THEE-ALBUM GRATIS Groente-Centrale I ledige Keg" Theezakjes Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 51 DONDERDAG 30 APRIL 1931 40e Jaargang Een s'ukje oude geschiedenis en eenige bijzonder! TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 53. NIK UWE a DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: 1.15. Ililgiv»: finni 1.1. KIM - ladaetnr 1.1. KEIZER. Bureel Mscharwoudg. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Groote Pier, door zijn vermetelheid en wreede daden berucht en gevreesd, roofde en moordde steeds door en werd verblind door zijn zegepralen. De Hertog van Gelder, door zijn nederlagen in Friesland verbitterd, deed wat mogelijk was om zijn tegenstanders afbreuk te doen. Hij nam tot betere uitvoering zijner plannen een bende Friezen en Gelderschen, uit 4400 mannen en 1000 jongens bestaande, in dienst. Deze bende, door de Hollanders men den schimpnaam zwarte hoop bestempeld, was sinds lang een plaag voor de landlieden, op wier kosten zij leefden. De Stadhouder van Holland, de graaf Hendrik van Nassau, wetende wat van deze bende te wachten was, nam in allerijl zijn maat regelen. Vier vaandelen soldaten werden aange worven, onder bevel van den overste Rekaef. Een vendel werd naar Uitdam, een naar Monnikendam, een naar Edam en een naar Hoorn gezonden. Be halve deze werden de vendels reeds door den Van IJsselstein reeds aangeworven, tot bewaring van Medemblik, Enkhuizen en Schagen en tot verster king der vloot aangewezen. De alhier beschikbare schepen werden voor den krijg toegerust om op alle gebeurtenissen te zijn voorbereid. Maar hoe goed de bedoelingen des Stadhouders waren, zij werden door een stoute uitvoering van de tegenpartij verijdeld. De Hertog van Gelder monsterde een nieuw gewor ven bende en na Dokkum te hebben ingenomen scheepte de bende zich in en trak met zijn vlot en 800 man naar het W. N. Westwaarts. In den vroegen morgen van 25 Juni 1517 werden de bewoners der Radboutstad door 't alarm der be zetting van 't kasteel uit hun slaap gewekt. Alles wat wapenen kon dragen, vloog naar de wallen. Groote Pier lag voor Medemblik. Tegenweer was nutteloos. Een handvol burgers tegen de duizenden roofzieke partijgangers van Gelres Hertog. Als leeu wen stonden de burgers pal en verdedigden den grond voet voor voet tegen de meer opdringende bespringers. Eindelijk verwon de vijand door zijn overmacht. Heel de stad met al haar kostbare hand schriften en eeuwenoude handvesten ging in vlam men op, rookende puinhoopen wezen de plaats aan waar de oude koningstad had gestaan. Vele burgers sneuvelden, sommigen redden zich door de vlucht. Toen de stad verwonnen was, werd het kasteel be stormd, door den bevelhebber Joost van Buuren met heldenmoed verdedigd. Storm op storm mislukte. Selbach, zijn krijgers niet willende opofferen, trok af en sloeg den weg in naar Opperdoes en Twisk, beide dorpen werden geplunderd en verbrand. Nu lag Midwoud aan de beurt. Het kloekmoedig optreden van den pastoor redde het dorp, dat door een rantsoen van f 150.door den geestelijke voor geschoten, voor verwoesting werd bewaard. Langs den Zwaagdijk over 't Keern lag de weg naar West- Frieslands hoofdstad, die spoedig werd bereikt; maar de inwoners van 't gebeurde te Medemblik en in de omliggende plaatsen onderricht, hielden goede wacht en waren op de wallen. De hoofdlieden van de „zwarte bende" vonden 't raadzaam zich niet aan een onzekeren storm op de welbewaakte stad te wagen en sloegen den weg naar Berkhout in. Dit dorp ondervond, met de tusschen Hoorn en Alkmaar liggende plaatsen, waartoe de moedwil van een ban- deloozen troep in stat was. De schade door de Gel derschen aangericht kon naar verklaring van des tijds levende getuigen in geen dertig jaren worden vergoed. Des avonds werd Alkmaar hetzelfde lot beschoren als Medemblik, plundering en moord en ten slotte brandstichting voltooiden de rampen der weerlooze veste. De kasteelen Middelburg en N'.euw- burg werden verwoest, 't zelfde ondervond Egmond, Schagen en omliggende plaatsen kochten voor groote sommen de plunderingen af. Floris van IJsselstein, de bevelhebber van Hoorn, de bewoners uit de omligende dorpen vereenigd hebbende, met zijn soldaten, trok de Gelderschen na en stak den dijk tusschen de-Waard en de Scher mer door, wierp in allerijl een met geschut beplante versterking op, bracht gewapende Schuiten op de meeren en riep uit de dorpen den vierden man op om zooodoende den vijand afbreuk te doen. Sche pen uit Hoorn brachten 1500 man voetvolk, behalve de ruiters, naar Spaarndam om hen daar af te wachten, maar de berg baarde een muis. De Gelderschen bleven acht dagen binnen Alk maar, en vervolgden hun tocht naar Beverwijk, dat er niet beter afkwam, dan de vermelde steden en dorpen. Het eenige voordeel door de onzen op den vijand behaald, bestond in enkele wagens met ge roofde goederen en eenige gevangenen. De Hoorn- schen, die den Huigendijk hadden bezet, bluschten, nadat de vijand was afgetrokken, den door dezen aangestoken brand in Alkmaar en slaagden er in nog eenige vrouwen en kinderen te bevrijden. De zwarte hoop had West-Friesland den rug toe gekeerd. Vergadering van het bestuur der Langedijker Groenteveiling te Broek op Langendijk op Maandag 27 April. Tegenwoordig 25 leden. Voorzitter, Burgemeester Slot, opent met een wel kom, waarna de notulen onveranderd worden vast gesteld en geteekend. De keurlijsten van de maanden Februari en Maart welke resp. 9 en 10 keuringen bevatte, werd geen op- of aanmerking over gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor, werd alles in goede orde bevonden en er was in de maand Febr. geveild voor een bedrag van f205351.26 waarvan voor: Broek op Langendijk f44001.85; Heer Hugowaard f 13380.48; L.T.B. f33563.48; Z.Scharwoude f25089.04; Z.Scharwoude R. K. f5549.60; Hensbroek f4270.13; Koedijk f28348.20; St. Pancras f26869.20; Sint Pan- cras R. K. f6893.12; De Schermer f4772.51; Ursem f4184.64; Oterleek f3340.77; Diversen f 5023.78. In de maand Maart was geveild voor een bedrag van f361544.41, waarvan voor: Broek op Langendijk f74682.44; Heer Hugowaard f 18500.44; H. H. L.T.B. f45016.11; Z.Scharwoude f55594.80; Z.Scharwoude R. K. f 14421.87; Koedijk f41782.66; St. Pancras f55810.62; St. Pancras R. K. f 12020.78; De Schermer f 13458.75; Ursem f4689.43. Hensbroek f7690,67; Oterleek f3309.43; Diversen f 14566.46. Schrijven ingekomen van de Prov. Commissie, met bericht dat de secretaris, de heer W. Balk, op zijn verzoek met 1 Mei eervol ontslag is verleend voor bovengenoemde functie, en dat tijdelijk als waarnemend secretaris is aangesteld de heer Jb. Glas Az., te Broek op Langendijk, maar dat het adres hetzelfde is gebleven, en dat elk bestuurslid het kweekersblad van het H. B. G. toegestuurd zal worden. Door de huurder van het land was een verzoek ingekomen om den huurprijs te verlagen in overeen stemming met den huidigen toestand. Besloten wordt om den huurprijs voor dit jaar met 25 pCt. te verlagen. Ingekomen een verzoek van den secr. van de correspondenten van de P. D., afd. Langendijk, om subsidie ter bestrijding van de kosten van onder zoekingen en proefnemingen. Hiervoor wordt f 10.— toegestaan. Met het oog op de groote kosten, werd besloten het komende seizoen de bloembollen te veilen tegen 5 pCt. veilingskosten. De voorzitter deelt mede dat voor de tomaten een aanbesteding heeft plaats gehad voor de leve ring van 30000 pootjesbakken, waarvan de levering gegund is aan den heer M. de Waard, voor den prijs van f21.00 per 100 stuks en dat het papier voor het interieur van de bakken is gekocht van den heer Nestelroy te Amsterdam voor den prijs van f 1.75 per 100 stuks. Er zal ook nog een vergadering worden gehouden met de tomatenkweekers, over de uniforme prijs van de pootjesbakken, welke gesteld zal worden voor den kooper. Ingekomen een schrijven van de vereeniging „De Koophandel" waarin verzocht werd aan het bestuur een boete te bepalen voor diegene die minder ge wicht leverde dan hij in de veiling verkocht had, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken be sproken waarna de vergadering werd gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der L. G. C. met de tomatenkweekers op Maandag 27 April te Broek op Langendijk. Tegenwoordig 28 personen. Voorzitter, de heer S. de Boer, opent met een welkom, en alhoewel de oude producten nog niet weg zijn er thans al weer een bespreking zal wor den gehouden over de nieuwe. Op de confocaat waren als punten opgegeven uniforme prijs voor de pootjesbak en aanstelling sorteerder. Voorzitter wenscht eerst in bespreking te bren gen het eerste punt en zegt dat er het vorige jaar al sprake was van een uniforme prijs, doch toen er niet tot besloten, zoodat de prijs voor de bakken op de veilingen nog al verschillend waren, het Westland echter, het land waar de meeste tomaten gekweekt worden, had het vorige jaar reeds een uniforme prijs vast gesteld en wel 20 cent per kist alles inbegrepen en ook in onze omtrek al was het soms een paar centen verschil werd deze prijs ook al toegepast. Hier hebben we steeds den kostenden prijs (30 cent per bak) laten betalen. Dit was wel een beduidend verschil met de overige veilingen en voor de handelaren wel belemmerend om hier te koopen, daar het op de 100 Kg. 80 cent emballage verschil beteekende. Dit voorjaar is besloten om vooral eenzelfde prijs voor de bakken vast te stellen, zoodat het bestuur het noodzakelijk achtte, dit met de kweekers te bespreken. Ook acht het bestuur het noodzakelijk dat de meerdere kosten door de kweekers zelf moeten worden gedragen, dadrom is thans de vraag of ze hierin kunnen meegaan, het bestuur adviseert met het oog op de handel het ook hier in te voeren. Gevraagd wordt hoeveel er per bak zou bijbetaald moeten worden. Voorzitter zegt dat de nieuwe bakken thans ko men op 24 cent per stuk, 21 cent voor de bak, 1.785 cent voor het papier waar de bak mee bekleed wordt en 1.10 cent voor het klaar maken, de resteerende 0.115 cent is voor het verlies van een enkele bak Maar er zijn nog ruim 8000 bakken van het vorige jaar die belangrijk duurder waren, die kosten 25.40 cent en papier 2 cent en omdat nu door allen gelijk te laten dragen, heeft het bestuur besloten dat nu voor de bakken betaald moet worden 25 cent per stuk, hiervan wordt door den koopman 20 cent betaald en door de kweeker 5 cent. Daar ook door de kweekers de noodzakelijkheid ervan wordt ingezien, werd hiertoe besloten, doch ÉÉN KEG'* „Een vacantiereis langs den Rijn" verteld door G. Joh. Kieviet door inlevering van Inlevering der ledige theezakjes kan geschieden in de week van 1-6 Juni 1931, bij Uw Winkelier; ot in de zaal van d.hr. P. Kramer, Gafé te £uidschar. woude, op Zaterdag 13 Juni 1931, 's nam. 2 uur. A Is extra attractie GRATIS FILM-VOORSTELLING waaronder een film van Charles Chaplin getiteld „DE BANK" in 1 deelen men hoopte dat er op andere uitgaven nog iets bezuinigd kon worden. De heer C. Duif Jbz. wil zich even als het vorige jaar weer beschikbaar stellen, en daar gebleken is dat hij de zaken uitstekend behandelt, doet het voorzitter en aanwezigen een groot genoegen dat de heer Duif het werk voor hen weer wil uitvoeren. Voor het sorteeren was steeds 60 cent per 100 Kg. betélald, doch dit jaar wil de uitvoerder, gezien de loonstandaard algemeen lager was het doen voor 55 cent per 100 Kg. Een was er die meende dat het loon nog wel iets lager kon, doch dit vond geen bijval. Nu werd aan de orde gesteld de overige kosten zijnde 10 cent voor kistenhuur en 10 cent per 100 Kg. voor het gebruik van de machine. Gemeend werd dat dit wel wat hoog was en ge vraagd of het niet lager kon, b.v. 10 cent per 100 Kg. in het geheel voor kisten en machine. Een nauw keurig onderzoek zal volgen. Waarschijnlijk zal 12 Mei een aanvang begonnen worden met tomaten veilen. Ze zullen weer en bloc aangeboden worden, doen niet meer dan 4000 Kg. in één koop. Als iemand zijn tomaten één keer uit de hand verkoopt, wordt hij niet meer in de combinatie op genomen, zoodat voor diegene de sorteerder ze niet meer sorteerd en veild. Opgemerkt werd, dat de CC tomaten hier het vorige jaar een te lagen prijs opbrachten, naar verhouding van andere veilingen, het was wel vreemd dat dat soort steeds te weinig opbracht, terwijl de andere soorten met den prijs die elders besteed werd goed konden meegaan. Besloten werd dan ook om wanneer dit weer zou voorkomen dit soort en bloc naar een andere veiling te sturen. Ook zal een onderzoek ingesteld worden of er reeds minimum prjjzen bestaan voor het uitschot van tomaten. Aanbevolen wordt om de tomaten zooveel moge lijk droog te houden, daar ze nat zeer lastig sortee ren en het product er niet mooier op wordt. Na nog een oogenblik gesproken te hebben over het veilen van druiven werd tot sluiting overgegaan. De voorziter Is vol vertrouwen nu de sorteering weer door de heer Duif zal uitgevoerd worden, maar zegt dat ook zuiver sorteeren, verpakken, en nauw keurig leten op kwaliteit een eerste verelschte is, waar wij niet te streng op kunnen letten, wanneer wij dat in het oog houden, zullen wij ook hier steeds den hoogsten prijs kunnen bedingen en het product hier gaarne gekocht worden. Spr. hoopt dat het vele werk en zorg aan de to maten besteed, beloond zal worden, dankt de ver gadering voor de aangename medewerking, waarna sluiting. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond j.l. had vanwege de Bijz. Vrijw. Landstorm, de laatste der 10 schietoefeningen plaats in het café van den heer J. de Boer. In verband daarmede waren verschillende prijzen aangekocht en gekregen van de ingezetenen welke dezen avond werden uitgereikt. De plaatstelijke commandant, de heer W. Giltjes, riep allen een hartelijk welkom en In 't bijzonder den Edel. Achtb. Heer P. Slot, burgemeester en de leden der pl. commissie. Spreker verheugde er zich over dat er door zoovelen aan dezen wedstrijd was deelgenomen en hoopte dat men straks tevreden met een prijs naar huis mocht gaan, daar het de regelingscommissie en den penningmeester was ge lukt om voor alle schutters een prijs beschikbaar te stellen. Hierna gaf de commandant de leiding der bijeen komst over aan den Burgemeester, welke voorstelde om eerstens over te gaan tot prijs-uitreiking. Wij volstaan om de eerste 5 schutters te vermel den, door welke het hoogst aantal punten Is bereikt van 30 schoten. Klasse A: le prijs G. Glas, 292 punten. Klasse B: le prijs Jn. Wagenaar, 292 punten. Klasse A: 2e prijs K. Fasterkamp, 292 punten. Klasse A: 3e prijs P. de Hartigh Jz„ 291 punten. Klasse B: 2e prijs Jb. Hulbers, 289 punten. De voorzitter spreekt vervolgens nog een opwek kend woord tot de landstormers, om lid te blijven van dit Intitsuut, door alzoo het wettig gezag te steunen. ïn 't bijzonder werd een woord van dank gebracht aan den commandant, welke trots zijn drukken werkkring, met zooveel liefde zich voor de af deeling geeft, terwijl tevens nog dank betuigt werd aan de verschillende ingezetenen, welke mede gewerkt hebben to het doen slagen der wedstrijd, door het beschikbaar stellen der prijzen. Ten slotte werd deze gezellige avond met het staande zingen van 2 coupletten van het Wilhel mus, gesloten. OUDKARSPEL. Bij de alhier gehouden stemming voor een lid van Bestuur voor den Koog- en Bleekmeerpolder, pe riodiek aftredend den heer Gb. Moeyes, die is her- ZUIDSCHARWOUDE. Het Comité tot het organiseeren van de jaar- lijksche autotocht voor ouden van dagen, woon achtig In de gemeenten Zuidscharwoude en Broek- op Langendijk vergaderde Dinsdagavond in de zaal van den heer P. Kramer alhier. De Comité-leden leverden hun lijsten in en droe gen de ontvangen bedragen aan den penningmeester af. Eén lijst moet nog ingeleverd worden, het nu reeds binnengekomen bedrag a f429.15 stelt het Comité in staat, den tocht op eenzelfde wijze als vorig jaar te houden. Een woord van dank aan de burgerij is zeker verdiend, het Comité nam met groote voldoening nota van de zeer goede resultaten Besloten werd voorloopig de datum van den auto tocht te stellen op 4 Juni e.k. Als doel van de reis is voor ditmaal het vliegveld van de K. L. M„ Schip hol gekozen. De vertegenwoordiger der Mij. heeft reeds alle medewerking toegezegd. Nadat no gtal van besprekingen over de orga nisatie van den tocht hadden plaats gehad, sloot de voorzitter, de heer J. Kramer, de. vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1