NIEUWE Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 9 MEI 1931 40e Jaargang Buitenlandsche Brieven NO. 55 TELEFOON INTEKCOMMCNitM^W^^^ (III ROT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. HOE EEN STAD ONTSTOND. (Van onzen Amerikaanschen Briefschrijver). OKLAHOMA. In 1920 werkte men aan de reeds aanwezige boor torens van Texas en Oklahoma met stille wanhoop, want men vreesde, dat de olievoorraden weldra uitgeput zouden zijn. De petroleummaatschappijen begonnen den verkoop te controleeren. Zij ver zorgden eerst de farmers en de touristen werden als nuttelooze verkwisters met kleine hoeveelheden ben zine afgescheept. De oliekoningen stuurden hun geologen uit over de geheele wereld om nieuwe bronnen te vinden, tot plotseling, om zoo te zeggen voor hun voeten, verrassende hoeveelheden petro leum uit den grond opspoten, in Californië, in Okla homa in Texas. Daar ontdekte men o.a. het reus achtige Yatesveld, dat dagelijks vijf-en-een-half millioen barrels leverde. (1 barrel is ongeveer 200 liter). En in de volgende jaren dreven Oklahoma en Texas letterlijk en figuurlijk op de petroleum. De beide staten, waarvan men tevoren vrijwel no.it iets hoorde, waar men tusschen de veeweiden en katoenvelden cowboy's en indianen, maar geen geciviliseerde menschen verwachtte, ontwikkelde zich plotseling tot een geheel apart, ultra modern rijk, welvarend en zelfbewust. De petroleum vloeide en en ontstonden wolkenkrabbers van gewapend beton, lusthoven, villa's met Romeinsche baden van het fijnste marmer, hospitalen als paleizen en auto garages van tien verdiepingen in de voormalige provinciesteden. Er kwamen golfvelden, die aan de geheele wereld ten voorbeeld waren gesteld en een universiteit, die rijker is dan de beroemde universi teiten yan Yale en Harvard. De levensstandaard werd er de hoogste van geheel Amerika en overtrof zelfs die van de zelfbewuste wereldsteden New York en Chicago. Zoo woont in Tulsa bijna de helft der bevolking in eigen huizen met tuin. Overproductie. Thans voelt men ook hier de malaise en de olie heeft die nog eerder ondervonden dan de andere branches der wereldmarkt. Reeds in 1927 had men hier te kampen met overproductie. De kostbare olie vloeide, vloeide al maar door, doch het was niet langer mogelijk, haar om te zetten in paleizen; het bleef petroleum, donkere en leelijke petroleum. De stroom moest afgedamd, afgesloten worden; er werden reusachtige tanks gemaakt voor het be waren der petroleum. En na eenigen tijd kwam men tot de ontmoedigende ontdekking, dat het bewaren ontzaglijk veel geld verslond; een dol lar per Barrel! Mien had toen reeids milliarden liters in bewaring en er moesten drastische maat regelen genomen worden. Dte productie zou even redig verminderd worden, iets wat bij de eigen aardige verhoudingen in de oliestreken gemakke lijker gezegd dan gedaan is. ;Meer dan, eenige an dere staat der Unie, worden nu deze beide Zuid westelijke staten getroffen door de gevolgen der overproductie. Amerika heeft de basis van zijn „prosperity" overschat door zichzelf te beschouwen als een eeuwigdurend pioniersgebied, waarin steeds ge bieden wonde njopengelegd .en markten worden ontsloten. Men breidde uit, alsof de snelle op bloei tot in het oneindige met' die snelheid zou blijven voortduren. Daardoor kreeg het Ameri- kaansche leven de groote lijnen, daardoor maak te het op een buitenstaander den indruk van een toekomstbeeld, meer dan van een beeld uit het heden. Het had een eigen, aparte romantiek, dit land van pioniers, dit landbouwland, dat zich gladweg in een industriestaat veranderde en dc prolductie met alle middelen opvoerde tot abnormale hoogten. Die prosperity was prachtig, zoolang zij duurde, maar zij droeg reeds van het begin af de kiemen in zich, die haar later zou den dooden. Op een gegeven oogenblik had de bevolking alles gekocht, wat zij koopen kon en wilde, en nieuwe koopers waren met geen moge lijkheid meer te vinden. Het fabelachtige, plot seling opgekomen olierijk in Oklahoma, „The Empire of the South West", was de laatste strofe van het grootsche eros der verovering van Ame rika. In 1930 was 'Amerika's rol als pioniers- land uitgespeeld en daarmee is ook het snelle opstijgen van armoede tot rijkdom voorbij. De „onbegrensde mogelijkheden" behooren tot het verleden, gelukkig, waiït zij kwamen slechts en kelen ten goede, doch spoorden iedereen aan tot spelen met, een onverantwoordelijk hoogen inzet. Dat de Amerikanen dit niet tijdig hebben inge zien, dat zij zich niet economisch en psycholo gisch op deze verandering 'hebben voorbereid, is de tragiek van hun positieop dit oogenblik. Sommige economen zijn van meening, dat de „prosperity" en nu de overproductie een gevolg zijn van de automobielen. Door haar geweldigen groei. Amerika bezit 25 millioen van de 32 mil lioen auto's ter wereld zou deze industrie de andere met zich hebben meegesleept en door het versnelde vervoer zou zij de geheele markt hetiben verlevendigd. Of dat inzicht juist is, durven wij niet te beoorlieelenzeker is, dat in de petroleumstreken de auto nu ook al niet snel genoeg meer gaat en het publiek de voorkeur geeft aan het vliegtuig. Tulsa, misschien de interessantste petroleumstad, telde in Juni 1930 niet minder dan 11009 betalende passagiers, weliswaar verdeeld over vier vliegvelden, maar toch een getal, dat Ohoydon en Tempelhof slechts ternauwernood bereiken. Til Tulsa. Van Tulsa uit gezien is de wereld klein en ligt fulsa in haar middelpunt; de rijke dames den ken er niet eens over, hoe zij in de zoogenaamde élite van New York's Park Avenue een rol kunnen spelen, evedmin als haar mannen naar Wallstreet gaan om hun geld te beleggen; dat doen zij in hun eigen land. Het Oosten heeft hier. geen aantrekkelijkheid, het zelfbewustzijn wordl veel meer gevleid door de omstandigheid, dat men 's morgens vroeg kan vertrekken om in Tani- nico te lunchen en in Mexico te dineeren. Europa zucht over de tyrannic idier machine, de wereld steden van Amerika hebben er zich door laten versuffen, maar hier in het uitgestrekte Zuid westen leeft men reeds in die toekomst, wan'ncer de machine voor den mensch een gebruiksvoor werp zal zijn, nadat zij eerst zijn leven van den grond op veranldierd heeft. Een moderne stad Tulsa is de modernste en elegantste stad, die door de petroleum tot bloei is gekomen. De koe pels van haar wolkenkrabbers worden eiken avond door schijnwerpers verlicht en men zoekt er tevergeefs naar oude huizen, omdat zij mei dertig verdiepingen tegelijk uit den grond ge stampt is. Zij is het summum van een moderne stad, een wereldstad in het klein. Het merkwaar digste is, Idiat rijk' en modern voo rhaar niet in ongunstigen zin moeten worden opgevat; hier is geen winstbejag met, allerlei slinksche streken in die mate, waarin men het el|diers aantreft. Mis schien omdat men zonder dat ook wel rijk wordt. Misschien omdat men hier dichter is bij het, keu rige Zuiden met zijn zachte klimaat, zoodat, men niet leeft in de gedachtenwereld van den Amerikaan der Noordelijke Staten, die bij alles een vooropgezet doel najaagt. Misschien ook, om dat hier in 'Tulsa de Indiaansche invloed nog zoo sterk is. Dat geldt vooral hier in Oklahoma, waar de Indianen-Osagen, Cherokese'n en Semi- nolen, dikwijls rijk zijn geworden door het aan boren van petroleum op de voor hen gereserveer de gronden. Zij gaan hier vroolijk en op voet van gelijkheid om met de blanke bevolking, waarmee zij ook van het begin af aan gemengde huwe lijken hebben gesloten, zoodat men hier zelfs blonde indianen vindt. Vooral de Ösagen zijd echte auto-liefhebbers en toen het een paar jaar geleden nog zoo goed ging met dn olie, suisden, zij over de lanidwegen in de duurste, wagens met hun heele familie, allen gekleed in hun bonte klcederldracht. Het nieuwe groote auditorium van Tulsa is van binnen ultra-moder'n versierd met Indiaansche motieven; deprachtige nieuwe kerk der Methodisten met haar wolkenkrabberstoren vertoont daarentegen een molderne stijl, die een adaptatie van de gothische zou kunnen worden genoemd. Tulsa is opgebouwwid door de petro-. leum. De malaise heeft aan haar razend snelle opbloe ieen einde gemaakt. Dp tijd der pioniers is voorbij. Doch wanneer men dat eenmaal in ziet, kan .Oklahoma, kan geheel Amerika zich pas goed ontwikkelen op een gezonde basis en heeft het nog een groote toekomst. Uit den Omtrek Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vcitrouwd adres voor; goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten SINT PANCRAS. Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier op Vrijdag 8 Mei, n.m. 7 uur, in het café van den heer Bouwstra. De vergadering die bezocht was door 90 leden, werd geprecideerd door den heer J. ten Hoeve, kassier, die met de volgende woorden de vergade ring opende. In de 28 jaar dat de boerenleenbank thans be staat hebben we nog nooit onder zulke treurige omstandigheden vergaderd, niet wat het bankwezen betreft doch de toestand waarin onze leden ver- keeren, is wel allertreurigst, de uitkomsten van de bedrijven waren van zuluke minime uitkomsten dat van een inkomen geen sprake was. Het bedrijf onzer leden is wel wisselvallig doch zoo als het afgeloopen jaar heeft het in al de jaren die de bank bestaat nog niet geweest, doch door dit slechte teeken maakt de bank goede zaken. De bijdrage aan het Koedijker pad b.v. is uit de winst der bank bestreden, alsook f1000 aan een nieuwe brandkast. Thans is het doel om tot een fondsvorming aan de Centrale Bank te komen dit zal moeten zijn half procent per f 1000 wat voor onze bank een bedrag zal worden van ongeveer f250 per jaar, over alle lokale banken f 125000, daarbij voegt de centrale bank dan nog f 100.000, zoodat het bedrag dan f 225.000 per jaar zal worden, dit dienende voor eventueel voorkomende verliezen der banken. Deze verliezen zullen worden genomen voor gelden welke voor de malaise zijn opgenomen dus voor 1931, de verliezen zullen dan tot 3/4 pCt. door de centrale bank worden betaald 1/4 blijft voor de betrokken lokale bank. ■o. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat het leden aantal in 1930 is vooruitgegaan met 3 en op 31 Dec. 1930 bedroeg 239, terwijl op dien datum het aantal spaarders geboekt stond op 404, voorschotten 286 en rekening couranthouders op 46. Het eindcijfer der ontvangsten in 1929 bedroeg f 1.420.658.70 en iln 1930 f 1.438.791.97. Het aantal dagboekposten bedroeg in 1929 2096 en in 1930 2218. De rekening en balans sloten respectievelijk met eindbedragen van f878.3734.52 en f613.045.15. Hierna volgde benoeming van een lid van het bestuur (vacature Jac. Duif). 1 Door het bestuur was het volgende drietal voor-, gesteld. 1. Jac. Duif; 2. Jb. Wagenaar Sr. 3. C. de Wit Sr. De heer Jb. Duif verwierf 78 stemmen, zoodat deze met groote meerderheid werd herkozen. De heer Duif nam zijn benoeming aan, en dankte de ver gadering voor 't in hem gestelde vertrouwen. Benoeming voor een 'lid van den raad van toe zicht (vac. A. Bakker). De Raad van Toezicht had het volgende drietal voorgesteld. 1. A. Bakker. 2. G. Booy Jz. 3. W. Keizer Wz. De heer Bakker vereeenigde met deze stemming 87 stemmen op zich zoodat deze ook met groote meerderheid is verkozen. De heer Bakker bedankt eveneens de vergadering en neemt wederom zijn benoeming aan. Medegedeeld werd dat de rentevoet over 1931 voor dagelijks opvorderbaar spaargeld zal zijn 3'l, pCt. Voor vast spaargeld van 1 Juli 1931 tot 31 Juni 1932 i'h pCt., rente voor voorschotten 4 3/4 pCt. en voor bedragen in loopende rekening 5 pCt. het 0.10 pCt. provisie wilde het bestuur laten vallen, dit was, ge zien de winst, van vorig jaar, niet meer noodig; het reserve kapitaal is opgeloopen tot f 20000, en in deze tijd van malaise is geen groote winst noodig, aldus wordt besloten. De heer Hoogland doet de opmerking dat het vaste spaargeld zoo'n hooge rente doet dit wordt door den voorzitter uitgelegd en daaruit blijkt dat dit voor de bank groote voordeelen oplevert gezien de slechte toestand der banken waar dit niet wordt Onze bank toch heeft groote uitzettingen In de glascultuur f 160000, toch nog altijd zich zelf kunnen bedruipen, terwijl verscheidene banken bij de cen trale bank groote schulden staten hebben. Naar aanleiding van de afvoering van eenige leden van de ledenlijst dacht de heer G. van de Wal, dat de personen welke nog schulden bij de bank hebben niet moeten worden afgevoerd, dan toch komt alles onmiddellijk op voor de borgen: de voorzitter antwoord echter dat dit niet zoo Is, om dat de schuld blijft bestaan. De rondvraag levert niets op, zoodat de voorzitter met dank aan de leden voor de pretige samenwer king, en de hoop uitsprekenkende dat het boekjaar 1931 voor de leden een ander en beter resultaat mag hebben, sluit de voorzitter de vergadering. DE BLOEMBOLLEN-TENTOONSTELLING IN DEN HELDER. Het prachtige Meiweer van de laatste dagen heeft ten opzichte van de in de „Donkere Duinen" nabij Den Helder uittgepote bolbloemen wonderen gedaan. Het is thans een lust voor de oogen deze kleuren weelde te zien, welke geheel afwijkt van die op de velden rondom Llsse en Hillegom. Daar ziet men de bekende veelkleurige schaakborden, terwijl op het tentoonstellingsterrein in Den Helder de bloemen als rand- en perkbeplanting zijn uitgepoot en alzoo fleurige borders en bloemperken zijn ontstaan. lede ren dag is het aspect er nu anders en lederen dag weer bekoorlijk. Tot nu toe zijn circa 10.000 bezoekers op de ten toonstelling geweest en als het mooie weer aanhoudt, zal dit aantal in de komende dagen ongetwijfeld ver worden overtroffen. Een voordeel van deze ten toonstelling is ook, dat hier de bloemen niet, zooals thans allerwege in de bollenstreek geschiedt, worden afgesneden, maar integendeel geheel uitbloeien. Vandaar dat men ook thans, nu in de omgeving van Leiden allerwege de bloemen worden afgesneden, hier nog volop van de kleurenpracht kan genieten. De tentoonstelling is nog tot en met 26 Mei open. Hieronder valt de Hemelvaartsdag en de beide Pink sterdagen. Voor hen, die tot nu toe verzuimden een kijkje op de tentoonstelling te nemen, is lïè.t.dus nog niet te laat. Er zijn uitstekende autowegen, welk$ naar Den Helder en Breezand voeren; de afstand van Haarlem af bedraagt 72 K.M. De bloembollencultuur heeft zich ook ondër"Breë- zand (gem. Anna Paulowna) en tot zelfs onder den rook van Den Helder en op Texel uitgebreid; overal ziet men thans de kleurige velden, waardoor de streek rondom Leiden beroemd is geworden. Ook In dit opzicht loont dus een uitstapje naar Den Helder de moeite. Daarbij komt nog, dat men op slecht weinig kilometers afstand de badplaats Huisduinen heeft, waaraan een bezoek, op een zonnigen Meidag zeker de moeite loont. Van den ingang van het tentoonstellingsterrein af kan men te voet, over de hier tamelijk hooge duinen, in weinige minuten al het strand bereiken; langs het strand wandelt mén dan in circa een half uur naar Huisduinen. Per auto of fiets voeren verschillende, uitstekend berijdbare wegen naar de badplaats. Nieuwstijdingen DE SCHOOLJONGEN DIE VALSCHE MUNTERS AANWEES. Een mooie belooning voor zijn schranderheid. Aan een 10-jarigen schooljongen, door wiens; op- lettehdheid onlangs drie valsche munters op Katen- drecht worden gearresteerd, is om zijn flink optre den, door de Ned. Centrale inzake falsificatie te Amsterdam en de Centrale Recherche te Rotterdam een spaarbankboekje ter waarde van 50 gulden ge geven. Men zal zich herinneren hoe het ventje op zekeren dag werd aangesproken door een man, die hem één gulden gaf om even een pond suiker te koopen. De jongen kwam in den winkel, doch toen hij wilde betalen zeide de winkelier hem dat de gulden valsch was. Buiten gekomen was de man die hem den gulden had gegeven, nergens meer te zien. Een paar dagen later ontmoette de jongen een paar vriendjes, die hetzelfde hadden beleefd. Hij waarschuwde zijn kameraadjes geen geld meer aan te pakken. Terwijl hij stond te praten zag hij plot seling den man voorbijgaan, die hem destijds het valsche geld had gegeven. De jongen ging onmid dellijk naar zijn vader toe, die de politie met; het een en ander In kennis stelde, waarvan het gevolg was dat drie valsche munters in een café konden worden gearresteerd. ONDERWIJZERES AANGERAND. Op een boschpad geblinddoekt en mishandeld. Gistermorgen is de onderwijzeres, Mej. Dijkman, uit Zutphen, en werkzaam aan de R.K. School te Klarenbeek, door een onbekend man aangerand toen zij van het station het boschpad overliep, aan gezien deze route korter was. Op een stil gedeelte werd zij op den grond geworpen, geblinddoekt en mishandeld. Een hevige worsteling volgde, waarbij het meisje, volgens haar verklaringen, den man een vinger heeft afgebeten. De aanrander gaf Mej. Dijk man hiet een mes twee steken, een in den buik en een in den hals, verder nog eenige snij wonden aan de handen. Door haar hulpgeroep verschrikt, vlucht te de man het bosch in. Het meisje bloedde hevig en is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Haar toestand is vrij ernstig, doch zij kon nog door de politie gehoord worden. Een onderezoek met een politiehond heeft geen resultaat opgeleverd. Behalve enkele kleine voorwer- penu, op het boschpad gevonden, zijn er geen ver dere aanwijzingen. De gemeentepolitie heeft ver moeden in welke richting gezocht moet worden. (N. W.). INBRAAK IN EEN PASTORIE. Hedennacht is ingebroken in de R. K. Pastorie te Kwakel bij Uithoorn. De dieven wisten zich toegang te verschaffen door een raam van de slaapkamer van den pastoor, den Zeereerw. heer J. J. G. Hafkenscheidt welke kamer op de eerste verdieping is gelegen. Eenig geld is ontvreemd. De dieven zijn waarschijnlijk gestoord. Een kussen en wat geld zijn althans gevonden aan den voet van de ladder en in den tuin van de pastorie. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge- TE PAARD VAN AMSTERDAM NAAR BERLIJN. Omtrent den afstandsrit te paard van Amsterdam naar Berlijn, die werd gehouden onder auspiciën van de commissie voor het ruitertourisme van de A. M. D. V., kan nader worden medegedeeld, dat de deelnemers, mevrouw K. Sijpestein uit Krommenie en de heer P. de Jager Pz. uit Heiloo, Zaterdag a.s. te Berlijn worden verwacht, een dag later, dan oorspronkelijk het plan was, omdat te Brandenburg een dag rust wordt genomen, alvorens de laatste etappe wordt afgelegd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1