NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 54 DONDERDAG 7 MEI 1931 40e Jaargang Stemmingsbeeld «u Groentenland TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO." deze courant verschijnt dinsdag donderdag en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden f 1.15. Uitgm: Finn I. H. KEIZER. - Ridicteor 1.1 KEIZER. Bareel Raanlsclianwmlg. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. j 1 Dinsdagmorgen bezocht ik de in het na-seizoen meest beteekenende markt in Groentenland, die van Noord-Scharwoude. Er was een nog betee kenende aanvoer en naar mij bleek, uit verstrekte inlichtingen, telt ook daar de Maandag als veilings dag zoo goed als niet meer mee en heeft geen beteekenis. Ondanks het ingetreden zachtere weer, konden de prijzen zich niet alleen handhaven, maar tegen over die van de markt van gepasseerde Zaterdag zelfs aanmerkelijk verbeteren. Inzonderheid voor Deensche witte kool was goede vraag, er werd tot- f 13.50 op 't eind van de markt besteed. Voorwaar een verschil tegenover het eindseizoen van 1929—1930; van roode kool was er een aanvoer, naar ik meen van negen partijtjes; al is voor dit product de prijs wat gedaald, niette min is dit artikel nog zeer hoog in prijs. Een merkwaardige bijzonderheid, waard om hier te worden vermeld, vernam ik nog. 't Geval heert zich te Noord-Scharwoude voorgedaan, dat een bou wer op een klein partijtje kool een verlies leed van 40 cent per stuk, en nog veel geld voor zijn kool maakte. Stel U voor, 40 cent per stuk minder. De bouwer veilde roode kool van 4 Kg. gewicht per stuk. Op 't veilingbordje stond aangegeven 25 Kg., bij lossing bleek het vaartuig meer te bevat ten, n.l. 33 kooien. De koopman nam niet meer af dan de door hem gekochte hoeveelheid, waarvoor hij een prijs van f 25 per 100 Kg. had besteed. Den volgenden marktdag werd het partijtje be staande uit de reeds genoemde 33 stuks roode kool afgedrukt op f 15, zoodat per stuk 4 maal ló cent werd verloren en toch nog een prijs gemaakt werd van f 0.60 per stuk. Dat geval mag toch zeker wel als curiositeit in de courant. Verder noteerde ik nog, dat er j.l. Maandag de volgende hoeveelheden stapelproducten theoretisch nog in het rayon van den Noordermarktbond aan wezig behoorden te zijn. Roode kool geruimd; gele kool 4waggon; witte kool 30 waggons, uien 10 waggons, peen 4'/s waggons. Er wordt nog al wat aangevoerd van andere veilingen, 't is derhalve Ondoenlijk decijfers te beoordeelen. Den laatsten tijd bestond de aanvoer van roode kool hoofdzakelijk uit partijen, van elders aange voerd en aan den Langendijk opgeslagen. Wie een redelijk resultaat in het nu ook zoo goed als afge- loopen seizoen te Noord-Scharwoude heeft behaald, dankte dit in den regel niet aan de opbrengst van zijn aan den Langendijk gelegen akkers. In Maart en April is er ter Noordermarkbond voor een be- drag van circa f 1.000.000 geveild, des ondanks zal de totaal omzet van deze markt in het seizoen jaar 1930—1931 wel niet hooger zijn dan 21/» millioen gul- Deze nuchtere cijfers spreken een helderen taal en doen duidelijk uitkomen, hoe slecht de zomer- en herfstomzetten zijn geweest. Na afloop van de markt hebben bestuursleden van den Noordermarktbond de vriendelijkheid gehad, mij het nieuwe betaalkantoor, annex vergaderzalen en ingebouwde woning te laten zien. Van buiten gezien, maakt het gebouw, opgetrokken in moderne stijl en frische lijn, een indruk Van kracht, soliditeit, welke indruk nog wordt ver strekt door de portiek, die toegang geeft tot de lokaliteit, waar de betaalmeester en zijn helpers huizen. Verder is de Noordermarktbond zoo gelukig ge weest, de hand te kunnen leggen op een vrij terrein. Dat is een niet gering te schatten voordeel, ner gens een licht en lucht belemmerend Belendend gebouw. Allereerst werd mij de hal getoond, het voorpor taal voor de groote bestuurskamer; men gaat daar toe de trappen af naast de portiek, die toegang geeft tot het betaalkantoor. Dat het interieur van de hal in moderne stijl is in goede gezondheid het heugelijk feit herden ken, voor 50 jaar in den echt te wonden, ver bonden. Het hoofd der gemeente benevens tal van voor aanstaande personen hebben van hun belangstel ling doen blijken. OUETv A RiSFElL Gisteravond vergaderde het Departement Oud karspel van de Maatschappij tot Nut van t Algemren in het lobaal van den heer O. Vis. Na opening door 'den voorz. den heer J. Kei- zet, werden door den 'Secretaris den heer G. Prijs de notulen van ie vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam het eerst in behandeling de samenwerking en spreekt de beste wenschen uit voor het Departement. Ook de voorz. van het Sipaarbankbestuur richt eenige hartelijke woorden tot het Departements- Destuur, waarna sluiting der vergadering volgt. In de hierna gehouden bestuursvergadering werd tot Secretaris-bibliothecaris en Penning meester gekozen de heer P. Heertjes, die deze benoeming aanvaardde. Burgerlijke Stand Gemeente ST. PANCRAS. Geboren: Geene. Overleden: Klaas Schut, Gó jaren, weduwnaar dfkreurenbpas°Seen I&S looito df'St j ag^a" "voo7 ie Algemeene Vergadering van de van Petronella Maria den Engelse, stuurskamer, waar men de tafel vind in hoefijzer J Maatschappij op 26 en 27 Mei a.s. te Amsterdam, Gehuwd. A.rie Bakker en Gees je Ploeger. vorm, een tafelplaatsing, die ik hier voor 't eerst zag en die mij voor een zaal als deze, bizonder ge lukkig gevonden acht. Gemakkelijke stoelen nooden tot zitten. De Noord- Scharwouders zijn van huis uit kort van stof, hou- den niet van ellenlange betoogingen en herhalingen i Deze zaal zou anders tot wat lang verblijf kunnen nopen, 't Is er keurig, en toch weer niet luxueus. i Aan den wand zag ik het portret van den pas afgetreden voorzitter, den heer Brugman. Een wel verdiende attentie aan dezen voorganger, die zoo veel voor den Bond Is geweest. Vluchtig namen we even de woning op. Wat biedt zoo'n nieuw, modern huis een gemak ken, 't is er een lust, dunkt me, er te wonen. Daarop trokken we weer naar boven, den reeds genoemden trap op en bezochten het eigenlijk betaalkantoor. Ge vindt daar boven een keurige indeeling. Kooplieden hebben er een apart lokaal, waar ze kunnen wachten, evenzoo de tuinders. Men kan er zijn zaken behandelen op een wijze, dat derden er niets van te zien of te hooren krijgen. Er is een kantoor voor den veilingleider, waar deze rustig kan werken. De lokaliteit voor den marktbetaalmeester en het personeel is 't behoeft wel geen betoog keurig in orde. Bijzonder mooi is het uitzicht vanuit dit lokaal op de laadplaats. Een „Lipsbrandkast" mag hier niet ontbreken, die is er natuurlijk. Achter dit groote lokaal met loket ten voor ontvangsten en uitbetalingen, waar de heer Keeman en het administratief personeel een pracht van werkplaats hebben, ligt het privé-kan- toor van den betaalmeester, waar naar iemand opmerkte de zwaarste verhandelingen plaats vinden. Het geheele gebouw wordt centraal verwarmd. In het zooeven genoemde privé-kantoor zetten we ons neer en daar hebben we tal van zaken met elkander besproken. Het voornaamste hoop ik een volgend maal in 't kort te releveeren. Verder kreeg ik inzage van interessante gegevens omtrent den Noordermarktbond; hoe hij gegroeid is, welke groote verschillen in omzetten de diverse jaren brachten. Dat ik hierover nog wel een en ander wil zeggen is duidelijk. Inmiddels ben ik erkentelijk dat de nadat iië gestelde vraag of een afgevaardigde zou worden gezonden, door de vergadering beves tigend was beantwoord. Als een der voornaamste punten zal d,aar wor den Dehanideld de vraag: „Wat kan de maat schappij doen om het welslagen van .dé Ontwa peningsconferentie in 1932 te verzekeren!', over welk onderwerp een rede zal worden gehouden, waarna de besprekingen zullen volgen om den weg te vinden, het geheele Nederlandsche vólk zich te doen uitspreken met het doeT van genoem de Conferentie. Tot'dit. doel is door de Maatschappij reeds een groot bedrag uitgetrokken. Aan den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J. Keizer en tot plaatsvervanger de heer G. Hart. Volgde verkiezing Commissaris voor de Spaar bank, aftredend de heer O. Wagenaar, herkies baar., Be aanbeveling in overleg met het Spaarbank- bestuur opgemaakt, luidde als vólgt: 1. O. Wagenaar. 2. A. Ootjers. C. Swager Az Gemeente ST. MAARTEN, Over de maand April. Geboren: Janny Dieuwertje, d. van Reindert Bijpnst en Maartje v. d. Ham. Simon, z. van Lourentius Roozendaal en Anna Cornelia Praat. Jacob, zoo nvan Otto Koedijk en Corneliaf Rus. Ondertrouwd: Gerrit. Groenveld, oud 29 j., te Zijpe en Maria Catharina Wit, oud 30 jaren, te iSt. Maarten. Dirk Snip, 26 jaren, te Zijpe en IClazina Zijdewind, 24 jaren, wonende te St. Maarten. Gehuwdd: Geene. Overleden. Hermanus Leijding, 56 jaren, on gehuwd. Nicolaas Cornelis v. d. Stoop, oud zes maanden, z. van Cornelis v. d. Stoop en Agatha Snijders, overl. te Alkmaar. Aafje Smit, oud 51 jaren, overl. te Alkmaar, echtgenoote van Dirk Swart,. OUDE NIEDORP. Burgerlijke Stand over de maand April 1931. Geboren: Margaretha, d. van Pieter Grin en van Maria Blaauboer. Ondertrouwd: Jacob Koning, oud 30 jaar, wonen de te Hoogwoud en Anna Moras, oud 25 jaar, wo- heeren van den Bond mij zoo volledig inlichtten en y-kh id 6en vuipen is oaieau gedaan, bereid waren mijn vragen te beantwoorden. - -4te uitslag van de stemming is dat de aftre-.. nencje alhier. Pieter Bruin, oud 28 jaar, wonende dende met 12 van de 13 uitgebrachte stemmen - 1 - «*•- wordt herkozen, en zijn benoeming weder aan neemt onder 'dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Verkiezing van een bestuurslid wegens be danken van den heer G. Prijs. Eveneens met 12 van de 13 stemmen wordt ge kozen de heer P. Heertjes, die ook zijn benoe ming aanvaardt. t i_e aftredende ontvangt, nog een woord van dank voor bet vele werk door hem verricht, en ordt mededeel ing gedaan dat hem uit erkente- Harenkarspef en Johanna Jong, oud 22 jaar, wonende alhier. Jan Stammis, oud 23 jaar, wo nende te Heerhugowaard en Elizabeth Krap, oud 22 jaar, wonende alhier. Getrouwd: Theodorus Bakker en Cornelia Petro nella van Baar. Pieter Bruin en Johanna Jong. Overleden: Regina Jonker, oud één jaar, dochter van Gerrit Jonker en van Geertruida Mak. Bevolking over de maand April 1931. Ingekomen: Martinus Stark van Wieringerwaard; Maartje Brommer van Hare/nkarspel; Cornells Stoop van Nieuwe Niedorp; Cornelis Marinus van Avereest; Catharina Ossebaar van Amsterdam; Dirk de Ruijter van Heerhugowaard; Helena de Ruijter van Heer hugowaard. bereid waren mijn vragen Stellig heb ik nog wel eenige artikeltjes noodig, alsvorens over dit bezoek te zijn uitgepraat. Uit den Omtrek Loor den secretaris-penningmeester wondt hier na verslag uitgebracht over den toestand der Spaarbank. Be bescheiden en Staten waren reeds aan het bestuur overgelegd, terwijl het accountantsrap- WARMENHUIZEN. Op Dinsdag 5 Mei 1931 had in het café „De onkosten f 69.43. Perceel 22: 0.40.20 H.A. bracht op in bod f30 per me( w®ardtering getuigde over het ver richte werk en over de administratie. De voorz. bracht het Spaarbankbestuur dank Moriaan" alhier de verkooping plaats van een huis. bouwterrein en diverse perceelen wei- en bouwland van de wed. E. Paarlberg te Krabbendam, ten over staan van Mr. C. J. de Lange, Notaris te Alkmaar Bij deze verkooping was de extra bepaling bij, dat van de perceelen 13 tot en met 21 de achterstallige lasten van 1930 en het ploegloon van dit jaar bij de Slikker koopsom moest worden bijbetaald, dat ongeveer f 2.00 per snees bedroeg. Perceel I: Bouwterrein 18 A. 45 c.A., was de hoog ste bieder de heer E. Stoel te Haarlem voor f 1010. Perceel 2: Woonhuis, Erf en Tuin 11 A., de neer J. Strijbis te Warmenhuizen voor f2800. Perceel 3: Tuin 3 A. 40 c.A. E. Stoel Haarlem voor Perceel 4: Weiland ter groote van 2.56.25 H. A. dezelfde voor de som van f 4100. Perceel 5: Bouwland, groot 1.62.50 HA., alsvoren snees. Perceel 23: 0.48.60 H.A. ook f30 per snees. Perceel 24: 0.90.20 H.A. f30 van welke de bieder van de 3 laatst genoemde de heer E. Stoel te Haarlem. Het woonhuis met ongeveer 16 H.A. bouw- en Weiland werdt in totaal voor f27.126.20 in bod ge bracht. De afslag heeft plaats op Dinsdag 12 Mei a.s. n.m. uur in bovengenoemd Café van den heer H. HEERHUGOWAARD. Daar door vertrek van -den heer C. de Groot te E. Stoel voor f 26 voor f40.00 per snees. Totaal f2740. f4nnn Perceel 6; Bouwland, 1.45.60 H.A., idem, f40.00 P6perceel 7: Weiland, 1.32.20 H.A., dezelfde voor f2115.20. Perceel 8: Bouwland, 0.33.10 H Krabbendam, voor f 26 per snees Perceel 9: Bouwland, 30.40 H.A Perceel 10: Bouwland, 0.34.10 H.A., den heer G. Schorl te Alkmaar voor f31 per snees. v,a Perceel 11: Bouwland, 0.24.20 H.A., den heer Biersteker te Krabbendam voor f31 Peï_sn®®f- Perceel 12: Weiland aan den dijk te Krabbendam 0.41.45 H.A., de heer E. Stoel voor de som vani f 800. Perceel 13: Bouwland, 1.03.00 H.A., als voren voo f42.00 per snees met extra kosten van f82.03. Perceel 14: Bouwland, 0.43.10 H.A., dezelfde f 41 per snees, extra bijkomende kosten 133.18. Perceel 15: Bouwland, 0.78.00 H.A. in bod ge bracht door J. A. Reinders alhier voor f32 per snees, bijkomende kosten f 62.36. Perceel 16: Bouwland, dezelfde 0.34.00 H.A. voor f 27 per snees Perceel 17: Bouwland alsvoren 0.42.00 H.A. voor •Perceel 18: Bouwland idem 0.46J.60 H.A. voor Perceel 19: Bouwland 0.40.80 H.A. was de hoogste bieder R. Delves te Krabbendam voor f 28 per?n. Perceel 20: Bouwland, 0.42.50 H.A.. D. Mole naar Kzn., alhier, voor f 32 per snees. Op perceel 16 komt nog bij aan extra hosten Brugman de voorzittersfunctie van Nieuw leven vacant geworden was, werd op de bestuursvergadering op den len Mei gehouden, hierin voorzien. Ge kozen werd de heer P. Kostelijk Pz. Waar deze tot nu toe Secretaris geweest was, werd in zijn plaats benoemd, de heer Jb. Gutter, het nieuw gekozen bestuurslid. Deze werd tevens aange wezen om Nieuw Léven in den Noorder Markt- bond te vertegenwoordigen. - HEERHUGOWAARD. Als tijdelijk' onderwijzeres aan de Chr. .School aan den Basserweg werd met ingang van 4 Mei benoemd N. H. Gootjes-Hoegen wonende alhier, die reeds vroeger als onderwijzeres aan genoem de school is werkzaam geweest. Plaatselijk Nieuws UITSLAG PUBiLIEKE VERKOOPING. gehouden door notaris Johann W. O. Kroon Zuidscharwouide op Dinsdag 5 Mei 193L, des avonds 8 uur in het café „de Schelvisch te Zuid voor de wijze waarop het de zaken in het afge loopen jaar had behartigd. Wij laten hier eenige cijfers volgen. De spaargelden bedroegen 1 Januari 1931 f 123.838.S0, aan hypotheken en obligaties was geplaatst f64660.—, het effectenbezit bedroeg f 76871.50! De winst over het afgeloopen jaar bedraagt f898.96. De reserve bedraagt thans f9307.26, terwijl de reserve koersverschil steeg tot f 1123.25. D'e balans geeft aan een totaal bedrag van f 145.152.70. De inlagen der spaarders zijn als volgt ver deeld 4 met minder dan f 1. 40 met f 1f 10.-. 69 met f 10—f 100.— 72 met flOO—f500 12 met f 5000—f 1000— 35 met f 1.000 en hooger. Het aantal spaarders is met 18 toegenomen en is thans 232 met een gemidiiel.de van f 533.79. De samensteller ontvangt een woord van dank voor zijn verslag. Door het bestuur wordt thans het voorstel gedaan om het 100-jarig bestaan van het Depar tement in 1932 feestelijk te herdenken, waarbij voorz. m edel deeling doet van een onderhoud met de,u algemeen Secretaris der Maatschappij, die de volle medewerking aan de Maatschappij toe zegde. Bij het organiseeren van een tentoonstel ling op huisvlijtgebied' in Indische kunstnijver heid zal men lie medewerking kunnen verkrijgen van het Koloniaal Museum. De vergadering geeft aan het bestuur opdracht om in de Augustusvergadering een schema over te leggen van de plannen. Op een daartoe gedane 'vraag wordt geantwoord y„;iJaphnr- UP een naarioe gewuie vraag scharwoude van een huis enerf te Zuadsch. dp Vo]ksbibliotheek zal worden her- WOlld^ van de Érfen Jan opend, dat zij zal worden georganiseerd en de are, 50 centiaren. Eigendom van de Erven van Duin. Kooper P. van Exter voor f1710. BROEK OP LANGENDIJK. Het was j.l. Dinsdag voor het echtpaar A. 19V27'31^ oo°no7 202f 28=84PDe°perceelmi lil tot en y^p-Schuit 'een onvergetelijke dag. Onder met 20 zijn gelegen aan de Wenge Sloot. algemeene belangstelling, die zich toonde Perceel 21? Bouwland, 0.99.60 H.A., was de hoogste talrijke geschenken,- mocht het echtpaar bieder W. Mekken voor f 31 per snees, daarbij extra plannen reeds zijn uitgewerkt om aan haar doel te doen beantwoorden. Tevens wordt aan het. bestuur opdracht ver strekt om een actie te voeren tot uitbreiding) van het ledental. De aftredende Secretaris brengt bestuur en leden een woord van dank voor de aangename Rechtzaken KANTONGERECHT ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 1 Mei. Schriftelijke vonnissen. Tijke verlofhouder Alkmaar. Niet voldoen aan de verplichting als werkgever om renteze gels le plakken 34 boeten van f0.50 of 34 m^al 1 dag hechtenis. Mathijs P., Broek op Langendijk (verstekzaak) baldadigheid. Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie in zijn vordering niet ontvankelijk ver klaard. Schandelijke dierenmishandeling gepleegd te Warmenhuizen. Een geleend paard een stuk van de tong afgescheurd. Het mishandelde dier daar op gebruikt om de egge te trekken. Het afgerukte stuk tong in de sloot gevon den. Afmaken van het paard volgens deskundig oordeel niet noodzakelijk ge weest. Gevorderd f 150 boete of 60 da gen hechtenis. Eenigen tijd geleien werd algemeene veront waardiging gewekt 'door een bericht in de pers, waarin uitvoerig werd gemelid een onmensche- lijke dierenmishanidfeling, gepleegd te Warmen huizen, bestaande uit het gewelddadig uitruk ken van den tong van een weerspannig paard. Ben gerechtelijk onderzoek wend ingesteld en als gevolg daarvan stond' heden terecht de 25- jarige landbouwer en huurboer Jac. Joh. K. te Warmenhuizen, aan wien bovengemelde dieren mishandeling, gepleegld op 19 Maart j.l. aldaar bij dagvaarding was ten laste gelegd. In deze zaak waren gedagvaard 3 getuigen a charge en wel de. heeren Kleinjan .dierenarts, G. Groet, landbouwer, W. Lichthart, boerenwerkman, ter wijl. op verzoek van den verdediger mr. A. Prins Jr. alsnog werd gehoond' de heer Q. Roozendaal, landbouwer te Warmenhuizen als getuige a dé charge. Het ergerlijk feit had zich als volgt toege dragen. De verdachte had va neen dorpsgenoot, de heer Vlugt, een paard geleend en wensehte dit te bezigen bij het bewerken #an een akker die alleen was te bereiken over het water. Het was dus noodig dat ook het paard en wel in een z.g. praam, op dergelijke wijze wend overge bracht. Het -dier scheen echter géén lust te heb ben in dit uit eigenbelang aangeboden gratis

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1