr. per week f 0.30; leeftijd 30 tot 40 jaar contr. per week f 0.35; leeftijd 40 tot 50 jaar contr. per week f0.42. F. Uitkeering per werkdag van f2.50: leeftijd tot 30 jaar contr. per week f 0.37V,; leeftijd 30 tot 40 jaar contr. per week f0.45; leeftijd 40 tot 50 jaar contr. per week f O.52V2. i Deze nieuwe regeling zal dan 1 Juli a.s. in werking I treden voor een tijdvak van 5 jaren. Bij gehouden hoofdelijke stemming bleken de I aanwezigen allen voor de invoering dezer nieuwe regeling. j Hierna sluit de voorzitter me een woord van dank deze, met aandacht gevolgde, vergadering. SINT MAARTEN. Bij de heden gehouden vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim werd als voorzitter benoemd de heer J. de Geus en als secretaris de heer W. C. Speets. J KRABBENDAM. De Tuinbouwvereeniging te dezer plaatse verga- - derde dezer dagen. Aan de orde was o.mm. het jaar- verslag van den penningmeester over 1930, hetwelk gunstig luidde. De voornaamste punten van behandeling waren echter het flnanciëel verslag van de Centr. Veillngs- vereeniging te Warmenhuizen, met de agenda voor de op 6 Mei a.s te houden algemeene vergadering. Onze vereeniging kon zich met het gevoerde gelde lijk beheer vereenigen, nadat de voorziter enkele posten had toegelicht. Wat de op de agenda vermelde voorstellen be treft, werden die van het Centraal Bestuur aan vaard, terwijl de voorstellen betreffende de afzet van koolzaad naar het buitenland, benevens die welke verlaging van het salaris van veilings-betaalmeester, voorzitter en veilingleider beoogden geen genade bij de vergadering konden vinden. Algemeen was men van oordeel dat de betaal meester dit jaar de gevolgen van de slechte uit komsten wel zeer zwaar ondervind, en er eerder aanleiding tot verhooging dan tot verlaging van zijn salaris bestaat, mede met het oog op de groote risico, die de heer Klant zelf moet dragen. Hierna werden tot afgevaardigden gekozen de heeren W. Dijkstra; A. L. Jonker; K. Dekker en A. Biersteker, en als plaatsvervangers J. Biersteker en J. Grin. Met een woord van dank volgde nu sluiting der vergadering, nadat nog was medegedeeld dat van vereenigingswege weder gratis „Nicol" werd verstrekt te bestrijding van aardvlooièn in de pjantebanen. HEER HUGOWAARD. Mond- en Klauwzeer. Wij vernemen, dat deze ziekte thans ook in onze gemeente weder voorkomt, daar door den heer W. P. Bakkum, Heerhugowaard (Noorcj) een geval is aangegeven. HEER HUGOWAARD. De heer Hendrikx, sedert 1926 stationschef in deze gemeente, wordt binnenkort overgeplaatst naar Heivoort (N. B.). HEER HUGOWAARD. De heer J. C. Ohms, hoofd aan de school van den H. Dionysius aan den Hondenweg ls benoemd als hoofd eener school te Maassluis. HEER HUGOWAARD. De controle der kostelooze vaccinatie, die plaats gehad heeft op 15 April j.l., zal Woensdag 29 April plaats vinden om 2 uur n.m. in het Oude Raadhuis en om 3.30 uur in de O. L. School III, hoofd de heer Post. HEER HUGOWAARD. Gelegenheid tot behandeling met de hoogtezon- apparaat is thans opengesteld. Zij, die op medisch advies behandeld moeten worden, kunnen zich aan het Oude Raadhuis melden iederen Maandag- en Donderdagmiddag om 2 uur, waar zuster Smit voor de verdere regeling zorgt. HEER HUGOWAARD. De hoofdprijs, een heerenrijwiel van de verloting van „Hou en Trou" werd gewonnen door G. Wijnker, Heerhugowaard (Zuid) Plaatselijk Mieuws WIJZIGING IN DE LEERPLICHTWET. Minister Terpstra heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Leer plichtwet. Het is bekend, dat meerdere leerlingen der lagere school de leerstof van het zevende leerjaar nog eens moeten doormaken, wanneer een achtste klasse ont breekt. Nu heeft Minister Terpstra, op aandrang van Land- en Tuinbouworganisatie's een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, om de genoemde groep leerlingen niet meer voor de lagere school leerplichtig te verklaren, indien ze het on derwijs volgen op een lagere tuinbouw- of land bouwschool. Volgen ze dit niet, dan moeten ze de lagere school blijven bezoeken. Verlaten ze in, het eerste leerjaar de tuinbouw- of landbouwschool, dan moeten ze naar de lagere school terug. Wij twijfelen niet, of er zal wel gepoogd worden nog meer gedaan te krijgen. Ook wie de jaarklassen der lagere school doorliep, mag toch naar de am bachtschool! Of de Minister zoo'n amendement zal willen overnemen, zal de tijd leeren! We gelooven, dat, bij aanneming van dit wets- ontwerpje, er voor onze afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond mooi werk komt. Dan is er een stimulans te meer, om onze jongens die straks naar den akker moeten, een vakkundlgen opleiding te geven. Wie wat wil weten, moet er ook moeite voor doen! En op 't gebied van tuinbouwvakonderwijs staat Broek op Langendijk juist niet in de eerste rij! We hopen, dat dit spoedig beter wordt! Nieuwstijdingen Zijn broertje spelende doodgeschoten. Het 14-jarig zoontje van een der knechts op het landgoed Jaegersdorf te Blrieg, speelde sa men met. zijn broertje met een geweer, toen het geweer plotseling afging. Het 11-jarig zoontje werd midden in het hart getroffen en was op slag 'dood. Den dader kon men aanvankelijk niet vinden, maar eindelijk wend hij ontdekt op het kerkhof, waarheen de jongen in zijn angst was gevlucht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1