Oe Vrouw en de Mode Voor onze Lezeressen Roodkapje en haar grootmoe Waren nu weer uit den nood. 7. Roodkapje werd gehoorzaam! Grootmoe was ziek maar toch, Als ze niet dood zijn, leven Ze hoogstwaarschijnlijk nog! (Ingez. door Tijl Uilenspiegel). HET WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Lieve kinderen: Gelukkig, mijn wanhoopskreet van de vorige keer heeft jullie uit je win terslaapje gewekt.ik kreeg weer eens een paar briefjes. Nog wel geen verhuis wagen vol o, neen, bij lange niet maar het was toch aardig weer eens iets te hooren. Een een klachten, die ik kreeg over de puzzle's. Kom, kom, als je de oplossing gelezen hebt, dan zul je toch wel bemerkt hebben, dat ze lang niet zoo moeilijk waren, als ze eruit zagen! Ik heb ook verscheidene oplossingen ontvangen; er was er echter geen en kele goed van. Maar dan blijven we maar weer bij onze oude, beproefde raadsels. Zenden jullie er weers eens een paar nieuwe in, want Oom krijgt zoo langzamerhand gebrek aan opgaven. Maar al leen nieuwe, hoor! Aurora liet ook weer eens iets van zich hooren, die was ook al verschrikt door de puzzle's. En nu gaan we weer raadselen. OPLOSSINGEN. LETTER P: 1. Voor de slaap, of Klaas Vaak. 2. Een okkernoot. 3. In zijn mond. 4. Ze werken beide met klinkers! LETTER S. 1. Wanneer beginnen jonge eenden te zwemmen? 2. Ik kom nergens verder dan de deur, Doch ware ik één el minder lang, 'k Zou dan wel minder zijn in rang, Dan meen'ge stad, maar 't had toch keur Van huizen; doch van R ontdaan, Kom 'k van de kip, niet van de haan. En wie zoozeer naar 't ei verlangt, Moet me eerst aan stukken slaan! 3. Wat eet men met smaak, ook al heeft een ander het eerst in den mond gehad? 4. Welke zon heeft geen licht? Ditmaal zijn ze een beetje moeilijker. Maar jullie zijn al zulke eersteklasraadseloplossers, dat het best een beetje moeilijker mag; anders krijg ik veel te veel goede oplossingen binnen! Wie de prijs heeft gewonnen? Wel dat is „Gerstekorrel". Prijsje afhalen op het bureau van de krant, meisje. En leuk, dat je zoo gelukkig was, want het is je eerste prijs. Ja, zoo langzaam aan, heb ik weer een heeleboel nichtjes erbij gekregen. Het zijn echter lang niet allemaal trouwe schrijfsters. En de neefjes laten me heelemaal in de steek. Kom jon gens, blijf je Oom getrouw. Ik was ook eens zoo'n wilde rakker, net als jullie en ik denk nog steeds met plezier aan de guitenstreken, die we toen uit haalden. Ja, later vertel ik misschien wel eens iets daarvan. Nu nog een paar briefjes en dan is het weer mooi voor deze week. Aurora: Leuk, dat je nu weer meedoet! Krijg ik nu voortaan steeds weer van die fijne, dikke brieven, zooals je me vroeger schreef. Vertel me eens hoe het met je mooie vlechten staat; zitten ze er nog aan? Nu dag kindje, een extra groet van je Oompje! Niadoco: Zoo, boeken wurmpje, wou jij een heele boekenkast op je verjaardag hebben? Je doet het niet minder, zeg! Maar kindertjes, die van boeken houden, komen altijd veel gemakkelijker door de wereld, dan anderen, die niet willen lezen, omdat ze zoo veel dingen uit de boeken lezen, die de anderen niet te weten komen; dat zal je maar eens zien, als je wat ouder bent geworden. Ik vind een boekenkast dus wel een van de beste cadeaux, die je ouders je kunnen geven. En dan wilde je zeker je kast opvullen met gewonnen raadsel-boe ken, is 't niet? Nou wie weet, je hebt tot nog toe nogal geluk gehad. Dag lieve kind. Jullie aller OOM MAARTEN. DE ZOMERSPROETEN KOMEN! Den uitbundigen lof, die door de dichters de wonderschoone lente wordt toegezongen, wordt niet door iedereen op de juiste wijze gewaardeerd, ten minste wat het chapiter de zon betreft. Het licht der zon, die het in den grond der zaak zoo goed met de menschheid meent en ons na een lange koude winterperiode tot op het gebeente verwarmt, wordt door menige vrouw niet bepaald met enthousiasme ontvangen. Enkele onaangename huidgebreken worden door de zon weer uit hun winterslaap opgewekt; de meest gehate van deze zijn zeker wel die der zomersproeten (opelides). In den loop der tijden is een geheele rij van oorzaken ontstaan, die aan het verwekken van zomersproeten debet worden geacht. Zoo heet het, dat het gebrek aan rust tijdens de hoogtij periode van den winter met haar ontelbare geneugten in deze voorjaarsreactie tot uiting komt. Dat men van oververmoeidheid na het drukke winterleven niet bepaald een verjonging kan ver wachten is begrijpelijk, doch de mogelijkheid, dat zij zich openbaart in zomersproeten is uitgesloten. Eerder moet men de oorzaak zoeken in de tempe ratuurswisseling, die met het vertrek van den win ter plaats heeft. Zelfs menige huid, die b.v. tegen strenge winterkoude of hooge zomertemperaturen goeden weerstand biedt, kan den invloed van de voorjaarstemperatuurswisseling niet verdragen, het geen zich dan ook vaak uit in het verschijnen van de zoo gehate zomersproeten. Ter bestrijding van de kleine huidvlekjes, die wij met zomersproeten benamen is een onoverzichtelijk aantal geneesmiddeltjes in omloop. Bij de aanbie ding van een dergelijke omvang is het natuurlijk zeer begrijpelijk, dat niet alle middeltjes zijn aan te bevelen en onder geen enkele voorwaarde mag MANTELS. In het voorjaar is de mantel van zeer veel belang. Hij moet apart en smaakvol zijn. Eenvoud is de grootste elegance en daarom zal een verstandige vrouw opvallende kleuren en modellen vermijden, zonder daarom in het algemeene te vervallen. De nieuwste modellen zijn nl. juist weer eenvoudig. Men heeft genoeg gekregen van de biesjes en inge zette reepen en voelt nu meer voor passen, zakken, ceintuurs, pelerines, en schooten. De ruimte wordt verkregen door eenigszins schuine zijnaden of.door stolpplooien, die over hun geheel lengte met het strijkijzer zijn geplet. Raglan- en kimonomouwen worden gaarne gekozen, evenzoo korte mouwen. De zakken worden tamelijk hoog aangezet in verband met de hoogere taille. De matnels reiken tot 30 tot 30 cm. boven den grond. Er worden verschillende exotische stoffen van wol voor verwerkt, met diagonaal ingeweven streepen, met een sponsachtige oppervlakte, enz. Voor meer gekleede mantels neemt men vooral zware zijde en shantung, waarbij ajour borduursel een populaire graneering vormt. Zij hebben dikwijls pofmouwen aan den onderarm om te voorkomen dat misschien de pofmouw van een onder den mantel gedragen jurk zou kreuken. MODERNE LINGERIE. Met de mode verandert ook de lingerie, die nu moet worden aangepast aan de lange en wijde rok ken. Die hebben modellen teruggebracht, die wij voor goed verouderd dachten, o.a. de onderrok. De ze heeft een pas die zeer nauw om de heupen sluit. Hetzelfde is het geval met de zeer wijde, bij wijze van onderrok gedragen pantalons, die ter hoogte van de knie de noodige wijdte geven. De onderjur ken omsluiten het geheele lichaam zeer nauw tot een heel eind onder de heupen en volgen verder de snit van den rok. Bij een rok. die van achteren langer of opzij gedrapeerd is, moet de onderjurk in mindere mate dezelfde lijn vertoonen. Welk mo del men kiest, steeds zal bij de lingerie den mees ten nadurk moeten vallen op het nauw omsluiten der Er" warden dikwijls heel mooie stoffen voor het ondergoed verwerkt, bij voorkeur verschillende soor ten crepe, die door hun soepelheid en het mooi uitkomen van de kleuren zeer aantrekkelijk zijn. De kleur, die op het oogenblik het meest gedra gen wordt is het zoo flatteuse rose, doch daarnaast wordt veel blauw en groen in lichte tinten geno men en ook geel. Witte lingerie wordt den laatsten tijd weer meer gelanceerd, doch de smaak van de vrouwen schijnt er nog niet aan gewend te zijn. Verder wordt het ondergoed meer en meer ver sierd met kanten incrustaties, borduursels, kanten, opgelegde motieven, schulpen, met de hand genaai de open zoomen, biesjes en plooitjes. De nachtjaponnen zijn geheel lang en met hun passen en plisée's lijken zij veel op de meer een voudige avondjaponnen. De pyjama heeft zijn jon gensachtig karakter verloren en lijkt ook op een avondjapon.De broek lijkt door de groote wijdte veel op een rok. Hier kan men de mooiste en kost baarste stoffen voor verwerken. Zwart en alle spre kende en warme kleuren kunnen naar eigen smaak worden uitgekozen. Deze pyjama's zijn niet alleen bestemd voor het boudoir doch worden ook gedragen bij het ontvangen van visite. Nadruk verboden.) MODESTOFFEN. Elegant en practisch dit is tegenwoordig de eisch. die de vrouw aan haar kleeding stelt, natuurlijk voor zoover het niet de gekleede avondjaponnen betreft, waarop het woord practisch niet van toe passing is. die alleen mooi en smaakvol moeten zijn. Tegenwoordig is door heht verlangen om geen slaaf van zijn kleeren te zijn de vraag naar jersey en tweed zoo buitengewoon toegenomen, omdat de ze zeer practisch zijn. Jersey is een stof, die allerlei mogelijkheden biedt wat kleur en grondstof betrefta Men ziet grove weefsels, die voor sportkleeren gekozen worden en ook voor reiskleeding zeer geschikt zijn. Tweed wordt ook zeer veel gedragen en veel ziet men'het in zwart en wit en bruin en beige, hoewel we ook andere tinten zien, meestal als heel kleine ruitjes. Beeldige japonnen zijn er in zijden jersey dat niet onderdoet voor crepe de chine weefsels. Over het algemeen dragen deze stofen er toe bij om het figuur slanker te doen schijnen, doordat de japonnen meestay met gladde huepstukken en groe pen plooien gemaakt worden. Bij de mantelpakken worden met de koudere da- gen ook jersey blouses gedragen heel eenvoudig I gemaakt en met een smal lederen ceintuur ook i worden er vesten en jumpers van genomen voor sportkleeding. Een kapje van dezelfde stof staat er bijzonder aardig bij. De japonnetjes van deze stof vervaardigd hebben nog het voordeel, dat zij, voor reiskleeding geko zen, weinig plaats in de koffers innemen en slechts weinig kreukelen, wat er met uithangen van zelf uitgaat. (Nadruk verboden.) BIJ DE PLAATJES. Elegant model varf rose organdi met witte ballet tjes, dat eenigszins aan de mode van 1930 doet denken. De rok lijkt wijder door de smalle met kant afgezette volants, die er in bogen zijn opgezet. De zelfde kant vormt de fichu over de schouders en de afwerking van boven voor de afzonderlijke mouwen die den vorm van mitaines hebben. De breede cein tuur van iwdlleer is rood met wit. men zich mtot experimenten laten verleiden. Zomersproeten, die als temperatuurverschijnsel optreden, laten zich evenals de gewone sproeten (chloasma) op eenvoudige wijze door den dokter verwijderen. Hebben de zomersproeten b.v. geheele deelen van het gelaat in beslag genomen, dan kunnen z.g. schilkuren zeer heilzaam zijn, alhoewel men hiertoe nimmer mag overgaan zonder toestemming van den huisdokter. Deze kuur kan gepaard gaan met de aanwending van sublimaatzalven (één tot tien pro cent). Ven een dergelijken kuur mag men echter niet verwachten, dat de zomersproeten nimmer meer terug zullen keeren; men zal dus van tijd tot tijd gedwongen zijn de kuur te herhalen. Met be straling is tegen zomersproeten niet veel uit te richten, voorts loopt men bij bestraling de kans, dat de sproeten nog donkerder van kleur worden. De medische spreekwijze: voorkomen is beter dan genezen, kan ook hier van toepassing zijn. Voordat de zon haar volle kracht bereikt, dus in het vroege voorjaar zijn augurken- en citroenemulzies aan te bevelen, voorts kan men zijn heil zoeken in een goede onschadelijke zomersproetencrême. Treden de sproeten zeer schaarsch en heel licht gekleurd op, dan kan een reipigingsthee goede diensten bewijzen. Men kan b.v. ongeveer 6 weken lang, 's morgens na het opstaan en 's avonds voor het naar bed gaan een glas daarvan drinken. Is het uw doel om uw huidkleur frisscher te maken, dan kunnen wij verstandig aangewende fruitkuren ten zeerste aanbevelen, waarbij ook salade en melk goede diensten bewijzen. Het gebruik van lauwe of koude kamillenbaden, die het warme waschwater geheel moeten vervan gen, is ook een zeer goed middel. Natuurlijk moet in dit geval rekening worden gehouden met het weerstandvermogen van het lichaam. (Nadruk verboden). Flatteus ensemble bestaande uit een tulband kapje en een klkrok van zwarte zijde met blauwe kringen, terwijl de blouse en de bolero van blauwe zijde met zwarte kringen zijn gemaakt en versierd zijn met een zwart ceintuur en een zwarte roos. Aardig jurkje van shantung met een heel krot lijfje, dat bij de halsuitsnijding en zakjes gegarneerd is met opgelegde figuren van gekleurd fluweel. Feest jurk je van witte voile met guirlandes van blaad jes die uit lint geknipt en met den knoopsgaten- steek opgenaaid zijn. Wollen kinderjurkje met een kort lijfje en ruim aangezet rokje. De garneering is gemaakt van flu- weelen lint, terwijl op heht rokje bovendien met zijde in verschillende kleuren bloemen zijn geborduurd. Jurkje en kort manteltje van etamine met bor duursel van zijde in drie kleuren. (Nadruk verboden.) „ONZE KEUKEN". WAT ETEN WIJ DEZE WEEK? ZONDAG: Vermicelliesoep; biefstuk, pnncesseboonen, aard appelen met wijnschuim. MAANDAG: t Ribstuk; raapstelen, aardappelen; rijst met bes- DINSDAG: Koud ribstuk; knolraap, aardappelpuree; bitter koekjespudding.; I i WOENSDAG: Macaroni met kaas; baklap, postelein, aard- appelen. DONDERDAG Bloemkoolsoep; rookworst; snijboonen met witte boonen; aardappelen; fruitsla. VRIJDAG: Witte boonensoep gekookte tong; aardappelen: botersaus; rijst ommelet met marmelade. VRIJDAG: Vogelnestjes,; spinazie; aardappelen; rijst omme let met marmelade. ZATERDAG: Varkenslapjes; gedroogde appeltjes; aardappe len; Vanille Custard Vla. Voor Zondag nemen we appelen met wijnschuim als toespijs. De appelen worden van de klokhuizen ontdaan met de appelboor en daarna geschild en met een weinig suiker en citroenschil gaar ge stoomd, de opening met marmelade vullen. Voor de wijnschuim nemen we 1 ei, 30 gram suiker en 4 eetlepels witte wijn (of bessenwijn) en kloppen dit in een pannetje boven de wasem met een eier- klopper zoo lang, tot het dik wordt, daarna nemen we het van de stoom af en kloppen zoo lang tot alles koud en schuimig is geworden. De appelen hebben we in een glazen schaaltje overgebracht en de wijnschuim wordt er over gegoten; deze toe spijs is gemakkelijk te maken en zal wel in den smaak vallen. De bitterkoekjespudding heeft noodig: 200 gram oud brood, zonder korst, 200 gram bitterkoekjes, 60 gram boter, 2 a 3 eieren, 75 gram suiker, 100 gram rozijnen, 5. d.L. melk. Het brood weeken we, nadat we het in blokjes hebben gesneden, in de warme melk en voegen de gesmolten boter, de suiker, de geklopte eierdooiers en de rozijnen er door heen en het laatst het zeer stijf geklopte eiwit. Een blikken puddingvorm wordt met boter inge wreven en met paneermeel bestrooid en hierin komen laag om laag het brood en de biterkoekjes; de laatste laag moet uit brood bestaan, daarna wordt de vorm gesloten en gedurende anderhalf uur in een pan met heet water gekookt, vooral zullen we moeten zorgen, dat het water niet over de deksel komt, daar we dan kans hebben, dat het water binnen den vorm komt. Vóór het storten de pudding even zonder deksel op laten drogen, zoo mogelijk in den oven; .men kan de pudding met een warme vruchtensaus opdienen of vanille saus. Donderdag hebben we snijboonen met witte boo nen; wie geen inmaak-boonen meer heeft, neme hiervoor 1 liter blik snijboonen en menge hierdoor, nadat ze verwarmd zijn de gaargekookte witte boonen. In plaatsen waar het water erg hard is, dus b.v. bij duinwater, zouden wij u willen aan raden, de boonen daags te voren in het van de aardappelen afgegoten kookwater te weeken en daarin ook te koken; natuurlijk worden ze dan eerst flink gewasschen. We rekenen er wel op, wat boonen te bewaren (2 kopjes) voor Vrijdag en het boonennat voor de soep. Ook kan men heel goed bij het koken van erwten en boonen een mespunt soda bij het kookwater voegen; zij zijn dan heel veel gauwer gaar. Voor de vogelnestjes met spiegelei hielden we van Donderdag over: 2 kopjes witte boonen, terwijl we verder gebruiken ruim 100 gram bloem, 6 eieren, 50 gram boter, peper, zout, noot. De gekookte witte boonen maken we erst fijn en vermengen ze daarna met de bloem, zout, peper, noot en 2 eierdooiers; Het wit van de beide eieren slaan we flink stijf en vermengen dit met de andere ingrediënten, waarna we er in de boter 4 koeken van bakken, die in het midden iets ingedrukt worden; vooral heel langzaam bakken, en slechts aan één kant, daar ander de bloem niet gaar wordt, daarna op een verwarmden schotel overbrengen. De overige 4 eieren worden voorzichtig in de koekepan gebak ken, vooral zullen we moeten zorgen, dat het dooier niet stuk gaat en dat de eieren heel zachtjes gebakken worden, zoodat het wit geen donkere randen krijgt, waarna ze op de koekjes worden ge legd, zóó, dat de dooier in het eenigszins uitgeholde deel van het koekje komt te leggen. Warm opdie nen en met takjes peterselie versieren. Tot slot willen wij U nog een gemakkelijk te be reiden recept voor koekjes laten volgen: Zandkoekjes: 190 gram blogm, 125 gram boter, 65 gram suiker, worden met elkander tot een soe pele deegbal verwerkt, die daarna een half uur wegzetten, omdat de boter door het kneden nogal zacht wordt, waarna we het met de deegrol uit rollen en met een klas kleine koekjes van steken, die ongeveer 15 minuten bij matige hitte gebakken worden. Zijn ze afgekoeld, dan telkens tusschen twee koekjes een lepeltje marmelade of mokka crème. Cake voor de wonderbakpan. Mevr. G. te 's-H. U vraagt ons een recept om deze cake te bakken; aangezien wij meenen, dat ook meerder lezeressen hiermede gebaat zullen zijn, nemen wij het in ons blad op, inplaats van rechtstreeksche beantwoor ding. 100 gram zelfrijzend bakmeel, 100 gram suiker, 100 gram boter, 2 eieren, citroenrasp, De boter en suiker worden tezamen zoo lang ge roerd, totdat de suiker geheel en als is opgelost, minstens 10 a 15 minuten, daarna één voor een de eieren, steeds flink kloppen en daarna de bloem erdoor mengen. De pan, waarvan beide helften met boter zijn ingewreven en met paneermeel bestrooid, wordt nu gevuld en eerst op de eene kant 20 min. op een zeer lage pit gebakken en daarna 20 min. op den anderen kant. (Opletten, dat de goede dek sel boven komt, na het vullen). Om de warmte in de bakpan te houden, legge men het kussentje van de hooikist of anders eenige kranten bovenop de pan onder het bakken. Men kan deze cake ook zeer goed op een petroleumstel Gaarne hoor ik eens van U, of de cake U ditmaal gelukt is. Adres: Redactrice „Onze Keuken", The- resiastraat 424, Den Haag. (Nadruk verboden). DE SLEUTELBLOEM EN HET VOLKSGELOOF. Wie kent ze niet, die liefelijke sleutelbloem, die als een der eerste bloemen het lied der lente zingt. Hoe teer komt niet het groen reeds heel vroeg boven den grond en hoe gaan we niet iederen mor gen kijken of er al knopjes te zien zijn en jawel hoor, in het midden van de heldergroene blaadjes zien wij de knoppen reeds verscholen, iederen dag wordt het steeltje iets langer, totdat eindelijk de knoppen zich ontplooien tot die levendige gouden bloempjes, die, hoe eenvoudig ae zijn iederen tuin toch sieren. In oude tijden gold de sleutelbloem (Primula Veris) voor heilig en uit haar sap werd, naar min wist te vertellen, menige liefdesdrank bereid. Een sleutel- of hemelbloem 's nachts op een eenzame plaats geplukt, zou den vinder voor ernstige ziekte behoeden en eeuwige jeugd geven. Nog heden ten dage vertelt ons het volksgeloof, dat een sleutelbloem, die onder de sneeuw uit komt kijken, voor den vinder veel geluk zal geven. An dere overleveringen willen ons doen gelooven, dat een onder de sneeuw gevonden sleutelbloem zich in een gouden sleuteltje kan veranderen, waardoor wij verborgen schatten kunnen vinden. Een overlevering vertelt, dat Petrus, de wachter van den hemel, voor de poorten was ingedommeld, zoodat hij niet bemerkt had, dat de duivel was binnengeslopen; van schrik liet hij zijn gouden sleuteltje vallen; dadelijk vlogen er eenige engelen naar beneden om het te zoeken en nadat ze het gevonden hadden, zagen zij, dat op de plaats, waar het sleuteltje gelegen had een schitterend gouden bloemetje was gegroeid en zoo was de sleu telbloem op de aarde gekomen. ALLERLEI. EEN „ROSE" THEEUURTJE. Wij hebben weieens een „blauw" theeuurtje mee gemaakt, jaren geleden. Thans is het „rose" thee uurtje de trots van de huisvrouw. Vingerdoekjes, servies, bloemen, bonbons, ijs, likeuren, koekjes en marmelade zijn rose of achteraf rose gekleurd. Het idee is voor uitbreiding vatbaar. Waarom zouden wij niet eens een geel of een groen theeuurtje arrangeeren of op nationale feestdagen een oranje? EIWIT VOOR EEN MOOIE TEINT. De huid wordt na het wasschen met zuiver water en voorzichtig afdrogen met eiwit bestreken; hier voor kan men desgewenscht een perseeltje ge bruiken. Men late het eiwit opdrogen en wassche het na ongeveer een half uur af met lauw vooral niet te warm water. De huid verkrijgt daardoor een zeer aantrekkelijke gladheid. EEN MIDDEL TEGEN ROOS. Een goed middel tegen hoofdschilvers is, om de hoofdhuid gedurende eenigen tijd vór het naar bed gaan met Fransche brandewijn in te wrijven. Men neme daartoe een leeg fleschje met drup pelaar, vuile dit met brandewijn en besprenkele daarmede de hoofdhuid rijkelijk, waarna men met de vingertoppen de huid licht masseert. Rosema- rijnspiritus kan er ook zeer goed voor gebruikt worden. Gummi schoenen, ringen vin inmaakflesschen en over het algemeen alle voorwerpen van caout chouc, blijven zicht en soepel, als zij na ieder rei niging met glicerine worden ingewreven. ROOM. Room wordt heel vroeg stijf, indien men vóór het kloppen een weinig zout aan toevoegt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6