NIBU WE De Provinciale weg door het fieestmer-Amhacht Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 59 M.o„ intercommunaal no. DONDERDAG 21 MEI 1931 40e Jaargang Noordscharwoude-Koedijk DEZE COURANT VERSCHIJNT - DINSDAG DONDERDAG* en ZATERDAG. Absnnmentsprij s per 3 maanden 1.15. -li Uitgave: Firma J. H KEIZER. Redacteur H, KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. en billijk werd geacht. Het resultaat was, dat de Volgende verdeeling werd gemaakt: Polder Geestmerambacht 30 pCt. Gemeente Noord-Scharwoude 25 Gemeente Oudkarspel 20' Banne Oudkarspel g Gemeente Koedijk 5 Gemeente Zuid-Scharwoude 4 Banne Noord-Scharwoude 4 Banne Zuid-Scharwoude 2 Banna Koedijk 2 Dieps- en Moorsmeerpolder 2 bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, ten èinde bij voorkomende gevallen van rechtskundig advies verzekerd te zijn. HEER HUGOWAARD. 25-jarig jubileum. Zondag JJ. vierde de heer D. Toepoel den dag dat hij 25 jaar bij den heer J. Snijder, landbouwer in deze gemeente, in betrekking was geweest als in wonend knecht. Aah belangstelling ontbrak het hem dien dag niet. Hoe staat het hiermee? Deze vraag krijg je herhaaldelijk te beantwoorden Het lijkt mij op dit moment wel gewenscht te gaan vertellen hoever de voorbereidingen ten dien opzich te zijn gevorderd. De gevormde commissie van belanghebbenden, met den heer Jac. Groen Az. als secretaris, en onder geteekende als voorzitter, is met het taxatiewerk klaar gekomen en wacht de verdere uitvoering op een bijdrage van de gemeenten en waterschappen welke hiervoor zullen worden aangezocht. Voor een bijdrage zullen worden aangezocht de gemeenten Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidschar woude en Koedijk, evenzoo het Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) de bannen Noordschar woude, Oudkarspel, Zuidscharwoude, Koedijk en de Diepsmeerpolder. Deze genoemde lichamen worden geacht het meeste belang te hebben bij den aanleg van dezen nieuwen weg. Gedeputeerde Staten stellen zich nl. op het stand punt, dat de direct belanghebbenden deze zaak kunnen bevorderen door aan de totstandkoming van dien weg finantieelen steun te verleenen. En het is inderdaad juist wanneer Gedeputeerden verlangen dat de belanghebbenden in die streek in den zak zullen tasten, opdat zij dus zullen toonen dat de noodzakelijkheid voor den aanleg van dezen weg ook in die streek wordt gevoeld.Dan doen zij niet anders dan den lijn doortrekken die van den beginne af is gezet. De gemeente Zaandam waarvan niet gezegd kan worden, dat het finantieel de meest draagkrachtige is draagt f 100.000 bij in de totstandkoming van den weg door de Zaanstreek. Evenzoo is door de Haarlemmermeer veel bijgedra gen in de verbetering van haar wegen. Ook door den Polder de Schermer zijn belangrijke concessies gedaan. Wat wordt nu gevraagd in de bevordering van den aanleg van den weg door Geestmerambacht? Het gratis beschikbaar stellen van den benoodig- den grond vanaf de westelijke Burggracht te Noord scharwoude en het Noordhollandsch kanaal te Koe dijk. Wel te verstaan, dus geen huizen alleen grond. Hiervoor zal moeten worden beschikbaar gesteld ongeveer 18 H. A. land en water. Door eenige leden van de genoemde commissie zijn deze landerijen gewaardeerd en is hiervoor een bedrag benoodigd van tachtig tot vijf en tachtig duizend gulden. Dit lijkt op zich zelf nog een heel bedrag, maar meen ik althans, wel te dragen, door bovengenoemde overheidsorganisaties. Begrijpelijk zal het ook u voorkomen, dat de commissie bij de toewijzing van ieders te betalen aandeel rekening heeft moeten houden met allerlei en kan het niet anders als redelijk worden be schouwd dat ook hier de belangen weer moeten worden getoetst. Zoo zullen dan ook de verzoeken om bijdrage ta melijk uiteenloopen. Van de gemeenten Zuidschar woude en Koedijk belangrijk minder dan van de gemeenten Noordscharwoude en Oudkarspel. Evenzoo is dit het geval met de bannen. Ook met den polder Diepsmeer, hoeveel belang deze er ook bij moge hebben, heeft men .rekening te houden met zijn oppervlakte (219 H.A.) Bij deze indeeling heeft men ieders belang in procenten uit te drukken. Uitgaande van de gedachte dat f 85000 zal behoeven te warden bijgedragen, telt elk procent voor een storting ineens van f850 Wenscht men een veertigjarige betaling dezer bij drage dan zal dit per procent op ongeveer f50 komen. Aan de gemeenten tezamen zal worden gevraagd 54 procent te willen bijdragen terwijl voor de water schappen dan 46 procent zal resteeren. Hierbij is ook uitgegaan van de ge'dachte dat de gemeenschap (gemeentenaren) minstens zooveel be hooren bij te dragen dan de zgn. belangengemeen schappen (landeigenaars.) Met het verouderde stelsel alle lasten te verha len op grondbezittende ingelanden, zooals wij dat in Heerhugowaard kennen, is gebroken. Naar recht en billijkheid heeft de commissie ge meend deze aangelegenheid te hebben voorbereid en is het wachten op de antwoorden. <sijn deze gunstig dan zal nog dit jaar met de kunst werken (bruggenbouw en duikers) worden begon nen, en volgt het leggen van den weg hierop direct. Het wetsontwerp tot eventueele onteigening van aeze perceelen is al reeds bij de Kroon, dus kunnen voorkomende moeilijkheden spoedig uit den weg worden geruimd. Waar ik nu een overzicht heb gegeven van het wezen, tot op het stadium, waarin momenteel de -ommissie is gekomen, zoo wil ik ook nog gaarne ;e?.korte beschouwing houden over de noodzakelijk heid van dezen wegaanleg. Wat verkrijgt men bij het geven van een bijdrage? Een verkeersweg, modern afgewerkt, met een weg jeharding van 5.50 M. breedte dwars door een water >chap groot 4800 H. A. welke met geen behoorlijken weg wordt doorkruist. Het valt, gezien de afmetingen van het water schap buiten twijfel of hier van noodzaak mag wor den gesproken. Schertsend zei men: laat Geestmer- Ambacht alleen betalen 40 jaar lang f 1.— per H.A. en de zaak is gezond. Deze oplossing was zeer gemakkelijk geweest, maar een dusdanige wenschen wij niet. Het zou ook om een door mij genoemde reden glad verkeerd zijn. Wijzende op de noodzakelijkheid wil ik nog even opmerken dat reeds in 1891 een globale begrooting voor het maken van een rijweg met bijbehoorende werken tot verbinding van Oudkarspel met het Noordeinde van Koedijk is gemaakt. Dit had dan een gewonen polderweg geworden met paardenpad in het midden. Wat is het verkeer nadien gewijzigd, hoezeer springt dan nu toch de noodzaak naar voren. Ook in 1923 zijn nog weer ernstige besprekingen hieromtrent ge houden. Evenzoo hebben Provinciale Staten op het J Wegenplan 1928 een weg door Geestmer-Ambacht voorbereid. En nu zijn wij dan uiteindelijk in 1931 gekomen en kunnen wij met een beetje goeden wil een weg krijgen. Ja, en zeer spoedig ook, die af i is en zeker niet te duur moet worden betaald, j Tuindersbedrijven zullen aan dezen weg kunnen worden gebouwd. Hieronder niet te verstaan huis- jesbouwerij, dat zal kunnen gebeuren door het aan- I leggen van parallelwegen. Door het aanleggen van dezen weg onttrekt men een bepaald gedeelte van het moeilijke verkeer in - den Langendijk. Groote landoppervlakten komen in de onmiddellijk nabijheid of aan den weg te 1 liggen. De Diepsmeerbewoners haalt men uit hun isolement. Juist in dezen tijd, nu ook aan den Langendijk belangrijke bedragen voor werkverschaffing worden uitgegeven en behoefte naar werkgelegenheid drin gend is, tracht nu te zorgen overheidsbesturen, dat gij een groot werk in uw naaste omgeving krijgt. De aanleg van een nieuwen weg inzonderheid door Geestmer-Ambacht, zal aan vele handen werk ge ven. Laat dezen tijd, al wil ik niet ontkennen, dat wij een moeilijken tijd doormaken, niet ongebruikt voor bijgaan en steunt de saamgestelde commissie in haar streven. Met inachtneming van dit percentage wordt der- In den met guirlandes versierde stal werd een druk halve aan bovengenoemde corporaties gevraagd een bezochte receptie gehouden, waar o.a. de heer de Jong' namens de afd- Hugowaard van den Holl. Mij van Landbouw den jubilaris toesprak, en hem het diploma uitreikte terwijl hij hem tevens namens het 40 Jaar, volgens onderstaande specificatie in eens jaarlijks Polder Geestmerambacht Gemeente Noord-Scharwoude Gemeente Oudkarspel Banne Oudkarspel Gemeente Koedijk Gemeente Zuid-Scharwoude Banne Noord-Scharwoude Banne Koedijk Banne Zuid-Scharwoude Dieps- en Moorsmeerpolder f 25.500 - 21.250 - 17.000 - 5.100 - 4.250 - 3.400 - 3.400 - 1.700 - 1.700 - 1.700 f 1.500 - 1.250 -1.000 - 300 - 250 - 200 - 200 - 100 - 100 hoofdbestuur feliciteerde. Naast de gouden horloge dat hij van zijn patroon kreeg, kan nog uit de andere geschenken een com pleet scheerstel, hem door de buren geschonken, vermeld worden. HEER HUGOWAARD. Vrijdagmiddag half drie zal een vergadering van den Raad plaats vinden, met o.a. als punt van be handeling: voorstel P.E.N. overname G. E. B. Totaal f 85.000 f 5.000 Mocht met een lager bedrag kunnen worden vol staan, dan ligt het in de bedoeling dit proportioneel in mindering te brengen. Uit den Omtrek Buiteniandsch Overzicht P. KOSTELIJK Pz. Heerhugowaard, 18 Mei 1931. Onlangs is een Commissie ingesteld, welke zich ten doel stelt de bijdrage bijeen te brengen, die door het Provinciaal Bestuur gevraagd wordt van belanghebbenden in de totstandkoming van den weg door het Geestmerambacht, Noord-Scharwoude- Koedijk. Door deze Commissie is aan de hieronder vermelde Gemeenten en Waterschappen een verzoek gericht de voor elk bepaalde bijdrage te verleenen. Dit verzoek is vergezeld van de volgende toelich ting: Aangezien door de Provincie als voorwaarde was gesteld, dat de kosten van aankoop van de voor den wegaanleg noodige landerijen, de som zou zijn van wat belanghebbenden behooren bij te dragen, is door de Commissie allereerst overgegaan tot taxatie der diverse perceelen. Behoudens enkele nog nader te regelen kleine ver schillen, is hierbij gebleken, dat de kosten ruim f80.000 zouden bedragen en wordt als zeker aan genomen, dat deze in geen geval de f85.000 te boven zullen gaan. Dit laatste bedrag is dus voor- loopig als het juiste aangenomen. Door het Provinciaal Bestuur is verder kenbaar gemaakt, dat de betrokken Gemeenten en Water schappen hiervoor een leening zullen mogen sluiten, af te lossen in 40 jaar. Echter zal ook de moge lijkheid bestaan tot het verleenen van een jaarlijk- sche bijdrage gedurende 40 jaren aan de Provincie. Berekend in annuïteiten zal het gezamenlijk bedrag hiervan f 5.000 per jaar zijn. Men is dus vrij in deze en men kan de wijze kiezen welke men het minst kostbaar acht. De Commissie heeft bij de kostenverdeeling over de diverse belanghebbenden rekening gehouden, zoowel met de mate van het belang voor ieder, als met de financieele draagkracht der betrokken Ge meenten en Waterschappen. Maar bovendien daarbij overwogen, dat de belangen bij ende totstandkoming p d aangaande de werking van de wet op de HEERHUGOWAARD. Geslaagd. Dinsdag 12 Mei j.l. slaagde bij de gehouden examen voor Makelaar te Amsterdam onze plaats genoot, de heer G. Molenaar. Wij feliciteeren de nheer Molenaar met deze pro motie en wenschen hem als Makelaar zeer veel suc ces toe. HEER HUGOWAARD. De gevallen van mond- en klauwzeer, die zich tot nu toe in de gemeente hebben voorgedaan, blijken van goedaardigen aard te zijn. Betroffen de eerste 4 aangiften uitsluitend koeien, die van de markten gekomen waren, het laatste geval deed zich voor bij den heer J. Blauw, Heerhugowaard Z., wiens koeien den geheelen winter op stal hebben gestaan. HEER HUGOWAARD. Bij den bloembollenteelt, die zich de laatste jaren sterk heeft uitgebreid, blijkt men nog rekening te moeten houden met een euvel, dat zich pas ver toont, als het kwaad niet meer te verhelpen is. Op sommige plekken valt het wel sterk op dat voor namelijk de bedden aan den walkant sporadisch bëzet zijn en slechts hier en daar een bloemstengel vertoonen. De niet te verschijn gekomen bollen zijn ten offer gevallen aan de vraatzucht en sleepzucht der ratten. Vooral dit laatste levert tal van onge makken op daar de verschillende soorten door elkaar komen en waar dikwijls door vakkundig niet genoeg onderlegd personeel gerooid wordt na het rooien opnieuw selectie moet worden toegepast. HEER HUGOWAARD. Maandagavond vond in het café van den heer Rus een vergadering plaats van de federatief sa menwerkende besturen der beide ter plaatse be staande vereeniging van Winkeliers, Vaklieden en Neringdoenden. Gezien de financieele uitkomst van „Hugowaards Belang" het gezamenlijk orgaan werd besloten met de uitgave en verzorging door te gaan, zooals tot nu toe geschiedde. Waar van de Wed. Kaptein een aanbod was ingekomen, om de huis aan huis bezorging te willen bewerkstelligen, voor een vergoeding van slechts weinig hooger dan door de posterijen werd gevraagd, werd besloten op dit aanbod in te gaan, onder voorwaarde, dat de noodige garantie voor juiste be zorging werd gesteld. Mede werd besloten geen advertenties op te ne men die op een of andere manier in verband staan met verkiezingen op politiek terrein. Waar voor het platteland nog weinig is te voor van den weg dermate algemeen zijn, dat ook een beroep mocht worden gedaan op die corporaties, die mogelijk niet voor al hun burgers of ingelanden het belang aanwezig achten, maar door een zeer geringe bijdrage per H.A. deze zaak krachtig zouden bevor deren. Waarbij bovendien werd verondersteld, dat men zich in het algemeen belang gaarne op een breed standpunt zou willen plaatsen. Aangenomen werd, dat men een en ander het beste door middel van een belangenpercentage tot uitdrukking kon brengen en het stemt ongetwij feld verblijdend, dat hierbij de Commissie tot een verdeeling is gekomen, die door alle leden redelijk winkelsluiting werd besloten op dit punt op zijn qui vive te blijven en zoo spoedig mogelijk, indien daar toe aanleiding bestaat een adres te richten aan den Raad. Mede werd besloten te adresseeren omtrent het verbod van vastzetten van paarden aan de boomen langs den Middenweg, hetgeen door belanghebben den, sedert het verdwijnen van de palen van het bovengrondsche net, als een groot ongerief wordt ondervonden. Aansluiting zal worden gezocht bij het advies- Een der belangrijkste gebeurtenissen van de afge- loopen dagen is wel de nederlaag geweest, die de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, heeft geleden bij de presidentsverkiezing, welk feit te meer verbazing gewekt heeft door het feit, dat slechts eenige dagen tevoren een overgroote meer derheid het beleid van Briand als minister van bui tenlandsche zaken goedgekeurd had. Een staatspre sidentschap als eervol einde van een schitterende politieke loopbaan was dus niet voor Brinand weg gelegd, naar het schijnt hoofdzakelijk om redenen van persoonlijken aard. Waar dit alles reeds in alle binnen- en buitenlandsche bladen uitvoerig is be sproken, zullen wij hier er niet nader op ingaan. Wel willen wij nog even opmerken, dat deze nederlaag het toch niet al te waarschijnlijk maakt, dat Briand geheel van het politiek terrein zal verdwijnen. Im mers, was de eerste indruk, dat deze nederlaag ook een desavoueeren was van Briand als vertegenwoor diger van Frankrijk op de internationale congressen en conferenties, spoedig bleek, dat zelfs de meest rechtsche bladen en kringen, die het hardst ge vochten hadden om Briand de overwinning afhan dig te maken, na zijn nederlaag een heel wat minder vijandigen toon aansloegen blijkbaar inziende, dat Briand toch eigenlijk op het oogenblik de eenige man is, die Frankrijk in het buitenland die diensten bewijzen kan, die het zoo hoog noodig heeft. Des alniettemin heeft Briand zijn ontslag aangeboden en voorloopig gehandhaafd. Het lijkt echter niet meer dan waarschijnlijk, dat zelfs wanneer voor een kor ten tijd een ander man op den Quay d'Orsay mocht troonen, Briand spoedig hier zal terugkeeren. Zijn ervaring, zijn kennis van de politieke omstandig heden en de belangrijke factoren, de mondelingen afspraken, die hij met tal en tal van buitenlandsche politici gemaakt heeft etc. etc. vormen alle redenen, die het wenschelijk en onontkomelijk doen schijnen, dat Briand weer in het ministerie van buitenland- I sche zaken terug keert, te meer, waar de verzoe- j ningspolitiek, die hij sinds jaren voorgestaan heeft feitelijk de eenige is, die Frankrijk zal kunnen blij ven voeren. In de Europeesche commissie van den Volkenbond 1 is de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie, hier ter plaat- se, reeds herhaaldelijk genoemd en besproken, het onderwerp der besprekingen geweest. Frankrijk heeft zijn bezwaren nogmaals bij monde van Briand op vrij scherpe wijze uiteengezet, hierbij gesteund door zijn satellieten als bijv. Benesij. Er is veel gesproken en geantwoord, tot dusverre is ieder echter op zijn standpunt blijven staan. Schober heeft zelfs uit drukkelijk aan de pers medegedeeld, dat noch voor Duitschland noch voor Oostenrijk eenige verande ring van houding was ontstaan. Het eenige resul taat dezer zitting is dus, dat bij het Hof in den Haag advies is gevraagd over de juridische geoor loofdheid of ongeoorloofdheid van het tolaccoord en dat tot op het oogenblik dat dit advies is verkregen over de tolunie niet zoo heel veel gezegd kan wor den. Hoe nijpend de crisis in de algemeene economische situatie wel is, blijkt wel ook uit het feit, dat zoowel Zaleski als Henderson tijdens de zitting van de Europeesche commissie gemeend hebben er met nadruk op te wijzen, dat er werkelijk geen anti- Russische coalitie is gevormd en dat men niets liever wil dan met Rusland op de meest vriend schappelijke wijze samenwerken. Eens temeer blijkt hieruit hoe nauw het verband geworden is tusschen de landen der wereld, die het niet meer buiten elkaar kunnen stellen, die integendeel zoozeer van elkander afhankelijk zijn, dat crisis, armoede en noodtoestanden in het eene land onmiddellijk hun weerslag vinden in alle andere landen. En dan te denken, dat de nationale tegenstellingen nog steeds even scherp zijn, dat de ontwapening nog maar steeds geen of zoo goed als geen vorderingen maakt en dat men dagelijks in alle dagbladen van de wereld kan lezen, dat de een of andere politicus de vrede bedreigd acht door een of andere gebeur-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1