Ill 8MB Zaterdag 8 Mai ism PUROL Ziekten in Narcissen Openbare vergadering op Woensdag 6 Mei j.l. Zou deze vergadering aanvankelijk worden ge houden in het stadhuis te Alkmaar, een nader telefonisch bericht van den secretaris vermeldde, dat deze te den Helder zou plaats vinden, daar gelijktijdig een bezoek zou worden gebracht aan de Bóltha, de Bloemententoonstelling in het na tuurpark „De Donkere D'uinen" te den Helder. Toen wij op het vastgestelde uur aanwezig- waren op het Bureau der K. e. K. te Alkmaar, werden wij uitgenoodigd plaats te nemen in één der luxe auto's, die welwillend beschikbaar wa ren gesteld door eenige H.H. leden-autobezitters. Zco werd de tocht, begunstigd door prachtig zomerweer, aanvaard en al spoedig werd in snel tempo gereden langs het Noord-Hollandseh Ka naal lot aan den weg, die leidt naar Cala'ntsoog en werd de tocht voortgezet langs den voet der Noord-Hollanidsche duinenrij en werd volop ge noten van 'het prachtige natuurschoon en de steeds opvolgende prachtige panorama's van Hol lands Noorderkwartier. Te ongeveer 2 uur werd het tentoonstellings terrein lureikt, reeds uit de verte ziehtbaar door de wapperende nationale driekleuren. Aan den ingang werd het gezelschap ontvangen door 'de leden van het Dagelijksch bestuur, t.w. de heeren W. Velthuys, algemeen secretaris, .jaring, algemeen penningmeester, P. H. L. Maas en H. C. M. Nijpels en den heer H. v. Willigen, lid van het Hoofdcomité. Na een rondwandeling door het natuurpark, verzamelde het gezelschap zich in het paviljoen, waar ververschingen werden aangeboden. De heer Nijpels heette het gezelschap hartelijk welkom en bracht dank aan de K. v. K. voor den finantieelen steun, de beschikbaar gestelde medaille en niet in het minst voor den moreélen steun. Spr. uit den wensch dat de samenwerking steeds zoo prettig moge blijven, zooals deze tot nu toe is geweest. De heer Schmalz dankt namens de K. v. K'. voor de ontvangst en zegt, dat de werkelijkheid verre de verwachtingen heeft overtroffen. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de Roltha. Wat. de tentoonstelling betreft, is het een lust voor de oogen, al die kleurenpracht. De hvacin- then, tulpen en narcissen staan in vollen bloei. Reeds meer dan 10.000 bezoekers zijn de controle gepasseerd en steeds iederen dag wordt de Boltha druk bezocht. Vooral de vijver en het ronde plein trékt ieders aandacht. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 26 Mei a.s. In den Helder gearriveerd, begaf het gezel schap zich naar het stadhuis, alwaar in de Raads zaal dé openbare vergadering der K. v. K. werd gehouden. Door ontstentenis van den voorzitter, den heer 3. W. Arntz, wordt de vergadering gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer Kolster. Secretaris de heer D. J. Scheffel. Afwezig de heeren 3. W. Arntz, H. de Raat, Nobel en Endel. Mede is aanwezig de Eid.achtb. heer Dries- sen, burgemeester van den Helder. De waarn. voorzitter heet allen hartelijk wel kom, inzonder den burgemeester Z.E.A., tevens dank brengend voor de beschikbaarstelling der Raadszaal. Spr. roept de medewerking der leden in, daar spr. onvoorbereid de leiding dezer ver gadering is opgedragen. Hierna worden de notulen der vergadering d.d. 25 Maart 1931 onder dankzegging aan den sa mensteller ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Schrijven van de Netderlandsche Organisatie van de Internationale K. va'n K-., waarin het oor deel der Kamer wordt gevraagd inzake het ver gemakkelijken van douane-onderzoek van spoor wegreizigers. Op voorstel van den heer Grondsma wordt be sloten adhaesie te betuigen. b. Mededeeling van de Directie der Neder- landsche Spoorwegen in antwoord op het door de Kernei' gedaan verzoek, dat aan de perronban- ken op ,het station Uitgeest tochtschermen zullen worden aangebracht. De voorz. merkt op, dat door de K. v. R. reeds zeer vele pogingen in het werk zijn gesteld om het station wat comfortabeler te maken en ten slotte is hieraan gevolg gegeven. Verzoek van den directeur van de Handels avondschool tot aanwijzing van eenige vertegen woordigers der Kamer bij het eind-examen 1931 dier school. Het Bureau heeft hiervoor inmid dels de heeren Arntz, de Raat en rondsma aan gezocht. De heer Grondsma deelt mede, als vertegen woordiger der K. v. R. de leerlingen te hebben toegesproken. De heer Schmalz verzocht namens de oom missie van de avondschool te Schagen dat deze heeren tegenwoordig zullen zijn bij de uitrei king der prijzen van genoemde school. De voorzitter deelt mede, dat aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven. Antwoord van den Inspecteur va nhet Ver voer der Ncderlandsche Spoorwegen op het door de Kamer gedaan verzoek tot aanwijzing van het station Zijdewind als laad- en losplaats voor vraehtgoéderen. In dit schrijven wordt er op gewezen dat. de opbrengst van het te verwachten meerdere ver voer de kosten van aanleg, bediening enz. van een laad- en losspoor geenszins zal dekken en met tot een laad- en losplaats zal worden.overgegaan. Tevens zij opgemerkt, dat dit jaar slechts 4. •wagons steenkool te Noordscharwoude aankwa men en werd aldaar geen enkele wagen geladen bestemd voor ,of afkomstig van personen te Zij dewind wonende. Op een vraag van den heer Grondsma, deelt de secretaris mede, dat het verzoek is ingediend door een .steenkolenhandelaar te Zijdewind, voor wien thans de kolen per schip worden aange voerd. Een dergelijke los- en laadplaats zou een groot verschil maken in de vervoerkosten. Adres van den heer J. IX Hulsmann, rijwiel- tabrik.ant t<*3chicdam met verzoek aan de Ka mer te willen ageeren tegen het verleenen dei- Koninklijke goedkeuring aan de vereeniging: Bu reau voor den Groothandel in rijwielen te Am sterdam. Het uitvoerig adres ligt ter inzage bij de Kamer. De secretaris merkt op, dat dit punt ook in een ander college ter sprake is gebracht en ook daar heerschte de meening, dat het niet op den wvveg ligt van de Kamer van Koophandel om te ageeren tegen het verleenen der Koninklijke goedkeuring. Het adres wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den Directeur van het Post kantoor te Alkmaar, dat met ingang van 1 April j.l een postagentschap is geopend bij den heer O. A. Blom, Scharloo 15 te Alkmaar tevens telegraaf en telefoonstation. In verband met deze mededeeling wordt langen tijd gediscussieerd, daar de heer Kolster van meening is, dat door het openen van een agent schap in bestaande winkels, poncurrentie of scha- dde wordt aangedaan aan andere winkeliers, in dien Je afdeeling posterijen niet is afgescheiden van de bestaande winkel. Afschriften van adressen der Kamers van Koop handel te Amsterdam en Dordrecht aan de 2e Kamer der Staten-Generaal, inzake het vooront- wer pvan wet: Werktijdenbesluit voor kantoor personeel. Dit punt wordt toegelicht door Mr. Moens. Spr. is van meening, dat deze materie beter «vergelaten kan worden aan de landelijke Pa- troonsvakvereenigingen om eventueele aanvullin gen of anderzins alsnog te verkrijgen. Van de If. v. K. te Amsterdam en Dordrecht zij n2 adressen tot den Minister gericht. Die inhoud zegt echter niet veel. laatstgenoemde dringt aan om ook voor ide scheepvaart hierin te voorzien, waaraan bereids is gevolg gegeven. Spr. adviseert de adressen voorkennisgeving aan'te nemen. De heer Wagenaar merkt op, dat in de krin gen der groentenexporteurs onmogelijk is, de kantoren op Zaterdagmiddagen te sluiten. De heer Kuijper steunt het voorstel Moens. De heer Valkering stelt voor bij den minister er op aan te dringen rekening te houden met de adressen der vakvereenigingen, die eventueel zul len worden ingezonden. Aldus wondt besloten. Dankbetuiging van Mevr. de Wed. D. H. Grunwald voor de betoonde belangstelling bij het overlijden van haren echtgenoot. Verslag van het verhandelde in den Spoorweg- raad. Opmerkingen van de Schippersvereenigingen in Nederland omtrent het verslag der Commissie inzake Wettelijke regeling van het binngjjscheep- vaarlrecht. De heer Hoogland zegt, dat het gaat om het rapport Molengraaf. Een der grootste bezwaren is wel, dat jiet wetsontwerp voor niet-deskundigen vrijwel on begrijpelijk cn onleesbaar is. Hiervoor leest spr. verschülende alinea's uit het rapport voor. Voorts merkt, spa-., dat de verschillende schippersver eenigingen overtuigd zijn, dat het wetsontwerp een gevaar zal opleveren voor de Binnenscheep vaart. Het Binnensoheepvaartrecht kan ook lang niet gelijk gesteld worden met het Zeerecht,. De secretaris deelt mede, dat door de Com missie Molengraaf een voorontwerp is opgemaakt en bestaat de gelegenheid, dat bezwaren kunnen v orden ingediend door de handels- en zeevaart- kringen. Tenslotte wordt besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering voor een nader onderzoek. Mochten er tusschentijds be zwaren inkomen, zal onmiddellijk hiervan werk worden gemaakt. Verzoek van de vereeniging D.O.G. te Barsin- gerhorn om adhaesiebetuiging aan het door haar gezonden adres aan de directie der Nederland- sche Spoorwegen tot verandering van den naam der halte „Heerenweg" van den tramweg Scha gen -van Eiwijcksluis in dien van „Barsinger- horn". Ie heer Schmalz dringt aan adhaesie te belui- gen, daar de naam „Heerenweg" zeer vaag is. Jje heer BJauboer zegt dat deze naam verwar ring teweeg brengt en sluit zich aan bij den, vorigen spreker. Aldus besloten. Arbitrageprocedure Internationale Kamer van Koophandel. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van den heer J. Hooglanld omtrent de Algemeene Vergadering van de schippersvereen. „Schuttevaer" te Broek op langendijk. 'Spr. brengt een zakelijk en overzichtelijk ver sla guit, tevens dank brengende voor don finan cieel en steun der K. v. Kt. en voor de tegen woor- digheid van voorzitter èn secretaris dezer Kamer. De voorz. dankt den spreker voor het verslag. Behandeling van het rapport van den heer Mr. M. Moens, omtrent de beëediging van perso nen t(fi makelaar en de taak van de Kamers v. Koophandel in dezen. Daar geen der leden het woord wenscht over dit rapport, idankt de voorzitter den heer Moens voor het uitgebrachte rapport. Verslag van den heer G. Nobel over de te Alk maar en Schagen gehouden cursussen voor winke liers eii winkelpersoneel. Door afwezigheid van den heer Nobel, wordt het verslag van de cursus te Schagen uitge bracht door iden heer Schmalz, een overzicht ge vende van het verloop van den cursus en de verkregen resultaten, tevens dank brengende aan allen, die tot het welslagen hiertoe hebben bij gedragen. Van de cursus te Alkmaar brengt de heer Scheffel verslag uit, wijzende op het groote nut hiervan ten zeerste ten voordeele strekkende van den winkelstand om geschoold personeel te heb ben Ter zijner tijd zal de cursus nog veel in Moeders, geneest de roode of gesmette deelen van de kleine met en houdt t huidje droog met PUROLPOEDER het werk stellen ten behoeve der algemeene ont wikkeling. .De heer Oolthoff deelt mede, dat" vermoedelijk in de maand September de voorbereidingen zoo ver zullen zijn voltooid, dat ook in den Helder een dergelijke cursus in het leven zal worden geroepen. Rapport van den heer J. Ringers omtrent 'de door hem met den secretaris bijgewoonde gecom- Dtneerile vergaidering van afgevaardigden der N. Holl. K. van K. inzake de tarieven van het- Pro vinciaal Waterleidingbedrijf. De heer Ringers deelt mode, dat op die ver gadering is benoemd een commissie die het voor bereidend werk zal verrichten om in de geza menlijke vergadering met voorstellen te komen en zal terzijnertijd de K. v. K. de eventueele Ivoorstéllen ter kennis worden gebracht. Vaststelling van het adres, te richten aan de Colleges van B. en W. te Alkmaar en andere Gemeen!en in het district der Kamer, strekkende verlaging te verkrijgen van den electrisehem stroomprijs. Het concept-adres luidt: De K. v. K. en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, heeft de eer Uw E.A. College te berichten, dat in hare laatste ledenvergadering het tarief voor de levering van electrischen stroom in uwe gemeente werd ter sprake gebracht De leden waren, alhoewel erkentelijk voor het raadsbesluit do. 23 Mei 1929, waarbij o.m. voor de verlichting van winkels etc. de mogelijk heid tot het nemen van een vastrechttarief werd geopend, vau oordeel, dat de tijdsomstandighe den van dien aard zijn, dat het zeer raadzaam is een verdere verlaging van den prijs voo relec- trischen stroom, vooral, voor zoover deze aan handel en industrie voor de uitoefening van hun bedrijven wordt geleverd, ernstig onder oogen te zien. Zij grondt deze meening op de volgende over wegingen le. de winsten, die getrokken worden uit de vrijwel monopolistische overheidsbedrijven, zijn geleidelijk aan groo'ter geworden. Volgens het prospectus uwer gemeente bij de uitgifte van 4 pot. obligatiën der laatste leening, bedroegen de uitkeeringen van de bedrijven wegens winsten en retributiën in 1928 reeds f291.000, in 1929 f336.000 en in L930 f3 24.000, terwijl blijkens de electriciteits-statistiek van ^Nederland over het jaar 1928 de winst, in dat jaar f 56.57 pet. van de stroomopbrengst beliep. 2e. dit brengt voor de handelaren en indus- triëelen, die doorgaans de grootverbuikers zijn, met zich ,dat zij die reeds als belastingschuldigen „Z.g.n. naar draagkracht", en progressief, zijn aangeslagen in de directe belastingen, in verhou ding tol de andere inwoners door deze indi recte belastingen veel en veel meer moeten bij dragen in de lasten der gemeenschap. 3e. dat de huidige conjunctuur op vrijwel elk gebied tol verlaging van de prijzen noopt. 4e. Dat een lagere stroomprijs zal bevorderen, dat handel en industrie die reeds in uwe Ge meente zijn gevestigd, beter het hoofd zullen kunnen bieden aan de elders gevestigde concur rentie, lerwijl het lager tarief de vestiging van nieuwe zaken in de hand zal werken. 5e. Dat de hooge stroomtarieven nog steeds velen afschrikken voor meerdere 'doeleinden elec trischen stroom te gebruiken, zoodat de tal- looze practische electrische toestellen, waarvan het P.E.N. geregeld in zijn maandblad het ge bruik propageert, hier slechts sporadisch worden gebruikt, hetgeen ook den handel in deze toe stellen ten zeerste tegenwerkt. 6e. Dat elders in den lande is gebleken, dat verlaging van prijs zoowel de stroomafname, als het gebruik van allerlei toestellen, belangrijk bevordert. In verband hiermede besloot de Kamer zich tot Uw E.A. College te wenden, met het verzoek te willen overgaan tot verlaging van het tarief van electrischen stroom. "W anneer onverhoopt niet tot verlaging van de bedrijfswinsten zou kunnen worden overge gaan, zo ude Kamer ten opzichte van de leve ring van electrischen stroom toch in elk geval gaarne een meer gespecificeerde tarieveering wil len zien toegepast en wel in dier voege, dat handel en industrie voor wie deze stroom veelal tot hu ngereedsehap gerekend kan worden, daar door minder zwaar belast .zullen worden. Be Kamer zo uhet voorts zeer op prijs stellen in dien eenige leden der Kamer op een nader door u te bepalen tijdstip terzake een oriderhoud met uw College mogen hebben, waaromtrent zij uw bericht, gaarne tegemoet ziet. Le heer Kuijper zegt de tolk' te zijn van 'den handeldrijvenden middenstand en dank' te bren gen voor de vlugge manier van afwerking en voor de argumenten in het atdres neergelegd. Spr. hoopt en vertrouwt dat ook het Gemeentebestuur dit punt spoeldig in behandeling te nemen. De heer Ringers dringt aan op eene meerdere omlijning en meer duidelijkheid welke tarieven ten slotte worden gewenscht. A.angewezen worden de heeren Arntz en de Raat om dit punt te bespreken met het College van B. en W. te Alkmaar. De voorzitter stelt voor dat dit adres ook in bespreking zal worden gebracht in de Midden- standsvereeniging te den Helder, om aan de hand hiervan, eveneens in idie gemeente tot ver betering te komen. De burgemeester is van «leening, dat dit adres in den Raad te den Helder weinig resultaat zal hebben door den vagen inhoud. Met cijfers toont Z.Ei.A. aan, dat het beter is eerst te streven om de opcenten der Personeele belasting te verlagen, waarmede de Middenstand ten zeerste zou zijn gediend. Ten slotte wordt besloten dat een afschrift van het adres aan de Middenstandsvereeniging te den Helder toe te zenden. I Nog is ingekomen een adres van de K. v. R. te Vlaardingen, inzake de Dirankwet. I Wordt aangehouden tot de volgende vergade ring. Rondvraag. De heer Grondsma stelt voor jpogingen in het werk te stellen om gezien het buitengewone werk van den heer Hoogland ten opzichte der kanalisatieplannen zijn naam te verbinden aan één der sluizen bij Ide totstandkoming der ka nalen. De voorzitter deelt melde, dat als zulks niet goed mogelijk is met één der sluizen, er nog tijd voldoende is om te zien op welke wijze dit wel kan. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. i i. Het Vuur. Treedt gewoonlijk op in de maand Mei. Men ziet het eerst aan het boveneinde van het blad, daarna aan het ondereinde van het loof. De bla deren wonden van den ralnd uit geel, daarna bruin, er. sterven af. De ziekte treedt gewoonlijk op tijdens den bloei, daarna niet meer. Met het oog op deze ziekte plukt men soms de bloemen, inplaats van ze er af te snijden. Ook spuit men het gewas waar 't vuur in begint te komen met Bordeauxsche pap van 1 pet. sterkte. Het Grijs. Dit is een mozaïek-ziekte, zooals wij die ken nen in de aardappelen. Bij de harcissen treedt deze kwaal vooral op in zwakke, verwaarloosde en zieke partijen. Bij goede groei, goéde bewa ring en verdere goéde verzorging komt de kwaal niet voor. Vaak komt ook vuur voor in deze „grijs' -partijen. Kleine uareissenvlieg. Lit insect is even groot als een kamervlieg, maar iets platter en breeder. Is bronskleurig, heeft één paar vleugels, zes vuilwitte, halfmaan- vormige teekens op het achterlijf. Ze komen om streeks Mei, bij zacht voorjaarsweer al begin April. Ze vliegen laag langs den grond. Ze leg gen hunne eitjes aan hoopjes van 350 in ge tal. Na een paar dagen verschijnen de larfjes,"en daar de eitjes dicht bij de plant worden gelegd, kruipen de larfjes naar de bol, waar ze beginnen te eten, daar, waar de bladeren ontspringen uit den bol. Wonden de larven grooter, dan vreten zij zich geheel in den bol, waardoor deze rottig worden en zacht aanvoelen. De eerste larven-generatie groeit snel, zoodat na ongeveer 4 weken de verpopping al plaats vindt en wel tusschen de buitenste droge schub ben der bol. Twee a 'drie weken later verschijnt dan de "tweede vliegen-generatie boven den grond, waarvan de larven, 'die daarvan uit de vliegen- eitjes ontstaan, ééndeels niet, de andere weer wel vlug eten en daardoor zich spoedig ontwikkelen om nog eens een generatie larven en vliegen te doen ontstaan. Degene, die zich niet vlug ontwikkelen, blij ven gewoonlijk in, of bij den bol, om deze geheel ziek te maken en te vernielen. Door de bollen diep te planten, tracht men deze larveaantasting le verminderen, maar af doende resultaat bereikt men er niet mede. Het uitzoeken van de aangetaste bollen, dus die wel ke zacht aanvoelen en ze doeltreffend te vernie tigen, alsmede door heetwater behandeling der bollen, bestrijdt men deze gevreesde insecten beschadiging. Het blootstellen der bollen in wa ter van 110 graden Fahrenheit, gedurende 4 uur voor dikke bollen en 3 uur yoor de kleinere hollen, schijnt zeer afdoend te helpen en wordt dan ook algemeen toegepast. Groote uareissenvlieg. Deze vlieg heeft meer gelijkenis aan een hom mel, maar is van deze te onderscheiden doordat ze één paar vleugels heeft. Ze zijn ook behaard, evenals hommels, zijn geteekend met allerlei kleurstrepen, als zwart, geel, bruin, rood, soms wit. Dez evliegen verschijnen ook begin Mei, soms eind April. Zij leggen echter hunne eitjes niet op hoopjes, maar gedurende Mei en begin Juni, telkens één eitje op, of bij elke plant. Ze vliegen heel vlug over het gewas, soms verschei dene exemplaren bijeen. Tegen dein tijd dat zij hunne eitjes leggen, sterven sommige soorten narcissen al eenigszins af. Daardoor kunnen ze heel gemakkelijk hun eitje vlak bij den neus van den bol deponeeren, vooral bij droogte, daar dan veelal scheurtjes in den grond voorkomen en de bol 'doordat ze gegroeit is, met haar neus tot bijna, soms geheel, aan de oppervlakte ge komen is. Elk eitje komt na enkele dagen al uit, en het larfje boort zich in den bol. Als zij in den bol zich heeft ingevreten, wat altijd in de lengte-richting der bol geschiedt, blijft zij daar zitten tot den volgenden winter, óm de bol in het voorjaar te verlaten en dicht bij den bol in den grond te verpoppen. Daaruit komen wweer de vliegen in eind April, begin Mei. Ex verschijnt dus maar één generatie van 'deze vlieg per jaar. De bestrijding is gelijk als bij de kleine narcissen vlieg werd beschreven. In de Bollenstreken waar men narcissen bouwt, wordt zeer nauwkeurig alle middelen toegepast om deze insecten te bestrijden, zoowel ten allen tijde, als met alle nauwkeurigheid, hetwelk ook een eerste vereischte is bij ziektebestrijding. Broek op L P. GLAS.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3