Til H - ZaHg 2 i 1931 Buitenlandsche Brieven Een bedriegelijk masker «3 NACHT? RONE DE HALLEN VAN PARIJS. Levensmiddelenhandel op straat. Baisse: baisse! baisse!" Twijfel niet langer. Eij deze prijzen moet u koopen. Doe uw keus, uw keus! Baisse, baisse, baisse". Zijn wij op een beurs Op een publieke verkoo- ping? Neen, we zijn eenvoudig in een van de levendige hoekjes van Parijs, maar ver af van het. eigenlijke elegante centrum, aan de buiten boulevards, waar zich de menschen verdringen om de reusachtige levensmiddelenzaken van Fe lix Potin of Couté of Damey, waar de verkoopers achter geheele bergen groenten of wallen con serven hun moeilijk en stormachtig beroep uit oefenen. Dergelijk soort kleine warenhuizen voor alles wat eet- en drinkbaar is, die op zekeren dag door een genialen kop in Parijs zij'n gesticht en sindsdien in alle deelen van de stad een straat hoek met hun kleuren en geuren levendig ma ken, kent men in Holland niet. Vanaf een zure bom tot, champagne, van aardappelen tot oesters kan men in deze warenhuizen koopen. Men treft er letterlijk alles, wat in de maag van den mensch eventueel zou kunnen plaats vinden. En daar wij in Parijs zijn, speelt het meeste zich op straat af. Werkelijk typisch hoe Zuidelijk voor onze begrippen deze stad is. Niet alleen de romantische nauwe straatjes en verschillende stadsgedeelten, die een grotes ke 'tegenstelling zijn van de pronkerige ruim teverspilling van het officieele Parijs, neen, deze tot op de verkeersstraat uitgestalde eetwaren, potten, pannen, bezems, tapijten, kleederen, eet waren, ja zelfs complete meubelinrichtingen noo- digen uit het tenminste te bevoelen en te betas ten. W ant men woidt niet eens daarbij gestoord. Ergens in een hoekje zit met scherpen blik de verkooper ,die zich eerst beweegt op een wenk van deA klant, die even rustig in de versche sla woelt als elke tomaat en elk bosje uit den hoop mag trekken. Em met een gelukzaligheid woelen zij allen, mannen, vrouwen, kinderen, voor zij uit de ho pen het begeerde hebben opgezocht, want zij zijn allen, of het nu fabrieksarbeidsters, atelier meisjes, beambten of kooplui zijn, allen genieters. Eiten en drinken zijn voor hen de beste dingen des levens en daar mag niet aan getornd worden, dat moet blijven. En omdat de handelaars dat weten, daarom maken zij het ook diegenen ge makkelijk een uitgebreid maal te kunnen genie ten, die geen tijd hebben het zelf te bereiden. In kleine winkeltjes kan men gekookte ver sche groenten 'krijgen, gekookte of in olie ge bakken aardappelen, die men nog slechts op te warmen heeft en met een stukje boter toebe reiden. In lie zoogenaamde charcuterieën, fijne vleeschwarenwinkels zou men ze kunnen noemen, waar men varkensvleesch, ham en alle soorten worst en vooral een eindelooze keuze vleesch- pasteitjes verkoopt, hangen eiken morgen versch de bloed- en leverworst, men koopt ze warm en klaar gekookt, evenals de landslakken. Ja, met het vleesch is dat een typische geschie denis, want daar bijna alle zaken Zondags tot twaalf of 1 uur open zijn, zijn de slagers Maan- FEUILLETON Speel toch een geregeld stuk," bracht de gastvrouw in het midden. "Karei voldeed aan dit verlangen, maar hield, al spelende, den blik' onafgewend op Eibba geves tigd. De kapitein was haar genaderd. ,,Gij houdt alzoo eene hereeniging van ge scheiden echtgenooten voor eene volstrekt on mogelijke zaak?" vroeg hij in het Etngelsch en zette zich naast Ebba's borduurraam neder. ,,Ik houd het voor iets onzinnigs," antwoord de zij, ,,want hoop en vertrouwen op een besten dig geluk in de toekomst zijn wel voor immer verdwenen. Op welken grond toch zullen zulke echtgenooten het verwoeste gebouw van hun ge luk weder opbouwen?" ,,Op den grond der liefde, Wanneer deze nog in hun hart bestaat." Lief de zonder vertrouwen is iets zeer wis selvalligs. En ook, hoe wiwlt gij liefde terug vinden in harten, die juist uit gebrek aan lieide eenmaal van elkaar zijn gescheiden ,,Ebba, uwe woorden zijn wreed! „Neen, Tom, ze zijn slechts waar,' antwoord de Ebba, terwijl zij met kalmen, ernstigen blik naar hem opzag. „Luister naar mij en gij zult ze terugnemen, hernam Stuart weder. „Hebt gij niet ingezien dat mijn gevoel voor u steeds zijne diepe en ei- lige warmte heeft blijven behouden, en dat ik u voortdurend heb liefgehad, hoewel een dwaze hartstocht voor een tijd die stem overvleugelde. Begrijpt gij niet dat geheel mijn toekomstig ge luk 'gevestigd is op het voorrecht u weder mijne gade te mogen noemen?" dags gesloten en is Frankrijk gedwongen des Maandags varkensvleesch te eten, dat men in do ccharcuterieën kan koopen, die geopend zijn. Daarentegen zijn deze winkels op Woensdag gesloten. Wanneer 's avonds om negen uur de meeste winkels sluiten dan wordt het een oogenblik zeer stil. Een paar verwelkte slablaadjes liggen treu rig op straat, die voor enkele uren er "zoo bontge kleurd uitzagen met de krans van groenten en fruitmanden. Dan ziet men in de volkswijken nog eenigen tijd de Fransche burgers napraten aan de groote poort van hun kazernewoningen of wel hangend uit het raam. Maar als hij naar bed is gegaan, Ide brave bur german reeds lang den slaap des rechtvaardigen slaapt, dan begint in de straten van het oude centrum van Parijs een eigenaardig leven! Plot seling zullen eenige nachtelijke boemelaars door de hoofdstraten van de elegante stad tegen drie uur 's nachts een kleine spoortrein zien prut telen en stampen. Van alle kanten der stad ko men zij aan, de belachelijk voorwereldlijke spoor- treintjes. Zij rollen over de rails van de eleetri- sche trams, zij stooten zoo nu en dan een heesche schreeuw uit en schommelen verder. Zij vervoe ren geweldige ladingen groenten, fruit, aardap pelen en slaperige menschen. Maar zij zullen niet lang meer slapen, want een laatste heesche kreet van het kleine loeomotiefje zal ze wakker ma ken. Zij zijn aangekomen. Waar? In den buik van Parijs.... want zoo noemt het volk de Pa- rijsche hallen, die vreemd midden tusschen het elegante zakenkwartier en het grootsehe Louvre het voormalig slot en tegenwoordige museum liggen. En rondom dezen buik van Parijs, rond de straten zal nu een dol mierengewriemel begin nen, dat tot zonsopgang aanhoudt. Tegelijker tijd met net spoortreintje zijn van alle kanten de karren en vrachtauto's van Ide handelaars! uit alle plaatsen uit den omtrek van Parijs aan-' gekomen. Nu staan ze op rijen van honderden in de straten rond de Hallen waar overdag in don derende vaart het snelverkeer snort, Maar nu kan er nauwelijks een taxi door. Bijna spook achtig werkt de nachtelijke arbeid van deze vele menschen. Hier en daar een roep, gehinnik van paarden, het piepen van wielen, maar toch krijgt men den indruk van een geruischlooze snelheid. Als kabouters zijn zij aan het werk het reus voor den nieuwen dag te voorzien. Allerlei, niets dan afladen en spoedig is in den wijden omtrek g&sn stukje trottoir, geen stukje straat meer vrij. Hier strekt zich groot als een landstreek bijna de zone uit der wortelen. Daar is de geheele straat met sla bedekt, ginds een met sinaasappe len, geheele bosselien van bananen, wallen uit kool, aardappelen-gebergten en daartussc.hen be weegt het nijvere volk. Voor twee uur nog had men al deze arbeiders der hallen in de hoeken van het groote, hooge gebouw of achter de ta feltjes van de kleine bistro's en herbergen in diepen slaap verzonken kunnen aanschouwen: in afwachting van de levensmiddelentreinen. Nu, hoe meer het werk voortschrijdt, hoe leeger de wagons worden, hoe dichter de straten bedekt zijn, en hoe heller de bleeke schijn van demi morgen aan den hemel wordt, des te levendiger wordt het in de vele lokalen rondom. Muziek is er weliswaar niet, de slaap van hen, die den nacht voor te slapen hebben, moet geëerbiedigd worden. Maar 'daarom gaat het in de Chien Fu- nant, bij Père Francois en in de vele andere ge legenheden niet minder lustig toe. Die koffiema chines dampen, uit de keuken komen verlok kende ciensgeuren en aan 'de marmeren tafeltjes „Ik weet slechts ééne zaak, en deze is, idat gij mij eenmaal het hart hebt vaneen gereten, mijne liefde vertrapt, mijne tranen gevoelloos aangezien en mijne beden veradht hebt." De oogen van den ritmeester volgden voort durend den wisselenden blik op het gelaat der sprekenden. „Ach, Ebba, zoo ge mij liefhadt, gij zoudt zoo niet spréken. Zoo er liefde woonde in uw hart, gij zoudt het verledens niet meer gedenken." „I.aat ons dit gesprek staken, Tom, en spreek niet langer van liefde tegen mij, in wier boezem gij zelf dat gevoel onverbilddellijk smoordet. Vrienden mogen wij altijd blijven, maar echtge nooten kunnen wij nimmer meer worden. Dien man, dien ik liefheb, moet ik tevens kunnen vertrouwen." ,,En toch is er voor mij geen andere keus, dan de hoop te kunnen voeden u weder mijne gade te zullen noemen, of verre heen te vluch ten van hier, van u." ,,Zoo ga dan, Tom, en voed geene hoop." Js dit uw laatste woord?" vroeg Stuart op staande. Ja, maar reken er op dat gij in 't vervolg gelijk voor dezen steeds in mij eene oprechte, toegenegen vriendin zult vimden," sprak Ebba op zachten maar stelligen toon. Stuart zweeg en verliet haar in opgewonden stemming. De ritmeester sloeg een slotaccoord aan, ver liet de piano en kwam weldra de plaats van Stuart innemen aan Ebba's zijde. Gij zijt van avond schrikkelijk ijverig," 'dus begon het gesprek, dat hij nu sedert verscheiden maanden letterlijk vermeden had. Uwe woorden schijnen te beduiden dat ik dit niét altijd ben," antwoordde Ebba glimlachend. Dat weet ik inderdaad niet. Ik heb daarop zeker nooit zoo gelet als juist heden." langs de wanden zitten zij, aan het buffet' scha ren zij zich, mannen in blauwe kielen en grove flanellen hemden, roode dassen om den hals en een kleurige doek om het middel gebonden, vrou wen met geruite schorten. Zij lachen, de mannen vegen zich hel schuim van de hangende snor, de vrouwen strijken met de hand over het be- zweete voorhoofd, zij eten, zij drinken, zij zijn laspaoA Avnaiu qnui sfurej uua nrenqoi eSrpqcye opgewekt, want het zit er voor hen weer op. Maar het tweede gedeelte van het feest begint. Na een korte pauze in den strijd begint de stormaanval der kleinhandelaars. De randen der wolken aan den ochtendhemel verven zich langzaam goud. Spoedig zal de zon schuin over de grauwe idaken van de groote stad opgaan. Door alle straten rollen nu vele kleine wagentjes, handkarren, 'bakfietsen en auto's van de grootere firma's. Nu komen ook de slagers en leveren halve runderen en varkens- af. Op de trottoirs echter staan de aanvoerders van groen ten, dikwijls in typische Fransche boerenkleeder- dracht. De kleinhandelaars, en ook de eigenaars van de tallooze restaurants die Parijs rijk is, bieden hier op een zak erwten, daar om tien kis ten sla, om een berg bloemkool of een mand spi nazie. Onvermoeid staan zij, die zich in de bis tro's van hun nachtelijken zwareïi arbeid hebben opgeknapt, achter hun waren. En wordt gehan deld ,een beetje gescholden en ook' een beetje ge lachen en als in de woningen de vroegste vroege opstaanders de gordijnen openschuiven, zijn de kleine en groote groentenhandelaars reeds lang weer in hun winkels en de lieden van het land gaan met hun eitroëntjes en moede paarden te rug naar de tuinen, die het grootsteedsche dorp Parijs in leven houden. De Ambtenaar van den Rijksvoorlichtingsdienst, de heer Fred. H. Hoek, zal zitdag houden tot het geven van adviezen en voorlichting aan schoen makers en schoenwinkeliers en wel te ALKMAAR op VRIJDAG 8 Mei a.s. van 11—13.30 uur in een der lokalen van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, Oude Gracht 182. Hoewel niet strikt noodig verdient het aanbeveling den heer Hoek, Mozartlaan 5, Utrecht, vooraf te berichten, over welk onderwerp men hem wenscht te spreken. Wij verwachten, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. De Directeur van het Rijksproefstation en Voor- lichtingsdient t s.b. d. Lederindustrie te Waalwijk. H. v. d. Waerden. Uit dan Omtrek OUDE NIEDORP. W. O. L. POLDER. Vergadering van het bestuur van den W. O. L. Polder ten lokale van J. Brouwer te 't Veld. De rekening over het dienstjaar 1930 werd door den penningmeester aangeboden en overeenkomstig hare samenstelling voorloopig vastgesteld op de volgende bedragen. Gemeenschappelijke rekening. Ontvangsten op f 287.89. Uitgaven f 11653.21. Nadee- lig slot f 11365.32. Westerkampen. Ontvangsten f 6298.24. Uitgaven f5494.20. Batig slot f804.04. Oosterkampen. Ont vangsten f4573.79. Uitgaven f3585.04. Batig slot f988.75. Leijen. Ontvangsten f7848.96. Uitgaven f6344.85. Batig slot f 1504.11. De Dijkenschouw werd bepaald op Dinsdag 12 Mei a.s. Een verzoek vanwege de R. K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" te Oude Niedorp, om medewerking ter bevordering dat de aan te leggen primairen weg in deze gemeente niet achter het dorp Zijdewind zal worden gelegd doch den be- staanden weg zal volgen, werd door den voorzitter verdedigd en op grond, dat men algemeen over tuigd was dat ook hiervoor de polderbelangen op het spel staan werd besloten om binnenkort eene gecombineerde vergadering uit te schrijven van be sturen der Gemeente en Banne Oude Niedorp, den W. O. L. Polder en belanghebbenden. Een vanwege Gedeputeerde Staten toegezonden „Eu waarom heden meer dan voorheen?" „Omdat het mij hinderde." „Dat ik' ijverig ben? Dat begrijp ik niet." „En toch is het zoo gemakkelijk te begrijpen. Ik Benijd uw borduurraam de oplettendheid die gij het schenkt." Ebba bloosde vluchtig en antwoordde schert send: „Wilt gij mij een compliment maken?" „Neen, ik wil alleen om uwe oplettendheid verzoeken. Laat uw borduursel een oogenblik rusten en praat met mij." „Zeer gaarne, maar sta toe dat ik daarbij mijn werk voortzet, 'twelk mij volstrekt niet verhindert met u te praten. W'at zal ons onder werp zijn?" „Al wat gij wilt. Kijk, nu heeft iStuart zich naast mama neergezet. Max en M.arie zijn ook1 goed op dreef om elkaar te leeren kennen. Laat ons hun voorbeeld volgen." „Gaarne, zoo dat mogelijk' is." „Voor alles heb ik vergiffenis te vragen voor eene dwaling en te bekennen dat ik overwonnen: ben," sprak de ritmeester met een hartelijken, openhartigen blik op Ebba. „Het eene volgt uit het andere," antwoordde zij vroolijk. „Gij bekent dus dat gij ons geslacht hebt miskend?" „O neen, volstrekt niet." „Hoe, mijnheer? Dat was niet ridderlijk. Eierst legt gij de wapenen af, en daarna grijpt gij ze terstond weder op om den strijd opnieuw te be ginnen." „Gij vergist u, Ebba. De vijandelijkheden zijn 'thans gesloten." „Hoe dat „U heb ik miskend, niet uw geslacht. Gij hebt mij geleerd dat er vrouwen zijn, deugdzaam, gevoelig en in staat tot de grootste en oprechtste toewijding. Moge ook de meerderheid onder een verleidelijk uiterlijk een koud en valsch hart ontwerp Bestuur reglement wegens de voorgenomen opheffing van het Heemraadschap der Niedorper- kogge Strijkmolens, ontmoette nogal bezwaren, spe ciaal wat betrof de daarin opgenomen wijziging om het meervoudig stemrecht te doen vervangen door enkelvoudig stemrecht, omdat naarmate het grond bezit toeneemt in den regel het belang bij de goede behartiging der waterschapszaken eveneens grooter wordt. In overeenstemming met de voorschriften zal het ontwerp ter inzage worden gelegd en heeft ieder ingeland het recht tegen den inhoud zijne bezwaren in te dienen. ENGELENBURG—ST. MAARTEN. Donderdag vergaderde de tuinbouwvereeniging „De Noord-West" ten huize van den heer K. Visser alhier. Aanwezig met bestuur 21 leden. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan leden en pers en wijst er op dat ook thans de vergadering weer matig bezocht is. Dit zal te wijten zijn aan den laten tijd in het voorjaar, zoodat de vergaderzin wat luwt maar, gezien de belangrijke agenda der te houden cen trale vergadering had voorzitter meer belangstel ling verwacht. Hierna worden de keurig weergegeven notulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dank goed gekeurd. Voorzitter deelt mede dat door enkele bestuursleden de laatste cursusles der 2-jarige cursus is bijgewoond en dat door hen den indruk is gekre gen dat deze een leerzame geweest is en de cur sisten hun voordeel er mee kunnen bewerkstelligen. Voorzitter zegt, dat voor een komende cursus door liefhebbers nu reeds aangifte tot deelname kan worden gedaan bij .den secretaris der vereeniging en hij hoopt dat een voldoende aantal van deze gele genheid gebruik zal maken daar de tijd van heden eischt dat de jonge lui met alles goed op de hoogte zijn. Bij de behandeling „financieel verslag" der Cen trale Vereeniging werd gevraagd hoe het mogelijk was dat onder ontvangsten o.a. stond extra kosten tomaten f 33.30. Daor voorzitter nog andere dit konden beant woorden zal dit ter Centrale vergadering worden gevraagd. Bij de uitgave werd opgemerkt dat het salaris veilingleider te hoog stond en dat te veel geld aan gloeilampen was uitgegeven, opmerker meende dat het er veel op geleek dat men ze maar stuk smeet. Bij post landhuur deelde voorzitter mede dat aan de huurder f43 restitutie was gegeven zoodat hier voor ontvangen was f 100. Bij behandeling der agenda voor de Algemeene Vergadering kon de vergadering met de punten 1—6 mede gaan, punt 7 zal door den afgevaardigden nader besproken en onder den algemeenen aandacht worden gebracht. Punt 8 ging men met het prae- advies mee. Punt 9 bracht de tongen in beweging daar dit de centen betrof en dit voorstel vermin dering van het percentage der betaalmeester betrof terwijl het prae-advies juist 1/10 pCt. verhóoging voorstelde. Voorzitter las een staatje der verdienste van den betaalmeester over de jaren 1921—'30 voor, hetwelk een gemiddeld inkomen aangaf van f 2598.09, terwijl dit het laatste jaar gemiddeld f 1755.95, bedroeg. Na langdurige discussie werd aan den afgevaar digde echter bindend mandaat gegeven en moeten zij zoowel tegen verlaging als verhooging stemmen om zoodoende den toestand te laten zoo zij is. Bij punt 10 ging men weer met het prae-advies van het bestuur mede. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Kos, Jb. Strooper, P. Blom, P. Zomerdijk, J. Zitt, J. Stoop, C. Meijles, K. Kalf en C. v. d. Stoop terwijl als afgevaardigden zullen fungeeren de heeren D. Stoop, P. Jonker en A. Kossen. Hierna werd de heer V. v. d. Stoop verzocht om Maandag a.s., des n.m. ten 7 ure mede de rekening der Centrale Vereeniging te willen nazien welke functie de heeren allen aanvaarden. Bij de rondvraag was het de heer D. Stoop die vooi stelde om bij bespreking salarissen dat de be trokken personen zich gedurende die bespreking verwijderde. Dit zal niet in bespreking worden ge bracht daar de courant het wel, volgens bestuurs- meening, aan de betrokken personen zal overbren gen en zij dan kunnen handelen aar eigen willekeur. De heer J. Zutt zag gaarne dat de bepalingen, evenals te Noordscharwoude, gemaakt werd dat niemand de veiling mocht verlaten met een kloet op den rug maar dat deze in de veiling moesten blijven bij de schuiten. Een en ander ter voorkoming van diefstal. Hem werd medegedeeld dat dit geen afdoend middel was daar er ook te Noordschar woude, ondanks deze bepaling, evengoed kloeten worden vermist. Op de randvraag zal het echter in behandeling worden gebracht. De heer C. Vis vraagt waarom de Algemeene Ver gadering niet in het veilingskoffiehuis wordt ge houden. Voorzitter zegt dat dit met goedvinden van den heer Wit gaat daar deze in zijn lokaliteit te kort ruimte heeft om al de afgevaardigden te plaatsen. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit voor zitter in dank voor de aangename bespreking en voor het groote geduld, dezen avond betoond, de vergadering. verbergen, zoo hebben wij toch daardoor geen recht, om harentwil ook die vrouwen te belee- digen en te bestrijden, die, als gij en Marie, rijk begaafd zijn met edele en verhevene eigenschap pen der ziel. Vergeef mij mijne vroegere uit vallen. Ze hadden hunnen grond in eene zeer bittere ondervinding, die ik nu echter vergeten; heb. Eigen leed maakt ons zeer .dikwijls on rechtvaardig jegens anderen." „Terwijl het ons veeleer zachtmoedig en toe vend behoorde te maken," antwoordde Ebba. „Maar heb dank voor uwe verklaring, dat ge loof aan het goede weder in uwe ziel herleefd. Het heeft zoo iets pijnlijks wanneer men iema'nd, wien men genegen is, slechts ziet gelooven aan het bestaan van het booze." „En nu, Ebba, zijn wij nu vrienden?" vroeg Karei, zich over haar borduurraam heenbuigend. „Zeker, oprechte en ware vrienden," antwoord de Ebba met zoeten glimlach, „Geef mij de hand daarop." „Van harte gaarne." En Ebba reikte hem hare hand. Negen en twintigste hoofdstuk. Eenige dage nlater vertrok kapitein Stuart naar de hoofdstad. Op zekeren avond, kort voor kerstmis, terwijl de vrouw van den overste met de huishoudster en de verdere vrouwelijke dienstboden druk in de weer waren met al de toebereidselen tot dat feest, zat Ebba in een klein zijvertrek, ijverig voordwerkende aan een kerstgeschenk voor den overste. Ook Marie had met een gelijk doel zich afge zonderd. Max lag op de sofa in het salon en speelde met Edvard.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3