NIEUWE 1 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 58 DINSDAG 19 MEI 1981 40e Jaargrang Stemmingsbeeld uit Groentenland Gelaatkunde TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. U. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. _JitUH:_lirii I. K. HM - Redacteur 1. A. KEiZIH. - Bureel Noordscharwoude. COURANT ADVERTENTIEN: VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. lijk op zijn stoel omdat hij, niet wetende hoe zich De vorige week, 't was daags voor Hemelvaarts dag, ben ik in mijn eentje eens wezen „bouwen". Er zijn streken in ons goede land, waar men het bezich tigen van akkers, vee en tuinen met „bouwen" be titelt, een nog al merkwaardige betiteling. Zoo ging ik dan naar St. Pancras, en bekeek de akkers langs den Twuyverweg (die zich best houdt, behoudens hier en daar een kuiltje)Nu, die akkers staan best, en vooral de laatste dagen zijn ze sterk bijgekomen. Is het gewas vroeg? Vroeger of later dan het vorig jaar? Mij wil het voorkomen, dat we later zijn, anderen zeggen, 't scheelt niets, wat ge straks zult bemerken. Hoogstens een verschil van een paar dagen, dat de vroege aardappelen later ter markt komen. Als het later is, want de laatste weken in Mei kunnen zooveel goed maken. Enfin, wie 't raadt, wint het. Echter verwacht ik voorloo- pig geen vroege aardappelen aangevoerd in de Meimaand, wat meerdere malen 't geval is geweest. Eens noemde ik de akkers langs genoemden weg, parade-akkers, en daarmee is niets te veel beweerd, 't Is zeer te wenschen, dat die grond zijn ouden roem als vroeg, vruchtbaar en niet te gauw te duur, handhaaft. Ik geloof, dat de resultaten der laatste jaren niet evenredig geweest zijn aan dien naam. De eerste vroege aardappelen, die hier plegen te worden geoogst, bleken inzonderheid 't vorige jaar niet bijzonder gewild, althans was de prijs niet hoog. En wat de vroege wortelen betreft, ook van dit gewas waren de resultaten pover. De bloemkool neen 'k behoef er niets over te zeggen. Menige parade-akker prijkt met bloembollen, dat feit zegt genoeg. 't Was mijn bedoelen, de Daalmeer door te gaan over het mooie Koedijker pad. Ge passeert stookkas- sen in volle fleur, van weelderige, stoere tomaten planten. Er is echter ook verschil, niet weinig zelfs, van stand der tomaten in verschillende kassen. De oogst van dit gewas is ook later dan vorig ar. Halverwege het Koedijker pad, stapte ik van mijn fiets, teneinde de stand van de aardappelen eens wat nauwkeurig op te nemen. Allereerst dient opgemerkt, dat het poldert je er nu heel anders uitziet dan vorigen zomer, toen de geweldige regens gewas en grond teisterden. De bouwers konden met den besten wil het onkruid niet baas worden, 't Was er in den nazomer een troos teloos gezicht. Nu de grond weer is bewerkt, is dat jammerlijk beeld gelukkig verdwenen. Een vrij be kend bouwer was bezig met het zetten van wilde Due, en uit den aard der zaak maakten we een praatje. Zoo op 't oog merkte ik op zie je geen ver schil tusschen den stand van de Schotten hier en langs den Twuyverweg. Straks zal wel blijken, dat we zeker veertien dagen later zijn, luidde het bescheid. Kijk ik mis, als ik meen te moeten constrateeren, dat er minder vroege aardappelen dan 't vorig jaar zijn uitgezet, vroeg ik. Dat heb ik me ook al verbeeld, zei zijn pers slachtoffers, en keek de Daalmeer eens rond. En weet je er een oorzaak voor? Wat zal ik zeggen, zei de man en leunde op zijn gereedschap, waarmede hij plantgaten stak. 't Is de meeste bouwers precies gegaan als mij. Kijk, deze akker was bestemd, geheel met Schotten te worden bezet en nu ben ik bezig er Dus te poten. Van armoe, wantik kwam planten van Schotten te kort. Er is een niet zoo gering percentage plantaard appelen verziekt en daar zoek ik de oorzaak. Het pootgoed was dit voorjaar erg prijzig, men vroeg me voor Due pootgoed 15 ets. per K.G. Daar had ik geen ooren naar, en wie Schottenpoters heeft moeten bijkoopen, moest ook een hoogen prijs beta len. Bij mijn verderen rit door Groentenland werd ik versterkt in de meening, dat de met vroege aard appelen bezette oppervlakte geringer is dan het vorig jaar. Wat kan er gedaan worden in Groentenland, om eenigermate de gevaren te trotseeren, die dreigen door de abnormale uitbreiding van den koolbouw? Met die vraag besloot ik het laatste artikel in deze rubriek. Zie ik de situatie goed, dan zullen inzonderheid de kleine bedrijven het allermeest in het gedrang komen. Trouwens is dat geen nieuw verschijnsel, doch deed zich dat in tijden van ma laise meermalen voor. 't Is nu eenmaal feit, dat in tijden als we nu doormaken, elk land- en tuinbouw bedrijf (met uitzondering van de kassenbouw den kant van het extensieve worden uitgedreven. Men wordt gedwongen, minder arbeidsloon aan te wen- AI1een het noodzakelijke dient te worden ver richt. De ploeg bezigt men inplaats van de spade. De kunstmestgift wordt tot het minimum beperkt. Een record oogst wordt in den regel verkregen bij aanwending van een groote kunstmestgift en bij ding van de heeren C. Stet en J. Buiter. Benoemd aanwending van veel arbeid. Gaat men rekenen, dan blijkt, dat de oogst per eenheid van 100 K.G. of honderd stuks bij den intensieve cultuur meer kost dan bij extensieve. Dit bezwaar doet zicch bij lagen prijs der producten het meest gevoelen. En nu weet ieder wel, dat een extensieve bedrijfsuitoefe ning op miniatuur-bedrijven zich niet laat toepas sen, wat tot gevolg heeft, dat men daar te duur produceert. We hebben nu al eenige jaren een dalende conjunctuur. Is deze mijn beschouwing juist, dan moet zij ook bewijsbaar zijn. De Provinciale Commissie uil de Tuinbouwveilingen in Noord-Holland is nu in het bezit van waardevol studiemateriaal. Hier doel ik op de aanvragen voor provinciaal tuinbouw-crediet. Toen het voorstel tot credietverleening in de Sta ten aan de orde was, hebben meerdere leden op een onderzoek naar de oorzaken van den terugkeerenden nood in den Noord-Hollandschen tuinbouw aange drongen. Nu kan worden nagegaan, waar de oorzaak zit. Uit den aard der zaak dient daar bij rekening te worden gehouden met de stichting der bedrijven. Bedrijven, voor twee of drie jaren gesticht, ook al zijn ze van voldoenden omvang, hebben de schok zonder steun niet kunnen doorstaan. Al weet men van de verleende ccredieten niets af (wat 't geval is), toch laat zich het resultaat van eventueel onderzoek wel raden. Het zijn m.i. de kleine bedrijven, die zich om staande te kunnen blijven, om steun tot de overheid hebben moeten wenden. Wat heeft dat alles nu te maken met de gestelde vraag? zal menigeen misschien opmerken. Niet weinig, wil ik antwoorden. Waar men in 't groot dan koolbouw doet, op kool- verschen bodem, is men tegenover Groenteland in menig opzicht in een gunstiger positie. In de eerste plaats is daar een H.A. 42 snees, en de huurprijs per snees lager, beduidend lager. Men past er de ex tensieve methode toe, dat is daar mogelijk. Er zijn ook nadeelen tegenover de verbouw hier. De voornaamste is wel, het duurder vervoer van den akker naar boot of spoor, wat in den regel per as plaats heeft. In de tweede plaats moet men zich meestal met minder „koolkundig" personeel behel pen. Het voordeel is niet eenzijdig aan den kqar\ contractant. Ook de risico, of elders wel kool goede kwaliteit kan groeien, speelt 'n rol. Edoch, hoe men zich de positie van koolcontrac tant tegenover den kooibouwer in Groentenland ook denkt, vast staat, dat er behoudens onvoorziene om standigheden, veel grooter. ®hpeveelheden op (11J\ markt zullen worden geworpen. v Om staande te kunnen blijven, dient men in Groentenland zijn bedrijf op de meest economische wijze in te richten. In de gegeven omstandigheden met de niet gunstige vooruitzichten moet het onkos- tencijfer worden gebracht op zoo laag mogelijk ni veau. Men heeft in den laatsten tijd in de bladen stellig het woord rationalisatie meerder malen gelezen. Men kent nu vrijwel algemeen te beteekenis van het woord. Men past wetenschappelijke arbeidsmethoden toe, stelt de meest practische machines in bedrijf, kortom gaat nauwkeurig na, of er zonder schade aan het bedrijf zelf, op een of ander onderdeel kan worden bezuinigd. In onzen tuinbouw nu passen we wel toe en maken een dankbaar gebruik van de wetenschapsresultaten, waar het bemestingsvragen aangaat. Bij ziekte-be- strijding staan we nog aan het begin en nemen een vaak al te onverschillige houding aan. Ik durf beweren, dat de tuinbouw in Groenten land, speciaal de koude-grondcultuur, in menig op zicht tegenover het moderne akkerbouwbedrijf ach teraan komt. Onze verkoopgelegenheden zijn voorbeeldig, daar hapert het niet aan. Doch hoe staat het met de bedrijfsmethoden? Hoe liggen de bedrijfsgronden niet verspreid! Bij grondbewerking worden nog dezelfde methoden toegepast als voor 40 a 50 jaar. Moet het schoonhouden van den akker met hand werk blijven geschieden? Is hier geen verandering, geen verlaging van kosten mogelijk? Intuitief doet deze en gene aan rationalisatie. Hier ligt een terrein, waarop nog wel wat te be reiken valt. Ik denk vooral aan het euvel, reeds zoo dikwijls gesignaleerd, dat men jaar op jaar op een en dezelfden akker bewaarkool zet. En geen half gewas oogst. Er wordt op dit gebied zeg het zelf nog al wat afgeknoeid. We moeten dit is het resultaat om staande te kunnen blijven, goedkooper produceeren. Om dit te bereiken, zal rationeeler moeten worden „gewirt- schaft", en vooral aan de onderdeelen der bedrijven bijzondere aandacht dienen te worden gewijd. En daarnaast zal nog meer dan tot heden aan dacht moeten worden gescchonken aan de afleve ring van het product. Over dit onderdeel wil ik de volgende week een apart artikel schrijven. met zijn tong. 'A Krachtige karakters hebben een vasten, fermen, geregelden gang. De onzekere, zachte, onregelmatige pas is eigen aan vrouwelij kajearakters. Een haastige gang verraadt een ongeduldig, rus zijn de heeren J. Hoogeboom en Ant. de Ruiter. De voorzitter bracht namens de vergadering dank aan de afgetreden bestuursleden voor al hetgeen zij gedaan hebben voor „Herwonnen Levenskracht Bespreking brandstoffen. ^oantg,l0°rnHme^0P^hfVen,f611 bewijs de prijs van de eierkolen bepaald is op f 1.30 per Ln nnhf>sii,K."inpiri irprfapiTi-oippiihmnhot mud en de anthraciet op f2.20 per mud. Door deze afdeeling is besteld 30 ton eierkolen, en 15 ton anthraciet. Daar de rondvraag niet veel bijzonders opleverde ging de voorzitter spoedig over tot sluiting van deze vergadering. WARMENHUIZEN. Zondag 17 Mei overleed de oudste inwoners van deze plaats, den heer Piet Pronk, in den gezegenden van onbesuisdheid, gedachteloosheid; het tegenover gestelde duidt nadenken aan. Arrogante, ij dele, trotsche menschen nemen een afgepasten, matigen, tred aan. De verlegen, nederige mensch loopt met neerge slagen oogen. Heftige menschen hebben een snellen, ongelijk- matigen gang. Demosthenes zeide dat haastig loo- pen staats samengaat met beleedigend, heftig uit vallen. Bij de ouden gold de kalme, regelmatige ouderdom van bijna 94 jaar. beweging van het lichaam voor een teeken van wijsheid en karakteradel. Berekenende, vastberaden karakters zijn langzaam en nadenkend in hun bewegingen; die van den luiaard zijn noncchalant. Bij den man, wiens oordeel juist, wiens verstand helder is, worden de bewegingen slechts lanza- merhand sneller, naarmate hij zich warm maakt; b- hen wier verbeelding levendiger is, die meer geest dan verstand hebben, is de beweging driftig, plotseling, maar spoedig totaal bedaard. Een vindingrijke geest die gauw en volkomen in zicch opneemt, drukt zijn gedacchten door schil derachtige gebaren uit, altijd precies in overeen stemming met het denkbeeld dat hij wil weergeven. Menschen met een vurige verbeelding, wier ge dachten overvloedig maar ongeregeld zijn, spreken met hun gebaren nog eerder dan met woorden. WARMENHUIZEN. De vorige week hield de vereeniging „Steunt Ei kander" een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Slikker. Opening. De voorzitter, den heer C. Barsingerhorn, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Op een paar leden* na, die wegens ziekte er. verhindering hiervan kennis hadden gegeven. Een lid was zonder kennisgeving weggebleven en zal naar onderstaan worden wat de oorzaak is. Spreker memoreerde nog den grieptijd waarmede ze te kampen hadden gehad en door velen extra is ge voeld hoe nuttig het bestaan onzer vereeniging is. Notulen. De secretaris, de heer P. Pie, werd verzocht de notulen der vorige alg. vergadering te willen voor lezen, waarna deze onder dankzegging zonder op- Zwakhoofden en dwazen kunnen hun gedachten of aanmerkingen werden goedgekeurd, niet door gebaren weergeven; hun gestes komen altijd te vroeg of te laat en zijn gewoonlijk in disharmonie met hetgeen ze vertellen. Valsche lieden die u willen overtuigen van iets onwaars, u een leugen willen opdringen, verme nigvuldigen hun gebaren. Bescheiden, gesloten karakters maken ze bijna niet. Er is altijd iets geaffecteerds, iets theatraals in de gebaren van een eigenlievend mensch. Jaarverslag. In het jaarverslag werd medegedeeld dat de ver eeniging is toegenomen met 24 leden en thans nog 23 leden telt. Eén lid heeft bedankt, die volgens zijn meening wel veel voor de vereeniging voelt, doch te veel wordt beinvloed door een buitenstaander. Het aantal zie kendagen bedroeg 115. Door de geneesheer, Dr. van Hesteren, is medegedeeld dat de onkosten voor on- ;Noo? Aaat een zacht, kalm humeur gepaard met derzoek zullen bedragen f2.50. Ook was de medicus heftigtsitfustelooze bewegingen Plaatselijk ZUIDSCHARWOUDE. De Coöperatieve-Verbruiksvereeniging „Nieuw- Leven" U. A. alhier mag zich in een toenemende groei verheugen. Mede door het plaatsen van een Moderne Heetwateroven, heeft het interieur der Bakkerij drie jaar geleden een zoodanige verande ring ondergaan, dat beantwoord werd aan de eischen die aan een hygiënische inricchting gesteld moeten worden. De vooruitgang deze instelling heeft het noodig gemaakt, dat men thans weder tot aan- bereid gratis advies te geven voor de vereeniging. Rekening en verantwoording Penningmeester. De ontvangsten hadden bedragen f 23.50, uitgaven f 16.45, batig saldo f 7.05. Tot goedkeuring der reke ning werd overgegaan en den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Verkiezing bestuursleden. Verkiezing van drie bestuursleden wegens perio diek aftreden van de heeren C. Barsingerhorn (Voor zitter), D. Mink en C. Mink. Na gehouden stemming werden genoemde' heeren met bijna algemeene stemmen herkozen. Genoemde heeren namen hune benoeming aan. Voorstel van het bestuur om den leider een kleine vergoeding toe te kennen. Door voorzitter (thans leider) werd dit punt nader toegelicht en verklaarde dat er tamelijk veel drukte aan was verbonden. Spreker liet het verder aan de vergadering over, vond het niet beslist noodzakelijk de vergoeding te geven, doch zou het wel op prijs stellen want ook bouw moest overgaan, welke aanbouw 9 maal 10 M. beslaat, waarvan de zolder plaats biedt voor ruim zün zoon die hiervoor veel in actie is, kon hij eens 1000 zak bloem. blij maken. Mocht de vergoeding niet worden toege- De aanbouw is zoodanig, dat het inladen van de kend, met evenveel ijver en ambitie zou hij zijn taak bakkerij-producten geheel binnenshuis kan plaats blijven vervullen. hebben. Dat men ook rekening heeft gehouden met de strengste hygiënische eischen, getuige o.m. de aanleg van een granieten vloer. Ten aanzien van de Balans, Winst- en Verlies rekening, welke den leden is toegezonden, vermel den wij dat na haar tienjarig bestaan de gebouwen heden tot op een gulden na zijn afgeschreven, wat ook het geval is met de geheele inventaris der bak kerij en kruidenierswinkel, benevens de broodwa gens, transportdriewielers en drie auto's welke te zamen een balanswaarde hebben van drie gulden. Het boekjaar 1930 geeft tevens een overschot aan van f 3793.58, terwijl het reservefonds groot De vergadering ten volle overtuigd zijnde dat er veel werk aan deze functie is verbonden, vond het niet meer als billijk dat er een kleine vergoeding werd gegeven. De heer C. Mink had gedacht een vergoeding van f 10 toe te kennen, doch gezien de kasmiddelen is dit niet toereikend. Enkele leden stelden voor de contributie te ver- hoogen doch dit vond geen bijval. Door de vergadering werd het bestuursvoorstel aangenomen om de leider een vergoeding van f5.00 toe te kennen. Voorzitter dankte de vergadering voor de gel- f 6885.50. Het bestuur zal voorstellen 8 pCt. uit te delijke tegemoetkoming en hoopte de werkzaam- HOUDING, GANG EN GEBAREN VAN DEN MENSCH. Deae bewegingen behooren nu juist niet onmid dellijk tot de „gelaatkunde" maar zij verklaren ons veel omtrent de karaktereigenschappen van den mensch. Uit de verschillende bewegingen der lichaams- deelen ontstaan de houding, de gang en de ge- oaren van den mensch, alles ook van veel waarde voor den physionoom. „Ik beweer dat een nauwkeurige afbeelding van :en twintigtal uwer houdingen, met zorg gekozen n op oogenblikken waarin ge u door niemand be spied waandat, mij een beeld van uw karakter zou ïeven en een bron van belangrijke gegevens zou verschaffen. Misschien was er niets meer noodig 3m nauwkeurig uw karakter te beschrijven. Niets is buitendien belangrijker dan de gebaren me houding of gan^ vergezellen. Natuurlijk of gemaakt, gauw of langzaam, vurig of koel, ernstig m luchtig, trotsch of nederig, vermetel of be schroomd, bevallig, vleiend, dreigend of heerschend, "isselt het gebaar op honderd manieren af. Leer al die nuances opmerken en gij zult een BToote schrede op physionomisch gebied gevorderd zijn. De innige harmonie die er tusschen gang en gebaar bestaat, verloochent zich nooit." Lavater. Men kan soms uit zulke kleinigheden het karakter afleiden. „Een dwaas en een verstandig mensch verschillen in de wijze waarop ze staan en hun hoed afnemen" zegt Virey. De beweging van het lichaam staat altijd in verband met de innerlijke gewaarwordingen; zoo wekken menschen die altijd geboren loopen en in hun bewegingen iets terughoudends, in zichzelf gekeerds hebben zooals grijsaards, de gedacchte op aan vrees of gierigheid, maar zij die zich open voordoen, zooals jongelieden, wier bewegingen allen breed, vrij, moedig, ongedwongen, los zijn, aan onbekrompenheid, moed en edelmoedigheid. Let eens op dien man die het hoofd trots op heft, het lichaam naar achteren buigt, een der voeten vooruitzet en den arm uitgestrekt met den wijsvinger een zekeren afstand schijnt aan te wijzen tusschen hem en den persoon tot wien hij spreekt. Alles in hem wijst op belache- lijken eigenwaan, bijgevolg op een grondtoon van zotheid en bekrompenheid; niemand twijfelt er aan of hij is ijdel, trotsch en heerschzuchtig. Die andere, op den rand van zijn stoel gezeten met de handen rustende op elkander of op de knieën schijnt oplettend een voorwerp te bestudee- ren maar hij ziet niets, hij is beschroomd, begrijpt zelfs niet wat men tot hem zegt én blijft onbeweeg- keeren over het verbruik van de bakkerij en 2 pCt. over het verbruik van den winkel. Het aantal wijken omvat thans 7 waaronder ook Alkmaar, en men heeft zelfs in deze plaats een tweeden bezorger moeten aanstellen. Als men nu weet dat deze coöperatie is opgericht (als een nieuwe in de plaats van de toenmalige in faillissement ver- keerende coöperatie), door een groepje menschen met eigen geldmiddelen, dan is daarvoor zeker durf noodig geweest. „Nieuw Leven" doopte men de nieu we coöperatie, en de tijd heeft geleerd, dat dit nieuwe leven vervuld is met een frisschen en ster ken geest, haar naam ten volle waard. Onder de bekwame leiding van den bedrijfsleider den heer Mammen, is de coöperatie tot op dit sta dium gegroeid, en beloofd in de toekomst een nog grooter instelling te worden. ZUIDSCHARWOUDE. Ons Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde in een der hoogste afdeelingen op het bondsconcours te Schoorl weer een eerste prijs en in den eere wedstrijd den tweeden prijs. Uit den Omtrek WARMENHUIZEN. heden, evenals vorig jaar met de meeste ijver en nauwgezetheid te vervullen. Medegedeeld werd dat de wachtdagen blijven vastgesteld op 3 dagen. Zondagen medetellend. Nieuwe leden kunnen toetreden, mits beneden de 50 jaar en een geneeskundige verklaring te over leggen. Daar enkele misschien tegen een geneeskundig onderzoek opzien, behoeven niet gekeurd te worden en kunnen op advies van den geneesheer lid der vereeniging worden. Voorzitter wilde nog even mededeelen dat er in de wachtdagen een klein foutje was geslopen, veroor zaakt door een Zondag. De wenschelijkheid werd naar voren gebracht dat de opvolger het werk van den voorganger overneemt en met het oog op de werkzaamheden dit van groot belang is. Rondvraag. Daar niemand iets voor de rondvraag had werd tot sluiting overgegaan. Voorzitter dankt de aan wezigen voor de zakelijke besprekingen en hoopte dat het jaar welk voor ons ligt, we zooveel mogelijk voor ziekte gespaard mogen blijven. Dat de ver eeniging moge bloeien en groeien. Zeer te betreuren is het, dat niet meer leden toe treden bij een vereeniging die zoo nuttig en prac- tisch werkt. R. K. Volksbond, afd. Warmenhuizen. 1 1 1 1 Afdeeling Warmenhuizen van den R. K. Volks bond hield op Vrijdag 15 Mei j.l„ 's avonds 7.30 uur, S3 MtHt&mSsÊiï'BtË een algemeene ledenvergadering. De vice-voorzitter, de heer Slippens, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en heette alle hartelijk welkom. De secretaris, de heer Th. Berkhout, kreeg hierna DORP DOOR REBELLEN VERBRAND. Drie politieagenten gedood. Dertig met geweren gewapende opstandelingen de- gelegenheid de notulen voor te lezen van de vorige den een aanval op een verpost in het district Han- vergadering. Deze notulen werden zonder eenige zada, dien zij gevangen namen. Drie politieagenten op of aanmerkingen goedgekeurd. werden gedood. De rebellen staken daarop het dorp De voorzitter deed hierna eenige mededeelingen o.a. over de Bestuursfuncties van den Centrale Raad. Naar aanleiding van een schrijven van de afdee ling Haarlem werd besloten de afgevaardigde naar de groote vergadering te Haarlem vrij mandaat te geven. Verkiezing afgevaardigde voor de groote vergade ring. in brand. ZEVENHONDERD HUIZEN IN DE ASCH. Verscheidene millioenen yens schade. Een nieuwe brand, de vijde in den tijd van een week, brak te Matsoeë Housjoe, in het Zuidwesten van Japan, uit. Zevenhonderd huizen werden in de asch gelegd. Vele hotels brandden tot den grond Tot afgevaardigde is benoemd de heer Amb. Groot toe af. De schade wordt op verscheidene millioenen en tot plaatsvervanger de heer Slippens. yen geschat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1